Paracheirodon innesi (G. S. Myers, 1936)

Neon Innesa - ryba akwariowa
  • Rozmiar: 3 - 3.5 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 5.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 20 - 26°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Neony innesa - ryby akwariowe

Neon Innesa, Neon tetra (Paracheirodon innesi) – jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych, dostępna praktycznie w każdym sklepie akwarystycznym. Swoją popularność zyskała dzięki efektownemu ubarwieniu, wytrzymałości oraz niskiej cenie.

Neon Innesa - Paracheirodon innesi - Występowanie

Ameryka Południowa. Neony innesi występują w zachodnim i północnym dorzeczu Amazonki w południowo-wschodniej Kolumbii, wschodnim Peru i Brazylii.

W większości zamieszkują leśne strumienie i mniejsze dopływy, rzadziej główne kanały. Woda w ich naturalnych siedliskach jest zazwyczaj kwaśna, o znikomej twardości węglanowej i przewodności, zabarwiona na brązowo, z powodu nagromadzenia substancji humusowych. Czasem są również spotykane w wodach „białych”. Środowisko, które zamieszkują, charakteryzuje się przeważnie zatopionymi gałęziami, konarami drzew i substratem przykrytym rozkładającymi się liśćmi. W niektórych siedliskach występują też rośliny.

Neon Innesa - Paracheirodon innesi - Charakterystyka i usposobienie

Neon Innesa - ryba akwariowa, płeć

Neon Innesa – samica, samiec

Dorosłe osobniki osiągają 3-3.5 cm długości. Górna część ich ciała jest lekko niebieska, brzuch biało srebrzysty. Ryby charakteryzuje opalizujący niebieski, poziomy pas, biegnący od nozdrzy do podstawy płetwy tłuszczowej oraz opalizujący czerwony pas, który rozpoczyna się na środku tułowia i rozciąga do podstawy płetwy ogonowej. Pas ten zawiera komórki pigmentu zwane irydoforami, które dzięki krystalicznym płytkom z guaniny, zwanych schemochromami, odbijają światło. W świetle dochodzi do dyfrakcji światła na stosikach tych płytek i w ten sposób powstają opalizujące barwy. Na grzbiecie czasem pojawia się ciemny oliwkowo-zielony połysk. Poza powyższymi oznaczeniami ciało wraz z płetwami jest przezroczyste. W nocy, podczas odpoczynku, barwy czerwona i niebieska ciemnieją, stają się szare lub czarne i uwidaczniają ponownie wraz z poranną aktywnością. W handlu dostępne są również formy hodowlane z długimi płetwami, krótkim ciałem, albino, złota czy diamentowa (z mieniącymi łuskami na grzbiecie). Niestety lata hodowli komercyjnej form sztucznych wpłynęły negatywnie na ich linię genetyczną, co ma wpływ na ilość występowania defektów morfologicznych i niską odporność, dlatego należy zachować ostrożność przy zakupach.

Gatunek może niekiedy być mylony z Neonem czerwonym (P. axelrodi) i Neonem zielonym (P. simulans). W porównaniu do P. axelrodi ma relatywnie mniej czerwieni, a niebieski pas boczny jest węższy i krótszy, gdyż kończy się u podstawy płetwy tłuszczowej. Pas boczny u P. simulans jest bardziej zielonkawy niż niebieski i rozciąga się dalej, aż do podstawy płetwy ogonowej, na jego ciele jest też mniej pigmentu czerwonego.

Według jednej z hipotez funkcja intensywnie niebieskich pasów bocznych u gatunków Paracheirdon mogła ewoluować jako strategia unikania drapieżników. Uczeni stwierdzili, że jaskrawy kolor tych ryb mniej rzuca się w oczy w wodach czarnych, z wyjątkiem, kiedy obserwowane są pod kątem ok. 30° znad horyzontu, tak więc ich lustrzane odbicia rzucane od spodu na powierzchnię wody mogą zdezorientować drapieżnika.

Gatunki te są również w stanie, do pewnego stopnia, zmieniać intensywność swojego ubarwienia. W jasnych warunkach przy jasnym podłożu lub tle i przejrzystej wodzie ich ubarwienie blednie, natomiast w nocy ciemnieje. To także może być reakcja mająca na celu zmniejszenie ich widoczności.

Dymorfizm płciowy jest mało widoczny. Dorosłe samce są odrobinę mniejsze od samic, ich opalizujące pasy biegną prosto wzdłuż ciała, które u samic noszących ikrę często załamują się poniżej płetwy grzbietowej.

Neony są spokojnymi, ławicowymi rybami i należy je trzymać w grupie min. 10 sztuk, preferowane więcej. Co ciekawe, badania wykazały, że tylko powyżej tej liczby ich wrogość i nerwowość wewnątrz stada maleje. W dużym gronie czują się bezpieczniej, są aktywniejsze, ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze zachowania.

Neon Innesa - Paracheirodon innesi - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne ryby, w naturze odżywiają się małymi bezkręgowcami, skorupiakami, glonami nitkowatymi i wpadającymi do wody owocami. W akwariach można je regularnie karmić pokarmami suchymi, ale najlepszą kondycję i wybarwienie, zapewni im jedynie zróżnicowana dieta zawierająca żywe i mrożone pokarmy np. wodzień, dafnię, rozwielitkę, artemię itp.

Neon Innesa - Paracheirodon innesi - Akwarium

Dla niewielkiej grupy P. innesi zaleca się min. 60 cm akwarium, urządzone najlepiej na wzór biotopu naturalnego, z piaszczystym podłożem oraz dekoracją z suchych gałęzi i korzeni. Charakter takiego zbiornika dopełni garść suchych liści, między którymi ryby znajdą dodatkowe schronienie. Rozkładająca się ściółka będzie dobrą pożywką dla drobnoustrojów, co może stanowić cenne źródło pokarmu dla narybku, a także uwolni do wody korzystne substancje humusowe. Alternatywą może być niezbyt silnie oświetlone akwarium miejscowo gęsto obsadzone mało wymagającą roślinnością, również pływającą, z dodatkiem drewna. W naturze unikają intensywnego światła i wolą przebywać pod osłoną cienia, dlatego też nie będą dobrym wyborem do zbiorników typowo roślinnych z mocnym, jaskrawym oświetleniem.

