Pyszczak Maingano

Pyszczak Maingano - ryba akwariowa fot.malawicichlides.fr

Pyszczaki Maingano - ryby akwariowe

Pyszczak Maingano (Melanochromis cyaneorhabdos) – ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych zaliczana do roślinożernej grupy pyszczaków Mbuna.

Ryba akwariowa Pyszczak Maingano Pochodzenie ryb akwariowych

Południowo-wschodnia Afryka. Gatunek występuje jedynie na niewielkim obszarze Jeziora Malawi. Zamieszkuje skaliste miejsca wybrzeża pomiędzy przylądkami Mbako i Mbembe, w pobliżu wyspy Likoma, gdzie żyje na głębokościach od 3 do 20 metrów.

Ryba akwariowa Pyszczak Maingano Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Pyszczaki Maingano osiągają ok 10 cm długości. Ze względu na podobne ubarwienie płeć ryb bardzo trudna do rozróżnienia. Samce możemy poznać po ciemniejszym, granatowo-czarnym podbrzuszu, które u samic jest najczęsciej niebiesko-szare. Nie należy się jednak zbytnio tym sugerować, ponieważ znane są przypadki kiedy ryba wyglądająca na samca okazywała się samicą. Dorosłe samce są zazwyczaj nieco większe i intensywniej ubarwione. Zarówno samce jak i samice posiadają pojedyncze atrapy jajowe na płetwie odbytowej.

W naturze nie obierają i nie bronią konkretnego terytorium. W akwarium wręcz przeciwnie – terytorialne i agresywne  – samiec szuka miejsca (czasami samice), którego będzie zaciekle bronić przed innymi samcami swojego gatunku. Hodowcy zalecają trzymanie jednego samca i 3-4 samic. Ryby chętnie przesiadują w grotach i jaskiniach skalnych. W toni wodnej najczęściej pływa dominujący samiec.

Ryba akwariowa Pyszczak Maingano Odżywianie ryb akwariowych

W naturze żywi sie peryfitonem, czyli glonami porastającymi skały z żyjącymi w nich bezkręgowcami oraz planktonem. W akwarium akceptuje większość pokarmów ale podstawą diety powinny być pokarmy roślinne np. granulaty i płatki z dodatkiem spiruliny, siekany szpinak itp. Dietę najlepiej urozmaicać lekkostrawnymi pokarmami zwierzęcymi np. artemią, planktonem, wodzieniem.

Ryba akwariowa Pyszczak Maingano Akwarium ryb akwariowych

Dla haremu pyszczaków – jednego samca i kilku samic niezbędne będzie duże akwarium o długości co najmniej 90 cm i pojemności ok 150l. Jeżeli samców ma być więcej lub chcemy je trzymać w akwarium wielogatunkowym to musimy dobrać odpowiednio większe akwarium. Niezbędna będzie duża ilość dekoracji np. konstrukcje z kamieni – groty, jaskinie – gdzie ryby będą mogły znaleźć schronienie. Najlepiej czują się w zbiorniku z piaszczystym podłożem i dobrze natlenioną wodą.

W stosunku do innych gatunków mogą być agresywne jak i łagodne, tak jak u większości ryb pielęgnicowatych o wszystkim decydują indywidualne cechy poszczególnych osobników. Nie powinny być trzymane razem z łagodnymi gatunkami np. Aulonocara oraz innymi przedstawicielami Melanochromis (mogą się krzyżować), można je natomiast łączyć z innymi pyszczakami z grupy Mbuna np. Pyszczak Red Red, Pyszczak Saulosi, Pyszczak Yellow.

