Bojownik Wspaniały – Syjamski

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa

Bojowniki Wspaniałe – Syjamskie - ryby akwariowe

Bojownik Wspaniały, Bojownik Syjamski (Betta splendens) – bardzo popularna, pochodząca z Azji, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny Guramiowatych. Charakteryzują ją piękne, duże płetwy, różnorodne ubarwienie oraz przede wszystkim wojownicze usposobienie.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Pochodzenie ryb akwariowych

Bojownik Wspaniały zamieszkuje spokojne wody południowo-wschodniej Azji. Występuje w Tajlandii, Wietnamie i Kambodży, a także na Półwyspie Malajskim w pobliżu przesmyku Kra. W naturalnym środowisku jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Zamieszkuje wody stojące, ubogie w tlen.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa, płeć

Bojownik – samiec, samica

Bojowniki osiągają długość do 6cm. Sklepy akwarystyczne oferują wyłącznie barwne odmiany hodowlane. Samce można rozpoznać po jaskrawszym ubarwieniu i bardziej wydłużonych płetwach. Ciało wydłużone, płetwa grzbietowa długa i wysoka – zajmuje prawie połowę powierzchni jego grzbietu. Płetwy piersiowe oraz brzuszne są wąskie i wydłużone. Płetwa ogonowa jest w kształcie wachlarzowym, zaokrąglona. Pysk skierowany ku górze. Posiadają mocną i uzębioną szczękę. Aktywne za dnia. Posiadają dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt, dzięki któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Bojowniki żyją średnio ok 2 lat. W optymalnych warunkach mogą dożyć 3 lat.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Odżywianie ryb akwariowych

Bojownik wspaniały jest rybą drapieżną, mięsożerną. W diecie bojownika powinny przeważać pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Chętnie zjada drobne bezkręgowce, rureczniki, larwy komara, ochotkę, wodzień, dafnie, grindale, artemię, narybek innych ryb. Można podawać mu też pokarmy mrożone, suche oraz skrobane mięso wołowe i kurze.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Akwarium ryb akwariowych

Ryby muszą mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody. Rozsądnym minimum dla jednego bojownika będzie ok. 20 litrowe akwarium. Najlepiej trzymać jednego samca z kilkoma samicami w min. 54 litrowym, przykrytym akwarium. Przy takiej obsadzie konieczna jest duża ilość roślin, które zapewnią schronienie i chwilę spokoju samiczkom. Wśród roślinności pływającej samiec buduje pieniste gniazdo.

Wbrew często spotykanej opinii sprzedawców sklepów zoologicznych bojowników nie powinno się trzymać w kuli lub w akwarium bez grzałki. Ryby te wymagają wody o temperaturze ok 24-30°C. W niższych temperaturach mogą być mniej ruchliwe i bardziej podatne na choroby. Mimo tego, że są wytrzymałym gatunkiem i znoszą większe stężenia azotanów od pozostałych ryb to akwarium warto również wyposażyć w niewielki filtr, który utrzyma bezpieczne dla zdrowia parametry wody. Pamiętać także należy o w miarę regularnych podmianach wody na świeżą (ok 30%).

Bojowników syjamskich nie wolno trzymać w towarzystwie blisko spokrewnionych ryb – samce są agresywne i będą staczać walki z domniemanymi rywalami. Nie jest zalecany do akwarium towarzyskiego. Z większymi i aktywniejszymi gatunkami przegra rywalizację podczas podawania pokarmu.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Rozmnażanie ryb akwariowych

W akwarium ryby do rozpłodu wybiera się w wieku ok. 6-10 miesięcy i w stosunku 1:1. W zbiorniku tarliskowym powinno być 15-20 cm wody o proporcji 2/3 „starej wody” do 1/3 świeżej o temperaturze nieco wyższej od tej, w której przebywały (26-30°C). Woda powinna być miękka (5-8°n), o odczynie pH 6-6,5. Ryby przed tarłem należy umieścić osobno w małych przeźroczystych zbiornikach, ustawionych tak aby mogły się wzajemnie obserwować oraz obficie karmić najlepiej żywym pokarmem.