Są bardzo wrażliwe na nagłe zmiany parametrów wody i temperatury. Woda do podmian powinna mieć zbliżone parametry i temperaturę do tej z akwarium. W zaniedbanych lub źle prowadzonych zbiornikach często chorują. Najlepiej czują się w wodzie bardzo miękkiej i kwaśnej o temperaturze 22°C.

W akwarium towarzyskim mogą być trzymane z innymi spokojnymi, niedużymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych. Dobrym wyborem będą np. preferujące chłodniejszą wodę Kiryski pstre, para łagodnych pielęgniczek np. Apistogramma steindachneri, małe drobnoustki, otoski czy pstrążeniowate. Nie należy trzymać ich w towarzystwie dużo większych i bardziej aktywnych gatunków. Dla skalarów z czasem staną się pokarmem, a wśród szybko pływających tęczanek czy brzanek mogą być zastraszone i chować się po kątach zbiornika.

Neon Innesa - Paracheirodon innesi - Rozmnażanie

Rozmnażanie neonów Innesa wymaga osobnego, zacienionego zbiornika tarliskowego, z dużą ilością drobnolistnych roślin (np. mchów). Zamiast roślin można użyć np. sztucznych mopów akwarystycznych. Woda do rozrodu powinna być bardzo miękka 1-5 dGH, kwaśna 5.5-6.5 pH o temperaturze ok. 24°C. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy z regulacją przepływu, wyregulowany tak, aby cyrkulacja wody nie była zbyt silna.

Neony Innesa można rozmnażać w grupach składających się podobnej ilości samców i samic, jednak lepsze rezultaty uzyskamy, rozmnażając je w parach. Przed planowanym tarłem należy oddzielić samice od samców (np. przegrodą) i częściej karmić żywymi pokarmami. Kiedy samice będą grubsze a samce intensywniej wybarwione, wybieramy najgrubszą samicę i najładniejszego samca i wieczorem przenosimy do osobnego zbiornika. Tarło zazwyczaj rozpoczyna się następnego dnia rano. Jeżeli po kilku dniach się nie uda, to można spróbować z inną parą. Ryby rozrzucają, najczęściej wśród roślin, ok. 100 jajeczek.

Dorosłe osobniki wyjadają ikrę, dlatego po jej dostrzeżeniu konieczne jest odłowienie rodziców. Wylęg następuje w ciągu 24-36 godzin, a po kolejnych 3-4 dniach larwy rozpoczynają wędrówki po akwarium. W pierwszym okresie wymagają najdrobniejszych mikro pokarmów, do czasu aż będą na tyle duże, aby przyjmować drobne pokarmy żywe tj. larwy artemii czy nicienie mikro. Narybek wybarwia się na wzór dorosłych po ok. miesiącu. Dorosłe ryby mogą wycierać się nawet co dwa tygodnie.

Uwaga. Zarówno ikra, jak i narybek, w początkowym etapie życia, są bardzo wrażliwe na światło.

Choroby

Gatunek podatny na dolegliwości, związane z tzw. chorobą neonową (Plistoforoza), która jak nazwa wskazuje, została po raz pierwszy zdiagnozowana u neonów, ale mogą chorować na nią również inne gatunki. Zaleca się, aby w sklepach uważnie przyglądać się rybom przed dokonaniem zakupu.

Klasycznym objawem choroby są białe plamy na ciele. Chorobę wywołują mikroorganizmy pasożytnicze Pleistophora hyphessobryconis i w zaawansowanym stadium jest praktycznie nieuleczalna. Zarodniki (larwy) pasożyta przedostają się do ryby przez pysk i zagłębiają w ściankach jelita, zanim osiądą w mięśniach, gdzie z kolei wytwarzają cysty, które szybko degenerują tkankę mięśniową, co prowadzi do pojawienia się białych łat na ciele. Jedynym sposobem leczenia tej choroby w akwarium jest fizyczne usunięcie ryb wykazujących objawy zarażenia.

Podobne objawy chorobowe może dawać tzw. „fałszywa choroba neonowa” wywoływana przez bakterie Flavobacterium columnare, którą można skutecznie wyleczyć przy pomocy antybiotyków, co oznacza, że zawsze warto izolować i próbować leczyć ryby.

Ostatnio zmodyfikowano: 4 listopada 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 3 zł
  • Dostępność: powszechna
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 427

  1. Adrianna

    Taka sytuacja. Dokupilam 3 neonki do stadka, dwa szybko dolaczyly do grupy a trzeci gdzie? Przy filtrze. Nie ma sily plywac i walczyc z nurtem. Doslownie rybka doklejona jak jakis paproch. Wylaczylam i opadla swobodnie. Przenioslam do szpitalika, trzymam bez filtra tylko co jakis czas uruchamiam na chwile. Nie wiem jak ten w zoologiku ja odlawial ze jest taka poturbowana. Pytanie tylko czy wyzdrowieje?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. koksiu

      Mi tak samo bocja wspaniała zdechła że ta co ją odławiała uszkodziła ją, co do neonka to kup napowietrzacz który stoi obok akwarium np.Aquael OXYBOOST PLUS lub Aquael OXYPRO nie wiem czy wyzdrowieja ale przynajmniej kup takiego typu napowietrzacz za ok.20-100zł.

    2. Marc

      A po co napowietrzacz? Żeby kasę wydać? Chyba tylko po to aby bąbelki leciały. Bo nie po to aby ryby tlen miały w wodzie. Należy zadbać o odpowiedni ruch tafli wody np. poprzez zastosowanie deszczowni lub innego odpowiednio ustawionego wylotu z filtra a nie przez kupienie dotleniacza-napowietrza 🙂

    3. Wlodi13

      Napowietrzacz nie służy bezpośrednio do natleniania wody lecz do ułatwienia tego procesu, otóż te bąbelki rozbijają dwutlenek-węgla gromadzący się jako cieniutka warstwa na powierzchni tafli wody (z prostej przyczyny – jest cięższy od powietrza), rozbijają też florę bakteryjną tworzącą się tuż pod powierzchnią, pomijając fakt że wprowadzają dodatkowo w ruch wodę akwariową. Wiadomo że filtr wykonuje większość tej pracy a z deszczownią to już na maxa. Ja mam filtr (deszczownię), napowietrzacz także a to z dodatkowych względów, dodaje to uroku kiedy wieczorem przy zapalonym świetle akwarium wygląda jak z bajki, a też pociecha kiedy rybki bawią się tymi bąbelkami, a wymiękam kiedy kirysek opiera sobie ogonek na kamieniu napowietrzacza i robi sobie hydromasaż (lubi to łaskotanie) …więc czy kupno napowietrzacza to pieniądze wyrzucone w błoto?

