Hyphessobrycon megalopterus (Eigenmann, 1915)

Fantom czarny - ryba akwariowa fot. flickr by Fotograaf John
  • Rozmiar: 4.5 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Fantomy czarne - ryby akwariowe

Fantom czarny, Barwieniec czarny (Hyphessobrycon megalopterus) –  gatunek słodkowodnej ryby akwariowej z rodziny kąsaczowatych (Characidae).

Fantom czarny – Barwieniec czarny - Hyphessobrycon megalopterus - Występowanie

Gatunek pochodzi z Ameryki Południowej. Występuje w rzece Paragwaj, dorzeczach Guapore i Mamore w Brazylii i Boliwii.

Fantom czarny – Barwieniec czarny - Hyphessobrycon megalopterus - Charakterystyka i usposobienie

Osiągają maksymalnie 4.5 cm długości. Kształt ciała przypomina czworokąt. Ryby charakteryzuje jasno szare ubarwienie oraz czarna srebrzyście obrzeżona plama tuż za pokrywami skrzelowymi. Płetwy samców koloru czarnego. Płetwa odbytowa, brzuszna i tłuszczowa u samic zabarwiona na czerwono. Samiec ma wydłużone płetwy grzbietową i odbytową. W hodowlach akwariowych występuje również odmiana długopłetwa.

Ryby ławicowe, zaleca się trzymanie co najmniej 6 osobników, preferowane 10 lub więcej. W dużej grupie wyglądają efektowniej i prezentują ciekawe zachowania np. samce stroszą swoje płetwy, kiedy rywalizują między sobą o względy samic.

Fantom czarny – Barwieniec czarny - Hyphessobrycon megalopterus - Odżywianie i karmienie

W naturze odżywiają się drobnymi skorupiakami, insektami i robakami. W akwarium chętnie przyjmują większość dostępnych pokarmów. Można im podawać mieszankę pokarmów suchych regularnie wzbogacając dietę pokarmami żywymi lub mrożonymi. Takie karmienie zapewni dobrą kondycję, wygląd i zdrowie ryb.

Fantom czarny – Barwieniec czarny - Hyphessobrycon megalopterus - Akwarium

W naturze zamieszkują przejrzyste, płynące wody, obfitujące roślinnością.  Ryby te dobrze się czują w zbiornikach gęsto obsadzonych roślinnością. W skąpiej udekorowanych akwariach bywają nieśmiałe a ich kolory nie są tak intensywne.

Fantomy czarne sprawdzą się też w zbiorniku biotopowym Amazonii (Black water). Do urządzenia akwarium w tym biotopie potrzebne będą: podłoże (najlepiej piasek rzeczny), wysuszone drewno lub kilka poskręcanych korzeni, garść suchych liści (np. dąb, buk). Drewno i liście zabarwią wodę w akwarium na herbaciany kolor. Do tego celu można tez użyć woreczka z torfem, który umieszczamy w filtrze. Oświetlenie nie powinno być zbyt mocne.

Jedne z najlepszych tetr do akwarium towarzyskiego. Żywe, łagodne i kolorowe. Ich barwy ładnie kontrastują z wieloma innymi gatunkami. Są dobrym towarzystwem dla ryb piękniczkowatych, danio, rasbor, innych tetr i spokojnych ryb dennych jak np kiryski czy małe zbrojniki. Mogą mieszkać także z większością guramiowatych i pielęgniczek. Dużo większe ryby mogą potraktować je jako pokarm. W akwarium biotopowym współmieszkańcami mogą być ryby z rodzaju Hemigrammus lub Hyphessobrycon, drobnoustki (np. Beckforda, obrzeżony), pielęgniczki, kiryski, zbrojniki.

Fantom czarny – Barwieniec czarny - Hyphessobrycon megalopterus - Rozmnażanie

Rozmnożenie Fantomów nie należy do trudnych. Niezbędne jednak będzie osobne akwarium o wymiarach 45x30x30 cm, słabo oświetlone, z kilkoma dużymi kępami drobnolistnych roślin np. java moss. Dno zbiornika można wyłożyć siatką z małymi oczkami, na tyle dużymi aby ziarenka ikry przez nie przeszły. Woda powinna być miękka (1-5 gH) i kwaśna w zakresie 5.5-6.5 pH i temperaturze 24 – 26 C. Pomocne może być przefiltrowanie wody przez torf lub użycie wody RO. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy.

