Pterophyllum scalare (Schultze, 1823)

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa
  • Rozmiar: 15 cm
  • Akwarium: 240 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.4 pH
  • Wymagana temperatura: 24 - 30°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Skalary - ryby akwariowe

Skalar, Żaglowiec (Pterophyllum scalare) – jedna z najbardziej rozpoznawalnych ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych. Ulubiony gatunek akwarystów praktycznie od momentu, kiedy pojawiła się możliwość trzymania ryb tropikalnych w domach. W Europie pierwszy raz pojawił się w 1909 r. Ze względu na bogactwo wzorów i barw, cieszy się nieustającą popularnością i jest rozmnażany w nieprawdopodobnych ilościach na farmach hodowlanych w Europie i Azji. Jego potoczna nazwa „żaglowiec” wzięła się od kształtu płetwy grzbietowej, która przypomina wysoki, rozłożony żagiel. W literaturze występuje także jako ryba księżycowa.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Występowanie

Ameryka Południowa. Naturalny obszar występowania obejmuje część Kolumbii, Gujany, Surinamu, Gujany francuskiej, Peru i Brazylii. Znajdowany w licznych systemach rzecznych, włączając rzeki Oyapock, Essequibo, Ukajali, Solimões i główne dorzecze Amazonki. Występuje także w wielu rzekach w Brazylijskim stanie Amapa.

Zamieszkuje obszary bagienne i zalewowe, z gęstą roślinnością. W przeciwieństwie niż się powszechnie sądzi, żyje w wodach przejrzystych, często z mętną zawiesiną unoszącą się w toni. W wodzie przejrzystej barwa jego ciała nabiera głębi.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Charakterystyka i usposobienie

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa - odmiany

Skalar – odmiany

Skalary osiągają przeważnie do 15 cm długości i 22 cm wysokości. Ciało silnie bocznie spłaszczone, srebrzysto-zielone lub oliwkowe. Na ciele osobników otrzymanych z okazów dzikich znajdują się dwa pionowe czarne pasy srebrzyście obrzeżone oraz jeden na głowie, który biegnie łukiem przez oko. Odstępstwa od tego wzoru często mogą oznaczać jedną z licznych odmian hodowlanych. Gatunek ten ma duży potencjał do modyfikacji, zmian kształtu płetw i ubarwienia, co niestety zostało wykorzystane przez hodowców. Na rynku pojawił się skalar weloniasty, czarny, marmurkowy, niebieski, złoty, srebrny, biały, czerwony, perłowy, księżycowy, duch, zebra, koi. Sztucznie uzyskane formy często mogą mieć wady genetyczne, mniejsze lub większe deformacje, ślepotę czy niepłodność. „Oryginalna” forma powszechnie dostępna w sklepach również mgliście przypomina dostojne dzikie okazy. Płetwy grzbietowa i odbytowa często są niskie i tępe, płetwy piersiowe powykręcane, a kolory i oznaczenia wyblakłe. Przyczyną tego jest zwykle chów w nieodpowiednich, zbyt ciasnych warunkach, mało zbilansowana dieta, a także rzadkie lub niewystarczające podmiany wody.

Stosunkowo nowe są piękne dzikie odmiany z pomarańczowo czerwonym zabarwieniem grzbietu. Jedna pochodzi z Manacapuru, a druga z górnego biegu Rio Negro w okolicy San Isabel (nazywana bywa czerwonym altumem). Obserwacje w akwarium wykazały, że odmiana Manacapuru jest jedną z najłagodniejszych. Pary mogą koegzystować ze sobą na małych przestrzeniach, a także wymieniać się lęgiem. Niestety skalary te mają też tendencję do krótszego życia, po 2-3 latach pojawiają się u nich pierwsze objawy starzenia, a odstępy między tarłami znacznie się wydłużają.

Płeć skalarów można rozpoznać w okresie tarła, na podstawie kształtu brodawki płciowej (pokładełka). U samic jest długa i tępo zakończona, natomiast u samców krótka i ostra. Patrząc z góry, dojrzała płciowo samica, nosząca jaja będzie szersza za płetwami piersiowymi, a samiec najszerszy będzie w miejscu łączenia się płetw piersiowych z ciałem. Samiec w okresie tarła może również posiadać niewielki garb tłuszczowy na „czole”.

