Pielęgnica papuzia

Pielęgnica papuzia - ryba akwariowa fot. flickr by DigiPub

Pielegnice papuzie - ryby akwariowe

Pielęgnica papuzia (Parrot Cichlid) – sztucznie otrzymany, a przez to niezwykłej urody, gatunek ryby akwariowej z rodziny pielęgnicowatych.

Ryba akwariowa Pielęgnica papuzia Pochodzenie ryb akwariowych

Występuje jedynie w hodowli akwariowej. Hybryda, prawdopodobnie uzyskana z krzyżówki pielęgnicy cytrynowej (Amphilophus citrinellus) i pielęgnicy wielobarwnej (Paraneetroplus synspilus). Ze względu na jej różne anatomiczne deformacje budzi dużo kontrowersji. Pasjonaci hodowli pielęgnic bojkotowali sprzedaż tej ryby w sklepach.

Ryba akwariowa Pielęgnica papuzia Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Pielęgnica papuzia może osiągać nawet do 30 cm długości (przeważnie jednak mniej). Po osiągnięciu ok 15 cm rośnie dość wolno. Ma krągłe, balonowate ciało z nienaturalnie zwężonym pyskiem, którego nie zamyka, co z kolei prowadzi do problemów z jedzeniem. Występuje w różnych wariantach genetycznych i kolorystycznych – od jasno żółtego poprzez pomarańczowy do czerwonego. Niestety spotykane są także okazy sztucznie barwione np. fioletowe, różowe, niebieskie itp., które częściej chorują i krócej żyją. Nie powinna być mylona z inną pielęgnicą Papuzią a mianowicie Hoplarchus psittacus. Pewnego czasu spotykana była także forma przypominająca serce (Heart Parrots, Love Parrots) – młodym rybom nacinano część ogona, na szczęście praktyki tej zaniechano po nagłośnieniu w prasie. Niemodyfikowane osobniki dożywają 10 i więcej lat. Płeć trudna do odróżnienia. Samce w okresie rozrodu mogą mieć pomarańczowe zabarwienia w okolicach pokryw skrzelowych.

Wytrzymałe ryby polecane zarówno początkującym jak i zaawansowanym akwarystom. Najlepiej trzymać je w większej grupie.

Ryba akwariowa Pielęgnica papuzia Odżywianie ryb akwariowych

Ze względu na ich zdeformowany otwór gębowy karmienie bywa problematyczne. Mogą nie przyjmować pokarmów utrzymujących się na powierzchni wody. Jedzą wszelkie dostępne żywe, mrożone i suche pokarmy. Najlepiej karmić wysokiej jakości pokarmami suchymi dla pielęgnic uzupełnianymi np. artemią lub larwami ochotki.

Ryba akwariowa Pielęgnica papuzia Akwarium ryb akwariowych

Młode mogą być trzymane w ok 114 litrowym akwarium. Dla dorosłych osobników zalecany jest ponad 200 litrowy zbiornik, z niezbyt jaskrawym oświetleniem i ciemnym piaszczystym podłożem. Do dekoracji można użyć korzeni i kamieni, między którymi ryby znajdą schronienie, pamiętając o pozostawieniu większej ilości miejsca do pływania. Nie wykazują zainteresowania roślinnością ale uwielbiają przekopywać podłoże. Do obsadzenia zbiornika najlepiej wybierać silne rośliny o dużych liściach przyczepione do dekoracji.

Żarłoczne ryby, generują duże zanieczyszczenia wody. W akwarium niezbędny wydajny filtr z nadfiltracją oraz cotygodniowe podmiany wody (ok 25%) .

Z natury łagodny ale jako gatunek powstały z połączenia agresywnych pielęgnic nie nadaje się do akwarium towarzyskiego Może być trzymany z większymi spokojnymi rybami np. skalarami, zbrojnikami, kiryskami, sumami szklistymi, cierniooczkami kuhla, mieczykami, tetrami czy większymi kąsaczowatymi. Zje mniejsze ryby, które zmieszczą jej się w pysku.