Rybki można rozmnażać w większej grupie (np. 12 sztuk) gdzie połowę stanowią samce.  Większą ilość narybku osiągniemy jednak rozmnażając je parami. Dobrze jest rozdzielić ryby według płci do osobnych zbiorników i podawać nieco większe niż zazwyczaj ilości żywych lub mrożonych pokarmów. Kiedy samice są wyraźnie grubsze a samce intensywniej ubarwione, wybieramy najgrubszą samicę i najlepiej wybarwionego samca i wieczorem przenosimy do akwarium tarliskowego. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano dnia następnego. Co ciekawe podczas aktu ryby znajdują się w pozycji odwróconej czyli grzbietem do dołu.

Dorosłe osobniki zjadają zarówno jaja jak i narybek dlatego po tarle warto je jak najszybciej przenieść do innego akwarium. W pełni dojrzała samica składa ok 300 jaj. Wylęg następuje po 24 – 36 godzinach. Larwy zaczynają samodzielnie pływać po kolejnych 3 – 4 dniach. Przez pierwsze kilka dni podajemy mikro pokarmy do czasu aż będą mogły przyjmować mikro-nicienie, artemię czy larwy skorupiaków. W początkowym okresie ikra oraz narybek są bardzo wrażliwe na światło.

Ostatnio zmodyfikowano: 19 stycznia 2023 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Hyphessobrycon megalopterus
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 3 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 53

  1. Wiktorek

    Dzień dobry! Czy te rybki stworzą stadko z fantomami czerwonymi? Sprzedawca złowił mi wyłącznie 4 samice, a one bardzo ławicowe. Mogę je wymieszać z 3 pozostałymi czerwonymi krewniakami (tak wiem, niestety reszta z nich zdechła :p już dawno, te mają już z 3 lata). Pozdrawiam!

    Odpowiedz
  2. Z opery

    Jak myślicie, czy fantomy zjedzą małe krewetki?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomek

      Nie powinny. Mam 7 fantomów czerwonych i krewetki amano. Parę razy zauważyłem, jak to właśnie krewetki zaczepiały fantomy, ale przeważnie ignorują się nawzajem.

  3. Wojtek

    Mam szalone pytanie odnośnie obsady do akwarium 126l.
    Planuje:
    8 fantomów czarnych.
    4 molinezje ostrouste.
    10 drobnoustków beckforda.
    4 akary czerwonobrzuche.
    6 korysków mozaikowych.
    2 SKALARY(WIEM BARDZO GŁUPI POMYSŁ)
    będzie git? xD

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Tee

      jeden biotop wiec nie powinno być problemów, ale dla skalarów za mały litraż. lepiej by było z nich zrezygnować na rzecz większej liczby fantomow czarnych lub czerwonych (z doświadczenia wiem ze czarne łączą się w ławice z czerwonymi;))

    2. k

      więcej fantomów i kirysków, mniej akarek, zrezygnować ze skalarów i molinezji

    3. Wojtek

      Dzięki za odpowiedzi… Jednak kupiłem akwarium 205l i obsada się zmieniła. Pozdrawiam.

  4. Amelia

    Witam wszystkich i proszę o poradę: jakie gatunki ryb będą czuły się najlepiej z fantomami czarnymi? Mam na myśli parametry wody, wygląd akwarium (zabarwienie wody – blackwater, roślinność, podłoże), a także zachowanie. Z góry dziękuję za jakiekolwiek porady i pozdrawiam wszystkich!

    Odpowiedz
  5. Ryba Akwariowa

    To znowu ja. Chciałbym rozmnożyć te rybki, ale czym skutecznie zacienić zbiornik tarliskowy? W ogóle trzeba zacieniać tam oświetlenie, czy wystarczy nie montować świetlówki?

    Odpowiedz
  6. Ryba Akwariowa

    Czy można trzymać grupkę fantomów 6 osobników razem z 2-3 molinezjami? Akwarium ma pojemność 112 l. Nie będą się atakować?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Sky

      Tak można nie powinno być problemów.

    2. Ryba Akwariowa

      Dziękuję za odpowiedź 🙂

  7. Sebastian

    Witam, mam akwarium 54 litry, po 4 tygodniach wpuściłem 4 fantomy czarne 4 Danio perłowe i 6 kirysków spiżowych, czy jest opcja że mogę do nich dołączyć 4 fantomy czerwone i dwa kolejne Danio perłowe??

