Corydoras Sterbai (Knaack, 1962)

Corydoras Sterbai - ryba akwariowa fot. wikipedia.org
  • Rozmiar: 6.5 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 21 - 25°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Kiryski Sterby - ryby akwariowe

Kirysek Sterby (Corydoras Sterbai) – niewielka, ciekawie ubarwiona ryba akwariowa z rodziny kiryskowatych.

Kirysek Sterby - Corydoras Sterbai - Występowanie

Ameryka Południowa. Gatunek występuje w rzece Guapore w zachodniej Brazylii i północno-wschodniej Boliwii. Zamieszkuje niewielkie dopływy, potoki oraz zalewiska leśne. Obecnie trudno spotykany a większość ryb obecnych w handlu pochodzi z farm hodowlanych.

Kirysek Sterby - Corydoras Sterbai - Charakterystyka i usposobienie

Osiąga do 6.5 cm długości. Charakteryzuje się ciekawym nakrapianym wzorem na ciele. Na głowie ma jasne punkciki na ciemnym tle, które na tułowiu i płetwach przechodzą w ciemne poziome pasy na jasnym tle. Głowa, brzuch i płetwy mogą mieć różnorodne złotawe zabarwienie. Promienie płetw piersiowych wyraźnie złociste. W handlu dostępna jest również forma albino. Dorosłe samce są znacznie mniejsze i smuklejsze. Samice grubsze i szersze, szczególnie jest to widoczne patrząc z góry.

Kirysek Sterby może być mylony z bardzo podobnym Corydoras haraldschultzi (Kirysek wspaniały – mozaikowy), który ma nieco bardziej wydłużony pyszczek i odwrotny wzór na głowie czyli ciemne kropki na jasnym tle.

Tak jak inne kiryski, bardzo spokojna i ławicowa rybka. W akwarium powinna być trzymana w grupie minimum 6 szt. W większej ilości będą bardziej śmiałe i aktywne.

Kiryski należą do „opancerzonej” grupy sumokształtnych. Zamiast łusek posiadają swoisty pancerz tj. dwa rzędy płytek kostnych ułożonych wzdłuż boków. Nazwa gatunku wywodzi się z Greckich słów cory (hełm) i doras (skóra). Opiekując się kiryskami należy zachować ostrożność. Pierwsze promienie ich płetw piersiowych oraz grzbietowej są bardzo ostre i mogą łatwo zaplątać się w siatkę a nawet boleśnie ukłuć.

Są przystosowane do przeżycia w wodach ubogich w tlen. Ich zmodyfikowane jelito funkcjonuje jako dodatkowy narząd oddechowy dzięki któremu mogą pobierać powietrze atmosferyczne z nad wody. W akwarium często można zaobserwować jak gwałtownie podpływają do powierzchni aby zaczerpnąć powietrze. Jest to całkowicie naturalne zachowanie.

Kirysek Sterby - Corydoras Sterbai - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerna i niewybredna. Przyjmuje wszelkie dostępne pokarmy suche, żywe i mrożone. Codziennie można podawać dobrej jakości pokarm suchy opadający na dno. Raz lub dwa razy w tygodniu uzupełniany pokarmami żywymi lub mrożonymi np. dafnią, artemią, ochotką, wodzieniem.

Kirysek Sterby - Corydoras Sterbai - Akwarium

Kiryski Sterby najlepiej będą się czuły przestronnym min. 54 l akwarium urządzonym na wzór biotopu Amazonii. Jako podłoża można użyć piasku rzecznego lub substratu. Do dekoracji mogą posłużyć suche korzenie, powykręcane gałązki oraz liście np. dębu, buku, ketapangu, które dodadzą naturalnego wyglądu. Należy je wymieniać co kilka tygodni. Korzenie i liście będą uwalniać do wody garbniki i zabarwią wodę na kolor słabej herbaty. Dodatkowo można także włożyć woreczek z torfem do filtra. Światło nie powinno być zbyt jasne. Rośliny w naturalnych siedliskach występują nielicznie.

Pokojowo usposobiony gatunek, który może być doskonałym uzupełnieniem akwarium towarzyskiego. Nie należy go łączyć ze znacznie większymi i agresywnymi rybami. Dobrym towarzystwem będą małe kąsaczowate, karpiowate, labiryntowe, pielęgniczki czy łagodne sumy.

