Skalar – żaglowiec

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa

Skalary - ryby akwariowe

Skalar (Pterophyllum scalare) – bardzo popularna ryba akwariowa, słodkowodna należąca do rodziny pielęgnicowatych.Jego nazwa „żaglowiec” przyjęła się ze względu na kształt płetw, które przypominają żagiel. W literaturze występuje także jako ryba księżycowa.

Ryba akwariowa Skalar – żaglowiec - Pterophyllum scalare Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Skalary zamieszkują przede wszystkim gęsto porośnięte wody w środkowym dorzeczu Amazonki aż po Peru i Ekwador.

Ryba akwariowa Skalar – żaglowiec - Pterophyllum scalare Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa - odmiany

Skalar – odmiany

Skalar to ryba silnie spłaszczona. Osiąga długość 15 cm i wysokość 35cm. Płeć ryb można rozpoznać w okresie tarła, na podstawie kształtu brodawki płciowej, spiczastej u samców, zaokrąglonej u samic. Istnieją liczne odmiany hodowlane, różniące się od formy dzikiej ubarwieniem i długością płetw. Ryba stadna, pokojowo nastawiona do innych mieszkańców zbiornika, może być agresywna podczas tarła. Skalar nie obroni się przed rybami agresywnymi i ruchliwymi. W naturze występuje w kolorach srebrzysto-zielonym lub oliwkowym z ciemnymi pasami, które pomagają w kamuflażu. Inne barwy wyhodowano sztucznie. Skalar może dożyć wieku 15 lat.

Ryba akwariowa Skalar – żaglowiec - Pterophyllum scalare Odżywianie ryb akwariowych

Skalary preferują żywy pokarm – larwy komarów, ochotkę, rureczniki (tubifex), plankton, rozwielitkę, oczliki, posiekane dżdżownice, małe rybki znajdujące się w akwarium (narybek gupika, mieczyka, molinezji itp.). Przyjmuje także pokarmy mrożone i suche. Dietę można uzupełniać pokarmem roślinnym.

Ryba akwariowa Skalar – żaglowiec - Pterophyllum scalare Akwarium ryb akwariowych

Skalary najlepiej czują się w stadku, w możliwie jak najwyższym akwarium (minimum 50cm) o długości co najmniej 120 cm, z dużą przestrzenią do pływania oraz miejscami gęsto porośniętymi roślinami wąskolistnymi (np. kryptokoryna, nurzaniec, lotos tygrysi, kabomba, moczarka, żabienica). Ryby wśród bujnej roślinności będą mogły znaleźć schronienie. Lubią zbiorniki z pływającymi drobnymi roślinkami dającymi lekki cień. Optymalna temperatura w akwarium powinna wynosić 24-26°C.

Ryba akwariowa Skalar – żaglowiec - Pterophyllum scalare Rozmnażanie ryb akwariowych

Płeć dorosłych skalarów jest trudna do odróżnienia. Samiec posiada niewielki garb tłuszczowy na czole. Skalary osiągają dojrzałość płciową w 7-10 miesiącu, żyjąc w stadzie, dobierają się w pary. W okresie tarła są agresywne, szczególnie w stosunku do swojego gatunku. U samicy w tym okresie pojawia się zaokrąglona brodawka płciowa, tzw. pokładełko – u samca jest ona mniejsza i ostrzej zakończona. Przy pomocy pokładełka samica przykleja ikrę w wybrane miejsce. Takim miejscem może być duży liść, duży kamień, kawałek szyby. Temperatura wody w okresie tarła i rozmnażania się ikry powinna wynosić około 28-32°C.

Tarło skalarów trwa ok. 1-2 godzin. Samica układa ikrę w paseczki a samiec, podążając za nią zapładnia ikrę. Dorosła samica składa nawet do 1000 jajeczek. Dobrana para skalarów w dobrych warunkach składa ikrę co 4-5 tygodni, a opiekuje się nią zazwyczaj do 3 dni.

Jeżeli dojdzie do tarła w akwarium „ogólnym” należy wyjąć ikrę wraz z liściem, kamieniem itp., na którym jest złożona ikra, przenieść do osobnego zbiornika i dobrze natleniać w nim wodę. Zepsute ziarenka należy ostrożnie usuwać. Ikra dojrzewa ok. 2-4 dni, w tym czasie można zaobserwować „ruch”, następnie larwy odrywają się i opadają na dno zbiornika. Narybek leży na dnie zbiornika lub lekko unosi się w toni wodnej.

Larwy przez pierwsze dni pokarm pobierają z woreczka żółtkowego (3-5 dni). Następnie młode rybki zaczynają szukać pokarmu w akwarium. W tym czasie najlepiej podawać: nicienie „mikro”, żywy mikroplankton zwierzęcy, bardzo drobno zmielony suchy pokarm typu roślinnego czy żółtko z jajka.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Pterophyllum scalare
synonim:Angelfish
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 15 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 15 lat
Akwarium:duże
min-pojemność:240 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 28 °C
pH:6.0 - 7.0 pH
twardość:5 - 15 ºdGH
Cena:6 - 35 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Skalar – żaglowiecPoważnie o rybach - Skalar – żaglowiec

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 279

 1. Wiktoria

  Witam, zakładam akwarium 215 l, które na razie dojrzewa, więc planuję obsadę.
  Chciałabym zakupić 4 skalary diamentowe [samice]. Czy pojemność 215 im wystarczy? Jednocześnie chciałabym wpuścić kilka mniejszych ryb dla towarzystwa, które najlepiej się nadadzą?
  Dziękuję za odpowiedzi. 😉

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Litraż akwarium jak najbardziej w porządku , zwróć jeszcze uwagę na jego wysokość dla skalarów minimalne to 50 cm. Skalary mocniej rosną wzwyż niż po długości. Rybki towarzyszące to takie, które nie dadzą się połknąć gdy żaglowiec podrośnie np żałobniczka.