Przez wielu uważane za łagodne, jednak są to ryby charakterne, a nawet można powiedzieć „dwulicowe”. W obecności akwarysty potrafią zachowywać się nienagannie, a kiedy zniknie z widoku, pokazują swoje prawdziwe oblicze, strosząc pokrywy skrzelowe na kolegów i rozstawiając mniejsze ryby po kątach akwarium.

Ze względu na swoją inteligencję są często wykorzystywane w eksperymentach naukowych badających zachowania ryb. Badania wykazały np. że skalary preferują i chętniej wybierają towarzystwo swojego gatunku o takim samym wyglądzie jak one same. Na przykład, jeżeli skalar złotej odmiany dorastał wśród innych złotych skalarów, to po wymieszaniu różnych odmian również będzie towarzyszył złotym. Chociaż nie wiadomo czy mieszanie odmian barwnych ma wpływ na samopoczucie ryb, to może być wskazówką, dlaczego niektóre osobniki mogą nie być tolerowane przez resztę grupy.

Czasami między rybami dochodzi do potyczek, w konkursie o status i władzę, nierzadko prężą się bokiem w stronę przeciwnika. Spekuluje się, że w ten sposób wykorzystują swoje mocno połyskujące łuski, skupiają nimi promień światła, którym rażą oczy rywala. Przy wielu tego typu okazjach widać jak jedna z ryb wydaje się nagle oszołomiona, tak jakby doznała jakiegoś szoku.

Pomimo ich zadziornego charakteru są rybami z natury społecznymi i ustalają między sobą złożone hierarchie. Dopasowanie się do porządków panujących w stadzie nie jest wysoką ceną za zmniejszenie szansy bycia pożartym przez drapieżnika. Biorąc ten aspekt pod uwagę, to tym bardziej staje się oczywiste, dlaczego preferują towarzystwo tak samo wyglądających towarzyszy. Niewyróżnianie się na tle grupy pozwala uniknąć skupienia na sobie uwagi drapieżnika.

Skalary poruszają się powoli, głównie przy pomocy płetw piersiowych, to znaczy, że w połączeniu z wysokim ciałem mają niewielką szansę na ucieczkę przed ścigającym drapieżnikiem. W sytuacji zagrożenia pomocne za to jest ich kamuflujące, pasiaste ubarwienie, które w połączeniu z roślinnością załamuje zarys ciała, przez co w gęstwinie roślin stają się mało widoczne.

Chętnie współpracują między sobą. Nauczyły się bronić przed rybami podgryzającymi i skubiącymi, tworzą pewnego rodzaju formację obronną, chowają ogony do wewnątrz, a gotowe do ataku pyszczki wystawiają na zewnątrz.

Są również jednymi z nielicznych znanych gatunków ryb umiejącymi liczyć. Spośród podobnie wyglądających ławic będą konsekwentnie i instynktownie wybierać te liczniejsze.

W naturze ławica może obejmować szeroki obszar liczący setki osobników. W akwarium zaleca się trzymanie grupy min. 5 osobników lub dobraną parę. W dużej grupie czują się bezpieczniej, ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze zachowania.

W optymalnych warunkach dożywają nawet 15 lat.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Odżywianie i karmienie

Mikrodrapieżniki. Są wzrokowymi myśliwymi, często wypatrują i wyczekują zdobyczy schowane za korzeniami czy roślinami, wystawiając jedynie głowę. W akwarium będą przyjmować pokarmy suche w płatkach, ale najchętniej zjadają te mrożone i żywe, te pokarmy wrzucone do akwarium często nie zdążą dotknąć nawet podłoża. Dafnia, cyklop czy krewetki zostaną zjedzone łapczywie i z dużą zawziętością. Każda zmiana w aktywności jedzenia może być oznaką tarła lub co gorsze problemów zdrowotnych. Jeżeli przestaną przyjmować żywe lub mrożone pokarmy to znaczy, że coś jest nie tak. Należy jednak zaznaczyć, że niektóre ryby w nowym otoczeniu, przez kilka pierwszych dni mogą nie pobierać suchych pokarmów i jest to całkowicie normalne.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Akwarium

