Pielęgniczka Ramireza

Pielęgniczka Ramireza - ryba akwariowa

Pielęgniczki Ramireza - ryby akwariowe

Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi) jest gatunkiem słodkowodnej ryby okoniokształtnej z rodziny pielęgnicowatych.Pokojowa i towarzyska ryba, która może być trzymana w akwarium wielogatunkowym razem z innymi spokojnymi rybami.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Pochodzenie ryb akwariowych

Pielęgniczki Ramireza występują w Ameryce Południowej. Zamieszkują przede wszystkim spokojne, gęsto zarośnięte rzeki i strumienie w Wenezueli i Kolumbii. Zasięgiem obejmują dorzecze rzeki Orinoko, szczególnie w małych strumieniach w dorzeczu rzek Apure, Meta i Vichada. Pielęgniczki spotkamy w bujnej roślinności strefy przydennej i środkowej w miejscach o spokojnym nurcie i piaszczystym lub mulistym podłożu.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Pielęgniczka Ramireza - ryba akwariowa

Pielęgniczka Ramireza – samiec, samica

Pielęgniczka Ramireza osiąga długość do 7 cm. Samce można rozpoznać po nieco bardziej wydłużonych przednich promieniach płetwy grzbietowej. Samice natomiast mają wyraźnie czerwony brzuch. Rybka ma pokojowy i towarzyski temperament, może być trzymana w akwarium wielogatunkowym razem z innymi spokojnymi rybami. Na miejsce terytorium wybiera miejsca złożone z korzeni lub kamiennych grot. Rybom należy zapewnić kryjówki z gęstej roślinności. W czasie zalotów i tarła broni swojego rewiru. Pielęgnica Ramireza żyje ok 3 lat czasem dożywa 4.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Odżywianie ryb akwariowych

Główną potrawą w menu Ramirez są pokarmy żywe np.: widłonogi, doniczkowce, larwy komarów, tubifeks (rurecznik), dafnia (rozwielitka). Rurecznik może być źródłem zarazków, przed podaniem należy taki pokarm odkazić lub sparzyć. W razie braku żywego pokarmu zadowoli się pokarmem suchym.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Akwarium ryb akwariowych

Rybki najlepiej czują się w akwarium z rozległą przestrzenią do pływania o wymiarach co najmniej 60x30x30 cm, z jasnym, piaszczystym podłożem, gęsto obsadzonym roślinami, z dekoracjami w postaci korzeni i kamieni. Gatunek bardzo wrażliwy na pogorszenie jakości wody i podatny na choroby. Pielęgnica Ramireza może być trzymana z małymi kąsaczami, na przykład neonami lub z małymi, łagodnymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Rozmnażanie ryb akwariowych

Do tarła najlepiej wybrać dorosłą parę. Młode ryby „nie przykładają się” do pielęgnacji, co skutkuje zjadaniem ikry lub larw przez samicę. Woda do tarła powinna być odstała, poziom wody niski tzn. 10-20 cm. Do tarła należy podnieść temperaturę do ok 28–30°C podając w tym czasie pokarm zawierający białko i witaminy. Tuż przed tarłem u obojga ryb w miejscu odbytu pojawia się brodawka płciowa, która u samca jest zaostrzona, u samicy ma kształt tępy.

Pięlęgnice Ramireza rozmnażają się w miejscu widocznym, wolnym od roślin, na kamieniu, twardym podłożu lub dużym liściu. W pobliżu miejsca składania ikry szykowany jest dodatkowy dołek w piaszczystym podłożu. Samica składa najczęściej ikrę na kamieniach lub w jamkach wykopanych w podłożu. Po złożeniu przez samicę żółtawoszarych jaj (w ilości 200–400 sztuk) następuje zapłodnienie ich przez samca. Ikrą o wielkości ok. 1 mm opiekuje się w większości samica. Para wachluje ikrę płetwami dla zapewnienia przepływu świeżej wody bogatej w tlen.

Narybek pokazuje się po 70–100 godzinach. Rodzice pomagają młodym larwom oswobodzić się z osłon jajowych. Następnie przenoszą larwy do wcześniej przygotowanego dołka, gdzie przebywają kolejne kilka dni, aż do chwili zużycia zawartości pęcherzyka żółtkowego. Po zużyciu zapasów pokarmowych narybek zaczyna szukać pokarmu samodzielnie. Od tego momentu młode rybki należy dokarmiać najdrobniejszym planktonem: larwy słonaczka (solowca), grindala (Enchytraeus buchholzi), widłonogi. Zbyt duży pokarm rodzice rozdrabniają w swoim pysku. Narybek wybarwia się od 4 do 6 tygodni.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Mikrogeophagus ramirezi
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 7 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia3 - 4 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 30 °C
pH:5.0 - 7.0 pH
twardość:5 - 12 ºdGH
Cena:6 - 8 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Pielęgniczka RamirezaPoważnie o rybach - Pielęgniczka Ramireza