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Jurek

      Na luzie nawet powinieneś bo to rybki ławicowe około 15 max 20 szt możesz trzymać w tym zbiorniku😉

    2. Sebastian

      Jurek dziękuję za twoją odpowiedź 😉 pytam się bo boje się przerybienia akwarium… Obecnie wszędzie znajdzie się jakieś fora filmy itp ale żeby znaleźć gdzieś kogoś doświadczonego i porozmawiać w tym temacie tak serio to jakaś tragedia a mamy niby dobę internetu 😀

    3. admin

      Zalecamy dodawanie obsady stopniowo np. dodanie kolejnych 4 fantomów i obserwację… 15 wydaje się zbyt dużo do akwarium o takiej pojemności, tym bardziej, że są już kiryski i danio.

  8. Pająk

    Też jestem świeży. W temacie Fantoma mam pytanie. Jeżeli w akwarium 80l mam 6 sztuk Fantoma 2 sumy 2 glonojad jest szansa że bez odizolowywania rybek Fantomy się rozmnażą. z tego co widzę mam 4 samiczki dwa samce. Nie posiadam nic z dodatkowych rzecz potrzebnych na rozmazanie. Mam tylko to akwarium. Z tąd moje pytanie czy czy to wystarczy.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Michał

      Szansa, ze się rozmnożą jest, ale szansa, ze coś z tego wyjdzie jest prawie zerowa. Co to za sumy i glonojady?

    2. Pająk

      Wybacz ale nie wiem zwykłe. Kupiłem rybki że wzgledu na córkę. Nie jestem hodowcą ale chciałbym się wprowadzić w ten temat. Przy tym zestawie miałem jeszcze 4 białe molinezje i 4 czarne w po 2 tygodniach w przeciągu dwóch dni molinezje wszystkie padły. Dlatego chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej o Fantom. Skromny ten opis ale już jestem troszkę mądrzejszy. Tak że z góry dziękuję za radę. Jeżeli może ktoś coś podpiowiedzieć będę czytał na bierzaco. Pozdrawiam.

    3. Michał

      to zależy od Sumów i glonojadów Fantomy [z mojego doświadczenia] młodych nie zjadają, glonojady raczej nie zjedzą ale Sumy to inna sprawa, Fantomki kiedy je hodowałem składały ikrę jak szalone!

  9. Łukasz

    Dla przyszłych posiadaczy tego gatunku. Radzę kupić do akwarium ich jak najwięcej min 8 sztuk. Mimo że pisze że to ryba ławicowa to tak i nie u mnie pływają w obszarze blisko siebie ale jest jednak odstęp między nimi. Rybki bardzo łagodne i grzeczne wobec mieszkańców ale nie wobec siebie nawzajem. Przeganianie innych osobników to standard ale nikt nikogo nie zabije na nie ma problemów z karmieniem a podczas niego wyglądają super polecam

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Ryba Akwariowa

      Mam ławicę 7 sztuk, dokupię jeszcze jedną samicę. U mnie tak samo – ryby nie pływają w ławicy.

  10. Platka05

    Witam,czy można rozmnażać fantomy w dużym słoiku z filtrem gąbkowym,siatką na dno żeby nie wyjadały dorosłe ikry i z roślinkami?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Ryba Akwariowa

      Nie, słoik za mały. Akwarium tarliskowe o wymiarach takich jak w opisie trzeba mieć.

  11. Łukasz

    Mój samiec fantoma został brutalnie pobity przez innego samca podczas karmienia i pokonany chowa się w roślinności i utyka jak cokolwiek to znaczy i ma postrzepione płetwy i unika stada jakaś rada co do niego serce boli jak się patrzy na biedaka

    Odpowiedz
  12. Grzegorz

    Witam
    Mam pytania w ramach próby zrobienia klasowego akwarium.

    Czy da się wyposażyć akwarium( mamy już akwarium 60×30×30 z lampką, grzałka i termometr) za ok 200-300 zł rybkami prostymi w utrzymaniu najlepiej przystosowane do zwykłej podwarszawskiej wody z kranu? Chcieli byśmy mieć fantomy czarne. Jakie jeszcze dało by się dodać ryby i rośliny? Z strony nie zrozumiałem czy do rozmnażania fantomów trzema rozłożyć siatkę w tym samym akwarium gdzie są dorosłe czy w oddzielnym? Chcieli byśmy mieć ryby ZDOLNE do samodzielnego rozmnażania. Czy utrzymanie małych rybek przy życiu jest łatwe?