 2. Kamil

  Mam pytanko co ma zrobić jak mi skalary złożyły ikre na filtrze jął to przenieść do drugiego akwarium dzięki

  Odpowiedz
 3. Początkująca

  Niestety rybki zostały zakupione. Jak przyszłam rano nakarmić rybki to dwie błyskotki i jedna molinezja pływała do góry brzuchem (miała wielki brzuch jak ją zakupiliśmy , nie znamy się na tym ale odnieśliśmy wrażenie że będzie mamą) i po akwa pływały malutkie rybki . Niestety większe ryby zaczęły je zjadać. Molinezja która miała najwięcej białych plam , już ich nie ma. Mam w akwa27 stopni , preparat na ospe wlałam 24h temu. Czy mam kuracje stosować preparatem przez 7 dni? Czy od tej ospy mi te rybki popadały?Woda w akwa jak dlamnie jest brudnawa ale to pewnie przez ichtio.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Preparat stosuj zgodnie z instrukcją z opakowania.Natomiast inne problemy wynikły zapewne z nałożenia się kilku błędów .Po pierwsze akwarium jeszcze nie dojrzało, po drugie przerybienie i niewłaściwa aklimatyzacja. Nie wiem jeszcze jaki filtr Tobie polecono. „Fachowiec” z kakadu ma spory wkład w zaistniałą sytuację.

  2. Początkująca

   Filtr aquael fan filter 2 plus do 100-150 L

  3. Tomasz

   Ogólnie to jest taki filtr na styk. Z reguły powinno się kupować urządzenie o rozmiar większe w stosunku do pojemności akwarium. Szczególnie gdy akwarium jest przerybione. O ile dobrze kojarze to w tym filtrze jest tylko wkład gąbkowy, a szkoda bo gdy masz możliwość umieszczania różnych wkładów to możesz popracować nad niektórymi parametrami wody. Przy starcie nowego filtra dobrze jest zaszczepić w nim żywe kultury bakterii filtracyjnych. Możesz kupić gotowy preparat i zaszczepić bakterie na gąbce. Ja stosuje JBL FilterStart i sprawdza się.

 4. Początkująca

  Witam.
  Czytam Wasze komentarze i chyba sprzedawcy nabili mnie w butelkę.
  Oczywiście zaczynam przygodę z akwarium , zakupiłam 112 L . W kakadu Pan doradził nam : 4 skalary (3 czarne , jasny) , 2 welony , 4 molinezje , 4 brzanki , 4 przezroczki , 2 gurami i glonojada acis – z Waszych komentarzy odnoszę wrażenie że za dużo rybek mi polecił. Czy mam rację? Dodam że od wczoraj w akwa mam 27 stopni gdyż u molinezji pojawiły się białe plamki (chyba ospa) ,zakupiłam ichtio (wczesniej bylo 24 stopnie) . Proszę o info. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Masakra jednym słowem. Sprzedawcy w 99% to pospolite janusze biznesu, dla których liczy się tylko kasa i nie powinno się słuchać ich rad, szczególnie początkujący. Jeśli chodzi o skalary to dla nich potrzeba minimum 2x większe akwarium. Twoje 112 ma najprawdopodobniej 40cm wysokości, a jak spojrzysz na opis wyżej, wysokośc musi być minimum 50cm bo skalary potrafią rosnąc do 30-35cm wysokości. Welony to już w ogóle rybki z innej bajki, powinny mieć temperaturę około 5st niższą niż skalary czy molinezje. Przeźroczki to ławicowe rybki i przydałoby się 2x więcej, ale przy skalarach mogą mieć ciężkie życie, więc lepiej odpuścić. Nie wiem o jakie gurami chodzi, jeśli np mozaikowe to spoko, ale np całujące już nie, bo akwarium zbyt małe. Jeśli jeszcze nie kupiłaś ryb, to na pewno zrezygnuj ze skalarów i welonów, zamiast przeźroczek polecam 5-6szt kiryska spiżowego na dno, przy założeniu, że jako podłoże będzie piasek. Jeśli kupiłaś to lepiej wystawić na sprzedaż albo może ten sprzedawca idi0t@ przyjmie z powrotem, chociaż wątpię… Jeśli chodzi o białe plamki, czyli pewnie o ospę, to polecam błękit metylowy (+ preparat uzupełniający bakterie po kuracji), możesz również podnieść temperaturę do 30st (nie więcej niż 2st na dobę) i trzymać tak 4 dni, ale pod warunkiem, że w akwarium nie będzie welonek, bo padną. Powodzenia.

  2. Tomasz

   Wiadomo, że ryby kupuje się raz na jakiś czas.Pomimo ,że posiadam cztery akwaria lubię odwiedzać sklepy akwarystyczne i sobie popatrzeć, zaplanować w jakąś przyszłą obsadę.Byłem ostatnio w jednym , bardzo popularnej sieci w Warszawie. W jednym akwarium trzymali około 6 cm gurami mozaikowe razem z dobrze podrośniętymi pielęgnicami pawiookimi. Jeżeli sprzedawca decyduje się na taką ekspozycje ryb to jak może fachowo doradzać osobie stawiającej pierwsze kroki w akwarystyce. Wiem , że tego sklepu już nie odwiedzę.

  3. rrrrrrrw

   Ja w mojej miejscowości mam niewielki sklep (nie sieciówka) i kiedyś w akwarium 30L pływało ze 20 gupików w wodzie, która przypominała raczej rozcieńczone mleko. A słowo „pływały” to zbyt wielkie słowo, one dryfowały, kilka do góry brzuchem… Żal było patrzeć.

