Pygocentrus nattereri

Pirania czerwona - ryba akwariowa fot.piranhas-fr.net
  • Rozmiar: 30 cm
  • Akwarium: 200 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.0 pH
  • Wymagana temperatura: 24 - 26°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Piranie czerwone - ryby akwariowe

Pirania czerwona, natterera (Pygocentrus nattereri) – słodkowodna, drapieżna ryba z rodziny piraniowatych (Serrasalmidae). Jest uważana za najbardziej niebezpieczną piranię. Również poławiana lokalnie jako ryba konsumpcyjna.

Pirania czerwona – Natterera - Pygocentrus nattereri - Występowanie

Gatunek pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje dorzecza Amazonki, Parany, Essequibo, rzeki Urugwaj. Można je spotkać w rzekach, potokach, jeziorach czy na zalanych obszarach lasów. Szczególnie licznie wśród mokradeł Pantanal w południowo-zachodniej Brazylii.

Pirania czerwona – Natterera - Pygocentrus nattereri - Charakterystyka i usposobienie

W naturze osiągają do 33 cm długości i ok 4 kg wagi. Dolna szczęka zaopatrzona w duże, ostre zęby umożliwiające odcinanie jak nożem wielkich kęsów. Szczęka górna uzbrojona w bardzo ostre, choć mniejsze, zęby. Płeć praktycznie nie do odróżnienia. Samce są nieco mniejsze, krawędź ich brzucha od przodu przypomina literę V (u samic U). Dolna część ciała tych ryb jest rdzawo-pomarańczowa, natomiast grzbiet srebrzystoszary. Płetwy grzbietowa i tłuszczowa są czarne. W okresie tarła ich ciało nabiera ciemnej, niebieskoczarnej barwy. Spotykana jest również odmiana z żółto zabarwionym brzuchem.

W naturze ryby są szczególnie niebezpiecznie w okresach suszy. W normalnych warunkach są raczej płochliwe i bojaźliwe. W akwarium muszą być dobrze karmione. Głodne są agresywne i mogą wzajemnie się atakować. Przy odławianiu należy zachować ostrożność. Najlepiej do tego celu używać drucianej siatki. Gatunek ławicowy. Do akwarium zalecane min. 4 szt.

Pirania czerwona – Natterera - Pygocentrus nattereri - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne. W naturalnym środowisku po za innymi rybami jedzą również insekty, skorupiaki, materię roślinną czy nawet małe gady. W akwarium raczej niechętnie przyjmują inne pokarmy. Najodpowiedniejszym pokarmem są dla nich żywe lub martwe ryby. Dietę można uzupełniać kawałkami mięsa drobiowego, wołowego, sercami wołowymi, dużymi dżdżownicami itp.

Pirania czerwona – Natterera - Pygocentrus nattereri - Akwarium

Dla niewielkiej grupy młodych ryb wystarczy 200 litrowy zbiornik z piaszczystym podłożem, bujną roślinnością. Dorosłe stado wymaga jednak odpowiednio większego akwarium o min. 200 cm długości. Do dekoracji możemy użyć konarów, korzeni. Ryby potrzebują dużo wolnej przestrzeni do pływania. Światło najlepiej stłumione. Trzymane w takich warunkach będą bardziej widoczne i aktywne. Mogą być trzymane z innymi gatunkami piranii. Należy jednak pamiętać, że wśród ryb tego gatunku zawsze istnieje ryzyko agresji. Okaleczona, słaba ryba może być celem i ofiarą silniejszych osobników.

Część akwarystów z sukcesami trzyma piranie z innymi rybami np. z dużymi zbrojnikami  czy nawet małymi neonami. Nie jest to jednak zalecane i mimo, że przez długi czas będą żyć w zgodzie to niestety ale w każdej chwili mogą zostać zjedzone.

Pirania czerwona – Natterera - Pygocentrus nattereri - Rozmnażanie

Rozmnażanie piranii w domowych warunkach jest trudne ale nie niemożliwe. Niezbędne będzie duże akwarium o wymiarach min. 180x60x60 cm. Najlepiej zakupić stadko tych ryb np. 6 z których przy odrobinie szczęścia dobierze się para. Trzyma się ona z dala od pozostałych. W okresie godowym samiec przygotowuje dołki w dnie, do których samica składa ok. 300-400 przezroczystych, żółtawych jaj o średnicy 1.5 mm. Larwy wylęgają się po 36 godzinach. W tym czasie najlepiej przenieść je do osobnego zbiornika np. przy pomocy ssawki. Po 7 dniach narybek zaczyna swobodnie pływać. Na początku podajemy larwy solowca, potem siekane rureczniki, zooplantkon i narybek piękniczkowatych. Kiedy ryby osiągają ok. 1.5 – 2 cm, zaczynają się wzajemnie atakować. Można tego uniknąć rozdzielając je według wielkości oraz regularnie, obficie karmiąc.

