Nannostomus marginatus (Eigenmann, 1909)

Drobnoustek obrzeżony (Nannostomus marginatus) fot. apistogramma.com
  • Rozmiar: 3.5 cm
  • Akwarium: 30 l
  • Wymagane pH: 4.0 - 7.0 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Drobnoustki obrzeżone - ryby akwariowe

Drobnoustek obrzeżony (Nannostomus marginatus) – niewielka, spokojna słodkowodna rybka akwariowa z rodziny smukleniowatych.

Drobnoustek obrzeżony - Nannostomus marginatus - Występowanie

Ameryka Południowa. Gatunek szeroko rozpowszechniony na obszarach Gujany i Surinamie oraz w dolnym i środkowym dorzeczu Amazonki na wschód od Andów tj. w Peru, Kolumbii i Brazylii. Zamieszkuje strumienie, małe rzeki i tereny podmokłe, miejsca gęsto porośnięte roślinnością, z podtopionymi konarami drzew i rozkładającymi liśćmi. Często znajdywany na terenach zalewowych w wodach typu „czarne wody”.

Drobnoustek obrzeżony - Nannostomus marginatus - Charakterystyka i usposobienie

W środowisku naturalnym osiągają 3.5 – 4 cm długości, w niewoli dorastają do ok. 3 cm. Wzdłuż torpedowatego ciała przebiegają trzy ciemne, brązowe lub czarne, pasy. Dwa górne biegną od pyska aż do płetwy ogonowej, krótszy dolny od podgardla do płetwy odbytowej. Ciało po bokach, pomiędzy pasami, ubarwione od żółto-białego po złocisty kolor. Jaśniejszy brzuch srebrzysto-szary. Grzbiet oliwkowo-brązowy. Płetwy przeźroczyste, na płetwie grzbietowej, odbytowej i brzusznych widoczna czerwona plamka. W porównaniu to innych drobnoustków ich płetwa odbytowa jest stosunkowo krótka i nie sięga do płetwy ogonowej oraz nie posiadają płetwy tłuszczowej.

Samiec jest zauważalnie smuklejszy od samicy, przeważnie też intensywniej ubarwiony. U formy z Rio Negro samce można odróżnić po zmodyfikowanej płetwie odbytowej, której promienie od 3 do 6 są pogrubione.

W zależności od występowania mogą różnić się wzorem lub ubarwieniem. Na przykład u odmiany z Peru na ciele i płetwach widoczny jest żółty pigment. Forma z Gujany i Surinamu, tuż nad charakterystycznym środkowym ciemnym pasem, krótki rząd czerwonych łusek. U ryb z Rio Negro czerwony pas nakłada się na tą ciemną linię i rozciąga niemal na całej długości ciała. W przypadku odmiany Kolumbijskiej czerwony pas przerywa się w okolicach płetwy grzbietowej.

Wybarwienie jest również zależne od natężenia światła i pory dnia.

Drobnoustki obrzeżone są rybami bardzo łagodnymi i nieśmiałymi, które chętnie pływają w środkowych i górnych partiach wody. W akwarium zalecane trzymanie co najmniej 10 sztuk. W większej ilości ryby są śmielsze i zachowują się bardziej naturalnie. W przeciwieństwie do innych drobnoustków, samce tego gatunku dość rzadko rywalizują ze sobą a jeżeli dojdzie do potyczki to nie wyrządzają sobie większych szkód.

Drobnoustek obrzeżony - Nannostomus marginatus - Odżywianie i karmienie

W naturze odżywia się małymi bezkręgowcami i zooplanktonem. W akwarium chętnie przyjmuje suche pokarmy ale trzeba regularnie karmić żywymi lub mrożonymi larwami solowca, grindalem, rurecznikiem, wazonkowcem itp. Większe pokarmy muszą koniecznie zostać wcześniej rozdrobnione lub posiekane.