    4. koksiu

      Wiem że napowietrzacz jest gorszy od filtra ale co zrobić gdy w zoologicznym sprzedają za 40zł szajskie jednorazowe filtry chińskie, to lepiej kupić napowietrzacz oxypro z aquaela za 15 zł niż dopłacać i mieć jednorazową chińszczyzne, jak profesjonalny sklep zoologiczny znajduje się 80 kilosów ode mnie. Przez tą sprawę zapomniałem dodać żebyś Adrianna kupiła roślinki najlepiej rogatka lub moczarka.

  2. Bartek

    Czy neonki innesa mogą żyć razem z krewetkami red cherry.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. tomek

      Mam 4 neonki 6 espei i redki ciągle mam młode krewetki nie zauważyłem żeby neonki
      Na nie polowały daj marchew ugotowaną to się redki ładnie wybarwią

    2. Michal

      Mogą z tym że mogą pokusić się na małą krewetkę. Jednak krewetki są sprytne i przy dobrych warunkach nie zauważysz strat.

  3. Tobiasz

    Witam,
    mam pytanie czy mogę trzymać 10 neonów innesa, 2 prętniki karłowate i 5 kirysków pstry w akwarium 60l? Jeśli nie to co mam zmienić?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Marc

      Prętniki troche nie bardzo bo potrzebują optymalniej temp wyższej niż optimum dla Neonów Innesa czy kirysków. Dla tych 23*C na stałe, a pretnik potzrebuje tak z 25*C. Niby nie wiele, ale Innesom nie powinno się dawac więcej niż niecałe 24*C bo w 24+ będą cięgle pobudzone i to im na zdrowie nie wyjdzie na dłuższą metę (co innego okresowe podniesienie np w okresie tarła), za to pretnikowi w 23-24 będzie troche za zimno. więc nijak to dopasować pod warunkiem że interesuje cię stworzenie optymalnych warunków, a nie takich aby nie zdechły od razu… i będzie git.
      Krótko mówiąc Neony i kiryski bez prętników w temp 23*C i oczywiście nie w twardej i zasadowej kranówce, bo wybrałeś sobie ryby wód miękkich i kwaśnych, zdajesz sobie z tego sprawę? Czyli jeśli masz twarda i zasadowa kranówkę, a nie jakąś wode miekka ze studni to potrzebujesz filtra RO (niewielki koszt ok 100-120zł)

  4. Patryk

    Witam,
    mam pytanie odnośnie obsady do akwarium 126l lub 140l (jeszcze nie kupione). Czy poniższa obsada nada się do tego akwa? Czy nie jest za małe? Czy rybki nie będą wobec siebie agresywne? Co mógłbym jeszcze zmienić? (Jestem początkującym akwarystą):
    – 6x kiryski pstre
    – 10x neonki innesa
    – 2x pielęgniczki ramireza
    – 8x fantomy czerwone (ewentualnie czarne)
    Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź! 🙂

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Marc

      Fantom to jezeli juz to czerwony bo nieco nizszej temp wymaga niz czarny ale tu pewnosci nie mam na 100%. Natomiast Ramirezki juz nie bo zakladajac ze dopasujesz temp do pozostalej obsady czyli optymalnie 23C to dla Ramirez min 26 najlepiej 26-28. Ponizej 26 Ramirezy będą łatwo zapadać na choroby – to ryby cieplolubne. Za to Neony Innesa przy 24+y juz staja się pobudzone – to temp tarła, wiec nie należy trzymać ich pow 23 przez dłuższy czas. Tak więc obsada bez Ramirez OK (zakładając ze dla Fantoma 23 nie będzie za malo, ale raczej niestety mało). Oczywiście to wszystko to ryby wód miękkich i kwaśnych, więc jesli chcesz je trzymać to nie w twardej i zasadowej kranowce. Potrzebny RO będzie – koszt rzędu 100zl. Jezeli dopiero będziesz zakładać akwarium to pamietaj o okresie dojrzewania przed wpuszczeniem pierwszych ryb i to nie wszystkich na raz!!!. PS. Oczywiscie w sklepie powiedzą ci ze mogą byc w kranowce i mogą byc te wszystkie w 25 C – dla nich wszystko ze wszystkim i we wszystkim może być byle by sprzedali. Tylko od ciebie będzie zależało czy założysz dobre akwarium czy mieszanke przysparzajaca tobie kłopotów. Koniecznie poczytaj o cyklu azotowym w akwarium i o samym zakladaniu akwarium oraz daj dobra filtracje: do takiego akwarium koniecznie filtr zewnętrzny kubełkowy do filtracji biologicznej plus wewnetrzny do filtracji mechanicznej – wtedy wszystko będzie hulac

    2. Marc

      Patryk, jak chcesz kilka wskazówek jak zrobić wszystko dobrze od początku przy zakładaniu akwarium to załóż pocztę i podaj tu publicznie maila to ci napiszę trochę informacji bo tu zaśmiecać nie będę, bo to nie w temacie by było.

    3. Patryk

      Marc bardzo Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź 🙂
      Czy poleciłbyś jakieś większe rybki (zamiast tych ramirez, najlepiej w ilości 2-3) i ławicowe (zamiast fantomów) do tego stadka? Co do parametrów, konieczne są chemikalia czy wystarczą jakieś naturalne środki?