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 311

 1. Asia

  Może jakaś podpowiedz doświadczonego hodowcy rybek:
  dokupiliśmy ok 3 tyg temu, 2 ramirezy, para czarnych molinezji, 8 neonek ( w sumie 12) mam już kilkanaście gupików które chce oddać bo za dużo ich się rozmnaża, ostatnio w ciągu tygodnia padły mi ramirezki (pływały i zachowywały się normalnie) i neonki zostało sztuk 3 .. ph 5 dzisiaj sprawdzone, czy mógł mieć wpływ dołożenia ziemi pod kamyki z powodu zasilenia roślinek?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Ula

   Nie raczej nie z powodu zasilenia roślin. To musiało być coś innego. Czy przypadkiem nie przyłapałaś jakiejś ryby na skubaniu Ramirez i neonków?

  2. Asia

   zapomniałam jeszcze dodać o bojowniku który też mi padł, nie zauważyłam właśnie u razmirezek żeby je któreś atakowało, nie wiem czy za duża ilość gupików przeszkadza? U neonki widzę podgryziony ogonek, może gdy w pracy jesteśmy szaleją 🙂

  3. Agata

   Jak na moje oko to coś dużo poważniejszego niż „skubanie” przez inne ryby, od tego by nie padły…
   Stawiam na zatrucie azotanami (polecam zapatrzeć się w testy, chociażby paskowe jeśli na początek nie chcesz wydawać kupy kasy na kropelkowe), a skąd się wzięły azotany? A no stąd że rozgrzebałaś żwirek sadząc nowe rośliny (w podłożu tworzą się złoża). Druga opcja to najzwyczajniej w świecie „ospa”. Ryby nie miały białych kropek na ciele?
   PS. Ciekawi mnie baaardzo Twoje ph, jakim cudem masz 5 😮 ? Toż to sam kwas. Molinezje i Gupiki lubą bardziej zasadową wodę
   Pozdrawiam 🙂

 2. Patryk71

  Witam. Zakładam akwarium 112l i mam już kupiony żwirek bazaltowy 2-5mm. Czy ramirezki będą mogły w nim pływać? wiem ze najlepszy jest piasek ale niestety jest bazalt. To samo pytanie odnośnie kirysków

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. marcin

   Kirysyki raczej się pokaleczą o bazalt, chyba że masz z gładkimi krawędziami. Co do pielęgniczek to nie wiem.

 3. Marcin1987

  3 pielęgniczki nie. Pielęgniczki trzyma się w parach. Ja mam 20 neonów i 2 Pielęgniczki właśnie są tuż przed tarłem.

  Odpowiedz
 4. Jarek72

  Witam. Zakładam nowe akwarium 54l (wielkość nie podlega zmianie) i mam kilka pytań:
  1.Jakie oświetlenie: świetlówka T8 15w, T5 24w czy LED 6×1.5w.
  2.Ile mogę trzymać par ramirezek w tym akwarium i czy coś jeszcze.
  3.Obsada na start to gupik pawie oczko (ile sztuk samczyków i ile samiczek) i czy coś jeszcze.
  4.Roślinki myślałem o: cryptocoryne wendti, anubis bateri nana, rogatek sztywny oraz nadwódka wąsko i szerokolistna.
  5. Czy filtr kaskadowy AQUAEL VERSAMAX FZN-1 będzie odpowiedni

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kacper

   Najlepiej jedną parkę ramirezek, około 8 neonków inessa oraz parę kirysków lub otosków. Moim zdaniem lepszą świetlówką jest T5 24w. Co do gupików to kup 2 samczyki i 3 samice, nie kupuj więcej bo po miesiącu albo dwóch będziesz miał już około 10, filtr ok ale pomyśl nad nawozami i jakimś korzonkiem 🙂

 5. agnieszka

  Hej, mam pytanie mam akwarium 60l a w nim neonek i glojada, czy mogłabym dorzucić 3 te pielegniczki? Czy to będzie za dużo, ewentualnie chciałabym tez zamienić glonojada na cos innego plywajacego po dnie, macie jakies propozycje?