Ze względu na ich wdzięk i dostojność, estetyka wyglądu zbiornika zwykle nie jest tak istotna, gdyż same skupiają dużą uwagę obserwatora. Głównym czynnikiem branym pod uwagę przy zakładaniu akwarium powinno być miejsce. Akwaria 100 cm można wykorzystać co najwyżej jako zbiorniki tarliskowe. Dla dwóch par zaleca się min. 120 cm długości akwarium, dla większej grupy min. 150 cm. Ważna jest również wysokość zbiornika, która w przypadku P. scalare powinna wynosić min. 50 cm. Jako podłoże najlepiej stosować miękki drobnoziarnisty piasek. Unikać należy podłoży zatwardzających wodę np. piasku koralowego i tych o większej gradacji. Skalary lubią przebierać podłoże i łatwo mogą się zadławić większymi kamyczkami. Do dekoracji można użyć suchego drewna, powykręcanych gałęzi i korzeni, tak aby zapewnić im wystarczającą ilość kryjówek. W siedliskach naturalnych P. scalare przeważają jednak rośliny z rodzaju Echinodorus. W naturze żyją w wolno płynących, przejrzystych wodach. Dlatego też, w akwarium przepływ wody nie powinien być zbyt mocny, zaleca się stosowanie filtrów zewnętrznych z długimi deszczowniami, dzięki czemu unikniemy gwałtownego wyrzucania wody. Dobrze będą się czuły w wodzie miękkiej z pH w przedziale 6.0-7.4 i temperaturze 24-28°C.

Za młodu nie zwracają uwagi na mniejsze ryby, ale gdy rosną i ich pyszczki stają się coraz większe, to ciekawość nowych smaków wzrasta. Często może wydawać się, że akwarium towarzyskie funkcjonuje prawidłowo i ryby żyją w harmonii, by kolejnego dnia zauważyć braki w jego obsadzie. Skalary szybko się uczą i kiedy zbadają, że ryba zmieści im się do pyska, to skorzystają z tej wiedzy.

Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym, ale jeżeli zdecydujemy się na zbiornik ogólny, to jako towarzystwo sprawdzą się ryby o wyższym ciele np. Bystrzyk pięknopłetwy , Bystrzyk Pereza (Hyphessobrycon erythrostigma), Fantom czarny (Hyphessobrycon megalopterus). Należy unikać ryb o niskim, torpedowym kształcie jak np. kardynałki, których budowa jest praktycznie stworzona dla anatomii pysku skalara.

Niepożądanym towarzystwem będą również ryby podskubujące płetwy. Jest to często spotykane zachowanie np. u brzanek tygrysich, które skradają się od tyłu, aby oderwać kawałek płetwy ogonowej. Długie, zwisające płetwy brzuszne skalarów bywają również kuszącym kąskiem dla spokojniejszych gatunków.

Najbezpieczniejszym wyborem będą większe kiryski. Tym dennym rybom o beczułkowatym kształcie w większości nie będą przeszkadzać codzienne zachowania skalarów, a będą one pomoce w utrzymaniu czystości w akwarium, zjadając wszelkie niedojedzone resztki, które opadną na dno.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Rozmnażanie

Rozmnażanie skalarów jest dość proste, jeżeli tylko uzyskamy dobraną parę i zapewnimy im odpowiednie warunki. Są rybami monogamicznymi i tworzą ze sobą silne więzi, dlatego też najlepiej kupić grupę młodych ryb i pozwolić na dobranie się pary. Niestety, jeżeli nie dysponujemy dużym akwarium, to kiedy utworzy się para, resztę ryb należy przenieść, gdyż będzie ona zaciekle broniła swojego rewiru, przeganiając potencjalnych rywali. Nawet w dość dużym zbiorniku należy pamiętać, aby zapewnić rybom odpowiednią ilość kryjówek, używając do tego celu roślin i korzeni.

Dojrzałość płciową osiągają w wieku 7-10 miesięcy. Gdy są gotowe, do tarła możemy je dodatkowo zachęcić, podając częściej żywe i mrożone pokarmy, zwiększając temperaturę lub zmiękczając nieco wodę (pomocne może być użycie filtra RO). Twardość wody jest kluczowym czynnikiem, jaja mają mikro szczeliny, które w wodzie twardej się zatykają. Optymalna temperatura do rozrodu powinna wynosić około 28-32°C.

Tarło trwa jedną do dwóch godzin. Samica przy pomocy pokładełka przykleja ikrę w wybrane miejsce. Może to być duży liść, płaski kamień lub fragment szyby. Samiec podąża za samicą i zapładnia jaja. W czasie tarła dorosła samica może złożyć nawet do 1000 ziarenek ikry. W dobrych warunkach dobrana para skalarów wyciera się co 4-5 tygodni.

