Ryby akwariowe podobnie jak inne żywe organizmy narażone są na niebezpieczeństwo ataku obecnych w każdym środowisku mikroorganizmów. Wczesne rozpoznanie choroby umożliwia jej łatwiejsze zwalczenie i zapobiegnięcie stratom w obsadzie akwarium. Ważne jest to przede wszystkim tam, gdzie trzyma się dużą liczbę ryb, np. w magazynach rybnych lub hurtowniach. Choroby mogą się błyskawicznie rozprzestrzeniać, tym bardziej że ryby w takich skupiskach są często wygłodzone lub wyczerpane transportem.

Choroba w akwarium? Wyleczyłeś swoje ryby?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 347

  1. Natan

    Moja Molinezja zjadła młode gupika.Co o tym sądzić?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrw

      A co można sądzić? Że wszystko jest w porządku. To jest głównie mięsożerna ryba i jeśli gupik zmieścił jej się do pyska to pewnie była zachwycona obiadem.

    2. Katarzyna

      Mozna odlowic male do innego akwarium, zawsze mozna kilka odratowac w ten sposob, albo posadzic drobnolisne rosliny by mialy gdzie sie chowac, to kilka sie uchowa ???? (ale jesli akwarium jest duze)

  2. madigun

    Pomocy! mojej welonce zrasta się pysk i nie może już prawie jeść! czy ktoś wie co to może być? jak jej pomóc?

    Odpowiedz
  3. madigun

    Witam,

    w 19l akwarium mam dwie welonki, parkę małych mieczyków i nieduże 2 glonojady. Akwarium jest w pełni wyposażone, woda czysta itp. Niestety moja jedna welonka dostała zapadniętych policzków… Najpierw zapadł się jeden a teraz już oba i nie może pożądnie pyska otworzyć żaby się najeść. Szukałam na różnych forach informacji, co to może być ale nie znalazłam nigdzie opisu podobnego objawu… Czy to choroba? Jak ją ewentualnie leczyć?

    Za niemiłe komentarze z góry dziękuję, będę ogromnie wdzięczna za pomoc i wyjaśnienia, jeżeli robię coś źle i szkodzę rybkom.

    Pozdrawiam
    m

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrw

      Skoro spodziewasz się niemiłych komentarzy, to jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że coś robisz nie tak… ;p Przede wszystkim 19 l akwarium nie nadaje się do hodowania żadnych z tych ryb, które masz. Glonojad minimum 70l, chociaż dla dwóch dorosłych np 15cm okazów ja bym proponował chociaż ze 100l. Mieczyk minimum 100l bo ta rybka jest szybka i lubi popływać a w 19l zanim sie rozpędzi to już ją szyba zaskoczy. Dwie welonki to już minimum 120l. Do tego parametry wody, szczególnie temperatura powinna byc zupełnie inna dla welonek (woda zimna) i dla reszty Twoich rybek (woda ciepła).

    2. madigun

      Hej, tak, niestety, jak zaczęłam szukać informacji o chorobie mojej welonki, to sie dowiedziałam, że mojej akwarium jest za małe… szkoda, że jak mi w zoologicznym doradzali jakie rybki kupić, to nikt nie zdradził, że na mieczyki mam za małe akwarium. Pocieszam się tym, że mieczyki i glonojady są jeszcze małe – około4 cm, welonki może po 6 cm, i nie zdechną albo zachorują za szybko od przebywania w zbyt małym akwarium. Jeśli im się tam nie będzie wiodło, to będę musiała jej usmiercić żeby się nie męczyły. Na razie jednak jeszcze z nimi wszystko ok. A nie wei ktoś, co może być mojej welonce? ona niedługo nie będzie mogła otworzyć pyska, żeby się pożywić…

    3. rrrrrrrw

      Wystaw aukcję na olx czy innym portalu,że oddasz te rybki za darmo, szkoda uśmiercać jeśli jeszcze są zdrowe. A w sklepach nie polecam słuchać jakichkolwiek opinii sprzedawcy, teraz odpowiedzialnych handlarzy prawie już nie ma, są tylko biznesmeni i liczy się tylko $$ a nie rybki.

    4. Madigun

      No właśnie jedna welonka jest chora….

