Danio lamparci

Danio lamparci (Brachydanio rerio) - ryba akwariowa fot. sfish.com.tw

Danio lamparcie - ryby akwariowe

Danio lamparci (Brachydanio rerio var. frankei) – ciesząca się ogromną popularnością wśród akwarystów, nieduża ryba z rodziny karpiowatych. 

Ryba akwariowa Danio lamparci - Brachydanio rerio var. frankei Pochodzenie ryb akwariowych

Azja. Zamieszkuje strumienie i mniejsze rzeki oraz wody stojące, kanały irygacyjne oraz zalane pola ryżowe.

Ryba akwariowa Danio lamparci - Brachydanio rerio var. frankei Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Osiąga do 5 cm długości. Ciało smukłe, błyszczące, koloru brązowawo-złocistego, pokryte nieregularnymi ciemnymi plamkami i paseczkami, przypominające wzór futra leoparda. Płetwy u samców obrzeżone jasno-żółtym kolorem – u samic ołowiano-szare. Płetwa ogonowa przyozdobiona nieregularnie rozchodzącymi się plamkami. Samice są odrobinę większe, krąglejsze i słabiej wybarwione od samców. W handlu występują również odmiany albiotyczna i weloniasta, które zazwyczaj są delikatniejsze od formy podstawowej.

Danio lamparci do niedawna uważany był jako Brachydanio frankei opisany w 1963 roku przez H. Meinken’a. Przez dekady pochodzenie tej odmiany było zagadką i istniało wiele teorii w tym temacie a najczęściej akceptowaną była ta o sztucznej selekcji. Obecnie przyjmuję się, że są odmianą Danio pręgowanego (Brachydanio rerio) czyli Brachydanio rerio var. frankei, która jest mutacją i może zachodzić również w środowisku naturalnym (R. Spence, pers. obs.).

Danio lamparcie są niedrogimi, energicznymi, wytrzymałymi i łagodnie usposobionymi rybkami. W naturze pływają w dużych ławicach, dlatego w akwarium zalecane trzymanie 8 lub więcej osobników. Większość czasu przebywają w górnych i środkowych partiach wody. Szczególnie polecane początkującym pasjonatom akwarystyki.

Ryba akwariowa Danio lamparci - Brachydanio rerio var. frankei Odżywianie ryb akwariowych

Są rybami drapieżnymi. W naturze ich przysmakiem są owady i ich larwy. W akwarium przyjmują większość pokarmów. Można je karmić dobrej jakości pokarmami sztucznymi, regularnie uzupełniając jadłospis pokarmami żywymi lub mrożonymi np. artemią, dafnią czy ochotką.

Ryba akwariowa Danio lamparci - Brachydanio rerio var. frankei Akwarium ryb akwariowych

Niewielką grupkę można trzymać w ok 54 litrowym akwarium. Lubią akwaria z silnym prądem i odpowiednią przestrzenią do pływania, bogato obsadzone roślinnością. Są doskonałym gatunkiem do długich i płaskich akwariów. Ryby najpiękniej prezentują się w zbiorniku z ciemnym podłożem i niezbyt mocnym oświetleniem. Woda powinna być dobrze filtrowana i natleniona i zaleca się jej regularne podmiany – ok 20-30%. Warto akwarium wyposażyć w pokrywę ponieważ mogą wyskakiwać.

W akwarium towarzyskim można je trzymać z większością łagodnych ryb o podobnych rozmiarach i wymaganiach. Ich duża energiczność może jednak niepokoić spokojniejsze gatunki.

Ryba akwariowa Danio lamparci - Brachydanio rerio var. frankei Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie danio lamparciego nie należy do trudnych. W dobrze utrzymanych dojrzałych akwariach pojedyncze sztuki narybku pojawiają się bez zaangażowania akwarysty. Jeżeli zależy nam na odchowaniu większej ilości ryb to będziemy potrzebować osobnego, min. 40 litrowego zbiornika tarliskowego, do połowy wypełnionego wodą. Woda najlepiej miękka o temperaturze 24-26 C. Dno dobrze wyłożyć siatką lub szklanymi kulami, które zabezpieczą ikrę przed rodzicami. Do tego celu możemy użyć również drobnolistnych roślin np. mchu.