Kiedy jaja zostają złożone, najlepiej pozostawić rodziców, którzy będą sprawować nad nią opiekę. Inne ryby będą przeganiane, a jaja wachlowane przy pomocy płetw, dostarczając tym samym tlen. Pierwsze kilka prób bywa nieudanych i jedno z rodziców zjada ikrę, należy jednak przy tym odnotować, że rodzice również mogą oczyszczać jaja w swoich pyszczkach.

Jeżeli do tarła dochodzi w akwarium „ogólnym” i chcemy odchować narybek, to najlepiej wyjąć ikrę wraz ze złożem (liściem, kamieniem itp.), przenieść do osobnego zbiornika i dobrze natleniać w nim wodę. Zepsute ziarenka należy ostrożnie usuwać.

Wylęg, w zależności od temperatury, trwa ok. 2-4 dni, po tym czasie larwy opadają na dno zbiornika lub lekko unoszą się w toni wodnej.

Przez pierwszych kilka dni pokarm pobierają z woreczka żółtkowego (3-5 dni). Po 6-7 dniach zaczynają swobodnie pływać po akwarium. W pierwszym okresie należy podawać najdrobniejsze pokarmy np. mikro nicienie, plankton zwierzęcy, drobno zmielony suchy pokarm, larwy artemii. Młode karmimy kilka razy dziennie małymi porcjami.

Ostatnio zmodyfikowano: 12 lutego 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • duże
    • min-pojemność: 240 l
    • min-długość: 120 cm
  • Orientacyjna cena: 6 - 12 zł
  • Dostępność: powszechna
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 442

  1. mikela

    Mam takie pytanie czy skalar może zjeść kiryski? Jest on mały ok. 5-6 cm? W ogóle co zrobić aby zmniejszyć jego agresje? Pływa za sporym już prętnikiem karłowatym, gurami całującym (ono jest jeszcze małe).

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Liliana

      Skalar zjada mniejsze ryby .

    2. Jakub

      Ja miałem skalara, dwa kiryski, cztery tetry czerwone i dwa zbrojniki. Absolutnie skalar nikogo nie gonił, a tym bardziej nikogo nie zjadł.

  2. Kasia

    Mamy dość duże akwarium, a ryb prawie nic. Skalar wybija wszystkie mniejsze od siebie rybki, zdaje się, że tylko otoski zostały, bo te mu nie przeszkadzają i glonojad w ogóle uciekł na tył, za skałkę akwarium. Czy to jest możliwe, ze brakuje mu samicy? Bo zrobił się taki powiedziałabym agresywny odkąd jego pani padła. Co myślicie? Bo chciałabym ukolorowić trochę to akwarium bo jak na razie to same rośliny i glonojadki. Skalar – pan akwarium, samotnik jeszcze się zbyt przyzwyczai i wtedy już nic nie wpuszczę. (a akw 260l)
    pozdrawiam

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. werrr

      Koniecznie kup mu samiczke bo ci jeszcze otoski i glonojada zje 😮 Wtedy poczekaj 2 tyg i zobacz jak sie ma, jak dobrze to dokup jakies rybki

    2. Kasia

      Już trochę późno bo zdechł w zeszłym tyg po tym jak dzieci wyłaczyły filtr i grzałkę w akwarium. 2 dni w chlodnej wodzie i nawet po ogrzaniu nie dał rady. Szkoda. Ale więcej skalara nie kupię, za dużo wojuje.

  3. Grzegorz

    Chciałbym się dowiedzieć czy mogę wpuścić molinezje do skalarów?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Ola

      Tak jeśli skalary są młode lub nieagresywne

  4. Aleksandra

    Witam. 2 dni temu kupiłam dwa skalary. Jeden bez żadnego problemu je suchy pokarm, jednak drugi tylko obserwuje i nawet nie próbuje go zjeść.. je tylko mrożone robaki.. co zrobić by zaczął jeść normalnie, bo ja nie daję moim rybą robaków codziennie, a nie chce by on padł :v

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. admin

      Spokojnie. Ryba czasami musi się oswoić z nowym otoczeniem, nabierze pewności i przy braku innego pokarmu zacznie również przyjmować pokarmy suche.

