Drobniczka jednodniówka

Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa - ryba akwariowa fot. flickr by Pierson Hill

Drobniczki jednodniówki - ryby akwariowe

Drobniczka jednodniówka (Heterandria formosa) – jedna z najmniejszych żyworodnych ryb świata, należy do rodziny piękniczkowatych i często spotykana jest w hodowlach akwariowych.

Ryba akwariowa Drobniczka jednodniówka Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Północna. Zamieszkuje stojące lub spokojnie płynące, słodkie i słonawe wody w Stanach Zjednoczonych, od Południowej Karoliny aż po Luizjanę. Spotykane w płytkich, gęsto zarośniętych miejscach.

Ryba akwariowa Drobniczka jednodniówka Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Mniejszy samiec osiąga ledwie 2 cm długości, samica znacznie większa i dorasta do 3.5 cm. Dymorfizm wyraźnie zaznaczony. Samiec jest smuklejszy a jego płetwy odbytowe przekształcone są w gonopodium. Ciało ryb wrzecionowate, w górnej części szaro-oliwkowe, brzuch jasny. Wzdłuż tułowia, od pyszczka aż po nasadę ogona, przebiega ciemniejszy pas. Na łagodnie zaokrąglonej płetwie grzbietowej znajduje się ciemna plama.

Bardzo łagodnie usposobiony i wytrzymały gatunek. Większość czasu spędza w górnych i środkowych partiach akwarium. W przeciwieństwie do innych żyworódek nie mają skłonności do zjadania potomstwa. Najlepiej trzymać je w większej grupie.

Ryba akwariowa Drobniczka jednodniówka Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne i niewybredne rybki. W środowisku naturalnym odżywiają się planktonem i larwami owadów, w akwarium akceptują większość podawanych pokarmów. Można je karmić dobrej jakości rozdrobnioną karmą suchą, regularnie podając małe pokarmy żywe lub mrożone np. oczlik, dafnia czy solowiec. Ważną rolę w ich diecie odgrywa pokarm roślinny, chętnie skubią glony w akwarium, w przypadku braku, można podawać pokarmy ze spiruliną.

Ryba akwariowa Drobniczka jednodniówka Akwarium ryb akwariowych

Świetnie nadają się do popularnych ostatnio nano akwariów. Dla pary drobniczek wystarczy już ok. 10 litrowe akwarium, gęsto obsadzone roślinami, dobrze naświetlone, filtrowane, ale z niezbyt silnym ruchem wody. Grzałka nie jest konieczna. Wytrzymują szeroki zakres temperatur, w tym naprawdę niskie, rzędu nawet 6°C. Jako najodpowiedniejszy zaleca się jednak przedział 20 – 26°C. W cieplejszym klimacie, latem, mogą być trzymane w przydomowych oczkach wodnych.

Ze względu na rozmiar samców nie są zalecane do akwarium ogólnego. Dla większych ryb będzie pokarmem. Z bardziej żwawymi gatunkami przegra rywalizację przy podawaniu pokarmu. Najlepiej trzymać je w większej grupie w akwarium gatunkowym, łagodnymi rybami podobnych rozmiarów lub z niedrapieżnymi drobnoustkami, kiryskami czy otoskami.

Ryba akwariowa Drobniczka jednodniówka Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie bardzo łatwe a wręcz ciężko jest zapobiec rozmnożeniu jeżeli w akwarium znajdują się ryby obu płci. Parametry wody nie są zbytnio ważne o ile znajdują się w przedziale tych rekomendowanych. Przy np. zbyt skrajnych wartościach temperatury wody może zostać zachwiana równowaga ilości płci wśród potomstwa. Drobniczki najlepiej rozmnażać w grupie kilku samic i kilku samców.