    4. Marc

      Patryk załóż jakiegoś maila tak do podania go tu zebym miał kontakt to ci pomogę… Co do obsady to ja bym nie szedł w Innesy i im odpowiadające temp bo w lato jesli nie msz klimy to pod 30C ci woda może podjechać 🙂 Zamiast Innesow może Neony czerwone i Ramirezy i tu masz już temp 26-27C – coś w tym kierunku… Do spr parametrow wody są testy ale też trzeba wiedzieć jakie kupic, co do samej wody w kranie to ph i twardosc ze strony wodociągów. Do zbicia ph do obojetnego i twardości praktycznie do zera to filtr RO i dodatkowo można ją zakwasic…

    5. Patryk
  5. Kinga

    Mam 6 neonek znaczy miałam … dzisiaj jedna zniknęła możliwe, że inne je zjadły? Ale nie ma po niej śladu nie wyskoczyła bo mam pokrywę. Do tego reszta jest biała co się dzieje!?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Letar

      Białe są zawsze z rana gdy w nocy nie ma światła, lub gdy się boją (np. przy podmianie wody.) Później odzyskują kolor 🙂

    2. Ola

      Ale tak całkiem białe czy bardzo jasne bo jak bardzo jasne to może jakaś choroba albo zbyt małe natlenienie wody albo są zestresowane masz jeszcze jakieś ryby lub inne stworzenia w akwarium?

  6. szymon

    witam mam pytanie bo zamierzam kupić akwarium dł 80 cm szer 20cm wys 35 cm pojemność około 56 l. Chciałbym mieć w nim neonki i chciałbym wiedzieć na jaką ilość rybek mogę sobie pozwolić przy takiej wielkości akwarium. Czy ktoś byłby mi w stanie doradzić co muszę kupić do akwarium filtry itp itd jestem całkowicie początkujący pozdrawiam szymek

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Anna

      Myślę że na ten litraż ok. 10 neonków. Oczywiście zależy to też od tego jakie ryby oprócz neonów chciałbyś mieć…

  7. Rybnik

    Ja mam w akwarium 15 neonów, 3 glonojady, 5 mięczaków, 18 danio i 3 kirysów

    Akwarium ma 180L, normalna temp. 26 stopni

    Neony mają szarą barwę i słabo błyszczą.
    Kalcium nie działa, co robić

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Marc

      A jakie masz pH wody, może zbyt zasadowa i za twarda?

  8. Rybak

    Czy wszystkie neonki (tj. Czerwone, Zielone, Innesa i Czarne) Będą się ze sobą trzymać i razem pływać? Bo mam zamiar kupić po 3/4 z każdego gatunku…

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Akwamaniaczka

      tak 😉

  9. wasyl

    kupiłem 20 szt w auchanie 22.X — dzis jest sylwester i padły wszystkie po kolei 🙁
    powyskakiwały na nich jakieś kropki i naloty straciły kolor i padły ….akwarium duże 400 litrów …woda świeża po zmianie filtrowana 14 dni ….temp 24 st w środku ino dwa glonojady i te neonki

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Marc

      Jak białe kropki to na bank rybia ospa. Czemu wszystkie padły? Pewnie przez ospę ale też pewnie zmiana warunków, stres no i ciekawe czy zapewniłeś im odp parametry wody. Może była zasadowa i zbyt twarda a nic nie piszesz czy w ogóle podjąłeś leczenie ospy. Od kiedy akwarium było czy przypadkiem nie nowe i nie zdążyło dojrzeć przed wpuszczeniem ryb???

  10. Joorny

    Zakupiłem kilka dni temu 7 neonów Innesa. Dzisiaj zauważyłem że jeden ma na boku taką białą odstającą krostkę. Może mi ktoś powiedzieć co to jest?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Felix

      Może to być rybia ospa, poczytaj sobie o tej chorobie

  11. Julka

    Witam,
    Chciałabym założyć akwarium. Mój znajomy udostępni mi swój stary zbiornik, 40 l, krawędź dł. 40 cm. W związku z tym mam pytanko: czy mogłabym trzymać w takim grupę np. 6 neonków czy należy poszukać innych ryb albo innego zbiornika? Czy z rybami jest tak, że jak na 10 osobników jest krawędź 60 cm to na sześć 36 cm albo coś koło tego? Bo ja to początkująca w tym temacie :/

    Odpowiedzi: 13
    Odpowiedz
    1. Mariusz

      40 l to spore akwarium, nie patrz na te 60cm. Jak nie dasz za dużo rybek to 6 może być, możesz wpuścić 4 i też będzie dobrze.

    2. Marc

      Julka nie sluchaj tego co ci Mariusz napisał. O ile w 40tce pdzy dobrej filtracji i mając pojęcie o akwarystyce można pokusić się o trzymanie Innesow, choć nie będzie im tam dobrze to już 4 sztuki to totalna ignorancja.

    3. Julka

      Dzięki wielkie, Marc 😉 widać będę musiała zastanowić się nad inną rybką, jak możesz mi coś poradzić, to byłabym wdzięczna 🙂 mam do tego akwarium filtr kubełkowy, którego kiedyś używali w 80l, ale u mnie w tej 40-stce i tak chodzi na pełnych obrotach… akwarium jest małe i po prostu nie wiem, co tam wsadzić… :/

    4. Malina

      Ja mam 40 litrowe akwarium i trzymam 10 neonów i 10 danio. Są piękne i zdrowe. Pozdrawiam

    5. Marc

      Julka, w takim akwarium to tak naprawdę malutkie rybki, żeby czuły się dobrze. Z pewnością nie 10 neonów i 10 danio bo to będzie wszystko pięknie i zdrowo do czasu… zamiast Innesow, jeśli chcesz coś innego pomyśl nad Razborkami Espei albo np. Danio Erythromicron. Takich możesz mieć 10-12 szt oczywiście jednych nie z obu gatunków. I wtedy dobra filtracja, co tydz podmiany 30% wody i oczywiście dojrzałe akwarium.

    6. Julka

      Jejku, dziękuję Ci bardzo, Marc… Akwarium już swoje odstało i nawet zdążyło trochę glonami zarosnąć, więc nie wiem teraz, czy to zwalczać chemią, czy jakimś domowym sposobem… Myślałam nad kupnem otosków, ale nasunęły mi się te same wątpliwości, co do neonów innesa… Myślałam też nad neonami zielonymi, na tej stronie jest napisane, że nie potrzebują aż tak dużo przestrzeni, jak innesa, co myślisz o takim rozwiązaniu??