  4. Ewelina

    Witam,
    Posiadam jedna rybke welonke w dosc duzym akwarium. Dzisiaj zauwazylam ze rybka ma jakies podskorne guzki na ktorych stercza jej luski do tego wypuszcza krwisty kal. NIE POSIADA posklejanych pletw, krzywego kregoslupa, zadnych czerwonych widocznych plam NORMALNIE oddycha i je oraz plywa. Ostatnio miala dosc dawno nie zmieniana wode ale dzisiaj oczyscilam i wyparzylam akwarium. Na wszelki wypadek dodalam do wody srodek na zbyt duza ilosc amoniaku. Co to moze byc za choroba i co jeszcze moge zrobic zeby sie wyleczyla i nie zdechala?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Paweł

      No niestyety żeby uleczyć posocznice to możliwe przy poczatkowym stadjum tetaz jest za późno bo jak zobaczysz te objawy ta choroba jest nie uleczalna????????

  5. Jacek

    Na skalarze pojawiły się w okolicy górnej płetwy dwa guzy (narośl) kolor różowy co to jest i jak leczyć.

    Odpowiedz
  6. Jurek

    Błagam moja rybka była w czarne kropki a była pomarańczowa proszę o nazwę horoby bo myśle że moje innne rybki są zarażone umarła moja ulubiona

    Odpowiedz
  7. Paula

    Hej potrzebuje porady od kogos kto sie zna, mianowicie jedna z moich rybek a mam je 2 byla chora od paru dni, bylam w zoologicznym i dali mi środek na grzyba (fungus and finthrot) ktorą wlałam do akwarium (kolo 60-70l zimnowodne akwarium) ale nic nie pomoglo rybka zdechal dziś rano ją wyłowiłam byla to moja ulubiona rybka ( rybki teleskopy ) boje sie ze cos takiego moze stac sie i drugiej, w akwarium mam żwirek normalne ozoby nabyte w sklepie i 3 roslinki zywe. Filtr i napowietrzac wody. Prosze poradzcie mi cos ah i wyjaśniam rybka miala bialy nalot wkoło ust jakby wata i zmieniła lekko kolor. Gdy zmienialam wode kolo 2 tyg temu dodalam plyn ktory pomaga oczyścić wode z metali.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. sunny

      Akwarium 70l to zdecydowanie za mało na 3 złote rybki, one dorastają do ponad 20cm i mają bardzo szybką przemianę materii. W przerybionym akwarium choroby zdarzają się często, to nic dziwnego i nie zmieni się to, jeśli dalej kondycja ryb będzie osłabiana przez trzymanie w wodzie złej jakości (bez równowagi biologicznej, która nie może się wytworzyć przy zbyt dużej ilości odchodów). Częstsze podmiany wody też nie pomogą, bo usuwasz wtedy nie tylko szkodliwe substancje ale też pożyteczne bakterie które usuwają z wody te substancje. Co do samych teleskopów, to są świetnym przykładem tego jak człowiek dla (wątpliwych) wrażeń estetycznych skazuje żywe istoty na cierpienie. Te wszystkie „ozdobne” odmiany welonów z naroślami, nieproporcjonalnym ciałem itd wyglądają i zapewne czują się jak ciężko chore. Teleskopy są szczególnie wrażliwe, a na skutek zbyt dużego stężenia amoniaku (np. w kulach lub za małych akwariach) często gniją im oczy.

  8. zbrojnik123

    Mam rybę chorą na wiciowce i potrzebuje metronidazol czy wie ktoś gdzie go można zdobyć.
    Błagam o pomoc strasznie ją lubie.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. anonim

      metronidazol dostaniesz w aptece ( nie jestem pewny czy potrzebna jest recepta ) , albo mozna kupic na olx-ie link to olx.pl , tego sprzedawce moge polecic bo sam od niego kupowalem

    2. Bibi

      Chyba najprościej u weterynrza.

    3. Iga

      Proszę o pomoc. Mam akwa 120l w nim 7 molinezji 5 gurami 8 razbor klinowych 1 otoska 1 kiryska sterbego 1 zbrojnika jedna z moich molinezji jakby straciła kolor jej skrzela zrobiły się czerwone i leżała na dnie przez ok. tydzień po czym zdechła teraz jedna ma to samo tylko że pływa do góry brzuchem ☹️ co to może być?

