Paracheirodon innesi (G. S. Myers, 1936)

Neon Innesa - ryba akwariowa
  • Rozmiar: 3 - 3.5 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 5.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 20 - 26°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Neony innesa - ryby akwariowe

Neon Innesa, Neon tetra (Paracheirodon innesi) – jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych, dostępna praktycznie w każdym sklepie akwarystycznym. Swoją popularność zyskała dzięki efektownemu ubarwieniu, wytrzymałości oraz niskiej cenie.

Neon Innesa - Paracheirodon innesi - Występowanie

Ameryka Południowa. Neony innesi występują w zachodnim i północnym dorzeczu Amazonki w południowo-wschodniej Kolumbii, wschodnim Peru i Brazylii.

W większości zamieszkują leśne strumienie i mniejsze dopływy, rzadziej główne kanały. Woda w ich naturalnych siedliskach jest zazwyczaj kwaśna, o znikomej twardości węglanowej i przewodności, zabarwiona na brązowo, z powodu nagromadzenia substancji humusowych. Czasem są również spotykane w wodach „białych”. Środowisko, które zamieszkują, charakteryzuje się przeważnie zatopionymi gałęziami, konarami drzew i substratem przykrytym rozkładającymi się liśćmi. W niektórych siedliskach występują też rośliny.

Neon Innesa - Paracheirodon innesi - Charakterystyka i usposobienie

Neon Innesa - ryba akwariowa, płeć

Neon Innesa – samica, samiec

Dorosłe osobniki osiągają 3-3.5 cm długości. Górna część ich ciała jest lekko niebieska, brzuch biało srebrzysty. Ryby charakteryzuje opalizujący niebieski, poziomy pas, biegnący od nozdrzy do podstawy płetwy tłuszczowej oraz opalizujący czerwony pas, który rozpoczyna się na środku tułowia i rozciąga do podstawy płetwy ogonowej. Pas ten zawiera komórki pigmentu zwane irydoforami, które dzięki krystalicznym płytkom z guaniny, zwanych schemochromami, odbijają światło. W świetle dochodzi do dyfrakcji światła na stosikach tych płytek i w ten sposób powstają opalizujące barwy. Na grzbiecie czasem pojawia się ciemny oliwkowo-zielony połysk. Poza powyższymi oznaczeniami ciało wraz z płetwami jest przezroczyste. W nocy, podczas odpoczynku, barwy czerwona i niebieska ciemnieją, stają się szare lub czarne i uwidaczniają ponownie wraz z poranną aktywnością. W handlu dostępne są również formy hodowlane z długimi płetwami, krótkim ciałem, albino, złota czy diamentowa (z mieniącymi łuskami na grzbiecie). Niestety lata hodowli komercyjnej form sztucznych wpłynęły negatywnie na ich linię genetyczną, co ma wpływ na ilość występowania defektów morfologicznych i niską odporność, dlatego należy zachować ostrożność przy zakupach.

Gatunek może niekiedy być mylony z Neonem czerwonym (P. axelrodi) i Neonem zielonym (P. simulans). W porównaniu do P. axelrodi ma relatywnie mniej czerwieni, a niebieski pas boczny jest węższy i krótszy, gdyż kończy się u podstawy płetwy tłuszczowej. Pas boczny u P. simulans jest bardziej zielonkawy niż niebieski i rozciąga się dalej, aż do podstawy płetwy ogonowej, na jego ciele jest też mniej pigmentu czerwonego.

Według jednej z hipotez funkcja intensywnie niebieskich pasów bocznych u gatunków Paracheirdon mogła ewoluować jako strategia unikania drapieżników. Uczeni stwierdzili, że jaskrawy kolor tych ryb mniej rzuca się w oczy w wodach czarnych, z wyjątkiem, kiedy obserwowane są pod kątem ok. 30° znad horyzontu, tak więc ich lustrzane odbicia rzucane od spodu na powierzchnię wody mogą zdezorientować drapieżnika.

Gatunki te są również w stanie, do pewnego stopnia, zmieniać intensywność swojego ubarwienia. W jasnych warunkach przy jasnym podłożu lub tle i przejrzystej wodzie ich ubarwienie blednie, natomiast w nocy ciemnieje. To także może być reakcja mająca na celu zmniejszenie ich widoczności.

Dymorfizm płciowy jest mało widoczny. Dorosłe samce są odrobinę mniejsze od samic, ich opalizujące pasy biegną prosto wzdłuż ciała, które u samic noszących ikrę często załamują się poniżej płetwy grzbietowej.

Neony są spokojnymi, ławicowymi rybami i należy je trzymać w grupie min. 10 sztuk, preferowane więcej. Co ciekawe, badania wykazały, że tylko powyżej tej liczby ich wrogość i nerwowość wewnątrz stada maleje. W dużym gronie czują się bezpieczniej, są aktywniejsze, ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze zachowania.

Neon Innesa - Paracheirodon innesi - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne ryby, w naturze odżywiają się małymi bezkręgowcami, skorupiakami, glonami nitkowatymi i wpadającymi do wody owocami. W akwariach można je regularnie karmić pokarmami suchymi, ale najlepszą kondycję i wybarwienie, zapewni im jedynie zróżnicowana dieta zawierająca żywe i mrożone pokarmy np. wodzień, dafnię, rozwielitkę, artemię itp.

Neon Innesa - Paracheirodon innesi - Akwarium

Dla niewielkiej grupy P. innesi zaleca się min. 60 cm akwarium, urządzone najlepiej na wzór biotopu naturalnego, z piaszczystym podłożem oraz dekoracją z suchych gałęzi i korzeni. Charakter takiego zbiornika dopełni garść suchych liści, między którymi ryby znajdą dodatkowe schronienie. Rozkładająca się ściółka będzie dobrą pożywką dla drobnoustrojów, co może stanowić cenne źródło pokarmu dla narybku, a także uwolni do wody korzystne substancje humusowe. Alternatywą może być niezbyt silnie oświetlone akwarium miejscowo gęsto obsadzone mało wymagającą roślinnością, również pływającą, z dodatkiem drewna. W naturze unikają intensywnego światła i wolą przebywać pod osłoną cienia, dlatego też nie będą dobrym wyborem do zbiorników typowo roślinnych z mocnym, jaskrawym oświetleniem.

Są bardzo wrażliwe na nagłe zmiany parametrów wody i temperatury. Woda do podmian powinna mieć zbliżone parametry i temperaturę do tej z akwarium. W zaniedbanych lub źle prowadzonych zbiornikach często chorują. Najlepiej czują się w wodzie bardzo miękkiej i kwaśnej o temperaturze 22°C.

W akwarium towarzyskim mogą być trzymane z innymi spokojnymi, niedużymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych. Dobrym wyborem będą np. preferujące chłodniejszą wodę Kiryski pstre, para łagodnych pielęgniczek np. Apistogramma steindachneri, małe drobnoustki, otoski czy pstrążeniowate. Nie należy trzymać ich w towarzystwie dużo większych i bardziej aktywnych gatunków. Dla skalarów z czasem staną się pokarmem, a wśród szybko pływających tęczanek czy brzanek mogą być zastraszone i chować się po kątach zbiornika.

Neon Innesa - Paracheirodon innesi - Rozmnażanie

Rozmnażanie neonów Innesa wymaga osobnego, zacienionego zbiornika tarliskowego, z dużą ilością drobnolistnych roślin (np. mchów). Zamiast roślin można użyć np. sztucznych mopów akwarystycznych. Woda do rozrodu powinna być bardzo miękka 1-5 dGH, kwaśna 5.5-6.5 pH o temperaturze ok. 24°C. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy z regulacją przepływu, wyregulowany tak, aby cyrkulacja wody nie była zbyt silna.

