Trzciniak

Trzciniak - ryba akwariowa fot.arofanatics.com

Trzciniaki - ryby akwariowe

Trzcinnik, Trzciniak (Erpetoichthys calabaricus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny wielopłetwcowatych o charakterystycznym „wężowatym” ciele.

Ryba akwariowa Trzciniak Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek zamieszkuje wolno płynące rzeki i wody stojące Afryki Zachodniej i Środkowej. Preferuje zamulone i niezbyt głębokie wody.

Ryba akwariowa Trzciniak Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W środowisku naturalnym osiąga ok 90 cm długości. W akwarium rzadko przekracza 60 cm. Od pozostałych wielopłetwców odróżnia go długie, węgorzowate ciało oraz brak płetw brzusznych. Ubarwienie oliwkowozielone, brzuch pomarańczowo-żółty. Płetwa grzbietowa złożona z serii wyraźnie oddzielonych promieni twardych. Dorosły samiec ma tych promieni więcej – 12-14 w porównaniu do samicy – 9-12. W okresie tarła płetwa odbytowa samca jest wyraźnie pogrubiona u samicy płynnie przechodzi i łączy się z płetwą ogonową.

Posiadają pomocniczy układ oddechowy – pierwotne, dwupłatowe płuca – dzięki którym mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. W przypadku braku dostępu do powietrza atmosferycznego najzwyczajniej utoną. W środowisku naturalnym żyją w wodzie o niskiej zawartości tlenu a nawet są w stanie przez dłuższy czas wytrzymać bez niej. Młode trzciniaki, tak jak płazy, mają dodatkowo zewnętrzne skrzela, które z wiekiem zanikają.

Jest to jedyny gatunek z rodzaju Erpetoichthys. Ryby niezwykle wytrzymałe, prowadzące nocny tryb życia. Mają słaby wzrok ale doskonałe rozwinięty zmysł węchu. Określane jako „żywe skamieliny”. Wraz z jesiotrowatymi są jedynymi żyjącymi przedstawicielami ryb kostnochęstnych. Zalecane raczej zaawansowanym akwarystom.

Ryba akwariowa Trzciniak Odżywianie ryb akwariowych

Trzciniaki są rybami mięsożernymi i zazwyczaj w akwarium nie jedzą pokarmów suchych, choć zdarzają się osobniki, które przyjmują pokarmy dla paletek. Najbardziej odpowiednie będą dla nich pokarmy pochodzenia zwierzęcego – żywe lub mrożone, takie jak krewetki, małe ryby, siekane dżdżownice, kryl, ochotka, larwy owadów itp. Ich przysmakiem są kijanki, małe żabki, ślimaki i małże.

Ryba akwariowa Trzciniak Akwarium ryb akwariowych

Akwarium powinno być przede wszystkim długie i szerokie. Minimum 150 cm długości – głębokość ma drugorzędne znaczenie. Ryby potrzebują licznych kryjówek. Do dekoracji najlepiej użyć korzeni, wysuszonej kory (z drzewa liściastego). Mogą to być też plastikowe rurki o średnicy ok 5 cm, które poza wejściem i wyjściem, będą przysypane miękkim podłożem. Zbiornik możemy obsadzić roślinami niewymagającymi intensywnego oświetlenia jak np. Nurzaniec olbrzymi, Zwartka, Vallisneria, Kryptokoryna. W części zbiornika najlepiej w ogóle zrezygnować z oświetlenia. Trzciniaki nie lubią silnego prądu wody, najlepiej czują się w wodzie stojącej.

Są ekspertami w uciekaniu z akwarium, które koniecznie musi być przykryte. Dobrym rozwiązaniem jest wklejenie listew wzmacniających wzdłuż wszystkich ścian akwarium. Można też obniżyć poziom wody o co najmniej 15 cm. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie na środku wysepki, na której ryby będą się chętnie wygrzewać. Odwzoruje to ich naturalne środowisko.

Relatywnie łagodny gatunek, może być trzymany w akwarium gatunkowym lub z innymi dużymi spokojnymi rybami. Dobrym towarzystwem będą ryby sumokształtne,  większe kąsaczowate, pielęgnice Sewerum, Skalary. Małe rybki (ok 3cm), które zmieszczą im się do pyska zostaną zjedzone.