Ryba akwariowa Pielęgnica papuzia Rozmnażanie ryb akwariowych

W warunkach akwariowych bardzo rzadkie. Samce z reguły są bezpłodne ale czasami zdarzają się wyjątki. Farmy hodowlane stosują hormony zwiększające płodność. Rozmnażanie typowe dla pielęgnic. Samica składa jaja na twardej powierzchni i razem z samcem sprawuje opiekę nad potomstwem.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Parrot Cichlid
synonim:Bloody Parrot Fish, Jellybean Parrot Cichlid, Blood Parrotfish
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 15 - 24 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 15 lat
Akwarium:duże
min-pojemność:114 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:23 - 29 °C
pH:6.5 - 8.0 pH
twardość:2 - 25 ºdGH
Cena:powyżej 25 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Pielęgnica papuziaPoważnie o rybach - Pielęgnica papuzia

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 20

 1. Julita

  Na jednym zdjęciu jest pielęgnica zebra.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. adamin

   Tak.

 2. Piotr

  Witam, mam problem z jedną swoją papuzia. Otóż coraz większą część jej buźki oraz otwór nosowy jest zajęty przez biała narośl. Jest to koloru białego. Ponadto opadła jej górna warga . To coś rozrywa jej „skórę” i pochłania coraz większy obszar jej ciała. Niestety nikt mi nie potrafi pomoc, preparaty nie działają. Co to może być ? I czy jest szansa żeby to wyleczyć? Osoby znające się na tych rybkach proszę o kontakt na maila ticia007@gmail.com, prześle również zdjęcia, ponieważ ciężko mi jest to opisać a zdjęcia pokażą o co mi chodzi. Niestety tutaj nie mogę dodać zdjęć

  Odpowiedz
 3. Rafał

  Moja papuzia w tym roku skończyła 18 lat 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Gratuluję 🙂

 4. Mila

  Dzień Dobry mam problem mimo to ,że jestem akwarystom o dużej wiedze pomoże ktoś? wlodi13? a mianowicie mam rodzinkę papuzi dokładnie 2 sztuki papuzi w akwarium 2250 litrów.Mam w nim duży statek w którym samiec się chowa i jest prawie nieaktywny poza nim . Lecz samica jest normalnie w akwarium tylko się chowa w roślinności . Gdy coś robię na komputerze i popatrzę się na akwarium one sobie razem *latają ,a gdy podejdę to samiec do zamku a samica w roślinki. Co zrobić?????? bo przed tym jak się zaczęły tak zachowywać miały chorobę grzybiczą i gdy je wyleczyłem zaczęło się . a wcześniej były normalne . PS : proszę o pomoc pilnie,z Góry dziękuje.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć Mila. Staram wypowiadać się tylko na temat gatunków ryb z którymi miałem do czynienia, które hodowałem, niestety pielęgnic papuzich nigdy nie miałem. Pewne zachowania, rytuały, sposób życia rybek można nauczyć się tylko poprzez obserwacje, czasem z żadnej książki nie wyczytasz dlaczego tak się dzieje, a wiedzę uzyskasz tylko z doświadczenia. W Twoim przypadku mogę sugerować tylko na zasadzie przypuszczeń. Z pewnością obecne zachowanie nie ma nic wspólnego że kiedyś chorowały jeśli teraz są zdrowe, chyba że grzybica nie do końca została wyleczona (są to choroby ciężkie do pokonania) wówczas faktycznie rybki mogą reagować inaczej, z prostej przyczyny – coś im dolega, coś nie pasuje… z własnego doświadczenia wiem, że gdy tylko coś jest na rzeczy, zachowanie rybek diametralnie się zmienia, dlatego niejednokrotnie powtarzałem że obserwacja jest nieodłącznym elementem prawidłowej hodowli. Może jest to zupełnie coś innego, może zbyt jaskrawe oświetlenie jeśli ciągle się chowają, jednak piszesz że po odejściu od akwarium pływają normalnie… hmm… A jak się zachowują gdy je karmisz? też są skitrane w swoich schowkach, czy podpływają odważniej? a samczyk w ogóle nie jest zainteresowany partnerką? Myślę jednak że jest to kwestia wieku – rybki stały się dorosłe. Przedtem były młode i ciekawskie, nie obawiały się zagrożeń, z wiekiem zrodził się instynkt samozachowawczy i uciekają, chowają się z obawy przed niebezpieczeństwem. Chociaż pielęgnice to bardzo odważne ryby, bardzo terytorialne, walczą o swój skrawek w akwarium, owszem, lubią kryjówki ale nie ciągle… Naprawdę trudno mi powiedzieć i ocenić, sam jestem ciekawy co jest przyczyną. Daj znać gdyby coś się zmieniło, pozdrawiam.

