Gupik pawie oczko

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa fot.nettaigyo-zukan.com

Gupiki Pawie Oczko - ryby akwariowe

Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata) – jeden z najbardziej znanych i hodowanych gatunków ryb akwariowych.

Ryba akwariowa Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata Pochodzenie ryb akwariowych

Występuje zarówno w Ameryce Środkowej jak i Południowej. Gatunek zamieszkuje mniejsze rzeki i strumienie w Ameryce Środkowej, częściowo w Ameryce Południowej oraz na Karaibach. Gupiki zostały też wprowadzone sztucznie do innych części świata, aby zwalczyć komary przenoszące malarię, dzięki czemu zaaklimatyzowały się w wielu regionach strefy klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego.

Ryba akwariowa Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa

Gupik – samiec, samica

Ryby charakteryzują się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samica gupika osiąga długość 6 cm. Płetwa odbytowa u samicy jest zaokrąglona. Samiec jest smuklejszy i nieco mniejszy, rośnie do 3-4 cm. Na jego ciele widnieją różnokolorowe plamy, a płetwy grzbietowa i ogonowa są wydłużone. Gupiki występują w wielu formach hodowlanych, o różnych kształtach płetw i wielu barwach. W akwarystyce formy pierwotne „dzikie” są praktycznie niespotykane. Są to ryby o pokojowym usposobieniu.

Ryba akwariowa Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata Odżywianie ryb akwariowych

W środowisku naturalnym odżywiają się przede wszystkim larwami owadów, w akwarium przyjmują każdy drobny pokarm suchy, mrożony lub żywy.

Ryba akwariowa Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata Akwarium ryb akwariowych

Dla kilku sztuk gupika minimalne akwarium to 40 l pojemności, gęsto obsadzone roślinami i niezbyt silnym prądem wody. Wskazane rośliny pływające. Woda powinna być średnio twarda lub twarda. Gupiki źle znoszą wodę zbyt miękką. Można je trzymać z łagodnymi, niezbyt dużymi rybami. Odpowiednim towarzystwem będzie tetra, razbora, kirysek czy inne z rodziny piękniczkowatych. Należy unikać ryb obgryzających płetwy. Jeżeli nie chcemy rozmnażać tego gatunku to do akwarium wybieramy wyłącznie samice lub bardziej kolorowe samce.

Ryba akwariowa Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie gupików jak większości ryb żyworodnych jest bardzo łatwe. Ze względu na dużą żywiołowość samców, na każdego samca w akwarium powinno przypadać kilka samic. Do rozrodu nie są wymagane żadne specjalne przedsięwzięcia, wskazana natomiast jest bujna roślinność oraz rośliny pływające, które zapewnią schronienie młodym. Brzemienną samicę rozpoznamy po ciemnej plamie za jej płetwą odbytową, tuż pod brzuchem. Ciąża trwa 4-6 tygodni, z której rodzi się od 5 do 100 małych rybek. Samica po zapłodnieniu przez samca jest zdolna do samodzielnego rozrodu przez kolejnych 6 miesięcy – jest w stanie magazynować mlecz. Jak tylko zauważymy narybek, dorosłe osobniki najlepiej odizolować.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Poecilia reticulata
synonim:Guppy
Rodzina:Piękniczkowate
Biotop:Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, samiec - 4 cm, samica - 6 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:żyworodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia2 - 3 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:40 l
min-długość:45 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, lekko zasadowa, zasadowa, bardzo twarda, średnio twarda, twarda
temperatura:17 - 28 °C
pH:7.0 - 8.5 pH
twardość:10 - 30 ºdGH
Cena:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Gupik pawie oczkoPoważnie o rybach - Gupik pawie oczko

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 571

 1. Wiesia

  Ja mam niewielkie akwarium w nim 8 Neonek, 2 Zbrojni niebieskie, 4 Tęczanki neonowe i 8 Gupików (dorosłych). Rybki dobrze jedzą. Jak do tej pory było wszystko dobrze. Do tej pory… Teraz zaczęły mi zdychać Gupiki. Zdechły już 4. Są młode więc rybek nie ubędzie, ale dlaczego starsze zdychają? Inne rybki są w bardzo dobrej kondycji.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Linka

   Właśnie u nas dzieje się to samo.