    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. admin

      W większości, w Polsce występuje woda twarda, do takiej nadają się „żyworódki” np. platki, gupiki. Fantomy do rozmnażania potrzebują bardzo miękkiej i kwaśnej wody. Siatkę czy tzw. ruszt ikrowy układa się w osobnym akwarium tarliskowym.

    2. Grzegorz

      Czy jest możliwość wyposażenia akwarium za 200-300 zł z wyposażeniem które wcześniej pisałem? Jakie rośliny by się nadawały do akwarium z płatkami i gupikami? Lepiej mieć tylko jeden rodzaj ryb czy kilka?
      Dziękuję za poprzednią odpowiedz

    3. admin

      Tak, powinno się udać, zostaje do zakupu filtracja i podłoże. Co do roślin to trzeba najpierw poznać parametry wody, którą mamy w kranie i moc oświetlenia oraz liczyć się z potrzebą ich późniejszego nawożenia. Mało wymagającymi roślinami, ale wolno rosnącymi są Żabienice, Kryptokoryny, Anubiasy. Wbrew pozorom ciekawszymi akwariami są te jednogatunkowe lub ew. wielogatunkowe, gdzie każdy z gatunków zasiedla odmienną strefę, czyli ryby pływające blisko tafli, toni i przy dnie.

    4. Grzegorz

      Czy do tego akwarium nadawały by się czarny żwirek?
      Czy do tego akwarium nadawały by się glonojady?

    5. admin

      W większości przypadków ryby na tle ciemnego podłoża lepiej się prezentują. Para Ancistrusów powinna dać radę.

  13. Aquamen

    Moja samica pływa lekko pod kątem normalnie je i pływa(tylko ze lekko z ukosa) czemu sie tak dzieje

    Odpowiedz
  14. Szymon

    Czy można trzymać fantomy z krewetkami?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Rafcik

      Ja od kilku dni mam 11 sztuk fantomów i trzymam je z krewetkami Red Cherry. Jak na razie zauwazylem że nie ruszaja i nie ganiaja krewetek( RC mają około 2-3 tygodni).

  15. UlaUlaśka

    Można karmić je żywymi pokarmami np. ochotką?

    Odpowiedz
  16. Karol

    Bojownika spokojnie możesz trzymać z innymi rybami 🙂 tylko nie z innymi bojownikami też nie można go trzymać z bojowniczkami a z innymi można

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kuroneko

      Karolu, jesli nie udalo ci sie utrzymac haremu bojownika, a masz akwarium ponad 100l to proponuje sprobowac z innymi osobnikami. Niektore typy tak po prostu maja, ze np. samiec jest zbyt nachalny lub ktoras samica nie polubi samca. U mnie na przyklad mam samiczke, ktora przywiazala sie do samca i stworzyla z nim stala pare. Jak samiec padl i chcialam wprowadzic nowego, to kazdy kandydat byl od razu goniony i atakowany przez nia przy zupelnej akceptacji przez inne panie. Co ciekawe, nie byla ona wtedy zbyt wysoko w hierarchii. Natomiast czasem udaje sie stworzyc tak dobrane haremy, ze jedna rybka bedzie drugiej naganiac jedzenie w chorobie.

  17. FreeY

    Hej jestem początkującym akwarysta i potrzebuję rady:) Posiadam zbiornik 60 l w którym chciałbym umieścić następujące rybki: Fantom czarny 8 -10 sztuk, kirysek panda 6 sztuk otosek 3-4 sztuki oraz bojownik syjamski 1 sztuka. Co myślicie o takim zestawieniu? Głównym punktem mojego akwarium jest duży korzeń z wieloma roślinkami. Z góry dziękuje za każdą podpowiedź 🙂