  2. Mila

   Wlodi13 tylko problem one zachowywały się tak bez oświetlenia poprostu bardzo słabe teraz jest pokrywa i jest dobre idealne ale problem dalej to samo tak tak też są zkitrane . samczyk jest tylko chowa sie gdy podchodze no bo ja popatrze czasami się gonią i całują . moze tak popmimo duzego akwa mają wciąz 10 cm max dzienki wlodi

  3. Mila

   Wlodi13 dobre wieści samica jest juz odwazniejsza i pływa normalnie lecz samiec to samo

 5. PapuziaxD

  Mam trzy sztuki i te ryby są świetne. Przekopują całe dno (moje na razie nie kopią tam gdzie są roślinki, na razie xD), „całują” się (kiedyś robiły to częściej zanim pojawiła się trzecia), gonią się czasem też inne rybki ale nic im nie robią bo mam raczej duże ryby w akwa nie licząc ryb po prostu młodych. Tylko ich cena boli. Polecam, tylko nie kupujcie tych sztucznie barwionych, ogólnie to nie przeszkadza mi tworzenie ryb (np piel. flower horn) z resztą jakby mi przeszkadzało to bym nie miał papuzich, ale czy wszczepianie pigmentu pod skórę nie musi boleć tych ryb? Ogólnie to polecam tą uroczą, spokojną ale w sumie dosyć ruchliwą rybkę.
  P.S. Nie prawda że mają problem z zjadaniem pokarmu z powierzchni, moje zeżrą 3/4 całego pokarmu który daje jednorazowo do akwa z czego połowa jest zjedzona zanim spadnie pod powierzchnie wody.

  Odpowiedz
 6. Katarzyna

  Czy papuzie mogą być w zbiorniku z neonkami i pięcio pregowkami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. PapuziaxD

   Jeśli brzanki będą dorosłe to raczej tak, ale jak „papużki” podrosną to neonki zostaną potraktowane jako pyszny obiadek 😀

 7. Dawid

  Od wczoraj niespodzianka ! Moje papuzie złożyły ikrę i pilnują jej jestem dobrej nadziei, że uda się coś… ????

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. hassan

   Jak rozróżnić samice pozdrawiam

  2. PapuziaxD

   U mnie też kiedyś złożyły, ale nic nie wyszło :-(. A tobie się udało? Jak tak to gratuluję.

 8. darek

  Mam je ok. 2 lat i potwierdzam – super rybki – ale na pewno potrzebują sporego akwarium. Towarzyskie innych mieszkańców nie ganiają no chyba że złożą ikrę:) od małego trzeba uczyć ich obecności roślin bo ja swoje mam od kogoś i nie były nauczone to niestety żadna roślinka nie ma szans – serio – rozbroiły nawet sztuczne po kawałku :), ale rybki naprawdę super polecam każdemu i nie ważne czy to mutacja czy nie ważne aby była „humanitarnie otrzymywana” bez jak w opisie nacięć, czy „wstrzykiwania barwników pod skórę” – tego zawsze będę przeciwnikiem

  Odpowiedz
 9. kasia

  Słodkie rybki chciałabym je mieć ale rodzinie się nie podobają

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. PapuziaxD

   To kup i się nie pytaj. Chyba że jesteś dzieckiem to nie bo ci się jeszcze dostanie. Mojej rodzinie się podobają.

 10. igg

  Piękne rybki 😀 przekopują całe dno, co jakiś czas się też całują i wyglądają jakby były szczęśliwe 🙂

  Odpowiedz
 11. Neonek720

  Bardzo ładna ryba. 🙂

  Odpowiedz