Bocja siatkowana

Bocja siatkowana - ryba akwariowa fot. flickr by Fábio Manfredini

Bocje siatkowane - ryby akwariowe

Bocja siatkowana (Botia almorhae, Botia lohachata) – nieduża, słodkowodna ryba z rodziny bocjowatych (Botiidae). Nazewnictwo nie jest do końca jasne. Obecnie przyjmuje się podział Stevena Granta (2007), który z B. almorhae wyodrębnił 5 różnych gatunków: B. almorhae, B. birdi, B. lohachata, B. sp. Kosi, B. sp. Teesta. Dwa ostatnie mogą być jednak jedynie odmianą B. almorhae. Gatunki różnią się nieznacznie wzorem oraz intensywnością ubarwienia. Nie ma niestety obecnie dokumentacji fotograficznej potwierdzającej wyodrębnione gatunki B. lohachata i B. birdi. W handlu prawdopodobnie spotykane są wyłącznie gatunki B. lohachata, B. sp. Kosi, B.sp. Teesta oraz ich hybrydy.

Ryba akwariowa Bocja siatkowana Pochodzenie ryb akwariowych

Azja Południowa. Szeroko rozprzestrzeniony gatunek. Występuje na obszarach Pakistanu, Indii, Bangladeszu. Zamieszkuje wody stojące lub wolno płynące. Ryby gromadzą się głównie w basenach, rozlewiskach z kamienistym podłożem. W celu odbycia tarła migrują w górę rzek.

Ryba akwariowa Bocja siatkowana Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Może osiągać do 16 cm długości, w akwarium przeważnie jednak mniej. Ubarwienie srebrne, białe, żółte, złote lub jasno zielone, z ciemnymi pionowymi pasami, które wraz z plamami tworzą linie przypominające litery „Y” i „i”. U niektórych osobników siatkowy wzór na ciele formuje wyraz YOYO, stąd też wzięła się potoczna nazwa tego gatunku. U wybarwionych okazów można zauważyć piękny niebiesko połyskujący kolor przejścia z ciemnych pasów wzoru do jasnej barwy ciała. Płetwa ogonowa mocno wcięta, z ciemnymi plamami. Przy pysku cztery pary wąsików. W okolicach oczu znajdują się ostre kolce, zazwyczaj ukryte pod skórą, a unoszone podczas stresu np. wyławianie z wody (należy uważać aby nie zaplątały się w siatkę).

Dymorfizm ryb słabo widoczny. Dorosłe samice są nieco większe i pełniejsze od samców.

W naturze prowadzą nocny, przydenny tryb życia. Żyją w dużych grupach, w których występują hierarchie i złożone relacje. W akwarium po aklimatyzacji wykazują dużą aktywność również za dnia. Zaleca się trzymanie co najmniej 5 osobników, preferowane 10 i więcej. W mniejszych ilościach płochliwe lub agresywne w stosunku do innych podobnych gatunków. W przypadku trzymania 2, 3 ryb, dominująca może zastraszyć pozostałe i przestaną przyjmować pokarmy. Najczęściej dominującą rybą jest największa samica.

Bocje prezentują ciekawe zachowania – pływają naśladując ruchy, wydają klikające dźwięki czy odpoczywają w dziwacznych pozycjach np. na boku lub grzbiecie.

Średnio żyją od 5 do 8 lat, jednak niekiedy w optymalnych warunkach dożywają 16.

Ryba akwariowa Bocja siatkowana Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne. W naturze odżywiają się głównie mięczakami, owadami, robakami i małymi bezkręgowcami, ale nie pogardzą również delikatnymi roślinami. W akwarium nie są wybredne, lecz należy im zapewnić zróżnicowaną dietę. Można podawać dobrej jakości karmę suchą, uzupełnianą pokarmami mrożonymi, żywymi (np. ochotka, rurecznik, artemia) i roślinnymi (ogórek, melon, szpinak, cukinia itp.). Ich przysmakiem są rzadko pożądane w akwarium ślimaki, jednak nie powinny być wybierane jako rozwiązanie ich zwalczenia – zazwyczaj wybiorą pokarm bardziej dostępny.