  9. Marcin

    dodalem środka cmf i pozbylem sie rybek plywajacych przy tafli
    podwyższylem temp wody poczekam na efekty ogółem spisałem na straty dzis w akwarium brazowo od okrzemków
    podłoże to czarny drobny szklisty żwirek 30kg
    substrat był dany na początku 5kg
    ozdoby to kamień łupkowy i korzenie
    jak do przyszłego tygodnia się nic nie zmieni robię restart
    czyszczę akwa filtra i cala resztę
    kupuje nowy żwir póżniej ryby i rośliny
    jak się pozbyć okrzemków wiem ze trzeba zakryć akwa
    ale jak i na jak długo? i czy karmić ryby?
    dodam ze woda była czysta (teraz cmf jest niebieska)
    przyczyna była zła podmiana wody za niska temp wody i pewnie chlor 🙁

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Marcin

      dzis na szybie akwarium pojawily sie biale plamki
      padly kolejne ryby juz ich duzo nie zostalo teraz juz chyba wszystkie lapia powietrze mimo napowietrzania

  10. marcysia

    Proszę o pomoc!!
    Moja kometka ma dziwne czerwone plamy na ogonie, na prawej płetwie brzusznej,na płetwie grzbietowej . Pod kątem wygląda jakby było to w kolorze szaro-białym. Rybka ma wszystkie płetwy przy sobie oraz leży na dnie.Jest apatyczna, bardzo spokojna i do jedzenia nie podpływa do góry tylko czeka aż spadnie jej na dno wtedy podpiera się płetwami piersiowymi i je.
    Bardzo proszę o szybka odpowiedz jak można ja wyleczyć i co to jest za choroba.
    Z góry bardzo dziękuję !

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Cześć Marcysia.
      Na wstępie powiem że z Kometkami nigdy nie miałem do czynienia (piękne ryby), więc doświadczenie w tym względzie mam bardzo ograniczone, niestety nie hodowałem ich.
      Z Twojego opisu wynika jednak że zapewne jest to jakaś choroba grzybicza i oprócz leczenia należałoby znaleźć przyczynę takiego stanu, dlaczego zachorowała. Każda choroba rybek wywołana jest utratą odporności i w tym kierunku należy szukać przyczyn – nagła zmiana temp., nagła zmiana odczynu pH, nieodpowiednie warunki wodne itd. Czy od dawna masz tą Kometkę? może nieprawidłowa aklimatyzacja w nowym akwarium. A może „towarzystwo” jej dokucza (niewłaściwa obsada), nic nie napisałaś o swoim zbiorniku, tym bardziej trudno stwierdzić co się dzieje.
      Mogę tylko podpowiedzieć że choroby grzybicze najlepiej leczyć takimi środkami jak Healthosan czy też w ostateczności CMF. Pierwszy aplikant należy stosować przy wyłączonym świetle (światło wpływa na szybszy rozkład substancji aktywnej) dlatego może źle wpłynąć na delikatniejsze rośliny akwariowe, ale jest bardziej bezpieczny dla rybek (nawet dla ikry czy też nowo wylęgających się delikatnych gatunków). Natomiast CMF jest bardziej agresywny, przy jego zastosowaniu mogą być „straty” w mniejszych (delikatniejszych) rybkach, ale jest bardzo skuteczny w leczeniu niebezpiecznych patogenów grzybiczych, oraz największą chyba wadą tego typu kuracji jest zabicie całej pożytecznej flory bakteryjnej funkcjonującej w zbiorniku, którą po leczeniu należy odbudować.
      Tyle co mogę podpowiedzieć z mojej strony.
      Dodam jeszcze że zbyt późne leczenie, prawidłowa diagnoza w postępowaniu, niestety przy chorobach grzybiczych kończy się śnięciem rybki. Przy stanach zaawansowanych są trudne do pokonania.