  4. Tomasz

   Niedługo wybiją 32 lata mojej akwarystycznej przygody dzięki temu pamiętam jeszcze czasy, kiedy sklepy akwarystyczne prowadzili doświadczeni hodowcy .Dla takiego początkującego adepta jak ja byli oni niezastąpioną skarbnicą wiedzy. Niestety te czasy przeminęły, teraz w większości mamy sieciówki nastawione tylko i wyłącznie na zysk a sprzedawców rekrutują chyba z przypadku.

 5. Skalar

  Mam skalara pasiaka je idealnie ale mam problem dlaczego go gupiki dziobiom ma 5cm skalar skalar jest zdrowy zajmuje się akwarystyką od 10lat i nigdy takiego czegoś nie widziałem w akwariach ze skalarami

  Ps: mam do szprzedania pare skalarów miały 2 razy ikrę altumy skalare wielkość 20cm samiec ma 25 samica 21cm wys:10cm samica 13

  Odpowiedz
 6. Marcin

  Witam mam pytanie odnośnie skalarów złożyły ikrę i przeniosłem do drugiego Aqua wraz z rodzicami teraz młode zaczynają pływać.kiedy przenieś rodziców do dużego Aqua.

  Odpowiedz
 7. Ewa

  Witam
  Mam pytanie, bo chyba w zoologicznych nie bardzo się orientują. Kupiłam akwarium z rybami na 99% to 10 Pyszczaków. Dokupiłam dwa glonojady, albo się schowały albo zostały zjedzone. W sklepie w szale zakupów dokupiłam (oczywiście po konsultacji ze sprzedającym) 10 Malezji i już mam tylko 9. Oddzieliłam je (gatunkowo), ale nie bardzo wiem co teraz i gdzie znajdę konkretne informację na temat tego jakie rybki mogę połączyć z jakimi.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   pyszczaki molinezje i zbrojniki to są zupełnie różne biotopy. Taki zestaw ryb jak u Ciebie nie ma szans powodzenia. Dodatkowo charakter pyszczaków i specyficzne warunki jakich wymagają uniemożliwia trzymanie ich z większością ogólnie dostępnych gatunków.

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Jeszcze dodam, że nigdy nie powinno się ufać sprzedawcy, zdecydowana większość albo się nie zna albo się zna ale dla nich najważniejsza jest kasa i jak wyczują klienta, który nie bardzo się zna, to są gotowi wcisnąć nawet rekina do kuli. Być może są uczciwi i profesjonalni sprzedawcy ale ja takich jeszcze nie spotkałem. Jak czegoś nie wiesz to najlepiej popytać na forach, tutaj są fachowcy, którzy bezpłatnie doradzą. I dopiero wtedy można iść do sklepu, uzbrojona w wiedzę kupisz takie ryby, żeby żadne się nie męczyły.

 8. Damian

  Witam wszystkich, niedawno założyłem akwarium 200l i mam plan zakupuć 4 skalary 20 neonków Innesa 10 otosków i 2 zbrojniki (niebieski i złoty) akwarium ma dwa dosyć spore korzenie kryjówki dla ryb dennych i jest gęsto zarośnięte. Akwarium nie ma jeszcze żadnego konkretnego pH i GH wody (ma 25C) czy takie ryby byłyby dobre jeżeli tak ti jakie pH i GH jeżeli nie to jakie ryby, bardzo zależy mi aby skalary zostały bo kupiłem ti akwarium pod nie pozdrawiam

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. krzysiek

   Dobrze kombinujesz. Uważaj tylko na no3. Powodzenia

  2. Ryba

   Niestety zbrojniki się nienadają… Dlaczego? Bo będą się przyczepiać do skalarów i pozbawiać ich śluzu-będą bardziej podatne na choroby infekcje itp. Pozdro

  3. Adam

   Za małe akwarium… Jak nie chcesz HODOWAĆ ryb to zakup sobie welonke… Oczywiście do aktualnego akwarium… Starczy jej miejsca na jakieś 2 lata… Nawet dwie max trzy się zmieszczą… I obyś DOBRZE o nie dbał… Potem oddaj… Bo szkoda…

 9. Marcin

  witam,

  mam 3 skalary o tygodnia, i widzę że niestety praktycznie nic nie jedzą (podaję codziennie pokarm suchy oraz 1 w tygodniu mrożony – szklarka). Jeśli chodzi o szklarkę to coś tam próbuję ugryźć ale po chwili wypluwają, Proszę o poradę czy mają one jakieś specjalne wymagania – czy i co innego im podawać?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paulina griga

   Tak żywe robaki u mnie to działa tesz tak mam czarny skalar nie je suchego bialy tesz tylko pasiak je jak nie je nawet żywego to zmień skalary.

 10. roner

  Mam akwarium 190L (narożne,kątowe) i parę skalarów, oraz 2 glonojady Ancitrusy, jeden skalar urósł do pełnych rozmiarów ok 15cm długości i 29 cm wysokości, zaś drugi ledwo 9 cm dlugości i ok 17 cm wysokości i możliwe że ten drugi skarłowaciał? wiem że akwa na skalary to 240 l min ale czy to może mieć znaczenie ?