  5. Marcin

    moje 2 skalary podgryzają nieznacznie roślinki lecz mają około 5 cm więc nie wyrządzą spustoszenia

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Malgorzata

      Skalary nie podjadaja roślin a te skalary są małe czy duże a jakie masz jeszcze rybki oprócz skalarow może to inne rybki podjadaja rośliny u mnie wszystkie rybki skubia roślinki ale nie skalary a mam mieczyki molinezje glonojada

    2. Piotr

      Tak skalary lubią zjeść zieleninę czasem (np. mech) zresztą jak wszystkie pielęgnice.

  6. Michallo785330

    Witam. Właśnie kupiłem skalary 2 sztuki mam akwarium 300 l kupiłem je po to by naturalnie ograniczały populację gupików endlera których robi się cała masa. Docelowo akwarium jest holenderskim.
    Ryby to tylko dodatek, czy zauważył ktoś czy skalary zjadają rośliny?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Marysia

      Skalary to ryby mięsożerne też mam dwa i nie zjadają roślin

    2. skalar

      Skalary potrafią zjeść tudzież podskubać trochę zieleninki

  7. Bart

    Witam. Może ktoś mi podpowie co z moim skalarem jest nie tak. Mam ładna parkę kilka razy miały ikre a od jakiegos czasu samiec co chwile przegania samice w róg zbiornika skubie i nie ma chwili by jej nie gonił. Zupełnie nie daje samicy spokoju.

    Odpowiedz
  8. Patusanka

    Na początek może mała uwaga…Nie jestem zwolennikiem sztucznego chowu u skalarów. Zabieranie ikry rodzicom wypacza instynkt rodzicielski w kolejnych pokoleniach tych ryb. Takie postępowanie powinno ograniczać się do wyjątkowych sytuacji… W akwariach utrzymywanych hobbystycznie, nie dla zysku, powinno się ignorować nieudane próby tarła. Nic na siłę. W swojej 21 letniej praktyce hodowlanej zdarzyły mi się tylko dwie pary odchowujące młode w akwarium ogólnym i tylko ich młode odchowywałam, ale respektując prawa natury czyli pozwalałam na naturalną selekcję. Młodych nie było dużo, ale za to niektóre z nich dożyły sędziwego wieku 15 lat! Na koniec pytanie – jaki gatunek kąsaczowców polecacie do skalarów? Nigdy nie trzymałam ich z rybami z jednego rejonu, w czysto biotopowym stylu. Zwykle towarzyszyły im świeciki kongijskie lub razbory klinowe, ale teraz postanowiłam spróbować akwa biotopowego. Kupiłam stadko 12 szt zwinników Blehera i po kilku dniach okazało się to złym pomysłem…skubią płetwy skalarów niczym piranie. Doszło do tego, że skalary ukrywają się w roślinach. Akwarium ma 160 l, 50 cm wys., pozostałą obsadę stanowią otoski i 2 parki ramirezek. Skalary są młode, mają ok 8cm długości od pyska do ogona, dotąd dominowały w akwarium, teraz boją się 5 cm zwinników. Kiedyś próbowałam hokejówek, ale również podgryzały płetwy, jarzeńce też odpadają, bo dorosłe skalary na moich oczach urządzały na nie polowania, to samo neony. Myślałam o tetrze cesarskiej… Czy ktoś z tutaj wypowiadających się trzymał ją ze skalarami? Czy nie gustują w płetwach i jak duże powinno być minimalne stado??

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Patusanka

      Dodam, że w akwarium docelowo ma pozostać jedna dobrana para skalarów, w tej chwili pływa ich 5. Cztery około 8-jo cm i jeden 5-cio cm. I proszę o sensowne komentarze bez zbędnej złośliwości. W niedalekiej przyszłości zmieniam akwa na 450 l i tam pokuszę się o odwzorowanie jak najwierniej odcinka Amazonki, w którym królują skalary.

    2. Grzegorz

      Witaj mam zamiar chować skalary jakie inne ryby polecasz do chowu raz z nimi grzegorz

    3. patryk

      brzanki sumantrzańskie

    4. Piotr

      Patryk po co piszesz jak nie masz pojęcia …. brzanki sumatrzańskie to:
      A) nie ten biotop B)zamęczą skalary podskubywaniem.