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Cześć, obsada jak najbardziej prawidłowa poza bojownikiem (jeśli pozostałe rybki chcesz mieć w całości). Bojownik Syjamski nie jest zalecany do akwarium towarzyskiego – jest to ryba drapieżna – mięsożerna, agresywna (szczególnie samce), więc nie polecam go do zestawu. Poza tym Twoje akwarium – 60 l – w takiej ilości jaką podałeś będzie „przerybione”. Rybki potrzebują miejsca do pływania, oraz niezbędnej ilości wody do oddychania. Zatem proponuję obsadę o mniejszej ilości: fantom czarny 6 szt., kirysek panda 4 szt., otosek przyujściowy 4 szt. Jednak jak na początkującego akwarystę wybrałeś sobie małe wyzwanie, wszystkie wymienione rybki wymagają miękkiej wody, więc nie wystarczy taka bezpośrednio pobrana z kranu. Dobrze by było zaopatrzyć się w filtr RO3, który pozwoli Ci prawidłowo przygotować parametry wody, oraz niezbędne będą też testy pH, GH, KH (kwasowość, twardość ogólna, twardość węglanowa) dla kontroli tych parametrów. Kolejnym argumentem aby wykluczyć bojownika jest temperatura, bardzo dobrze czuje się w wodzie powyżej 24’C (24-30’C), natomiast kiryski panda źle znoszą temperaturę powyżej 25’C (słabną, chorują a w konsekwencji zdychają). Jeśli chodzi o fantomy czarne należy zwrócić uwagę na oświetlenie – niezbyt mocne i koniecznie gęsta roślinność – czują się wtedy pewniej. Są to rybki biotopu czarnych wód, więc dobrze by było takie warunki stworzyć (opis powyżej: suche drewno, korzenie, suche liście dębu – które zabarwią wodę). Herbaciany kolor można uzyskać stosując np. ketapang extract (firmy Tropical), ja taki używam i doskonale się sprawdza – jest to wyciąg z liści migdałecznika – pozytywnie wpływa na kondycję rybek. Otoski przyujściowe to kochane rybki, ale bardzo wrażliwe na twardość wody i „świeżość” (zalecane częste podmiany), ale wykonują w akwarium niesamowitą pracę, wyczyszczą z glonów wszystko 🙂 Nie raz słyszałem (też czytałem tutaj wypowiedzi na forum) że są do niczego, że często padają… Jeśli stworzysz odpowiednie warunki wody, nic im nie będzie dolegać – mam je już od kilku lat. Trochę dużo jak na początek, mam nadzieję że nie przeraziłem, ale to takie podstawy o których powinieneś wiedzieć, życzę powodzenia.

    2. FreeY

      Bardzo dziękuję ci za odpowiedz i sugerowane rady:) Trochę dużo informacji ale powoli postaram się je wdrożyć do życia.Tak jak pisałem głównym punktem mojego akwarium jest korzeń który planowałem obsadzić wieloma roślinkami w każdym planie (roślinki już nabyłem i czekam na przesyłkę). Co do rybek tak myślałem że może ich być za dużo lecz nie do końca byłem pewien jak mam przeliczyć ich ilość co do wielkości zbiornika. Większy problem mogę mieć z wodą chodź zaopatrzyłem się w niezbędne środki odżywcze takie jak mikro, makro, carbo, środek na glony oraz potas a wodę uzdatniłem za pomocą uzdatniacza do wody. W akwarium posiadam również grzałkę z termostatem wiec temperaturę wody jestem w stanie usytematyzować. Filtr niestety mam zwykły a nie taki jak pisałeś czyli nie filt RO3 moje pytanie jest takie czy bez tego filtra będę w stanie utrzymać wodę w dobrym stanie?:/

    3. Wlodi13

      Planowanie wielkości obsady do pojemności akwarium jest bardzo proste, nie jest to ścisły wzór którego koniecznie trzeba się trzymać, ale pozwala zobrazować mniej więcej liczebność rybek. Ilość sztuk razy rozmiar dorosłej ryby (podane są w tabelach powyższych opisów) daje nam potrzebną ilość litrów, tak więc 6 szt. fantom czarny 6×4,5cm=27l, 4 szt. kirysek panda 4x4cm=16l, 4 szt. otosek przyujściowy 4x4cm=16l, razem 27+16+16=59l. Jeśli chodzi o wodę nie wiem jaką twardość uzyskasz po tym uzdatnianiu, koniecznie musisz mieć test GH (dostępny w sklepach akwarystycznych), gdyż twardość wody wymagana dla tych gatunków musi być w granicach 2-12°dGH. Dla przykładu ja pobieram wodę z kranu gdzie twardość jest 20°dGH, przefiltrowując przez RO3 uzyskuję 2°dGH, mieszam kranówkę z wodą z filtra uzyskując twardość potrzebną dla moich rybek. Filtr RO3 podłączasz bezpośrednio do kranu (ja mam zamontowany do zaworu pralki) a woda leci do baniaczków, to nie jest filtr który montujesz do akwarium, a służy do przygotowania wody do podmiany czy też do pierwszego napełnienia. Możesz też bawić się z armatkami torfowymi (chociaż dla początkujących nie polecam, tutaj trzeba mieć trochę doświadczenia). Ale koniecznie musisz sprawdzić swoją wodę testem zanim wpuścisz rybki, przy zbyt dużej twardości pozdychają.