  Odpowiedz
 11. Paulina griga

  Mam czarnego i ma on 5 miesięcy teraz czytałam poradnik i to nie prawda

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   oco chodzi?? treść nie jasna

 12. zxcvbnmn

  czy to jest możliwe aby skalary zmieniały płeć?Mam skalary i jedna para rozmnażała się 2 razy.To jest dziwne,że przy pierwszym tarle jaja składał inny skalar,a przy drugim inny.Jestem 100% pewien.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Hej
   No niewiem CY na pewno się nie pomyliles

  2. Kamil

   Dziś wszystko jest możliwe XD

 13. Alton

  Witam, proszę o pomoc w wyjaśnieniu niezrozumiałej dla mnie sytuacji. Dwa zbiorniki (240l i 112l) o podobnych podstawowych parametrach wody: temp. 26stC, pH6,8 gH6, kH4 zachowują się odmiennie. Obydwa zbiorniki są ok. 4 miesięce po restarcie, mają to samo podłoże żwirowe i podobne oświetlenie ok. 0,5W/l oraz czas oświetlania 12godz./dobę. Do jednego i drugiego dozuję CO2 z butli oraz wieloskładnikowy nawóz w płynie w ilości połowy zalecanej dawki (producent nie podaję składu, jednak zapewnia, że jest tam wszystko, czego rośliny potrzebują). Proporcjonalnie do wielkości jest ta sama ilość roślin i gęstość zarybienia ok. 15l wody netto na sztukę. W tym większym poziom PO4 jest znikomy i brak glonów natomiast w mniejszym poziom PO4 wykracza poza skalę testu i utrzymują się glony nitkowate. Podmiany robię co jakieś 10 dni w ilości 20% (woda RO). W 112-tce robiłem podmiany nawet 50% i nic – PO4 ani drgnie. Poza kontrolą pH, gH, kH, PO4 i NO2 innych testów nie robiłem. Czy powinienem poczekać jeszcze, aż 112-tka sama się zbalansuje, czy powinienem zadziałać jakoś inaczej?
  Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć.
   Dwa akwaria i dwa odmienne środowiska, dozowanie nawozami możesz na początku przyjąć proporcjonalnie do objętości, ale i tak każdy zbiornik będzie zachowywał się inaczej – różne obsady rybek, różna roślinność, natężenie światła itd. nigdy nie stworzysz dwóch identycznych warunków, dodatkowo jeszcze przy innych litrażach.
   Fosforany można pozyskać tylko w dwojaki sposób – przez nawożenie i z pokarmu dla rybek, więc na Twoim miejscu zmniejszyłbym nawożenie wieloskładnikowym płynem. Szkoda że nie zrobiłeś testów na potas (K), wówczas miałbyś porównanie 240l i 112l akwarium jak wyglądają stężenia fosforanów (PO4) i potasu (K) w dwóch zbiornikach, wiele by to wyjaśniło.

  2. Wlodi13

   Jeszcze jedna istotna sprawa, dla prawidłowego rozwoju roślin stosunek fosforanów (PO4) do azotanów (NO3) powinien wynosić 1 : 10-15.

  3. Alton

   Zrobię tak jak napisałeś, zmniejsze nawożenie i zbadam zawartość potasu i azotanów. Dodam, że 240-tka też przeżyła atak glonów i wysoki poziom fosforanów ale bardziej lub mniej świadomie udało mi się nad tym zapanować.
   Dziękuję i pozdrawiam.

  4. Wlodi13

   Firma „Zoolek” na swojej stronie internetowej ma fajny kalkulator, na którym można przeliczyć, zobaczyć, jakie wartości danych parametrów są najbardziej optymalne dla naszego akwarium (rybek i roślin).
   Pozdrawiam, powodzenia.

  5. Alton

   Dzięki za namiary, kalkulator rzeczywiście niezły. W pewnym sensie pomaga uporządkować wiedzę „świeżo upieczonym” akwarystom takim jak ja.

  6. Kujot

   Larwy komara pokarm dobry dla ryb pod warunkiem że nie wylegnie się osobnik dorosly

  7. Tomasz

   Hej
   Proponuje poczekać i nic nie dodawać

 14. Alton

  Witam, tym razem mam pytanie na temat żywienia Skalarów żywym pokarmem. W opisie tej rybki tłustym drukiem „stoi”, że taki właśnie preferują. W okolicznych sklepach, na pytanie czy dostanę u nich żywy pokarm, słyszę gromkie NIE! Czytałem też przestrogi aby żywy pokarm kupować tylko z „pewnych” źródeł ponieważ wraz z nim można przywlec do akwarium rozmaite choróbska. Szczęśliwie się składa, że w ogródku mam dwie beczki na deszczówkę a w nich dzikich lokatorów – larwy komarów. Czy takie beczki mogę uważać za „pewne” i bezpieczne źródło? Przy okazji w ogródku zmniejszy się flota tych brzęczących fruwadełek.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Proponuję pokarmy liofilizowane – Tubi-Cubi (rurecznik), Red Mico (ochotka), FD Brine Shrimp (artemia), są doskonałą alternatywą do pokarmów żywych i całkowicie bezpieczne. Własnymi pokarmami z beczki (larwy komarów) możesz karmić, tylko nigdy nie będziesz miał 100% pewności czy rybki nie zakażą się pasożytami. Z własnego doświadczenia wiem że nicienie i wiciowce najczęściej występują w żywych pokarmach takich jak: tubifeks (rurecznik) i ochotka (larwy muchówek) których podawanie odradzam. Osobiście z żywych podaję tylko: dafnie, wodzienie i artemię – żadnych zakażeń.

  2. Alton

   Pewnie masz rację, że nie warto ryzykować. Pokarm liofilizowany podawałem ale chętniej pobierają mrożone larwy ochotka, wodzenia czy dafnię. Chyba jednak wrócę do pokarmów liofilizowanych i od czasu do czasu im podam.
   Dziękuję za podpowiedź i pozdrawiam.