Ryba akwariowa Trzciniak Rozmnażanie ryb akwariowych

Nie udokumentowano, udanego rozmnożenia tych ryb w akwarium.

Tarło odbywa się najczęściej przy jednoczesnym spadku ciśnienia atmosferycznego i podmiany 1/4 wody. Samiec goni samicę podgryzając jej ogon i płetwę odbytowa. Trwa to nawet kilka godzin. Kiedy samica jest już zmęczona, podpływa do niej samiec i zaczyna drgać i uderzać swoją głową w głowę samicy. Gwałtownie wzrasta przy tym oddech co świadczy o podnieceniu przed tarłem. Następnie ryby szukają odpowiedniego miejsca do złożenia ikry. Samiec łapie pyskiem tył głowy samicy, płetwy odbytowe układa w miseczkę na którą samica oddaje ikrę, po czym jaja zostają przez niego zapłodnione i rozrzucone.

Ryba akwariowa Trzciniak Video

Ryba akwariowa Trzciniak Galeria

Ryba akwariowa Trzciniak Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Erpetoichthys calabaricus
synonim:Reedfish, Snake Fish, Ropefish
Rodzina:Inne gatunki
Biotop:Afryka
Rozmiar ryb akwariowych:bardzo duży, 60 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, żywy
Długość życia ryby akwariowej:10 - 20 lat
Akwarium:bardzo duże
min-pojemność:400 l
min-długość:150 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:23 - 30 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość:5 - 25 ºdGH
Cena ryby akwariowej:25 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - TrzciniakPoważnie o rybach - Trzciniak

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 12

 1. Justyna

  Witam, przepraszam że się wtrące ale potrzebuje info, czy trzymane w większej ilości są terytorialne? Czy to zależy?

  odpowiedz
 2. tomasz

  Mój wczoraj kupiony. Wszystko było ok. Dzisiaj osowiały . Stoi pionowo i tylko zasysa wodę. Nie rusza się zbytnio… miał wycieczkę poza akwarium krótką

  odpowiedz
 3. trzcimiak

  Czy mogę go trzymać z paletką, duchem Amazońskim, ciernionosem, bocją wspaniałą i ewentualnie skalarem?

  odpowiedz
  1. KacpeR

   odpad , ciernionos

 4. Monia

  Niestety trzciniak zdechł, tak mi żal tej rybki, a był u mnie tylko 3 dni :( :( :( nie wiem czy to moje akwarium, czy może kupiłam już chorego, nie wiem :(

  odpowiedz
 5. AnonimowaRyba

  Monia – To objawy katarakty lub ospy rybiej.

  odpowiedz
 6. Monia

  Pomóżcie!!! Mojemu trzciniakowi zmętniały oczy, jest apatyczny, nie chce pływać, wiem, że to raczej normalne nie jest (kupiłam go dwa dni temu) Proszę pomóżcie

  odpowiedz
 7. Anonim

  Ja mam dwa i jeden ma takie zgrubienie w połowie takiego kupiłem i nie wiem czy był przygnieciony czy ma rybę w środku. Jest u mnie 3 dni napiszcie jak coś o tym wiecie dzięki.

  odpowiedz
 8. ptasznik60@interia.pl

  Trzciniaki są bardzo fajne tylko właśnie próbują wyskoczyć z akwarium. To zaobserwujcie bo jak próbują to znaczy że coś w akwarium jest nie tak. Sam mam 7 trzciniaków i żyją w zgodzie .

  odpowiedz
 9. Akwarysta

  Kocham moje dwa trzciniaki ale chciałbym stworzyć akwarium biotopowe, poradźcie skład.

  odpowiedz
 10. Łukasz

  Też mam 2 trzciniaki jeden próbował mi z akwarium wyskoczyć.

  odpowiedz
 11. Elroy

  Trzciniak jest super sam mam 2 i na razie nie sprawiają problemów są mięsożerne ale jedzą nawet pokarm dla raka którego mam wraz z nimi w akwarium :)

  odpowiedz