Ryba akwariowa Pyszczak Maingano Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie należy do stosunkowo łatwych. Ryby po osiągnięciu rozmiaru 6-7 cm są dojrzałe płciowo i gotowe do odbycia tarła. Najlepiej rozmnażać je w akwarium gatunkowym w haremie składającym się z jednego samca i przynajmniej 3 samic. Niezbędny będzie zbiornik o długości 90-100 cm, z piaszczystym podłożem oraz licznymi kryjówkami, szczelinami i grotami. W akwarium należy umieścić także kilka płaskich kamieni na których ryby będą mogły złożyć ikrę. Woda powinna być zasadowa, najlepiej w zakresie 8.2-8.5 i temperaturze 27-28°C. Przed planowanym tarłem ryby obficie karmimy pokarmami roślinnymi, żywymi i mrożonymi.

Do aktu dochodzi najczęściej nocą w ustronnym miejscu wybranym przez samca pomiędzy skałami, przez co rzadko mamy możliwość jego obserwacji. Podczas zalotów samiec bywa natarczywy, dlatego właśnie pyszczaki najlepiej rozmnażać w haremach, aby agresje rozłożyć na więcej ryb. Kiedy samica ulegnie, podpływa do przygotowanego przez samca miejsca i składa jaja, które następnie zbiera do pyska. Zdezorientowana samica próbuje także zebrać jaja (atrapy) znajdujące się na płetwie odbytowej samca. W tym momencie uwalniany jest przez niego mlecz i ikra obecna w pysku samicy zostaje zapłodniona.

Wylęg następuje w jamie gębowej samicy. Samica nosi ok 20 jaj, przeważnie jednak mniej 10-15, przez okres 3-4 tygodni. W tym czasie nie przyjmuje pokarmu. Należy zachować ostrożność jeżeli chcemy np. przenieść rybę do osobnego zbiornika, kiedy jest zestresowana może wypluć lub zjeść młode. Z odseparowaniem ryby czekamy tak długo jak to możliwe chyba, że jest niepokojona przez współmieszkańców. Niekiedy hodowcy po ok 2 tygodniach sztucznie pobierają narybek z pyska samicy, dzięki temu mogą odchować większe ilości młodych pyszczaków. Samica po porodzie odzyskuje siły dość szybko i jest gotowa do kolejnego tarła po ok. miesiącu. Młode są dość duże – ok 1cm długości, w pierwszych dniach kremowe z dwoma czarnymi pasami wzdłuż tułowia, niebieskie przebłyski pojawiają się jedynie na płetwach. W ciągu 7-10 dni stają się wiernymi kopiami swoich rodziców. Narybek jest na tyle duży, że od razu można go karmić np. artemią.

Ryba akwariowa Pyszczak Maingano Video

Ryba akwariowa Pyszczak Maingano Galeria

Ryba akwariowa Pyszczak Maingano Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Melanochromis cyaneorhabdos
synonim:Maingano, Blue Johanni
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Malawi
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 10 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:7 - 9 lat
Akwarium:duże
min-pojemność:150 l
min-długość:90 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko zasadowa, zasadowa, średnio twarda, twarda
temperatura:24 - 28 °C
pH:7.6 - 8.8 pH
twardość:10 - 25 ºdGH
Cena ryby akwariowej:8 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Pyszczak MainganoPoważnie o rybach - Pyszczak Maingano

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 2

  1. Mateusz

    Mam taką jedną pielęgnicę. Nie wiem czy to samiec czy samica. Kiedyś dokupiłem niby 2 samice ale jedna zginęła a druga okazała się być chyba samcem. To były chyba pyszczaki złociste. No i gdy ta podrosła zabiła taką podobną do tych na zdjęciach teraz jest duża i bardzo agresywna. Straszy mi moje pyszczaki red red które są płodne i za niedługo będą ponownie się tarły. Przez nią nie umieją uchować kolejnych miotów. To samo dotyczy pary moich pielęgnic zebr. Co robić ? Czy dokupić kilka samic czy oddać ją ? Proszę o pomoc !!!

    odpowiedz
  2. Szymon

    A ja wam powiem tyle mam pyszczaki chyba z 10 sztuk różnych mam 4 kolcobrzuchy karłowate i brzankę i nic sobie nie robią. Teraz dokupuje długonosa ciernistego z 2 i piskorka zobaczymy co będzie. 3MKA

    odpowiedz