    2. marcysia

      Wlodi13, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i dobrą radę 🙂

  11. Marcin

    Hej
    cos dzieje sie z moimi rybkami
    2 mieczyki i 2 molinezje plywaja przy tafli wody
    zbiornik 240l filtr eheim professional 3 950l/h drugi aquel turbo 1000 l/h
    temp wody 23-24 C zywe rosliny oswietlenie ledowe
    ryby 3 kiryski albinosy,5 kirysek spizowy,1 glonojad {3 zdechly)
    1 milinezja balonowa(1 zdechla) 8 szklistych rybek zapomialem nazwy
    2 molinezje 3 zdechly ,6 neonkow jeden rekinek czarny z czerwonymi pletwami nie pamietam nazwy
    parametry wody wszystkie w normie testy jbl
    karmione mix pokarmu mrozonego,suchy 2 rodzaje,platki opadajace na dno 4 rodzaje
    zbiornik zostal zmienione 3 miesiace temu z 350l na 240 woda czesc starej czesc nowej
    ryby podczas zdychania
    glonojady- brzuchy ciagnely je do góry jak by mialy powietrze w brzuchu przy tafli wody jeden wystawal na powietrze dzien przed zdechnieciem
    molinezje- biale plamy, plywaly bokiem duze brzuchy tez byly przy tafli wody
    jakie to moga byc choroby i jak je leczyc i jaka przyczyna
    dodam jeszcze ze tydzien temu mialem wysyp glonów brazowa wata w filtrze oraz brazowy osad na roslinach i kamieniu zredukowalem ale nie do konca przez podmiane wody i zaciemienie akwa

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Cześć.
      Wszystkie objawy wskazują na posocznicę – puchlinę wodną, która spowodowana jest spadkiem odporności rybek w wyniku złej diety lub złych warunków wodnych, innych przyczyn nie ma.
      Z leczeniem przy tak zaawansowanych stadiach jest kiepsko, należy znaleźć przyczynę:
      1) zbyt mało zróżnicowana dieta (monotonna) lub przekarmianie rybek,
      2) nieodpowiednie warunki wodne lub nagłe ich zmiany (szczególnie temperatury i odczynu pH).
      Jeśli w tej chwili Mieczyki i Molinezje pływają przy tafli wody a ostatnio miałeś wysyp glonów (brązowy osad to okrzemki), coś musi być nie tak ze związkami azotowymi w Twoim akwarium. Przy tak licznych śnięciach rybek to musi być coś nie tak z wodą, piszesz że parametry w normie, jakie parametry? pH, GH, KH? OK. Ale jak wyglądają stężenia związków azotowych? Amoniaku (NH3) powinno być „0”, azotynów (NO2) powinno być „0”, azotanów (NO3) powinno być nie więcej niż 40 mg/l – są do tego też odpowiednie testy.
      Jak często podmieniasz wodę i ile (w %), i czy woda do podmian jest odchlorowana, uzdatniona?

    2. Marcin

      podczas ataku glonów wode podmienialem 3 razy w tyg odstala minimum 6 godzin
      normalnie raz w tygodniu
      moze byc przyczyna wachania temp wody podczas podmian bo byla zimniejsza
      jakis czas temu dodalem preparat na wzrost roslin mikro i makro
      po tym czasie mialem glon na szybie
      dieta mysle ze jest dobra
      pokarm mrozony platki i opadajacy na dno niekiedy zywy
      no2 jest zerowe
      no3 na tescie pokazuje w normie ale na granicy
      jak to leczyc
      dodam ze rekinek dzis tez zdechl
      a kirysek byl przy tafli