  9. ktoś

    mój skalar zjadł mi neonki (rip.gang albani) i nie wiem jakie inne mniejsze ryby kupić o podobnych wymaganiach i ile skalar może przebywać w akwarium 12 l (ma około 8 na 6 cm) bo stare pękło i zbieram na nowe, około 90l (później jak urośnie kupię większe albo oddam)

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Jarek

      zależy jaki jest duży ten skalar, ale to jest olbrzymia męczarnia dla niego, 90 litrów jest to zdecydowanie za małe akwarium, ja mam 170 litrów i jestem zmieszany że mam 3 skalary (jeszcze młodziutkie) razem z 10 neonkami parką barwniaków czerwonobrzuchych i zamierzam dokupić 10 danio i nie jest przekonany czy jest to mądre, w każdym bądź razie 50cm wysokośći akwarium to minimum.

    2. ktoś

      Dzięki jarek, jednak to 12 l to akwarium tymczasowe (2-3tygodnie max) a kiedy przestanie rosnąć w 90l to jak wcześniej wspomniałem oddam go albo kupię większe akwarium ; D

  10. Jarek_Lodz

    Witam, zakladam akwarium 170 L ile moge miec skalarów? (zamierzam dołozyć z 3 gatunki typu neon, mieczyk, pawie oczko)

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Malgorzata

      Obawiam się że to nie jest dobry pomysł skalary mogą zjeść neonki i gupiki akwarium dla skalarow minimum 200 litrów

  11. mauritius2

    Mam 120 litrowe akwarium. Pływa w nim jeden skalar i jeden glonojad. Chciałabym dokupić kilka rybek ale nie wiem które będą odpowiednie. Wcześniej miałam dwa skalary ale oba okazały się samcami I jednego musiałam oddać, proszę o poradę

    Odpowiedzi: 6
    Odpowiedz
    1. Shogun03

      Mam kilka propozycji ryb do twojego akwarium: Sum szklisty, Kirysek Panda, Kirysek spiżowy, Danio czerwone, niebieskie, zielone, Brzanka Rekinia (najlepiej niewielka), Ampularia (Bardzo fajny ślimak), Jeżeli chcesz więcej propozycji to napisz 😀 Dziękuję! !!!

    2. mauritius2

      Dziękuję serdecznie za podpowiedź, na pewno coś wybiorę z tej propozycji, pozdrawiam

    3. Malgorzata

      Gurami mogą być odpowiednie i kiryski

    4. Malgorzata

      Danio to chyba mała rybka skalar potraktuje ja jako obiad a brzanki z tego co wiem mogą podgryzac płetwy, kiryski mogą być

    5. patryk123

      jeżeli chodzi o rybki to polecam guraminy i kiryski.

    6. Piotr

      Napiszę komentarz ze względu na innych którzy przeczytają szukając porady i być może uchronię kogoś przed błędami. Shogun po co komentujesz jak nie masz pojęcia ? Danio to ryba preferująca chłodniejsze temperatury, skalar wysoki.Trzymanie brzanki rekiniej która dorasta do ok 30 cm w 120l?

  12. black molly

    Czy skalary można trzymać z gurami mozaikowym, grubowargiem dwubarwnym, bocją wspaniałą i kiryskiem spiżowym? Jaki potrzebuje do takiej obsady litraż? Proszę o bardzo szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. kuba14

      z gurami bocja i kiryskiem można ja tak trzymam i nic nie robią

    2. black molly

      Jaki masz litraż akwarium przy tej obsadzie? I czy labeo dogadać się z tymi rybami ( bocja, skalar, gurami, kirysek) ?

    3. Shogun03

      TAK. Ja posiadam wszystkie te ryby oprócz Bocji Wspaniałej i dobrze się dogadują 😀

    4. Malgorzata

      Co prawda bocji nie mam ale mam pozostałe narazie są małe i nic się nie dzieje a akwarium to minimum 200 litrów dla takich rybek kiryski są przyjazne moje plochliwe labeo jest jak narazie spokojny mam ich dwa a powinien być tylko jeden gurami jak trafi się spokojny to nie będzie przeganial rybek ja mam dwa jeden przegania a drugi nie ale nic złego się narazie nie dzieje a skalary są bardzo ciekawskie ciągle przy szybie jak mnie widzą to się przymilaja żeby im dać jeść mam nadzieję że pomogłam pozdrawiam

  13. Kuba

    Kiedyś jak byłem jeszcze niedoświadczonym akwarystą trzymałem skalary w małej kuli 🙁
    Pani w zoologicznym mi powiedziała że spokojnie mogę je trzymać w kuli 🙁
    Od tamtej pory nic już tam nie kupuje

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Shogun03

      Ja na twoim miejscu napisał bym skargę na ten sklep zoologiczny ponieważ trzymanie jakiejkolwiek ryby w kuli jest dla niej ogromną męczarnią zwłaszcza skalara… i to wszystko dla marnych kilku złotych 🙁

  14. kuba14

    witam, czy mogę trzymać krewetki z skalarami i gurami

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Agard

      Niestety nie. Wcześniej czy później krewetki znikną. Nawet jeżeli dorosłe krewetki schowane będą w stanie egzystować, to młode i mniejsze osobniki będą przekąską dla dorosłych skalarów …..

