Moczarka kanadyjska

Moczarka Kanadyjska - roślina akwariowa fot.e-herbar.net by Jaroslav Racek

Moczarki Kanadyjskie - rośliny akwariowe

Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis) – szybko rosnąca, jedna z najbardziej znanych i bardzo starych roślin akwariowych z rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae). Obecnie częściej można ją spotkać w przydomowych oczkach wodnych niż w akwariach. W środowisku naturalnym ma status rośliny inwazyjnej. Swego czasu z powodu problemów powodowanych w żegludze i rybołówstwie, gatunek ten nazywany był „zarazą wodną„.

Roślina Akwariowa Moczarka kanadyjska Pochodzenie roślin akwariowych

Zasięg naturalny Moczarki kanadyjskiej obejmuje rozległe obszary kontynentu północnoamerykańskiego, od Kanady na północy po stany Kalifornia, Nowy Meksyk i Florydę na południu. Na nowych obszarach pojawia się głównie w wyniku rozprzestrzeniania jako roślina akwariowa. Obecnie występuje niemal na całym globie. Te podwodne rośliny rosną w dużych skupiskach w jeziorach, stawach i rowach wodnych.

Roślina Akwariowa Moczarka kanadyjska Charakterystyka roślin akwariowych

Roślina rosnąca w całości pod wodą, korzeniąca lub swobodnie unosząca się w wodzie. W naturze osiąga do 3 m długości, w akwariach nie przekracza 100 cm. Łodyga długa i smukła, często silnie rozgałęziona z międzywęźlami do 4 cm długości.  Liście ułożone po 3 w okółku (czasem 4), w dolnej części pędu czasem po 2 (naprzeciwległe). Mają od 6 do 15 mm długości  i od 1,5 do 4 mm szerokości, podłużnie jajowaty lub równowąski-lancetowaty kształt (zwłaszcza na roślinach męskich liście są wyciągnięte i wąskie),  zwężone i zaostrzone lub tępe na szczycie. Na brzegach posiadają bardzo drobne ząbki widoczne tylko w powiększeniu.

Roślina kwitnie od lipca do września i rzadko produkuje kwiaty, które mogą być jednopłciowe lub obupłciowe. Kwiaty męskie umieszczone są po 2 lub 3 we wspólnej osłonie, krótko szypułkowe, odkrywające się lub nie, dojrzałe odrywają się od roślin macierzystych i na odgiętych listkach okwiatu unoszą się na wodzie. Żeńskie kwiaty są pojedyncze, do 8mm szerokości z długą nitkowatą gardzielą wyrastającą ponad wodę. Listki okwiatu na zewnątrz owalne, zielonawe lub czerwonawe, wewnątrz okrągłe i białawe.

Owoce moczarki to kapsułki przypominające jagody średnicy ok. 6 mm z wrzecionowatymi nasionami długości 4 mm. Z powodu braku męskich roślin są jednak rzadko wytwarzane.

Korzenie białe, nierozgałęzione i nie zawsze się wykształcają. Pełnią jedynie funkcję zakotwiczającą.

Roślina zalecana do akwariów zimnowodnych, w których pozostaje zielona przez cały rok. Chętnie zjadana przez wiele gatunków ryb roślinożernych.

Roślina Akwariowa Moczarka kanadyjska Rozmnażanie roślin akwariowych

Rozmnażanie wegetatywne poprzez fragmentacje łodygi, pąki zimujące i rzadko przez nasiona. Może być sadzona na dnie w podłożu lub swobodnie pływać. Zaleca się sadzenie w grupach w tylnej części akwarium, wśród roślin o szerokich liściach.

Roślina Akwariowa Moczarka kanadyjska Wymagania roślin akwariowych

Związki odżywcze moczarka pobiera za pomocą liści a nie korzeni. Skład chemiczny wody nie ma dla niej dużego znaczenia. Preferuje wodę twardą i niezbyt ciepłą (optymalna temperatura to 12-20°C). Zbyt ciepła woda powoduje utratę sprężystości przez roślinę i gwałtowne wydłużanie łodygi.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Roślina akwariowaMoczarka kanadyjska Galeria

Roślina akwariowa Podsumowanie

Nazwa łacińska:Elodea canadensis
synonim:American Waterweed, Canadian Waterweed
Rodzina:Żabiściekowate
Biotop:Ameryka Północna
Wysokość łodygi:100 cm -
Szerokość rośliny:30 cm2
Szerokość liści:0.5 cm
Oświetlenie:słabe od 0.3 W/l
Plan:trzeci, tył
Trudność uprawy:łatwa
Tempo wzrostu:szybkie
Woda:umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:12 - 24 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Nawożenie:
Więcej o roślinach akwariowych: Wikipedia - Moczarka kanadyjskaPoważnie o roślinach - Moczarka kanadyjska

Poznaj inne rośliny akwariowe

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Dodaj komentarz

  1. Grzegorz

    Nie polecam tej rośliny bez nawożenia CO2, gdyż łatwo wtedy zachodzi proces odwapnienia biologicznego, który może być śmiertelny dla większości ryb.

    Odpowiedz