Ancistrus sp. (Kner,1854)

Zbrojnik pospolity "glonojad" - ryba akwariowa fot. ekzotika-doma.ru
  • Rozmiar: 10 - 15 cm
  • Akwarium: 72 l
  • Wymagane pH: 5.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 18 - 27°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Zbrojniki - ryby akwariowe

Zbrojnik pospolity (Ancistrus sp.) – jedna z najbardziej znanych ryb w akwarystyce słodkowodnej. Ogólnie dostępna forma. W literaturze często mylnie nazywana zbrojnikiem niebieskim. W sklepach spotykana jako zbrojnik lub glonojad. Pod tymi nazwami najczęściej ukrywa się mieszaniec rodzaju Ancistrus, któremu prawdopodobnie najbliżej do gatunku Ancistrus cirrhosus. Kupując glonojada z niesprawdzonego źródła, bez dokładnej nazwy gatunku, nigdy nie możemy być pewni jego pochodzenia i tego jak duży urośnie. Co więcej pod nazwami zbrojnik lub glonojad możemy trafić na olbrzyma z rodzaju Pterygoplichthys (np. Zbrojnik lamparci) czy Hypostomus (np. Plecostomus). Ze względu na łatwe rozmnażanie i możliwość krzyżowania licznych gatunków, identyfikacja zbrojników nie należy do prostych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Występowanie

Ameryka Południowa. Zbrojniki z rodzaju Ancistrus zamieszkują rwące oraz stojące wody dorzecza Amazonki. W porze deszczowej spotykane są również na zalanych terenach leśnych. Osobniki powszechnie obecne w handlu w większości pochodzą od hodowców lub z farm hodowlanych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Charakterystyka i usposobienie

Zbrojniki - rozmnażanie, samiec, samica

różnice płci zbrojników – samiec, samica

Przeciętnie dorastają do 13 cm długości. Ubarwienie ciała różnorodne, zależne od genów, od jasnobrunatnej do niemal czarnej barwy z licznymi, drobnymi, jaśniejszymi plamkami. Charakterystyczne dla większości zbrojników brzusznie spłaszczone ciało, z szeroką głową, wypukłym grzbietem i dwiema płetwami grzbietowymi. Szerokie, masywne płetwy piersiowe ułatwiają rybie poruszanie się po dnie. Otwór gębowy w dolnym położeniu, zakończony przyssawką, którą przyczepiają się do dekoracji i zeskrobują glony. Nie posiadają łusek, ich skóra pokryta jest nakładającymi się na siebie płytkami kostnymi, które tworzą pewnego rodzaju pancerz. Pierwsze promienie płetw (za wyjątkiem ogonowej) są ostre. Płetwy piersiowe i płaty skrzelowe pokryte kolcami, których używają do walki z innymi zbrojnikami. Płeć młodych ryb jest trudna do odróżnienia. W dobrych warunkach, samce mają wyraziste kolory, samice bardziej matowe (ryby zmieniają ubarwienie w zależności od warunków, więc nie należy się tym sugerować). Dojrzałość płciową osiągają mając ok. 5 cm długości i w tym czasie u samców na pysku pojawiają się długie, często rozwidlone, wyrostki, u samic są one krótkie i ledwo widoczne. Samce zazwyczaj większe.

Zbrojniki są łagodnie usposobionymi rybami, idealnie nadają się do akwarium towarzyskiego, a dzięki łatwej adaptacji do różnych warunków będą odpowiednie dla początkujących akwarystów. Najchętniej przebywają na dnie lub szybach akwarium. Dzień najczęściej spędzają schowane w swoich kryjówkach, aktywność wykazują głównie nocą, a także w porach karmienia. Nie są zagrożeniem dla innych ryb. Samce jednak są terytorialne wobec rywali swojego gatunku. Najlepiej trzymać je w parach lub haremie złożonym z jednego samca i 2 – 3 samic.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Odżywianie i karmienie

Zbrojniki z natury są roślinożercami. W ich diecie powinny dominować produkty roślinne. Na co dzień można im podawać pokarmy suche z dodatkiem spiruliny w płatkach lub tabletkach opadających na dno, regularnie uzupełniane warzywami taki jak np. ogórek, siekana sałata, zielony groszek, szpinak, kabaczek, cukinia, melon, dynia, kalafior, brokuł itp. Raz na tydzień lub co dwa tygodnie warto również podać pokarm zwierzęcy np. mrożony wodzień, plankton, kryl lub żywą ochotkę.

Powszechna nazwa glonojad jest mocno przereklamowana, a glony chętniej jedzą w młodym wieku. Na starość przeważnie robią się leniwe i preferują inne pokarmy, w tym resztki pokarmu podawanego innym rybom. Na pewno nie ruszą najbardziej uciążliwych glonów nitkowatych czy pędzelkowatych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Akwarium

Dla pary zbrojników pospolitych odpowiednie będzie 60 cm długości akwarium. Wysokość ścian zbiornika nie jest tak ważna jak wielkość powierzchni dna, na której ryby będą żerować. W zbyt małych akwariach karłowacieją co prowadzi do deformacji narządów wewnętrznych, chorób i ostatecznie zgonu. Jako, że są gatunkiem prowadzącym nocny tryb życia, dobrym wyborem będzie ciemne żwirowe lub piaszczyste podłoże. Zbrojnikom należy zapewnić kryjówki w których będą się mogły chować i rozmnażać. Do tego celu można użyć korzeni bagiennych, łupin kokosowych, stosów kamieni lub sztucznych, ceramicznych doniczek lub specjalnych grot. Konieczne jest dodanie większych korzeni lub kawałka miękkiego drewna, które chętnie skrobią i pomaga im w trawieniu. Drewno będzie również doskonałym siedliskiem dla glonów. Delikatniejsze rośliny mogą nie przetrwać ich aktywnego zeskrobywania glonów.

Produkują znaczne ilości zanieczyszczeń, dlatego też wymagają wydajnej filtracji i dobrze natlenionej wody. Jako, że w dzień najczęściej są pochowane, intensywność oświetlenia nie jest istotna ale warto zacienić przynajmniej jeden obszar zbiornika. Preferują lekko kwaśną lub alkaiczną wodę (6.5 – 7.5 pH), nie są to jednak wartości krytyczne, ponieważ są rybami wytrzymałymi i łatwo adaptują się do nowych warunków. Najważniejsza jest stabilność tych parametrów. Mogą przebywać i rozmnażają się w temperaturze o dolnej granicy 18°C. Pomimo, że tolerują temperatury do 32°C to raczej nie będą zbyt szczęśliwie w wodzie powyżej 27°C, ze względu na to, że przy wyższych temperaturach tlenu w wodzie jest znacznie mniej.

Efekt czarnej wody i wydzielane przez drewno garbniki zachęcą je do tarła, ale jednocześnie ograniczą wzrost pożądanych glonów. Wiele lekarstw jest trujących dla tych bezłuskowych ryb. Uwagę należy również zachować przy ich odławianiu siatką, która może zaplątać się między kolcami. Najlepiej pozostawić je aż same z niej wypłyną. Jeśli sobie nie poradzą siatkę najlepiej odciąć.

Mogą być trzymane w towarzystwie wielu łagodnych a nawet średnio agresywnych gatunków ryb o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Rozmnażanie

Ikra Zbrojnika

Ikra zbrojnika

Jeżeli zapewnimy odpowiednie warunki w akwarium to rozmnażają się łatwo, dzięki czemu są ogólnie dostępne i tanie. Często do rozmnożenia dochodzi w zbiornikach ogólnych, bez wiedzy hodowcy. Najlepiej jednak jest je rozmnażać w oddzielnym akwarium tarliskowym, w haremie (1 samiec i 2 – 3 samice).

Najchętniej wycierają się w grotach skalnych. W sklepach dostępne są nawet specjalne ceramiczne tuby. Zamiennie można stosować niewielkie doniczki, łupiny kokosa lub rurki z pcv. Samica składa do 100 jaj, w formie kulistej bryłki. Ziarenka mają ok. 2.5 – 3 mm średnicy, początkowo żółtawe, z czasem szklisto-pomarańczowe. Co ciekawe w jednym gnieździe jaja może złożyć wiele samic. Po udanym tarle samiec przegania samicę i samotnie sprawuje opiekę nad ikrą, a także strzeże jej przed drapieżnikami.