  2. Paweł

   Sprawdź parametry wody , jeżeli coś się gwałtownie zmienia to rybki zdychają np zmiana PH zbyt duża , lub gwałtowny wzrost amoniaku i azotanów w akwarium.

 2. Linka

  Chciałam opisać dziwną rzecz na temat gupików. Ostatnimi czasy dzieje się coś dziwnego. Hoduję rybki już dość sporo czasu i spotkałam się z różnymi rzeczami, ale to co się zaczyna dziać od kilku miesięcy w naszym regionie jest dość dziwne. Od dłuższego czasu dzwonią do mnie ludzie czy nie mam przypadkiem na sprzedaż gupików i dosłownie każdy kto dzwoni mówi mi, że rybki gupiki im zdychają. Żadne inne ryby nie, tylko gupiki i po jakimś czasie u siebie zaobserwowałam to samo. Tylna płetwa się skleja i koniec. Zdychają masowo co dziwne, nie łapie to żadnego innego gatunku. Dziwne, bo sama też nie dokupowałam ryb od nikogo. Nie używam chemi w zbiornikach. Parametry dobre i cała reszta i ni stąd ni z owąd padają. Zastanawiam się czy może coś być w naszej wodzie, ale jak to zbadać? Z drugiej strony dlaczego wszystkim padają gupiki, a innych rybek nie łapie? Czyżby jakaś choroba przenoszona tylko z gupików na gupiki? Nikt nie wie co jest grane.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Monika

   Też to zauważyłam u siebie, rozmawiałam z kilkoma doświadczonymi akwarystami i doszliśmy do wniosku, że wpływ na to ma nasza woda kranowa – jej jakość mimo wszystko. Gupiki są wrażliwe na zmiany że tak powiem „w wodzie”. Inną sprawą jest to że gupiki sprowadzane do sklepów z nie wiadomo skąd mają inną florę bakteryjną niż te np wyhodowane w Polsce i puszczone do obrotu co też ma duży wpływ na żywotność bo ludzie w sklepach nie mówią skąd pochodzą ryby które mają na sprzedaż (pewnie sami nie wiedzą).

  2. rrrrrrrw

   Ja leję wodę do akwarium ze starej studni, w której normalnie jest czysta woda jak dawno temu, kiedy nie mieliśmy wodociągów. Studnia ma ponad 20 metrów, woda jest bez chemii i ostatnio też parę gupików mi padło, a inne rybki śmigają aż miło :/

 3. Klaudia

  A czy mogę hodować tylko samce bez samiczek? Nie zależy mi na rozmnażaniu. Czy brak samiczek nie wpłynie źle na samców?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. KacpeR

   no wiesz może to być źle dla nich na pewno będą walczyć i się dziwnie zachowywać i z bijatyk może wyniknąć śmierć i będą mało jadły pozdrawiam

  2. admin

   Można śmiało trzymać same samce, które faktycznie w mniejszym akwarium będą często rywalizować o rewiry jednak nie wyrządzą sobie przy tym większej krzywdy.

 4. paweł

  Kupiłem 6 gupików no i wszystkie rybki zaczeły się bawić i pływać po całym akwarium

  Odpowiedz
 5. Paweł

  Witam.

  Posiadam właśnie te Gupiki, one są tak kolorowe i piękne że jak dla mnie to są jedne z ładniejszych rybek jakie mam zaszczyt mieć w swoim akwarium. Przy okazji chce podziękować Serdecznie twórcą strony za wszelkie informacje odnoście rybek. Naprawdę dzięki Wam wiem o rybkach więcej 🙂

  Pozdrawiam Serdecznie no i Wesołych Świąt 🙂

  Odpowiedz
 6. Bob

  A czym można karmić młode gupiki?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. KacpeR

   karma dla neonków

 7. Bob

  Chciałem się spytać bo moja samica jest bardzo niespokojna i ma czarne kropki po bokach i nie wiem czy może ona być w ciąży.