Ryby łączymy gdy samica przybiera krągłości w partii brzusznej. Samica nabiera bardziej intensywnych kolorów i podpływa do samca z lekko opuszczoną głową. Samiec powinien być większy od samicy aby zdołał ją objąć podczas aktu. Po kilku godzinach przystępuje do budowy gniazda, tuż przy powierzchni wody, wśród pływających roślin. Gniazdo o średnicy kilku centymetrów budowane jest z piany wytworzonej przez ślinę. Do tarła dochodzi w ciągu doby od przeniesienia pary tarlaków. Opadające na dno zbiornika jajeczka są zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Ikra potrzebuje dostępu do dobrze natlenionej wody. Dlatego ta która wypadła z gniazda i nie zostanie podniesiona najpewniej zgnije. Bojowników w tym okresie nie należy karmić.

Po tarle samica jest przeganiana przez samca, który przejmuje opiekę nad gniazdem. Samicę dla jej bezpieczeństwa należy odseparować do innego zbiornika. W zbyt małym akwarium samica nie ma możliwości ucieczki przed bardzo natarczywym samcem, który może doprowadzić do jej śmierci.

Jeżeli samiec bojownika nie wykazuje zainteresowania gniazdem to ikrę można próbować inkubować – delikatnie napowietrzać czy podrzucić gniazdo (roślinny z jajeczkami) innemu samcowi, który przy odrobinie szczęścia zaopiekuje się nim jak swoim własnym. Na ilość złożonej ikry ma wpływ wielkość zbiornika tarliskowego, wiek i kondycja ryb. Ilość jaj waha się od kilkudziesięciu do nawet 700 sztuk.

Choroby

Przede wszystkim w otwartym akwarium ryba może przeziębić swój narząd oddechowy labirynt, dzięki któremu pobiera powietrze atmosferyczne znad wody. Spowodowane jest to różnicami temperatur między wodą a powietrzem. Przeziębienie prowadzi natomiast do zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego (służy rybie do swobodnego unoszenia w wodzie).

Bojownik a krewetki

Jeżeli będziemy mieć szczęście to zdarzają się bojowniki o charakterze łagodnym co do tych stworzeń. Jednak z natury bojowniki są rybami drapieżnymi dlatego umieszczanie razem z nim krewetek nie jest dobrym pomysłem. Większym krewetkom np. Amano nie powinien wyrządzić krzywdy, ale jego próby ataku mogą je stresować i sprowokować do ucieczek ze zbiornika. Małe krewetki karłowate np. Red Cherry są jego przysmakiem i łatwym celem ze względu na ich jaskrawy kolor. Większą szansę na przetrwanie mają kamuflujące się na tle roślinności – Babaulti.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Betta splendens
synonim:Siamese Fighting Fish
Rodzina:Guramiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 6 cm
Żerowanie:przy tafli wody
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, ślimaki, suchy, żywy
Długość życia3 lata
Akwarium:małe, średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:22 - 30 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:0 - 20 ºdGH
Cena:6 - 25 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Bojownik Wspaniały – SyjamskiPoważnie o rybach - Bojownik Wspaniały – Syjamski

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 365

 1. ewunia

  hej właśnie zmieniłam wodę swojemu bojownikowi ale że wcześniej rybek nie hodowałam to nie wiedziałam że zimno woda może mu zaszkodzić. Myślałam że zdech a tego bym sobie nie wybaczyła. ale mam nadzieje że będzie dobrze

  Odpowiedz
 2. Carlos

  Mój bojownik zabił dwie samiczki a jedną zostawił i gniazda nie robi. A tą się nie interesuje tylko nową rośliną, nic nie rozumiem?!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Filip

   Podaj ilu litrowe masz akwarium 🙂

 3. Karolcia

  Czy można trzymać jedną samice bojownika z kiryskami, gupikami, mieczykami itp? Chodzi mi o to czy może zrobić coś np gupikom czy molinezjom?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Filip

   Ile litrów ma akwarium powinnaś od razu podać takie ważne info 😉

 4. Robin

  Witam wszystkich. Jestem znowu wniebowzięty, ponieważ po raz kolejny dochowałem się malutkich rybek. Wczoraj i jeszcze dzisiaj się wykluwają, część już pływa poziomo a inne pionowo. Dopiero się wykluwają, chłopak jest kochanym pracusiem i uwija się jak w ukropie aby rybki żyły. Ja też będę się starał aby jak najwięcej przeżyło. Widowisko jest cudowne.