Neony Innesa można rozmnażać w grupach składających się podobnej ilości samców i samic, jednak lepsze rezultaty uzyskamy, rozmnażając je w parach. Przed planowanym tarłem należy oddzielić samice od samców (np. przegrodą) i częściej karmić żywymi pokarmami. Kiedy samice będą grubsze a samce intensywniej wybarwione, wybieramy najgrubszą samicę i najładniejszego samca i wieczorem przenosimy do osobnego zbiornika. Tarło zazwyczaj rozpoczyna się następnego dnia rano. Jeżeli po kilku dniach się nie uda, to można spróbować z inną parą. Ryby rozrzucają, najczęściej wśród roślin, ok. 100 jajeczek.

Dorosłe osobniki wyjadają ikrę, dlatego po jej dostrzeżeniu konieczne jest odłowienie rodziców. Wylęg następuje w ciągu 24-36 godzin, a po kolejnych 3-4 dniach larwy rozpoczynają wędrówki po akwarium. W pierwszym okresie wymagają najdrobniejszych mikro pokarmów, do czasu aż będą na tyle duże, aby przyjmować drobne pokarmy żywe tj. larwy artemii czy nicienie mikro. Narybek wybarwia się na wzór dorosłych po ok. miesiącu. Dorosłe ryby mogą wycierać się nawet co dwa tygodnie.

Uwaga. Zarówno ikra, jak i narybek, w początkowym etapie życia, są bardzo wrażliwe na światło.

Choroby

Gatunek podatny na dolegliwości, związane z tzw. chorobą neonową (Plistoforoza), która jak nazwa wskazuje, została po raz pierwszy zdiagnozowana u neonów, ale mogą chorować na nią również inne gatunki. Zaleca się, aby w sklepach uważnie przyglądać się rybom przed dokonaniem zakupu.

Klasycznym objawem choroby są białe plamy na ciele. Chorobę wywołują mikroorganizmy pasożytnicze Pleistophora hyphessobryconis i w zaawansowanym stadium jest praktycznie nieuleczalna. Zarodniki (larwy) pasożyta przedostają się do ryby przez pysk i zagłębiają w ściankach jelita, zanim osiądą w mięśniach, gdzie z kolei wytwarzają cysty, które szybko degenerują tkankę mięśniową, co prowadzi do pojawienia się białych łat na ciele. Jedynym sposobem leczenia tej choroby w akwarium jest fizyczne usunięcie ryb wykazujących objawy zarażenia.

Podobne objawy chorobowe może dawać tzw. „fałszywa choroba neonowa” wywoływana przez bakterie Flavobacterium columnare, którą można skutecznie wyleczyć przy pomocy antybiotyków, co oznacza, że zawsze warto izolować i próbować leczyć ryby.

Ostatnio zmodyfikowano: 4 listopada 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 3 zł
  • Dostępność: powszechna
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 425

  1. Gosia

    Odkupiłam akwarium 120l z rybkami które żyły w tragicznych warunkach:-( Sama mam 15 neonków. Akwarium generalnie miało być dla nich. Odkupione rybki to:
    2 kiryski pstre
    1 kirysek spiżowy
    2 glonojady pospolite
    2 gupiki
    4 Danio w dwóch rodzajach po 2 szt.
    1 platka.

    Platka i gupiki do oddania. Nie wiem co z danio czy dokupic i czy mogą zostać czy lepiej oddać. Generalnie chce dokupić neonków i kirysków. Chciałabym też pielegniczki ramireza czy mogą być ż neonkami i kiryskami i ile szt? Ewentualnie jaka mogłaby być obsada?
    Z góry dziękuję.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Marcin

      Hej,
      Skład pod Amerykę Południową, czyli temp w granicach 26-28 stopni. Z Ryb przez Ciebie wymienionych tylko Danio nie pasuje do biotypu Amazonki.

      Brakuje może jednego kiryska, one lubią stadka od 5szt. w górę. Możesz spokojnie dorzucić do tego neonki.
      Ramirezy jak najbardziej harem [samiec+2 samice]. Ale najpierw poczekałbym aż woda „dojrzeje”, te pielęgnice są dość wrażliwe na zmiany w wodzie.

      Jakie podłoże? Jakie rośliny? Coś więcej o parametrach wody?

  2. Igor

    Mogę trzymać ławice tych neonkow z kiryśnikiem czarmoplamym? Akwarium 54l

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      KIryśnik Czarnoplamy to łagodna ale duża ryba . Dorasta do 20 cm długości dlatego akwarium 54 litry jest dla niego zdecydowanie za małe.Minimalny zbiornik to 120 litrów.

    2. rrrrrrrrrrrrrrw

      Dodam jeszcze, że podobnie jak kiryski, powinno się je trzymać w grupach, więc 120L to absolutne minimum, dla 5-6 sztuk dorosłych proponowałbym raczej min. 160L

  3. Wiktor

    Witam chciałbym się spytać o obsade do akwarium 60L z neonkami i jeszcze żeby były jakieś rybki denne (np. jak kirysek) i moglibyście podać również ich liczbę (neonów inessa i rybek dennych) do 60L?
    Z góry dziękuję.

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrw

      Żeby nie przerybić to tak 10 będzie w sam raz, a na dno kiryski 6sztuk, najpopularniejsze i chyba najbardziej wytrzymałe są spiżowe. Dla neonów musisz mieć miękką wodę, jeśli taką masz ( <15dGH ) to możesz pokusić się o kiryski pandy zamiast spiżowych, moim zdaniem są urocze a przy tym mniejsze, co ma znaczenie przy małych zbiornikach.

    2. Tomasz

      Ewentualnie zaproponowałbym kiryski trójpręgie , ciekawy wzór na ciele, dosyć łatwo dostępne. Mam je od wielu lat i to jedne z moich ulubionych rybek.

    3. rrrrrrrrrrrrrrw

      Ciekawe, to fakt. Ale nigdy ich nie widziałem, a trochę sklepów zwiedziłem, i regularnie bywam na giełdzie z rybkami… Tomasz, jeśli już mówimy o ciekawych kiryskach to looknij na sterby, mam takie i na żywo zabawnie wyglądają z tymi swoimi kwadracikami na całym ciele, równe jak na szachownicy. Do tego płetwy boczne od przodu są mocno pomaranczowe i ostre jak brzytwa 🙂

    4. Tomasz

      Sterby jeszcze u siebie nie miałem , ale też mi się podobają. Natomiast Trójpręgie często są sprzedawane pod błędnymi nazwami:kirysek lamparci lub kirysek Julii. Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie ale po dokładniejszym przyjrzeniu się jednak można odnaleźć znaczące różnice.

  4. pppppp

    Witam!
    Mam neonka inessa od połowy bieżącego roku w akwarium towarzyskim.W tym akwarium mam jeszcze kilka gupików i rybki świetnie się dogadują.Pytanie,czy glonojad zwyczajny będzie dla nich dobrym towarzyszem.

    Odpowiedzi: 7
    Odpowiedz
    1. Paweł

      Mógłbyś powiedzieć ile jest rybek i ile litrów ma akwarium ,bo nic na razie nie wiem???

    2. pppppp

      Akwarium nie jest moje,wiec nie znam pojemnosci. Ryb jest w sumie 7.

