Ancistrus sp. (Kner,1854)

Zbrojnik pospolity "glonojad" - ryba akwariowa fot. ekzotika-doma.ru
  • Rozmiar: 10 - 15 cm
  • Akwarium: 72 l
  • Wymagane pH: 5.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 18 - 27°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Zbrojniki - ryby akwariowe

Zbrojnik pospolity (Ancistrus sp.) – jedna z najbardziej znanych ryb w akwarystyce słodkowodnej. Ogólnie dostępna forma. W literaturze często mylnie nazywana zbrojnikiem niebieskim. W sklepach spotykana jako zbrojnik lub glonojad. Pod tymi nazwami najczęściej ukrywa się mieszaniec rodzaju Ancistrus, któremu prawdopodobnie najbliżej do gatunku Ancistrus cirrhosus. Kupując glonojada z niesprawdzonego źródła, bez dokładnej nazwy gatunku, nigdy nie możemy być pewni jego pochodzenia i tego jak duży urośnie. Co więcej pod nazwami zbrojnik lub glonojad możemy trafić na olbrzyma z rodzaju Pterygoplichthys (np. Zbrojnik lamparci) czy Hypostomus (np. Plecostomus). Ze względu na łatwe rozmnażanie i możliwość krzyżowania licznych gatunków, identyfikacja zbrojników nie należy do prostych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Występowanie

Ameryka Południowa. Zbrojniki z rodzaju Ancistrus zamieszkują rwące oraz stojące wody dorzecza Amazonki. W porze deszczowej spotykane są również na zalanych terenach leśnych. Osobniki powszechnie obecne w handlu w większości pochodzą od hodowców lub z farm hodowlanych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Charakterystyka i usposobienie

Zbrojniki - rozmnażanie, samiec, samica

różnice płci zbrojników – samiec, samica

Przeciętnie dorastają do 13 cm długości. Ubarwienie ciała różnorodne, zależne od genów, od jasnobrunatnej do niemal czarnej barwy z licznymi, drobnymi, jaśniejszymi plamkami. Charakterystyczne dla większości zbrojników brzusznie spłaszczone ciało, z szeroką głową, wypukłym grzbietem i dwiema płetwami grzbietowymi. Szerokie, masywne płetwy piersiowe ułatwiają rybie poruszanie się po dnie. Otwór gębowy w dolnym położeniu, zakończony przyssawką, którą przyczepiają się do dekoracji i zeskrobują glony. Nie posiadają łusek, ich skóra pokryta jest nakładającymi się na siebie płytkami kostnymi, które tworzą pewnego rodzaju pancerz. Pierwsze promienie płetw (za wyjątkiem ogonowej) są ostre. Płetwy piersiowe i płaty skrzelowe pokryte kolcami, których używają do walki z innymi zbrojnikami. Płeć młodych ryb jest trudna do odróżnienia. W dobrych warunkach, samce mają wyraziste kolory, samice bardziej matowe (ryby zmieniają ubarwienie w zależności od warunków, więc nie należy się tym sugerować). Dojrzałość płciową osiągają mając ok. 5 cm długości i w tym czasie u samców na pysku pojawiają się długie, często rozwidlone, wyrostki, u samic są one krótkie i ledwo widoczne. Samce zazwyczaj większe.

Zbrojniki są łagodnie usposobionymi rybami, idealnie nadają się do akwarium towarzyskiego, a dzięki łatwej adaptacji do różnych warunków będą odpowiednie dla początkujących akwarystów. Najchętniej przebywają na dnie lub szybach akwarium. Dzień najczęściej spędzają schowane w swoich kryjówkach, aktywność wykazują głównie nocą, a także w porach karmienia. Nie są zagrożeniem dla innych ryb. Samce jednak są terytorialne wobec rywali swojego gatunku. Najlepiej trzymać je w parach lub haremie złożonym z jednego samca i 2 – 3 samic.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Odżywianie i karmienie