    3. Wlodi13

      Kurcze, niepokoi mnie ta ilość śnięć rybek, jak jakaś epidemia, tyle strat…
      Sprawdź jeszcze poziom amoniaku (NH3), wygląda mi to na zaburzony proces nitryfikacyjny, rybki poprostu czymś się trują, to niemożliwe aby w dojrzałym akwarium było tyle zgonów.
      Tydzień temu miałeś wysyp glonów i podmieniłeś wodę trzykrotnie i to jeszcze odstaną tylko 6 godzin. Bez aplikantów (np. Antychlor) woda aby pozbyć się chloru musi odstać przynajmniej 24 godz. (najlepiej 48 godz.), wszystko jeszcze zależy od stężenia w wodociągach. Ja dla przykładu dodaję Antychlor i tak odstawiam jeszcze przynajmniej na 1 dobę.
      Chlor zabija pożyteczne kultury bakterii w naszych akwariach, które regulują prawidłowy rozkład odchodów i resztek niezjedzonego pokarmu właśnie w azotany (NO3). Jeśli flora bakteryjna źle funkcjonuje, odchody te będą rozkładać się w trujący amoniak (NH3) lub azotyny (NO2).
      Pojawiający się brązowy osad to okrzemki – glony które zazwyczaj występują w początkowym okresie od założenia akwarium, po kilku miesiącach stan ten zaczyna się stabilizować i okrzemki ustępują. Dodając preparat makro, zapewne zawierający azot, fosfor, potas, tylko zwiększyłeś jeszcze poziom ich stężenia co przyczyniło się do inwazji glonów. Azot, fosfor – nawozy te naturalnie powstają z odchodów rybek, więc przy odpowiedniej obsadzie (liczebności) dodatkowe ich dodawanie (uzupełnianie) będzie negatywnie wpływało na ich kondycję. Mikroelementy jak najbardziej tak, a jeśli chcesz wodę wzbogacić w potas proponuję Aquaflorin Potassium zawierający ten pierwiastek dla prawidłowego wzrostu roślin.
      Też trzeba uważać aby do podmian nie używać zbyt zimnej wody, niech przez te 1-2 dni odstania nabierze temperatury pokojowej. Każda nagła zmiana temp. powyżej 2°C w akwarium spowoduje utratę odporności rybek, co w konsekwencji będzie przyczyną jakiejś choroby.
      Wracając jeszcze do aplikantów, należy używać ich z rozwagą, nie przesadzać z dawkowaniem, dla roślin będzie to korzystne, niekoniecznie zawsze dla rybek.
      Nie pytałem jeszcze o podłoże jakie zastosowałeś w swoim zbiorniku – żwirek, ziemia, substrat? Może aplikanty nie są wcale wskazane do prawidłowego funkcjonowania akwarium.
      Normalnie szok co tam u Ciebie się dzieje… objawy stanów rybek jakie opisujesz niestety są już nie do wyleczenia.

  12. Kamil

    Witam chciałem zapytać czy AquaSafe,AlguMin Plus TETRA mogę używać z CMF Z TROPICALA

    Odpowiedz
  13. Magda

    Jaka to choroba ? Od kilku dni po kolei padają mi rybki robia się takie jakby białe i zdychaja
    Nie wiem jak załączyć zdj3cie

    Odpowiedz
  14. Zosia

    Dzień dobry, od momentu kupna (ok. 4 tygodni temu) mam problem z samcem gupika. Przedtem miał już pleśniawkę, po której została mu rana. Zaczęła się goić, ale wkrótce pojawiły się kolejne- obok skrzeli, obok płetwy grzbietowej i drobne uszkodzenie płetwy ogonowej. Póki co obwiniłam za to samicę, która m.in. przepędzała samca i nie pozwalała mu jeść. Wsadziłam ją do kotnika, a z samcem mam kolejny kłopot: dziś pociemniały mu oczy (białka) i skrzywił się kręgosłup. Wcześniej, kilka dni temu, widziałam, jak „wkleszczał” się między dekoracje i siedział tam bez ruchu nawet kilka godzin. Kiedy stukałam w szybę, normalnie się stamtąd wydostawał, więc nie może być mowy o utknięciu. Zastanawiam się, czy krzywy kręgosłup to nie objaw ichtiosporidiozy. Proszę, pomóżcie! Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    PS. Akwarium jest małe (10 litrów). Mam w nim tylko te dwa gupiki. Samica nie ma żadnych objawów. Temperatura 25 stopni, wodę zmieniam raz w tygodniu (ok. 30-40%). Początkowo wlewałam wodę z kranu, czekając chwilę, aż uleci chlor. Teraz wlewam taką, która stoi kilka dni w butelkach. Nie znam pH wody i tego typu spraw. Filtra nie mam, gnijące części roślin, resztki jedzenia, odchody itp. usuwam regularnie. Przed wpuszczeniem ryb akwarium z roślinkami (tylko żywe) stało miesiąc.
    PS2: „chora” ryba je normalnie. Brzuch i skrzela ma w porządku. Pływa dużo, ale niezdarnie (krzywy kręgosłup…).
    Pozdrawiam i liczę na odpowiedź,
    Zosia

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Cześć Zosiu.
      Koniecznie musisz mieć filtr, lub chociaż samą pompkę (element filtra – można kupić za kilka złotych), które będą wprawiały wodę w ciągły obieg. Bez tego woda w akwarium jest nieodpowiednio natleniana, która pobiera tlen z powierzchni (tafli) oraz od roślin. Woda musi być w nieustającym ruchu aby tlen rozprowadzał się po całej objętości. Jeśli masz żywe roślinki ważne jest aby światło było dostatecznie długo włączone – przynajmniej 14 godz. na dobę, należy pamiętać że przy wyłączonym świetle rośliny zamiast tlenu produkują CO2.