    3. Paweł

      Czyli ile neonów i ile gupików napisz tak i będzie ok

    4. Paweł

      To jak nie wiesz to napisz lub zadzwoń do tej osoby.Zbrojnik pospolity będzie dobrym towarzystwem, ale wiesz ,że ta ryba jest uważana za przydenna rybę ozdobną.Nie je prawie w ogóle glonów i potrzebuje sporego akwarium min. 75l.Myślę ,że jak pisałeś to gupików jest 3-4 i zupełnie nie potrzeba więcej ,a noenów 6-8szt ,bo jak jest mniej to musisz dokupić bo to ryba stadna.Jeżeli chcesz tam jeszcze dorzucić zbrojnika to musi mieć min. 100l.Myślę ,że pomogłem;)

    5. pppppp

      neon jest jeden.gupików jest 6.Sam mam akwarium i mam w nim zbrojnika pospolitego ale jest dużo bo o ponad połowę większe.Akwarium jest dosyć pojemne ma ok 30-35 l.Dzięki za bardzo konkretną pomoc! 🙂

    6. rrrrrrrrrrrrrrw

      30L jest za małe dla wszystkich tych ryb. Poza tym jak pisze Paweł, neony to ryby stadne i przydałoby się dokupić 6-8 sztuk, ale nie do tak małego akwarium. Wkładanie jakiegokolwiek zbrojnika do 30L to już zalatuje pod znęcanie się nad zwierzętami. Co do neonów, one powinny być trzymane w bardzo miękkiej wodzie, na 99.99% nie masz takiej wody w kranie. Ze względu na twardość wody powinno się wykluczać trzymanie innesek z gupikami PO, nawet jeśli zapewni się pośrednie parametry wody, to żadne z tych ryb nie będą czuły się dobrze. Mówienie, że rybki dogadują się świetnie to zaklinanie rzeczywistości. Rybki Ci nic nie powiedzą czy są szczęśliwe czy nie, po prostu zamiast żyć aktywnie będą siedzieć apatycznie w kątach i nie dożyją nawet połowy swojej typowej długości życia.

    7. pppppp

      masz rację
      najlepiej będzie jeżeli namówię moją siostrę na większe ok 75l.

  5. Grzegorz

    Witam jak sprawdzić twardość wody gdzie kupić za szybko zielenieje
    pozdrawiam Grzegorz

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrrrw

      Kup sobie w sklepie lub 'aledrogo’ test firmy zoolek, sprzedają w takim zielonym opakowaniu dwa testy na twardość ogólną i węglanową gh-kh. Koszt około 20-25zł i wystarcza na chyba ok. 30 pomiarów.

  6. Mateusz

    Moje neonki żyja 1 i 2 lata a tam widzę że to długowieczne 10lat niemożliwe ??tak długo

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrw

      Sprawdź jaką masz wodę, twardość szczególnie. Najprawdopodobniej masz wodę twardą a neonki powinny żyć w miękkiej i dlatego padają dużo wcześniej.

    2. Michał

      Nie wolno przesadzać z temperaturą, maksymalnie 24stopnie im wiecej tym krócej ryba żyje.

    3. Mateusz

      Lekko twarda a temperatura wody 22 – 26 Stopni

  7. Marcin

    Hej.
    Właśnie stawiam akwarium 500l. Moim planem jest trzymanie gupików, ale chciałbym dokoptować także neonki. Doradzi ktoś jakie zachować proporcje? Gupików ma być około 30-40
    pozdrawiam
    Marcin

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. spoon

      Neonki najładniej wyglądają w przyciemnionym akwa z miekką woda, średnio pasują do gupików.

    2. Marcin

      Dzięki za odpowiedź. Zostają same gupiki.

  8. FreeY

    Hej posiadam mały zbiornik 60l i chciałbym do niego następujący zestaw rybek:
    kirysek spiżowy 4 szt
    otosek przyujściowy 4 szt
    neon iniesa 8 szt
    bojownik 1 szt
    Co wy na to ? Czekam na rady i pomoc z góry dziękuję:)

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Flow

      Według mnie to wszystko zależy od wielkości neonków i charakteru bojownika, na Twoim miejscu jeśli chciałbym zrobić taką obsadę to kupiłbym neonki miesiąc, dwa wcześniej niż bojownika i postarał się poszukać bojownika który pływa z innymi rybami w sklepie, zmniejszysz w ten sposób ryzyko że bojownik będzie agresywny i potraktuje neonki jako pokarm, lub worek treningowy. Reszta obsady się ze sobą nie gryzie, wszystko zależy od bojownika. Pozdrawiam.

    2. Nay

      Lepiej z bojownikiem nie ryzykować, a jak już się chce, to warto dokupić mu z 3-4 samiczki do ”męczenia”( nawet więcej można), załatwić bujną roślinność i miejsca do chowania się. Jeśli jesteś gotowy/a na ryzyko, które może się wiązać z stratą pieniędzy to możesz spróbować, ale bądźmy dobrej myśli, może akurat dasz radę je „pogodzić” 🙂
      Powodzenia!

  9. Pawel

    Witam
    Mam akwarium 60 litrowe i chcialbym miec w nim neonki z kiryskami. Po sprawdzeniu parametrow wody wyglada to tak pH 6.8 gH 14 co do temperatury obecnie ja stabilizuje ale jest ona w przedziale 22 – 26 stopni i zbijam ja do 24 stopni. Co o tym sadzicie i jesli te parametry sa odpowiednie dla tych gatunkow ryb to w jakiej ilosci moge je miec sam zastanawia sie nad 10 – 15 neonami inessa i 4 kiryskami pstrymi lub pigmejami.

    Pozdrawiam

    Pawel

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Grzesiek

      Witam. Jeśli chodzi o parametry to pH masz dobre, ale gH trochę za wysokie. Chcesz mieć ryby amazońskie, a te ryby lubią miękką. Aby zmniejszyć gH wody trzeba mieć filtr RO albo o wiele tańszą metodę czyli zwykła woda destylowana (taka do żelazek). Trochę dolewasz, potem badasz wodę jak wynik będzie dobry czyli gH=5 to możesz zakupić ryby. 10 neonek i kiryski mogą być razem.
      Pozdrawiam

  10. angela

    Witam. Co to może być neonki dostają wyłupiaste oczy bledną i zdychają. Zdechło już 20szt. Akwa 200 l filtr zewnętrzny plus napowietrzacz, temperatura 27 stopni. Dużo roślin. Obsada 3 skalary, 15 danio, 10 krewetek, 2 kiryski, 3 piskorki, ampularia, zebra, helmet i już 7 neonków inessa. Może ktoś pomoże?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. lenasobiejestem

      Po 1 skalary są odwiecznymi wrogami neonów
      2. Moim zdaniem masz za mały litraz dla 3 skalarow a co dopiero innych ryb (27 neonów-WTF?!)
      3.to skalary na pewno pogryzły twoje ryby lub je zaczynaja zjadać. Dla dobra twoich ryb zacznij coś oddawać bo tylko je męczysz !
      4. 27 stopni dla neonek?maks to 25!!!
      5 kiryski to ryby stadne. Minimum 6 ich musi być. Jeśli zaczęłaś swoją przygodę z akwarystyka bo wnioskuje to po twych błędach wybrałaś za duży litraz i za trudne ryby
      6 i Boże jeszcze zebra???!! Zacznij od początku albo zostaw same danio!

    2. Angela

      Dziękuję za skromna krytyczna odpowiedź. Ale Ci na slimak zebra do innych ryb ? Hello. A akwa mam już 10 lat i tam mam 10 letnie brzanki więc chyba taka oferma nie jestem jak uważasz. Tych ryb które teraz odziedziczyłam nigdy nie miałam i to co było było tym akwa jakbyś Ty zobaczyła to byś padła na zawał. ( bojownik gurami molonezje 27 neonow danio kirysy to co wymieniłem wcześniej węgorz ) no i to by było na tyle.

