Glonojad syjamski

Glonojad syjamski - ryba akwariowa fot.nautilusmarinewholesale.com

Glonojady Syjamskie - ryby akwariowe

Glonojad syjamski, chiński (Gyrinocheilus aymonieri) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny okrągłoprzyssawkowatych, która odżywia się głównie glonami.

Ryba akwariowa Glonojad syjamski Pochodzenie ryb akwariowych

Glonojady syjamskie pochodzą z Azji. Zamieszkują przede wszystkim rzeki, ale też zalane wodą pola ryżowe w Tajlandii i Laosie.

Ryba akwariowa Glonojad syjamski Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Gatunek osiąga długość 25 cm. Pysk przekształcony w przyssawkę służącą do zdrapywania glonów. Ciało kształtu wrzecionowatego, grzbiet lekko wygrzbiecony, ciemniejszy u góry, jaśniejszy od strony brzucha. Płetwa grzbietowa z 10–12 promieniami, płetwy jasne, ogon wcięty i nakrapiany. Barwa ciała ulega stopniowej zmianie. W początkowym okresie  życia wzdłuż ciała przebiega ciemny, brązowy pas przerzedzany ciemniejszymi plamami. W zależności od kondycji, może być on bardziej lub mniej wyraźny. W miarę upływu czasu plamy te stają się coraz bardziej widoczne a ciało ryby przybiera barwę brązowo-żółtą. Płeć ryb trudna do odróżnienia. Samce są z reguły nieco mniejsze i smuklejsze niż samice. Z wiekiem u samca w obrębie pyska pojawiają się kuliste brodawki. Natomiast u samicy w okresie tarła na głowie pojawia się wysypka. Glonojady wyposażone są w dodatkowy otwór ponad szczeliną skrzelową, który umożliwia oddychanie im skrzelami w momencie kiedy są przyssane do czegoś.

Oprócz formy dzikiej istnieje też hodowlana odmiana albino, złota, srokata i z krótszym tułowiem. Złota odmiana jest najprawdopodobniej uzyskiwana sztucznie przez wstrzykiwanie rybom barwnika. Nie trzeba chyba wspominać, że jest to proces bolesny dla ryb i prowadzi do znacznego zmniejszenia długości ich życia.

Glonojad syjamski to ryba agresywna wobec własnego i podobnych gatunków. Mimo że w młode osobniki mogą wydawać się łagodne i płochliwe to z wiekiem terytorializm tych ryb będzie coraz bardziej widoczny. W akwarium wskazane trzymanie jednego osobnika lub większej grupy składającej się z minimum 6 sztuk (potrzebny bardzo duży zbiornik).

Ryba akwariowa Glonojad syjamski Odżywianie ryb akwariowych

Podstawą diety tych ryb są glony, ale można im też podawać pokarm zywy, mrożony i suchy. Przy niedostatecznym poroście glonów konieczny jest dodatek pokarmu zielonego np. groszek, cukinia, ogórek, szpinak, siekane owoce. Jeżeli ryby będą miały pod do

statkiem innego pokarmu to mogą niestety zrezygnować z odżywiania się glonami.

Ryba akwariowa Glonojad syjamski Akwarium ryb akwariowych

Glonojady syjamskie to duże i terytorialne ryby, którym należy zapewnić przestronne, gęsto obsadzone roślinami akwarium długości co najmniej 120 cm oraz liczne kryjówki z kamieni i drewna. Dorosłe osobniki mogą niszczyć delikatniejsze gatunki roślin dlatego do akwarium należy wybierać te bardziej wytrzymałe o mocnych liściach np. Mikrozorium, Zwartka, Bolbtis, Anubias. Nieustannie żerujące ryby zanieczyszczają wodę próchnicą i zbutwiałymi resztkami roślinnymi, zbiornik trzeba więc wyposażyć w dobry filtr biologiczny. Glonojady lubią silny prąd wody, która musi być także dobrze natleniona. Intensywne oświetlenie zapewni im odpowiedni porost glonów w akwarium.

Współmieszkańców należy dobierać ostrożnie. Glonojady często przyczepiają się do ciała dużych, mocno spłaszczonych ryb takich jak paletki, pielęgnice czy skalary, pozbawiając je śluzu, co może prowadzić nawet do ich śmierci. Należy unikać ryb podobnych i przebywających w dolnych partiach zbiornika. Najodpowiedniejszym towarzystwem będą kąsaczowate, karpiowate i tym podobne ryby zamieszkujące wyższe partie wody.

