Miedzik obrzeżony

Miedzik Obrzeżony - ryba akwariowa fot. zierfisch-store.de

Miedziki Obrzeżone - ryby akwariowe

Miedzik obrzeżony (Hasemania nana) – gatunek niewielkiej, słodkowodnej ryby akwariowej z rodziny kąsaczowatych.

Ryba akwariowa Miedzik obrzeżony Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Ameryki Południowej. Występuje we wschodniej części Brazylii w dorzeczu rzeki São Francisco, zazwyczaj zamieszkuje strumienie i dopływy, z dala od głównych kanałów rzecznych.

Ryba akwariowa Miedzik obrzeżony Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Miedzik Obrzeżony - samiec, samica

Miedzik obrzeżony – samiec, samica

Osiągają długość 5 cm. Ciało w kolorze złocistobrązowym, ciemno-miedzianym po srebrzysty. Płetwy przezroczyste w kolorze żółtawym, biało obrzeżone. Przez środek ogona przebiega czarna pręga, która przechodzi na tułów. Ryby spośród innych gatunków wyróżnia brak płetwy tłuszczowej. Samiec jest smuklejszy, miedziano ubarwiony z ciemniejszym grzbietem. Samica koloru jasno-srebrzystego lub srebrno-żółtego. Ubarwienie samca w okresie tarła jest jeszcze bardziej uwydatnione.

Jest to ryba ławicowa. Zalecane trzymanie w grupie minimum 6 osobników, preferowane 10 lub więcej.

Ryba akwariowa Miedzik obrzeżony Odżywianie ryb akwariowych

Chętnie jedzą większość podawanych pokarmów jednak regularnie karmione pokarmami żywymi lub mrożonymi (np. dafnia, artemia, ochotka) będą w najlepszej kondycji.

Ryba akwariowa Miedzik obrzeżony Akwarium ryb akwariowych

Miedziki obrzeżone łatwo adaptują się do różnych warunków, dobrze będą się czuły w przestronnym (min. 54 l), bogato udekorowanym i częściowo gęsto zarośniętym zbiorniku nawet pomimo tego iż nie tak wygląda ich naturalne środowisko. Jeżeli chcemy odwzorować ich naturalny biotop to na dno wysypujemy piasek, umieszczamy kilka suchych, poskręcanych korzeni i dodajemy wysuszone liście np. dębu. W takich warunkach i niezbyt jaskrawym świetle ukazują swoje najlepsze ubarwienie.

Jedne z najlepszych tetr do ogólnego zbiornika. Żwawe, dość kolorowe i pokojowo nastawione rybki. Pasują jako towarzystwo do większości piękniczkowatych, Danio, Razbor, innych tetr czy przekopujących dno Kirysków lub małych Zbrojników. Mogą być również trzymane z Gurami i Pielęgniczkami. Nie powinno się ich trzymać z rybami większymi jak np. Skalar.

Ryba akwariowa Miedzik obrzeżony Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie tego gatunku należy do łatwych. Potrzebny jednak będzie osobny zbiornik o wymiarach ok 45x30x30 cm, który powinien być zacieniony. Aby ryby miały gdzie złożyć jaja w zbiorniku umieszczamy duże kępy drobnolistnych roślin np. mech java moss lub ewentualnie sztuczny mop akwarystyczny. Dno zbiornika można także wyłożyć siateczką z drobnymi oczkami tak aby tylko ikra przez nie przeszła a dorosłe ryby nie mogły się do niej dobrać. Ryby można rozmnażać w większej grupie gdzie stosunek płci wynosi 50:50. Regularne, obfite karmienie żywym i mrożonym pokarmem stymuluje ryby do tarła i na narybek nie będziemy musieli czekać zbyt długo.

Lepszy efekt i większą ilość narybku uzyskamy rozmnażając Miedziki w parach. Oddzielamy samice od samców i obficie karmimy. Ryby trzymamy w wodzie o temperaturze ok 23-24°C. Kiedy samice są wyraźnie grubsze a samce przybrały intensywniejszych kolorów wybieramy najpiękniejszego samca oraz najgrubszą samice i przenosimy wieczorem do akwarium tarliskowego. Woda w nim powinna mieć temperaturę nieco wyższą tj. 27-28°C i kwaśny odczyn. Do tarła zwykle dochodzi na drugi dzień rano.

