Brzanka różowa

Brzanka różowa - ryba akwariowa fot.rb5killifish.blogspot.com by Jui-Pin Paul Wu

Brzanki różowe - ryby akwariowe

Brzanka różowa (Pethia conchonius) – często spotykana w akwariach ryba z rodziny karpiowatych. Jest powszechnie używana jako ryba doświadczalna w najrozmaitszych badaniach laboratoryjnych.

Ryba akwariowa Brzanka różowa Pochodzenie ryb akwariowych

Pochodzi z Azji. Naturalnym miejscem jej występowania są wody północnych Indii – Bengalu i Asamu. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim rwące potoki górskie. W zależności od występowania może różnić się wielkością i ubarwieniem.

Ryba akwariowa Brzanka różowa Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Brzanka różowa w naturalnym środowisku osiąga nawet do 15 cm długości, w akwarium jednak nie więcej niż 12 cm. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze niż samice, mają czarne płetwy i opalizujące, czerwone ubarwienie ciała, szczególnie intensywne w okresie tarła. Samice są przeważnie żółtawe, srebrzyste i niezbyt rzucające się w oczy. U młodych ryb płeć trudna do rozróżnienia. Spotykana jest również wyhodowana odmiana złota, neonowa czy ozdobiona weloniastymi płetwami. Te odmiany są zazwyczaj mniejsze.

Z natury ryby ławicowe, powinny być trzymane w grupie przynajmniej 8-10 osobników. W takiej ilości są mniej płochliwe i efektowniej się prezentują. Gatunek lubi obgryzać delikatne, miękkie liście niektórych roślin akwariowych. Można temu przeciwdziałać, regularnie podając pokarm roślinny.

Ryba akwariowa Brzanka różowa Odżywianie ryb akwariowych

Są rybami wszystkożernymi. W naturze odżywiają się robakami, insektami i innymi małymi bezkręgowcami, materią roślinną i organiczną. W akwarium najlepiej podawać dobrej jakości pokarmy suche, regularnie uzupełniane pokarmami żywymi i mrożonymi  takimi jak Ochotka, Artemia, Dafnia oraz roślinnymi. Taka dieta zapewni rybom dobrą kondycje i  piękne ubarwienie.

Ryba akwariowa Brzanka różowa Akwarium ryb akwariowych

Zalecane przestronne akwarium o długości co najmniej 100 cm. Brzanki różowe najlepiej prezentować się będą na tle gęstej roślinności i ciemnego podłoża. Stłumione pływającą roślinnością światło i poskręcane korzenie dodadzą zbiornikowi bardziej naturalnego wyglądu. Lubią dość silny przepływ wody.

Gatunek generalnie łagodny i często polecany do akwariów ogólnych. Nie ma żadnych specjalnych wymagań co do składu chemicznego wody. Najlepiej czuje się w temperaturze 18 – 22°C. Od czerwca do września może przebywać w oczkach wodnych. Może być łączony z większością popularnych ryb akwariowych takich jak np. małe kąsaczowate, tetry, żyworódki, tęczanki, guramiowate, sumokształtne, bocje.

Ryba akwariowa Brzanka różowa Rozmnażanie ryb akwariowych

Jak większość karpiowatych należą do ryb rozrzucających ikrę i nie troszczą się potomstwem. W dobrze utrzymanych akwariach często dochodzi do tarła bez ingerencji akwarysty. Jeżeli jednak chcemy odchować większą ilość narybku wymagane jest bardziej kontrolowane podejście i przygotowanie osobnego akwarium.

Akwarium nie powinno być zbyt jasno oświetlone. Jego dno przykrywamy siatką, która uchroni ikrę przed wyjadaniem. Do tego celu może posłużyć również mata ze sztucznej trawy lub szklane kule. Najlepiej jednak zastosować drobno listne rośliny lub mop akwarystyczny. Woda powinna być lekko kwaśna, pH 7.0 o temperaturze 24°C. Filtr gąbkowy zapewni odpowiednie napowietrzenie i ruch wody.

Ryby karmimy żywymi i mrożonymi pokarmami. Kiedy samice będą grubsze, wybieramy 2 lub jedną parę i wieczorem przenosimy do wcześniej przygotowanego akwarium. Tarło przeważnie odbywa się rano następnego dnia.

Po zakończonym tarle z akwarium usuwa się rodziców, a połowę wody trzeba wymienić na świeżą o tej samej temperaturze. Do wody można także dodać kilka kropel błękitu metylenowego. Wylęg następuje po 24 – 48 godzinach a po kolejnym dniu larwy zaczynają swobodnie pływać. Należy je intensywnie karmić, trzy lub cztery razy dziennie, solowcem, widłonogami czy drobnym pokarmem sztucznym i regularnie dolewać świeżej wody. W przestronnym zbiorniku narybek rośnie bardzo szybko.

Ryba akwariowa Brzanka różowa Video

Ryba akwariowa Brzanka różowa Galeria

Ryba akwariowa Brzanka różowa Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Pethia conchonius
synonim:Rosy Barb
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 9 - 12 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:5 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:110 l
min-długość:100 cm
Woda:umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:16 - 24 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena ryby akwariowej:3 - 4 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Brzanka różowaPoważnie o rybach - Brzanka różowa

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Dodaj komentarz

  1. brzanka różowa

    niestety, załatwiły wszystkie neonki, a miały być spokojne

    odpowiedz