Neon Innesa

Neon Innesa - ryba akwariowa

Neony innesa - ryby akwariowe

Neon Innesa (Paracheirodon innesi) – bardzo popularna, mała rybka akwariowa z charakterystycznie połyskującym, niebieskim pasem. Znany również jako Neon tetra.

Ryba akwariowa Neon Innesa - Paracheirodon innesi Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Neon Innesa występuje w peruwiańskiej części dorzecza Amazonki. Przede wszystkim zamieszkuje mniejsze strumienie, rzeki, cieki wodne w Kolumbii, Peru i Brazylii.

Ryba akwariowa Neon Innesa - Paracheirodon innesi Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Neon Innesa - ryba akwariowa, płeć

Neon Innesa – samica, samiec

Neonki są niewielkimi rybami z charakterystycznym pasem w górnej części ciała. Samce są odrobinę mniejsze niż samice i mają prosty niebieski pas, podczas gdy u samic jest on często załamany. Neony są spokojnymi, ławicowymi rybami, należy je trzymać w stadku od 6 sztuk – najlepiej 10 i więcej. W większej ilości czują się bezpieczniej i sprawiają bardziej atrakcyjne wrażenie. Osiągają długość 4cm.

Ryba akwariowa Neon Innesa - Paracheirodon innesi Odżywianie ryb akwariowych

Nie są wybrednymi rybami można im podawać suchy, rozdrobniony miks płatkowy uzupełniając o niewielkie, mrożone lub żywe pokarmy pochodzenia zwierzęcego np. artemia lub dafnia.

Ryba akwariowa Neon Innesa - Paracheirodon innesi Akwarium ryb akwariowych

Neon Innesa najlepiej czuje się w wodzie miękkiej i kwaśnej o temperaturze 20-26°C. Dla grupy 10 osobników zalecane akwarium o długości co najmniej 60 cm, gęsto obsadzone roślinami, ze żwirowym podłożem. Na tle bujnej roślinności i przy niezbyt intensywnym oświetleniu prezentują się najlepiej. Do dekoracji można użyć również korzeni i suchych liści, które dodadzą akwarium bardziej naturalnego wyglądu.

Doświadczeni akwaryści mogą pokusić się o trzymanie ich w nieco mniejszym zbiorniku, jednak nie mniejszym niż 40 l. Ryby te są bardzo wrażliwe na nagłe zmiany parametrów wody i w zaniedbanych lub źle prowadzonych zbiornikach dość często chorują.

Neonki mogą paść ofiarą agresywnych lub większych ryb np. skalarów. Można je trzymać z niewielkimi rybami o spokojnym usposobieniu np. innymi tetrami, kiryskami, małymi pielęgnicami (pielęgniczka ramireza).

Ryba akwariowa Neon Innesa - Paracheirodon innesi Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie neonów Innesa należy do trudnych. Wymaga osobnego, zacienionego zbiornika tarliskowego, z dużą ilością drobnolistnych roślin (np. mchów). Zamiast roślin można użyć np. sztucznych mopów akwarystycznych. Woda do rozrodu powinna być bardzo miękka 1-5 dGH, kwaśna 5.5-6.5 pH o temperaturze ok. 26-27°C. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy z regulacją przepływu, wyregulowany tak aby cyrkulacja wody nie była zbyt silna.

Neony Innesa można rozmnażać w grupach składających się podobnej ilości samców i samic, jednak lepsze rezultaty uzyskamy rozmnażając je w parach. Przed planowanym tarłem należy oddzielić samice od samców (np. przegrodą) i częściej karmić żywymi pokarmami. Kiedy samice będą grubsze a samce intensywniej wybarwione, wybieramy najgrubszą samicę i najładniejszego samca i wieczorem przenosimy do osobnego zbiornika. Tarło zazwyczaj rozpoczyna się następnego dnia rano. Jeżeli po kilku dniach się nie uda to można spróbować z inną parą. Ryby rozrzucają, najczęściej wśród roślin, ok. 100 jajeczek.

Dorosłe osobniki wyjadają ikrę, dlatego po jej dostrzeżeniu konieczne jest odłowienie rodziców. Wylęg jaj następuje w ciągu 24-36 godzin a po kolejnych 3-4 dniach larwy rozpoczynają wędrówki po akwarium. W pierwszym okresie wymagają najdrobniejszych mikro pokarmów, do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować drobne pokarmy żywe tj. larwy artemii czy nicienie mikro.

Uwaga. Zarówno ikra jak i narybek w początkowym etapie życia są bardzo wrażliwe na światło.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Paracheirodon innesi
synonim:Neon Tetra
Rodzina:Kąsaczowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 3 - 4 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 10 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:20 - 26 °C
pH:5.5 - 7.5 pH
twardość:1 - 12 ºdGH
Cena:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Neon InnesaPoważnie o rybach - Neon Innesa

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 229

 1. Wiktor

  Witam chciałbym się spytać o obsade do akwarium 60L z neonkami i jeszcze żeby były jakieś rybki denne (np. jak kirysek) i moglibyście podać również ich liczbę (neonów inessa i rybek dennych) do 60L?
  Z góry dziękuję.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Żeby nie przerybić to tak 10 będzie w sam raz, a na dno kiryski 6sztuk, najpopularniejsze i chyba najbardziej wytrzymałe są spiżowe. Dla neonów musisz mieć miękką wodę, jeśli taką masz ( <15dGH ) to możesz pokusić się o kiryski pandy zamiast spiżowych, moim zdaniem są urocze a przy tym mniejsze, co ma znaczenie przy małych zbiornikach.