Jak tylko ryby się wytrą, dorosłe należy odseparować od jaj. Wylęg następuje w ciągu 24-36 godzin. Narybek zaczyna swobodnie pływać po kolejnych 3-4 dniach. Przez pierwsze dni powinien być karmiony mikro pokarmami do czasu, aż będzie na tyle duży, aby przyjmować artemię czy micro nicienie. Ikra jak i narybek we wczesnym okresie są bardzo wrażliwe na światło.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Hasemania nana
synonim:Silvertip Tetra
Rodzina:Kąsaczowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 5 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:23 - 28 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Miedzik obrzeżonyPoważnie o rybach - Miedzik obrzeżony

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 14

 1. Bogdan K.

  Rybki może i ładne Ale jestem zmuszony je zamienić na inne. Dobrze ze tylko kupiłem 2 sztuki. Atakują mi wszystkie rybki. Totalny chaos wprowadziły mi do akwarium. Mit że są przyjazne ni jako nie pasuje do nich.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Konrad

   To że są agresywne jest spowodowane tym że powinno ich być minimum sześć w stadku

 2. Kszychu

  Cale szczęście ze z 6 miedzików już został mi tylko jeden, cały czas sie ganiały i walczyły na niby, Ostatni miedzik jest agresywny zaczepia glonojada kosiarkę rybę 4 razy większa od niego. Bywa ze kosiarka wachluje ciałem do miedzika miedziak odpowiada tak samo,

  Odpowiedz
 3. Krzysiek

  Niestety do spokojnych rybek nie należą. Akwarium 200 l, trochę roślin, korzenie, skrytki. Na początku miałem trzy małe, które były łagodne niczym neony, ale za mało ich było, więc zwiększyłem ich stadko do 10 sztuk, żeby czuły się lepiej z nadzieją, że będą grzeczne. I teraz mam tragedię, w akwarium jest jedna wielka wojna. Pierwsze trzy mają jakby jaśniejszy, srebrny odcień, jakby to był inny gatunek, bo reszta jest bardziej żółta, a najbardziej agresywne osobniki są wręcz pomarańczowe. Dwa agresywne osobniki najbardziej atakują swój gatunek, te bardziej żółte, srebrnymi sobie głowy nie zawracają, ale pokąsać potrafią wszystko inne, nawet pandę, o dziwo rasbora klinowa sobie radzi i czasem zatańczy kręcąc się w kółko z agresywnym osobnikiem, który po chwili odpuszcza, zapewne kręci mu się w głowie i traci orientację. Myślę, że im jest potrzebne większe akwarium, przynajmniej dwa razy. Zobaczę, co z nimi zrobić, może ktoś ma ochotę? Oddam, nie chcę zabijać.

  Odpowiedz
 4. Michał

  Nie polecam strasznie zaczepna ryba. obecny spokój w baniaczku 200l roz… w mgnieniu oka. to Stefan Bojownik i jego 2 niunie były spokojne i towarzyskie. Szkoda mi tylko biednego Wielkopłetwa Wspaniałego on taki duży i nieporadny, wciąż go ganiają.

  Odpowiedz
 5. Agata

  No niestety. Chciałam obalić pogląd, że miedziki to przyjazne rybki. Skusiły mnie wyglądem, a opis usposobienia zawarty w wielu miejscach w necie – zmylił. Wpuściłam małych „bandytów” do mojej bardzo przyjaznej, sielskiej anielskiej „rafy”, gdzie wszystkie rybki żyły sobie w zgodzie. Teraz obgryzione płetwy mają: ramireza, kirysek panda, jedna z samiczek miedzika i jeden z samców … Terroryzowane są rodostomusy, przeźroczki oraz cytrynka. Spokojnie wszystko mają w nosie jedynie zbrojnik złoty i raczki. Makabra jakaś. Jak się wścieknę to im zmienię środowisko! Na takie z bardzo wartkim nurtem ….

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Marc

   Nie obalaj poglądów tylko spójrz na to co ty w tym akwarium masz za zupę rybną. Pomieszanie z poplataniem więc nie ma się co dziwić ze ryby zachowują się nienaturalnie.
   Twoje ostatnie zdanie to dyskwalifikacja 🙁 Zmień im środowisko na odpowiednie a nie to o którym piszesz jak i pozostałym rybom.

  2. Lucjan

   Jasne jak ktoś ma kilka gatunków rybek w akwarium to ma zupe rybna .. żal mi takich takich ludzi jak Marc. Potwierdzam tak samo, że te miedziki mają jakieś adhd i gonią inne skubiąc im płetwy.

  3. Sabina

   Ja trzymam miedziki w molinezjami, danio, gupikami i bojownikami. Wszystkie są spokojne, nie atakują i nie obgryzają innych rybek. Może masz za małe akwarium?

 6. E

  W moim 45L akwarium mam 6 miedzików, jeszcze niedawno było tyle samo razbór klinowych ale wszystkie zostały zamęczone 🙁 po wyeliminowaniu stadka nadal są agresywne wobec siebie (4 samce ciągle walczą między sobą) i obgryzają płetwy otoskom, ganiają nawet 3 razy większego bojownika

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Oddzieliłabym atakujące rybki.

 7. Marcin

  Miedzik trzymany w liczbie 8 sztuk. Niestety, ale goni zarówno mieczyki, gupiki jaki i neony. Zdarza mu się pogonić Pielęgniczkę ramirezę. Są to oczywiście zachowania nieagresywne, lecz mające charakter zaczepny, nie robią krzywdy innym rybom.

  Odpowiedz
 8. laska

  w moim akwarium miedzik goni mieczyki odbiło mu

  Odpowiedz
 9. Linka

  Polecam! Przepiękne rybki zwłaszcza w większej ławicy. Inne ławicowe przy nich się chowają.

  Odpowiedz