  3. YutaTamamori

   komary z beczki to bezpieczny pokarm, ja moim dawalam wiele lat, takze z naturalnych zbiornikow ale musisz uwazac by nie byly to zarybione zbiorniki bo wtedy ryzyko jest duze

  4. Tomasz

   Hej
   Tez mam swoją beczkę z komarami i nic się nie dzieje .jednak nie dawaj za dużo. Bo możesz mieć komary w domu 😊

 15. Alton

  Witam i proszę o poradę w następującej kwestii, otóż w moim 240l akwarium ze skalarami od pewnego czasu zaczęły grasować zatoczki. Rozgniatam je za pomocą pencety. Moje skalarki wyczaiły, że taki rozgnieciony nieszczęśnik to nie lada przysmak bo na widok pencety pędzą na wyścigi co sił w płetwach aby go skonsumować. Zarówno one jak i ja mamy niezłą zabawę (zatoczki raczej nie). Moje pytanie brzmi czy skalarom nie zaszkodzi na ich układ pokarmowy pożeranie tych ślimaczków wraz z opakowaniem czyli muszelkami. Czytałem, że bocje wysysają ślimaka a muszelkę zostawiają i pewnie wiedzą co jest dla nich dobre a co nie.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć, haha…
   Polak to potrafi… jestem pełen podziwu dla niektórych pomysłów zwalczania zatoczków 🙂
   Skalary (z rodziny pielęgnicowatych) zjedzą każde „mięsko”, wszystko co świeże i do pyszczka się zmieści. Muszelki to głównie wapń, więc myślę że w niewielkich ilościach nie powinno im zaszkodzić, system trawienny Skalarów (to duże rybki) raczej sobie poradzi z przemianą materii ale oczywiście w granicach rozsądku – co za dużo to niezdrowo, a jeśli nie to wydali… I oczywiście dieta nie może być oparta wyłącznie na zatoczkach, inne pokarmy podawać także.
   Sorki, śmiać mi się chce, pierwszy raz słyszę o rozgniataniu zatoczków (żmudna robota), ale jeśli metoda jest skuteczna i ktoś tak lubi się bawić, dlaczego nie 🙂
   Pozdrawiam.

  2. Alton

   Dzięki za szybką odpowiedź i rozwianie moich watpliwości. Oczywiście staram się urozmaicać dietę moim podopiecznym jak tylko mogę a pomysł z „dokarmianiem” zatoczkami podsunęły mi same rybki.
   Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

 16. lukasz$$

  mam pytanie moje skalary co 1-3 dni zdychają po jednym nie wiem co to ale się boję
  akwarium 170l. wys.50cm filtr fan 3 aquael grzałka 200W oświetlenie 2x30w
  obsada 5 skalarów, 3 gurami dwuplamy , 2 gurami mozaikowy, 5 żałobniczka, 7 glonojad, labeo, brzanka brokatowa, topornik i kirysek spiżowy ps. moje skalary nie chcą nic jeść

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Masz z małe akwarium na skalary w dodatku masz glonojady które w nocy kiedy ty nie widzisz a twoje skalary są nie aktywne zbrojnik przysysa się do nich co jest bardzo prawdo podobne i pozbawia je śluzu co jest przyczyną zgonu.Ja na twoim miejscu oddał bym skalary komuś i dokupił kiryski spiżowe min. 6-8szt. pamiętaj żałobniczki dokup żeby ich było min. 8 brzanka brokatowa to samo min. 6-8 toprnica też nom i powodzenia życzę i oddaj te skalary to nie dla nich akwarium.

  2. Michał

   Nwm czy ma za małe akwarium ja trzymałem 6 skalarów w 60l tylko od małego ale im nzic się nie działo żyły w zgodzie i miały małe ryby… I się nie atakowały nic

 17. rukula

  Proszę powiedzcie co się dzieje-mam 2 skalary.Nie wiem jaka płeć.Wszystko było w najleprzym porządku.Wczoraj jeszcze pływały sobie normalnie,a dzisiaj rano spostrzegłem,że jeden skalar (ten więkrzy)goni drugiego.Skubie go i pcha w bok,ale nic mu nie zrobił.Ten podgryzany wcale się nie broni tylko gdy ma chwilę skokoju to skubie glony z jakiegoś jednego,dużego liścia.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rukula

   Już nie ważne.Okazało się,że to 2 samce.Zaczęły ze sobą walczyć.

 18. gumilek

  Dostałem od kolegi 2 skalary.Powinny być szaro-czarne.Martwi mnie to,że są jakieś blade.Co to może znaczyć?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Utrata koloru – blaknięcie rybek, jest typową reakcją na nagłe zmiany klimatyczne – temp., pH, GH, KH. Z czasem gdy do nowych warunków już się przyzwyczają, wybarwienie powinno powrócić do normy. Dlatego tak ważny jest proces aklimatyzacji do innych parametrów – powolne wyrównywanie nowych środowisk wodnych, aby rybki czasami nie utraciły również odporności i nie zachorowały.

 19. Nateo

  Cześć, mam mały problem. W jednym akwarium mam skalarka, 2 welonki, gupiki, molinezje, danio i brzanki. Chciałabym je rozdzielić na dwa akwaria, tak, żeby czuły się jak najlepiej i wzajemnie nie atakowały się. (Planuje jeszcze sumiki szkliste kupić. W tym wypadku w ktorym akwarium powinnam je umieścić?)

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. YutaTamamori

   welony osobno, nie sa agresywne ale ani troche nie pasuja do innych ryb akwariowych

  2. rrrrrrw

   Kilka miesięcy temu znajomy, który miał kilkanaście welonów w 450l, musiał wyjechać na ponad tydzień, niestety nie miał kto w tym czasie karmić ryb. Po powrocie został jeden welon, największy.

  3. Wlodi13

   Nie mam doświadczenia z welonami, ponieważ nigdy ich nie hodowałem.
   Jeszcze bym zrozumiał gdyby ten znajomy wyjechał na miesiąc.
   Normalnie szok… żarłacze…

  4. rrrrrrw

   Też nie hodowałem, tylko u znajomego widziałem i czasem u innych ludzu, zazwyczaj w kulach….
   A jeszcze znajomy narzekał, że ile by nie zasadził roślin, to te welony mu wszystko zeżarły.