  15. Karollawa

    Witam, moje skalary zniosły ikrę na szybie akwa… opiekowały się nią z wielkim zaangażowaniem, niestety w moim akwarium jest więcej ryb i w momencie klucia się maleństw postanowiłam je odłowić chociaż częściowo, rodzice nie byli zadowoleni więc trochę zostawiłam (zjadły). Odłowione larwy przełożyłam do kotnika bez napowietrzacza bo nie miałam… dzisiaj zaczynają pływać… trwało to dłużej niż jest w poradnikach… czy moje rybki nie będą miały przez to wad? Czy nie będą krzywe itp…? I jeszcze jedno… mam w sklepie artemię zamówioną dopiero na piątek… co i kiedy mogę podać maluszkom?

    Odpowiedz
  16. Kamil

    Jak nazywa się odmiana czerwonego skalara ????

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Malgorzata

      A jest taka?

    2. piotr

      To skalar koi. Widziałem na alegro

  17. Dzidek

    Mam pytanie. Co się dzieje z ikrą, że po krótkim czasie robi się od razu biała? Nie mogę się dochować własnego narybku. Mam cztery pary, które co chwile składają ikrę, ale nic z tego.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Karollawa

      Dzidek taka ikra prawdopodobnie jest nie zapłodniona, miałam taką samą, ale pewnie jest jeszcze wiele czynników psującej się ikry… np. kiepska woda

    2. Adam

      złe parametry wody

  18. wol

    Mogę trzymać te ryby z Pielęgnicą Papuzią i z Gurami i labeo albinos. Jeżeli tak to z jakimi rybami mogę jeszcze je trzymać?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. an

      Ja mam z labeo i gurami i innymi i nic się nie dzieje, a właśnie się skalary rozmnożyły.

  19. maniek

    Czy skalar samica może złożyć ikrę bez samca? Mam trzy jeden złożył ikrę ale pozostałe dwa są mocno brutalnie odganiane.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. stasio

      Oczywiście, może złożyć, ale nic z ikry nie będzie bez zapłodnienia jej przez samca 🙁 Po pewnym czasie samiczka sama ją zje, o ile uda się jej ochronić ją przed pozostałymi rybami.

  20. Roland

    Chciałbym zapytać czy przy skalarach przeżyją krewetki np amano czy raczej skalary je zeżrą?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Komar

      Smak Art zjedzą krewetki

  21. Anonim

    Czy skalary można trzymać z pyszczkami?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Anonim

      Raczej nie. Ja miałem w jednym akwarium pyszczaki ze skalarami i niestety skalary były ciągle atakowane przez pyszczki przez co w tym akwarium przeżyły jedynie kilka godzin. Mam nadzieję że pomogłem 🙂

    2. rafi

      Bzdura skalary i paszczaki razem to niema sensu! Skalary są atakowane i maja obgryzione pletwy. Wydałem paszczaki i skalary mają się świetnie właśnie złożyły ikrę! pozdro

    3. Komar

      Pewnie że tak

  22. Andrzej

    Witam wszystkich! Miałem jednego skalara, który zdechł w wieku 5 lat. Czy na 300 litrowe akwarium mogę kupić cztery sztuki skalarów?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Komar

      Możesz nawet 15 skalarów

    2. Miki

      Ja na 275 mam 3 skalary 5 kosiarek i 2 kirysy jest ok

    3. Peterz

      Andrzej tak możesz
      Komar jak nie masz bladego pojęcia to nie pisz głupot.

  23. magda

    jak zabrać ikrę z szyby?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Anonim

      Pewnie już za późno na odpowiedź ale może innym się przyda… ja zostawiłam ją na 2 dni, w momencie kiedy pojawił się ich ruch rodzice sami je zaczęli zjadać i wtedy im większość wybrałam za pomocą karty kredytowej, troszkę się uszkodziło ale tylko kilka resztę zjadły a to co zabrałam odchowało się!