Ryba akwariowa Bocja siatkowana Akwarium ryb akwariowych

Wymagają przestronnego, długiego akwarium co najmniej 120 cm długości, najlepiej z piaszczystym lub żwirowym podłożem oraz licznymi kryjówkami. Do dekoracji można użyć korzeni, gładkich kamieni, doniczek lub rurek PCV. Uwielbiają zwiedzać i przebywać w trudno dostępnych miejscach, dlatego też wszelkie szczeliny muszą być na tyle duże aby ryby w nich się nie zaklinowały. Światło nie powinno być zbyt jasne. Jeżeli chcemy umieścić rośliny to należy wybierać tylko te z twardymi liśćmi, które mogą rosnąć przyczepione do dekoracji. Te bardziej delikatne, sadzone w podłożu prędzej czy później zostaną wykopane lub zjedzone. Pokrywa uchroni ryby przed wyskoczeniem z akwarium.

Woda dla bocji siatkowanych powinna być bogata w tlen, z umiarkowanym prądem. Źle znoszą wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Zaleca się wydajną filtrację i regularne, duże podmiany wody (30-50%). Nigdy nie powinny być wprowadzane do świeżo zakładanych akwariów.

Nie są specjalnie agresywne ale mniejsze ryby mogą być stresowane ich rozmiarem i dużą aktywnością. Mają skłonność do podskubywania innych ryb. Dlatego też, nie powinny przebywać w towarzystwie ryb wolno pływających, z długimi, weloniastymi płetwami np. bojownikami, gupikami i pielęgnicami. Mogą być łączone z pływającymi w toni, łagodnymi karpiowatymi, a w większych zbiornikach z rodzajem Barilius, Luciosoma, Balantiocheilos, Barbonymus, innymi dennymi bocjami (Bocja Wspaniała) i sumokształtymi.

Ryba akwariowa Bocja siatkowana Rozmnażanie ryb akwariowych

Nie są znane przypadki rozmnożenia w warunkach akwariowych. Ryby dostępne w handlu pochodzą z odłowów lub farm hodowlanych, gdzie rozmnaża się je przy użyciu specjalnych hormonów, niestety często z niedbałym podejściem, przez co na rynku pojawia się dużo hybryd.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Botia almorhae
synonim:Yo-yo loach, Pakistani Loach
Rodzina:Piskorzowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 10 - 16 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, ślimaki, suchy, żywy
Długość życia5 - 8 lat
Akwarium:duże, średnie
min-pojemność:100 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:19 - 27 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość:2 - 12 ºdGH
Cena:5 - 8 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Bocja siatkowanaPoważnie o rybach - Bocja siatkowana

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 4

 1. Kirysek3

  Mam ważne pytanie, czy ktoś mi poradzi co do kupna nowej bocji?
  W sklepie są dwie takie ryby :dobry rozmiar, ładne, ruchliwe. Jednak mam pewien problem, niestety mają duże brzuchy i podejrzewam je o zapalenie pęcherza pławnego. Mimo wszystko nie ciągnie ich na dno ani do góry i buszują po całym baniaku. Czekam na porady.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. bob akwarysta

   Warto spróbować robiąc głodówkę.

 2. Kirysek3

  Piękna ryba, ale zdechła mi na zapalenie pęcherza pławnego 🙁

  Odpowiedz
 3. Marcin

  wspaniała rybka, mam ich 5, baniak 400l, ogólnie buszują po całym akwa, żywe, sporadycznie zaczepiają inne rybki, bardzo ciekawskie. wszystkożerne, jeśli masz zatoczki to po wpuszczeniu bocji nie widać ich.

  Odpowiedz