 20. Aneta

  Hej! Gdy zakładałam pierwsze akwarium (40l) w zoologicznym dobrano mi do tego zbiornika 4!!!! skalary. Początkowo rybki były maleńkie więc wszystko było ok. Ale szybko rosły 😉 Kupiłam im nowe akwarium – 112l ale to też już za mało. Teraz w przygotowaniu jest baniak około 300l (na zamówienie). Ogólnie ryby są fajne, raczej łagodne (są bójki tylko wewnątrzgatunkowe – mam dobraną parę i jak jest tarło to woda aż się gotuje). Strasznie sępią jedzenie – nie można spokojnie koło nich przejść bo już czekają z nadzieją przy szybie.Jedzą wszystko.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. aquamaniaczka

   czy to dobry pomysł trzymać 4 skalary z 2 molizjami?

  2. Tomasz

   Hej
   Jak molinezja mają się gdzie schować to nie ma problemu

 21. Karolina

  Cześć. Planuję nabyć 200l akwarium. W zbiorniku kwarantannym przebywają ryby, które po kupieniu dużego zbiornika wpuszczę. Są tam 3 fantomy czarne (dokupię jeszcze kilka sztuk, bo na razie nie chcę nic zmieniać w kwarantannie) 4 bystrzyki ozdobne (tak samo jak u fantomów, dokupię jeszcze stadko), parkę gupików (są jeszcze trzy małe dwu-miesięczne gupiki, które się urodziły i jeden jednomiesięczny gupik z 25 narodzonych i najprawdopodobniej zjedzonych) a te małe gupiki to 3 samiczki i jeden samczyk, parkę skalarów, ale zamierzam dokupić jeszcze parę, trzy kiryski spiżowe, zbrojnika pospolitego, któremu dokupię samiczkę i krewetkę filtrującą, która jest ze mną już dwa lata.
  Co do krewetki to mam zamiar dokupić jej więcej roślin i towarzyszy. Po zmianie akwarium zbiornik kwarantanny będzie schowany i może użyty do przechowywania narybku ryb.
  Warunki w akwarium:
  Parametry wody – pH: woda lekko kwaśna-kwaśna: 7.2
  twardość ogólna: woda lekko twarda: 13 dGH
  Temp. wody : stabilna – 25 stopni
  I teraz moje pytanie brzmi – Czy taka obsada pasuje do 200l? Chcę dokupić jeszcze więcej ryb, roślin, kryjówek, podłoża..Chcę kupić mikrozorium i nurzańce, które jak dobrze wiem stwarzają naturalne środowisko skalarom, gdyż one lubią się ,,przeciskać” przez bujną roślinność.
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Karolina

   Temat już nie jest ważny, okazało się, że nie posiadam tak dużo miejsca w mieszkaniu i zdecyduję się na mniejszy zbiornik.

 22. Miśka

  Witam. Ok. pół roku temu kupiłam 3 skalary koi i 2 z nich urosły (ok.10-15cm), a jeden został malutki. No dosłownie, nie urósł ani trochę. Mam akwa 160l, oprócz skalarów 10 neonów inessa. Maluch je, nie zachowuje się podejrzanie. Coś może mu dolegać, czy po prostu jest karzełkiem ?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Czasami u młodych rybek występuje wada wrodzona – skrzywienie kręgosłupa. Musiałabyś zerknąć z góry na rybkę i zobaczyć czy nie ma wykrzywienia w kształcie litery „S”. Wówczas rybka może nie rozwijać się prawidłowo i faktycznie przyrost następuje bardzo wolno, nigdy nie osiągając prawidłowych rozmiarów. Też mogą być jakieś inne genetyczne wady ukryte, niestety bywają takie przypadki… dlatego rozmnażają się tak licznie, aby wystąpiła naturalna selekcja najzdrowszych i najsilniejszych okazów w bezlitosnym szeregu łańcucha pokarmowego w przyrodzie.

 23. Rafal

  Koledzy mam pytanko:) kupilem aqarium z rybkami i jest jeden skalar juz kombatant 🙂 duzy diabel. Moge mu dokupic partnera? Jak to wyglada bo szkoda mi go tak samotnego!😉 Prosze poradzcie!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Oczywiście, że mu kup! Będzie weselszy 🙂

 24. Ziomek

  Moje skalary już się prawie oswoily z otoczeniem chyba mam samice i samca bo za sobą pływają a moje dawne glupiki od nich uciekają cieszę się z tych skanerów 😀

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Cieszymy się Twoim szczęściem… Ale cieszylibyśmy się bardziej, gdybyś pisał posty pod jednym wątkiem bo robi się Los Burdellos. Spójrz niżej, cała strona usiana jest Twoimi komentarzami…

  2. Wlodi13

   co racja to racja… Młody jeszcze nie zna pewnych zasad…

  3. Ziomek

   Ok

 25. Ziomek

  A co polecasz po skalarach m ieczyki i otoski czy gupiki pawie oczko i otoski

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Na Mieczyki też za małe akwarium, przecież wypisałem Tobie jakie możesz mieć rybki!
   Z Otoskami nawet nie próbuj, to bardzo wymagające i wrażliwe rybki na złe parametry pH, GH, KH.
   One potrzebują miękkiej wody, najlepiej GH<10°d oraz źle znoszą zbyt wysoką twardość węglanową KH, wyższa szkoła jazdy – odradzam.

 26. Ziomek

  A na gupiki pawie oczko wystarczy 6.8 ph bo potrzebuje 7.0 ph mogę je hodować ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   7,0 pH to woda obojętna, Twoja kranówka jest delikatnie zakwaszona, prawie obojętna, więc śmiało możesz mieć Gupiki – nic im nie będzie, to wytrzymałe rybki.