    7. Marc

      Jest jeszcze taka kwestia że te maluchy o ktorych piszemy lubią wodę lekko kwasną a ty w kranie masz pewnie ph ok 7.5 ? Pożyją w takiej ale mogą byc bardziej podatne na choroby. Na to nałożą się slabe warunki co do wielkości akwa i mogą być problemy… sprawdź czy te niebieskie (zielone) nie potrzebują bardziej miękkiej wody niż Innesa. Ja bym jeszcze pomyślał nad innym rozwiązaniem: jeden samiec bojownika wsp + 2-3 samice 🙂 i to wszystko. Do tego sporo roślinek i kilka kryjowek…

    8. Julka

      Noo, moje akwarium jest obsadzone dość gęsto… I na środku jest walnięty wielki korzeń 🙂 A wodę i tak, i tak muszę zakwasić trochę bo nawet dla tych otosków czy coś… 6,5 pH starczy chyba? 🙂 Marc, jesteś chodzącą akwarystyczną encyklopedią, dzięki ;3

    9. Marc

      Nie jestem żadna encyklopedią i nie mam wiele wiedzy w porównaniu z innymi, których mogłem poznać… Przemyśl kwestię bojowników 1 samiec + 2 lub 3 samice. To piękne rybki i w takim akwarium by mogły być. Jak chcesz zakwaszać wodę, to nie takie proste 🙂 CO2 nie dozujesz pewnie. Ja bym poszedł w te bojowniki…

    10. Julka

      Gdzieś czytałam, że szyszką można zakwasić… Można? Jodłową chyba…

    11. Marc

      Na temat zbijania pH nie będę się wypowiadał bo nigdy tego nie robiłem, ale żeby cokolwiek w tym temacie wiedzieć to musisz mieć dokładne wyniki (z testow kropelkowych nigdy paskowych !!!) pH, kH i dK dopiero wtedy możesz określić czy w ogóle jesteś w stanie zbić pH, ale jesli nawet to szyszkami nie zbijesz z 7,5 do lekko poniżej 7,0 nie mówię już o 6,5 ! Nie na szans. Jedynie w sprzyjajacej twardosci zostaje ci armatka torfowa ale to tylko tyle co wiem ogólnie, doswiadzenia nie mam 🙁

    12. Marc

      Sorki pisałem to z telefonu i jest oczywiście błąd, testy to PH, KH i oczywiście GH (a nie jakieś DK, jak mi wyszło 🙂 )

    13. Rafl

      Wodę można zakwaszać szyszkami olchy. Nie można przesadzać bo woda nie miesza się wtedy z tlenem i koniec z rybami.

  12. Karolina

    Witam, posiadam akwarium 54l, w którym znajdują się moje neonki, 10 sztuk. Zauważyłam na nich nalot? białe kropeczki? i nie wiem co to jest? Może ktoś zna odpowiedz. Czekam z niecierpliwością.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Jacek

      Być może to ospa 🙁

    2. Piotr

      Witam. Taki symptom który opisujesz to rybia ospa.
      Neonki są delikatnymi rybkami może Ci trochę ich usnąć czego Tobie nie życzę.
      link to rybyakwariowe.eu
      Powodzenia życzę

    3. Akwamaniaczka

      To pewnie rybia ospa.Przeczytaj o niej w dziale „choroby ryb akwariowych”. Tam są zawarte przyczyny, objawy, zwalczanie itp.
      Pozdrawiam.

  13. Maciej

    Moje neonki w temperaturze 25 stopni leżą na dnie, w temperaturze 28 stopni zasuwają po akwarium w środkowej części, bardzo ładnie – ławicą.. Czy to norma? Podobno nie lubią tak wysokich temperatur?

    Odpowiedz
  14. Ola

    Witam!
    2 dni temu kupiłam na początek 10 neonków. Następnego dnia zauważyłam, że jedna rybka miejscowo się odbarwia. Tego samego dnia zdechła. W zoologu tam gdzie je kupiłam kazali mi kopić omniforte sery. Zastosowałam i z samego rana jedna rybka pływała brzuchem do góry. Oczywiście wszystkie chore odławiam. Teraz zostały tylko trzy na razie bez objawów

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrw

      A przypadkiem nie wrzuciłaś ryb do świeżo założonego zbiornika?

    2. Ola

      Akwarium bez ryb pracowało 2 tygodnie.

  15. Ula

    Piotr może i masz racje ale ja wiem swoje gdyby jakaś ryba w moim akwarium czuła by się źle to by już dawno zdechła więc tak, powinieneś trochę poprawić swój komentarz ponieważ trochę się z nim nie zgadzam, zacznijmy od mojego kiryska po pierwsze. Mój kirysek i w ogóle moje inne rybki jeszcze nigdy nie zachorowały i nie zdechły z powodu tego, że są stadne i muszą żyć w ławicy.No niestety to nie jest szczurek domowy żeby zdechł z powodu tego,że nie ma przyjaciela a z resztą przyzwyczaił się już do innych akwariowych mieszkańców mojego akwarium. Po drugie razbory – miałam 10 sztuk ale jedna najmniejsza razborka zdechła ale nie dokupywałam jeszcze jednej więc mam teraz 9.Po trzecie neonki. W encyklopediach a nawet na niektórych blogach napisano, że neonki min. 6 sztuk a nie 10, co do temperatury dla neonków to od 22 stopni Celsjusza do 26 stopni Celsjusza. Po czwarte biotopy – sropy, dobra może to być ważne dla niektórych akwarystów ale biotopy nie muszą być takie dokładne, ja głównie mam Amerykę Południową ale też są u mnie Chiny i Ameryka Północna. Po piąte platka. Czyli to samo co kirysek- przyzwyczaiła a raczej przyzwyczaił się już do innego towarzystwa np. do neonków, otosków, razbor, bojownika no i kiryska. Po szóste otoski, no co do nich to też mają się dobrze. Po siódme bojownik.Można go trzymać nawet z neonkami i innymi rybami oprócz pielęgnic i kolorowych ryb.Po ósme nie sprzedam moich ryb ponieważ mają się u mnie dobrze i wcale nie muszę ich sprzedawać.Po dziewiąte nie wybrałam sobie trudnego litrażu bo wcześniej miałam 2 i pół litra i miałam wtedy 3 ryby-właśnie bojownika, kiryska oraz śp.mojego zbrojnika pospolitego czyli glonojada, więc lepiej 27 litrów niż prawie trzy litry.Po dziesiąte co do praw akwarystycznych- prawa prawami a życie życiem…