W porównaniu do innych żyworodnych gatunków ich rozmnażanie nieco inaczej wygląda. Zaloty samca sprowadzają się jedynie do gonitw za brzemienną samicą i kopulacji przy pomocy gonopodium. Mlecz samca spływa wzdłuż bruzdy gonopodium do jajowodu samicy, gdzie następuje zapłodnienie dojrzałych jaj. Część nasienia pozostaje w jajowodach i stopniowo zapładnia dojrzewające jaja. Dzięki temu samica może kilkakrotnie rodzić potomstwo bez ponownego udziału samca. Jaja w ciele samicy dojrzewają stopniowo partiami, a rozwój poszczególnych partii trwa, w zależności od warunków, ok 25 – 35 dni. U jednej samicy w tym samym czasie może dojrzewać nawet 9 partii ikry w różnym stadium rozwoju. W rezultacie jest zdolna do wydalania potomstwa w krótszych odstępach czasu niż inne żyworódki. Przeważnie rodzi co 2 – 10 dni, od 1 do 11 sztuk narybku. Dorosłe zazwyczaj nie polują na narybek i przy osłonie drobnolistnych roślin, większość miotu przetrwa.

Młode po urodzeniu są na tyle duże aby od razu przyjmować np. larwy solowca. Rosną bardzo szybko i po ok 35 dniach mogą być już w pełni dojrzałe płciowo.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Heterandria formosa
synonim:Least Killifish
Rodzina:Piękniczkowate
Biotop:Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:mikro, samiec - 2 cm, samica - 3.5 cm
Żerowanie:przy tafli wody
Rozmnażanie:żyworodne
Pokarm:glony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia1 - 3 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:15 l
min-długość:30 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:20 - 26 °C
pH:7.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena:3 - 6 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Drobniczka jednodniówkaPoważnie o rybach - Drobniczka jednodniówka

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 14

 1. Adam

  Komuś się udało wyhodować albinoske ?

  Odpowiedz
 2. Natalia

  Czy Drobniczka jednodniówka może być z Bojownikiem syjamskim?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Darius Georg

   w zadnym przypadku drobniczka nie moze byc trzymana z Bojownikiem, bo drobniczki silnie reaguja na stresogenne sytuacje, a do tego nalezy trzymanie ich z innymi rybami. Moga od tego nawet umrzec. To klasyczna ryba do zbiornika jednogatunkowego. Ja trzymam je z malutkimi Kiryskami habrosus. Takze czeste grzebanie w akwarium, technika, rosliny, przestawianie, poprawianie, czyszczenie itd. niezmiernie stresuje drobniczki.

 3. Kubister

  Czy drobniczka może być z bojownikiem w 20l akwarium?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. jędrek

   bojownik potrzebuje min. 60l akwa

 4. Adam

  Będe zakładał akwarium dla mikro rybek. Czy dobrze będą się czuć z gupikami endlera. Czy rozmazanie obydwu gatunków będzie stanowiło problem – w sensie nie beda zjadać młodych??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Stefan

   Gupiki mogą zjadać swoje młode więc przydałby się albo kotnik albo mala kostka akwarium

 5. Marcin

  Witam.

  Posiadam parkę tych rybek. Trzymam je wraz z neonami, gupikami, P. ramirezami, krewetkami, cierniooczkami, otoskami w dość mocno zarośniętym zbiorniku ogólnym. Bardzo ciekawe w obserwacji rybki. Samczyk cały czas pływa za samiczką a ta, pływa praktycznie po całym akwarium. Często je widuję pod roślinami pływającym, w środkowej toni wśród roślin oraz przy dnie, pod korzeniami, w różnych zakamarkach. Poza tym, pływają powoli, tak dostojnie 🙂 Czasami trudno je dostrzec. Zdarza się, że rybek nie widzę przez dobre kilka dni (mocno zarośnięte akwa). Ogólnie bardzo polecam!

  Odpowiedz
 6. Mateusz

  Czy fantomy czarne mogą je zjeść?? Proszę o szybką odpowiedź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Adrian

   Raczej fantomy nie powinny im dokuczać.

 7. Michał

  Wszystko ok tylko nie zgadza mi się określenie tej ryby jako najmniejszej żyworódki na świecie?
  Z tego co mi się wydaje to najmniejsza żyworódka to Neoheterandria elegans?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Dziękujemy za cenny komentarz. Treść poprawiliśmy.

 8. black molly

  Czy drobniczka jest łatwiejsza w hodowli niż gupik?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Tak samo łatwe nie licząc tego że drobniczka jest mniejszą rybką i wolniej się rozmnaża.