Zbrojniki z natury są roślinożercami. W ich diecie powinny dominować produkty roślinne. Na co dzień można im podawać pokarmy suche z dodatkiem spiruliny w płatkach lub tabletkach opadających na dno, regularnie uzupełniane warzywami taki jak np. ogórek, siekana sałata, zielony groszek, szpinak, kabaczek, cukinia, melon, dynia, kalafior, brokuł itp. Raz na tydzień lub co dwa tygodnie warto również podać pokarm zwierzęcy np. mrożony wodzień, plankton, kryl lub żywą ochotkę.

Powszechna nazwa glonojad jest mocno przereklamowana, a glony chętniej jedzą w młodym wieku. Na starość przeważnie robią się leniwe i preferują inne pokarmy, w tym resztki pokarmu podawanego innym rybom. Na pewno nie ruszą najbardziej uciążliwych glonów nitkowatych czy pędzelkowatych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Akwarium

Dla pary zbrojników pospolitych odpowiednie będzie 60 cm długości akwarium. Wysokość ścian zbiornika nie jest tak ważna jak wielkość powierzchni dna, na której ryby będą żerować. W zbyt małych akwariach karłowacieją co prowadzi do deformacji narządów wewnętrznych, chorób i ostatecznie zgonu. Jako, że są gatunkiem prowadzącym nocny tryb życia, dobrym wyborem będzie ciemne żwirowe lub piaszczyste podłoże. Zbrojnikom należy zapewnić kryjówki w których będą się mogły chować i rozmnażać. Do tego celu można użyć korzeni bagiennych, łupin kokosowych, stosów kamieni lub sztucznych, ceramicznych doniczek lub specjalnych grot. Konieczne jest dodanie większych korzeni lub kawałka miękkiego drewna, które chętnie skrobią i pomaga im w trawieniu. Drewno będzie również doskonałym siedliskiem dla glonów. Delikatniejsze rośliny mogą nie przetrwać ich aktywnego zeskrobywania glonów.

Produkują znaczne ilości zanieczyszczeń, dlatego też wymagają wydajnej filtracji i dobrze natlenionej wody. Jako, że w dzień najczęściej są pochowane, intensywność oświetlenia nie jest istotna ale warto zacienić przynajmniej jeden obszar zbiornika. Preferują lekko kwaśną lub alkaiczną wodę (6.5 – 7.5 pH), nie są to jednak wartości krytyczne, ponieważ są rybami wytrzymałymi i łatwo adaptują się do nowych warunków. Najważniejsza jest stabilność tych parametrów. Mogą przebywać i rozmnażają się w temperaturze o dolnej granicy 18°C. Pomimo, że tolerują temperatury do 32°C to raczej nie będą zbyt szczęśliwie w wodzie powyżej 27°C, ze względu na to, że przy wyższych temperaturach tlenu w wodzie jest znacznie mniej.

Efekt czarnej wody i wydzielane przez drewno garbniki zachęcą je do tarła, ale jednocześnie ograniczą wzrost pożądanych glonów. Wiele lekarstw jest trujących dla tych bezłuskowych ryb. Uwagę należy również zachować przy ich odławianiu siatką, która może zaplątać się między kolcami. Najlepiej pozostawić je aż same z niej wypłyną. Jeśli sobie nie poradzą siatkę najlepiej odciąć.

Mogą być trzymane w towarzystwie wielu łagodnych a nawet średnio agresywnych gatunków ryb o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Rozmnażanie

Ikra Zbrojnika

Ikra zbrojnika

Jeżeli zapewnimy odpowiednie warunki w akwarium to rozmnażają się łatwo, dzięki czemu są ogólnie dostępne i tanie. Często do rozmnożenia dochodzi w zbiornikach ogólnych, bez wiedzy hodowcy. Najlepiej jednak jest je rozmnażać w oddzielnym akwarium tarliskowym, w haremie (1 samiec i 2 – 3 samice).