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Ola

      Neonki faktycznie można trzymać w stadku 6 osobników, ale 27 litrów to stanowczo za mało. Minimalnie 54l. Poza tym w twoim malutkim akwarium jest za gęsto. Podejrzewam, że może tego nie zauważyłaś, ale Twoje rybki mogą cierpieć na karłowatość. Wyobraź Sobie jak byś się czuła, gdyby ktoś wsadził Cię w wieku kilku tygodni na zawsze do pudełka i tam karmił. Kiryski trzyma się w stadku min. 5, aczkolwiek powinno się je trzymać w 10 i więcej. Dla bojownika raczej temperatura wyższa niż dla neonów, kirysków i otosków. Co prawda nie są to wymagające ryby, ale chyba nie chcesz żeby cierpiały. Chodowanie razem w 2,5l bojownika, kiryska i zbrojnika można potrakrtować jak usiłowanie morderstwa. Moim zdaniem powinnaś Swoją przygodę z akwarystyką jak najszybciej skończyć, albo wreszcie zastosować się do rad Piotra. Przedewszystkim albo większy zbiornik, albo tylko bojownik.

    2. Cass

      Wybacz Ula ale muszę się zgodzić z Piotrem. 20 ryb w takim małym akwarium to przesada. One nie mogą sobie tam znaleźć własnego miejsca. Mam niewiele większe akwarium i gdy przez chwilę tam miałam 14 ryb to widziałam jak się męczą w takim tłoku i 5 oddałam. Teraz mam w nim 6 ryb i ogrom roślin a i tak się zdarza że jakaś ma obgryzioną płetwę bo weszły sobie w drogę (też mam bojowniki a samiec pilnuje swojego rewiru). Poza tym w małym akwarium z dużą ilością ryb bardzo ciężko utrzymać czystość. A co do 3 litrowego akwarium to co najwyżej trzymałabym tam ślimaki lub przez chwilę narybek. To się nie nadaje dla żadnej ryby a co dopiero dla trzech (tym bardziej glonojada który rośnie większy niż wymiary takiego akwarium). Jak chce się mieć zwierzęta to trzeba pomyśleć o tym by było im dobrze więc trzeba się stosować do zaleceń bardziej doświadczonych ludzi. To nie prawda że „skoro żyje to mu dobrze”. Te prawa zostały wymyślone dla dobra ryb, można je trochę nagiąć ale bez przesady.

    3. rrrrrrrw

      Ula zadałaś pytanie, Piotr mądrze Ci odpowiedział a Ty nie dość, ze „wiesz swoje” to jeszcze chcesz Go poprawiać… :O
      Po pierwszym zdaniu „…ja wiem swoje gdyby jakaś ryba w moim akwarium czuła by się źle to by już dawno zdechła…” sam poprawię Piotra i dodam, żebyś sprzedała również bojownika, zostaw tylko roślinki…bo szkoda ryb. W obozie Auschwitz też wszyscy ludzie tak od razu nie umierali, czy Twoim zdaniem również nie czuli się tam źle? Porównanie może zbyt mocne, ale mam nadzieję, że da Ci do myślenia, i nie będziesz znęcać się nad zwierzętami…

    4. rrrrrrrw

      Doczytałem Twój komentarz do końca, i złapałem się za głowę :O
      Nie będę szczegółowo odpowiadał na każdy podpunkt, powiem tylko ogólnie, znęcasz się nad rybami, a jeśli jesli pkt. 9 jest prawdą i trzymałaś 3 takie ryby w 2,5 litrowej (zapewne) kuli, to jest to kryminał, we Włoszech mogłabyś mieć założoną sprawę w sądzie za takie postępowanie. Masakra :/

  16. Ula

    Witam,mam akwarium 27 litrów ,dzisiaj kupiłam 6 neonków Innesa reszta ryb to bojownik wspaniały veiltail red, kirysek pstry, 4 otoski oraz 9 razbor espei. Czy te ryby mogą ze sobą żyć w zgodzie? Myślicie, że każda ryba będzie mieć dobrze w moim akwarium? Proszę o szybką i rozsądną odpowiedz 😉

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Piotr

      Ula, niestety masz za dużo ryb w swoim małym akwarium. W akwarystyce przyjmuje się 1cm ryby na 1l wody, to po pierwsze. Po drugie, ryby ławicowe takie jak neonki, czy razbory trzymamy w ławicach po co najmniej 10 sztuk, a kiryski minimum 6 osobników, wtedy czują się najlepiej. Po trzecie, zmieszałaś kilka różnych biotopów i prawie każda z twoich rybek potrzebuje innych parametrów wody np. bojownik powinien mieć temperaturę wody ok. 25-28 stopni, kiedy neony preferują 22-24 stopnie, nie wspominając o twardości wody. Zalecam Ci, abyś sprzedała neony, razbory, otoski oraz kiryska i zostawiła sobie tylko bojownika. Postaraj się posadzić kilka roślin, które nie mają zbyt dużych wymagań i szybko rosną np. nurzaniec, czy rogatek oraz zakup kilka pływających pistii, ponieważ bojownik żyje raczej w bujnie zarośniętych, płytkich i ciepłych zbiornikach. Dopiero wtedy będziesz miała akwarium, którego mieszkaniec jest szczęśliwy 🙂 Trudny litraż sobie wybrałaś Ula, przygodę z akwarystyką najlepiej rozpoczynać w dużych zbiornikach, wtedy łatwiej ustabilizować parametry wody, no i oczywiście ma się większą swobodę w doborze obsady. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam 😉

    2. V

      „W akwarystyce przyjmuje się 1cm ryby na 1l wody, to po pierwsze.” <— najgłupszy przelicznik jaki kiedykolwiek ktoś wymyślił i puścił w obieg… A teraz każdy go powtarza na prawo i lewo i nowi akwaryści tego słuchają…

  17. Nikola

    Witam, mam akwarium 150l i trzymałam tam 4 neonki Innesa (na początek) i potem jeden neonek zdechł, drugi nagle zniknął. Miałam też zbrojnika lamparciego, i zastanawiałam się, czy to przez niego. Miałam zamiar go od początku sprzedać, i kilka tygodni później dwa neonki znikły. Do tego czasu ich nie ma, a podobno neonki to wytrzymałe rybki. Może to przez mój węglowy filtr, jest dość duży i mógł przez przypadek wciągnąć rybki. Zbrojnika już nie ma, i zastanawiam się czy kupić znowu neonki. Proszę o odpowiedź. 🙂

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Ula

      Możliwe, że to jednak twój wielki filtr je wciągnął moja koleżanka miała neonki i z resztą też teraz ma, to jej wciągnęło 1 czy 2 sztuki więc dla neonów to mały filtr raczej, co prawda to prawda ,że gibicepsy (zbrojniki lamparcie)są mięsożerne to nie wciągnęłyby żadnej ryby.