  Odpowiedz
 5. Pat :*

  Cześć a czy bojownik może mieć roślinki żywe czy raczej sztuczne? Jeśli żywe to jakie gatunki?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. komar

   może mieć sztuczne i żywe ja polecam żywe

  2. komar

   żywe gatunki obojętne

  3. Ola

   Ja bym kupiła żywe. Te plastikowe mogą je ranić.

 6. ania

  Moja znajoma kupiła bojownika i bojowniczkę, a na następny dzień on jej obgryzł płetwy.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. karol

   2 miesiące temu trzymałem bojownika i bojowniczkę w kuli i ciągle ją obgryzał ale jak wrzuciłem ich do akwarium z innymi rybami to już się uspokoił

  2. Robin

   Widocznie było za małe akwarium i nie było w nim żadnych kryjówek. Te rybki lubią też gęstą roślinność. jak te warunki nie są spełnione to szkoda rybek ponieważ są cudowne, wdzięczne i za dobrą opiekę potrafią się odwdzięczyć tym jakie są piękne i się cieszą na widok swojego opiekuna. Jak ma dobre warunki to płetwy odrastają.

  3. komar

   bojownik samiec minimum 2 samiczki

 7. maćko

  Mam pytanie. Czy mogą trzymać bojownika ze skalarami, kiryskami, zbrojnikami, gupikami, neonkami, sumikami szklistymi.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. ktoś

   nie polecam

  2. komar

   nie bojownik zadusi ci te rybi!!!!!!

 8. Grzegorz

  Mam Bojownika w 25l z wieloma roślinami i pustym pniem drzewa. Mam zamiar dokupić mu 2 samiczki i może dorobię się narybku. 🙂
  Oczywiście mam jeszcze akwarium do oddzielenia samicy, koło 10l.

  Odpowiedz
 9. Robin

  Mam fajne stadko pięknych i wspaniałych BOJOWNIKÓW które już raz w maju tego roku przystpiły do tarła i sa z tego fajne małe rybki. Teraz moje pytanie: Po jakim czasie można u nich rozpoznac płec u tych rybek? To jedna sprawa, a druga to chłopak przytula się do jednej ze swoich dziewczyn i ta gubi ikrę i oboje ja zjadaja a samczyk nie chce zbudowac gniazda. Co mam zrobic lub robie nie tak? A oboje sa chętni.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwarystka

   Rozpoznać płeć u tych rybek będziesz mógł w wieku ok. 2-3 miesięcy. Nie zrozumiałam drugiego pytania. W jaki sposób samiec „przytula się” do samicy, ale to raczej tarło, no bo jeżeli rozrzuca ikrę? Może tarlaki są za młode? Najmłodsze to 6 miesięcy. Moim zdaniem powinieneś założyć akwarium tarliskowe.

 10. Akwarystka

  Chciałabym się zapytać jak można urządzić akwarium dla bojownika. W poprzedniej wypowiedzi pytałam się czy mogę hodować bojownika z żabienicami szerokolistnymi, ponieważ chciałam hodować je w moim akwarium 25 l. Wiem, że bojowniki uwielbiają przeciskać się pomiędzy dekoracjami. Planuję kupić też „podwodną trawę” i rogatka sztywnego. Najprawdopodobniej jako roślinę pływającą wezmę moczarkę. Pozostały mi rośliny sztuczne… Postaram się żeby były jak najmniej kujące :-). Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Zrób mu jakieś mini groty i dużo roślin. Do tego ze 2 samiczki i jest szansa na narybek 🙂

  2. komar

   Nie kupuj roślin sztucznych! Kup żywe. Sztuczne rośliny poraniły mojego bojownika!
   pozdrawiam

 11. Akwarystka

  Mam kilka pytań dotyczących samiczek bojownika tego gatunku. Czy samica bojownika lepiej czuje się jako rybka stadna, czy jako samotnik? Czy jest ona rybą płochliwą, czy ciekawską? Lepiej czuła by się w akwarium gatunkowym, czy towarzyskim? Proszę Was o szybką odpowiedź:P.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. komar

   Lepiej czuje się w akwarium wielogatunkowym. Jest rybą płochliwą. Ryba ta czuje się lepiej w stadzie. polecam i pozdrawiam

  2. Akwarystka

   Skoro jest rybka stadną, ile samic polecałbyś minimum w jednym akwarium. Dziękuję bardzo za wcześniejszą odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

 12. Akwarystka

  Z jakimi roślinami mogłabym trzymać bojownika? Czy mogłyby być to żabienice szerokolistne?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. komar

   Tak mogą to być wszystkie rośliny

 13. Bob

  Mam zamiar kupić akwarium 150 l albo 60 l dla mojego bojka i dla jego samic które będzie mieć ,kiedy kupie akwarium. Proszę o pomoc które wybrać.

