Ameca splendens (R. R. Miller & Fitzsimons, 1971)

Ameka wspaniała - ryba akwariowa fot. lebendgebaerende.info by EW
  • Rozmiar: 10 cm
  • Akwarium: 100 l
  • Wymagane pH: 7.0 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 20 - 30°C
  • Biotop: Ameryka Płn.

Ameki wspaniałe - ryby akwariowe

Ameka wspaniała (Ameca splendens) – słodkowodna ryba akwariowa, jedyna przedstawicielka rodzaju Ameca, z rodziny żyworódkowatych.

Ameka wspaniała - Ameca splendens - Występowanie

Ameryka południowa. Przez wiele lat uważany za endemiczny i występujący jedynie w dorzeczu rzeki Rio Ameca w stanie Jalisco, w środkowo-zachodnim Meksyku, w tym jej dopływ Rio Teuchitlan. Gatunek błędnie wpisany do Międzynarodowej Czerwonej Księgi jako wymarły. Obecnie odkryto kilka populacji w sąsiedniej dolinie Sayula. Zamieszkuje przejrzyste źródła i strumienie z bogatą roślinnością.

Ameka wspaniała - Ameca splendens - Charakterystyka i usposobienie

Dorosłe osobniki dorastają do 8-9 cm długości. Ciało lekko wygrzbiecone, srebrzystoszare z nieregularnie rozmieszczonymi granatowo-czarnymi plamkami. Płetwy szare z jasnymi promieniami.

Samce są mniejsze i ładniej ubarwione. Ich płetwa ogonowa obrzeżona jest żółtym lub pomarańczowym pasem, poprzedzonym czarną, szeroką pręgą. Płetwy odbytowa, piersiowe i brzuszne również zabarwione jaskrawą barwą. Płetwa grzbietowa w większości ciemna, z odrobiną żółtego zabarwienia.  Łuski na bokach ciała połyskują metalicznym niebieskim lub turkusowym kolorem.  Grzbiet oliwkowo brązowy. Posiadają też zewnętrzy narząd rozrodczy tzw. andropodium – wykształcony ze skróconych promieni płetwy odbytowej.

Samice są zielonkawo żółte, łuski po bokach ciała połyskują bladoniebieskim kolorem. Na płetwach brak jaskrawych barw.

Bardzo aktywne ryby, żerujące w górnej i środkowych partiach wody. Samce mogą być nieco agresywne. Widoczna hierarchia. W stadzie ciągle rywalizują między sobą, jednak rzadko odbija się to na ich zdrowiu. Samiec alfa wykazuje największą aktywność i jest najładniej wybarwiony.

Ameka wspaniała - Ameca splendens - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne i łapczywe, nie znają umiaru w jedzeniu. Będą przyjmować większość podawanych pokarmów. W środowisku naturalnym dużą część ich diety stanowią glony, dlatego też w akwarium powinny dominować pokarmy roślinne np. płatki ze spiruliną, siekany szpinak, suszone wodorosty uzupełniane pokarmami pochodzenia zwierzęcego np. widłonogi, larwy komarów.

Ameka wspaniała - Ameca splendens - Akwarium

Dla grupy niezbędne będzie przestronne akwarium o długości min. 90 cm, miejscami gęsto obsadzone roślinnością. Najlepiej prezentują się na ciemnym podłożu. Do dekoracji można użyć kamieni, suchych korzeni lub kawałków drewna.

Wrażliwe na zanieczyszczenia, które przy ich dużym apetycie szybko produkują. Wymagają wydajnej filtracji, dobrze natlenionej wody z umiarkowanym ruchem oraz znacznych, cotygodniowych podmian (50%). Przebywając dłużej w temperaturach powyżej 24°C będą częściej chorować i krócej żyć.

Nie będą dobrym wyborem do akwarium towarzyskiego. Mogą być nieco agresywne, szczególnie samce i skubać płetwy innym gatunkom. Są również dość dominujące podczas karmienia. Dobrym towarzystwem będą ryby silne, zwinne i podobnych rozmiarów, o zbliżonych wymaganiach środowiskowych. Najlepszym dla nich wyborem będzie zbiornik gatunkowy.

Ameka wspaniała - Ameca splendens - Rozmnażanie

Rozmnażanie bardzo łatwe. Ryby można rozmnażać w większej grupie, w akwarium gatunkowym lub w parach. W zbiorniku tarliskowym powinna znaleźć się duża ilość drobnolistnych roślin. Ameki wspaniałe rozmnażają się nieco inaczej od innych żyworodnych gatunków. Samice nie magazynują mlecza i muszą być każdorazowo zapładniane. W czasie ciąży nie mają też charakterystycznej ciemnej plamy, tuż za płetwą odbytową.