Wylęg zależy od temperatury. Larwy wylęgają się po 4 – 7 dniach, a po następnych 3 dniach samodzielnie pływa. Narybek wymaga stabilnych parametrów wody oraz obfitego karmienia glonami i warzywami np. sałatą, obranym groszkiem czy szpinakiem (niezjedzone resztki regularnie usuwać). Zaniedbania na tym etapie ze strony hodowcy, znacząco zwiększą współczynnik zgonów. Do osiągnięcia przez młode około 2 – 3 cm długości najlepiej pozostawić je razem z rodzicami.

Czym różni się od większych zbrojników?

Większy kuzyn Hypostomus plecostomus jest rzadziej spotykanym gatunkiem. W Polsce obok rodzaju Ancistrus spotyka się zazwyczaj zbrojniki lamparcie (Pterygoplichthys gibbiceps). Rozróżnienie młodych ryb bywa trudne.

Biorąc pod uwagę najczęściej występujące w handlu okazy, pomocne lecz niezbyt łatwe bywa zliczenie promieni u podstawy płetwy grzbietowej. Ancistrus posiada 8 promieni (za wyjątkiem L71, L181, L249 – 9 promieni oraz L183 – 12 promieni). Więcej niż 10 mają zwykle przedstawiciele rodzaju Pterygoplichthys (rzadki u nas Plecostomus 8 – 10 promieni).

Większość ogólnie dostępnych zbrojników Ancistrus ma wzór dość wyraźnych jasnych kropeczek na ciemno szarym lub brązowym tle. U Plectomusa są to bardziej brązowe plamy.

Patrząc z boku, pysk u Hypostomus i Pterygoplichthys jest nieco wydłużony i ostrzejszy a płetwa ogonowa bardziej wcięta. U Ancistrus patrząc z góry głowa jest szersza i bardziej owalna.

Dorosłe Hypostomus i Pterygoplichthys są znacznie większe, często przekraczają 30 cm długości i nie mają wyrostków na pysku.

Ostatnio zmodyfikowano: 1 października 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Ancistrus sp.
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 72 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 3 - 6 zł
  • Dostępność: powszechna

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 385

  1. Bella

    wystaw na OLX z łatwością znajdziesz chętnych.

    Odpowiedz
  2. Rajmund

    Oddam małe glonojadki za darmo!!! Kto jest zainteresowany proszę pisać na maila: gregor86@poczta.onet.pl Mieszkam w Rybniku woj. śląskie

    Odpowiedz
  3. Kristof

    Witam
    Niedawno po 4 latach zrobilem restart mojego zbiornika (uzdatnilem wode) po restarcie ryby maja nieco podwyzszony oddech czy to jest zwiazane z aklimatyzacja ryb czy to moze byc jakas choroba?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrw

      Tak, to na pewno choroba. Nazwa tej choroby to brak wiedzy właściciela, co udowodnileś w innych komentarzach. Jeśli masz ryby w akwarium, robisz restart i wrzucasz od razu ryby z powrotem, to nie zdziw się jak będą chorować i padać. Poczytaj o dojrzewaniu akwarium.

    2. Tomasz

      Jak można robić restart zbiornika wpuszczając tam od razu ryby? Akwarium musi dojrzeć i dopiero po tym procesie wpuszczamy ryby przeprowadzając odpowiednią aklimatyzację.

  4. Mateusz

    Zbrojniki to brudasy ponieważ dużo wydala i robi długie kupy i słabo czyści glony
    Najlepiej polecana ryba to Glonojad Syjamski to wszystko zjada glony na szybie i liści jest wyspaniała
    Ładna ryba

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Hunter

      Wiesz ja mam glonka i 5 przekopnic tak wiec mam niezły syf ale moja ekipa sprzatajaca to trzy kiryski spizowe i trzy ampulerie plus dwie heleny bo mam inwazje slimaków 😉

  5. Rajmund

    Za drugim razem sie udało. z ikry wykluły się małe glonojadki. Ktoś wie gdzie można oddać małe? Niestety mam ich za dużo 🙁

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrrrw

      Popytaj wśród znajomych czy nie chcą, w sklepach, na giełdzie jeśli masz w pobliżu, itd. No innej możliwości nie ma, bo w wc chyba ich nie spuścisz?

    2. Rajmund

      Małe oddaje do sklepu zoologicznego.

    3. Mi

      Zapytaj w zoologicznym czy nie kupią od ciebie, dlaczego im masz dawać za darmo skoro się od nich kupuje, oni nic za darmo nie dadzą jeszcze patrzą żeby coś wcisnąć nie doświadczonym, ja wystawiam na olx albo zoologiczny kupuje.

  6. Lukasz

    Co ile tygodni mogą się rozmnażać????

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Mi

      U mnie średnio co 3 tygodnie jest ikra a mam tylko jedną parkę, już drugi raz mają młode.

    2. benek

      Mam jedną parę tych ryb i jeśli akwa jest bardzo dobrze zadbane,a ryby w dobrej formie to rozmnażają się co 2,5 tygodnia.

  7. józek pilarski

    cześć padły mi az 30 sztuk glonojady
    nie wiem co robić ??

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Resdr

      Są dwa wyjścia 1 choroba 2 moment krytyczny bez podmian lub przerybienie

  8. Rajmund

    Chyba nic nie bedzie z małych zbrojników. Połowa jajeczek ikry zmieniła kolor na biały. Może z pozostałych jajeczek coś się wylegnie.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Joanna

      Myślisz, że spleśniały? Samiec je wachluje?
      U mnie po 2 dniach też robią się białe ale w 4 dniu następuje wylęg

    2. Rajmund

      Raczej z białych jajeczek ikry nic sie nie wylegnie. Jeśli ikra zmienia kolor na białą po 2 dniach to znaczy, ze nie została zapłodniona przez samca.

  9. Rajmund

    Witam 🙂 Dzisiaj samica złożyła ikrę. Czy można młode zbrojniki oddawać do sklepów zoologicznych, a może ktoś byłby chętny na małego zbrojnika?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Mobbi

      Bardzo chętnie, tylko… jaka lokalizacja???

    2. Rajmund

      Lokalizacja w woj, śląskim. Póki co czekam ile larw wylegnie się z ikry.

  10. robin

    Czy da radę trzymać 3 zbrojniki+ 8 brzanek zielonych w 120L?

    Odpowiedz
  11. CMarian

    Uwielbiam te ryby, piękne, wzbudzające ciekawość. Mam parkę, ale samicy zaczęły rosnąć wąsy. Mam nadzieję, że zostanie takie malutkie, bo nie chce aby sie okazalo że to dwa samce.

    Odpowiedz
  12. Marcin

    A ja mam dużo zbrojników. Akwarium 128L a w nim 3 samce i samiczka. Ekipa ta liczy sobie 2 lata i ciągle sie powiększa. Samce nie zabijają się nawzajem ani nikogo innego, pomimo że korzenie ,kokosy i gąszcz roślin dzielą z otoskami i kiryskami. Oczywiscie jak cos padnie to ucztują ale takie jest prawo dżungli. Tarło prowokuje podmianką wody 50/50. Obserwuję kokos w którym samiec wachluje ikre a potem młode i po kilku dniach wyciagam kokos razem z narybkiem. Oczywiście kto ucieknie przed extradycja to i tak gdzieś sie uchowa wiec nie pamietam kiedy glony z szyb scierałem. Podsumowując… pożyteczne i bardzo wytrzymałe przy minimalnym zainteresowaniu

    Odpowiedz
  13. BigBen

    Zakupiłem dwa dni temu parę Zbrojników Pospolitych. Są wyrośnięte tzn samica 6,5 a samiec 9,5cm. W porównaniu z innymi rybami to są one ogromne dla mnie. Pytanie czym się je karmi ? Póki co suchym i mrożonym nie są zainteresowane a czymś chyba muszą się żywić.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Jakub

      Ja swoje zbrojniki raz na jakiś czas dokarmiam ogórkiem, lub gotowaną marchewką.

  14. Adam

    Miałem dwa glonojady. Jeden spokojny i towarzyski : za to ten drugi okropnie agresywny.
    Kupiłem ostatnio 10 neonek i miał je na dwie noce. Wszystkie zeżarł. ( nie byłem pewny czy to on )
    Wczoraj kupiłem na próbę 10 gupików i na moich oczach wsunął 2 . Po nocy znikło kolejne 8 .
    Niestety byłem zmuszony go usunąć ze zbiornika.
    Czy Waszym zdaniem to normalne?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Ogier

      Prawdopodobnie masz za małe akwa. Są to ryby terytorialne, jak mają za mało miejsca to są agresywne. Mój za kryjówke obrał sobie kawałek kokosa. Jak jakaś ryba do niego wchodzi automatycznie ją przegania atakując ją, jak ucieka z kokosa to przestaje.