Najchętniej wycierają się w grotach skalnych. W sklepach dostępne są nawet specjalne ceramiczne tuby. Zamiennie można stosować niewielkie doniczki, łupiny kokosa lub rurki z pcv. Samica składa do 100 jaj, w formie kulistej bryłki. Ziarenka mają ok. 2.5 – 3 mm średnicy, początkowo żółtawe, z czasem szklisto-pomarańczowe. Co ciekawe w jednym gnieździe jaja może złożyć wiele samic. Po udanym tarle samiec przegania samicę i samotnie sprawuje opiekę nad ikrą, a także strzeże jej przed drapieżnikami.

Wylęg zależy od temperatury. Larwy wylęgają się po 4 – 7 dniach, a po następnych 3 dniach samodzielnie pływa. Narybek wymaga stabilnych parametrów wody oraz obfitego karmienia glonami i warzywami np. sałatą, obranym groszkiem czy szpinakiem (niezjedzone resztki regularnie usuwać). Zaniedbania na tym etapie ze strony hodowcy, znacząco zwiększą współczynnik zgonów. Do osiągnięcia przez młode około 2 – 3 cm długości najlepiej pozostawić je razem z rodzicami.

Czym różni się od większych zbrojników?

Większy kuzyn Hypostomus plecostomus jest rzadziej spotykanym gatunkiem. W Polsce obok rodzaju Ancistrus spotyka się zazwyczaj zbrojniki lamparcie (Pterygoplichthys gibbiceps). Rozróżnienie młodych ryb bywa trudne.

Biorąc pod uwagę najczęściej występujące w handlu okazy, pomocne lecz niezbyt łatwe bywa zliczenie promieni u podstawy płetwy grzbietowej. Ancistrus posiada 8 promieni (za wyjątkiem L71, L181, L249 – 9 promieni oraz L183 – 12 promieni). Więcej niż 10 mają zwykle przedstawiciele rodzaju Pterygoplichthys (rzadki u nas Plecostomus 8 – 10 promieni).

Większość ogólnie dostępnych zbrojników Ancistrus ma wzór dość wyraźnych jasnych kropeczek na ciemno szarym lub brązowym tle. U Plectomusa są to bardziej brązowe plamy.

Patrząc z boku, pysk u Hypostomus i Pterygoplichthys jest nieco wydłużony i ostrzejszy a płetwa ogonowa bardziej wcięta. U Ancistrus patrząc z góry głowa jest szersza i bardziej owalna.

Dorosłe Hypostomus i Pterygoplichthys są znacznie większe, często przekraczają 30 cm długości i nie mają wyrostków na pysku.

Ostatnio zmodyfikowano: 1 października 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Ancistrus sp.
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 72 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 3 - 6 zł
  • Dostępność: powszechna

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 386

  1. Mich

    Zbrojniki mają jakieś wymagania co do ilości przedstawicieli własnego gatunku w akwarium?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Tylko zdrowy rozsądek, w zależności od wielkości akwarium, te stworzenia jako dorosłe osiągają do 15 cm długości.

    2. Mich

      No tak, ale czy to ryba, która potrzebuje, lepiej jest jej gdy blisko są inne zbrojniki? Czy można trzymać jednego samca i się nie przejmować? Bo mam cztery zbrojniki, samca i dwie samice + samca co się u nas już urodził i chyba tylko jednego sobie zostawię bo mi rujnują rośliny z in vitro.

    3. Wlodi13

      No wiesz, jak będzie jeden to nic mu się nie stanie oprócz tego że będzie samotny, zawsze lepiej trzymać parkę.

