Hyphessobrycon pulchripinnis (Ahl, 1937)

Bystrzyk cytrynowy - ryba akwariowa fot. 500px.com by Yakov Oksman
  • Rozmiar: 3.5 - 4 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 5.0 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Bystrzyki cytrynowe - ryby akwariowe

Bystrzyk cytrynowy, Bystrzyk pięknopłetwy (Hyphessobrycon pulchripinnis) – niewielka słodkowodna ryba akwariowa z rodziny kąsaczowatych. W sklepach akwarystycznych nie przyciąga uwagi, jednak w odpowiednich warunkach odwzajemnia się intensywnym żółto cytrynowym ubarwieniem.

Bystrzyk cytrynowy – pięknopłetwy - Hyphessobrycon pulchripinnis - Występowanie

Ameryka południowa. Miejsce występowania tego gatunku w naturze nie jest do końca jasne. Większość raportów wskazuje na baseny Rio Tapajós w środkowej Brazylii, jednego z podstawowych dopływów dolnego dorzecza Amazonki. Jednocześnie przynajmniej jedno rozpoznanie terenowe sugeruje, że występuje także w Rio Xingu, która graniczy z Tapajós na wschodzie, a niektóre całkowicie wykluczają występowanie w Tapajós. Niemniej jednak, większość zapisów przypisuje występowanie do środkowej i dolnej części Tapajós w stanie Pará.

Prawdopodobnie preferuje mniejsze dopływy, mniejsze rzeki, starorzecza i zalane obszary leśne, a nie główne kanały rzeczne

Bystrzyk cytrynowy – pięknopłetwy - Hyphessobrycon pulchripinnis - Charakterystyka i usposobienie

Osiągają do 4 cm długości. Ciało bocznie spłaszczone, dość wysokie, półprzeźroczyste żółte, niekiedy perłowe. Od skrzeli do nasady płetwy ogonowej przebiega opalizująca pręga. Płetwa grzbietowa czarna z żółtą plamą w środkowej części. Pierwsze trzy promienie płetwy odbytowej są intensywnie żółte, pozostałe są przeźroczysto czarne. Płetwa ogonowa jest w większości szklista, u samców może nabierać niebieskiego połysku. Płetwy piersiowe są szkliste. Płetwy brzuszne półprzeźroczyste żółte, u samców bardziej przejrzyste, z czarną krawędzią. Posiadają płetwę tłuszczową, która w niektórych przypadkach może również mieć czarną obwódkę.

Wyróżniającą cechą tego gatunku są oczy. Gdy ryba jest w dobrej kondycji, górna połowa tęczówki jest intensywnie rubinowa. Kiedy czerwień zanika lub znika całkowicie, oznacza to stan chorobowy.

Dorosłe samce są smuklejsze, odrobinę mniejsze i intensywniej ubarwione. Niezawodną metodą odróżnienia płci dorosłych ryb jest porównanie czarnej krawędzi płetwy odbytowej. U samic krawędź jest mniej widoczna, wygląda jak narysowana cienkim ołówkiem. U samców, szczególnie dominujących, krawędź jest szersza, a granica wyraźnie zaznaczona. W okresie rozmnażania samice wydają się pełniejsze, patrząc z góry.

W siedliskach naturalnych pływają w dużych ławicach, liczących nawet kilka tysięcy osobników. W takiej ilości ich charakterystyczne, żółto czarne, ubarwienie staje się dla drapieżnika nie lada utrapieniem. W niebezpieczeństwie poruszają się z dużą szybkością ruchem falistym, co dodatkowo dezorientuje drapieżnika. Najczęściej przebywają w środkowych partiach wody.

W grupie tworzą się tymczasowe hierarchie, gdzie samce stale rywalizują między sobą o pozycję i względy samic. W akwarium zaleca się trzymanie min. 8-10 osobników. W większej ilości prezentują ciekawsze zachowania i ładniejsze ubarwienie.

Uchodzą za łagodniejsze z tetr i rzadko skubią płetwy innym współmieszkańcom, pod warunkiem, że są trzymane w odpowiedniej ilości i dobrze urządzonym akwarium, z dużą ilością kryjówek.

Bystrzyk cytrynowy – pięknopłetwy - Hyphessobrycon pulchripinnis - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne. W naturze odżywiają się małymi bezkręgowcami, skorupiakami, glonami i spadającymi do wody owocami. W akwarium mogą być karmione dobrej jakości suchymi pokarmami, jednak najlepszą kondycję i zdrowie zapewni im regularne dostarczanie zróżnicowanych pokarmów żywych i mrożonych np. np. larwy komarów, ochotka, dafnia, artemia.

Bystrzyk cytrynowy – pięknopłetwy - Hyphessobrycon pulchripinnis - Akwarium

Wymagają akwarium o długości min. 60 cm (preferowane większe), z ciemnym podłożem, częściowo gęsto obsadzonym roślinnością. Do dekoracji można użyć suchych korzeni, gałęzi, które zapewnią rybom zacienione miejsca i schronienia. Dobrym dodatkiem będą również suche liście, które oddadzą charakter naturalnego biotopu, a także, wraz z rozkładem, zapewnią dodatkowe źródło pokarmu dla narybku oraz będą uwalniać pożądane garbniki.