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. agnieszka

   Miało być, że mam 10 neonek, Bo teraz widzę, że nie ma tej info:) dajcie znać jak Wy to widzicie Bo znacie się lepiej a ja chce żeby było im dobrze 🙂

  2. rrrrrrrrw

   Na dno polecam kiryski, są fajne, nie wymagają wielkiego akwarium więc możesz kupić kilka, będą sobie razem śmiesznie pływały jeden za drugim. Pokarmu szukają na dnie więc musi być drobny żwirek a najlepiej piaszczyste podłoże. Jeśli w akwarium jest tylko jeden neonek, to pasuje mu dokupić chociaż z 6-8 kolegów, bo to ryba ławicowa. Pielęgniczki nigdy nie miałem więc nie wypowiadam się. Pozdrawiam 🙂

  3. agnieszka

   Mam 10 neonek, zapomniałam liczby dodać wyżej, chce 3 te pielegniczki i gdybym jeszcze brała kiryski to ile ich dobrać żeby czuły się dobrze ale w akwarium żeby nie było za pełno?

  4. rrrrrrrw

   Jak zamienisz glonojada na kiryski to myślę, że nie będzie zbyt pełno. Zawsze możesz skorzystać z prostego przelicznika: 1cm ryby na 1 litr wody. Jak masz baniak 60L to suma długości wszystkich ryb powinna wynosić ok 60cm. Oczywiście jak przekroczysz delikatnie to nie będzie tragedii. Kirysków musiałabyś kupić minimum 5-6, wyraźnie lepiej czują się w stadku. Ja 2 lata temu kupiłem akwarium z dwoma dużymi (6-7cm) kiryskami i były bardzo strachliwe, wręcz dzikie. Wystarczyło podejść pod akwarium i uciekały za kamienie. Później dokupiłem 5 małych i od razu zmieniły zachowanie, i śmiesznie to wygląda jak jeden wielki płynie a za nim stado małych brzdąców 🙂 Kiryski jeszcze mają jedną zaletę, szukają jedzenia na dnie więc czyszczą żwirek/piasek z tego, czego nie zjedzą ryby pływające na górze i w środku akwarium.Nie wiem jak z tymi pielęgnicami, piszą tutaj że mogą mieć rozmiar do 7cm, więc na 3szt potrzebujesz ok 20L, 10 neonek to ok 25L a 6 kirysków jak dorośnie do 5cm czyli potrzebują ok 30L, w sumie 75L. Ja bym zaryzykował, ewentualnie jak zobaczysz, że rybki źle się czują to można wtedy zamienić ramirezki na coś mniejszego. Pozdrawiam

  5. rrrrrrrw

   A to mój wielki kirys 🙂 http://laslas1.strefa.pl/kirysek.jpg

  6. agnieszka

   Glonojada na pewno zamienię, bo jest strasznie duży i siedzi ciągle w za malej jak dla niego skale, na pewno nie czuje się dobrze i potrzebuje większego akwa, a mam koleżankę która ma 100 litrów i chętnie go przyjmie 🙂 dzięki za pomoc 🙂

 6. Mati

  Mam 10 neonków i 10 gupików i mam pytanie jakie dokupić rybki żeby w akwarium nie było pustki ani na dole ani na srodku ani u góry i oczywiscie w jakiej ilosci akwarium posziadam 60 litrowe

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Monika

   Myślę, że możesz sobie dokupić jeszcze 3 zbrojniki niebieskie (glonojady) i harem mieczyków lub molinezji. Zarówno mieczyki jak i molinezje śmigają po całym akwarium, są pięknie wybarwione i bardzo „radosne”, dostępne w licznych barwach od śnieżnobiałych po ciemno czarne, czerwone i inne. Są też większe niż posiadane przez ciebie rybki, więc zrobi się ciekawiej.

  2. Cass

   Absolutnie nie słuchaj Moniki, dla wszystkich rybek które podała to jest za małe akwarium. Ja bym Ci polecała na przykład kilka Kirysków, które będą w dole akwarium. Możesz dorzucić kilka Danio lub Razbory, ale nie wiem czy to już nie będzie trochę za dużo. Musisz sobie przeliczyć, mniej więcej liczy się 1 cm ciała ryby na 1 litr akwarium (czyli suma długości Twoich ryb powinna wynosić około 60 cm, jak trochę przekroczy to tragedii nie będzie). Nie jest to doskonały przelicznik ale przynajmniej zmniejsza szansę przerybienia akwarium.

  3. Mari

   Ważne by nie przesadzić z ilością ryb. Muszą mieć one przestrzeń i otym warto pamiętać. Mieczyki i molinezje to dobre rozwiązanie.