  15. Mieszko

    Mam parkę, jeden duży 13cm(samczyk) , drugi ledwo 6 (samiczka). Po czym rozpoznac że samica ma ikre i można zasymulować porę deszczową? Czy można ot tak?

    Odpowiedz
  16. tobrill

    Czy jeden samiec może być we wodzie o parametrach dla piskorków i czy będą się tolerować?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Krzysiek

      Spokojnie, mogą. Obydwa gatunki są spokojnie nastawione.

  17. Krzysztof

    Bardzo fajny zbrojnik. Mój cały czas siedzi na filtrze i nie złazi nawet jak daje mu jedzenie. Co się dzieje?

    Odpowiedzi: 10
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Rybki często przebywają przy filtrze z jednego powodu – praca silnika wydziela ciepło, ale czy w tym przypadku tak jest? nie wiem, Zbrojniki nie wymagają aż tak ciepłej wody, ale może ma taki okres. Z drugiej strony, jeśli mu tam jest dobrze, to niech sobie siedzi. Dla przykładu moje Kiryski często opierają ogonki o kamień od napowietrzacza, pewnie ruch wody (łaskotanie) sprawia im przyjemność. Może drgania filtra wpływają uspakajająco na Zbrojnika? to są żywe stworzenia, a ich zachowania bywają często zaskakujące. Na Twoim miejscu bym się nie przejmował.

    2. Krzysztof

      To dobrze. Już się przyzwyczaił i łazi po wszystkim. Mam pytanie. Wymieniam wode co tydzień, odmulam dno, jednak dzisiaj zauważyłem że na dnie leży mnóstwo syfów. Wygląda nie najlepiej, czy mogę w tak krótkim czasie ok. Pół tygodnia drugi raz zmienić wodę?

    3. Wlodi13

      To jeszcze zależy jak dużo tej wody podmieniasz (ile %) tygodniowo? Generalnie wodę podmieniamy w celu zmniejszenia związków azotowych powstających w wyniku nitryfikacji odchodów i resztek niezjedzonego pokarmu, dzięki odpowiednio rozwiniętym kulturom bakterii. Przy znacznych i częstych podmianach efektywnie zmniejszamy stężenie azotanów, jednak z drugiej strony pozbywamy się z akwarium pożytecznych bakterii, więc należy na to zwrócić uwagę. Tygodniowe podmiany powinny kształtować się w granicach 20-30% aby nie zakłócać prawidłowego procesu nitryfikacji. Też ważne jest aby woda do podmian nabrała temperatury pokojowej (odstana, odchlorowana), zbyt częste podmiany chłodną wodą będą negatywnie wpływały na kondycję rybek, przy nagłych zmianach temperatury (więcej niż 2°C) i jeszcze dwa razy w tygodniu, może to doprowadzić do utraty odporności rybek.
      Jeśli masz obawy że ilościowo tej wody będzie za dużo, a tym samym niepotrzebne wypompowywanie kultur bakterii ze zbiornika, możesz przecież odlać wodę do konewki (np. 5l) na końcówkę założyć podwójnie gazę, odcedzić wodę z nieczystości i z powrotem wlać do akwarium. Osobiście nie zalecam zbyt częstych podmian świeżą wodą, rozwinięte bakterie pełnią bardzo ważną rolę w naszych akwariach.

    4. Krzysztof

      Wymieniłem, wyczyściłem, filtr calusieńki zapchany aż po wirnik. Już mułu nie ma, filtracja super ale woda mętna. Bardzo mętna. Czego to może być objaw i jak temu zaradzić? Bo akwarium teraz szpeci cały pokój gościnny.

    5. Wlodi13

      Też po podmianach, czyszczeniach swoich akwariów mam mętną wodę, ale po upływie 1 doby filtry robią swoje i w zbiornikach jest kryształ… Najgorzej jak podłoże jest z piasku, przy nalewaniu świeżej wody ostrożnie, najlepiej coś podłożyć (np. kubek, doniczkę) aby za mocno nie burzyć podłoża.

    6. Krzysztof

      Niestety, woda cały czas mętna. Dolewałem już bakterie, teraz chcę kupić bactosan od tropicala na mętną wodę. A może jeszcze poczekać?

    7. Wlodi13

      Szczerze powiedziawszy jestem zwolennikiem preparatów Tropicala, ale Bactosanu jeszcze nigdy nie stosowałem, nie było takiej potrzeby. Możesz spróbować, zmętnienie wody które utrzymuje się przez 3 dni świadczy o braku równowagi biologicznej przy nowo założonych akwariach lub nieprawidłowej filtracji.
      Należy uważać aby nie stosować równocześnie innych aplikantów i na czas podawania środka ograniczyć karmienie rybek.
      Daj znać czy pomogło, sam jestem ciekawy.

    8. Krzysztof

      Po pierwszej aplikacji woda zrobiła się dużo bardziej przejrzysta. Po drugiej jest prawie crystal. Polecam ten specyfik. Jednakże nie obyło się bez trupa. Odsysająć wodę wciągnąłem danio. Niby nic ale jakimś cudem wyprułem mu wnętrzności. Jeszcze się ruszała, więc spuściłem ją w toalecie… Biedna… nazywała się Generator frajdy [*]

    9. Wlodi13

      Beniz

    10. Wlodi13

      „Beniz” nie podkopuj się pod czyjegoś Nicka, bo ci główkę przysypie i zmiażdżysz sobie móżdżek który i tak już jest za mały.

  18. Lenin

    Mam problem.
    Moj glonik jak zjadl cukinie to napecznial i zmarl. pH 5.5

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Piotr

      PH wody 7.0 do 7.5 i nie będziesz mieć problemów.
      Twoja ma ph 5.5 to stanowczo za mało. A i jeszcze jedno bardzo ważne glonojady te bardzo lubią częstą i regularną podmianę wody. 30% wody co 10 dni będzie ok.
      Pozdrawiam Piotr.

  19. Patrycja

    mam akwarium 160l. Temperatura 26,5°C, filtr z przeplywem 1700l/h wiec dobrze napowietrzone. Kryjowki dla rybek i sporo roslinek. Wiec maja gdzie się chowac . Wczoraj doznałam szokujacego odkrycia po raz kolejny padl mi zbrojnik zwyczajny, z ciekawości wyciagnelam jedna z muszli ktora mam w akwa i wypadl z niej moj glonek ???? nie wiem co mu sie stalo mial nadgryziony brzuch. W akwarium mam 4skalary, 9 neonkow, kolo 10 danio (bylo wiecej ale mi padly) 4 gupiki:2 samce i 2 samice (ostatnio padly mi 2samce i samiczka)NIE WIEM CZEMU. 2molinezje, 4kiryski, 2platynki jedna krewetka i teraz jeden zbrojnik. Z nimi to mam pecha ciagle padaja najpierw kupilam dwa to po miesiacu mniejszy padl. Dokupilam kolejnyz tego samego sklepu to znow padl. W innym zoologicznym dokupilam jednego ktory szybko urosl i po 2 tygodniach padl mi ten moj starszy. Co moze byc przyczyna? Pomine fakt ze jak wrzuciłam. 9 malych krewetek to jeden skalar wszystkie zjadl

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Zbrojnik123

      A kiedy go kupiłaś.

    2. Patrycja

      Pierwszy w styczniu ten ostatni 15.03

    3. Patrycja

      Wczoraj padl danio rozowy, molinezja czarna ktora po odlowieniu byla szara, platka pomarańczowa z bledszym brzuszkiem. Dzis rano kolejne danio. To wygląda tak jakby ktoras ryba je wysysala. Czy to mozliwe ze to sprawa glonojada syjamskiego albino.
      Nke wiem jak dodac tu zdjecie wiwc go opisze. Jest ni to zloty ni to zolty, bialy brzuszek, jak na reszte ryb ktore mi zostaly ma ogromny otwór gebowy(przyssawke) i w ciagu miesiaca urosly 5-7cm. W zoologicznym polecali mi je bo szybko czyszcza akwarium i bylo tak na poczatku. Terazwidze je tylko jak ktoras z ryb odpoczywa obe odrazu sa obok niej….
      Czytalam na ktorejs stronie ze potrafia przyssac sie do mniejszej od siebie ryby i tym ja zabic, czy to prawda

    4. Tully

      Skalary!!! Oddaj, to typowo agresywne ryby które zjadają inne.