Kirysek Sterby - Corydoras Sterbai - Rozmnażanie

Uważane za jedne z łatwiejszych kirysków do rozmnożenia. Akwarium tarliskowe powinno mieć min. 45 cm długości. Jako podłoża można użyć piasku, ale nie jest to konieczne,  a nawet łatwiej utrzymać narybek przy sterylnym dnie. Do filtracji niezbędny będzie niewielki filtr gąbkowy. Ryby te chętnie składają ikrę wśród roślinności, dlatego w zbiorniku nie może zabraknąć kilku większych kęp drobnolistnych roślin np. mchu java. Optymalne parametry wody do rozmnażania to 6.5 pH i temperatura 24°C. Pomocne może być przepuszczenie wody przez filtr torfowy lub użycie wody demineralizowanej.

Rozmnażając kiryski zaleca się aby na każdą samicę przypadało co najmniej 2 samców. Tarlaki należy obficie karmić żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samice będą wyraźnie grubsze – pełne jaj – przeprowadzamy dużą (50%) podmianę chłodniejszej o ok. 2°C wody. Proces ten powtarzamy codziennie aż do tarła.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że wiele gatunków rozmnaża się sezonowo. Jeżeli ryby nie będą chciały wycierać się latem, spróbujmy zimą. W dodatku wskazana jest cierpliwość bo niektóre gatunki późno osiągają dojrzałość płciową. Czasami warto próbować różnego podejścia np. podmiany o innej porze dnia, zwiększając natlenienie itp.

Zaloty rozpoczynają samce ganiając samiczkę po całym akwarium. Takie zachowanie trwa przeważnie kilka dni do momentu kiedy role się odwracają. Krótko po tym dochodzi do tarła w typowej dla kirysków pozycji T – samiec pod kątem 90 do samicy obejmuje płetwami piersiowymi jej głowę i uwalnia do jej pyszczka mlecz. Samica wypuszcza już zapłodnione jaja do koszyczka utworzonego ze swoich płetw brzusznych, po czym odpływa i składa je na roślinach, kamieniu lub szybie akwarium. Sytuacja powtarza się kilkukrotnie i trwa zwykle 2-3 godziny. W całym cyklu dorosła samica składa 100-200 ziarenek ikry.

Po tarle dorosłe kiryski należy odseparować lub przenieść ikrę do oddzielnego akwarium. Jaja łatwo pleśnieją. Trzeba bacznie obserwować i usuwać każde zepsute ziarenko ikry. Niektórzy hodowcy aby temu zapobiec dodają do wody kilka kropli błękitu metylowego.

Wylęg następuje po 3-4 dniach. Początkowo larwy odżywiają się ze swoich woreczków żółtkowych. Po tym czasie można zacząć im podawać najmniejsze pokarmy np. larwy solowca, nicienie mikro.

Ostatnio zmodyfikowano: 18 maja 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: brak danych
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 18

  1. Pawpw

    Od siebie dodam że ten gatunek kirysków to nieźli aktorzy, nie raz dałem się oszukać że kirysek zdechł, czasem leży na boku a czasem brzuchem do góry przy tafli wody, potrafią się długo nieruszać.

    Odpowiedz
  2. Kuba

    co powiedzie na taką obsade do 180l :
    3/4skalary
    3welony
    6kirys sterby
    5kirys szmaragdowy
    5molinezji zaglopłetwych
    3bocjie pregowane
    2pielęgniczka remireza
    i ewentualnie kilka mieczyków ale nie wiem czy się zmieszcza proszo o rady 🙂

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Łukasz

      No welonki + skalar to jedno wyklucza drugie, skalar + jakie kolwiek bocje to zły pomysł, molinezja żaglopłetwa to ryba preferująca wodę bardzo słoną, a mieczyki są wielkie po 10 cm jeden. Więc słaba ta zupa rybna Magda gesler by jej nawet nie tkneła.
      Proponuje:
      9 kirysków sterby
      2 (dobrana para) pielęgnica miodowa
      3 kosiarki
      11 bystrzyków pereza
      Ta obsada się mieści i nie powinno być z nią jakich kolwiek problemów.