  4. rrrrrrrrw

   Mieczyki i molinezje do baniaczka 60 l? Ja mam 112 l i trochę roślin, a w nim m.in. 5 molinezji. Dopóki były malutkie to śmigały sobie po całym akwarium jak pisze Monika. Teraz urosły wielkie czarne ruchliwe bestie i mam wrażenie, że akwarium zrobiło się dla nich za małe i musiałem zrobić duże porządki w roślinach. Tu na portalu podają dla mieczyków i molinezji odpowiednio 100 i 112 lirów, i żeby ryby się nie męczyły, traktujcie to jako absolutne minimum.

 7. Maciek

  Witam. Mam pytanie odnośnie tych pielęgniczek, więc jeśli posiadam akwa 63l i mam w nim 14 neonów innesa 3 skalary, 4 gupiki oraz 5 młodych mieczyków to mogę dołożyć do tego 1 parkę tych rybek i czy zagęszczenie będzie już zbyt duże?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Witaj. Ja bym na twoim miejscu wydał mieczyki i skalary i dopiero wtedy pomyślał o ramirezach.

 8. Radek

  Witam, mam małe pytanie. W akwa 130l mam molinezje, gupiki, skalary, gurami, mieczyki, 2 kiryski oraz kilka brzanek czy do tego składu mogę dorzucić parkę ramirezek, a jeśli nie to z czego powinienem zrezygnować żeby ramirezy posiadać?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Ile masz tych ryb dokładnie, chodzi mi o sztuki z poszczególnych gatunków?

 9. Kaska

  Mam 3 szt ramirezi, 2 samice i samca w akwarium 54l i wszystko byłoby ok gdyby nie fakt, że samica gania i podgryza samca bojownika. Mam też inne ryby na które agresywna samica ramirezi nie reaguje!! Pomocy, co robić nie chce już bojownika trzymać w małym osobnym akwa.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Zalecamy albo osobne akwarium, albo oddanie bojownika w dobre ręce. Nieprzemyślana obsada w zbyt małym akwarium. W 54 litrach najlepiej trzymać tylko jeden harem większych ryb z np. kiryskami, ewentualnie z niedużą grupką małych zwinnych rybek.

 10. Klaus

  Witam mam problem mam parkę Ramirezów. Samica super ok, a samiec od dwóch dni spędza czas na liściach albo na filtrze. Prawie w ogóle nie pływa. Czym to może być spowodowane? Proszę o odpowiedz.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lukasz

   Chory jest lub zestresowany. Zależy jakie masz parametry wody, czym karmiony, czy inne ryby go nie atakowały itd.

 11. Beniamin

  Czy w akwarium 45l mogę trzymać parkę ramirezek, 4 otoski oraz 5 kirysków panda? Z gory dzięki za odpowiedź 😉

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. olo

   oczywiście, że tak

 12. rudamaruda

  Moje akwarium 200l. obsadzone po bokach dużą ilością roślin, z korzeniami i kamieniami ułożonymi w taki sposób by rybki mogły się między nimi chować. moje rybki to 3 kiryski spiżowe, 3 kiryski pstre, 3 otoski, 8 neonek, 4 gupiki (w tym 1 samiec), 8 rozborek klinowych, 4 danio (parka pręgowanych i parka czerwonych), 2 platki czerwone (samiczki) i zastanawiam się nad pielęgniczkami ramireza bo bardzo mi się podobają, ale nie wiem czy nie będzie tego za dużo?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Neo

   Niestety już masz duża zupę rybna większość ryb które masz to stadne ryby a ty masz zaledwie po kilka szt .

 13. Ulala

  tydzień temu kupiłam parkę, ale babka w sklepie tak nieumiejętnie je łapała że dostałam w worku 3 rybki-samca i dwie samice 🙂 Jedna samica jest odmianą albino (tzn w sklepie napisano GOLD 🙂 ) ale do rzeczy – są mega spokojne i ogarnięte, nie reagują na zaczepki innych rybek, samiec dba o swoje samiczki, nawet je karmi (wypluwa ze swoich „ust” pokarm do „ust” samic) gdy je kupiłam były jasne, teraz dosłownie świecą się na fioletowo. Piękne rybki, trzymam je z 6 miedzikami i 1 barwniakiem szmaragdowym – w 100l akwarium gęsto obsadzonym roślinnością (jak na razie)

  Odpowiedz
 14. sonio122

  Jestem początkującym w te klocki. Ale chciałem się pobawić w pielęgniczki brat ma trochę doświadczenie, ale chciałbym się zapytać czy do 112l akwa mogę trzymać 5 gupików, parę ramirezek, parkę barwniaków, 4 kiryski pstre, 2 sumiki i 3 żółtaczki indyjskie. Proszę o poradę bo zależy mi o dobro rybek .