    4. Kuroneko

      Wlodi, z laski swojej nie rozsiewaj herezji. Po pierwsze, bojowniki sa rybami bardzo spokojnymi i inteligentnymi, tylko trzeba umiec z nimi pracowac. I mowie to jako osoba, ktora z powodzeniem trzyma bojki obu plci przy gupikach, krewetkach, karlikach, piskorkach, czy innych „absolutnie wykluczonych” rybach. Co wiecej, w zbirniku z calym zenskim stadkiem potrafil sie uchowac narybek gupika, a okolo miesieczne zyworodki juz moga plywac po calym zbiorniku bez obaw. Oczywiscie wszystko zalezy od ryby, bo jest to gatunek wysoce zindywidualizowany, ale wtedy nie bierze sie najwiekszego zawadiaki ze sklepu, tylko spokojne osobniki.
      A po drugie te slynne centymetroryby juz dawno zostaly zdeprecjonowane. Wsafzisz do 60l 3 welony? A wedlug cudownego licznika nie ma ploblemu z tym. Albo 1 neonek w 5l.

      FreeY, kiryski odpadaja, zwlaszcza przy otoskach. Za to otoskow moze byc wiecej. Bojek nie powinien miec najmniejszych problemow z fantomami, nawet srednio agresywny. Najlepiej przystawic potencjalnego ryba do innego samca i patrzyc, co zrobi. Jesli sie co najwyzej nastroszy, jest ok do ogolnego akwarium. Osobniki zaciekle sie rzucajace wymagaja duzo pracy dla osoby znajacej dobrze zachowania bojownikow. Osobiscie tylko raz udalo mi sie stemperowac charakter tej ryby.

    5. Wlodi13

      Odwieczny temat Bojowników…
      Ryby o tak różnych charakterach i temperamentach, że wpuszczanie ich do zbiornika z innymi rybkami jest pewnego rodzaju loterią. Będziesz miał Bojka łagodnego – OK, jeśli trafi się agresywny – będziesz miał pretensje że tak Ci doradziłem.
      Kuroneko jeśli hodujesz te rybki od dłuższego czasu, możesz sobie eksperymentować jako doświadczony w tym gatunku – wybierać, dopasowywać, obserwować jak się zachowują – spokojny to zostawić, nadpobudliwy – wymienić na innego…itp.
      Jako że FreeY jest początkującym akwarystą, po prostu nie polecałem mu takiego układu tym bardziej w 60l baniaku, a z drugiej strony Kuroneko poproś Administratora serwisu aby w opisie Bojownika zmienił charakterystykę (podkreśloną jeszcze tłustą czcionką) że „Bojownik nie jest zalecany do akwarium towarzyskiego” jeśli z tym się nie zgadzasz a nie zarzucał mi w głupi sposób herezji.
      Kolejna sprawa, wzoru tak dla Ciebie absurdalnego, nie mając zielonego pojęcia do czego służy, podważasz jego słuszność w ustalaniu prawidłowej obsady – by nie przerybić akwarium – podając idiotyczne przykłady z Welonami czy Neonami… Każdy gatunek rybki ma swoją charakterystykę upodobań, specyfikację żywiołowości a co za tym idzie potrzebną przestrzeń do pływania, dlatego w opisach są podane min. objętości zbiorników a nie przeliczanie wg wzoru 1cm=1l, gdyż właśnie wtedy jest to złe planowanie. Definicja ta nie określa potrzebnego miejsca do pływania rybki (tylko człowiek niedorozwinięty umysłowo wsadziłby 1 Neonka do 5l akwarium lub 3 Welonków do 60l), wzór ten podaje niezbędną ilość wody dla swobodnego oddychania rybek, aby w żadnym wypadku nie zabrakło tlenu – najlepszym tego przykładem była ostatnio Asia (poczytaj sobie w dziale „Danio pręgowany”), która przesadziła z ilością rybek i wzór ten wtedy sprawdził się doskonale.
      Jeszcze jedno, niby dlaczego Kiryski nie pasują do Otosków – nie mam pojęcia… Obydwa te gatunki wykonują zupełnie inną „pracę” w baniaczku, osobiście mam takie zestawienie w swoim akwarium i na pewno bym go nie zmienił. Chyba że chodziło Ci że Kiryski nie pasują do Bojowników… ???