    3. Lenasobiejestem

      Przepraszam za ta krytyczna odp a ,,zebra” byłam pewna ze to chodzi o pielegnice zebrę. I nie uważam ze jesteś oferma tylko po twoim pytaniu wywnioskowałam ze jesteś początkująca (co wcale nie oznacza ze jesteś oferma). Jeszcze raz przepraszam jeśli cie uraziłam. ????????????

  11. lenasobiejestem

    Witam
    Moje akwarium jest już w drodze. Ma ono 54litry, oświetlenie LED 10W, filtr aquaela(model zapomniałam) oraz grzałkę 75W. Nie jestem początkująca ale zaawansowana też nie. Mniej więcej po środku. Na początku planowałam trzymać tam 7-8 żałobniczek 11-12 neonów innesa i 8 kirysków pigmejków. Teraz mam zamiar posiadać 20 neonek i 8 kiryskow. Czy to dobry pomysł? Która obsada lepsza? Jestem otwarta na inne propozycje dot rybek.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Ania

      Kiryski pigmeje bardziej pływają w toni wodnej niż po dnie, wtedy wyjdzie że i neony i kiryski będą w toni wodnej, nie myślisz że lepsze będą kiryski panda? 20 neonów to za dużo 🙂 zrobi się tłok,
      może lepiej 10 neonków i parkę pielęgniczek ramireza? 🙂 wtedy bez kirysków bo pielęgniczki zajmą dno.
      Słyszałam(sama będę chciała wypróbować) że można bojownika do towarzyskiego akwarium „przyzwyczaić” należy w sklepie wybrać tego który najmniej się „puszy” do kolegów w kubeczkach obok, potem powoli oswajać. Z neonkami i kiryskami np.panda powinno być okej 🙂
      To może:
      1xbojownik
      10xneon
      8xkirysek panda
      🙂

    2. lenasobiejestem

      Aniu, po dłuższym przemyśleniu również doszłam do tego ze neonkow będzie za dużo. Myśle o 8xprystelka barwna 8xkirysek pigmejek, wolałabym nie pandę ponieważ są dość duże oraz 12x neonki innesa. Co ty na to? Bojownika raczej nie chciałabym ponieważ preferuję rybki z Ameryki Południowej, a bojownik jest z Azji ☹️

    3. Dariusz

      Nie jesteś nawet początkująca – za dużo tych ryb planujesz. Akwa 54 l minus podłoże, filtr, grzałka itp. daje ci max 40 l wody. Możesz tam mieć max 40 cm dorosłych ryb czyli np. tylko 6 żałobniczek i to koniec. Sprawdź sobie do ilu cm rosną te wszystkie ryby, weź do ręki kalkulator i Ci wyjdzie że to akwa jest za małe na prawie wszystko.

  12. Agnieszka

    Witajcie, mam pytanie. Mianowicie marzą mi się jednocześnie bojowniki (bojownik) i neonki do akwarium 30x40x60 urządzonym w stylu krajobrazu podwodnego. Na razie posadzone są rośliny a ja zastanawiam się nad rybkami. Jak myslicie da radę pogodzić te 2 gatunki?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. zuzia

      da rade:) ja trzymałam. tylko kiedys kupiłam bojownika i 10 neonek w jednym dużym woreczku, jedna straciła oko.nie powinnam łączyć ich razem , albo chociaz szybciej iść do domu . a tak poza tym miał taki ogon ,ze nawet jakby chciał to by nie dogonił. bojownik to spokojna ryba świruje tylko do swojego gatunku. przeważnie . samiczke potrafi zameczyć ,ale zazwyczaj one są szybsze .zależy na jakiego trafisz.miałam kilka i każdy troszkę inaczej się zachowywał.

    2. Weronika

      bojowniki to bardzo agresywne rybki .Są piękne ale potrafią zabić własny gatunek.neonki to małe rybki i myęle ze razem sie nie pogodza . Neonki to rybki zyjace w sadzie moze gdybys kupiła np 12 neonków to razem w duzym zbiorowisku dadza rade ale no nie polecam 🙂

  13. Kasica

    Witam
    Raczkuje, a właściwie mogę powiedzieć, że jestem newbornem 😉 w akwarystyce. Na ów początek pozwoliłam sobie na 45 l tylko. Obecnie akwarium dojrzewa, więc mam czas na zastanowienie się nad obsadą. Czy mogłabym poprosić o pomoc? Jak dobrać płetwiaste, co by im się dobrze z sobą współżyło? W jakich ilościach? Temperatura w akwarium 25 stopni, mam problem ze zbiciem do niższej. Woda raczej twarda. Nie znam dokładnych parametrów, określę dopiero w dniu jutrzejszym.
    I jeszcze jedno pytanie? Jak jest s podmianą wody, czy mogłabym miast kranówy blokowej lać (odstaną oczywiście) wodę ze studni przydomowej?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Wojtek

      Kup do niego krewetki ???? RC lub cristal.
      Do tego 2 samce i 5 samic gupika Endlerów.
      Dobrze było by znać parametry tej wody

    2. Wlodi13

      Witam,
      sprawdź najpierw parametry (pH, GH, KH) wody kranowej jak i zarówno tej ze studni, a wiele to Tobie wyjaśni w odpowiednim doborze rybek.

    3. Patrycja

      Bojowniki. 1samiec i 3 samiczki

    4. Rav

      Raz w miesiącu mozesz odlać 1/3 wody i dolać swierzej. Lepsza bedzie kranówa ktora odstoji dobę niz ze studni. Woda kranowa jest wyjalowiona i nie ma w niej bakterii. A co do zbiornika to im mniejszy tym trudniejszy w utrzymaniu.

  14. Andzia

    Witam, zakładam akwarium 54l i chciałam wpuścić neonki
    Po zapoznaniu się z ich wymaganiami stwierdzam, że niestety nie mogę ich mieć
    Wodę mam średnio twardą pH 7,4
    Jaka obsada byłaby odpowiednia?
    Chciałabym rybki ławicowe i jakiś czyścicieli

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Krzysztof

      U mnie w sieci woda ma PH ok. 8 i jest bardzo twarda. Chciałbym mieć taką wodę. Obecnie mam neonki. Myślę, że woda u Ciebie nie stanowi większego problemu. Na początku mi rybki trochę chorowały ale podstawa to podmieniać odpowiednią ilość wody. Jeżeli występuje problem to należy podmieniać mało wody ok. 10 max 15%. Rybkom bardziej szkodzi nagła zmiana parametrów wody niż to, że woda ma nie właściwe parametry. Trzeba też wiedzieć, że rybki najczęściej chorują z powodu stresu i osłabienia. Między innymi zmiana parametrów wody wywołuje stres.