  2. Łukasz

    Cześć
    Dostałem zbrojnika pospolitego (samiec, 2 letni). Trzymam go w akwarium 112 litrów. W akwarium jest korzeń, kokos oraz kryjówki.
    Co jaki czas należy karmić tego osobnika? Na opakowaniu z tabletkami ze spirulina (średnica 1 cm) napisane jest codziennie 1-2 razy. Sprzedawca w sklepie z kolei mówi, że co 4-5 dni 1 tabletkę. Drugie pytanie, czy nie warto dokupić dla niego samicy?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Ola

      Ja używam 1 tabletki dziennie, firmy tropical 'green algae wafers ’ i starcza

    2. Arek

      Ja karmie swojego dorosłego zbrojnika 1-2 razy na tydzień i nie skarży mi się XD

  3. łukasz$$

    Mam pytanie mam 8 glonojadów jeden z nich jak przyczepił się do szyby to zauwarzyłem że ma różową plamę na brzychu a na niej były jakieś trzy czerwone kropki jeśli ktoś wie coś na ten temat to proszę o informacje z góry dzięki.

    Odpowiedz
  4. qwwerty

    One się kryją są nocne !

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Weroniika

      To nie są nocne rybki. Z natury trzymają się dolnych i bocznych partii wody bo na to pozwala im ich anatomia. Jeśli natomiast posiada Pan większe np pielęgnicowate ryby to one mogą być powodem nadmiernego chowania się tych ryb.

    2. Mich

      Moje się nie kryją, cały dzień jakiegoś widzę. Z kolei u babci (a to te same, kupione tego samego dnia) uciekają ale chowają się w zagłębieniu i też jej widać.

    3. UlaUlaśka

      Czy nocne, może i nocne, ale mój wychodzi niezależnie od pory dnia, również nocą

  5. zuzanna

    Miałam go świetnie czyści ale zdechł wczoraj ze starości

    Odpowiedz
  6. jędrzej

    czy Neon Innesa mógłby żyć z gupikiem-pawim oczkiem.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. łukasz

      tak. się pytasz

    2. Marc

      Tak łukasz mógłby tylko pytanie czy gupik kosztem zdrowia neona czy odwrotnie. Czy nie lepiej trzymac ryby o zblizonych wymaganiach co do parametrów wody zamiast o różnych ???
      Neon aby żył zdrowo potrzebuje pH max 7,0 najlepiej ponizej i malej twardosci, oczywiscie przetrwa w wyzszych ale co innego przetrwanie a zdrowe życie. Gupik odwrotnie wydokie twardosci i pH najlepiej pow. 7,5. Kompromis na zdrowie zadnym nie będzie służył ale nie zdechna od razu tylko czy o to chodzi??? Odbija się to na ich odpornosci krótszym zyciu czestszym zapadaniem na choroby

  7. Michał

    Witam, Mamy problem z glonkami. A mianowicie mają po ok. 6-7 cm i walczą o terytorium znaczy jeden gania drugiego. Szkoda mi tego drugiego bo jakby mizerniał. Żona nadała im imiona, tj. Chip i Dail 😉 Nie mogę rozróżnić płci tzn. niby to są samice bo nie posiadają wyrostków na głowie tylko małe wąsiki przy pyszczku ale czy samice są terytorialne i czemu by walczyły? Jak mogą dokładnie określić ich płeć?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Aleksandra

      Jak są tak małe nie można określić płci.

    2. Akwamaniaczka

      Oczywiście ,da się określić płeć. Mi się wydaje ,że to jednak są samice. Może nie koniecznie się biły i walczyły o terytorium ,tylko się ganiały tak dla zabawy. Nie wiem ,trudno jest mi powiedzieć, ale pamiętaj ,że odróżnienie płci u zbrojników nie polega tylko na wyrostkach ,ale też na płetwach piersiowych ,grzbietowych ogonie oraz ubarwieniu. Mój zbrojnik ma teraz gdzieś ok. 5 cm. i wiem ,że to samiec ,bo zaczynają już mu powoli rosnąć wyrostki i ma widoczne plamki. Po tym można odróżnić samicę od samca. Zresztą ,na górze masz przecież zdjęcie samca i samicy i ich odróżnienie.
      Pozdrawiam i życzę samych sukcesów w akwarystyce 😉

    3. Aleksander

      Płeć dorosłych zbrojników łatwo rozróżnić po charakterystycznej 'zbroi’, która wygląda jak 'wąsy’. Oczywiście nie wszystkie zbrojnikowate taką 'zbroję’ posiadają, np. gibicepsy.