  Jeszcze trzymam z nim inne rybki w moim akwarium 30l.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. komar

   wybierz 150l pozdrawiam.

 14. klaudek

  Mam bojownika strzępiastego z jakimi rybami może on pływać?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Bob

   Możesz mu kupić dwie samice. To zależy ilu jest litrowe akwarium.

 15. Bob

  A czy mogę trzymać jednego samca w akwarium 30l.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Oczywiście, że tak! 🙂

 16. Bob

  Chciałem się spytać czy Bojownik Syjamski samiec może mieć dwie albo jedna samice w akwarium 30 l.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Troszkę za małe akwarium. Optymalnie to 1 samiec i 3 samice w 54 litrach. Jedną samicę w niedużym zbiorniku prędzej czy później zamęczy!

 17. rybek

  Przez jakiś czas miałem razem parki gurami złotych, mozaikowych, wielkopłetwów i samca bojownika, czyli akwarium powinno być czerwone od krwi. Agresji żadnej, labirynty tak jakby zaprzeczały opiniom internetowym. Przypuszczam, że agresja labiryntów jest spowodowana małym zbiornikiem, brakiem kryjówek. A u mnie odwrotnie, nawet samce gurami razem pływali „na panienki”.

  Odpowiedz
 18. rybek

  W 180 litrowym baniaku miałem w tym samym czasie parkę gurami mozaikowych, parkę wielkopłetwów, parkę gurami złotych i samca bojownika. Totalny spokój. Rybki były zainteresowane tylko sobą, miały swoje rewiry, stroszyły się, zaprzeczały teoriom o labiryntach. Przypuszczam, że bojowniki samce są tylko agresywne przy bojowniczkach.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Dokładnie tak jest w dużych zbiornikach ryby terytorialne obejmują swoje rewiry i co najwyżej jedna ryba drugą pogoni. Opnie biorą się stąd bo wiele osób nie może sobie pozwolić na duże akwarium i najczęściej kupuje za dużo ryb do zbyt małego zbiornika.

 19. zibii

  Ja mam 3 bojowniki jednego samca i dwie samice, kilka danio, dwa piskorki, dwa glonojady, 4 kiryski, 2 bocje i się dogadują. Samiec samicami zajęty i innych rybek nie atakuje.

  Odpowiedz
 20. Tatiana

  Czy bojowniki będą żyły w zgodzie z takimi rybkami jak: Neony, Bystrzyki Amanda, Platki, Otosy, Ozyryski?

  Odpowiedz
 21. Poprostu AKWARYSTYKA

  Tutaj troszkę przesadzono na 1 bojownika syjamskiego wystarczy 25-30l . W takim akwarium 25-30l będzie mu dobrze ale wiadomo tym większe tym lepsze. Na harem1 samiec 2/3 samice minimum 50l ale lepiej 60-75l + np stadko Razbor Klinowych i kirysków.

  Odpowiedz
 22. arnie4pl

  Dużo tu wpisów jeden lepszy od drugiego. Ta ryba w naturze żyje w brudnej wodzie która przypomina kałuże na błotnistej drodze. Wiec filtr nie ma dla niej większego znaczenia. A w sklepie te ryby są trzymane w małych szklankach obok siebie żeby się ładnie wybarwiły widząc inne samce. Daj bojownikowi lusterko do akwarium i też nabierze ładniejszych kolorów. Trzymać tą rybkę też można z różnymi gatunkami. Miałem bojownik w 200 litrowym akwarium miał swój rewir i inne ryby go nie interesowały dopóki nie wpływały na jego teren.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Zalane tereny leśne czy pola ryżowe zdecydowanie nie przypominają kałuży na jakiejkolwiek drodze. Jeżeli chcemy aby ryba długo żyła i nie chorowała to filtr biologiczny jest niezbędny. W sklepach widzimy przede wszystkim ryby młode, które ze względów popularności szybko się sprzedają. Następnie niestety najczęściej trafiają do kuli słysząc podobne „legendy” od sprzedawców. To, że te ryby mogą znieść wyższe stężenia związków azotowych od innych ryb to nie znaczy, że im będzie w takich warunkach dobrze.