    2. Wlodi13

      Ja dzielę hodowców rybek na dwie grupy:
      1) na tych co wpuszczają rybki do swojego zbiornika bez względu na to jakie warunki w nim panują i jakoś to będzie… będą pływać – fajnie, usną – kupię nowe,
      2) i na tych co do akwarystyki podchodzą bardziej w sposób profesjonalny, zapewniają rybkom warunki w jakich powinny pływać – zbliżonych do naturalnych w jakich żyją w swoim środowisku.
      Wierz mi Krzysztof że Twoje Neonki nie przetrwają więcej niż 1/3 swojego przewidywanego żywota.
      Zgodzę się z Tobą że rybki najbardziej nie lubią nagłej zmiany parametrów wody (szczególnie pH i temp.) z prostego względu – tracą natychmiast swoją odporność i dlatego chorują, w najgorszym przypadku padają. Natomiast przy nieodpowiednich warunkach (parametrach) tracą tą odporność powoli, dlatego silniejsze osobniki będą utrzymywały się przy życiu dłużej niż te mniej silne które zaczną chorować dużo wcześniej, sam podałeś tego najlepszy przykład. Jednak przy złych parametrach wody nigdy nie będą żyły tak długo jak przy zapewnieniu im optymalnych (prawidłowych) warunków. A stres to swoją drogą… wywołany nieodpowiednią obsadą, zbyt małym akwarium, przerybieniem, czyszczeniem zbiornika, podmianami wody, zmianami miejsca swojego pobytu czy też złymi warunkami wody, jest wiele czynników stresu.

    3. Lenasobiejestem

      Ja osobiście mam mniejsze pH ale uważam ze możesz trzymać neonki i kiryski pigmejki. Ja posiadam 12 neonek (bardzo małych – Ok 0,7mm) oraz 8 kiryskow pigmejek (1cm). Rybki dobrze się dogadują. Zdecydowanie polecam. ????

  15. Emilia

    Witam czy do akwarium 112l dobra będzie obsada : przeźroczka indyjska, brzanka sumatrzańska, neonki,mieczyk, danio różowe, małe glonojady. Jeżeli tak to w jakich ilościach. Może polecicie mi jakaś inna gromade taka żeby było kolorowo w akwarium.

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Witam.
      Przy tylu gatunkach i optymalnej obsadzie dla każdego rodzaju potrzebowałabyś przynajmniej 200l akwarium, inaczej swoje 112l przerybisz aby zapewnić odpowiednie grupy (prawidłowe ilości) rybek. Dlatego musisz z czegoś zrezygnować – najlepiej z Brzanek, które w zbyt małej grupie (min. 8-10 szt.) i nie mając dość dużo wolnej przestrzeni do pływania, będą zaczepne wobec innych gatunków.
      Pozostałe rybki które wymieniłaś mogą być przy zachowaniu pewnych warunków. Neonki Innesa oraz Danio Różowe są rybami chłodnolubnymi, najlepiej będą się czuły przy temp. w zakresie 22-24°C, zatem utrzymanie 24°C będzie optymalne dla całej obsady, a 26-27°C powinno być tylko temp. okresową podczas upalnych dni letnich. Też zwróć uwagę na twardość ogólną wody GH, która dla komfortu (i prawidłowego rozwoju) wszystkich rybek powinna być w zakresie 10-12°dGH, czyli na przełomie miękka / średnio-twarda.
      Zawsze polecam do strefy dennej Kiryski (Spiżowe, Pstre), które są doskonałymi czyścicielami po opadającym, niezjedzonym pokarmie przez inne rybki i będziesz z nich miała większą pociechę niż z Glonojadów, ale sama zdecydujesz co wolisz.
      Zatem proponowana przeze mnie obsada to:
      – Mieczyk Hellera – 1 samiec + 2 samice,
      – Przeźroczka Indyjska – 6 szt.
      – Neon Innesa – 8 szt.
      – Danio Różowe – 6 szt.
      – Kiryski Pstre – 5-6 szt.
      Temperatura wody ~24°C, twardość GH=10-12°d.
      Powodzenia 🙂

    2. kuba

      Z mieczykami radze 2 samce i 2 samice ponieważ sam je trochę hoduje i jeżeli o młode chodzi to szybciej bendziesz mogła o nich myśleć przy 2 samcach i 2 samicach

    3. Amelia

      Z brzanek najlepiej zrezygnować. Mogą wykazać agresję. Jeśli nie chcesz mieć przerybionego akwarium najlepiej będzie wykluczyć jeszcze jeden gatunek lub ograniczyć ilość ryb .

    4. Amelia

      Proponowana obsada
      -Danio różowy 5-6szt.
      -kirysek spiżowy 3-4 szt.
      -neon innesa lub czerwony 5 szt.
      -mieczyk Hellera 4szt. 1samiec 3samice

  16. Dominika

    Czy aby na pewno neony mogą żyć tak długo?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. ren,n

      W warunkach naturalnych nawet dłużej niż 10 lat, w domowych 6-7 lat to maks

  17. Alicja lisia duszyczka

    Mam 5 neonków i 5 danio weloniastych czy powinnam jeszcze ich dokupić??? Podobno są to ryby stadne. (jeśli w czymś się mylę to bądźcie wyrozumiali, jestem początkująca)

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Zależy jak duże akwarium? i czy to cała obsada rybek, czy coś jeszcze?
      Faktycznie to rybki ławicowe, lepiej czują się w liczniejszych grupach.

  18. luna

    czy można je trzymać z danio pręgowanymi ?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sabina

      Tak, u mnie są i mają się dobrze.

  19. Monika

    Cześć, mam akwarium 70 l chciałabym tylko obsadę neonków (zastanawiam sie nad simulans lub innesa). Ile max. sztuk mogę mieć w akwarium? Chciałabym stworzyć ładną, widoczną ławice. Sprzedawca mówił o 30 szt. Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 12
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Cześć, decydując się na Neonki musisz zdawać sobie sprawę że są to rybki żyjące w miękkich wodach, jeśli nie będziesz w stanie uzyskać takich warunków, po prostu długo nie pożyją. Szczególnie Neonki Zielone gdzie oprócz wody miękkiej (GH: 1-8°d) wymagają jeszcze wody kwaśnej (3,0-6,5 pH). We większości kranówek w Polsce (za wyjątkiem gór) woda jest twarda (~20°dGH) i obojętna lub lekko zasadowa (7,0-7,8 pH), wówczas bez filtra RO się nie obędzie. Z kolei Neonki Innesa nie lubią zbyt ciepłej wody, najlepiej czują się w zakresie temp. 22-24°C, więc akwarium wtedy musi być usytuowane w dość chłodnym pomieszczeniu, same oświetlenie i praca filtra wew. podnosi temp. w akwarium o 1-2°C w stosunku do powietrza.
      Jeśli chodzi o ilość, mimo wszystko proponowałbym trochę mniejszą obsadę dla 70l, dla większych ławic potrzebna też jest odpowiednia dł. akwarium. Neonki Innesa są większe więc optymalnie byłoby 20 szt., Simulans ok. 25 szt.
      Koniecznie musisz sprawdzić parametry wody którą będziesz wlewać do akwarium: pH, GH (są do tego odpowiednie testy).
      Pozdrawiam.

    2. rrrrrrrw

      Większość sprzedawców taka właśnie jest, widzą kogoś kto niewiele się zna to wciskają co się da i ile się da. Jakby mieli wieloryba na stanie to też by wcisnęli mówiąc że spokojnie da radę. Na szczęście są takie strony jak ta…

    3. Wlodi13

      Zgadza się, a później wielkie rozczarowania… dlaczego rybki chorują, umierają…
      Jednak nikogo to nie usprawiedliwia od bezmyślnego kupowania rybek (my chcemy mieć w domu piękne akwarium, dla przedawcy jest to tylko biznes), są to stworzenia żyjące więc na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność aby im zapewnić prawidłowe warunki, jak każdemu innemu zwierzęciu. Z tym że mając w domu psa czy kota, kanarka, chomika… itd. powietrze do oddychania mają zapewnione przez naturę, w przypadku rybek odpowiednią hydrosferę do życia my musimy im stworzyć.
      Więc zanim ktokolwiek bierze się za akwarystykę, powinien nabyć choć to minimum wiedzy, jak się zakłada akwaria, co to jest dojrzewanie, co to są parametry wody, odpowiednie jej przygotowanie (uzdatnianie), wzbogacanie w mikroelementy, biotopy dla konkretnych rybek itp. Wszystkie te informacje w dzisiejszych czasach, w dobie internetu są w zasięgu na kliknięcie palca, wystarczy trochę poszukać, poczytać… nie wychodząc z domu. Mało kto pamięta, że kiedyś aby uzyskać takie informacje trzeba było chodzić po bibliotekach lub godzinami przesiadywać w czytelniach.
      Wystarczy trochę zaangażowania i chęci… a nie po prostu chlup rybkę do wody.