  8. Karol

    Cześć mam na imię Karol mam glonojada pospolitego brązowego to samica myśle sobie że trzeba
    jej kupić samca tylko jakie albinoska czy niebieskie ?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Akwamaniaczka

      Pospolity.

  9. ~Nira

    Witajcie ludziska. Mam pytanko, czy trzy glonojady (samiec i dwie samice) przeżyją w akwarium długość: 60 cm, szerokość: 30 cm i wysokość: 30 cm, wchodzi 54l wody.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Linteodor

      Przeżyć przeżyją jeśli wystarczająco zadbasz o warunki w akwarium, jakość wody i nie bd ozdób z ostrymi krawędziami o które zbrojnik potrafią się skaleczyc. Ale pamiętaj że to akwarium jest zdecydowanie za małe nawet na jednego dorosłego osobnika.
      PS. Piszę, że przeżyją a nie że będzie im tam dobrze.

  10. Paweł

    Witam! Mi się wylęgły ostatnio ( jakieś 2 tygodnie temu ) zbrojniki pospolite i ku memu zdziwieniu połowa z tego co widziałem okazała się być albinosami. Dziś Patrzę a tu nie w grocie, którą przygotowałem tylko w rogu akwarium koło grzałki już pomarańczowe jajeczka z widocznymi ogonkami i sam nie wiem kiedy część z nich zniknęła a na dnie widać tylko „skorupki”. Jakby co to w niedługim czasie będę miał na zbyciu zbrojniki albinosy (parkę sobie zostawiam) a mieszkam w lubelskim. Pozdrawiam pozytywnie zakręconych.

    Odpowiedz
  11. ~Grell

    Czy te zbrojniki mają jakiś jad? I czy w ogóle gryzą?
    Muszę włożyć rękę do akwarium, a nie chcę, by mnie dziabnął.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Ula

      Nie, absolutnie. Są łagodne. Sama kiedyś miałam i nie gryzł ani nie miał jadu. Nic Ci nie zrobi. Ale ma takie „pazurki”, które leciutko wpinają się w skórę. Ale to nie boli.
      Pozdrawiam.

    2. Grell

      Dziękuję 🙂

  12. Bartek

    Wiecie może co ile się trą? Bo tydzień temu miałem tarło to samica ma już ikrę czy jeszcze nie a tak po za tym samiec 9cm samica 8,5 cm

    Odpowiedz
  13. Mateusz

    Witam moje glonojady już 5 raz opiekują się potomstwem czytając was zastanawia mnie jak będziecie się ich pozbywać mając ze 100 szt naraz może mniej. Ja ogólnie już nam ich dość. Sprzedałem z 150-200 sztuk i nadal mam ze 100! Wczoraj zaglądam a tam znowu żółte jajeczka. Tak więc zastanówcie się dobrze przed ich zakupem to jest fajne ale i męczące. pozdrawiam

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. ja

      Co ile ci się trą

  14. Olga

    Dodatkowo glonojady nie mają towarzystwa innych ryb, po prostu tylko glonojady mogą być bezpieczne przy żółwiu. Nie mieszkam w pl tylko w fr glonki są tu kupione i nie wiem czym się różnią bo normalnie kosztują 3-4 e a ja dałam 12 za jednego być może to jakaś inna odmiana.