    2. Piotr

      Nikola, jeśli nie masz zabezpieczonego wlotu filtra, to zapewne neony zostały wciągnięte. Polecam Ci kupić jakąś nasadę na wlot w sklepie akwarystycznym. Zastanawia mnie tylko, dlaczego do tak dużego akwarium wsadziłaś tylko 4 neonki i zbrojnika? W takim litrażu jest potencjał, a na dojrzewanie zbiornika najlepsze jest stadko gupików 😉

    3. Nikola

      Piotrze, miałam więcej rybek, ale zdechły z powodu upałów, a zbrojnika oddałam bo był już za duży… A więc kupiłam gupiki, ale zdechły z niewiadomych przyczyn. Temperatura dobra itp, ale właśnie nw czemu zdechły. Mam teraz 3 duże i kilka małych zmienników plamistych, 3 duże i 2 małe molinezje, dania malabarskie i pręgowane, małego zbrojnika pospolitego, 2 sumiki szkliste i 4 neonki innesa. Zobaczę czy tam gdzie kupuję jest nasada na wlot do filtra, ale powinien być 🙂

    4. Nikola

      i czy te sumiki szkliste to dobry wybór? 😀

  18. Sandra Katarzyna

    Posiadam akwarium 112 l. Mam w nim 23 neony innesa, 3 kosiarki, 2 gupiki (dwie krzywajdy, zostawiłam te biedule u siebie, bo nie oddam ich na karmę) oraz 4 karliki szponiaste. Neony sa bardzo spokojnymi rybkami, nie podgryzają ogonów gupikom jak to się zdarza, od czasu kiedy je zakupiłam (będzie z jakieś pół roku) znacznie urosły i pięknie się wybarwiły… Bardzo ładne rybki i na dodatek wdzięczne, byleby zapewnić im odpowiednie warunki 😉

    Odpowiedz
  19. Jacek

    Witam. Mam pytanie odnośnie trzymania neonków z pielęgnicami zebrami. Mam akwarium 200l i 15szt. ( małych zeberek), które pływają w środku. Wydają się bardzo spokojne, nie atakują innych rybek ( gurami, mieczyki, skalary, gupiki). Dobra do sedna 😀 Czy mogę trzymać neonki z zebrami ?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. mariusz

      narazie zeberki są małe i nie atakują później zostaną tylko one, zebry zabiją wszystkie twoje rybki jak zaczną się dobierać w pary

  20. neonowa

    Po jakim czasie neon może się rozmnażać?
    Czy w akwarium tarliskowym na dnie mogą być szklane kulki?
    Ile mniej więcej kosztuje filtr RO?
    Czy koniecznie należy odseparować neony przed tarłem według płci?
    Czym karmić neonki przed tarłem?
    Czy do wody w akwarium tarliskowym mogę dodać ekstrat z kory z dębu lub z torfu?
    Ile mniej więcej neony przyzwyczajają się do warunków panujących w akwarium tarliskowym?
    Co jest kluczem do odchowania narybku?
    Czy małe można karmić ochotką w żelu?
    Po ilu dniach można je sprzedać?
    Proszę o bardzo szybką odpowiedź na wszystkie pytania.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Sanders

      Jak już wspomniano w opisie – w akwarium tarliskowym musi być siatka, nie kulki. Zresztą kulki to można sobie wsadzić do szklanej kuli i posadzić w nich kwiatek. Siatka potrzebna jest po to, by przyczepiła się do niej ikra.

    2. mariusz

      Neon to nie taka prosta sprawa musisz kupić specjalny środek do zmiękczania wody i utrzymywać te ph w stałej proporcji poza tym neonki są tak tanie ze nie opłaca się rozmnażać i czekać. Najlepszym pokarmem dla wszystkich nowo narodzonych rybek jest mikro można je samemu hodować tylko szczep musisz od kogoś wziąć…

  21. rrrrrrrw

    Witam, startuję z nowym akwa 112 l. i mam pytanie do ekspertów 🙂
    Jakie i ile rybek możne pływać w takim zbiorniku? Chodzi mi głownie i małe i kolorowe rybki, które będą cieszyły oczy dzieci i dorosłych, ale żeby nie było ich za dużo, żeby dobrze się czuły w swoim towarzystwie itd. Mam już trochę rybek w mniejszym akwarium i chciałabym je wszystkie przenieść jesli to możliwe (pare gupików samców, dwie samice, oraz 10 neonków, 3 kiryski, 3 danio).

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Shogun03

      Może i jestem dzieckiem ale uwierz mi że się na tym znam 😀
      1 pytanie : Jeżeli chcesz wiedzieć ile ryb może żyć w twoim aquarium to zrób tak
      policz długość twojego aquarium a następnie policz na oko długość twoich ryb i dodaj je,
      długość ryb nie powinna przekraczać długości twojego aquarium (oczywiście nic się nie stanie jeżeli przekroczysz długość o np. 8 cm).Oczywiście wpływa to na samopoczucie ryb.
      2 pytanie moje propozycje na nowe ryby w aquarium to : szczupieńczyk karłowaty,kirysek panda,molinezja ostrousta(polecam kolor czarny i żółty),gupiki to z twojej strony bardzo dobry pomysł lecz kup jeszcze gupik endlera,piskorki polecam kupić dwa,wyglądają podobnie do węża i są bardzo płochliwe.Dziwnie się składa ale sam posiadam te wszystkie ryby i z oczu dziecka bardzo mi się podobają,ponieważ są kolorowe,są łatwe w utrzymaniu i nie ma z nimi problemu (chodzi o podgryzanie).
      Z przeniesieniem tych ryb nie ma problemu,nawet nie będą sobie chodzić w drogę dlatego że, Neonki prowadzą środkowy tryb życia,kiryski dolny tryb,danio górny tryb
      Bardzo dziękuje