    4. UlaUlaśka

      Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić jakie masz pH i GH wody. Ja mam wodę średnio-twardą, lekko kwaśną. Skoro mam wodę średnio-twardą, warunki w moim zbiorniku dla neonów jest nieodpowiednie, ponieważ te rybki żyją w wodzie MIĘKKIEJ. Temp. w mojej wodzie wynosi 25 st. STALE, niedawno zainwestowałam w grzałkę z termostatem w wyniku posiadania samic bojownika. Siedemdziesiąt litrów i TRZYDZIEŚCI neonów? Ciut przesada. Zwróć uwagę też na związki organiczne, np. odchody, i inne zanieczyszczenia , które powodują zmiany twardości i pH wody. Radzę ci się jeszcze trochę nad tym zastanowić.
      Pozdrawiam.

    5. Wlodi13

      Ula, jeśli nie masz pojęcia na jakiś temat to lepiej publicznie się nie wypowiadaj, bo tylko ludzi wprowadzasz w błąd. Niby w jaki sposób związki organiczne mogą wpłynąć na pH lub GH wody? Odchody rybek, resztki pokarmu, oderwane cząstki roślinek mogą jedynie wpłynąć na poziom stężenia azotanów (oczywiście jeśli akwarium jest dojrzałe), a w przypadku niedojrzałego akwarium będziesz truć rybki uwalnianym podczas rozkładu tychże związków organicznych amoniakiem lub azotynami, dodam jeszcze że proces gnilny bardzo mocno pobiera tlen z wody.
      pH określa zawartość związków kwasowych (H+) lub zasadowych (OH-) a twardość ogólna GH określa poziom soli wapnia i magnezu, więc co wspólnego z tym mają „odchody i inne zanieczyszczenia”? Proszę trochę poczytać o tym, zrobić powtórkę z chemii, a nie wysnuwać błędnych hipotez.
      Jeszcze jedno… mam wodę średnio-twardą o twardości ogólnej 11°dGH, czy mogę trzymać Neony Innesa? oczywiście pytanie retoryczne 😉

    6. Monika

      Dzięki za informacje 🙂 pozdrawiam

    7. UlaUlaśka

      Skoro ty potrafisz tłumaczyć ludziom lepiej o neonach to zostań przyrodnikiem, wyjedź do Ameryki Południowej i obserwuj ryby. Człowiek nie jest maszyną idealną, bo tak naprawdę każdy z nas się kiedyś pomylił. Akurat neonki to nie ryby dla początkujących, mimo, że ja nie jestem początkującym, bo mam pojęcia o akwarystyce, a moje wiadomości dotyczące chemii cię nie interesują 🙂

    8. UlaUlaśka

      Skoro ty lepiej znasz się na neonach to zostań przyrodnikiem, wyjedź do Ameryki Południowej i tam obserwuj ryby. Człowiek nie jest, i nigdy nie będzie idealny. Neonki, tak szczerze powiem z mojego doświadczenia, nie są rybkami łatwymi w utrzymaniu w zbiorniku, tym bardziej nie dla początkujących. Jeden błąd nie oznacza, że nie mam pojęcia o akwarystyce, bo mam, tą przygodę zaczęłam kilkanaście lat temu w gimnazjum, a moja wiedza o chemii nie powinna ciebie interesować 🙂

    9. Wlodi13

      Nie muszę od razu wyjeżdżać do Ameryki Płd. aby obserwować tak piękne rybki jakimi są Neonki Innesa, wiele lat je hodowałem i mogłem im się przyglądać na co dzień. Chyba że zasponsorujesz mi bilet, chętnie wtedy sobie pozwiedzam jeśli już tak bardzo Ci na tym zależy…
      Akurat hodowla Neonków jest bardzo prosta, wystarczy tylko podstawowa wiedza na ich temat i sprzyjające ku temu warunki w domu, a będą pływały tak jak każde inne rybki.
      Osobiście Twoja wiedza z chemii w ogóle mnie nie interesuje, gdyż jest delikatnie mówiąc na poziomie kiepskim, a szkoda bo bardzo pomaga w akwarystyce. Bardziej interesują mnie bzdury które wypisujesz, a jeszcze gotów jest ktoś niedoświadczony w nie uwierzyć.

    10. UlaUlaśka

      Dobrze, już więcej nie będę wypowiadała ,,bzdur”, przez które ci niedoświadczeni są niezadowoleni..
      Przeszkadza ci to, rozumiem, ja też czasami nie wiem co wypisuję na tego typu serwisach, a bilet do Ameryki Południowej mogę ci śmiało kupić, kwestia czy ci się chce, czy nie chce.. 😉

    11. Wlodi13

      i to pewnie w jedną stronę, aby się mnie pozbyć i żebym nie wrócił do Polski 🙂
      …zostanę sobie tam, będę przyrodniczył z rybkami, muszę sobie tylko sprawić sprzęt do nurkowania 😉

    12. UlaUlaśka

      A dlaczego akurat w jedną? Przecież nie jestem potworem, spokojnie, wrócisz do Polski, a jeśli chciałbyś zostać w gronie ryb to nie ma problemu 🙂 Tak czy owak, jeśli zdecydujesz się na stały pobyt, nie ma problemu, bilet będzie tańszy.

  20. UlaUlaśka

    Witam,
    Ostatnio zauważyłam u swoich neonów ospę. Całe 4 neony, było ich 5, zdechły z powodu choroby…Jednak udało mi się unicestwić źródło Ichtioftiriozy. Wyleczyłam gupika domowymi sposobami, które jak zawsze nie zawiodły.
    Rozgrzana woda do 31-32 stopni i ćwierć łyżki soli kuchennej pomogły to świństwo zabić. Podejrzewam, że to właśnie od gupiczki się wszystko zaczęło. No cóż, trzeba liczyć się ze stratami i przede wszystkim ponownie dokupić stadko rybek.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrw

      Co do soli to musi być niejodowana. Z temperaturą 32 trzeba uważać, żeby nie zabić przy okazji rybek. Ja polecam zieleń firmy Zoolek. Kiedyś u mamy w akwarium przypadkowo zauważyłem ospę w zaawansowanym stadium. Szybkie zastosowanie leku uratowało niemal wszystkie ryby, zdechły tylko 3 bystrzyki czarne, które już były całe białe od kropek.Reszta rybek wyzdrowiała i do dzisiaj pięknie pływa.

    2. Wlodi13

      Cześć.
      Kuracja solą w przypadku chorych Neonków Innesa nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, a jeszcze podniesienie temp. wody do ponad 30°C jest dla tych rybek zabójcze, więc z pewnością nie padły one z powodu kulorzęska a w wyniku zbyt wysokiej temp. Pasożyt ten jest stosunkowo łatwy do pokonania o ile w miarę wcześnie rozpocznie się leczenie, szybka diagnoza i natychmiastowe podanie lekarstwa (np. Ichtio, CMF) daje 100% skuteczność. Przy czym kuracja powinna trwać przynajmniej 12 dni (co 3 dni podmiany wody i aplikowanie lekarstwa) aby mieć pewność że nowo wylęgające się pasożyty też zostaną unicestwione, jednak w przypadku Neonków Innesa temp. 27-28°C nie więcej, gdyż one bardzo źle znoszą temp. powyżej 27°C.