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kuba

   Niestety nie. Barwniaki i żółtaczki to agresywne ryby, nie powinny być trzymane razem w tak małym akwarium. Dołożenie ramirezów nie jest dobrym pomysłem. Nie napisałeś co to za „sumiki”, jeżeli szkliste, to tragedia…
   Gupiki i żółtaczki to woda bardziej twarda i zasadowa. Reszta miękka i kwaśna. Wniosek jest taki, że powinieneś oddać większość ryb i zakupić mniejsze, odpowiednie do twojego zbiornika.
   Pozdrawiam. Kuba.

 15. Aga

  Kupiłam parkę pielęgniczek ramireza i dzisiaj po jakimś tygodniu od zakupu samiczka zrobiła się prawie czarna, z samcem wszystko okej, woda ma odpowiednie dla nich parametry, akwarium 250l, karmie je mrożonym pokarmem, czy wie ktoś co jej może być?

  Odpowiedz
 16. marcin

  Witam.
  Jestem w miarę początkującym akwarystą.
  Wcześniej miałem gupiki.
  Mam pytanie :
  – Czy w akwarium 70 L mogę trzymać parę ramirezek , 5 kirysków panda i kilka ampularii

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. mateusz

   Tak

 17. ~~a~~

  Mam pytanko do kogoś kto ogarnia dobrze ich zachowanie. Miałam samicę w akwarium, żeby nie była sama to dokupiłam jej samca. Najpierw zachowywały się, jakby chciały się sobie „zaprezentować” – pokazywały się bokiem, stroszyły, wyglądało to troszkę jakby jedna tańczyła przed drugą. To zachowanie zarówno samca jak i samicy. Po około dobie od wpuszczenia samca zaczęły razem, zgodnie oczyszczać dno i kopać sobie dołek. A na drugi dzień samiec już gonił samicę i jakby ją podgryzał/zaczepiał. Nie po płetwach, ale jakoś w okolicy pyszczka i brzucha. A ona ucieka i zaczyna się chować. Ogarnia ktoś o co chodzi?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. ~~a~~

   Już wszystko wiem, tylko się „czubią”. Dzisiaj złożyły ikrę 🙂

 18. Kamila

  Początkujący możesz te ryby można trzymać z praktycznie wszystkimi

  Odpowiedz
 19. Początkujący

  Mam pytanie do doświadczonych akwarystów. Czy w akwarium mogę trzymać: 2 pary pielęgniczek ramireza, 3 kiryski pstre, 10 razbor galaxy?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. hab

   Dokup jeszcze 1 kiryska

 20. Patryk

  Cześć, mogę trzymać w swoim akwa takie rybki jak : pielęgniczki ramireza, neony innesa, tęczanki boesemana, tęczanki niebieskie, krewetki i kiryski? Akwarium mam 250 l

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Ania

   Obawiam się, że tęczanki Boesmana mogą zjeść neony i ramirezki, ponieważ są to ryby wyjątkowo duże, niestety ;c

  2. komar

   tak możesz jeśli masz akwarium co najmniej 200l

  3. neonek

   Duże rybki mogą jeść krewetki.

 21. walus

  Czy mógł bym trzymać ramirezki z welonem brzanką różową kiryśnikiem czarnoplamym i 4 gupikami???

  Odpowiedz
 22. Linka

  Ja trzymam ramirezki w wielogatunkowym i kompletnie nic a nic się nie dzieje. Zero ataków itp. A mam też dwa samce boliwijskie (miała być para), barwniaki czerwonobrzuche i kupiłam też dziś nowe pielęgnice. Tylko kurcze po wyjściu ze sklepu wypadła mi z glowy ich nazwa, a babka w sklepie jechała mi jakąś łaciną czy greką jeszcze nie umiała się doczytac, bo okularów zapomniała :-/.

  Odpowiedz
 23. Kasia

  W tym momencie posiadam tylko samiczkę. Niestety jej mąż zmarł 🙁 Z moich obserwacji wynika,ze ta rybka jest rybka terytorialna, lubi odganiać inne rybki (często tez większe – gupiki). Kiedy mieliśmy inna parkę Ramireza (pomaranczowe) to samce byly nastawione do siebie bojowo i odbijały sobie samiczki. Swoja droga fajny widok jak ze sobą konkurowali, trzęśli się i popychali 🙂
  W zoologicznym uprzedzono nas,ze są to rybki terytorialne i jak widać trzymanie więcej niż jednej pary nie obędzie się bez walk.