Dorosłe ryby rozdzielamy według płci i obficie karmimy pokarmami żywymi. Najgrubszą samicę i najładniej wybarwionego samca przenosimy wieczorem do wcześniej przygotowanego akwarium tarliskowego. Do tarła dochodzi zazwyczaj we wczesnych godzinach porannych następnego dnia. Samica danio lamparciego składa od 100 do 400 jajeczek, czyli mniej niż danio pręgowany.  Po tarle samica jest przeważnie wyraźnie smuklejsza. Jeżeli do tarła nie dojdzie, ryby odławiamy i możemy spróbować z inną parą.

Dorosłe osobniki zjadają ikrę i należy je koniecznie odłowić. Larwy ukazują się do ok. 2 dni. Jak tylko zaczną swobodnie pływać karmimy je pokarmami mikro dla narybku a po kilku dniach większymi pokarmami żywymi np. larwami artemii czy mikro nicieniem.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Brachydanio rerio var. frankei
synonim:Leopard danio
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 5 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 7 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:18 - 24 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena:2 - 3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Danio lamparciPoważnie o rybach - Danio lamparci

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 32

 1. Rysia

  Mam 10 szt. danio, wszystkie plywaja ladnie poza jednym, ktore caly czas jest w gornym rogu akwarium, prawie sie nie rusza, albo plywa tak przod-tyl po kilka cm. Boje sie, ze jest na cos chore i ze moze pozarazac wiecej rybek. Akwarium jest 70l, dobrze napowietrzone. Co o tym sadzicie?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Najlepiej taką rybę odseparować, poddać kwarantannie ,poobserwować przez kilka dni. Jeżeli to nowy zakup to mogło się tak trafić ,że jedna rybka była chora.

  2. Rysia

   No wlasnie nie jest to nowy zakup, danio byly kupowane wszystkie razem

  3. Tomasz

   Jak to w przyrodzie bywa na każdego przyjdzie czas.Dany osobnik może mieć obniżoną odporność i gorzej znosić podmianę wody lub zapaść na jakąś chorobę po podaniu np. żywego pokarmu. Jeżeli pozostałe są w porządku musisz chorą sztukę odseparować od pozostałych.

 2. Ania

  A jak jest ze wzrostem roślin? Czy kupować jakieś mieszanki odżywcze? Słyszałam, że dodaje się azot, potas i fosfor. Mógłby ktoś coś polecić?

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Kodpdkv

   Zależy jakie rośliny ,co ile podmiana wody i jakie rybki masz… Ale ogółem nie trzeba nawozów dawać

  2. Tomasz

   W przypadku nowego zbiornika trzeba z nawozami obchodzić się bardzo ostrożnie bo można narobić sobie więcej szkody niż pożytku. Przenawożenie np żelaza może rozpocząć inwazje glonów z którą sobie nie poradzimy. Mając gotowe podłoże zbiornika przez pewien okres nie trzeba nawozić. W przypadku dojrzałego akwarium nawozimy węglem (podstawowy składnik budulcowy roślin), potasem w niewielkich ilościach oraz nawozami uniwersalnymi stosowanymi przy podmianie wody. Przed rozpoczęciem zabawy z nawozami najlepiej byłoby poznać skład naszej wody aby ustalić czego mamy niedobór a co jest w nadmiarze. Niewłaściwe podejście do tematu może przynieść odwrotne skutki od tych jakich oczekujemy.

  3. Marcin

   to i ja się podłączę.
   Pod technikę nawożenia podchodzi również polecane i wydajne nawożenie co2, ale same systemy są chore w cenie.
   Co z nawozami wpłynie co2? Zacząłem ich używać w małym akwa [112l] i efekty są naprawdę zadowalające. Są tanie, łatwe w użyciu, choć bardziej upierdliwe od systemów butlowych.

  4. Ania

   A w jaki sposób poznam skład wody? Są jakieś listki do tego czy coś w tym stylu?

  5. Tomasz

   Sklepy akwarystyczne oferują szeroką gamę produktów , preparatów i odczynników do pomiaru różnych wartości. Najlepiej rozeznać się na miejscu.

  6. rrrrrrrrrrrrrrw

   Ania najlepiej kup sobie test firmy Zoolek kropelkowy, nie żadne paski bo one są niedokładne. Przede wszystkim kup test pH (w pudelku tej firmy są dwie buteleczki, dla zakresu 6-8pH i chyba 4,5-9) i koniecznie test na twardość ogólną i węglanową GH i KH, oba te testy sprzedawane są w jednym pudełku. Jeśli chcesz „zaszaleć” to możesz pokusić się o testy na zawartość azotanów i azotynów NO3 i NO2. Testy na alegro można kupić w granicach 15-18zł/szt.

