Gnathonemus petersii

Mruk Petersa - ryba akwariowa fot. fsbio-hannover.de
  • Rozmiar: 22 cm
  • Akwarium: 250 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
  • Biotop: Afryka

Hokejówki amazońske - ryby akwariowe

Mruk Petersa, Trąbonos (Gnathonemus petersii) – ryba akwariowa z ciekawie zakończonym otworem gębowym z rodziny mrukowatych (Mormyridae). Nazwa nawiązuje do nazwiska niemieckiego przyrodnika Wilhelma Petersa. Ryby te mogą być wykorzystywane w biomonitoringu do oceny czystości wody w stacjach przy ujęciach wodnych.

Mruk Petersa – Trąbonos - Gnathonemus petersii - Występowanie

Pochodzi z Afryki. Gatunek szeroko rozpowszechniony. Jego występowanie odnotowano w dorzeczach Nigru i Kongo w Afryce Zachodniej i Środkowej (Nigeria, Kamerun i Demokratyczna Republika Konga). Zamieszkuje ciemne i błotniste, gęsto porośnięte roślinnością strefy przydenne wolno płynących rzek.

Mruk Petersa – Trąbonos - Gnathonemus petersii - Charakterystyka i usposobienie

Trąbonos - umiejscowienie narządów elektronawigacji i elektrolokacji

Mruk Petersa – umiejscowienie narządów elektronawigacji i elektrolokacji

W akwarium osiąga ok 22 cm. Płeć nie do odróżnienia przez przeciętnego akwarystę. Według niektórych źródeł samca od samicy można odróżnić po kształcie płetwy odbytowej. Płeć rozpoznawana jest po badaniu pola elektrycznego wytwarzanego przez ryby.

Trąbonosy wytwarzają słabe pole elektryczne używając specjalnie przystosowanych tkanek mięśniowych umiejscowionych na ogonie. Posiadają również elektroreceptory, które pozwalają im na odbiór sygnałów elektrycznych. Dzięki nim ryby mogą wykrywać najdrobniejsze ruchy wokół siebie, poruszać się w całkowitej ciemności co przydaje się podczas poszukiwania pokarmu czy unikania drapieżników. Narządy te służą także do odnajdywania osobników swojego gatunku i wzajemnej komunikacji. Ryby te mają także dość duże mózgi, których wielkość proporcjonalnie do reszty ciała jest porównywalna z tymi u ludzi.

W akwarystyce ten fascynujący gatunek jest najbardziej popularnym spośród ryb rodzaju Mormyrid. Przyczynia się to niestety do tego, że często trzymany jest w nieodpowiednich  warunkach.

Mruk Petersa – Trąbonos - Gnathonemus petersii - Odżywianie i karmienie

W akwarium niewybredny gatunek. Przyjmuje większość suchych, mrożonych i żywych pokarmów. Najchętniej zjada te ostanie czyli np. ochotkę, artemię. W środowisku naturalnym padlinożerca, który wyszukuje nosem pokarm a następnie przenosi do otworu gębowego – bardzo podobnie do słoni tylko z tą różnicą, że Mruki pysk mają powyżej „trąby”.

Mruk Petersa – Trąbonos - Gnathonemus petersii - Akwarium

Trąbonosy prowadzą nocny tryb życia dlatego oświetlenie akwarium nie powinno być zbyt mocne. Należy zapewnić im dużą ilość kryjówek, szczególnie jeżeli trzymać będziemy kilka osobników. Jako dekoracji można użyć gładkich kamieni, korzeni i roślin, które dobrze radzą sobie przy słabym świetle. Mogą to być np. java fern, Anubias, Vallisneira. Najlepiej zastosować piaszczyste podłoże, które ryby będą często przeszukiwać w poszukiwaniu pokarmu za pomocą swojego długiego nosa. Ostre lub szorstkie kamyczki lub żwirek może pokaleczyć ich „trąbę” i nie będą mogły przyjmować jedzenia.

Tak jak inne bezłuskowe ryby są wrażliwe na lekarstwa i sól oraz bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia wody. W niektórych rejonach USA i Niemiec bywają używane do badania jakości wody w sieciach wodociągowych. Częstotliwość ich wyładowań elektrycznych zwiększa się wraz ze wzrostem poziomu zanieczyszczeń.

Grupa młodych trąbonosów fot. acuarioadictos.com

Grupa młodych osobników

Są rybami spokojnymi ale równocześnie terytorialnymi. Łagodne w stosunku do innych ryb, jednakże nie powinny być trzymane z energicznymi i agresywnymi gatunkami. Nie jest zalecane łączenie ich z innymi mrukowatymi (Mormyridae). Odpowiednim towarzystwem będą inne afrykańskie gatunki jak np. Motylowiec, mniejsze wielopłetwcowate (Polypteridae), świecik kongijski, łaźcowate (Ctenopoma) oraz pielęgnice z rodzaju (Geophagus), Satanoperca, skalary.