    2. Kuba

      Łukasz welony ze skalarami mam juz jakis czas i nie widze żeby cos się działo ,przekładam część ryb takie jak : neonki , skalary, welony, do większego akwarium 180l wiec one muszą zostać może byc tak? : 3x welon, 3x skalar, 6x mieczyk, 10 neonków , 3 glonojady ,kiryski sterby 8szt.

  3. Figa

    Witam
    Chciałabym się zapytać czy w moim akwarium (112 l) mogłabym trzymać harem gurami mozaikowego (6 sztuk) z ławiczką razbory klinowej (15 sztuk) , sześcioma kiryskami sterbymi, sześcioma molinezjami ostropyskimi i otoskami (też sześć sztuk) prosze o rady

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Bardzo dużo tych ryb, wybierz albo kiryski albo otoski. Molinezje i Gurami też musisz zdecydowaćsię na jedno i razbory bym zostawił tak jak jest.

  4. Początkujący

    Cześć, chciałbym się zapytać, czy grzałkę mogę zamontować przy filtrze, bo w poradnikach pisze, że powinna być po drugiej stronie, ale mój kabel nie dosięgnie do gniazdka jeśli będzie po drugiej stronie. Czy to będzie wielki problem?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Figa

      ja słyszałam ,że filtr powinien być właśnie przy grzałce ponieważ ona będzie grzała wode a filtr będzie ją rozprowadzał

  5. Bruno

    Ile czasu rosną kiryski sterby ? Małe urodziły się w pażdzierniku 2020 czyli mają już 7 miesięcy, ale mają ok. 2,5 cm . Czy rosną prawidłowo, a jeżeli nie to czy przyczyną może być za małe akwarium ? Początkowo były kupione do 50l lecz niestety zostało zmienione na 30l przed rozmnożeniem. W pażdzierniku 2021 akwarium będzie zmienione na 220l. Były dość mało karmione (1/5 blistra ochotki na małe i dorosłe, szczypta proszku dla kirysków lub szczypta klasycznych kulkek tropicala). Wykluło się ich 5, niestety jeden zmarł w niedługim czasie po urodzeniu.

    Odpowiedz
  6. Robert

    Ciekawy filmik z tarłem tych kirysków
    link to youtu.be

    Odpowiedz
  7. lemano69

    Mam w swoim akwarium Sterbacza, który jest ze mną już 17 lat, to są naprawdę długowieczne ryby

    Odpowiedz
  8. anna

    Witam
    czy ktoś wie jak leczyć chorobę bawełnianą u kirysków? Bo zauważyłam oznaki już na kolejnych kiryskach po tym jak jeden odszedł 🙁 początkowo pomyliłam to z pleśniawką ale to flexibakterioza

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Oliwia BIRYCKA

      Należy wyciągnąć zarażone ryby do innego zbiornika żeby inne ryby się nie zaraziły. Potem wylać 50% wody i dolać nowej oraz wyczyścić filtr jeśli posiadasz odkurzacz akwariowy to porządnie wyczyścić dno akwarium i dać uzdatniacz wody który kupisz w zoologicznym . Kolejny krok to podanie leków na chorobę ryb które powinny być odseparowane od zdrowych.

  9. Gość

    A jeszcze się pochwalę że udało mi się odchować w akwarium ogólnym niespodziewanie 10 kirysków bez opisanych wyżej zabiegów

    Odpowiedz
  10. Akwarysta2018

    Mam pytanie, czy można trzymać razem kiryski sterby z innymi kiryskami np.spiżowymi ?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrw

      Można, mam dwa gangi: spiżowe i sterby i często siedzą osobno w swoich stadach, więc jeśli litraż Ci pozwala to polecam po 6 tych i tych.

    2. Tomasz

      Tak jeszcze w temacie kirysków. Wczoraj robiąc obchód po zoologach napotkałem w sklepie przy ul. Grochowskiej kiryski Strumieniowe. Taka miła niespodzianka bo te w handlu spotykam naprawdę sporadycznie.

  11. Monika

    Cudowne rybki. Mam ich 6 ale są płochliwe, zamierzam powiększyć stadko bo w większej grupie czują się pewniej

    Odpowiedz