Najlepiej czują się w wodzie miękkiej do 8°dGH i kwaśnej ok. 6.6 pH, ale bez problemu adaptują się też do nieco wyższych wartości. Preferują temperaturę w przedziale 21-28°C. Mimo iż są dość wytrzymałym gatunkiem to trzymanie ich w wodzie twardej lub zasadowej może szkodzić ich zdrowiu. Wymagają dobrej filtracji i natlenienia wody.

Jedne z łagodniejszych tetr. Sprawdzą się w dobrze urządzonym, przestronnym akwarium towarzyskim z innymi podobnych rozmiarów gatunkami kąsaczowatymi, smukleniowatymi, kiryskowatymi i zbrojnikami, a także z łagodnymi małymi pielęgnicami.

Bystrzyk cytrynowy – pięknopłetwy - Hyphessobrycon pulchripinnis - Rozmnażanie

Bystrzyki pięknopłetwe rozrzucają swoją ikrę i nie wykazują opieki rodzicielskiej. W dojrzałym zbiorniku, ryby będące w dobrej kondycji, do tarła przystępują chętnie i często, a niewielkie ilości narybku mogą pojawiać się bez interwencji akwarysty. Jeżeli chcemy uzyskać dużą ilość narybku to potrzebne będzie bardziej kontrolowane podejście oraz przygotowanie osobnego akwarium tarliskowego. Taki zbiornik powinien być słabo oświetlony i wypełniony dojrzałą wodą z akwarium głównego. Na dnie należy umieścić ruszt ikrowy lub siatkę z drobnymi oczkami, takimi aby tylko jajeczka się przez nie zmieściły, a rodzice nie mieli do nich dostępu. Zamiennie można użyć kilku kęp drobnolistnych roślin, sztucznej trawy, szklanych kul czy mopów akwarystycznych.

Woda powinna być miękka (6-8°dGH), lekko kwaśna ( między 5.5-7.2 pH, 6.6 pH – optymalne) o temperaturze 24-27°C. Do natleniania i ruchu wody wystarczy filtr gąbkowy lub kamień napowietrzający.

Przed planowanym tarłem ryby najlepiej rozdzielić według płci na ok. 1 – 4 tygodni i przez ten czas częściej karmić żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samice będą wyraźnie grubsze, pełne jaj, a samce intensywniej ubarwione, wybieramy najgrubszą samicę i najładniejszego samca i wieczorem przenosimy do akwarium tarliskowego. Tarło zazwyczaj odbywa się następnego dnia o świcie. Jak tylko zauważymy ikrę, dorosłe ryby należy odseparować. Ikra składana jest najczęściej wśród drobnolistnych roślin, a dorosła samica może złożyć do 300 jaj.

Wylęg trwa ok. 72 godziny. W ciągu kolejnych 24-48 godzin larwy zużywają woreczki żółtkowe i zaczynają swobodnie pływać. Od tego czasu należy podawać najdrobniejsze mikro pokarmy w płynie lub proszku. Po ok. tygodniu powinny być już w stanie spożywać larwy solowca. W 12stym tygodniu zaczynają przypominać rodziców, a po 9 miesiącach osiągają dojrzałość płciową.

Jajeczka oraz narybek są bardzo wrażliwe na światło i zanieczyszczenia wody.

Ostatnio zmodyfikowano: 12 stycznia 2019 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
  • http://www.tropical-fish-keeping.com/tag/lemon-tetra
  • http://www.ctsa.org/files/publications/CTSA_1426316728556006036481.pdf
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 3 zł
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 7

  1. PauliX🐠

    Witam. Myślą nad jakimś bystrzykiem do 100 litrów. Pływały by z ramirezami i neonami czarnymi. Dobry pomysł?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. TęczowyAksolotl

      Witam,

      No więc tak.
      Neony ok, tylko pamiętaj że to ryby ławicowe, więc przynajmiej 10 szt. tak na oko,
      a reszta ryb spoko, tylko dostosuj ilość do litrażu, żeby nie było przerybienia.

      Pozdrawiam

    2. :)

      Nie bardzo. Dwa gatunki lawinowe w takim akwarium nie mają sensu lepiej jeden a 15 sztuk bo inaczej będzie ich za dużo.

  2. Kamil

    Można je trzymać z gupikami?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      zależy jak duże masz akwarium

  3. Maczeta

    Mam od kilku lat te rybki, początkowo 16 szt,. teraz 10, w akwarium 180l. Niewątpliwą zaletą jest ich ławicowość, trzymają się razem tworząc ładną grupę. Na tle zieleni odcinają się intensywną żółcią i czerwienią oczu. Są wytrzymałe i nie boją się większych ryb.

    Odpowiedz
  4. Tomasz

    Bardzo sympatyczna ruchliwa rybka, łatwa w hodowli (toleruje także twardszą wodę, z większą zawartością NO2 i NO3). Wydaje się niepozorna, ale w korzystnych warunkach, przy dobrym oświetleniu (u mnie lekko fioletowe światło świetlówki power glo) jest pięknie wybarwiona na cytrynowo, z jaskrawo czerwonym okiem. Najlepiej czuje się w stadkach (u mnie 10 szt.) Można ją śmiało polecić dla początkujących akwarystów

    Odpowiedz