    2. kuba14

      ja bym ci polecił razbory klinowe zwinniki danio bystrzak molinezje

  22. Calathea

    a ja mam jedno akwa 150litrow z 30 neonami, 2 zbrojnikami zielonymi dużymi i 14 małymi (małe z dużej pary własnej) i 4 glonojady albinosy, 20 mieczykow, około 40 molinezji białych, 3 kiryski, 8 gupików, 3 gupiki czarne, krewetki i 1 rekina (nie pamiętam jaka nazwa dokładnie a drugi został wciągnięty do filtra) i 2 sumiki. Drugie akwa ma 200litrow i są tam oczywiście 2 duże zbrojniki i kilka małych, 7 skalarów, 8 gurami, 4 sumy średnie +1 wielki, krewetki 1 bojownik samiec i jakieś cienkie podłoże na glony (nie znam nazwy bo chłopak kupował). Ale zastanawiam się nad tymi neonkami bo kupowałam kilka dni temu a słyszałam, że jak one zdychają to wydzielają jakąś substancje, która prawdopodobnie szkodzi innym rybkom??? A szkoda mi całej reszty

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Shogun03

      Powiem ci że to nie prawda,sam posiadam kilka neonków i są one z innymi rybami i jakoś już od roku nic złego nie zauważyłem !

  23. Paweł

    Witam…wpuściłem stadko 11 neonków do nowo założonego zbiornika 30 l ( żwir rzeczny, korzeń, lampka led, rosliny, filtr, grzałka ) zauważyłem dziwne zachowanie neonów, mianowicie jeśli zapalam oświetlenie płoszą się i chowają pod filter w „cień”…czy oświetlenie to może mieć jakiś wpływ na takie zachowanie…jeśli lampka gaśnie od razu wychodzą…czy może to kwestia oswojenia z nowym środowiskiem ?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. M

      Też miałam podobnie, chowały w rogu. Jak się później okazało, małe szatany polowały na krewetki r.c.

    2. Jasiek

      Neony pochodzą z miejsc tzw. Czarnej wody Amazonki. Wiec jak sama nazwa wskazuje żyją raczej w mniej przejrzystej wodzie dlatego nie lubią mocnego oświetlenia 🙂

  24. Początkująca

    Czy mogę trzymać w akwarium 50l ok.6 neonków i ok.6 dani lamparcich?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. arek d.

      Tak możesz tylko nie dokupuj więcej ryb pamiętaj 1 cm długości ryby na 1litr wody.

    2. Jasiek

      Neonki będą się dużo lepiej czuły i ładniej prezentowały w stadzie powyżej 10 sztuk 🙂

  25. sanu babu

    Mam pytanie. Można trzymać inesa czarne i czerwone neony w jednym baniaku jak nie to dlaczego?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Anonim

      Można 🙂

  26. mati

    Mam 13 neonów i średnie akwarium (40x30x80cm). Miałem wcześniej welonki jednak mi się znudziły. Kupiłem 8 do małego akwarium, ostatnio zmieniłem i dokupiłem 5 sztuk wyglądają świetnie nawet bez oświetlenia jednak mam zamiar je kupić. Nie miałem w ogóle grzałki, dopiero teraz kupiłem i ryby są śmielsze. Polecam dla początkujących.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Anonim

      Jak żywa istota może się znudzić? To nie przedmiot. Decyzję o hodowli należy podejmować z wrażliwością i rozsądkiem.

      Pozdrawiam

  27. Pytanie

    Po jakim czasie Neonki mogą zacząć się rozmnażać ??

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Grzesiek

      rozmnażanie tych ryb to nie jest prosta sprawa.

    2. Przemek

      Powinny mieć około 9 miesięcy 🙂 to nie jest łatwa sprawa, potwierdzam bo mam dość duża hodowlę neonów innesa i czerwonego 🙂

  28. Igor

    Czasami neonki można kupić w bardzo fajnej cenie. W moim ulubionym zoologu ostatnio kupowałem po 1 zł !!! Była promocja „Wiosenna” przy zakupie powyżej 10 sztuk neon inessa 1zł a czerwony 2zł. Nie tak dawno też po 1,50 „tydzień akwarystyczny” Po zatem pięknie wyglądają, polecam każdemu,.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Aga

      Witam. Niedawno kupiłam parę rybek w tym neonki, przedwczoraj zaczęły mi zdychać, i nie wiedziałam co jest przyczyną.
      Jak przeczytałam na tej stronie o ospie rybiej to byłam w szoku i moje rybki ją miały.

  29. Przemek

    Moje Neonki są wspaniałe. Pięknie wyglądają wieczorem gdy światło w pokoju jest zgaszone , a w akwarium tylko świeci coś wspaniałego. Mam cztery neonki 2 samice i 2 samców od 2 lat nie mają młodych wogóle. W akwarium mają się dobrze mam w nim filtr i grzałke woda ma temp. 24 stopnie, w akwarium mam zamek i dwie duże roslinki które nie zajmują dużo miejsca jestem z tych rybek zadowolony są wspaniałe.

    Odpowiedz
  30. Linka

    Mnie neonki w ogóle się nie rozmnażają, ale szczerze dodam są to bardzo silne ryby w sensie, że wiele przetrwają. Jakiś czas temu uratowalam życie kilkunastu neonkom, bo miały iść u kogoś do kanału. Przeszło kilka miesięcy temu. Odkupilam je, bo nie uważam tego za mądre posunięcie. Jedna z nich posiada tylko jedną pletwe z boku. Każda inna jest odgryziona, bo durny pseudo hodowca trzymał je ze skalarami, które je oskubaly. No i ta jedna nie ma ani jednej płetwy i brak oka ma. Jest strasznie pokierszowana. Pływa prawie bokiem z braku pletw, ale się trzyma i to dosyć mocno. Jeszcze tak silnej rybki nie widziałam. U mnie ma spokój i dobry kontakt z innymi rybkami.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Anonim

      Ja mam ponad 50 neonów. Trzymam je razem ze skalarami 7 sztuk. Skalary tolerują neony, nie są agresywne w stosunku do nich. Żaden neonek nie jest pokaleczony, pogryziony itp., także można hodować te rybki w jednym zbiorniku. Wiem to z własnego doświadczenia.