Ostatnio zmodyfikowano: 29 stycznia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • duże
    • min-pojemność: 200 l
    • min-długość: 120 cm
  • Orientacyjna cena: 30 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 33

  1. Michał

    Akwarium 1000ltr 12 pirani .
    Raczej żaden inny gatunek z Nimi długo nie będzie egzystować zjedzą wszystko co sie rusza w akwarium.
    Rozmnażanie jest proste podnoszę temperaturę w akwarium i robię zaczyn z szyszek olchy i wlewam do akwarium .
    Gorzej z utrzymaniem narybku musi być duże akwarium młode piranie są tak agresywne ze zjadają sie nawzajem.
    Jak zaczynaja już pływać samodzielnie karmie je artemia hodowla prosta woda sól i napowietrzanie. W miarę jak młode rosna żywy mrożony pokarm np ochotka

    Odpowiedz
  2. Żaneta

    Posiadam 4 piranie: 3 są ciemo ubarwione i jedna jasno ubarwiona i ona zawsze trzyma się z daleka od tej trójcy. Te piranie w dniu zakupu miały być roślinożerne (niestety nie są). Oprócz nich posiadam pielegnicę papuzią i martwię się o jej los bo dostałam ją od córek i nie chciałabym żeby te ryby ją zjadły.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Witam , wiele zależy od tego jakim akwarium dysponujesz. Piranie (te mięsożerne ) spokojnie można trzymać z innymi rybami. Podstawą pokojowej egzystencji jest powierzchnia życiowa. Piranie nawet trzymane w akwarium jednogatunkowym ale zbyt małym potrafią zrobić sobie krzywdę. Pozdrawiam

  3. Michał

    Mam 4 sztuki w 960 ltr akwarium.
    Pływają z gupikami i płaskobokami. Dwa razy się już rozmnożyły ,ale nie udało mi się odchować młodych.Karmię je karasiami, szprotkami przepadają za śledziami.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Daniel

      Jakie wymiary ma to akwarium ?

    2. Sky[Kiedyś Michał]

      Nie wcinają gupików?

    3. michalzyczkowski@gmail.com

      Akwarium 200 cm długości głębokość 80cm wysokość 60 cm

  4. mariusz

    witam serdecznie .
    ja mam baniaczek 800l 140/60/100 (na zamowienie ) ile moge sobie pozwolic sztuk ?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Daniel

      Ze względu na nietypowe rozmiary zbiornika raczej minimalna ilość czyli 4 sztuki już dorosłe. Można sobie pozwolić w tym zbiorniku o jeszcze inne ryby ,które nie zmieszczą się w paszczy

  5. Jatoj

    Ile piranii tego gatunku lub innego gatunku miesozernego mozna umiescic w akwarium 600l o wymiarach 200x50x60?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kamil

      UU mnie w takim samym akwarium miałem przez 3 lata 10 sztuk od małego po tym czasie miały około 22-24 cm i akwarium wydawało się za małe dla nich i do tego 4 duże glonojady po 30-36 cm z którymi żyły w zgodzie.mysle że 6 będzie ok

  6. KP

    Jaki filtr byście polecili do hodowli piranii?( zbiornik 450l- 180x50x50, zależy mi na jak najmniejszym poborze energii) z góry dzięki.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Kamil

      Narurowy własnej konstrukcji na jakiejś dobrej pompie od CO. Będzie wydajny i oszczędny

    2. Tomek

      Co wy tu wypisujecie za glupoty na koncu ze min 200l dla grupy piranii czerwonych? Chyba dla bardzo mlodych ale podrosną i trzeba duzo wiekszego litrazu .W art. napisano min 200cm dlugosci to np 200x50x50 daje 500l pojemnosci akwarium
      Podaje sie docelową wielkosc zbiornika.Poza tym itak lepiej od razu mlode trzymac w docelowym zbiorniku bo nie beda karlowacialy .W jakis sposob ryba przystosowuje sie do litrarzu .Nie wiem jak to sie dzieje ale tak jest .Rosnie wieksza jak ma wiecej wody a mniejsza jak ma mniej .Stad tez w naturze zwykle te same gatunki sa wieksze niz te w akwariach .Nie jest to kwestia diety a wlasnie ilosci wody