   Tutaj można zobaczyć środowisko naturalne tych pięknych ryb
   https://www.youtube.com/watch?v=yg0tr3YD6wk
   https://www.youtube.com/watch?v=s_SEfSz4Drw

   a tu ujęcie pod wodą
   https://www.youtube.com/watch?v=vbV2bznW4HE

   Czy przypomina błotnistą kałużę?

 23. Sandra

  Czy Bojownik będzie żył w zgodzie Z: Mieczykiem Helera, gupikiem, molinezjom, neonkiem, kirskiem, glonojadem i żabkami akwariowymi

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ja

   Mieczyki, molinezje i gupiki odpadają. Z neonkami innesa, najlepiej mniejszymi kiryskami i glonojadem może. Jak żabki nie wiem, nigdy nie interesowałam się takowymi.

 24. wanda

  czy one mogą żyć z innymi gatunkami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paulina

   Tak, mogą ale trzeba dokupić filtr, który kosztuje najczęściej 50 zł (taki najtańszy), bo tylko bojowniki mogą żyć bez niego a inne ryby potrzebują tego filtru, choć niektóre grzałki, która jest jeszcze droższa :/

 25. marcin

  Jak karmimy bojownika ? Czy raz na dzień starczy? Co najbardziej lubi

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Stefania

   Najlepiej 2 razy dziennie-rano i wieczorem. W sklepach zoologicznych są dostępne specjalistyczne pokarmy dla bojowników. Należy jednak pamiętać o urozmaiceniu diety pokarmem żywym lub mrożonym min. raz w tygodniu.

 26. Aneta33

  Właśnie kupiłam taka rybkę mojej córce na urodziny. Miałam kupić w kuli ale kupiłam akwarium z wyposażeniem grzałka i filtrem. Co mogę jej jeszcze dokupić ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kuba

   Roślinki 😉 Już jest plus za to, ze nie kupiłaś kuli 🙂

 27. nie znasz mnie

  Dlatego postrzępiony bo to odmiana bojownika bojownik strzępiasty

  Odpowiedz
 28. Martyna

  Chciałabym mieć ta rybkę w swoim akwarium ale niestety posiadamy 120l i mieszkają w nim inne gatunki ryb. Szkoda tylko, ze w sklepach zoologicznych zazwyczaj są umieszczone w ciasnych pudelkach ;( na dodatek obok siebie!

  Do Sylwii: Jak można trzymać rybkę w 6 litrach??!! To bestialstwo. Kup mu większe akwarium i samice, nie męcz go tak.
  Ryby to nie ozdoba.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Piotrek

   Witaj. Ja mam bojownika w 100l akwarium wraz z innymi gatunkami ryb i nic złego się nie dzieje. Żyje z neonkami, gupikami, są 2 platki, ramireza, gurami mozaikowe, krewetki red cherry, 2 duże krewetki filtrujące i zbrojnik niebieski 🙂 Czasem się chwilkę pogonią ale to nic groźnego. Na samym początku słabo tylko tolerował gupiki i delikatnie podgryzł im płetwy ale po paru dniach już się do nich przyzwyczaił i żyją w zgodzie. W sklepie Zoologicznym, w którym się zaopatruję bojowniki są trzymane w akwariach wraz z innymi rybami. Jeśli kupisz bojka z kufla po piwie (w ogóle powinni moim zdaniem tego zabronić) aklimatyzacja może potrwać chwilę dłużej ale na 99% się uda 🙂 Ważne tylko żeby nie wkładać do jednego zbiornika dwóch samców. Pozdrawiam.

 29. patryk

  czy tą rybe można kupić w Polsce?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Szczerze to widuję je chyba w każdym sklepie zoologicznym, niestety w kubeczkach lub maleńkich szkiełkach. Te mniej popularne formy ogonowe i kolorystyczne można nabyć w większych miastach.