  Jędzą wszystko, ogólnie są spokojne, nie wykazują agresji i nie gryza innych rybek. Sądze też,ze przywiązują się do ludzi, bo jak podchodzę do akwarium zawsze do mnie samiczka przypływa.
  Nie odgania kirysków i upatrzyła sobie pilnowanie glonojada w jego armacie, w której on się chowa. Jest śliczna i każdego dnia się nią zachwycam, W przyszłości dokupimy jej samca. Brzanki sumatrzanskie bardzo były nią zainteresowane i chciały z nią pływać w stadzie ale po chwili dezorientacji zaczęła je odganiać 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ja

   Ramirezy agresywnie nastawione? Albo były przedtem trzymane w złych warunkach, albo to ty nie zapewniłaś im odpowiednich. Nie radziłabym trzymać ich, a tym bardziej gupików z brzankami. Brzanki to nie są odpowiednie ryby do akwarium ogólnego, są ładne, fakt, ale podgryzają ogony innym rybom, co może doprowadzić do zakażenia, a to z kolei do śmierci.

   Fajnie by było gdybyś podała litraż swojego zbiornika, ale ja do niczego nie zmuszam. Faktycznie masz rację, to są ryby terytorialne, sama przez gapowatość dałam kiedyś sklepikarzom z zoologika wybrać mi dwa obojętnie jakie, i dali mi dwa samce. Jeden był agresywny w stosunku do drugiego, spokojnego, a co gorsza wniósł mi ospę rybią do akwarium. Oczywiście udało się ją wyleczyć, ale samiec zdechł. Gdy do drugiego dałam samicę także był do niej agresywny i tak skończyła się moja pierwsza historia z ramirezami. Wczoraj kupiłam nową parkę i mają się świetnie. Są odważne, ale nie agresywne. To, że do ciebie podpływa, to jak dla mnie objaw czystej ciekawości, bo nie słyszałam nigdy żeby jakaś ryba akwariowa była na tyle mądra, żeby się przywiązać. Na razie nie musisz, ale radzę jak najszybciej dokupić jej samca, aby nie była samotna. Ale ważne jest, że lubisz swoją rybkę.

 24. Początkujący

  Witam, dopiero zaczynam przygodę z akwarystyką i mam pytanie do doświadczonych akwarystów. Otóż – czy w akwarium 70 litrów mogę mieć :
  – 3 kiryski pstre
  – harem bojowników (1 samiec+2 samice)
  – parkę ramirezek.
  Ewentualnie jeszcze z 6 neonów czerwonych, ale myślę, że byłoby już trochę za dużo z tymi neonami. Proszę o pomoc.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Grzegorz

   Wszystko ok ale z bojownikami dał bym sobie spokój w tym zestawieniu co piszesz. Jak zaczynałem zabawę z akwarystyką miałem bojowniki też samca i samice i skończyło mi się tak że je po prostu zamęczył. To są ryby samotniki i dobierają się tylko podczas tarła. Jak bojownik to tylko jeden samiec dla ozdoby

  2. Ja

   Nie proponuję trzymać bojowników z ramirezami, oba gatunki są bardzo terytorialne. Źle by się to skończyło. Radzę wybrać jedno albo drugie. Ja na twoim miejscu bym wzięła ramirezki, są mniej agresywne i ustawiające, w przeciwieństwie do większości bojowników (gdyż jak wiemy każdy może mieć inny charakter, dlatego właśnie pojedyncze, wyjątkowe osobniki mogą być absolutnie spokojne i delikatne).

  3. MAĆKO

   Ja proponuje żeby dać :
   -5 kirysków ponieważ to ryba stadna i im więcej tym lepiej (Najlepiej na początek kiryski ramieza lub pstre dla początkujących nie polecam pandy i albinosy są podatne na choroby
   -bojowniki ok. ale tylko jeżeli mamy dużo kryjówek lub gęsto obrośnięte roślinami akwarium ponieważ będą atakowały inne mniejsze ryby.
   -ramirezki ok.
   -neonki masz racje to za dużo ale jeżeli się zdecydujesz max 6.
   Bardzo dobrym patentem jest przelicznik 2 cm ryby na 1 l akwarium. =D

 25. Iguś Widzew

  Piękna spokojna ryba .. Ale czy w 90l moge mieć np. 6 -8 szt ?

  Odpowiedz
 26. Simon

  Witam i Pozdrawiam wszystkich tu piszących. Dopiero się uczę akwarystyki i w tym miejscu dziękuję wszystkim za fachowe informacje. Doceniam to i proszę o więcej. Dużo się dowiedziałem i nauczyłem co pozwoliło mi uniknąć błędów.

  Odpowiedz
 27. CICHY

  Ja dziś zakupiłem parkę mam zbiornik 200 l jak się zaaklimatyzują to powiększymy stadko, a czy mogą być trzymane z np. pielęgniczkami kakadu…?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ja

   Można je trzymać z rybami spokojnymi i z podobną do nich temperaturą, w tym innymi pielęgnicami można, ale sprawdź, czy nie mają zbyt wysokich przejawów agresji.