Zaloty rozpoczyna samica, podpływa do samca bokiem i prezentuje drżące ruchy, które z czasem są coraz intensywniejsze. Samiec nabiera intensywnego ubarwienia i dochodzi do tarła. Ciąża trwa ok. 55-60 dni i po tym okresie uwalnianych jest od 5 do 30 młodych. Narybek po urodzeniu jest stosunkowo duży ok. 1-1.5 cm. Czasami wydaje się, że rybki mają przyczepione niteczki, coś w rodzaju pępowiny, jest to zupełnie normalne i znika po 2-3 dniach. Od początku są dość śmiałe i rywalizują o pokarm z dorosłymi. Rodzice niechętnie ścigają młode i w gęstej roślinności powinno przeżyć większość miotu.

Ostatnio zmodyfikowano: 5 września 2021 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
  • http://www.goodeidworkinggroup.com/ameca-splendens
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Ameca splendens
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 100 l
    • min-długość: 90 cm
  • Orientacyjna cena: 7 - 10 zł
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): EW - wymarłe na wolności

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 17

  1. Rafał

    Cześć,.
    posiadam akwarium 200L, na obecną chwilę pływa w nim jedynie jeden zrojnik niebieski. chciałem założyć akwarium towarzyskie i myślałem nad takimi rybami jak: żałobniczka, tetra cesarska, drobnoustek beckforda, neon czerwony, (wybrał bym jeden gatunek), i do tego parka pielęgniczek np kakadu, czy do takiej obsady mógłbym dobrać parkę ameki? może jak bym dodał je na końcu zaakceptowały by resztę obsady i nie były by takie agresywne. Kiedyś robiłem tak z bojownikiem i pływał z gupikami, był totalnie bezproblemowy

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Chmelu

      Pielęgniczki lubią pH kwaśne a ameki twardą zasadową wodę tego się nie połączy

  2. Piotr

    Bardzo odporne na błędy hodowcy.

    Odpowiedz
  3. Oliwier

    Nie wiem czemu wymarły na wolności ale ryba piękna i rozmnaża się jak szalona

    Odpowiedzi: 13
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Gdzie cię znajdę? chciałbym zacząć bym z nimi przygodę i jaka cena za sztukę? a jaka za parkę?

    2. Daniel

      można je kupić w Warszawie,Zduńskiej Woli,Tarnowie i Rzeszowie od 3 do 15 zł

    3. Sky[Kiedyś Michał]

      Dzięki Daniel ale niektóre ryby wolę kupić od prywatnych sprzedawców np: neony Innesa kupuję w hurtowniach ale właśnie ryby jak Paletki czy inne ryby „WIĘKSZE” są raczej słabe do kupowania z sieciówek

    4. Oliwier

      Sky[Kiedyś Michał] sprzedaje sztuki 4-6cm po 10zł| 6-10cm 12zł| Ryby nie dobierają się w Parki ale Samiec i Samica za 16 zł dorosłe sztuki
      przy większej ilości sztuk taniej

    5. Daniel

      Masz racje ,ale niestety niełatwo te ryby już dostać .

    6. Sky[Kiedyś Michał]

      Danielu żebyś wiedział wszystkie zoologiczne w warszawie objechałem i wiesz co? większość sprzedawców mi powiedziała że taka ryba nawet nie istnieje

    7. Daniel

      Generalnie sprzedawcy w sklepach niestety często mało wiedzą coś o rybach,które sprzedają ,więc w sumie to było możliwie ,że nie mają pojęcia o tej rybie.

    8. Michał

      Natomiast w moim sklepie na dole [dosłownie pod moim mieszkaniem] w sklepie jest akwarysta który ma bardzo duże pojęcie jest w stanie zamówić ryby jak Dyscowce Albinosy czy Weloniaste Neony Innesa ale niestety Ameki są u niego nie dostępne ponieważ nie ma chętnych od kupna tak samo jak nikt nie chciał kupować danio zber/lamparcich które nie były barwione więc naturalne danio przestał zamawiać a Ameki są nie dostępne bo hodowla od której ryby odkupuje na sprzedasz nie zajmuje się hodowlo Amek

    9. Daniel

      Na szczęście są jeszcze nieliczni sprzedawcy z wiedzą co sprzedają 🙂

    10. Oliwier

      14zł za sztukę 25 za samca i samice

    11. Daniel

      A i zazdroszczę ci Michał tego sklepu pod mieszkaniem.Takie coś jak problemy z transportem u ciebie nie występuje

    12. Sky[Kiedyś Michał]

      A i aklimatyzacja nie potrzebna bo woda taka sama 🙂 a droga to ok minuta więc złapać do kubka i do domciu

    13. Wiktorek

      wysuszanie wód pod uprawy, bardzo wysoka temperatura powodująca bezpłodność, drapieżniki, gatunki inwazyjne