Akwarium gatunkowe nie jest łatwym wyzwaniem dla akwarysty. Zalecane trzymanie co najmniej 5 sztuk w odpowiednio dużym zbiorniku. W mniej licznych grupach najsilniejsza ryba będzie prześladowała te słabsze co może prowadzić nawet do ich śmierci.

Mruk Petersa – Trąbonos - Gnathonemus petersii - Rozmnażanie

Rozmnażanie w akwarium nie jest możliwe. Prowadzone badania na ten temat wskazują, że w akwarium wysyłane sygnały elektryczne z wzorcem płci są mniej wyraźne lub nawet odwrócone. Z tego względu ryby nie potrafią odróżnić osobników płci przeciwnej i nie dochodzi do tarła.

Ostatnio zmodyfikowano: 20 czerwca 2016 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Gnathonemus petersii
  • Akwarium:
  • Orientacyjna cena: 25 - 35 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 15

  1. fsda

    A u mnie sie rozmnożyły

    Odpowiedz
  2. Niki

    Czy do akwarium 200x70x70 mogę dać:
    -Mruk Petersa/duch amazoński x1
    -bocja wspaniała x7
    -Płaskobok tępogłowy x8-10
    -Zbrojnik lamparci
    Coś dodać/coś ująć?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Lisukoksu

      Chyba może być, ale do mruka nie jestem pewien, ale jeśli można to nie jeden mruk tylko więcej, a płaskoboki są bardzo płochliwe, albo przynajmniej tylko mój, bo jest sam głównie z brzankami kirysami i innymi rybami, np.: bocjami wspaniałymi, molinezjami, danio malabarskimi itp. Mam go samego z tego względu, że dostałem go od wujka, a w sklepie w którym je (bo były dwa, tylko jeden wujkowi zdechł) kupił, a ja kupuje tam też swoje ryby nie mają go od miesięcy.

    2. Niki

      Dzięki za odpowiedź 🙂

  3. Adam

    Mam akwarium 265l i zastanawiam się nad mrukiem petersa ale mam neonki innesa. Nigdzie powyżej nie jest napisane że mruk nie zje takich neonków więc pytam się tutaj.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Wydaje mi się że nie będzie problemu, sam mruków nie miałem ale zawsze przyciągały moją uwagę

    2. Maricin

      Mam Mruka od 4lat i nigdy nie zrobił krzywdy innym rybką w tym Neonkom

  4. Rafał

    Cześć,
    Zamierzam założyć akwarium 400l, i mam pytanie, czy ich pole elektryczne, nie zrobi krzywdy, bądź też negatywnie nie wpłynie na resztę obsady.
    czy kawałek plaży wystarczy im do tego ich kopania.
    I ostatnie czy ryby o rozmiarze 9cm nie zostaną przez nich zjedzone.
    Z góry dzięki za odpowiedź.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Papryk

      1.Nie zrobi krzywdy reszcie obsady (to nie węgorz elektryczny)
      2. 10cm osobnik ma problem z połknięciem ochotki
      3.Plaża powinna wystarczyć
      4. nie trzymaj ich w grupie (chyba że masz jeszcze większe akwarium)

    2. Rafał

      Ok,
      Dzięki za odpowiedź 😉

    3. Brak

      Spokojnie, duchy amazońskie też tworzą pole elektryczne i wszystko dobrze

  5. bodek69

    OD 7 lat posiadam w swoim akwa ( juwel 450l) 10 trąbonosów, 2 duchy,1 rozdymke zilona dużo razem przeszliśmy ospę, zwalczanie krasnorostów i inne problemy akwarystyczne. Mam pytanie. Jakie nawozy do roślin stosujecie przy swoich mrukach a jakich nie należy stosować? Mój mail to waldemar.bodo@live.se. Oczywiście chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami i obserwacjami przez mail bądź tu na blogu. Z góry przepraszam za moje błędy ortograficzne ale od prawie 30 lat nie mieszkam w Polsce i niestety poprawna ortografia mi wypadła z głowy.

    Odpowiedz
  6. Maciej Władyka

    Super tylko ja mam akwarium 180 l i dzielnie się trzyma ma dużo kryjówek i roślin .

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Arek

      Witam. Ile masz w tych 180 l?

  7. oliwer

    super ryba ele delikatna

    Odpowiedz