Ryby akwariowe: Pielęgnicowate

Większość ryb z rodziny pielęgnicowatych zamieszkuję Afrykę oraz Amerykę Środkową i Południową. Nieliczne gatunki występują w Azji. Na całym świecie żyje około 1300 gatunków pielęgnic. Pomimo, że są bardzo zróżnicowane pod względem cech i wymagań to wiele z nich doskonale nadaje się do trzymania w domowych akwariach. Pielęgnice cieszą się olbrzymim zainteresowaniem wśród akwarystów, nie tyle z uwagi na ich rozmiary i piękny wygląd lecz przede wszystkim na możliwość obserwowania ich troskliwej opieki nad potomstwem.

W jeziorze Malawi występuje około 500 gatunków pielęgnic, z czego 90% to gatunki endemiczne, czyli można je spotkać tylko w tym jeziorze. W Afryce zdecydowana większość stanowią Pyszczaki (Gębacze), u których najczęściej samica w swoim pysku inkubuje zapłodnioną ikrę aż do czasu wylęgu. Również w jeziorze Tanganika większość pielęgnic występuje endemicznie. Wiele pielęgnicowatych z tego jeziora składa jaja na kamieniach lub między skałami i z wielkim poświęceniem pilnuje gniazda. Fascynujące są przede wszystkim gatunki, które składają ikrę w pustych muszlach ślimaków np. Muszlowiec Krótki.

Najbardziej popularnymi pielęgnicami Ameryki Południowej są niewątpliwie Paletki i Skalary. Z tego rejonu pochodzą również małe ryby pielęgnicowate (do 10 cm) określane mianem pielęgniczek np. Pielęgniczka Ramireza czy Kakadu.

Akara pomarańczowopłetwa

Akara Pomarańczowopłetwa - ryba akwariowa fot.picstopin.com

Akary Pomarańczowopłetwe - ryby akwariowe

Akara pomarańczowopłetwa (Andinoacara rivulatus) – endemiczny, agresywny gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych. więcej »

Barwniak czerwonobrzuchy

Barwniak czerwonobrzuchy - ryba akwariowa fot.aquapeixes.forumeiros.com

Barwniaki czerwonobrzuche - ryby akwariowe

Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) – pięknie ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. więcej »

Księżniczka z Burundi

Księżniczka z Burundi - ryba akwariowa fot. kiev.fotki.yandex.ru

Księżniczki z Burundi - ryby akwariowe

Księżniczka z Burundi (Neolamprologus pulcher) – gatunek słodkowodnej ryby akwariowej z rodziny pielęgnicowatych wykazujący się ciekawymi i złożonymi hierarchiami rodzinnymi. więcej »

Naskalnik Dickfelda

Naskalnik dickfelda (Julidochromis dickfeldi) fot. riftlakecichlids.forumotion.com

Naskalniki dickfelda - ryby akwariowe

Naskalnik dickfelda (Julidochromis dickfeldi) –  nieduża ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych zaliczana do grupy szczelinowców. więcej »

Naskalnik Marliera

Naskalnik Marliera (Julidochromis marlieri) fot. galleryhip.com

Naskalniki Marliera - ryby akwariowe

Naskalnik Marliera (Julidochromis marlieri) –  ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych należąca do grupy szczelinowców. więcej »