    2. Komar

      Podbierakiem chwyć ikrę z szyby pozdrawiam

    3. bartek

      Żyletką

  24. Marcin

    Mam samice która zniosła jaja bez samca to pewnie nic się nie urodzi 🙁

    Odpowiedz
  25. olo

    Hej tez mam parkę dosyć zgraną bo co 2 tygodnie składają ikrę gorzej z dochowaniem się młodych, najczęściej zostają zjedzone.

    Odpowiedz
  26. Maja

    Kupiłam 2 skalary do ogólnego akwarium. Urosły dość spore. Złożyły ikrę.
    Kupiłam więc specjalnie malutkie akwarium. Przeniosłam liść z ikrą. Teraz jest 5 dzień po tarle. Mam małe rybeczki (jeszcze nie pływają). Są śliczne.
    Polecam wszystkim – tyle radości!
    Maja

    Odpowiedz
  27. Mewcio

    Owszem są to piękne jak i zarówno spokojne ryby ale trzeba mieć duży zbiornik na nie 🙂

    Odpowiedz
  28. Kasia

    Mieliśmy dwa skalarki, najpierw były malutkie, niestety jednego drugi przeganiał i tamtemu się kipnęło. Skalar urósł bardzo duży, niestety czuł się samotny 🙁 potem się biedakowi zachorowało. Bardzo dziwnie się zachowywał, miał drgawki, pływał w tył, w przód (cały czas) chował się, przestał jeść…cztery dni na tej głodówce wytrzymał.

    W ostatnim dniu jego choroby zauważyłam, że miał jakiś śluz na głowie, pletwy rozdarte oraz że końcówki jego pletw (tych cieniutkich co są najbardziej wydłużone) są złamane i w miejscu zgięcia zaczerwienione. W końcu przestał pływać, leżał na dnie, oddychał, czasem tylko musiał dostać impulsu bo się jakoś przemieszczał z jednej strony akwarium w inne miejsce akwarium.

    Czy ktoś wie co to za choroba?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kacper

      Tego typu zmiany w zachowaniu ryby mogą oznaczać hexamitozę. Zazwyczaj kończy się ona właśnie owrzodzeniami w okolicy głowy, te natomiast mogą być zaatakowane przez grzyby, stąd śluz. Zazwyczaj przyczyną są po prostu złe warunki w zbiorniku, przerybienie, niski poziom tlenu lub wysoki poziom azotanów/azotynów. Możliwe również, że ryba po prostu miała za mały zbiornik do swoich gabarytów. Skalary są dużymi rybami i dużych zbiorników wymagają. 250litrów to jest wg. mnie minimum, przy czym z racji budowy skalara zbiornik powinien być wysoki, w mniejszych akwariach ryba się po prostu męczy i staje się podatna na choroby.

      Leczenie tej choroby jest stosunkowo trudne, bo kiedy jest już objawowa ryba jest na tyle słaba i często posiada owrzodzenia, które są atakowane przez inne pasożyty i grzyby, że przy leczeniu często trzeba leczyć nie jedną, a kilka chorób.

  29. Ktośa

    W dalekiej przyszłości mam zamiar mieć akwarium max. 500l i w nim duże ryby. Tylko muszą być w nim właśnie albo skalary, albo welonki (najlepiej jakby oba, ale zbyt duża różnica temperatur). Więc zastanawiam się czy wybrać piękne skalary czy słodkie „złote rybki”. Doradzi ktoś?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Grzegorz

      Jak chcesz mieć bałagan i spustoszenie w zbiorniku to wybierz welony. Boooże co to są za bałaganiarze…

  30. Rafał,,,,

    Witam ja skalary poznaje wiem od razu czy to samica czy samiec …po prostu samica jest mniejsza a samiec ma większy żagiel, sam w sklepie wybierałem parki to sprzedawczyni była zdziwiona ze wiem czy to samiec czy samica. U mnie już drugi raz składają ikrę a przerwy są co 4,5 tygodni do następnej ikry. pozdrawiam akwarystów

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. GOSICA

      a moje skalary są chyba jakieś dziwne… nie dość, że dobrały się w trójkąt (dwie samice i samiec) to ikrę składają raz na tydzień. Fakt jest faktem, że raz jedna samica, raz druga… czekam teraz na tarło i będę oddzielać, poprzednich nie zdążyłam. Trzymajcie kciuki 🙂 Pozdrawiam