  15. kamil

    Witam mam problem z czarną Molinezją pojawiły się u niej białe przebarwienia na całym ciele,tak jak by wychodziły z pod łusek.Rybka spożywa pokarm normalnie pływa nie mam sklejonych płetw dodam tylko ze rybki 2 tygodnie temu przechodziły ospę z której zostały wyleczone.

    Odpowiedz
  16. Filip

    Witam, proszę o pomoc.
    Mój welon teleskop od paru dni jest mocno osowiały. Nie rzuca się do jedzenia, dużo czasu leży i dopiero jak popukam w akwarium to zaczyna pływać. Jego płetwa ogonowa jest oklapnięta i tak jakby wygięta bardziej w jedną stronę. Mam go już prawie 3 lata, akwarium 120 litrów, z roślinami. Oprócz niego jest jeszcze drugi, młodszy welonek. Poznaje ktoś objawy?

    Odpowiedz
  17. Łukasz

    Witam, na grzbiecie ryby zrobiła się blada plamka (kardynałek) , wyłowiłem, próbowałem patyczkiem z wacikiem przetrzeć ale zauważyłem wgłębienie. Co to może być? To już druga ryba (pierwsza Galaxy) z taką plamką i ostatnio otosek mi padł.. Mam też zdjęcia, chętnie wyślę komuś kto jest w stanie mi pomóc… Będę bardzo wdzięczny!

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Zbrojnik123

      Wyślij mi zdjęcia na e-mail zbrojnik123456789@wp.pl

    2. Pomoc

      Wyślij zdjęcie na e-mail igor.mucha@onet.com.pl

  18. Marcin Żurek

    Mój neonek inessa pływa czasem bokiem i traci jaskrawość kolorów. Czasem brązowieje na grzbiecie. Czy wiecie co to może być? Proszę o pomoc.
    Ps. Czy ktoś wie jak łatwo pozbyć się ślimaków?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Zbrojnik123

      Na ślimaki noplanaria

  19. Kat

    Pomocy! Jedna z moich rybek od wczoraj na łuskach biały nalot! Bardzo powoli pływa i wyglada jakby miała umrzeć. Włożyłam ją do słoika (słoik jest zanurzony w akwarium, wystaje delikatnie nad tafle wody) i tam ją trzymam od kilku godzin. Co to może być? Dodam że ma mały ubytek w łuskach jakby została pogryziona

    Odpowiedzi: 9
    Odpowiedz
    1. UlaUlaśka

      Był to biały nalot tzw ,,wata”? Jeśli tak, nastaw się na pleśniawkę. Jeśli to nie wata, to pewnie najczęstsza na świecie ospa rybia. Podaj mi jeszcze gatunek ryby.
      Pozdrawiam

    2. Kat

      To nie jest ospa, ponieważ nie są to białe kropki tylko nalot… Hmm, czy ja wiem czy wygląda jak wata. Może trochę. Łuski na grzbiecie i boku wyglądają jakby były „martwe” (?) i są w kolorze szaro białym… no i ta mała rana… to prętnik karłowaty
      Czy jest szansa żebym ją uratowała?

    3. Wlodi13

      Jest to z pewnością jakaś choroba grzybicza, niestety z reguły są to choroby trudne do wyleczenia a w zaawansowanym stadium wręcz niemożliwe (ubytek w łuskach o tym świadczy). Jeśli rybka jest słaba i nie ma już apetytu powinnaś skrócić jej cierpienie… przykro mi.
      Dobrze że ją w jakiś sposób odseparowałaś, mogłaby czasem zarazić inne rybki, trochę trudno ocenić po Twoim opisie co to jest, miejmy nadzieję że pozostałe rybki będą zdrowe.