 3. Tomasz

  Danio lubią silny prąd wody, ale nie sądze aby były potrzebne aż dwa filtry do tak małego akwarium. Zwróć raczej uwagę na temperaturę wody , Danio lubią znacznie chłodniejszą niż większość dostępnych gatunków. Filtr musi pracować całą dobę.

  Odpowiedz
 4. Tomasz

  Danio lubią silny prąd wody, ale nie sądze aby były potrzebne aż dwa filtry do tak małego akwarium. Zwróć raczej uwagę na temperaturę wody , Danio lubią znacznie chłodniejszą niż większość dostępnych gatunków.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Karola

   No właśnie wczoraj odłączyłam grzałkę z prądu, bo było ponad 27 stopni (jest z termostatem, więc się chyba nie da nastawić na jakąś określoną temp.). Dzisiaj bez grzałki jest 25 st. Czyli może być im po prostu za gorąco?

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Prawie każda grzałka ma przy kablu małe pokrętło z podziałką do ustawiania temperatury (często podziałka jest wzdłuż rurki w postaci czerwonego paska, jak w prędkościomierzu we Fiacie 125p hehe). Ustalasz jaką temperaturę chcesz mieć i ustawiasz na grzałce o 1 stopień mniej, bo woda nagrzewa się również od oświetlenia i filtra. Jeśli masz grzałkę bez pokrętła, to ją jak najszybciej wyrzuć i kup nową (50W powinna wystarczyć). Przy tych danio powinnaś mieć temp około 22st więc grzałką którą masz szybko wykończysz te rybki. Odłączanie grzałki odpada, nie utrzymasz temperatury tak, żeby zmiany nie były większe niż 2st/doba. To, że pływają przy samej tafli może oznaczać, że woda jest zbyt ciepła a to znaczy, że jest mniej tlenu w wodzie, a danio akurat powinny mieć dobrze natlenioną wodę. Ustaw wylot filtra tak, żeby wyraźnie poruszał całą taflą wody, wtedy napowietrzanie jest najbardziej efektywne. Pamiętaj też, że hodując te danio, może być problem w lecie, w upalne dni 60L potrafi nagrzać w jeden dzień do nawet 29-30st…

 5. Karola

  Zauważyłam, że danio pływają mi przy samej tafli wody, boję się, że brakuje im powietrza. Kupiłam teraz nowe akwarium, jeden filtr przełożyłam z poprzedniego, jest to AquaEl 260l/h, drugi dostałam razem z nowym akwarium, ma 300l/h. W tej chwili chodzą obydwa, ale boję się, żeby nie zrobić czasem krzywdy rybkom, jak napowietrzanie będzie za duże (jestem początkująca, więc nie wiem, czy ma to jakiś wpływ). Żadnych osobnych napowietrzaczy nie mam poza tymi dwoma filtrami. Zbiornik ma 60l.
  Ile litrów/godz. powinno być w moim akwarium, aby było dobrze?

  Odpowiedz
 6. Basia

  Mam akwarium 60 litrowe, a w nim: 9 kirysków, 2 żabki, 5 neonek czerwonych, 2 mieczyki, 1 molinezja, 1 hokejówka, 8 danio, 10 gupików, 3 glonojady. Wszystkie młode, niedawno kupowane. Mąż chce dokupić jeszcze z 10 neonek i 5 danio, ja uważam, że wtedy będzie ich już za dużo jak na takie akwarium… Kto ma rację?

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Zdecydowanie Ty Basiu masz racje. Akwarium już jest przerybione.

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Do tej obsady co już masz, akwarium powinno być o 100L większe, a po w/w zakupach ze 150L. Poza tym neony powinny mieć miękką wodę, przeciwnie molinezje czy gupiki. Na 99,9% w kranie masz wodę twardą więc nie polecam kupowac nowych neonów, a te co macie, oddać komuś, kto stworzy im prawidłowe warunki. A druga sprawa, 60L to za mało do trzymania molinezji, mieczyków, i 3 glonojady jak urosną też będą miały ciasno. Póki wszystkie są młode, może się wydawać że jest dużo miejsca. Jak to wszystko urośnie to będzie jak sardynki w puszce. A jak gupiki zaczną się mnożyć, to będzie armagedon…

  3. Basia

   Dzięki za odpowiedzi. To ile rybek proponujecie zostawić i jakie, bo myślę nad oddaniem „paru” rybek znajomemu, skoro ma być im u mnie za ciasno… Czy poczekać aż urosną i wtedy te największe sztuki oddać?