    Odpowiedz
  15. Olga

    WITAM mam 2 glonojady niestety odmiany nie wiem kupiłam je rok temu i tylko jeden trochę podrósł, ale ogólnie są malutkie 3 i 4 cm czy wszystko z nimi ok. Zbiornik mam nietypowy bo jest typowo dla żółwia (glonki dzielą akwarium z moją żółwicą) karmie je pokarmem dla rybek no i na pewno mają to co żółw nie doje typu krewetki ryby itp. Czy ktoś mógłby mi pomóc i doradzić co robić żeby trochę urosły i czy to normalne, że nic nie rosną?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. rrrrrw

      A jak duże masz akwarium? Zakładam, że malutkie, i stąd problem z dorastaniem glonojada…

    2. Olga

      Akwarium jest duże jest 70 na 70 cm taki kwadrat, głębokość najgłębiej około 40 cm. Roślinek mam bardzo mało tzn. co chwile nowe bo żółw je zjada.

    3. rrrrrrrw

      70x70x40 to niecałe 200 litrów wiec powinny rosnąc jak na drożdżach.. Ja mam 112l, od kumpla dostałem kilka miesięcy temu 3 malutkie glonojady a teraz mają ok 6-7cm

    4. och

      musi mieć wystarczającą ilość miejsca, kryjówek a przede wszystkim stały dostęp do pożywienia, ja karmie swojego dwa razy dziennie jedzeniem dla glonojada i gotowanymi warzywami i w ciągu 3 miesięcy z 2cm dorósł do 8, no i woda nie może być za twarda

  16. Paulina

    Witam. Mam pytanie a właściwie prośbę o pomoc:) Jestem początkująca w tej „zabawie” w akwarystykę, ale staram się jak mogę. Dostałam od sąsiada zbrojnika po przejściach, był zjadany żywcem. Zlitowałam się nad tym potworkiem, a on odpłaca się demolką. Nocą wyrywa mi wszystkie rośliny przekopuje żwir aż do szkła na dnie. Mam też kilka krewetek ( też z odzysku:)) ) a on demoluje im kryjówki. Czy macie jakiś patent na tego szaleńca?? jak zamocować rośliny ??? dodam dla łatwiejszej oceny sytuacji że zbiornik jest stosunkowo młody, 120 l , z roślinami korzeniami i kamieniami, oświetlony jak trzeb i filtrowany, młody narybek i na razie niewiele ich jest bo stopniowo kolekcjonuje odmiany, ale gatunki raczej łatwe i nie skomplikowane jak: gupiki molinezje czy mieczyki. Pomocy bo to jakiś szalony projektant wnętrz:))

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Muffinka

      hmm… myślę, że muszą jakoś zdążyć się zakorzenić. Mój też tak robił, a jak się zakorzeniły roślinki to nie było kłopotów 😛

  17. zbrojnik

    Kiedy spodziewać się ikry? Mam 2 zbrojniki pospolite od miesiąca – 2 samce i samice samiec już tak jak i samica się przyzwyczaił w nocy pływa po całym akwa i je spiruline tak jak samica ale nie widzę żeby samicy robił się gruby brzuch mają po 5,5 cm no i wyglądają na duże a samiec ma już wyrostki samica ma troszkę większy brzuch ale to pewnie od spiruliny. Więc kiedy się spodziewać jajeczek proszę o szybką odpowiedź.

    Odpowiedz
  18. akwarysta223

    Hejjka mam glonojada który ma już wyraźne wyrostki na pysku ale małe i ma 6 cm i mam go hodować dalej czy kupić dorosłego za 22 zl (tego bym sprzedał) ponieważ chciał bym mieć troszkę tych rybek. A więc hodować go czy kupić tego dorosłego (jeśli hodować to ile mi urośnie w miesiąc karmie spirulina ochotka i karma sucha)

