Nimbochromis livingstonii (Günther, 1894)

Pyszczak plamisty - ryba akwariowa fot. J de Lange src: hetncf.nl
  • Rozmiar: 25 cm
  • Akwarium: 250 l
  • Wymagane pH: 7.6 - 8.8 pH
  • Wymagana temperatura: 24 - 28°C
  • Biotop: Afryka, Malawi

Pyszczaki plamiste - ryby akwariowe

Pyszczak plamisty, Pyszczak Livingstona (Nimbochromis livingstonii) – duży drapieżnik, przedstawiciel grupy pyszczaków należących do rodziny pielęgnicowatych.

Pyszczak Livingstona – plamisty - Nimbochromis livingstonii - Występowanie

Afryka. Gatunek endemiczny występuje jedynie w jeziorach Malawi i Malombe. Spotykany zarówno w płytkich jak i bardzo głębokich wodach, nawet poniżej 100m. Najczęściej widywane w pobliżu roślinności z rodzaju Vallisneria.

Pyszczak Livingstona – plamisty - Nimbochromis livingstonii - Charakterystyka i usposobienie

Dorosłe osobniki osiągają do 25 cm długości. Ubarwienie ciała może być różne, od srebrnego, przez żółty po niebieski, ozdobione ciemnym kontrastującym, losowo połączonym, kamuflującym wzorem. Płetwa grzbietowa może być zabarwiona na niebiesko z pomarańczowym lub czerwonym pasem, a czasem biała linią. Na płetwach piersiowych mają blade plamki, a płetwa odbytowa jest zazwyczaj pomarańczowa lub czerwona.

Samce w odróżnieniu od samic są odrobinę większe, jaskrawiej ubarwione i posiadają na płetwie odbytowej wzór plam przypominających jaja oraz nieco niebieskiego ubarwienia w partii czołowej. Młode ryby są białe z brązowo nakrapianym wzorem.

Pyszczak Livingstona jest bardzo podobny do pyszczaka wspaniałego, ale nie jest aż tak kolorowy i nie posiada niebieskiego zabarwienia głowy.

Jest rybą drapieżną, którą cechuje duży spryt i oryginalna technika polowania. Potrafi kłaść się w bezruchu na podłożu udając martwą, a kiedy mniejsza, zaciekawiona ryba podpłynie, błyskawicznym ruchem głowy łapie w pysk swoją ofiarę. Z tego też względu nazywa się ją potocznie „śpiochem” (sleeper).

Preferuje pływanie w otwartych wodach. Trzymana w dobrych warunkach dożywa ok. 10 lat.

Pyszczak Livingstona – plamisty - Nimbochromis livingstonii - Odżywianie i karmienie

Drapieżnik z natury odżywia się mniejszymi rybami. W akwarium najlepiej karmić wysoko proteinowymi pokarmami. Nie są wybredne. Chętnie spożywają te suche, mrożone i żywe np. kryl, krewetki, mniejsze ryby. Uwaga! Podawanie żywca może pobudzać ich instynkt łowiecki i zwiększać agresję. Dla zrównoważenia diety co jakiś czas dobrze podawać pokarmy roślinne.

Pyszczak Livingstona – plamisty - Nimbochromis livingstonii - Akwarium

Dla grupy młodych pyszczaków plamistych wystarczy ok. 250 litrowe akwarium. Ryby te jednak szybko rosną, a grupa 6-8 dorosłych wymaga co najmniej 500 l.  Zaleca się trzymanie jednego samca w towarzystwie kilku samic. Samce są agresywne wobec siebie, a ich agresja nasila się szczególnie podczas okresu rozrodu.

Do odwzorowania ich naturalnego środowiska niezbędne będzie piaszczyste podłoże, a dodatek kruszywa koralowego pomoże w utrzymaniu odpowiednio wysokiego odczynu pH. Należy przy tym pamiętać, że twarde i ostre podłoże może prowadzić do skaleczeń. Wzdłuż zbiornika powinno być dużo wolnej przestrzeni do pływania oraz wiele kryjówek pośród kamieni i/lub korzeni. Rośliny mogą być dodane, ale tylko te z wytrzymałymi, grubymi liśćmi, które mogą być przymocowane do dekoracji.

Wymagają wydajnej filtracji i dużego ruchu wody. Optymalne parametry wody dla tego gatunku to ok 8 pH, 6 – 10 dGH i między 23 a 28°C temperatury. Mogą również tolerować lekkie zasolenie, ale poniżej 1.0002 g/cm3.

Poza okresem rozrodu raczej nie wykazują agresji w stosunku do większych od siebie ryb. Mniejsze ryby prędzej czy później zostaną potraktowane jako pokarm. Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym, jednak dobrym towarzystwem może być pyszczak hełmiasty, pyszczak nóż (Dimidiochromis compressiceps) czy inne duże gatunki z jeziora Malawi.

Pyszczak Livingstona – plamisty - Nimbochromis livingstonii - Rozmnażanie

Rozmnażanie nie jest łatwe. Akwarium hodowlane powinno mieć co najmniej 120 cm długości, urządzone w sposób jak wyżej, z dodatkiem kilku płaskich kamieni. Idealne parametry wody to 8.0-8.5 pH i temperatura  26 -27 C. Zaleca się trzymanie w grupie jednego samca i 3-6 samic i podawanie wysoko proteinowych pokarmów zwierzęcych.

Samiec gotowy do tarła nabiera intensywniejszych barw i wybiera miejsce do rozrodu, najczęściej jest to płaski kamień lub wykopane zagłębienie w podłożu. Tarło odbywa się w sposób podobny do innych pielęgnic. Samica układa jaja w rządku i ustępuje miejsca samcowi, który je zapładnia. Następnie wraca, zbiera zapłodnioną ikrę do pyska i układa kolejny rząd. Dorosła samica może złożyć do 100 ziaren ikry.

Samica inkubuje jaja przez ok. 3 tygodnie do czasu wypuszczenia samodzielnie pływającego narybku. W tym okresie nie przyjmuje jedzenia a jej kolory ciemnieją. Jeżeli zdecydujemy się na oddzielenie jej od grupy to należy zachować szczególną ostrożność bo często w sytuacji stresowej wypluwa lęg. Z przenosinami powinno się jak najdłużej czekać, chyba że jest niepokojona przez innych mieszkańców.

Narybek po opuszczeniu pyska matki jest na tyle duży aby przyjmować larwy artemii. Samica opiekuje się nim przez kolejnych 10 dni. W razie niebezpieczeństwa młode szukają schronienia w jej pysku.

Ostatnio zmodyfikowano: 22 listopada 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Nimbochromis livingstonii
  • Akwarium:
  • Orientacyjna cena: 10 - 70 zł
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.