    4. Kat

      Ech… a skąd wzięła się ta grzybica? Mogło być tak że jedna z ryb ją zaatakowała i wdarła się infekcja?
      Nie skrócę jej cierpnia bo po prostu nie umiem… żałuję że nie mam mniejszego akwarium że ona mogła sobie ostatnie chwile tam sama popływać…

    5. Wlodi13

      A jakie inne rybki jeszcze masz? żeby jakaś mogła ją zaatakować?
      Przyczyną każdej choroby (w tym i grzybiczej) jest utrata odporności rybki, wynikająca ze złych warunków wody, nagłej zmiany parametrów, wychłodzenia… itp.
      Znasz może twardość ogólną wody GH w Twoim akwarium? jaka temperatura? czy często robisz podmiany? …i od jak dawna masz Prętnika?

    6. Kat

      Myślę że inny prętnik (samiec) mógł ją zaatakować. Co jakiś czas iskał ją i pływali energicznie ale uznałam to za normalne.
      Temperatura to 25 stopni, ale przyznam że pomiaru wody dawno nie robiłam.
      Prętniki mam od lipca tego roku

    7. rrrrrrrw

      Jeśli już musisz skrócić cierpienie rybki to przełóż ją do niewielkiego pojemniczka z niewielką ilością wody i wrzuć kilka kostek lodu. Rybka szybko uśnie i nie będzie się niepotrzebnie męczyć.

    8. Wlodi13

      Więc już jakiś czas sobie pływały… 🙂 myślałem że może od niedawna, wtedy mógłby wystąpić problem z zaaklimatyzowaniem się do nowych warunków. Wiesz, miałem kiedyś Prętniki i to długo, wg mnie to dosyć twarde rybki, nie miałem z nimi kłopotu. Najlepiej trzymać jedną parkę (ON+ONA), gdyż samce mogą wykazywać agresję wobec siebie. Temp. masz OK, ale dla tych rybek wymagana jest woda miękka lub średnio twarda, na dłuższą metę w wodzie twardej mogą stracić odporność i może w tym problem…

    9. UlaUlaśka

      To może być grzyb pleśniowy..pleśniawka na bank. Chociaż może to też być posocznica, ale to zazwyczaj u starych osobników.

  20. Akwarium 24

    Bardzo proszę o pomoc.W moim akwarium po karmieniu mrożoną dafnią na drugi dzień pojawiły się bardzo małe, białe I cienkie robaki.Są dosłownie wszędzie na szybach, roślinach I dekoracjach.Nie wiem co robić.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Zbrojnik123

      No planaria

  21. mikolaj

    w kuli mam mieczyka,kardynałka młode :1x molinezja 1 x gupik

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. rrrrrw

      Człowieku, oddaj te ryby gdziekolwiek gdzie nie będą się męczyć. W kuli hoduj sobie roślinki a jak koniecznie chcesz jakieś żywe stworzenia to proponuję włożyć do tej kuli głowę, zobaczysz jak pięknie świat wygląda przez okrągłe ścianki …

    2. Wlodi13

      Kiedy to przeczytałem zatkało mnie…
      Molinezja – min. akwa 110l
      Mieczyk – min. akwa 100l
      Kardynałek – min. akwa 54l
      nawet Gupik potrzebuje miejsca 20-30l
      Kula to szklana trumna bez tlenu i filtracji w którą wsadziłeś rybki i dziwisz się że… one NIE chorują tylko UMIERAJĄ!!!

    3. 2Pac

      To prawda oddaj gdzieś rybki lub kup większe akwarium bo rybki w kuli się męczą.Ja sam mam w akwarium 60l 2 mieczyki i myślę, że jak podrosną to będą miały za mało miejsca do pływania.