Drobnoustek obrzeżony - Nannostomus marginatus - Akwarium

Grupka tych rybek może być trzymana już w 30 litrowym akwarium, najlepiej gęsto obsadzonym roślinnością, również tą pływającą, która da wskazane zacienienie. Lubią promienie światła wpadające do zbiornika punktowo. Dobrym dodatkiem będą także korzenie oraz suche liście. Drobnoustki lepiej prezentują się na tle ciemnego podłoża. Woda powinna być bardzo miękka lub miękka, kwaśna do alkalicznej o temperaturze 22-28 C, z dodatkiem garbników. Wymagają stabilnych parametrów wody, nigdy nie należy ich wprowadzać do niedojrzałego zbiornika.

Z racji rozmiarów i spokojnej natury nie nadają się do zbiorników ogólnych. Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym lub z podobnych rozmiarów, łagodnymi kąsaczowatymi, mniejszymi kiryskami czy zbrojnikami. Drobnoustki polecane są też jako uzupełnienie rodzaju Apistrogramma (pielęgniczka żółta, Agassiza, Kakadu, paskowana) lub innych małych pielęgniczek. Większość czasu spędzają w wyższych piętrach zbiornika i nie polują na narybek przydennych pielęgnic.

Drobnoustek obrzeżony - Nannostomus marginatus - Rozmnażanie

Rzadko rozmnażają się w akwariach. W dojrzałych zbiornikach roślinnych do rozmnożenia może dochodzić przypadkowo, bez ingerencji akwarysty. Zazwyczaj są to jednak niewielkie ilości narybku. Uzyskanie większej liczby wymaga nieco bardziej kontrolowanego podejścia.

Niezbędne jest osobne, niewielkie akwarium tarliskowe (5-10 litrów) wypełnione dojrzałą wodą przefiltrowaną przez torf. Przynajmniej połowę zbiornika należy zapełnić sztucznymi mopami akwarystycznymi lub żywymi, drobnolistnymi roślinami np. mchem jawajskim. Wskazane jest także wyłożenie dna siateczką z drobnymi oczkami. Światło i filtracja nie jest konieczna, ale można użyć niewielkiego filtru z gąbką. Woda powinna mieć 1-2 dGH, temperaturę ok 26-28 C i 5.5-6.0 pH.

Grupę dorosłych ryb przygotowujemy do tarła częściej podając żywe i mrożone drobne pokarmy. Jak tylko samice będą wyraźnie grubsze, wybieramy jedną lub dwie pary i wieczorem przenosimy do wcześniej przygotowanego zbiornika. Czasami pomocne bywa wcześniejsze rozdzielenie ryb według płci na tydzień przed planowanym tarłem. Do tarła dochodzi zwykle na drugi dzień rano. Po zauważeniu ikry rodziców należy odłowić ponieważ wyjadają jaja. Dorosła samica jest w stanie złożyć do 100 sztuk ikry. Wylęg następuje w ciągu 24 godzin. Larwy są bardzo małe, przeźroczyste i słabo rozwinięte. Po 4-6 dniach nabierają wyraźnego pigmentu i zaczynają samodzielnie pływać.

Rosną dosyć wolno. W pierwszym okresie należy podawać im najdrobniejszy pokarm (wrotki, pierwotniaki), a następnie larwami artemii i nicieniem mikro.

Ostatnio zmodyfikowano: 20 kwietnia 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Nannostomus marginatus
  • Akwarium:
    • małe
    • min-pojemność: 30 l
    • min-długość: 45 cm
  • Orientacyjna cena: 4 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 5

  1. Igor

    dzień dobry co sądzicie o takiej obstawie do akwarium 60x50x50 150l gęsto zarośniętego, podłoże ciemne amazonia: 10 sztuk wyżej opisanego drobnoustka obrzeżonego, 8 sztuk otoska przyujściowego, 12 szuk zwinnika jarzeńca oraz 8 sztuk prystelki barwnej. z góry serdecznie dziękuję za pomoc

    Odpowiedz
  2. heko

    czy dobrze będzie sie czuć z grupa 20 neonów innesa w akwarium ok 100l? bo rozważam zakupienie

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. k

      tak, ale radziłbym zmniejszyć ilość neonów do 15

  3. Dyskowiec

    Czy te rybki nadają się do 25l ???

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Marsjanin

      Nie nadają się. Jak napisała Barbara, akwarium poniżej 30L nie nadaje się do niczego, no może za wyjątkiem trzymania krewetek i ślimaków.