 28. Anonimówka.

  Kupiłam 2 samczyki, bo były tylko samce i mam pewien problem bo zaczęły „walczyć” tzn. ustalać hierarchie ale jeden z samczyków zrezygnował/poddał się, wyblakł i zrobił mu się czarny pasek wzdłuż ciała jakby był zestresowany, wiecie co można zrobić aby samczyk odzyskał kolory?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Anonimówka.

   Właściwie moje ramirezki wgl nie sa tak kolorowe jak te na zdjęciach ale są jeszcze bardzo młode, czy zakoloryzuja się bardziej z wiekiem czy coś może trzeba im dać np. karmę koloryzującą?

  2. Anonimówka

   Jednak okazało się że spokojny samiec ma ospę rybia 🙁 włożyłam go do chyba 3l zbiornika i włączyłam grzałkę na 29*c (powinnam więcej?), jakie mam podać lekarstwa? Samczyk ma biała plamkę na boku ogona (ogona, nie płetwy) D: proszę o pomoc!

  3. Mike

   Do ospy musi być wyższa temperatura 30 z czymś nie pamiętam chyba 33 (ale sprawdź sobie, żeby ryb nie zagotować 🙂 , a leczy się lekarstwem ze sklepu zoologicznego, niebieskim albo zielonym.
   Na barwę ryb odziaływuje kilka czynników:

   1. Wiek
   2. Zdrowie
   3. Osobnik drugiej płci (to są ryby, które żyją w parach przez całe życie, bez drugiej połówki nigdy się nie ubarwią do końca, najładniejsze są podczas godów)
   4. Ważnym czynnikiem jest aranżacja zbiornika, w akwarium bez dna, bez roślin i bez korzeni, rybki będą blade, a w zbiorniku gdzie jest dużo roślinek, korzeni, kamieni, piasku etc. będą mieć śliczne kolorowe ubarwienie.
   5. Ostatni czynnik to sam osobnik jedne są bardziej inne mniej ubarwione, są typy hodowlane, o różnym ubarwieniu, od czerwonych, przez żółte i niebieskie, na czarnych kończąc. 🙂

 29. Ja

  Można je trzymać z neonkami i/lub bojownikiem? (ps. jeszcze nie mam żadnej z tych ryb).

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. admin

   Zależy w jakim litrażu. Bojownik i Pielęgniczka Ramireza to dość terytorialne ryby, szczególnie w okresie tarła. Bywają trzymane razem ale w dużych (ponad 100 l) i zarośniętych zbiornikach. Neonki natomiast preferują chłodniejszą wodę od ciepłolubnych ramirezek.

  2. Ja

   A jakimi prostymi rybami w hodowli można je trzymać? Można np z gupikami?

  3. admin

   Tak, mogą być w akwarium z gupikami i innymi piękniczkowatymi.

  4. ja

   Z neonkami tak z bojownikiem nie .

  5. tom

   Z neonkami jak najbardziej. Najlepiej z czerwonymi. Neonki i ramirezy zyja w podobnej temperaturze. srednia najlepsza dla obu gatunkow to 27 c. Z bojownikiem absolutnie. Pozabijaja sie.

  6. Ja

   A moga byc w temperaturze 24 stopni C?

 30. Ryhu

  Ja dzisiaj Kupiłem Parkę Ramirezek wcześniej miałem Barwniaki Czerwonobrzuche też cudne ale…

  Odpowiedz
 31. paweł

  A ja mialem 4 ramirezy i cos je dopadlo i jeden dzisiaj odszedl( plywal u gory akwarium ,troche bokiem i widac po nim ze juz nie bardzo z nim) . Niestety drugi rowniez zaczyna plywac u gory akwarium i obawiwm sie ze cos z nim bedzie nie tak. Rybki mam 2 tygodnie i do tej pory bylo ok ale 3 dni temu kupilem kilka nowych roslin i rybek no i bach sie cos porobilo i tyle , moje neony tez cos sie dziwne i 3 wylowilem bo mialy takie dziwne deformacje i biale krostki i dziwne brzuszki . Troche smutny jestem i nie wiem czy nie ma jakiejs choroby ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Stawiam na to ze wraz z nowymi rybami przyniosłeś ospę zakup wiec w sklepie środek na te chorobę.

 32. jim

  chcialbym tylko zwrocic uwage ze to nie apisto tylko microgeophagus ramirezi.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Dziękujemy, za zwrócenie uwagi i nadmieniamy, że poprawną obecnie nazwą tego gatunku jest – Mikrogeophagus ramirezi (Myers & Harry, 1948). Nazewnictwo Apistogramma ramirezi, Papiliochromis ramirezi, Microgeophagus ramirezi było często spotykane w starszej literaturze akwarystycznej.