    4. UlaUlaśka

      Oddaj te ryby gdziekolwiek, do sklepu do znajomego, skoro trzymasz te ryby to chociaż powinieneś znać min. litraże i wystrój zbiornika..
      Molinezja, min. 54 l,
      Mieczyk, tak samo jak u molinezji,
      Gupik, min. 20 l
      Kardynałek, zapewne masz chińskiego, min. 54 l
      Wszystkie te rybki są stadne i powinny żyć w roślinnym i naturalnym środowisku, np. na tle kryptokoryn, kabomb, itp.
      Skończyłam, do widzenia i znajdź porządny dom dla żyworódek

  22. mikolaj

    jakaś choroba dpadła moje rybki

    Odpowiedz
  23. Szymon

    Nie które ryby mogą się zarazić inną chorobą

    Odpowiedz
  24. karol

    Witam mam , pytanie dzisiaj w jednym z moich akwariów umarło się 2 glonojadom ,ryby były zdrowe a akwarium czyste,jednak dzień wcześniej wrzuciłem im (nie pierwszy raz) kawałek szyjki kurczaka do wody.
    rano patrzę… a ryby zdechły, wyjąłem szyjkę i „glonki” z akwarium , nigdy nic takiego nie miało miejsca,
    czy mam się bać?

    Odpowiedz
  25. Jakie są naj grożniejsze choroby rybki welonki

    jakie są najgrożniejsze choroby rybki welonki

    Odpowiedz
  26. Ewa

    mojej welonce z wypuklymi oczami wypadly dzisiaj oczy czy ktos wie co to moze byc za choroba

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Kocjan

      Z pewnością wypadły z wrażenia czy ostatnio zbliżałaś twarz do szyby akwarium?

    2. Ziolek

      Potwierdzam to z wrażenia

    3. Szymon

      to chyba pląba oczna

    4. Wlodi13

      Puchlina wodna (posocznica) – zapalenie przewodu pokarmowego z powodu utraty odporności (najczęstszą przyczyną są złe warunki wody, nadmierne karmienie). Zatkane jelita wypełniają się niestrawionym pokarmem, ryba staje się opuchnięta, wytworzone ciśnienie wew. organizmu powoduje że ryba ma wystające oczy, odchody są szkliste (lub brak), płetwy zwinięte, brak zainteresowania płcią przeciwną. Końcową fazą są odstające łuski, w Twoim przypadku – wypadnięcie rybie oczu. Trudne w leczeniu.

  27. karina

    mojemu bojownikowi odbarwiają się płetwy, od paru dni nic nie je, jest osowiały. może wiecie co mu dolega i jak mu mogę pomóc

    Odpowiedz
  28. Agnieszka

    Co polecacie na pleśniawke? Solanka nic nie daje choroba zaatakowała już druga pletwe i chyba ogon (to molinezja dalmatynczyk to nie bardzo widać) . Pomocy co zadziała na pewno i jest łatwo dostępne? Proszę od razu o sposób użycia. Błagam o szybką pomoc. Bardzo mi na nim zależy.

    Odpowiedz
  29. ola

    Ratunku moja faworytka molinezja czarna ma problemy z pływaniem(pływa w pozycji stojącej z ogonem do dołu) i ma problemy z oddychaniem-dlaczego? Jaka może być tego przyczyna?Cały czas też ciężko oddycha cały czas ma otwarty dziobek i ciężko łapie powietrze,chowa się w roślinach ,ale jedzeniem trochę się interesuje. Akwarium 120l temperatura wody 27-28 stopni. Jak mogę jej pomóc?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Witam. Duże akwarium, molinezje pod względem biotopu nie są aż tak wymagające pH 7-8, twardość 15-30d, temp. odpowiednia (z tym że im cieplejsza woda, tym tlenu rozpuszczonego w wodzie mniej – spróbuj troszkę obniżyć temp. 25-26′), dobrze filtruj i napowietrzaj wodę. Trudno mi powiedzieć co jest przyczyną, ..a jaką masz obsadę rybek? i czy są inne molinezje? Z Twojego opisu wynika że jest bardzo słaba, czy inne rybki jej nie dokuczają. Ja kiedyś miałem parkę i samiec ciągle gonił samicę, dokupiłem drugą samiczkę żeby były dwie panie (tak mi doradził pan ze sklepu akwarystycznego) i się uspokoił. powodzenia

  30. Kamil

    Witam! Mój samiec barwniaka szmaragdowego dzień temu wypłynął na przód akwarium (przeważnie siedzi schowany w korzeniach) i zaczął „głęboko oddychać”. Filtr cały czas był włączony. Obecnie od 24h leży do góry brzuchem i biedak się męczy. Jeszcze nie zdechł a chyba się tego już wyratować nie da :C co robić?

    Odpowiedz