  2. Tomasz

   Ewentualnie zaproponowałbym kiryski trójpręgie , ciekawy wzór na ciele, dosyć łatwo dostępne. Mam je od wielu lat i to jedne z moich ulubionych rybek.

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Ciekawe, to fakt. Ale nigdy ich nie widziałem, a trochę sklepów zwiedziłem, i regularnie bywam na giełdzie z rybkami… Tomasz, jeśli już mówimy o ciekawych kiryskach to looknij na sterby, mam takie i na żywo zabawnie wyglądają z tymi swoimi kwadracikami na całym ciele, równe jak na szachownicy. Do tego płetwy boczne od przodu są mocno pomaranczowe i ostre jak brzytwa 🙂

  4. Tomasz

   Sterby jeszcze u siebie nie miałem , ale też mi się podobają. Natomiast Trójpręgie często są sprzedawane pod błędnymi nazwami:kirysek lamparci lub kirysek Julii. Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie ale po dokładniejszym przyjrzeniu się jednak można odnaleźć znaczące różnice.

 2. pppppp

  Witam!
  Mam neonka inessa od połowy bieżącego roku w akwarium towarzyskim.W tym akwarium mam jeszcze kilka gupików i rybki świetnie się dogadują.Pytanie,czy glonojad zwyczajny będzie dla nich dobrym towarzyszem.

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Mógłbyś powiedzieć ile jest rybek i ile litrów ma akwarium ,bo nic na razie nie wiem???

  2. pppppp

   Akwarium nie jest moje,wiec nie znam pojemnosci. Ryb jest w sumie 7.

  3. Paweł

   Czyli ile neonów i ile gupików napisz tak i będzie ok

  4. Paweł

   To jak nie wiesz to napisz lub zadzwoń do tej osoby.Zbrojnik pospolity będzie dobrym towarzystwem, ale wiesz ,że ta ryba jest uważana za przydenna rybę ozdobną.Nie je prawie w ogóle glonów i potrzebuje sporego akwarium min. 75l.Myślę ,że jak pisałeś to gupików jest 3-4 i zupełnie nie potrzeba więcej ,a noenów 6-8szt ,bo jak jest mniej to musisz dokupić bo to ryba stadna.Jeżeli chcesz tam jeszcze dorzucić zbrojnika to musi mieć min. 100l.Myślę ,że pomogłem;)

  5. pppppp

   neon jest jeden.gupików jest 6.Sam mam akwarium i mam w nim zbrojnika pospolitego ale jest dużo bo o ponad połowę większe.Akwarium jest dosyć pojemne ma ok 30-35 l.Dzięki za bardzo konkretną pomoc! 🙂

  6. rrrrrrrrrrrrrrw

   30L jest za małe dla wszystkich tych ryb. Poza tym jak pisze Paweł, neony to ryby stadne i przydałoby się dokupić 6-8 sztuk, ale nie do tak małego akwarium. Wkładanie jakiegokolwiek zbrojnika do 30L to już zalatuje pod znęcanie się nad zwierzętami. Co do neonów, one powinny być trzymane w bardzo miękkiej wodzie, na 99.99% nie masz takiej wody w kranie. Ze względu na twardość wody powinno się wykluczać trzymanie innesek z gupikami PO, nawet jeśli zapewni się pośrednie parametry wody, to żadne z tych ryb nie będą czuły się dobrze. Mówienie, że rybki dogadują się świetnie to zaklinanie rzeczywistości. Rybki Ci nic nie powiedzą czy są szczęśliwe czy nie, po prostu zamiast żyć aktywnie będą siedzieć apatycznie w kątach i nie dożyją nawet połowy swojej typowej długości życia.

  7. pppppp

   masz rację
   najlepiej będzie jeżeli namówię moją siostrę na większe ok 75l.

 3. Grzegorz

  Witam jak sprawdzić twardość wody gdzie kupić za szybko zielenieje
  pozdrawiam Grzegorz

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrrrw

   Kup sobie w sklepie lub ‚aledrogo’ test firmy zoolek, sprzedają w takim zielonym opakowaniu dwa testy na twardość ogólną i węglanową gh-kh. Koszt około 20-25zł i wystarcza na chyba ok. 30 pomiarów.

 4. Mateusz

  Moje neonki żyja 1 i 2 lata a tam widzę że to długowieczne 10lat niemożliwe ??tak długo

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Sprawdź jaką masz wodę, twardość szczególnie. Najprawdopodobniej masz wodę twardą a neonki powinny żyć w miękkiej i dlatego padają dużo wcześniej.

  2. Michał

   Nie wolno przesadzać z temperaturą, maksymalnie 24stopnie im wiecej tym krócej ryba żyje.

  3. Mateusz

   Lekko twarda a temperatura wody 22 – 26 Stopni