  7. Krr

    Witam
    Czy te piranie mogą być trzymane w biotopie czarnych wód?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. ja

      Tak, te ryby nawet żyją w takim biotopie (ale raczej bez ryb typu neonka czy jakies mniejsze ((bo to pokarm)))

  8. Filip

    Ile tych ryb może być w zbiorniku 200l?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrw

      Ja bym do 200L nawet nie myślał o tych rybach. Widziałem je na żywo w krakowskim zoo, to są wielkie ryby a poza tym trzeba je trzymać w grupach, więc moim zdaniem takie rozsądne minimum dla dorosłych 4-5 ryb to 400-450L. Na portalu niby piszą, że mogą być w minimum 200L ale zauważ, że te 200L proponują dla „niewielkiej grupy MŁODYCH ryb”. Liseł – Ty już chciałeś w 40L hodować akary z maroni, molinezje i stado neonów więc może skup się na swoich rybach a nie proponuj znęcania się nad rybami innym akwarystom.

    2. Tomasz

      Dokładnie rrrrrrrrw ma racje , rybki były też kiedyś w warszawskim zoo i naprawdę robiły wrażenie. Chodziło mi kiedyś po głowie akwarium z tym gatunkiem ale jak zobaczyłem dorosłe osobniki na żywo to wiem że pozostaje mi podziwianie ich na odległość. Basenu w domu nie wybuduje, choć żałuje.

    3. Pola

      Ja w zoo widywałam piranie paku czyli dużo większe od piranii czerwonej, może podobnie było w tych przypadkach.

  9. kiger68

    można trzymać piranie z Oscarami lub sumem rekinim ???

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Sławomir

      „Sum rekini”, czyli panga (mówi ci to coś?) nie nadaje się do typowego, domowego akwarium. Głupotą jest w ogóle handel tymi rybami w zoologach,ta ryba potrzebuje kilkunastu tysięcy litrów!!!

    2. lukasz

      czyli mozna,ale krotko pozyje:)

  10. Zibi71

    …byłem w posiadaniu 4 sztuk 20-25 cm(przykry wypadek, nagle zachorowały), to było niesamowite gdy karaś 10-12cm był pożerany w około 3 sekundy 😉 To bardzo ciekawa ryba i obecnie mam nowe rybki 7 sztuk 10-15cm. Pozdrawiam miłośników tego gatunku…

    Odpowiedz
  11. Julka

    Witam,
    Zainteresowałam się tymi bestyjkami- urocze ;3 . Zastanawiam się nad kupnem małej (4 os.) grupki. Ale muszę jeszcze kupić dobre akwarium i w związku z tym mam pytanko: czy długość 120 cm poj. 300 l wystarczy na cztery (zakładam że dorosłe) osobniki czy trzeba będzie zmieniać? I czy cztery to odpowiednio duża grupa???

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Akwamaniaczka

      Na Twoim miejscu zostawiłabym tak jak jest. Nie należy kupować jeszcze jednego osobnika, tyle ile napisałaś wystarczy 😉

    2. Julka

      Akwamaniaczka, dzięki wielkie :))

  12. Przemek

    Witam posiadam tego rodzaju ryby ogromnie jestem zadowolony z ich zażartego charakteru, akwarium ma 500 litròw pływa w nim 20 szt piranii w tym roku zmieniam akwarium na minimum 1000 litròw. Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomek

      Na twoim miejscu w tych 1000l zredukowalbym bym piranie do max 10-11 szt
      To nie szafa zeby pakowac ile sie zmiesci .Zadbaj o komfortowe dla nich warunki choc i tak nie beda mialy tyle miejsca co w naturze to te 1000l dla 10-11szt bedzie naprawde bardzo dobrze

  13. jerzy

    Piękne i groźne, są bardzo spokojne. Ja umie się z nimi obchodzić. Miałem już i nie mam złych wspomnień.

    Odpowiedz
  14. Patryk

    fajne? te ryby są przerażające

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. PapuziaxD

      Widzę że ktoś się naoglądał za dużo horrorów z udziałem pirani. Nie mam tych ryb ale uważam je za bardzo ciekawe i fascynujące. One rzadko zjadają ludzi a mięsożernych ryb jest miliony więc czemu akurat piranie uważasz za przerażające?

  15. franek

    Bardzo fajne ryby i ładne!

    Odpowiedz