Brzanka odeska – Brzanka dwuplama

Brzanka odeska - ryba akwariowa fot. flickr by Gary McKinney

Brzanki odeski - ryby akwariowe

Brzanka odeska, Brzanka dwuplama (Pethia padamya) – nieduża słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych. Mimo, że znana w akwarystyce od wielu lat, to opisu naukowego doczekała się dopiero w 2008r. Często bywa mylona z mniej barwną brzanką Pethia ticto.

Ryba akwariowa Brzanka odeska – Brzanka dwuplama Pochodzenie ryb akwariowych

Azja. Występowanie odnotowano w środkowej części kraju Myanmar, w sztucznie utworzonym zbiorniku oraz w rzece Chindwin i dopływie Ayeyarwady, a także mniejszych rozlewiskach sąsiadującymi z głównymi kanałami rzek, na wysokościach ok 3000m nad poziomem morza. Woda w miejscach występowania jest zazwyczaj przejrzysta, uboga w roślinność, płynąca przez skały wapienne. Podłoże żwirowe, muliste lub piaszczysto-muliste.

Ryba akwariowa Brzanka odeska – Brzanka dwuplama Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Mała rybka, w naturze dorasta do 4.6 cm długości, w akwarium może osiągać nieco większe rozmiary. Ciało bocznie spłaszczone, w różnych odcieniach jasnego beżu. Na ciele znajdują się charakterystyczne dwie czarne plamy, jedna w części grzbietowe, druga bliżej ogona. Wzdłuż tułowia samca przebiega szeroka, połyskująca, czerwona pręga, która najpiękniej wygląda w okresie rozrodu. Jego tęczówki oka są również czerwone z wąską, czarną smugą na środku. Płetwy grzbietowa, odbytowa i brzuszne są żółtawo zielone z kontrastującymi czarnymi plamkami. Samica jest mniej atrakcyjna, jednolitego jasno beżowego koloru, z połyskującymi srebrzysto łuskami. Jej płetwy są lekko żółto zielonkawe i jedynie na płetwie grzbietowej występują czarne plamki, nieco mniej wyraźne niż u samca.

Gatunek łagodny, pływający w ławicy w środkowych i dolnych partiach wody. W akwarium trzymany w mniejszych ilościach może przejawiać agresję w stosunku do innych mieszkańców. Zaleca się trzymanie w grupie min. 5 lub więcej ryb. W większych ilościach ładniej wyglądają i prezentują bardziej naturalne zachowania.

Ryba akwariowa Brzanka odeska – Brzanka dwuplama Odżywianie ryb akwariowych

Prawdopodobnie wszystkożerne rybki, w naturze odżywiają się robakami, owadami i innymi małymi skorupiakami oraz materią roślinną i detrytusem. W akwarium można podawać im dobrej jakości pokarm sztuczny w płatkach lub granulkach uzupełniany żywym i mrożonym np. artemią, dafnią, ochotką oraz roślinnym z dodatkiem spiruliny.

Ryba akwariowa Brzanka odeska – Brzanka dwuplama Akwarium ryb akwariowych

Dla niewielkiej grupy brzanek odessa niezbędne będzie akwarium min. 80 cm długości. Wystrój nie jest zbyt istotny, jednak w zbiornikach roślinnych z ciemnym podłożem prezentują ładniejsze kolory. Pływające rośliny, dekoracje z korzeni lub drewna rozproszą wpadające światło i dodadzą bardziej naturalnego wyglądu. Filtracja nie musi być szczególnie silna, choć wydaje się, że lepiej czują się w akwariach urządzonych na wzór rwącej rzeki z dużym ruchem wody.

Mogą być trzymane w akwariach towarzyski ale współmieszkańców należy dopierać starannie. Nie powinny być trzymane z wolno pływającymi lub weloniastymi rybami. Odpowiednie będą podobne gatunki karpiowatych oraz przylgowate (Balitoridae), piskorzowate (Cobitidae) i niektóre bocjowate.

Ryba akwariowa Brzanka odeska – Brzanka dwuplama Rozmnażanie ryb akwariowych

Tak jak większość małych karpiowatych rozrzucają ikrę wśród roślin i nie wykazują opieki rodzicielskiej. W dobrej kondycji chętnie i często podchodzą do tarła. W dojrzałych akwariach niewielka ilość narybku może pojawiać się bez ingerencji akwarysty. Jeżeli jednak chcemy uzyskać większą jego ilość potrzebne jest bardziej kontrolowane podejście.

Grupę dorosłych ryb możemy trzymać razem, ale niezbędne będzie również osobne akwarium tarliskowe wypełnione dojrzałą wodą, bardzo słabo oświetlone, z dnem przykrytym siatką, szklanymi kuleczkami lub sztuczną trawą. Zamiennie możemy wypełnić zbiornik dużą ilością drobnolistnych roślin np. mchów. Sprawdzić się też mogą sztuczne mopy z włóczki.

Woda powinna być lekko kwaśna lub obojętna, o temperaturze ok. 25-26 C. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy lub kamień napowietrzający, który odpowiednio natleni i zapewni cyrkulację wody.

Ryby częściej karmimy żywymi lub mrożonymi pokarmami i kiedy samice będą wyraźnie grubsze, przenosimy wieczorem parę lub dwie do wcześniej przygotowanego akwarium. Do tarła dochodzi zazwyczaj następnego dnia rano.

Tarło może odbywać się też w większej grupie, w ilości 1:1 samców do samic i w odpowiednio większym zbiorniku.

Rodzice wyjadają zarówno ikrę jak i narybek, dlatego też po tarle powinni zostać odłowieni z akwarium tarliskowego. Wylęg następuje w ciągu 24-48 godzin, po kolejnych 24 godzinach larwy rozpoczynają swobodne wędrówki po akwarium. Początkowo należy podawać mikro pokarmy w proszku lub płynie, z czasem przechodząc do nicieni mikro i larw solowca (artemii).