    3. UlaUlaśka

      Rozumiem. Postaram się kierować twoimi radami. Co do temp. masz rację, bo sama nie byłam pewna je w tej temp. trzymać, ale męczyły się w tej chorobie, już nawet ledwo pływały, dobrze, że już się nie męczą i są w tzw. ,,Rybim Niebie”
      Dziękuję za pomoc
      Pozdrawiam

  21. Kamilek

    Mam taką obsada i moje pytanie czy jest dobra
    9x neon inessa
    9x rozbora klinowa
    10x gupik pawie oczko
    3x zbrojnik (zwyczajny) na rzie są małe ok 3 cm
    Akwarium 120L temp w akwa ok 25 stopni

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Może być, pod warunkiem że będziesz miał w akwarium wodę średnio twardą, czyli utrzymywał twardość ogólną GH na poziomie 10-12°d. Korzystniej też będzie jeśli obniżysz trochę temp., najlepiej aby była w zakresie 23-24°C.

  22. Kamil

    Proszę redakcję o poprawienie twardości, w której mogą żyć Neony Innesa. Powinno być 1-12 dGH, a nie 5-20 dGH.

    20? Naprawdę? To woda dobra dla Gupików a nie dla Neonów. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd!

    pH to optymalnie 6-7, a temperatura 22-24 stopnie.

    To czy ryba żyje w dobrych warunkach czy wegetuje w skrajnych to ogromna różnica. Już kiedyś o to apelowałem i nadal nic nie zostało poprawione.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. admin

      Dziękujemy za zwrócenie uwagi, jednak prosimy o nie prowadzenie rozmów samemu ze sobą, symulując rozmowę dwóch osób 🙂

      Błąd poprawiliśmy jednak uważamy, że nie jest to tak drastyczny błąd, a nieco wyższa twardość jest dopuszczalna. Ryby w takiej wodzie również są aktywne, pokazują naturalne zachowania i nie mają problemu z przyjmowaniem pokarmu. Nie będą się jednak czuły na tyle komfortowo aby przystąpić do tarła. W sklepach/źródłach ryby te często trzymane są w jeszcze wyższych twardościach.

      Nie jesteśmy zwolennikami popadania w skrajności. Kierując się np. fishbase, powinniśmy podać twardość w przedziale 1-2.

      Kupując ryby w sklepie dbajmy przede wszystkim o jakość/czystość wody i jej stabilne parametry (zbliżone do naturalnych) oraz zapewnienie rybom jak największej ilości miejsca do pływania. Akwarium nigdy nie odda w 100% ich naturalnego środowiska.

    2. Kamil

      Nie prowadziłem rozmowy sam ze sobą, po prostu ktoś mi nieznajomy mnie poparł, co mnie w sumie nie dziwi. Faktem jest, że ryby w sklepowych zbiornikach pływają w złych parametrach ale to jest tymczasowe. Ryby w skrajnych warunkach nawet jeśli na pozór zachowują się normalnie, to często nie żyją tak długo, jak mogłyby żyć. Chodzi mi wyłącznie o to, żeby osoby sugerujące się niniejszą stroną mieli pojęcie jakie parametry OPTYMALNIE powinni rybom zapewnić. A tak, jak ktoś przeczyta że max 20, to pomyśli że 25 nie zaszkodzi aż tak bardzo i wtedy popadamy w skrajności. Na forach to często poruszany temat i niestety dość często ta strona, choć fajnie opisana, jest oceniana jako nierzetelna, a szkoda. Stąd moja interwencja i dziękuję za poprawienie tego błędu. Pozdrawiam

  23. michal

    Czy 2 molinezje 10 neonek (5 inne są 5 diamentowych) 2 brzanki mszyste i 2 sumiki szkliste to dobre ryby nie wiem nie znam się a ryby dostałem w spadku

    Odpowiedzi: 7
    Odpowiedz
    1. Mila

      Dobre dobre tylko zależy jakie masz akwarium

    2. nie wiem narazie są w przejściowym jakie polecasz? a i chcialem im dokupić jakąś rybkę np płaskobok może być?

      Nie wiem narazie są w przejściowym akwarium , jakie będzie ok? biorąc pod uwagę ze chciałem dokupić do nich plaskoboka będzie dobrze czy raczej odradzasz go?

    3. Mila

      polecam ci akwarium 250 l bo Płaskobok i bocja mszysta duża rośnie

    4. Mila

      Płaskobok może być to duą ale łągodna rybka

    5. Mila

      mam nadzieje że pomogłem

    6. UlaUlaśka

      Te dwie ryby rosną duże. Uważam, że baniak o pojemności 200-250 litrów będzie odpowiedni.

    7. Dominika

      Sumiki szkliate- za mało. Musi być min. 6.

  24. Justyna

    W moim akwarium pływa sześć neonek – indywidualistów. W stadku pływają tylko gdy w akwarium coś jest nie tak – filtr się zapcha albo temperatura im nie odpowiada (za ciepło w upały). Na co dzień każda rybka pływa osobno a czasami wręcz przeganiają się gdy jedna podpłynie do drugiej. Czy to jest normalne? A może powinnam się martwić?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Aru

      Jest ich za mało. By układały się w prawdziwą ławicę, potrzebna jest duża ilość sztuk – zależy jakie masz akwarium, aczkolwiek to nie kiryski tylko małe neonki, 5 sztuk to jak na receptę. W akwa 54l. możnaby mieć spokojnie sztuk 10-12, w ok. 100l 15-20 w zależności od ilości innych ryb w akwarium. Wtedy układają się w stadko.

    2. Dominika

      Nie do końca zgadzam się z tą teorią. Owszem, powinno być ich więcej, ale ja w 100l mam 15 sztuk i zachowywują się podobnie.

  25. Michu

    Chce założyć akwarium 112l, czy taka obsada będzie dobra? 9 gupików, 15 neonów, 8 mieczyków,
    3 małe glonojady, 3 otoski, piskorek, 6 danio pręg, 2 kiryski pstre, 2 kiryski albinosy, 2 kiryski spiżowe,
    2 kiryski panda. Z góry dziękuje. 😉

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Marc

      Tak ta obsada będzie super. Sam bym.lepszej nie wymyslil majac za zadanie totalne pomieszanie ryb pod względem wszelkich wymogow. Zegnam w ostatnim moim komentarzu na tej stronie gdzie szerzy się totalny kretynizm w komentarzach.

    2. Michu

      OK tylko się tak nie unoś zmienie plany, ale jak sam zaznaczyłeś na tej stronie występuje kretynizm pomyśl że pisząc to na tej stronie podkreślasz że sam jesteś kretynem.

    3. rrrrrw

      Panowie, trochę kultury, to nie fejsbuk ani wiocha.pl 😛
      A Ty Michu nie dziw się irytacji bo nie dość, że znęcasz się nad rybami to jeszcze zamiast podziękować za rady mądrzejszych to podskakujesz. To co zaproponowałeś to już nawet nie jest zupa rybna, to zlewki wszystkich zup świata i to dawno po terminie przydatności do spożycia…

    4. Ramka

      Tu się nie ma co unosić, tu trzeba uczyć młodych stażem akwarystów.
      Taka obsada jest bardzo często proponowana przez nieetycznych sprzedawców w zoologach, a początkujący akwamaniak nie ma skąd wiedzieć, że to złe – na spokojnie tłumaczyć i uczyć, że trzeba postępować inaczej „niż pan w sklepie powiedział”.
      Poczytaj więcej o tych rybkach, najlepiej na profesjonalnych forum w necie. Jest kilka. Od razu podpowiem, że np. gupików/mieczyków nie trzyma się z neonami, za to neony można trzymać z otoskami.