  2. kuba

   Tak można. JA KUPIŁEM NA PODKARPACIU W KOLBUSZOWEJ W ZOOLOGICZNYM

 30. Sylwia

  jutro przygotuje wieksze akwarium i grzałkę oraz filtr. prosze jeszcze o info czy jak sie rybce polepszy to jest szansa ze znow bedzie taka ładna jak wczesniej ? czy płetwy juz takie zostaną ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Jeżeli się polepszy to tak ale gwarancji na to nikt w tej chwili nie da. Warto jednak spróbować! Pamiętajmy tylko, żeby nie wymieniać całej wody z akwarium a tylko jej część np. 20-30% raz w tygodniu. Filtr musi także pracować całą dobę a gąbkę z niego płuczemy przy podmianie w wodzie odlewanej z akwarium.

  2. Sylwia

   Bardzo dziękuję za pomoc :)))

 31. Sylwia

  jest sam w kuli gdzie mogę wlać ok 6 litrów wody. co tydzien ją zmieniam na nową odstaną wodę. nie ma grzałki i filtra ale nic mu nie bylo do momentu wsadzenia tych muszelek… ;(

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   6 litrów to zdecydowanie za mało dla tego stworzenia. Jeżeli chcemy zniwelować ryzyko choroby u ryb akwariowych to powinny być one trzymane w optymalnych warunkach podanych wyżej. Muszelka niekoniecznie musiała być tutaj powodem jego pogarszającego się stanu. Możliwe przekarmienie i zatrucie (brak filtra), wyziębienie (brak grzałki) – szczególnie jeżeli w domu mamy niskie temperatury lub np. wietrzyliśmy pokój, przeziębienie narządu oddechowego (brak pokrywy). Przedmioty takie jak muszle, korzenie, liście, ozdoby ceramiczne wkładane do akwarium należy wcześniej przynajmniej spażyć.

 32. Sylwia

  witam. widzę ze autor stronki ma dużą wiedzę na temat Bojowników. Mam jednego od 6 grudnia 2013 i staram sie jak moge ale chyba jednak cos jest nie tak bo ostatnio moja ryba jest osowiała. nie pływa za duzo tylko osiada na dnie… wiem ze popelnilam blad bo rozmawialam juz w zoologicznym i niepotrzebnie wsadzilam muszle do akwarium. teraz juz ich nie ma i woda jest zmieniona. jest również żywa roślina i żwirek ale rybka nadal chyba cierpi… dodatkowo jej piękne „wachlarze” sie jakby pozwijały no i nie ma apetytu… co moge jeszcze zrobic ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   W jakim akwarium jest trzymany? Są w nim jakieś inne ryby? Jest w nim filtr i grzałka? Czy woda była do tej pory regularnie podmieniana?

 33. ola

  Wspaniałe, pełne gracji ryby. Trzymane we właściwych warunkach potrafią odwdzięczyć się właścicielowi, a tak na prawdę nie wymagają zbyt wiele 🙂 Tak jak Anna. napisała – nie ma dwóch takich samych. Moim zdaniem ryba ideał 🙂 Opieka nad nimi (właściwa oczywiście) sprawia wiele radości.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ula

   Tak, to prawda. Jak kupiłam samca w zoologu to był blady jak ściana. Ale potem przy dobrej temperaturze wody i światła, samczyk nabrał żywego szafirowego odcienia. No i większy się zrobił. Teraz żwawo pływa po roślinnych zakamarkach akwarium. Naprawdę bojowniki to cudowne rybki. A niektórzy ludzie to naprawdę powinni za karę lata siedzieć przed lampą i czytać encyklopedię ryb akwariowych za to, że skalary trzymają w 5 litrach, za to, że bojowniki trzymają w kuli a niektórzy nawet mylą samca bojownika z samicą. Masakra. Współczuję rybkom. Nie dość, że bojowniki żyją 2-3 lata to jeszcze są gatunkiem zagrożonym, a oni marnują im czas życia 🙁

 34. Anna.

  Jest idealny. Piekne stworzenia. Kazdy samiec jest inny..nie ma dwoch takich samych.

  Odpowiedz
 35. nie powiem

  Troche dziwny ten samiec bojka na video; taki postrzępiony…

  Odpowiedz