Glossolepis incisus

Tęczanka Czerwona - ryba akwariowa fot.famille-schneider.net
  • Rozmiar: 15 cm
  • Akwarium: 112 l
  • Wymagane pH: 7.0 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 26°C
  • Biotop: Nowa Gwinea

Tęczanki Czerwone - ryby akwariowe

Tęczanka Czerwona (Glossolepis incisus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny tęczankowatych z charakterystycznym czerwonym ubarwieniem.

Tęczanka Czerwona - Glossolepis incisus - Występowanie

Nowa Gwinea. Gatunek zamieszkuje jezioro Sentai i okoliczne rozlewiska w Papui.

Tęczanka Czerwona - Glossolepis incisus - Charakterystyka i usposobienie

Jedna z najbardziej popularnych tęczanek spotykanych w akwariach. W naturze dorasta do ok 15 cm długości. Ciało wydłużone, bocznie spłaszczone. U starszych samców pojawia się garb tłuszczowy. Charakterystyczne duże oczy i dwie płetwy grzbietowe. Wybarwia się po uzyskaniu 5-6 cm długości. Ubarwienie ciała jednolite z obszarami połyskujących metalicznie łusek. Samce mają atrakcyjne czerwone ubarwienie, którego odcień zależy od warunków oraz nastroju ryby. Warto wspomnieć, że w chłodniejszej wodzie wszystkie samce w grupie będą koloru czerwonego natomiast w cieplejszej tylko dominujący osobnik. W przypadku braku samicy kolor samców może być wyblakły i zmatowiały. Samice najczęściej niepozorne, koloru brązowo-oliwkowego.

Tęczanki czerwone są rybami ławicowymi. Zalecane trzymanie w większej grupie powyżej 6 osobników – w stosunku 1:1 lub z nieznaczną przewagą samic. W mniejszej grupie można trzymać ryby tylko jednej płci. Samce często rywalizują między sobą, nie wyrządzając sobie przy tym krzywdy, chyba że nie mają zapewnionych kryjówek.

Tęczanka Czerwona - Glossolepis incisus - Odżywianie i karmienie

W akwarium przyjmują większość dostępnych pokarmów suchych, mrożonych i żywych. Regularne podawanie tych ostatnich korzystnie wpływa na ich ubarwienie.

Tęczanka Czerwona - Glossolepis incisus - Akwarium

Tęczanki czerwone najlepiej prezentują się na tle gęsto obsadzonego roślinnością zbiornika, z ciemnym podłożem i niezbyt mocno oświetlonego. Zbyt jaskrawe światło można rozproszyć np. roślinami pływającymi. Ryby te potrzebują również otwartych przestrzeni do pływania i obszarów gdzie samce będą mogły rywalizować między sobą. Wymagają wysokiej jakości wody (zalecane cotygodniowe podmiany w ilości 20%) i umiarkowanie silnego prądu.

Rybki łagodne ale ich wymiary oraz ruchliwość mogą niepokoić mniejsze lub wolniejsze gatunki. Dobrym towarzystwem będą podobnych rozmiarów tęczanki, kąsaczowate, danio, brzanki, pielęgniczki i kiryski.

Tęczanka Czerwona - Glossolepis incisus - Rozmnażanie

Rozmnażanie tęczanek czerwonych jest dość łatwe. Zbiornik tarliskowy powinien mieć co najmniej 75 cm długości. Woda lekko-twarda, alkaliczna ok 7.5 pH i temperaturze 23-25°C. W akwarium należy umieścić drobno-listne rośliny np. mech java moss lub sztuczny mop akwarystyczny. Mały filtr napowietrzający zapewni odpowiednie natlenienie i przepływ wody. Podłoże nie jest konieczne.

Dorosłe ryby przed planowanym rozrodem obficie karmimy żywymi i mrożonymi pokarmami. Kiedy samice będą pełniejsze a samce nabiorą intensywniejszych barw, wybieramy najgrubszą samicę i najpiękniejszego samca i przenosimy do zbiornika tarliskowego. Często niewielkie podniesienie temperatury może zachęcić ryby do tarła.

Para wyciera się przez okres kilku dni, codziennie rozrzucając ikrę. Dorosła samica może złożyć ok 50 jaj, przeważnie jednak mniej. Ziarenka ikry przyczepiają się do powierzchni za pomocą małych niteczek. Rodzice mają tendencje do zjadania ikry. Zalecance jest regularne sprawdzanie roślin czy mopów i przenoszenie znalezionych jaj (najlepiej części roślin) do osobnego akwarium lub pojemnika (woda musi pochodzić z akwarium tarliskowego). W zależności od temperatury wylęg następuje po ok tygodniu. Narybek w pierwszym dniach wymaga mikro-pokarmów w postaci planktonu. Po tygodniu można podawać im artemię i larwy skorupiaków. Opadający pokarm nie będzie właściwy ponieważ narybek pływa przy powierzchni wody. Młode są wrażliwe na zmiany jakości wody dlatego konieczne są niewielkie podmiany każdego dnia.

Ostatnio zmodyfikowano: 2 czerwca 2013 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 112 l
    • min-długość: 120 cm
  • Orientacyjna cena: 8 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 2

  1. Katka

    Mam pytanie….
    Mam parę tęczanek czerwonych, są pozostałością po ławiczce – mają 7lat i są w świetnej formie. Chciałabym odbudować „stado”. Czy towarzystwo młodych rybek nie wpłynie źle na seniorów?…
    Ciekawi mnie też czy mogę połączyć odmiany i czy każda odmiana musi liczyć po 6 sztuk?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. bl♥cked

      Nie, nic im się nie stanie, a wręcz przeciwnie. Odżyją i poczują się lepiej. Kilka rodzajów tęczanek możesz trzymać bez problemu, ale musisz mieć wtedy bardzo duże akwarium. Tak, koniecznie trzeba mieć mieć minimum 6 szt, bo nie połączą się w jedno stado ;-). Pozdrawiam i trzymam kciuki za twoje rybeńki 😉