 27. Ziomek

  A w moim akwarium co się może z tymi dwoma skalarami stać o i jaki suchy pokarm oprócz ochotek mogę im podawać roślinny , białkowe czy wysokoproteinowe bo mam z tropicala

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Wśród dużych ryb które potrzebują większej przestrzeni do pływania a są w za małych zbiornikach występuje tzw. skarłowacenie – niemożność prawidłowego wzrostu. Jest to na tyle niebezpieczna choroba, gdyż narządy wew. takiej rybki rozwijają się normalnie a sama rybka w pewnym momencie przestaje rosnąć, a skutki są wtedy tragiczne. Nie następuje to od razu, proces ten przebiega długo i powolnie, ale z czasem w końcu rybki zaczną się bardzo męczyć.
   Co do karmienia: płatki możesz mieszać, np. wieloskładnikowy + jakieś 2,3 saszetki pokarmów wzbogaconych, różnego rodzaju mrożonki, z żywych – ochotkę, rozwielitkę (dafnie), artemię, wodzienie, oczliki, doniczkowce… Tropical ma dobre pokarmy z serii „soft line” – Africa, America, Marine – sinking chips, sinking sticks, sinking granules, w trzech rozmiarach – S, M, L – poczytaj sobie, ciekawa propozycja. Dla Skalarów oczywiście seria soft line America 😉
   Pokarm im bardziej urozmaicony tym lepiej…

 28. Ziomek

  I skalary naprawdę mi się podobają moje najulubiensze ryby a akwarium większe jest trochę drogie i nie będę miał gdzie jego postawić 😣 ja skalary kocham bo są piękne a Ty jaki masz zbiornik ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   mam 3 akwaria, ale nie będę się chwalił 😉

  2. Konrad

   ja mam 60 l i jest ok tylko musza byc rybki wielkosci mniej wiecej polowy skalara jakiego masz. Jak masz za male akwarium to najwyzej skarlowacieje i tyle. glupoty gadaja akwarium jest do ogladania a nie hodowania. hodowcy sa w zoologicznym i zawsze piepsza ze ta ryba z ta nie pasuje a w rzeczywistosci oni maja 100 ryb w jednym akwarium

 29. Ziomek

  Wlodi a jak możemy mieć kontakt?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Często tutaj bywam, a jeśli chciałbyś kontakt mailowy (żeby się czegoś poradzić) podałem go w rozmowie z Kamilą w dziale „Pielęgniczka Ramireza”.

 30. Ziomek

  Kupiłem 2 skalary Włosi białego i w paski Pani mi powiedziała że W tym akwarium 60 miała 5 skanerów i jak rosły i normalnie wszystko dobrze było to dzięki za pomoc w ph i gg ☺

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   nie ma sprawy…
   ale nie chcę Ciebie martwić – Pani ze sklepu Tobie ŹLE doradziła, póki Skalarki są małe jakoś to jeszcze wygląda, ale te rybki rosną do 35 cm wysokości, więc sobie wyobraź…
   w każdym bądź razie parametry wody pH i GH są obecnie prawidłowe dla Skalarów, ale za jakiś czas sam zobaczysz że w tak małym akwarium będzie im za ciasno

  2. PapuziaxD

   Zgadzam się z Wlodi13 60l to za mało i tak na przyszłość to nie radzę bezgranicznie ufać sprzedawcom w sklepach zoologicznych. Fajnie, że masz pasję itp. i nie robimy wszystkiego, żeby cię zniechęcić czy coś tylko po prostu doradzamy 🙂

 31. Ziomek

  A miasto to jawor

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jestem 🙂
   Kilka lat temu pracowałem w Legnicy, niedaleko Ciebie – widzisz jaki świat jest mały 😉
   Faktycznie raportów z wody dla Twojego miasta nigdzie nie mogłem znaleźć w internecie, ale zadzwoniłem do kierownika wodociągów w Jaworze (sympatyczny Pan) i podał mi niezbędne informacje dla Twojej kranówki: pH=6,8 i GH=14°d – nic prostszego haha.
   Więc teraz możesz zacząć wybierać sobie rybki, podam kilka gatunków a Ty się ze spokojem zastanów które chciałbyś mieć, a później jeszcze możemy wspólnie dobrać odpowiednią ilość dla 60l:
   – Prętnik Karłowaty (7cm) – parka (On+Ona),
   – Prętnik Trójbarwny (5cm) – 1 On + 2 One,
   – Fantom Czarny (4cm) – min. 5-6 szt.
   – Prystelka Barwna (4cm) – min. 5-6 szt.
   – Razbora Klinowa (4cm) – min. 5-6 szt.
   – Gupik Pawie Oczko (4cm samiec, 6cm samica) – możesz dobierać w różny sposób (mogą być same samce – są bardziej kolorowe) – ok. 6 szt.
   – Platynka (Zmienniak Plamisty – 5cm samiec, 7cm samica) – 1+2(3), lub jeśli nie chcesz rozmnażać – same samczyki 4-5 szt.
   – Kirysek Pstry lub Spiżowy – 4 szt. – rybki denne, ładnie sprzątają podłoże z resztek pokarmu – zamiast Glonojadów (one rosną do 15cm).

   Wybierz 3-4 gatunki i daj znać, ustalimy ilości rybek…

 32. Ziomek

  Mam 12 lat mimo że choduję ryby już 7 lat to siè nigdy Tym nie interesowałem tak jak teraz ale mi chodzi o jakieś łatwe ryby do 60 i a nie jakieś wymagające zastanawiam się nad glonojadami , platynkami , gupikami 😦

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lawender

   Witam. Mam skalary w jednym ze zbiornikow i sa to rzeczywiście piękne i dostojne ryby. Niestety zarloczne. Nie polecam z zyworodnymi gatunkami choć sam tak mam ale w 270L ( to do młodzieży akwarystycznej) bo nie odchowacie narybku. Cały dzień spędzają na polowaniu na drobnice więc odlawiam czasami kotne ładne samice do innego zbiornika na ,,poród”.
   @ziomek: glonojady/zbrojniki tylko gdy sa młode zjadają zielone z szyb, gdy dojrzeja oszamoczä delikatne rośliny wysysajac je w nocy więc trzeba je dokarmiac zieleninä . Do trawienia potrzebują celulozy czyli korzenia a jaki korzeń wlozysz do 60L? Malutki ogryzek? Pozatym rosną duże i za 1/2 roku będziesz szukał jak się ich pozbyć. Zamiast gloňcòw kup otoski albo kosiarki. Ładne i wdzięczne a jedzą właśnie glony przez całe życie :-). Gupiki i platki ( nie lubie platek bo wyglądają jak mutanty) sa dobre na początek. Kirysek albo dwa i masz ogarnięty temat. Nie mieszaj za bardzo bo 60L to mały zbiornik ( w wiekszym rozmnazam kirysniki 🙂 ) i niezbyt stabilny będzie z obsadą ponad normę.
   Masz 12, ryby od 5 lat a pytasz się o podstawowe rzeczy?