  4. rrrrrrrrrrrrrrw

   Jeśli nie zamierzasz zmienić akwarium na minimum 100L to na pewno musisz oddać mieczyki i molinezje, i chociaż 2 glonojady bo będzie im ciasno. Neonki również, ze względu na parametry wody i przerybienie. Jeśli zostawisz kiryski, gupiki, danio, żabki, i 1 glonojada to przy 60L i tak będzie przerybienie, ale zawsze to będzie lepiej niż przy obecnej obsadzie. Rybki najlepiej oddać teraz, przy małym ciasnym akwarium nie rozwijają się prawidłowo i nie rosną tak szybko jak powinny. Ja dawno dawno temu na początku swojej przygody z akwarystyką miałem taki mały kotnik dla molinezji i trzymałem tam młode około 2miesiące, żeby nie zostały zjedzone i żadna nie dorosła do rozmiarów rodziców i wcześniej zdychały. Dlatego jak to mówią: rozmiar ma znaczenie 😛

  5. Paweł

   Żaby akwariowe pod żadnym pozorem nie powinny przebywać w akwarium z rybami o weloniastych płetwach ,bo będą te ryby męczyły i nie powinno być tam ryb jak glonojad .TY masz rację i z reszta akwarium i tak jest przerybione bez tego.Wiele ryb z twojego akwarium jest stadnych ,a napisałaś że jest po 1/2 sztukach jednakże nie dokupuj nic do tego akwarium.

  6. Tomasz

   żaby trzymam w osobnym akwarium przeznaczonym tylko i wyłącznie dla nich i myślę , że jest to jedyna słuszna droga by móc się w pełni cieszyć tymi płazami.

 7. Patrycja

  mam akwarium 160l. Temperatura 26,5°C, filtr z przeplywem 1700l/h wiec dobrze napowietrzone. Kryjowki dla rybek i sporo roslinek. Wiec maja gdzie się chowac .W akwarium mam 4skalary, 9 neonkow, kolo 10 danio (bylo wiecej ale mi padly) 4 gupiki:2 samce i 2 samice (ostatnio padly mi 2samce i samiczka)NIE WIEM CZEMU. 2molinezje, 4kiryski, 2platynki jedna krewetka i teraz jeden zbrojnik. Akwarium mam od prawie pol roku a juz stracilam 3 gupiki, okolo 5danio, jednego skalara i 4zbrojniki zwyczajne. Jedna samiczka juz raz rodzila ale zjadla narybek- za pozna ja odlowilam.. ale co moze byc przyczyna smierci reszty rybek?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Droga Patrycjo, masz przerybione akwarium dlatego większa już ilość rybek umiera z braku tlenu, tym bardziej jeszcze jak masz dużo roślin, kiedy to w nocy przy wyłączonym świetle rośliny te także pobierają tlen a produkują CO2 – na odwrót jak za dnia.
   Tak się wystrzegacie wzoru 1cm rybki = 1l wody potrzebnej w akwarium, a właśnie pozwala on mniej więcej uzmysłowić ile rybek możemy mieć max w zbiorniku aby nie przesadzić z obsadą.
   Przelicz to sobie proszę i ogranicz liczebność rybek.

  2. Patrycja

   Akwarium napowietrzone jest odpowiednio. Gdyby bylo inaczej ryby nie mialyby widocznych „ugryzien” czy ran na ciele. Zdjecia tych ryb moge zainteresowanym wyslac na@

 8. Wiktor

  Czy danio i neony będą dobrze znosiły swoją obecność ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Oczywiście, jak najbardziej

 9. Piotr

  Bardzo żwawe rybki, mam od pół roku odmianę zieloną weloniastą (10 szt). Ostatnio u jednej sztuki spostrzegłem na płetwach piersiowych białe plamy, ktoś może podpowiedzieć co to za choroba?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mich

   Miesiąc minął więc pewnie już nie aktualne ale na białe plamy dobrze poszukać hasła Rybia Ospa.

 10. Kacper

  Mam danio lamparciego (czerwonego) dwa osobniki kupiłem jako dwa samce ale jeden/na ma od tygodnia gruby brzuch a druga nawet po jedzeniu takiego niem co z nim/ą jest ? ktoś wie.
  Prosze o odpowiedz 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Aga

   To samiczka ; )