  Odpowiedz
 8. Qba

  Siemka 😉 mam pytanko, a mianowicie czy mogę mieć gupiki – 5 razem z neonkami – 12? Są jeszcze kiryski i glonojad 😉 Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. zuza.e

   Gatunkowo możesz, neonki nic nie zrobią gupikom, co do ilości zależy wielkości zbiornika jaki posiadasz

 9. Marcin

  Witam, chciałem zapytać nie o rybki a o tą piękną roślinę w lewym rogu akwarium, co to jest?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 10. monia

  Witam mam akwarium od niedawna mam7 gupików 6 neonek 4 molinezje dwie czarne, dwie żółte 4 danio. Mam 2 sztuczne roślinki mam kilka pytań. Dlaczego moje rybki obgryzają te roślinki i nie zauważyłam żeby się grzałka włączała możliwe jest, że lampa daje tyle ciepła że woda ma 25 stopni dodam, że lampa idzie maks 12 h.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. andrzej

   Rybki o których piszesz nie obgryzają ci roślin lecz obskubują glony. Warto zaaklimatyzować jakieś łatwe do hodowli żywe roślinki. Może być rzęsa, najprostsza, mnoży się jak pokrzywa – doświadczenie z przeszłości. Jeżeli nie mamy doświadczenia warto zapytać w zoologu, to żaden wstyd, pomogą. Życzę zadowolenia fajna sprawa, bawiłem się w to ponad 20 lat, ciekawsze niż kryminały w tv.

 11. Krzysiu

  Mam samca i samice. Samica urodziła dwa gupiki lub reszta została zjedzona przez inne ryby. Co mam zrobić z rybkami trzymam je w plastikowym pudełku umocowany w afarium?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Adrian

   Jeżeli chcesz się coś dowiedzieć o hodowli gupika napisz do mnie 🙂 Odkąd mam akwarium wyhodowałem 50sztuk 🙂 Gmail. adonisszalkowski@gmail.com chętnie pomoge w każdej sprawie 🙂

  2. andrzej

   Jeżeli chcesz dochować się swoich rybek dotyczy żyworodnych. Jeżeli widzimy oznaki, że lada dzień nastąpi poród przygotowujemy małe akwarium 20-30 litrów a w nim tzw kotnik, w którym umieszczamy rodzącą. Po fakcie mame przenosimy do głównego zbiornika a młodzież dorasta na boku. Można w akwarium głównym wydzielić kąt i tam próbować hodowli. POWODZENIA

  3. Linka

   50 sztuk i wielki znawca chyba pęknę

 12. wosiu

  Tolek owszem rozmnożą się ale narybek może być zjedzony przez dorosłe bo młode nie maja skrytki. Jeśli chodzi o rośliny poszperaj w necie tam jest wszystko tańsze niż w sklepie 🙂 Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 13. Tolek

  Cześć, mam 2 gupiki samca i samice oraz małego glonojada, nie mam żadnych roślin :/ Chciałbym zapytać czy gupiki mogą mnożyć się bez roślin? I czy mogę dokupić więcej parek gupików moje akwarium ma 60 litrów. Ile mniej więcej zapłaciłbym w sklepie za roślinność? Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Linka

   W sklepie na pewno przepłacisz. Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem na pewno będzie nurzaniec. Samica podczas porodu lubi się schować pod nurzańcem, a małe wypływają i skrywają się na jego liściach, tak żeby dorosła samica ich nie zjadła. Chociaż ja mam akwarium wielogatunkowe i nie zdarzyło mi się, żeby inne rybki a tym bardziej matka zjadła swoje młode. Najgorsze są mieczyki z żyworodnych. A jeszcze lepszym sposobem będzie zakupienie zwyczajnego kotnika. Kwestia kilku złotych, a przyda się na pewno na długo

 14. Anonim A

  Witam 🙂 chciałabym urządzić swoje pierwsze akwarium i wydaje mi sie ze zakupienie gupika bedzie dobrym rozwiązaniem. Nie wiem tylko czy moze on żyć sam w akwarium ? Czy lepiej kupic kilka ?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Piotr

   Kup najlepiej pare i bedzie git

  2. andrzej

   Jest to ryba tzw STADNA czyli dobrze jak będzie ich kilka, dobrze współżyje z neonami, danio, bystrzyk, nie jest agresywny, to jest ważne.

