Gurami mozaikowy

Gurami Mozaikowe - ryba akwariowa fot.pxleyes.com

Gurami Mozaikowe - ryby akwariowe

Gurami mozaikowe (Trichopodus leerii) – popularna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych, znana także jako Gurami perłowe.

Ryba akwariowa Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii Pochodzenie ryb akwariowych

Gurami mozaikowe pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim spokojne rzeki i strumienie w Malezji, Tajlandii, na Borneo i Sumatrze. Obecnie istnieją również populacje żyjące w Singapurze i Kolumbii. Większość ryb w handlu pochodzi z farm dalekiego wschodu i wschodniej Europy.

Ryba akwariowa Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Bardzo odporny i piękny gatunek, szczególnie zalecany początkującym. Samiec w okresie tarła jest jedną z najpiękniejszych ryb hodowanych w akwariach. Gurami mozaikowy osiąga 12 cm długości. Charakterystyczny mozaikowy wzór  zbana tułowiu i płetwach. Ubarwienie ciała pomiędzy różowym, pomarańczowym i czerwonym kolorem połyskującym srebrzyście z licznymi jasnymi plamami, rozmieszczonymi na całym ciele. Dojrzałe samce można rozpoznać po bardziej wydłużonych płetwach odbytowej (zakończona nitkowatymi wyrostkami) i grzbietowej oraz po czerwonym zabarwieniu gardzieli. Ryby spokojne, samce jednak w okresie tarła bywają terytorialne i uciążliwe dla samicy, której należy zapewnić odpowiednią ilość kryjówek. Ryby posiadają dodatkowy narząd – labirynt, dzięki, któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Gurami mozaikowe dożywają niekiedy 8 lat.

Ryba akwariowa Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii Odżywianie ryb akwariowych

Przyjmują pokarm suchy, żywy i mrożony. Chętnie wyjadają z akwarium często niezbyt pożądaną stułbie.

Ryba akwariowa Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii Akwarium ryb akwariowych

Gurami mozaikowe czują się najlepiej w przestronnym akwarium min. 100 litrowym. Lubią dobrze oświetlone zbiorniki z niskim poziomem wody, mocno miejscami obsadzone roślinnością oraz wolną przestrzenią do pływania. Dość łatwo przystosowują się do rożnych parametrów wody, która jednak musi być czysta i regularnie podmieniana (10-15%). Konieczne jest zastosowanie wydajnej filtracji z minimalnym wymuszonym prądem wody, tak aby nie uszkodzić budowanego wśród roślin gniazda. Gurami mozaikowy jest jednym z najspokojniejszych spośród swojego rodzaju. Doskonale nadaje się do akwarium towarzyskiego. Nie jest natomiast wskazane jego łączenie z rybami dużo większymi i agresywnymi.

Ryba akwariowa Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie należy do łatwych. Poziom wody w akwarium tarliskowym nie powinien być wyższy niż 20 cm, a jej ruch umiarkowany. Ryby przed planowanym rozrodem należny obficie karmić żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samica przybiera krągłości, samiec zaczyna budowę pienistego gniazda pośród roślin, najczęściej pływających. Pianę do jego budowy wytwarza chwytając powietrze znad tafli, które następnie wypluwa w postaci pęcherzyków otoczonych śluzem. Po zakończonej budowie rozpoczyna zaloty przed samicą. Po czym wraz z zachęconą partnerką podpływa do gniazda i dochodzi do aktu tarła.

Samiec obejmuje swoim ciałem samicę, ustawiając się pod nią i wyginając ciało w kształt litery U. Manewrując płetwami piersiowymi, obraca się wraz z samicą tak, że samica leży do góry brzuchem pod gniazdem. Samiec zaczyna ściskać samicę i wydala mlecz na wypuszczane przez nią jajeczka. Ziarenka z podłoża zbiera pyszczkiem samiec i przenosi do gniazda, odganiając przy okazji samicę. Gdy cała ikra znajdzie się w gnieździe samiec ponownie wabi samicę do odbycia kolejnego aktu tarła. Zazwyczaj w czasie całego tarła gurami mozaikowe składają ok. 200-300 jajeczek.

Po tarle samica jest odganiana i powinna być odseparowana. Wylęg następuje po ok 2 dniach, a po kilku następnych, narybek rozpoczyna samodzielne wędrówki w poszukiwaniu pokarmu. W tym czasie należy wyłowić samca. Zaleca się karmienie młodych pierwotniakami, wrotkami i mikro pokarmami. Rybki rosną bardzo wolno i przez pierwsze 3 miesiące są bardzo wrażliwe na wahania temperatury.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Trichopodus leerii
synonim:Pearl Gourami
Rodzina:Guramiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 12 cm
Żerowanie:przy tafli wody, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 6 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:100 l
min-długość:90 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:24 - 30 °C
pH:5.5 - 8.0 pH
twardość:2 - 30 ºdGH
Cena:10 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Gurami mozaikowyPoważnie o rybach - Gurami mozaikowy

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 79

 1. Kacper

  Witam, mam 160l akwarium. Planuję taki skład:
  – gurami mozaikowaty (parka)
  – mieczyk hellera 4x
  – gupik pawie oko 4x
  – zbrojnik niebieski 3x
  – kardynałek chiński 7x
  – zmienniak plamisty 4x
  – kirys pstry 5x
  – krewetka filtrujaca 4x
  – ślimaki świderki 5x
  – raczek z patzcuaro 3x

  Nad raczkami się jeszcze zastanawiam:) Czy waszym zdaniem skład jest dobry?
  Dziękuję, pozdrawiam

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam, moim skromnym zdaniem powinieneś trochę ten skład zmodyfikować. po pierwsze raczki będą zwalczać krewetki i ślimaki. Po drugie zmienniak i mieczyk może zacząć ci się krzyżować co ogólnie wskazane nie jest. Po trzecie gupiki mogą zacząć nadmiernie się rozmnażać i w 160 litrach zrobi się już bardzo ciasno bo jak dla mnie ten skład już nadwyręża możliwości tego zbiornika. Pozdrawiam

  2. FiGi

   Ja lobię jak jest mniej gatunków, wykreślanie z listy zaczął bym od gupików. Powodzonka

  3. BigBen

   Pewnie już po fakcie ale mam pewną radę. Akwarium powinno mieć ekipę sprzątającą czyli stado kirysków z 6 szt i z dwa lub trzy zbrojniki (do tego litrażu pospolite). Druga ekipa to ryby dekoracyjne w skład której wejdzie jednego rodzaju duża ławica (polecam neony innesa) a na tle tej ławicy jakaś większa ryba. Może być gurami w parze lub haremie lub jakaś pielęgnica. Taki efekt jest dużo ładniejszy niż kilka gatunków bo wygląda to jak taki rybny kogel-mogel.