  20. monika

    Witam ponownie. Słuchajcie na dole opisałam, że przenoszę już zbrojnika do nowego akwarium . Przedwczoraj to miało miejsce wieczorem i otóż co mnie niepokoi … a mianowicie odchody zbrojnika: we wcześniejszym akwarium robił długie niteczki, były dobrej konsystencji itp, a teraz wszystkie są długości ok 0,5-0,8cm nie ma dłuższych, konsystencja taka sama jak wcześniej. Czym to może być spowodowane? Czy może zmianą drewna z red moor wood na sosnę bagienną? Czy to biegunka? Czy te drzewo może po prostu nie nadaje się dla zbrojników? Na razie bacznie ją obserwuję a zwłaszcza jej brzuszek. Dodam że parametry wody są te same w obu akwariach. Dziękuję z góry za porady.

    Odpowiedz
  21. Paulina

    Witam.
    Miałam ostatnio smutny przypadek. Mąż kupił sobie zbrojnika, prawdopodobnie samice. Po 3 dniach bycia w ogólnym akwarium zjadła mojego mniejszego glonojada, którego miałam od małego. Czy ktoś wie czym mogło być to spowodowane lub miał taki przypadek?
    Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Cool????

      Zdechł

  22. Leszek

    Od dwóch lat mam akwarium 60l a od 5 miesięcy zbrojnika i wszystko do tej pory było ok. Ale wczoraj rano zauważyłem, że filtr bo mam kaskadowy napowietrza na najmniejszym stopniu, bo wleciał tam jakiś syf i przez ok 11-12 godzin napowietrzał na najniższych obrotach. Rybom nic się nie stało ale coś się dzieje ze zbrojnikiem, jest taki osowiały i ma mniejszy apetyt. Myślałem że po paru godzinach dojdzie do siebie, ale czy to możliwe żeby doszło do niedotlenienia itp i jakie moga byc tego skutki? Słyszałem że zbrojniki w przypadku braku tlenu potrafią sobie radzić , chociażby podpływając pod powierzchnię wody. Ale on tak dziwnie siedział na dnie z główką opartą na miseczce do karmienia, że serce mi ruszyło, bo zawsze był bardzo żywy. Pół nocy go obserwowałem, to przemieszczał się trochę tu i tam ale to nie to co było wcześniej. Czy jest szansa że dojdzie do siebie …

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Na pewno nie doszło do niedotlenienia, woda była w ciągłym ruchu nawet przy najmniejszych obrotach filtra, a to najważniejsze. Gorzej jakby filtr w ogóle przestał działać, woda pobiera tlen poprzez powierzchnię (taflę), wówczas przy braku cyrkulacji przestałaby pobierać tlen całą swoją objętością.
      Jeśli ze Zbrojnikiem jest coś nie tak, raczej doszukiwałbym się innych przyczyn, jednak na Twoim miejscu za bardzo bym się tak nie przejmował, może akurat ma taki swój „spokojny” okres. Gorzej jeśli taka markotność Glonojada będzie utrzymywała się dłużej i nie będzie miał apetytu przez dłuższy czas. Brak spożywania pokarmu jest częstą oznaką że coś rybce dolega, na razie cierpliwie bym czekał i obserwował czy Zbrojnik odzyska swoją witalność, oraz czy nie zachodzą jakieś zmiany zewnętrzne.
      Na muj gust, wszystko powinno wrócić do normy, ale dobrze że tak bacznie sprawdzasz stan zachowań swoich rybek – to się chwali. Poczekaj jeszcze kilka dni a pewnie rybka odzyska swoją charyzmę i apetyt.

    2. Leszek

      Dzięki za podniesienie na duchu, ten zbrojnik to jak moje drugie dziecko 😉 dodam , że mam specyficzny zbiornik taki że góra akwarium jest zalana wodą bo jest tak wyprofilowane szkło, że zakrywa z góry taflę wody całkiem, jest tylko otwór ok 20x20cm, więc ta cyrkulacja jest dosyć słaba myślę. A co do zbrojnika to pojawiają mu się na ciele równomierne plamy, nie wiem czy to ze stresu, czy chce się upodobnić do podłoża bo mam jasne czy jest chory . Te plamy ma odkąd pamiętam. wygląda to tak że ok pół dnia je ma a pół nie, nie wiem co to

    3. Wlodi13

      Kolor Zbrojnika zależy od jego stanu emocjonalnego, w zależności od sytuacji…
      Wszystko jest OK.

    4. Wlodi13

      Jeszcze zastanowiło mnie to Twoje akwarium, podejrzewam o wymiarach 60x30x35cm.
      Piszesz że ma tylko otwór 20x20cm, ale chyba woda nie jest zalana po same brzegi i jest pozostawiona przestrzeń pomiędzy taflą wody a górną półką (ok. 2cm), tak aby powierzchnia wchłaniania tlenu była jak największa. Jeśli nie, proponuję tak zrobić, gdyż wtedy bardzo ograniczasz prawidłowe natlenianie. Poza tym, jeśli masz dodatkowo rośliny w zbiorniku, na pewno to nie był problem z powietrzem, oczywiście pod warunkiem że światło jest dostatecznie długo włączone (min. 14 godz.).

  23. Malina

    Jaki zbrojnik do akwarium 45l?
    PS. Czy zbrojnik zjadają jajczka innych rybek?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. UlaUlaśka

      Witam. Zbrojniki nie powinny być hodowane w mniejszych zbrojnikach niż 72 l – ze względu na możliwość osiągnięcia piętnastu centymetrów, zbrojniki potrzebują miejsca, gdyż wymiary zbiornika o takiej pojemności wynoszą 60 cm długości, 40 cm wysokości i 30 cm szerokości. Skubańce potrafią wyrywać rośliny z podłoża i przeganiać ryby w obronie swojego terytorium i ,,ziemi”. Nie należy więc męczyć ich w małych litrażach. Prowadzi to do powikłań, chorób, karłowacenia, deformacji narządów wewnętrznych i w samym wyniku zgonu.
      Czy potrafią zjadać ikrę innych ryb – oczywiście, gdy zajdzie im tylko ochota. Same w sobie nie jedzą ikry, ale to się zdarza. Swojej nie ruszą, wręcz troskliwie się nią opiekują.
      Pozdrawiam

    2. sony

      70-80L to absolutne minimum dla zbrojnika jeżeli ma być zdrowy i urosnąć do pełnowymiarowych wymiarów (13-15cm) na parę 112-120L

  24. Olek

    Mam pytanie czy można trzymać w jednym akwarium 200l dwie samice zbrojnika, nie chcę parki bo nie będę miał co robić z młodymi później. Dziękuję za odpowiedź

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Tak.

    2. Wlodi13

      W sklepach akwarystycznych sytuacja wygląda następująco: roślinki hodują w specjalnych basenach gdzie wlewana jest woda z kranu (w Polsce śr. na poziomie 6,8-7,8 pH w zależności od ujęcia) gdzie bombardują je dwutlenkiem węgla dla szybkiego wzrostu i pięknego zielonego ubarwienia. Woda taka (nawożona CO2) uzyskuje ok. 7,0 pH i później taka jest wlewana systematycznie do zbiorników gdzie znajdują się rybki. Nikt tam nie patyczkuje się aby parametry były idealne, chodzi im tylko o sprzedaż i zyski, często woda jest za twarda (GH) dla gatunków tego wymagających, dlatego później zaaklimatyzowanie się rybek do warunków domowych jakie mamy w swoich akwariach jest tym trudniejsze. Na pewno nikt tam nie dba aby woda była odpowiednio zakwaszona i zmiękczona, gdyż są to zbyt wysokie koszty. Więc my musimy zadbać aby rybkę stopniowo przyzwyczaić do nowych warunków.

    3. Wlodi13

      Sorki, to miało być piętro niżej – do Moniki 🙂

  25. Monika

    Witajcie. Potrzebuję porady co do obsady. Dojrzewa mi 215l w drugim 46l na przeniesienie czeka zbrojnik pospolity. Co można z nim połączyć ? Dodam, że neonki odpadają (hmm jakoś nie mam przekonania do tych rybek). Na pewno będzie 4-6 otosków…
    dziękuję z góry za odpowiedź

    Odpowiedzi: 43
    Odpowiedz
    1. agnieszka bukowiecka

      zobacz sobie zwinnika blehera,tenczanke boesemana,mieczyka,gupika,molinezje,różne kiryski,żalobniczki,platki i proporczykowce. one mogą być do twojego zbiornika. to tylko niekture.
      powodzenia ze zbiornikiem! :]

    2. Wlodi13

      a parametry wody nie mają znaczenia…
      nie ważne czy woda kwaśna czy zasadowa, twarda czy miękka…
      wszystko można wrzucić do jednego worka i będzie OK.
      NAJWAŻNIEJSZA sprawa – pH, GH i śr. temp. w akwarium.