Ryba akwariowa Glonojad syjamski Rozmnażanie ryb akwariowych

Ryby niechętnie rozmnażają się w domowych akwariach, nie są znane także metody stymulacji tych ryb do tarła. Pomimo tego niekiedy pojawiają się informacje o narybku w dojrzałych zbiornikach i dorosłymi rybami. Glonojady obecne w handlu pochodzą z farm hodowlanych, gdzie do rozrodu używa się specjalnych hormonów. Na miejsce do tarła ryby wybierają sobie duży kamień lub korzeń, nie dbają jednak o czystość miejsca składania jaj. Ikra jest drobna, przezroczysta.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Gyrinocheilus aymonieri
synonim:Sucking Loach
Rodzina:Inne gatunki
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 20 - 25 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia8 - 10 lat
Akwarium:duże
min-pojemność:150 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:23 - 28 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:2 - 20 ºdGH
Cena:6 - 8 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Glonojad syjamskiPoważnie o rybach - Glonojad syjamski

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 20

 1. Bartek_

  Ostatnio kupiłem glonojada i on ma gdzieś 6 cm mam akwarium 80 l i jest tam dużo kamieni i roślin w akwarium jest gdzieś 20 stopni czy on może duży urosnąć.

  Odpowiedz
 2. Robin

  Zostałem namówiony do zakupu takiego glonojada ale niestety po kilku dniach zaczął atakować inne moje rybki i przyklejać się do nich po czym te rybki miały rany i były niespokojne, więc go odłowiłem. Zbiornik ma dużo roślin i 130 Litrów. Teraz pytanie czy to normalne zachowanie tej rybki?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Niestety jest to normalne ryba ta jest agresywna tak jak zostało to napisane w opisie tego gatunku.

 3. bartek

  Glonojad może pożyteczny ale w moim przypadku nie jestem zadowolony ponieważ gdy zakupiłem odmianę albinos początki były dobre.

  Ale ostatnio robi bardzo dużo szkód bo strasznie rozkopuje żwir w akwarium i zmarnował mi już 2 rośliny.
  Nie wiem czy zbiornik za mały czy jak, ale nie jestem zadowolony.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Mój tak kiedyś kopał ale przestał. A jakie masz akwa?

  2. bartek

   60 l

 4. bartek

  Dla mnie rybka trochę za śmiała zaczepia wszystkie ryby oprócz skalarów i gurami. Aha i ja mam 2 i czasem siebie gonią akwarium małe 72l 60cm i czy to tym rybom szkodzi?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Tak szkodzi, jak widać na tę rybkę potrzebny jest zbiornik 150-200l

 5. bogna

  Mam dwa takie glonojady syjamskie złote , nie wiem czy to para bo jak kupowałam to sprzedawca też tego nie wiedział. Mam je już ok. 4 lat są spore [15cm]. To bardzo widowiskowe ryby ale też robią dużo szkód w akwarium. Ciągle kopią duże doły w piasku i wykopują rośliny. No i żyją w 60 litrowym akwarium, nie zauważyłam żeby pastwiły się nad innymi rybami.

  Odpowiedz
 6. Lila

  Miałam tego glonojada i zjadał mi małe rybki. Nie dawno zdechł i nie wiem przez co. Na głowie pojawiły mu się małe plamki.

  Odpowiedz
 7. Sebastian

  Kupiłem go do akwarium z żółwiami bo jest na tyle szybki, że udaje mu się uciec przed atakami i szybko schować się w kamienie, a w nocy aqua czyści zbrojnik.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. lelek

   a w nocy aqua czyści zbrojnik???

 8. Glonojad

  Nie polecam mój to kanibal, regularnie przyssywał się do skalarów i jednego wykończył, a brzankę rekinia po przyssaniu się po prostu wykończył i zjadł !!!

  Odpowiedz
 9. Agata

  Posiadam jednego glonojada . Jest stosunkowo mały, ma ok 2-3 cm. Naturalnie jest dość spokojny, lecz strasznie wariuje gdy go coś wystraszy, np. Jakiś hałas w domu. Ale szczerze to polecam takiego ,,glonka” (jest jeszcze mały, bo kupiłam go niedawno) 😉

  Odpowiedz
 10. Anonim

  U mnie ciągle walczy z labeo

  Odpowiedz
 11. lolo

  U mnie jest spokojny i nikogo nie zaczepia

  Odpowiedz
 12. Bartosz

  Jak dla mnie to ryba bardzo energiczna (nie agresywna) 😉 wszystkie ryby sa w akwarium i tylko czasem je pogania

  Odpowiedz
 13. alexandra

  Według mnie zaczepia tylko glonojady a tak to jest OK!

  Odpowiedz
 14. Ewa

  Posiadam syjama albinosa i rzeczywiście rządzi się w akwarium, zaczepia inne ryby i nie wiem ale miałam 9 neonków i został mi tylko jeden, więc może to on je zjadł. Większe rybki tylko przegania.

  Odpowiedz
 15. Anastazja

  tak, to fakt, nie polecam szerze tego gatunku :( zaczepia mi wszystkie rybki, a najbardziej skalara i kiryski ;(

  Odpowiedz