    Odpowiedz
  19. Marek-

    W dniu wczorajszym zbrojniki niebieskie złożyły ikrę w ogólnym akwarium w rurce PCV przygotowanej do tego celu. Mam w akwarium kiryski pstre, które też wykluły się w ogólnym w tym akwarium są – para skalarów platynowych, które składają raz w miesiącu ikrę ucinałem listek i wkładałem do kotnika /napowietrzanie cały czas / lecz nie mogę odnieść sukcesu ikra pleśnieje. Są też 2 molinezje złote, kilka zmienników, guraminy złociste /3 szt./, mieczyki i gupiki akwarium 200litrowe. Moje pytanie – czy mam wyciągnąć rurkę i samca do innego akwarium czy zostawić w ogólnym? Pierwszy raz glonojady złożyły ikrę. Dużą samice dostałem kilka dni temu i już jest efekt /inne samice były mniejsze i po kilku tygodniach zdychały. Bardzo lubię glonojady /mam jeszcze małe ok 5 cm czerwonego i dwa małe 4 cm złote nie można rozróżnić jeszcze płci – Co mam zrobić proszę o radę akwarystę który również kocha glonojady.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Julianna

      Nie wkładaj ikry do kotnika,możesz ją najwyżej włożyć do jakiejś kryjówki.tam nie spleśnieją i nie zostaną zjedzone.

  20. Katarzyna

    Ja miałam glonojadka od początku akwa ale jakieś 2 tygodnie temu mi padł i nie wiem co jest przyczyną, szerszy opis napisałam na otosku.

    Odpowiedz
  21. bartek

    Hej właśnie kupiłem samca tej o to rybki za 10zł ma. Jakieś 5-9,10 cm. Opłacało się bo ma już wyraźne wyrostki na pysku po jutrze lub w sobotę kupie jeszcze samice i za jakiś miesiąc będę je stymulował do tarła. A i mam jeszcze zbrojnika niebieskiego ale ma 3 cm i jak urośnie to będzie miał te tarło z moimi pospolitymi? (akwa 72l 60x35x40 miejsce do tarła kokos)

    Odpowiedz
  22. Justyna

    Mam parkę zbrojników pospolitych i kilka welonek w jednym akwarium. Ostatnio glonki zabiły mi jedna rybkę i normalnie pożarły. Masakra jakaś 🙁

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Dzagda

      Bardzo wątpliwe, aby zbrojniki zabiły rybkę. To że ją zjadły, to normalne zachowanie. W przyrodzie nie marnują się żadne substancje odżywcze.

    2. Akwamaniaczka

      Po pierwsze : Warunki ,które trzeba spełnić welonowi nie są dograne do warunków zbrojnika. Welony potrzebują zimnej temperatury a u glonka to nie jest możliwe. Zbrojnik posp. temperatura maksymalnie do 27°C a welonka max. 24°C. Sama widzisz jaka to różnica…Więc może oddaj karasie do zoologicznego lub do znajomego i zaopiekuj się zbrojnikiem albo na odwrót. Ja na twoim miejscu oddałabym karasie ,ale zrób jak uważasz, tylko pamiętaj : Złota rybka tylko z inną złotą rybką!

    3. Marc

      Akwamaniaczka, to temat z przed roku 🙂 🙂 🙂

  23. Kuba

    Mam w akwarium samicę i samca po półtora roku i właśnie się rozmnożyły. Mają po 1,5 cm i są słodziaśne. (92l)

    Odpowiedz
  24. Mateusz

    Mogę trzymać dwa takie i jednego ancistrusa sp. złotego w 90l.?