    3. Monika

      Ph 7.5
      Gh 12
      Temp 23
      Podłoże z drobnego piachu, grube korzenie sosny bagiennej i roślinki (anubiasy, microsorium i mchy) no i tak to wygląda. Filtr ro czeka na podłączenie bo zamierzam trochę ph do 7 zbić dla zbrojnika a przy tym pewnie lekko gh spadnie

    4. Wlodi13

      Czyli będziesz skłaniać się bardziej ku warunkom wody obojętnej/kwaśnej i miękkiej.
      Zbrojniki to twardziele więc nawet obecne parametry starczą, ale dla Otosków jak najbardziej GH≤10°d.
      Z takim akwarium (215l), teraz woda lekko-zasadowa, średnio-twarda, do dyspozycji filtr RO (żeby wodę zakwasić i zmiękczyć), ewentualnie grzałkę aby temp. trochę podnieść, masz faktycznie tyle możliwości obsady że co tutaj wymieniać??? wszystkie gatunki??? 😉
      Jakie rybki Tobie się podobają? musisz coś wybrać, ewentualnie później możemy wspólnie skonsultować prawidłowość obsady.
      Pozdrawiam.

    5. monika

      a więc poczytałam trochę tego trochę tamtego i niby otoski są bardzo wrażliwymi rybkami, należy je wpuszczać do akwarium przy ph 5.0 a później stopniowo podnosić no i do tego są ponoć chorowite, więc już nie wiem, wiele po wpuszczeniu do nowego akwarium umiera. Chciałabym pomieszać dwa gatunki pływające w wyższych partiach, jakiś kształt podłużny a drugi bardziej okrągły i tu się zastanawiam nad hokejówką amazońską i może jakąś tetrą? A na dno pójdzie zbrojnik i myślałam o kiryskach ale znów natrafiłam na przeszkodę bo gdzieś wyczytałam że potrzebują płytkiego zbiornika do 30cm wysokości a ja mam zalane 50cm. Więc już nie wiem. Chyba skłaniam się ku naturalnemu wyglądowi ryb, nie chcę żeby wyszło za pstrokato… Chociaż widziałam żółte tetry, ale nie wiem jakby się komponowały

    6. Wlodi13

      Nie wiem gdzie wyczytałaś takie ciekawostki (pewnie na jakimś forum, gdzie czasami ludzie wypowiadają się nie mając zielonego pojęcia o hodowli rybek, bo na pewno nie z literatury fachowej) o wpuszczaniu jakichkolwiek rybek od razu do „kwasu” na poziomie pH=5,0. Kwasowość / zasadowość wody jest najbardziej wrażliwym parametrem odczuwalnym przez rybki, a zmiany dobowe nie powinny przekraczać 0,2-0,3 pH, inaczej ulegną „poparzeniu” i wyskoczą z akwarium szybciej niż zostały do niego wpuszczone. Wyobraź teraz sobie rybkę kupioną ze sklepu (gdzie wartość pH załóżmy jest na poziomie 7,0) i nagle jest we wodzie o pH=5,0 – gwarantuje że od razu padnie, nie ma żadnych szans przeżycia. Parametr pH jest funkcją logarytmiczną (już o tym pisałem w którymś z postów, ale powtórzę), więc zmiana wartości o 1pH to 10 krotna zmiana kwasowości / zasadowości, o 2pH – 100 krotna, o 3pH – 1000 krotna …itd.
      Na Otoskach zjadłem już sobie zęby, też mi kiedyś padały gdyż nie wiedziałem co jest na rzeczy, a wypowiedzi że pewnie były z odłowu już mnie po prostu… (nie będę klął). Wystarczy im zapewnić odpowiednie warunki a będą żyły jak każda inna rybka. W jednym akwarium mam 4 Otoski (już od ponad roku), w drugim 2szt. – dokupiłem 3 m-ce temu i nic im nie jest, trzymają się świetnie.
      Dla prawidłowego rozwoju roślin twardość węglanowa (KH) powinna wynosić od 4-8°d, w zależności jakie mamy pH (oba te parametry są ze sobą ściśle powiązane), aby zawartość dwutlenku-węgla CO2 była wystarczająca dla odpowiedniego nawożenia roślin. Gdy CO2 jest zbyt niskie, należy wtedy dodatkowo stosować nawozy węglowe. Nie wszystkie rybki tolerują zbyt wysokie KH, do takich należą m.in. Otoski. Od kiedy woda w moim akwarium ma parametry: pH=6,8-7,0, GH=9-10°d, KH=3,0°d (dodatkowo stosuję nawóz węglowy Tropical Carbo, aby roślinki ładnie się rozwijały) jeszcze żaden Otosek mi nie usnął. Woda musi być lekko-kwaśna, miękka, i KH nie większe od 3-4°d, to wszystko…
      Jeśli chodzi o Kiryski, możesz hodować je śmiało, nawet przy 50cm wysokim akwarium, one czasem zaczerpują dodatkowo powietrze spod tafli wody, wierz mi – dadzą sobie radę. I do tego są takie urocze.
      Hokejówki amazońskie, świetne rybki, ale przynajmniej 10 szt., Twój litraż na to pozwala.
      Tetry żółte – Bystrzyki Pięknopłetwe – też najlepiej grupka 10 szt.
      Widzę że lubujesz się w mniejszych rybkach 😉

    7. Monika

      Przepraszam że męcze ale się miotam ciągle nad obsadą. A o tych otoskach to wyczytałam na stronie sklepu sprowadzającego rybki… dobrze że podzieliłam się głupotą 🙂
      Odnośnie rybek to podobają mi się bardzo te duże gatunki ale i warunki trzeba mieć lepsze. Nie chcę patrzeć jak męczą się w nieodpowiednim zbiorniku. Te książkowe minimum długości jak dla mnie jest i tak stanowczo za małe.
      Mam jeszcze takie pytania odnośnie kwarantanny, czy kiryski, otoski, hokejówki, tetry jej wymagają czy jakiś gatunek można odrazu wpuszczać do głównego zbiornika. I czy jesy jakiś gatunek o okrągłym kształcie tak ok 8cm do ławicy? Bo jak coś znajdę to albo maciupeńkie albo za duże…

    8. Wlodi13

      Generalnie rybek nigdy nie powinno się od razu bezpośrednio wpuszczać do zbiornika. Po zakupie najlepiej do woreczka w którym się znajdują stopniowo dolewać wodę z akwarium (np. strzykawką), aby powoli dostosować je do nowych warunków, nigdy nie wiemy jaka woda była w sklepie. Szczególnie teraz zimą trzeba uważać na wychłodzenie podczas transportu, każda zmiana temp. powyżej 2°C może niekorzystnie wpłynąć na kondycję, odporność rybek.
      Ostatnio kupowałem kilka sztuk (Pielęgniczki, Razborki), ale umieściłem je w torbie termoizolacyjnej, którą jeszcze owinąłem wełnianym szalem. Później w domu aklimatyzację (mieszanie wód) przeprowadzałem przez ok. pół godziny, wszystko odbyło się bez żadnych problemów, rybki przystosowały się natychmiast.
      Co do obsady, może parkę Prętników Karłowatych, trochę większe Gurami Mozaikowe lub Marmurkowe…

    9. monika

      w drugim akwarium 46l mam zbrojnika i 5 gupików, kupiłam je latem i też wpuszczanie trwało prawie godzinę z mieszaniem wody, wodę z woreczka wylałam do zlewu, ale nowi mieszkańcy przywlekli jakieś paskudztwo, że padły mi dwa gupiki a trzeciego musiałam zamrozić bo nie mogłam patrzeć jak się męczy. Nie wiem co to było, nie pasowało do zadnego opisu chorób rybich. Parametry wody w tym małym akwarium są dobre bo systematycznie mierzę. Dlatego do dużego trafi tylko zbrojnik a gupiki zostaną w tym mniejszym. Boję się żeby nowe rybki nie naniosły mi żadnego paskudztwa…
      A co do tej wody w sklepach jak pisałeś, że wlewana ma 7ph bo jest przygotowywana pod rośliny, to zależy pewnie gdzie. Nie sądzę żeby w sklepie gdzie jest ściana akwariów i dwa roślinne, to żeby taki ogrom wody był przystosowany tylko do roślin. Pewnie leją prosto z kranu, bo w odstaną też nie wierzę z powodu braku miejsca na zapleczu.. Nie wiem nie znam się to tylko moje przypuszczenie