  3. konrad

   najlepiej mieć minimum 6 więcej samic niż samców wtedy będzie najlepiej a jak kupisz więcej to będzie git

 15. Doma

  Dzięki Linka za wiadomość przekaże koleżance.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Linka

   Nie ma za co 😉

 16. maciulka

  Nie zgadzam się co do wielkości moja gupiczka jest większa od molinezji i to ona robi porządek w akwarium.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Linka

   Zdażają się wyjątki od reguły. Moje rybki ogólnie wszystkie są ponad normy opisywane, ale to nie powód do niezgadzania się. Zwyczajnie jej się tak urosło. Do mnie ludzie jak przychodzą, to pytają czy je sterydami karmię. Mówię nie! Po prostu rybki to też stworzenia, trzeba o nie dbać, pielęgnować je, dobrze karmić i same się odwdzięczą.

 17. Doma

  A powiedzcie np. jak by młode nie rosły zbyt szybko, ktoś czekałby już z 4 miesiące to co ma robić. Ja tak nie mam ale moja koleżanka tak.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Linka

   No właśnie raz tak miałam. Zawsze rosły jak na drożdżach później nie. Wystarczy, że w akwarium z młodymi podkręci temperaturę do 28 stopni i częściej karmi. Tylko, że to ma być akwa tylko z młodymi, bo starszym nie zalecam

 18. Doma

  Dzięki za informacje i sory ,że nie odpisałam wcześniej.
  Mam nadzieja ,że jak wy będziecie mieć pytania to dam rade na nie odpowiedzieć.
  Pozdrawiam! 🙂

  Odpowiedz
 19. Doma

  Cześć mam gupiki pawie oczko i mam młode po jakim czasie urosną do takiej wielkości bym mogła je wpuścić do akwarium z innymi rybami?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Klaudia

   Musisz sprawdzić czy duże ryby nie będą próbować zjadać ich jeżeli nie to poczekaj jeszcze tak z tydzień. Ja swoje wpuszczałam po ok. 1,5 miesiącu po urodzeniu.

  2. bartek

   Gdzieś po trzech miesiącach.

  3. Anonim

   Ja w ogólnym akwa mam różne ryby, w tym i takie które z chęcią zjadłyby je. Jak dobrze i często karmisz to myślę, że po dwóch miesiącach możesz. Ja karmie młode kilka razy dziennie różnymi pokarmami i jak już się zaczynają wybarwiać to wpuszczam do głównego

 20. bro

  Czy gupiki mogą się krzyżować

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Doma

   Facet w sklepie powiedzial że tak.

  2. Bob

   Tak oczywiście że mogą zwłaszcza z gupikami endlera.

 21. mimi

  Chce bardzo mieć gupiki ale nie jestem pewna czy będą bezpieczne przy barwniakach szmaragdowych które mam… podobno są bardzo terytorialne… jak myślicie mogę?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Linka

   Nie wiem jak jest z szmaragdowymi, ale ja z barwniakami czerwonobrzuchymi mam i nawet nie zwracają na siebie uwagi

 22. Rad

  Czy Japan Blue należy do tego gatunku czy do Endlera?

  Odpowiedz
 23. guppy 15

  Ja mam zamiar kupić dwa haremy mniej więcej jeden samiec do dwóch samic.

  Odpowiedz
 24. Marzena

  Ja też kupowałam za 5 zł

  Odpowiedz
 25. Michał

  A u mnie kosztuje aż 5zł!!!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Linka

   Strasznie drogo. Ja mam po 1,50

 26. Piotrek O

  Gupiki…. Bardzo je lubię to chyba najbardziej kolorowe ryby swiata!