    Odpowiedz
  25. bartek

    Mam akwa 72 l i 2 glonki 3 cm kiedy one urosną do 7-8 cm? A i zamiast tego drewna mam kokosa może być czy kupić jakieś coś z drewna? I byście mogli powiedzieć ile mi w miesiąc urosną karmie: tabletki spirulina. ochotka, granulat, płatki.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Łukasz

      glonojad ci urośnie w ciągu miesiąca 1-3cm mi urósł w 3 tygodnie 2,5cm i musi być grota lub korzeń z gipsu lub ceramiki jakoś tak ale w kokosie jest wielkie ryzyko że się ikra nie wykluje

  26. bartek

    Ja mam u siebie w akwa 2 5cm i jednego 6 cm na kamieniach miałem dużo glonów aż się „unosiły” na tych kamieniach . Po tygodniu nic nie ma 😉 polecam 🙂

    Odpowiedz
  27. g.g1971@interia.pl

    Ja szukam samicę glonojada bo mam już 5 samców, jestem z Zawiercia, a mam 240l akwarium

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Kuba

      ja mam samicę wiek 4 lata, długość ok 32cm w pełni dojrzała i dorodna 🙂

    2. Neonek720

      Zbrojnik pospolity nie może tyle mieć – 32cm to na niego o wiele za dużo. 😛

    3. Piotr

      Kolega prawdopodobnie posiada gibicepsa 😀

    4. Łukasz

      zgadzam się z neonek jak już to zbrojnik lamparci.

  28. Anka

    czy ktoś ma do oddania samicę Zbrojnika? warszawa.

    Odpowiedz
  29. Karol

    Witam jakiej wielkości muszą być zbrojniki by się rozmnażać?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Linka

      Wszystko zależy od genów i bardziej wieku zbrojnika i czy się odpowiednio dobiorą. Moje pierwszą ikrę złożyły jak miały jakieś 9 cm, ale to nie od tego zależy. Nie powinno się tym kierować.

  30. Andrzej

    Mam pytanie kupiłem akwarium 60l a w nim bojowniki i 2 zbrojniki jeden ok 5 cm drugi ok 7 cm,mam drugie akwarium 112l jednak w nim żyją pyszczaki czy mogę te zbrojniki umieścić z pyszczkami w tych 112l żeby nie męczyły się w 60-ce?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Andrzej

      Jasne, że możesz umieścić zbrojniki z pyszczakami. A tak na marginesie właśnie parę dni temu też jeden kolega w sklepie zoologicznym zadał mi to samo pytanie.Pozdrawiam.

    2. Andrzej

      Dzięki serdeczne za szybką odpowiedź a jeszcze jedno bo tak naprawdę zaczynam moja przygodę z akwariami .

      Mianowicie drugie pytanie brzmi czy mógłbym umieścić w tej 112-ce jeszcze 4 kiryski pstre? (Miałem 5 jednak jeden odszedł:( )
      Wydaje mi się ze tam im będzie lepiej niż w 60-ce z bojkami i krewetkami.

      Wiem ze moje pytania są dziwne ale wolę pytać akwarystów niż sprzedawców bo już wiem ze powiedzą wszystko byle tylko sprzedać cokolwiek.
      Jeszcze jedno jakie termometry lepsze – tradycyjne rtęciowe czy przyklejane na szybę?

      POZDRAWIAM

    3. Andrzej

      Kolego spoko pytania. Kirysów nie zaleca się trzymać z pyszczakami bo to za delikatna ryba. Zbrojników się nie imają bo mają chropowatą powierzchnię a kirysy są delikatne jak wspomniałem. A termometr to wg.uznania. Naklejony to naklejony a rtęciowy to jak trafisz na gumkę, raz trzyma, raz się odkleja. Pozdrawiam

    4. och

      wiem że to za późno na komentarz, ale nie wolno trzymać zbrojników z pyszczakami bo wymagają zupełnie innych parametrów wody!!! Zbrojniki nadają się do wody z ph 6,5-do max 7,5 nie więcej, bo to męczarnia, ludzie zanim zechcecie połączyć ze sobą dwa odmienne gatunki najpierw cokolwiek o nich poczytajcie

  31. bartek

    Ja mam akwa 112l i 25l w jakim jesteś województwie i ile chcesz za nią

    Odpowiedz