    10. Wlodi13

      To nie jest tak że rybka przyniosła jakieś paskudztwo ze sklepu (często akwaryści właśnie w ten sposób myślą), przecież w sklepie pływała i była zdrowa. Każda choroba wywołana jest utratą odporności przez rybkę i właśnie wtedy najprawdopodobniej coś chwyci.
      Najczęstsze przyczyny utraty odporności to:
      – nagła zmiana warunków wody (parametrów pH, GH, KH) – najczęstsza choroba to pasożyt kulorzęska (rybia ospa), który zacznie rozwijać się w osłabionej rybce,
      – nagła zmiana temp. (wychłodzenie) – wówczas najczęściej rybkę chwyci pleśniawka (grzybica).
      Dlatego na tyle ważne jest aby prawidłowo transportować zakupione rybki, a później odpowiednio (stopniowo) zaaklimatyzować je do nowych warunków.
      Też najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących akwarystów jest wpuszczanie rybek do niedojrzałego zbiornika, tylko patrzeć jak zaczną słabnąć w wyniku trucia się amoniakiem czy też azotynami.

    11. monika

      Słuchajcie a czy to normalne przy dojrzewaniu że te parametry tak mało podskakują. 2 dnia no2 było 0,025, 8 dnia by 0,05 i dziś 11 też 0,05. Nh4 zmierzyłam pierwszy raz dopiero 10 dnia i wyszło 0,05, czyli nie wykrywalne . Testy kropelkowe JBL-a. Dałam bakterie na start i co kilka dni dorzucam szczyptę pokarmu dla ryb…

    12. Wlodi13

      Dojrzewanie akwarium:
      – 1 tydz. – rośnie NH3 (gdy pH>7,0) lub rośnie NH4 (gdy pH<7,0),
      – 2 tydz. – maleje NH3 (lub NH4) a rośnie NO2,
      – 3 tydz. – maleje NO2 a rośnie NO3,
      – 4 tydz. – NO3>0 a NH3 (lub NH4)=0 i NO2=0.
      Dojrzewanie akwarium jest procesem długotrwałym, więc wyniki testów nie będą się zmieniać z dnia na dzień. Zbiornik będzie gotowy do wpuszczenia rybek dopiero wtedy gdy stężenie NH3 (lub NH4) oraz NO2 będzie na poziomie niewykrywalnym i może to być okres dłuższy niż 3 tyg. Dlatego można wspomóc ten proces dodatkowymi środkami (np. Bacto-Active), który aplikuje się co tydzień, nie tylko na start.

    13. monika

      A teraz pytanie trochę z innej beczki. Jak się pozbyć małżoraczków? Miesiąc temu był jeden, a teraz co najmniej 70 jak nie lepiej, ryb nie przekarmiam. Mam jasne podłoże więc tak bardzo się nie rzucają w oczy ale przeraża mnie tępo w jakim się rozmnażają. Chodzi o te mniejsze akwarium. Bo w dużym zobaczyłam na szybie malutkiego czarnego ślimaczka…. też nie wiem skąd

    14. Wlodi13

      A przypomnij jaką masz obsadę rybek w tym 45l akwarium? I od kiedy je masz (jak długo już funkcjonuje)? Małżoraczki często pojawiają się przy hodowli krewetek, też przy nowo założonych zbiornikach, z czasem ustępują …i rybki ich nie wcinają?
      Nigdy nie miałem z tym problemu (bo nigdy u mnie nie wystąpiły), ale trochę już o nich słyszałem.
      Ślimaczek w tym drugim akwarium zapewne wprowadził się z nowymi roślinami, jak najszybciej go wyłów gdyż też może nastąpić ich plaga – szybko się rozmnażają.

    15. monika

      Akwarium mam pół roku, zostały już tylko 4 gupiki i glonojad. Bo dwa dni temu kolejny mi padł. Nie wiem co się dzieje. Rybki wpuszczone po miesiącu od założenia akwarium, wodę odstaną wymieniam co tydzień ok 25 %, parametry też są dobre. Wpuszczałam je również jak trzeba… Ktoś ze znajomych zasugerował pasożyta pęcherza pławnego.. bo rybka tak jakby stoi w wodzie nieruchomo a po jakimś czasie w pionie, i stopniowo zanika jej apetyt, dodam że ta co teraz odeszła była bardzo mizerna od dnia zakupu i miała trochę tak jakby zdeformowany kręgosłup, bo był pofalowany jak się na nią patrzyło. Ale widzę że kolejna zaczyna powoli osiadać na liściach roślin tak jakby odpoczywała… Niedawno podmieniłam wodę to wyciągnełam co najmniej setkę małżoraczków z dna. A tego ślimaka jak zobaczyłam, po dosłownie minucie wróciłam do akwarium, bo jak na złość ktoś zadzwonił do drzwi i już go nie było

    16. Wlodi13

      Dziwna sprawa, obecność małżoraczków świadczy że w akwarium są odpowiednie warunki (że funkcjonuje w prawidłowy sposób) dlatego tak się rozmnażają. Czy masz jakieś rośliny w tym zbiorniku (i oświetlenie)? rozumiem że filtr jest (i powinien działać 24 godz. na dobę). Jaka temp?
      Gupiki to takie odporne rybki… więc musi być jakaś przyczyna, nie sądzę że to jakaś choroba (zbyt często się to powtarza), mimo wszystko coś jest nie tak z wodą. Oprócz słabnięcia rybek są jakieś zmiany zewnętrzne?
      Jakie są parametry wody w akwarium: pH, GH, KH oraz czy sprawdzałaś wodę na obecność NH3 (NH4) i NO2? Oraz jakie są parametry wody którą stosujesz do podmian (pH, GH, KH)? Piszesz że jest odstana – ile dni? i czy uzdatniasz ją jakimiś preparatami (Antychlor, Esklarin…)? Czy stosujesz do akwarium jakieś inne aplikanty: Multimineral, Kobaltosan, Carbo…itp? (może za dużo środków).
      Jak często i czym karmisz rybki?
      Przepraszam że tyle pytań, ale doszukuję się już wszystkiego…
      Nie powinno tak być, więc coś musi być przyczyną.
      Do drugiego akwarium włóż listek sałaty lub gotowaną marchewkę – ślimaczek (ślimaczki) na pewno się pojawi skuszony smakołykiem 😉 (szczególnie wychodzą nocą).

    17. Wlodi13

      A teraz małżoraczki…
      …bo w sumie od tego zaczęłaś temat a ja skończyłem na czymś innym 😉
      Zazwyczaj z czasem zanika ich populacja, dlatego pytałem jak długo funkcjonuje akwarium, są po prostu przysmakiem dla rybek i w końcu je wyjedzą, szczególnie młode osobniki, u starszych pojawia się pancerzyk więc rybki mogą wybrzydzać, należy je odławiać (wysysać pompką) podczas podmian wody. Jednak u Ciebie jest problem z Gupikami, piszesz że słabną i nie mają apetytu…
      Na małżoraczki nie skutkują żadne środki chemiczne (typu No-Planaria), są zbyt odporne, ale można z nimi walczyć w inny sposób jeśli ich liczebność zaczyna już przeszkadzać (dokuczać) w prowadzeniu akwarium.
      1) Zastosować głodówkę dla rybek – przez kilka dni nie podawać żadnego pokarmu
      (i bez obaw, rybki bez jedzenia potrafią żyć nawet przez kilkanaście dni) a małżoraczki zostaną wtedy skutecznie wyjedzone.
      2) Podnieść temp. wody do 30°C i utrzymywać taki stan przez przynajmniej 10 dni – małżoraczki tego nie przetrzymają, ale wtedy dla dobra rybek lepiej przenieść je do innego zbiornika.
      3) Wprowadzić do akwarium 3-4 Kolcobrzuchy, jednak w Twoim przypadku mogą podszczypywać płetwy kolorowym Gupikom czy też Glonojadowi. A po kuracji (wyjedzeniu wszystkich małżoraczków) trzeba coś z nimi zrobić – raczej nie nadają się do towarzystwa z innymi rybkami.