  Odpowiedz
 27. natalia

  Witam, czy gupiki mogą być z neonkami innesa, neonami czarnymi i zwinnikiem jarzeniec?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Linka

   Jak najbardziej 🙂

  2. Anonim

   mogą być jak najbardziej

  3. Anonim

   Nie powinny. Gupiki źle znoszą miękką wodę tak jak napisali w artykule a np. Neonki to tylko miękka i lekko kwaśna

  4. Linka

   Tak

 28. dawdia

  wiecie gdzie kupic gupiki szafiry

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Linka

   Nie wiem z jak daleka jesteś, ale myślę, że mógłbyś się rozglądnąć w rudzie śląskiej, myślę, że sklep który znam będzie je posiadał.

 29. Linka

  Ja mam taką obsadę: 4 gupiki, 4 mieczyki, 3 molki, 1 teczanka,1 gurami mozaikowe, 7 żałobniczek, 15 neonek, 4 brzanki (2 sumatrzańskie i 2 mszyste), 2 barwniaki czerwonobrzuche, 3 zbrojniki albinoski w akwa 120L. Cała ta obsada żyje ze sobą wspaniale, żadne rybki się nie atakują. Zbrojniki co 4 tyg. Składają ikrę. Tylko nie wiem czemu samiec opiekujący się nią zjada ją po 3 dniach. A gupiki co 25 dni się kocą, młode przekladam do drugiego akwa przeznaczonego dla malusich.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Anonim

   dobrze robisz przekładając młode rybki.

  2. anonim

   bardzo dobrze że przekładasz maluszki, bo inaczej zostałyby zjedzone!

 30. Ola

  Ja mam akwarium 60 l i kosiarka mi bardzo długo zyła urosła też do okolo 5-7 cm nie wiem ile tam dokladnie maja ale byla duza i glonojady tezdosyc duze mialam 12 cm w gore ale pozniej musialam wydac komus do wiekszego akwa

  Odpowiedz
 31. klaudia

  jak gupiczka urodzi to trzeba odlowic mlode . po jakim okresie mozna wpuscic razem?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. FRASER

   Jak uznasz ze reszta ryb ci nie zje mlodych 🙂

  2. ktoś

   kiedy osiągną 2-3cm ale lepiej zaczekać do czterech bo filtr może je wessać

  3. Ja

   Ktoś, można je wpuszczać już przy 1,5 cm pod warunkiem jeżeli nie ma się dużych ryb mogących je połknąć, w akwarium jednogatunkowym 1,5 cm jest wystarczające.

  4. Linka

   Moje mają już koło 2 msc i 2,5 cm, zaczęły się wybarwiać. Raczej będę już wpuszczała je do ogólnego pomimo, że mam nawet gurami mozaikowe, bo są bardzo spokojne

  5. Anonim

   trzeba odłowić młode

 32. Mateusz

  jest coś takiego jak samiczka endlera tiger? czy każda samiczka od innego podgatunku będzie dobra? piszę tu przykładowo, ale mam taką sytuację, dziękuję, pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   samiec i samiczka powinny być z tego samego gatunku

 33. gupik1

  co mam zrobić aby dziura w ogonie zarosła gupika i żeby miały duże ogony

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ja

   Uszkodzenia ogona raczej się nie zrastają.. Widziałam taki przypadek, ale odrosła na przeźroczysto u samicy. To jakie mają ogony zależy od genetyki ryby.

  2. tesa

   Mój gupik miał tak jakby rozdarty ogon, ale po trzech dniach po rozdarciu nie było już śladu.

 34. damian

  moje gupiki mają porozszarpywany ogon a ja nie widzę żeby jakaś ryba mi je podskubywała

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. asia

   a jakie masz jeszcze rybki w akwa?

 35. Anonim

  Witam czy gupiki mogą być z kiryskami, glonojadem, neonkami, kosiarkami,rozborami, proporczykami?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. admin

   Proporczykowce mogą je podskubywać.

  2. andrzej

   tak jak najbardziej

  3. Ja

   Kosiarek i glonojadów ci nie polecam, rosną bardzo duże więc raczej nie dożyją dorosłości, chyba że masz wystarczająco duże akwarium na dorosłe osobniki.

  4. Linka

   Oczywiście, że możesz. Nie powinno nic się dziać.