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Pethia padamya
synonim:Odessa barb, Red crystal barb
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 4 - 4.5 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 7 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:72 l
min-długość:80 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:16 - 25 °C
pH:6.5 - 8.5 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena:3 - 4 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Brzanka odeska – Brzanka dwuplamaPoważnie o rybach - Brzanka odeska – Brzanka dwuplama

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 11

 1. Kamila

  Witam. Kilka dni temu kupiłam brzanki odeskie. Mam akwarium gatunkowe. 72 l – 9 brzanek. Zdecydowałam się na brzanki mając nadzieję na obserwację ciekawych zachowań i ciągły ruch w akwarium. Czytałam, że są ciekawskie, ruchliwe… Ale moje jakoś nie są. Cały czas chowają się w najgłębsze zakątki akwarium, gdzieś z tyłu za roślinami. Jedyne co mogę oglądać to dalej moje rośliny bo ryby ciężko zauważyć… Już 4 dzień od kiedy je przyniosłam a one nawet nie chcą łebka wyściubić zza roślin. Przy tylniej ścianie akwarium mam średniej wielkości nurzańca, niegorszą hygrofilie i na boku dość dużą moczarkę. Z roślin mam jeszcze kilka kulek mchu. Znajomy doradził, że ich zachowanie może być spowodowane za małą ilością roślin. Na moje oko oceniam że jakieś 1/4 akwarium jest zielona. Mam w planie coś dosadzić. Ale może one po prostu tak mają?! 😐 że się długą aklimatyzują?! 😐
  Może ktoś mądrzejszy ode mnie coś odpowie…
  jak chodzi o wodę to sprawdziłam parametry – są poprawne i zgodne z wymaganiami ryb. Woda dojrzewała 3 tygodnie, nie stosuje szkodliwych dla ryb uzdatniaczy wody, tylko mikroelementy dla roślin. Także woda raczej przyczyną nie jest.
  Aha – ryby straciły też kolor. W sklepie były ładnie wybarwione ale jak je wpuściłam do akwarium są zupełnie srebrne. Rozumiem, że to wynik stresu. Ale po 4 dniach niestety nie widzę zupełnie żadnej poprawy. Długo to bedzie trwać?

  Odpowiedz
 2. Kamila

  Szanowni akwaryści – proszę o wypowiedzi… 1 komentarz sprzed 5 miesięcy i co?! Nikt tu nie ma brzanek??
  Zastanawiam się nad zakupem tego gatunki brzanki. Przyznaje się bez bicia, że mam troszkę mniejsze akwarium jak to zalecane, bo 72 l (60x30x40 wysokie). Ale myślę o akwarium gatunkowym, tylko dla kilku brzanek – będą więc miały całą przestrzeń dla siebie i wyłącznie + kilka kirysków na dno. Mam dość twardą wodę, w tej chwili ok. 8 GH i 9 KH. Akwarium dojrzewa, może te parametry ulegną jakiejś zmianie…
  Czy ktoś ma te rybki? Jakieś uwagi? Mądre rady?
  Pozdrawiam!

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Mila

   mogą być ale brzanki w małym stadzię są agresywne i obgryzają płetwy innym rybą

  2. Mila

   cyt : „W akwarium o mniejszej ilośći tych ryb przejawiają agresje. minimalana ilośc 5

  3. Kamila

   Dzięki Mila – no tak, ale ja myślę o 5-7 brzankach i 4-5 kiryskach. I to by był koniec jeśli chodzi o obsadę ryb. Więc myślę że 5-7 sztuk czuło by się ze sobą dobrze. Kiryski też potrzebują towarzystwa swojego gatunku – nie mogę mieć 1. BYły by 2 małe stadka zamieszkujące inne partie akwarium. W moim wyobrażeniu i kiryski miały by dno dla siebie i brzanki sporo miejsca dla siebie tylko.
   Czy jest tutaj jakiś akwarysta, który ma kilka brzanek???

  4. Mila

   ja mam 25 brzanek i góróją w akwa bo są liczną grupką mogą byc z kiryskami pstrymi lub spiżowymi bo są największe .

  5. Kamila

   ho ho Mila jakie Ty masz akwarium, że masz 25 brzanek? Zazdroszczę! Pewnie spory litraż. Ja na tą chwilę mogę mieć tylko marne 60x30x40. A marze o czymś większym.
   Napatrzyłam się ostatnio na karmienie brzanek sumatrzańskich. To ich „rzucanie” się na pokarm to niezłe widowisko. Czy brzanki odeskie też się tak zachowują czy to tylko sumatrzańskie mają taką nature??? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam!

  6. Mila

   ja mam 1000 litrow ale kaza brzanka w naturze tak poluje na jedzonko

  7. Kamila

   to mi teraz zabiłaś klina… z czym do czego ja tu z tym moim naparstkiem wody… ahhh zazdroszczę!

 3. bogda

  Mam 5 sztuk i wszystkie trzymaja sie razem ale niestety w krzakach tj roslinach i nie pływaja swobodnie pozatym to rosna jak na drozdzach sa wieksze niz w opisach

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kamila

   A po za tymi 5 brzankami masz jeszcze coś w akwarium? Czy tylko te 5 i tyle? Może się tak chowają bo masz za dużo innych towarzyszy. Z tego co czytałam wykazują taką śmiałość i energię po 1: jak jest ich większe stadko, po 2: jak mają wystarczająco duze akwarium! po 3: w zależności od tego jakie mają towarzystwo. Więc na pewno coś jest przyczyną tego, że tak się zachowują.