    18. Monika

      A więc tak parametry akwarium
      Ph 7,5 – w porywach do 7,8
      Kh 4
      Gh 12
      No3 5 przed podmianą zdarza się do 10 (niby się mieszczę w skali na ok)
      No2 0,05 (tu też wg testu jest ok)
      Nh4 <0,05
      Powyższe testy jbl kropelkowe
      Nh3 test zoolek kropelkowy i tutaj jest zonk bo test jest chyba srednio dokładny bo nie pokazuje dokładnie 0 tylko jakby ciutke więcej na oko 0,01 ale w kranówce też kolor 0 nie jest taki jak trzeba. Muszę nabyć inny test
      Podmieniam woda odstaną min 24h ph 7,8 gh 12
      Kh 8-9 plus 1,5l destylowanej. I uzdatniacz tetry. Co i jedno psiknięcie carbo. Raz na miesiąc bakterie i witaminy. To wszystko z chemii. Roślinki to żabienica, nużaniec i gałęzatka. Korzeń. Filtr kaskadowy z wkladem weglowym i bioceramicznym. Oświetlenie 8h dziennie. Rybki karmię dwa razy dziennie, daję na zmianę 4 pokarmy suche. Zbrojnikowi dodatkowo gotowane wrzucam na noc i rano czego nie zjadł zabieram.
      Rybki nie mają żadnych oznak zewnętrznych, skrzela też nie sa zaczerwienione. Pamiętam ze 2 miesiace wcześniej u gupika przed śmiercią była biała kupa, ale to raz zaobserwowałam.

    19. Wlodi13

      Jeszcze raz – małe wyjaśnienie:
      Podczas rozkładu odchodów i niezjedzonego pokarmu (pozostałych resztek) bakterie w początkowej fazie dojrzewania akwarium nitryfikują te odpady w związki amoniaku (NH3) gdy woda jest zasadowa (pH>7,0) lub w jony amonowe (NH4) gdy woda jest kwaśna (pH<7,0).
      W Twoim akwarium jest woda zasadowa (pH=7,5-7,8) czyli testy na NH4 w ogóle Ciebie nie dotyczą, więc możesz tylko sugerować się tym co wskazują testy na NH3 – amoniak.
      Wody kranowej nie masz co sprawdzać na obecność NH3, NO2, NO3 gdyż będą zawsze wychodzić wyniki zerowe – nie jest jeszcze zabrudzona i nic w niej się jeszcze nie rozkłada. Testy masz dobre.
      Ogólnie wyniki masz prawidłowe, NO3 jest dopuszczalne do 40 mg/l,
      NH3 i NO2 bliskie "0" – w granicach błędu testów.
      Woda do podmian odstana 24h – trochę mało, ale stosujesz uzdatniacz więc b. dobrze na tak krótki czas odstania (chloru nie powinno być), u mnie np. woda stoi przynajmniej 3 dni a też używam uzdatniaczy. Mimo wszystko wyniki testów pokazują że flora bakteryjna w Twoim akwarium jest w porządku. Pytanie tylko kiedy i gdzie wlewasz wodę destylowaną, powinna być zmieszana z wodą kranową i też odstana przynajmniej 1 dzień aby parametry pH, GH, KH zdążyły się ustabilizować. Szczególnie pH, gdzie KH jest buforem dla kwasowości / zasadowości i ich wyrównanie może trwać nawet przez całą dobę.
      Koniecznie musisz nawozić rośliny – dla pH=7,6 i KH=4°d jest niedostateczna zawartość dwutlenku węgla we wodzie, a rośliny potrzebują węgla dla prawidłowego rozwoju. Trochę nie zrozumiałem jak często podajesz Carbo, powinno aplikować się codziennie ale też ostrożnie aby nie zaszkodzić rybkom.
      Oprócz tego rośliny potrzebują też potasu i żelaza, nie wiem czy nie masz problemu z ich prawidłowym rozrostem.
      Bakterie aplikujesz raz na miesiąc, ja np. dodaję po każdej podmianie wody (co tydzień) ale 1/4 dawki miesięcznej, tak mi się wydaje logiczniej.
      Też nie wiem jakie witaminy dajesz i po co? Chyba że miałaś na myśli Multimineral – mikroelementy.
      Natomiast witaminy nie są wskazane, można łatwo przewitaminizować rybki co jest jeszcze gorsze niż jakieś mniejsze ich niedobory. Witaminy zawarte są w pokarmie i to w zupełności wystarczy.
      No i światło!!! 8h dziennie to za mało, pewnie to jest przyczyną słabnięcia rybek –
      z powodu braku tlenu. Rośliny kiedy nie mają światła zamiast tlenu produkują dwutlenek węgla i same pobierają tlen z wody. Światło musi palić się przynajmniej 14h na dobę, u mnie jest zawsze w granicach 14-16 godz. – rośliny muszą produkować tlen (w wyniku fotosyntezy), to podstawa.
      I pewnie dlatego Gupiki się męczą 🙁

    20. Monika

      Destylowaną dolewam do wiadra przed podmianą. Wiem już teraz że to karygodny błąd, ale robię to dopiero od miesiąca a wcześniej mimo że tego nie robiłam było tak samo z zachowaniem ryb. U mnie woda jest ozonowana . Gdzieś wyczytałam pewnie na jakimś forum że woda do podmiany jak stoji za długo bez napowietrzania to się psuje…..
      Miałam też weglowy wkład w filtrze kaskadowym przez 4 miesiące dziś go wyrzuciłam i dałam lawę bo akurat tylko to miałam w domu
      Te witaminy dla ryb to tetra vital, wzbogaca wodę w minerały itp. Pod rośliny stosuję kulki, myślałam że to wystarczy z nawozów. Nużaniec jest ok , żabienica też co raz coś wypuszcza. No i te światło jak narazie to stopniowo będę przedłużala świecenie. Od dziś jestem już prawie że użytkownikiem ro, stoji dumnie zamontowane. I teraz pytanie jak z prawie 8ph przy co tygodniowej podmianie ok 50 l zejść chociaż do 7ph. Ile mieszać tej wody z kranówką. I czy te ro w takiej ilości mi nie wyjałowi środowiska w akwarium.

    21. Wlodi13

      Z tą wodą destylowaną chodzi o to aby jak najbardziej zminimalizować różnice parametrów (pH, GH, KH), więc korzystniej zmieszać ją najpierw z wodą do podmiany niż bezpośrednio lać do akwarium, wtedy rybki mniej odczują (lepiej zniosą) zmianę warunków.
      „Woda odstana się psuje”? Nie chodzi o to żeby woda stała przez miesiąc, tylko kilka dni, aby mieć pewność że chlor całkowicie się ulotnił zanim wodę będziemy wlewać do akwarium. Z tym psuciem to pewnie ktoś coś napisał nie do końca wiedząc jakie procesy biologiczne i chemiczne zachodzą we wodzie która przez pewien czas stoi w stanie odkrytym – jakie formy kultur bakterii wtedy powstają, że woda natlenia się poprzez powierzchnię (przez taflę) i wystarczy tylko czasami zamieszać, że zabrudzenie powstaje tylko przez kurz który może przedostać się do wody, więc jak ktoś trzyma taką wodę we wiaderkach dłużej wystarczy tylko czymś przykryć, ale nie całkowicie szczelnie aby był dostęp do powietrza. Mógłbym napisać o tym cały referat, ale przecież nie o to chodzi… Jednak warto wiedzieć przy zajmowaniu się akwarystyką w jaki sposób woda żyje i w jaki sposób oddycha.
      Te witaminy (Tetra-Vital) na Twoim miejscu bym w ogóle odstawił są całkowicie zbędne, to co rybki dostają w pokarmie (w formie płatków) są tak dobrane (kompozycje mieszanek) aby żadnych witamin im nie zabrakło. Kompletnie nie ma opisu co ten aplikant zawiera: coś tam że polepsza, coś tam że wpływa korzystnie, witaminy z grupy B i to wszystko. Pewnie przydatny po przebytych chorobach rybek aby uzupełnić braki witamin, jednak jak już poprzednio pisałem z witaminami trzeba bardzo uważać gdyż nadmierna ich ilość może tylko zaszkodzić rybkom.
      Natomiast pytałaś czy wodę przefitrowaną przez RO należy uzupełniać w makro- i mikro-elementy, TAK. Woda taka jest faktycznie wyjałowiona, a rybki czy rośliny potrzebują tychże pierwiastków dla prawidłowego rozwoju. Ja osobiście stosuję (już od lat) preparatów Tropical i jestem z nich zadowolony, innych firm nie znam (nie mam doświadczenia) więc nawet w razie pytań o inne aplikanty, szczególnie nic nie podpowiem, nie chcę wprowadzać w błąd. I nie stosuję żadnych witamin.
      ŚWIATŁO!!! Jak będziesz stopniowo zwiększać? 8h, 9h, 10h…??? MUSI palić się przynajmniej 14 godz. kiedy w akwarium są rośliny. Bez roślin (tylko dekoracje sztuczne) można sobie włączać światło jak tylko się podoba, wtedy to nie ma takiego znaczenia. Rośliny potrzebują światła aby prawidłowo się rozwijały, a rybki potrzebują tlenu do oddychania, bez światła ten tlen będą zabierać właśnie rośliny ze szkodą dla rybek.
      Jeśli chodzi o te zbicie pH z 7,8 do 7,0. Rozumiem że w tym drugim akwarium jeszcze rybek nie ma, więc podmiany możesz robić całkowicie wodą przefiltrowaną przez RO (raz w tygodniu), szybciej uzyskasz wtedy pożądane efekty, kontrolując na bieżąco stan parametrów testami.