  26. Kasia

    Miałam 4 neonki 2 większe i 2 mniejsze z czego jedna zdechła jakieś 3 dni temu, wyłowiłam ja. A dzisiaj patrzę i jest ich znów 4 z czego jedna duża, 2 średnie i jedna mała skąd ona sie wzięła?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. aro

      Bocian przyniósł????????????????

  27. marcin200l

    Często jest dla mnie to żałosne >te pytania o obsadę akwarium.Radzenie się innych.POCZYTAJCIE O RYBACH I BEDZIECIE WIEDZIEĆ..pisze tu że Neon może byc z pielegnicca ramireza.i moze a jakiś idiota pisze że ramireza 26stopni a neon 24//W akwarium nigdy ryba nie zrobimny idealnych warunkow są one rozmnażane przeważnie na mniejscu i sa przyzwyczajone do delikatnie innych warunkow.Umnie jakoś Neon od dwuch lat żyje w 25-29stopni i nic sie nie dzieje ..WIEC NIE PRZESADZAJMY.nie dajmy sie zwariowac ..przestrzegajmy podstawowych zagadnięć akwarystyki ale bez przesady/

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wiktor

      Powiem ci tak. Trochę racji masz odnośnie tych warunków ale ta strona powstała po to żeby doradzić początkującym akwarystom. I staraj się nie popełniać błędów ortograficznych. 😀

    2. Marc

      Neon moze byc z ramirezami ale nie neon Innesa tylko simulans. Nawet czerwony już nie zbyt. Neony Innesa powinny żyć w temp 22-23 okresowo moga miec do 26-27 ale wtedy już widać po ich zachowaniu ze cos jest nie tak. Ramirezy to ryby cieplolubne i optimum dla nich to ok 27-28 min 26 zeby zdrowo sie chwały. Oczywiście będą imbecyle trzymający je razem bo co tam u kogoś innesy zyja w 27 to czemu nie u mnie. Tylko potem okazuje się ze żyją o połowę krocej ale co mi tam kupi sie nowe. Jeszcze dodatkowo mocne światło no bo akwarium ma pieknie wyglądać a że to ryby z BW i powinny miec półmrok to co tam hitlerowcy tez na przesłuchaniach ludziom w oczy świecili, nie? A i jeszcze pan w sklepie powiedzial że u niego wszystkie żyją w kranowce twardej i zasadowej to czemu mialbym se jeszcze filtr RO kupować i czesc wody przez torf przypuszczać aby ph obniżyć, przecież to tyle roboty. Tylko co taki delikwent z takim podejsciem by powiedział jak by to jego tak traktowano? Oj byłoby lamentu i psioczenia a i o jakieś organizacje praw czlowieka by się zahaczylo tylko z rybami jest inaczej, one glosu nie mają.
      Przykro mi ale nie moge sluchac jak ktos chrzani od rzeczy i jeszcze sam się usprawiedliwia ze przecież nie stworzy się wszystkim rybom idealnych warunków. Pewnie ze nie dlatego w akwarium nie trzyma się wszystkich tylko takie, ktore maja bardzo zbliżone wymagania, a wówczas można im stworzyć prawie idealne warunki, tylko trzeba chciec i miec szacunek dla nich bo to żywe stworzenia, a nie byc ignorantem.
      Sam w jednym akwarium mam Innesy i obserwuje ich zachowanie kiedy mają 22,5C i kiedy w lato temp w czasie upałów podchodzi do 26-27 – to już nie te ryby – plochliwe, pochowane choć oczywiście trzymane w akwarium BW a nie roslinniaku HT.

  28. Monika

    Witam, w domu mam akwarium 40l i zastanawiam się nad kupnem 6 neonek. Czy rybki dobrze by się czuły czy akwarium powinno być większe ?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. marcin200l

      po co wu gule zakładać takie malutkie akwarium..Minimum to 60l.wez zainwestuj 300-400 zł kup już cos w miarę porządnego aby miało wyglod.i aby można było coś tam trzymać

    2. Warmi

      Monia jesli nie planujesz trzymac w tym akwarium innych rybek to jak najbardziej 6 szt. neona Innesa bedzie czulo sie tam dobrze.. choc wieksze akwarium=wieksza lawica=bezpieczenstwo=piekno dla oka 🙂
      Ps. Przed zalozeniem zbiornika koniecznie przeczytaj (wygogluj) temat „cykl azotowy w akwarium”. Inaczej czekaja Cie smutne rozczarowania na samym statcie.
      Powodzenia 🙂

    3. PapuziaxD

      Do: marcin200l
      Szczycisz się,że masz akwarium 200l a tak na prawdę to to jest malutko, cyt. „Po co WU GULE (radzę zainwestować w słownik) zakładać takie malutkie akwarium. Mówisz innym, że mają małe akwaria a sam nie masz dużego. Może Monika chce mieć takie i jej się takie podoba? Albo po prostu chwilowo jej nie stać na większe? Nie pouczaj innych skoro sam nie jesteś jakimś wielkim akwarystą (o ile oczywiście to malutkie 200l to twoje jedyne akwa). I takie małe akwarium też może mieć „wyglod” (z polskiego to chyba najlepszy nie byłeś). A już do Moniki to popieram wypowiedź Warmi, jak dla mnie jeśli się uprzesz i byś chciała mieć coś do czyszczenia to by tam kilka otosków mogło być. Pozdro 🙂

  29. Adam

    Witam, czy neonki można trzymać z Molinezjami ?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wiktor

      Tak można

    2. Marc

      Można bo prawo jeszcze nie zabrania. Chyba tylko pod tym wzgledem.
      Piszesz bzdury a ktoś tego posłucha. Nie zapytales nawet jakie neony. Moze Innesy i przy okazji ugotuje je w temp molinezji ktora lubi cieplo 26-28, ale niezaleznie jakie neony to one potrzebuja wody kwaśnej pH 6,0-6,8 i miekkiej gh 15 i nawet nieco slonawej. Jak więc trzymac je razem?

  30. Wiktor

    Witam Zastanawiam się nad kupnem większego akwarium 240l. chciałbym dobrać taką obsadę: 20 neonów innesa 3 kosiarek 5 kirysków spiżowych 5 kirysków pstryk 3 zbrojniki niebieskie 1 bojownik syjamski 4 pielęgniczki ramireza i ewentualnie otoski. Czy taka obsada będzie odpowiednia? Proszę o szybką odpowiedz 😀

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wiktor

      Aha i jeszcze jedno pytanie. Czy krewetki Orange można trzymać z tymi rybkami? Wiem że się nie powinno, ale u wielu osób już je widziałem. Wiem że o wiele się wypytuje ale jestem jeszcze początkującym akwarystą i nie wiele jeszcze wiem dlatego bardzo często odwiedzam tą stronę. dziękuję za uwagę

    2. Warmi

      Wszystko zalezy od parametrow w Twoim akwa i tego jaki bedziesz mial sprzet w baniaku. Jaka filtracja, podloze, osw itd.
      Nie mozna udzielic odpowiedzi bez tych podstawowych wiadomosci. Obsade odbierasz do akwarium i wody jaka dysponujesz.