 33. Zbigniew

  Witam wszystkich miłośników
  Wczoraj kupiłem te rybki i są cudne!!!!!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. ewa

   witam czy ktoś z Was może mi podpowiedzieć dlaczego rybki te się gonią?? wiec kupiłam 3 tyg temy myślę że 2 samiczki (obie są żółte z czerwonymi brzuchami) i mają granatowe końcówki płetw. było ok siebie nie goniły i nie gryzły aż do teraz kupiłam samca i go gonią obie,dokupiłam po 3 dniach drugiego 2 parki miały być ale niestety gonią te nowe nowe osobniki,mała tego siebie bardzo gryzą nawzajem(te 2 samiczki) pomóżcie podpowiedzcie proszę.

  2. Beata

   Witaj – „ramirezki” to bardzo fajne, dekoracyjne rybki, które sama bardzo lubię; z mojego doświadczenia wynika, że nie są takie spokojne jak je tu powyżej opisują. Najlepiej trzymać parkę – dziewczynka ma różowy brzuszek, chłopiec jest ciut szczuplejszy. Trzymając parkę możesz obserwować widowiskowy taniec – zaloty. Zarówno chłopczyk jak i dziewczynka prezentują swoje walory, ale wtedy przeganiają ze swojego otoczenia „intruzów” – jest to niegroźne dla innych rybek, krzywdy im nie robią. Kiedy miałam 2 dziewczynki i chłopca, to on był pewnie szczęśliwy, ale dominująca panna zagoniła tę potulniejszą, która straciła intensywne kolory. Obecnie mam 2 chłopców ( przypadek ) i spokojnie dzielą akwarium, ale każdy pływa w swoją stronę. Jeśli nadal masz wojnę w akwarium, to radziłabym Ci zostawić sobie parkę, a drugą „oddać w dobre ręce” …
   Pozdrawiam

 34. Anonim

  Nom piękne rybki xd

  Też wkrótce kupię, zamierzam trzymać z neonkami w akwa 60l

  Odpowiedz
 35. robcio

  a ja kupiłem za 8zł młodą parke czyli zdaży się za 4zł

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. kubakom14@gmail.com

   Ile mogę trzymać ryb w akwarium 112 litrowym akw.

  2. arek d.

   Zależy jakie ryby.

  3. kubakom14@gmail.com

   2 gurami księżycowe 2 dwuplamiste, 2 złote, 2 fantomy czarne, 2 zółte, 2 czerwone, 6 neon czerwony 2 piskorki, 2 mułojady, 2 glonojady, 4 gupiki, 4 skalary, 1 duch, 2 pielęgnice, kakadu, 2 ramirezy i 4 inne pielęgnice nie pamiętam nazwy.

  4. kubakom14@gmail.com

   Czy to nie za dużo jak tak to których nie brać? Myślałem jeszcze o dwóch kiryskach albinos.

  5. Lin Teodorek

   Do kubakom14@gmail.com
   Do akwarium 112 litrów, taka ilość ryb to zdecydowanie PRZESADA. I wymieszanie tak wielu gatunków po 2 sztuki wszystkiego raczej nie wpłynie pozytywnie na zachowanie ryb. Duch nie dość że potrzebuje większego zbiornika jako dorosły osobnik to dodatkowo zje na kolacje połowę obsady. Moim zdaniem musisz wybrać czy chcesz posiadać mieszankę Gurami, czy 4 skalary czy inne pielęgnice.
   Do takiego litrażu odpuściłbym sobie skalary i inne duże ryby. Strasznie pomniejsza wizualnie zbiornik. Nie chciałbym narzucać własnego gustu, dlatego jeśli jeszcze nie kupiłeś rybek. To lepiej wybierz sobie 2 gatunki na dno czyli glonojady i jakieś kiryski; jakieś 2 gatunki jako główna „atrakcja” zbiornika i jeden gatunek na ławicę czyli przykładowo te neony. Jest taka zasada żeby na początek wybrać obsadę(ale nie kupować od razu) przygotować zbiornik jak należy, i stopniowo zarybiać zbiornik, żeby nie wrzucić na raz wszystkich ryb. Bo będą straszne wahania parametrów wody.

   I nie polecam pchania w zbiornik aby napchać, bo komuś się podobają wszystkie rybki świata. Zero przyjemności z utrzymywania takiego zbiornika. Sam chciałbym wiele gatunków, ale zdaję sobie sprawę, że nie zapewnię odpowiednich warunków. (koszta i czas)