Trichopodus pectoralis (Regan, 1910)

Gurami syjamski - ryba akwariowa fot. beke.co.nz
  • Rozmiar: 17 - 20 cm
  • Akwarium: 132 l
  • Wymagane pH: 5.8 - 8.5 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 30°C
  • Biotop: Azja

Gurami syjamskie - ryby akwariowe

Gurami syjamski, Gurami wężowy (Trichopodus pectoralis) – słodkowodna ryba z rodziny guramiowatych. Ryba rzadko spotykana w polskich akwariach.

Gurami syjamski - Trichopodus pectoralis - Występowanie

Azja. Gatunek pochodzi z terenów Tajlandii i Kambodży gdzie zamieszkuje dorzecza rzeki Mekong i Chao Phraya oraz pola ryżowe, płytkie stawy i bagna. Występuje także w zalanych lasach dolnego Mekongu i stopniowo przemieszcza się z powrotem do rzek, kiedy powódź ustępuje. Można go również spotkać w Filipinach, Malezji, Indonezji, Singapurze, Papui-Nowej Gwinei, Sri Lance i Nowej Kaledonii gdzie został wprowadzony przez człowieka.

Gurami syjamski - Trichopodus pectoralis - Charakterystyka i usposobienie

Gurami wężowy osiąga w naturze do 25 cm długości, w akwarium zazwyczaj nie przekracza 17 cm. Ryby cechuje oliwkowy grzbiet i zielono szare lub srebrzyste boki. Płetwy są szaro zielone. Zdarzają się okazy o czarnym ubarwieniu. Ryba ma wzdłuż ciała ciemną nieregularną pręgę, która ciągnie się od oka do płetwy ogonowej. Na ciele widoczne są również nieco ciemniejsze od reszty ciała pionowe pręgi. Podobnie jak inne labiryntowe ryby, może oddychać powietrzem bezpośrednio, a także pochłaniać tlen z wody przez skrzela. Samce można rozpoznać po ostro zakończonej płetwie grzbietowej i odbytowej oraz smuklejszej sylwetce. Samice są z reguły bardziej krągłe i mają owalnie zakończoną płetwę grzbietową. Z reguły jest to ryba o spokojnym usposobieniu, lecz nie zawsze taką bywa. Jedne osobniki mogą być agresywne a inne zupełnie pokojowo nastawione. Jak u innych gurami samce są terytorialne i często rywalizują między sobą. Mogą być szczególnie agresywne podczas tarła.

Gurami syjamski - Trichopodus pectoralis - Odżywianie i karmienie

Gurami nie są rybami wybrednymi, można je karmić mieszanką suchą, uzupełnioną pokarmami żywymi, mrożonymi i roślinnymi. W naturalnym środowisku znaczną część diety stanowią wodne owady i larwy.

Gurami syjamski - Trichopodus pectoralis - Akwarium

Minimalna pojemność akwarium dla dorosłych ryb to 112 l. Akwarium powinno być gęsto porośnięte roślinami z niezbyt silnym wymuszonym prądem wody. Na tafli wody powinno unosić się kilka roślin pływających, wymaganych do rozrodu. Muszą mieć dostęp do otwartej tafli wody by pobierać tlen z nad jej powierzchni.

Można je trzymać w towarzystwie innych labiryntowych, z bocjami, razborami lub skalarami. Z reguły do towarzystwa nadają się wszystkie ryby nie mające skłonności do podgryzania płetw.

Gurami syjamski - Trichopodus pectoralis - Rozmnażanie

Rozmnażanie tych ryb jest dosyć łatwe. Ryby zaczną przystępować do tarła, kiedy osiągną ok. 12 cm długości. Zbiornik powinien być zalany na wysokość 20 cm. Nurt wody powinien być delikatny z dużą ilością roślin pływających na tafli wody. Na jednego samca powinny przypaść 2-3 samice. W okresie tarła ryby należy karmić wysokowartościowymi pokarmami żywymi. Kiedy samica jest pełna ikry, samiec przystępuje do budowy pienistego gniazda, do tego celu wykorzystuje pływającą po tafli roślinność i małe części roślin. Następnie samiec pręży się przed samicą i przy gnieździe dochodzi do wielokrotnego aktu, w którym samica składa do 5000 ziaren ikry. Samce tego gatunku nawet w okresie tarła są dosyć mało agresywne, co nie jest spotykane wśród innych labiryntowców, dlatego nie ma konieczności rozdzielania ryb. Rodzice nie zjadają ikry.

Młode wykluwają się po 20-30 godzinach a zaczynają pływać po 4-5 dniach. W tym momencie rodzice powinni być odseparowani od narybku. W pierwszym tygodniu narybkowi podajemy pokarm w żelu, następnie małe pokarmy żywe takie jak larwy, artemię, dafnie. Narybek powinniśmy obserwować i oddzielać większe rybki od mniejszych, gdyż może dochodzić wśród nich do kanibalizmu.

autor opisu:
Mateusz Świątek

Ostatnio zmodyfikowano: 10 stycznia 2018 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
  • http://animal-world.com/encyclo/fresh/anabantoids/snakegour.php
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Gurami_syjamski
  • http://www.seriouslyfish.com/species/trichopodus-pectoralis/
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Snakeskin_gourami
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Trichopodus pectoralis
    • Synonim: Snakeskin gourami
    • Opisał: Regan, 1910
    • Biotop: Azja
  • Akwarium:
    • duże
    • min-pojemność: 132 l
    • min-długość: 120 cm
  • Orientacyjna cena: 6 - 12 zł
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 3

  1. Claudia

    Można mieć jednego czy trzeba stadko?

    Odpowiedz
  2. Aqua :3

    Gurami Syjamski nie zje rybek które mają około 4 cm?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      jeśli będą trzymane od małego [gurami musi być mały inne ryby nie] to będzie ich traktował jak współmieszkańców a nie jak pokarm