  18. Mikołaj

    Witam.mam akwa 54l w nim 3 kiryski spiżowe i 5 molinezji czy fantomy i molinezje to dobre połączenie bo zamierzałem kupić te rybki?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. rrrrrw

      Molinezje z fantomami niby mogą być ale dla molinezji przydałoby się 2x większe akwarium a kiryski lepiej czują się w większym gronie (6-7 sztuk i więcej) i najlepiej z piaszczystym podłożem. Kilka razy widziałem u ludzi jak kiryski się męczą na grubym żwirze a nawet kamieniach o średnicy nawet 1cm. Pozdro

  19. Damian

    Mam 6 tych rybeka i chciałbym je rozmnorzyć jednak mają po 3-3,5cm , czy jest to już mozliwe?

    Odpowiedz
  20. Kolcobrzuch karłowaty

    Jeżeli ktoś miał problem z ospą rybią a nie chce żeby powróciła to mam dobrą radę kiedy wychodzimy ze sklepu na zewnątrz trzeba schować ryby pod kurtkę (oczywiście w woreczku w jakim je kupujemy) w samochodzie też muszą być schowane aż do włożenia do akwarium i tyle.To działa też na zapobieganie ospie oraz uodparnia na nią ryby

    Odpowiedz
  21. Sandra

    Kupiłam na początek 8 takich rybek i 8 Nenów Innesa. Jednak po kilku dniach rybki mi się rozchorowały na ospę. Właśnie kończę leczenie preparatem Tropical Ichtio + podwyższona temperatura do 26 stopni. Przeżyło mi 5 Neonów i 4 Fantomy, 2 samiczki i dwa samce. I wczoraj zauważyłam, że jeden samiec Fantoma podgryza ogon samiczce. Drugi samiec także ma mocno postrzępioną górna płetwę i z jednej strony brakuje mu kawałka ogonka przez co jakby go znosi trochę do góry ogonem. Samice strasznie wystraszone głównie przesiadywały w zameczku a samiec ten postrzępiony schodził temu drugiemu z drogi. Pozbyłam się agresywnego osobnika ale samiczka z podgryzanym ogonem nie przeżyła. Został mi 1 samiec i 1 samiczka, która na szczęście ma wszystkie płetwy. I stąd moje pytanie… Dlaczego samiec Fantoma atakował tak brutalnie samiczkę, w końcu to niby ryby spokojne i towarzyskie. I drugie pytanie – chce dokupić fantomów bo to ryby ławicowe ale boje się, że nowe osobniki będą atakować mi tego postrzępionego samca jako jakiegoś chorego? Tak jak wykończył mi tamten Fantom samiczkę? Bo ogonek to ona mogła mieć trochę postrzępiony od ospy rybiej, prawda? I może on ją dlatego atakował?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sandra

      Proszę o pomoc. Przegrzebałam google i doszłam do wniosku, że moje rybki mogą mieć martwicę płetw. Dzisiaj zauważyłam dwa Neonki z obgryzionymi ogonkami. Nie wiem jak leczyć moje ryby. Mogą być osłabione ospą i leczeniem preparatem Ichtio. Nie wiem czy w ogóle warto leczyć te dwa Neonki czy lepiej je od razu usunąć z akwarium żeby nie pozrażały mi innych ryb. Dodam, że oprócz (pozostałych mi jeszcze) 4 Noenków mam te 2 Fantomy, bojownika, który na razie ma cały ogon i płetwy i bardzo było by mi przykro gdyby mu się coś stało oraz małego zbrojnika.

  22. Mateusz

    Jakie jest nastawienie tych ryb w stosunku do innych mieszkańców?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kolcobrzuch karłowaty

      nie są agresywne ????

  23. Łukasz

    Jak to jest ? W jednych źródłach jest napisane, że rośliny nie są naturalną cechą wód zamieszkałych przez te ryby. W innych źródłach jest napisane – zamieszkują wody z gęstą szatą roślinną. To samo dotyczy rodzaju wód. Czy ryby te zamieszkują clear water czy umiarkowaną black water?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. admin

      Rybki te żyją pośród gęstej roślinności w przejrzystych, płynących wodach (clear water). Na stronie był błąd w opisie. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.