 33. Ziomek

  Tam mam 26 stopni grzałka filtr rośliny i kamyczki i to wszystko w 60 L niewiem jakie ładne ryby mogę wpuścić typu skalary mieczyka proszę o pomoc

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jeśli już nie chcesz kupować testów, sprawdź najpierw w internecie pH i GH Twojej wody – wodociągi podają te informacje dla danego miasta (miejscowości) co 3 m-ce, przecież pisałem o tym, pH i GH (!!!) jest niezwykle ważne dla prawidłowej obsady rybek.
   I nie czytasz ze zrozumieniem co piszę! – jak możesz mieć Skalary (min. akwa 240l !!!), albo Mieczyki (min. akwa 100l !!!), kiedy masz za małe akwarium na te rybki – 60l.
   No prościej już nie potrafię tłumaczyć, a też mam swoją cierpliwość…

  2. Wlodi13

   Albo jeszcze inaczej… czuję że jesteś młodym akwarystom – nie zaawansowany wiekiem 😉
   Napisz w jakiej miejscowości mieszkasz i spytaj się mamy lub taty jakie wodociągi was obsługują (nazwę firmy), a te parametry pH i GH sam wtedy sprawdzę.
   Wtedy doradzę Tobie jakie rybki możesz mieć w swoim akwarium.

  3. Wlodi13

   …oczywiście „młodym akwarystą” – ale siara 😀

 34. Ziomek

  Jakie rybki mogę wpuścić do zbiornika 60L?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Masz u góry tabelki i opisy wg których możesz dobierać obsadę:
   – min. ojętość akwarium – 60l !!! (w Twoim przypadku),
   – temp. – 25-28°C (w domu nie jesteś w stanie utrzymać chłodniejszej),
   – pH – ? – nieznane,
   – GH – ? – nieznane.
   Więc jak można Tobie doradzić jakie możesz mieć rybki???

  2. Wlodi13

   „Ziomek” jeśli nie chcesz jakichś szczególnie wrażliwych gatunków rybek, dla których badanie pH, GH, KH wymaga regularnego sprawdzania tych parametrów, i nie chcesz wydawać kasy na testy, możesz to sprawdzić na stronie internetowej Twoich wodociągów – oni podają informacje kwartalne do opinii publicznej (taki jest wymóg) jaka woda dystrybuowana jest do odbiorców.

  3. Ziomek

   Dzieki

 35. ziomek

  jak sprawdzić GH i PH wody ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Przy pomocy aquatestów (Zoolek, Tropical) informujących ciebie o twojej kwasowości lub twardości wody. Sama posiadam taki aquatest od Zoolka (dobra, dokładna, a co najważniejsze – nie wprowadzająca w błąd firma) określająca pH w moim akwarium. Składa się on z :
   – Fiolki, do której wlewasz 3 krople preparatu dokładniejszego lub mniej dokładnego
   – Strzykawki, do której nabierasz wodę
   – Instrukcji, zawierającej potrzebne informacje
   – Preparat dokładny
   – Preparat ,,mniej” dokładny
   – Tabliczka z kolorami i z parametrami pH
   Nalewasz wody z akwarium do fiolki, wlewasz trzy krople wybranego preparatu (możesz obydwa, ale nie naraz!) woda zabarwia się na żółto lub na całkiem fioletowo, im ciemniejsza barwa, tym większe pH, oczywiście dzięki temu bardziej dokładnemu preparatowi odcienie w wodzie zabarwiają się w inny kolor..
   Z resztą sam zobacz i spróbuj, zawsze warto sprawdzić jakie się ma pH niż nie wiedzieć, tym bardziej, gdy chcesz nabyć jakieś żywe istoty do baniaka (kupujesz ryby, cieszysz się, a potem czeka cię grobowiec i pogrzeb) sam się przekonasz, każdy tego doświadczył lub doświadczy..
   Powodzenia

  2. Marcin

   Witam, posiadam od niedawna drugie akwarium 300l (120x50x50) i zastanawiam się czy oby nie przerybiłem(przesadzilem) z obsadą, na tą chwile mam kilka gatunków a dokladnie:
   -Daniox9,
   -neon czerwony x13,
   -czarnyx2,
   -tetra czerwona x6,
   -tetra czarna x9,
   -skalary x6,
   -gurami x2,
   -gupiki x7,
   -kirysx6,
   -kiryśniki x2,-
   -mieczyki x2,
   -platki x4,
   -razbora klinowa x5,
   -krewetki x4,
   -otoski x2.
   Filtr Tetra 1200, grzalka 300W, temperatura w akwarium 24stopnie, testy wody nie wykazaly nic niepokojącego. Akwarium urządzone po amatorsku… momentami wystaje substrat polozony, malo zwiru wysypalem. Zrobilem plaze z dekoracjami z kokosow tlo strukturalne imitujacego kamien plus kilka roslin. Chetnym zapodam zdjecia na maila, jak sadzicie obsada za duza? zostawic tak jak jest? czy z czego rezygnowac?