    22. monika

      A teraz pytanie za milion, Wlodi jak wpuścić rybki z wody sklepowej ok 8ph do akwariowej 7 ph

    23. Wlodi13

      Hmmm… dobre pytanie.
      Raczej nie obędzie się bez zbiornika pośredniego (prowizorycznego np. 10l), rzadko która rybka zniesie tak dużą zmianę pH (tym bardziej jakieś wrażliwsze gatunki), pamiętasz jak pisałem: skok o 1pH to różnica 10-krotna kwasowości / zasadowości. Przystosowanie do tak różnych warunków powinna potrwać przynajmniej 1 dzień, jednak zwróć uwagę że średnia między pH=7,0 a pH=8,0 to nie jest pH=7,5 gdyż jest to funkcja logarytmiczna. Pośrednia wartość to ok. pH=7,74 (nie martw się – wyliczyłem), zatem można przyjąć że w zbiorniku przejściowym powinno być pH=7,7.
      Oczywiście najpierw powolne wyrównanie parametrów do zbiornika przejściowego – stopniowo nalewać wodę do woreczka (zalecam przez min. pół godz.) zanim wpuścisz rybki, a następnego dnia (po 24 godz.) też stopniowo dolewać wody z akwarium (docelowego) do zbiornika przejściowego (też przez min. pół godz.). Zresztą sama będziesz obserwować zachowania rybek, czy wszystko przebiega w porządku. Osobiście obawiałbym się od razu wyrównywać parametry bezpośrednio do akwarium. Trochę zabawy Cię czeka, tyle co mogę doradzić.

    24. monika

      a jeśli będzie 7,8ph bo nie jestem do końca pewna koloru jakie wychodzi z tego ph. A czy ten zbiornik przejściowy to może być wiadro z odstaną wodą i samym napowietrzaczem? Napowietrzacz zrobi im tam pralkę, bo te bąbelki dość mocno lecą. Czy koniecznie coś z filtrem?

    25. Wlodi13

      Lepiej coś płytszego, ja np. zanim doczekałem się kotnika (15l) zanim kurier dostarczył mi do domu (trochę za późno zamówiłem, a młode zaczęły już się pojawiać), wywaliłem z lodówki pojemnik plastikowy (5l) i to mi posłużyło jako zbiornik tymczasowy. Włożyłem do niego tylko samą pompkę (rezerwowy element od małego filtra) i wystarczyło, najważniejsze aby woda była w ciągłym obiegu, więc myślę że napowietrzacz w Twoim przypadku też zda egzamin, przecież to ma być 1, góra 2 dni, ale zadbaj aby temp. była na stałym poziomie (jest to bardzo ważne).
      A jeśli będzie 7,8 pH… oj Moniko, Moniko, matematyka się kłania… 🙂
      Stężenie związków kwasowych [H+] i zasadowych [OH-] rośnie/maleje wykładniczo, więc woda ma odczyn obojętny kiedy te stężenia są sobie równe, a dzieje się tak przy temp. 25’C i pH=7,0 gdy: [H+] = [OH-] = 10^(-7) – potęga do (-7).
      Kiedy pH>7,0 wówczas związki kwasowe wykład. maleją 10^(-7), 10^(-8), 10^(-9)…itd.
      a związki zasadowe wykładniczo rosną 10^(-7), 10(-6), 10(-5)…itd.
      Specjalnie dla Ciebie 😉 biorę kalkulator i wyliczam średnią między 7,0 pH a 7,8 pH
      gdzie odczyn pH jest logarytmem dziesiętnym stężenia [H+] lub [OH-].
      Wychodzi mi pH=7,56, zatem najlepiej jak w zbiorniku przejściowym będzie pH w granicach 7,5-7,6.
      Proszę o kolejny zestaw pytań 😉

    26. Wlodi13

      Jeszcze jedna sprawa… Moniko, a jesteś pewna że u Ciebie w sklepie akwarystycznym woda będzie miała odczyn pH=7,8-8,0? Należałoby to najpierw sprawdzić, bo jak zaczniesz kombinować z przerzucaniem rybek do różnych środowisk o niewiadomych pH, możesz tylko narobić sobie kłopotu.
      Ja na samym początku miałem problemy z zaaklimatyzowaniem się u mnie Pielęgniczek Ramireza, wziąłem więc próbkę wody ze sklepu i sprawdzałem parametry u siebie w domu. Pytałem się także sprzedawcy skąd pobierają wodę i w jaki sposób ją przygotowują aby Ramirezki na czas handlu im nie padały. Jak już wcześniej opowiadałem, do podmian oni wykorzystują wodę z basenów dla roślin (przynajmniej tak jest w moim sklepie) gdzie rośliny nawożą dwutlenkiem węgla (CO2) który to właśnie mocno zbija parametry pH i KH, a wodę do basenów normalnie leją z kranu, i jest to ta sama dzielnica miasta w którym mieszkam więc kranówkę mamy jednakową.
      Podam Tobie wyniki jakie wyszły z mojego porównania:
      – kranówka: pH=7,5-7,6, GH=21’d, KH=9’d,
      – próbka ze sklepu: pH=7,0, GH=21’d, KH=2’d.
      Więc jak sama widzisz twardość ogólna (GH) nie zmieniła się (bo niby skąd) ale pH i KH skutecznie obniżone dzięki właśnie nawożeniu CO2.
      Później warunki jakie uzyskałem w swoim akwarium mieszając kranówkę z wodą RO3:
      – pH=6,8-6,9, GH=9-10’d, KH=3’d.
      Powinnaś u siebie to sprawdzić – próbkę wody ze sklepu.

    27. monika

      dzięki za fatygę 🙂 coś będę kombinować z tą wodą, póki co mam wrażenie że akwarium mi jeszcze nie dojrzało a już działa 2,5 tygodnia… więc jeszcze mam chwilę. Mam małe akwarium przygotowane pod ewentualne leczenie czy kwarantanne ale tam filtr chodzi dopiero półtora tygodnia, więc też jeszcze nie gotowe, najwyżej posłuży jako przejściowe w przypadku innych parametrów wód

    28. monika

      a co do tej wody ze sklepu to mam nadzieję że nie będą robili problemu, i mam brać na każdą rybkę inną próbkę, bo chyba nie leją wody wszystkim tej samej… ja juz nie wiem. Ostatnio pani w zoologicznym gdzie przypadkiem trafiłam jak się dowiedziała że czekam aż mi dojrzeje akwarium to mnie wprost wyśmiała..

    29. Wlodi13

      Widzisz, tacy są sprzedawcy, nawet nie wiedzą jak powinno prawidłowo funkcjonować akwarium, szkoda tylko słów.
      Próbki wody przecież zawsze możesz sprawdzić po zakupie, zanim przerzucisz rybki do zbiornika, pobierzesz trochę wody z woreczków i już, testy ile Tobie zajmą? 10 min., ale będziesz miała pewność.
      U mnie w sklepie wszędzie leją tą samą – woda obojętna (pH=7,0), twarda (GH=20’d),
      o niskim stężeniu węglanowym (KH=2’d) – wszystkie gatunki ryb jakiś czas w takim środowisku przeżyją.

    30. monika

      wczoraj spuściłam pół wody z akwarium i dolałam same ro, które ma 6,2ph lało się cały dzień bo to 100 litrów. Dziś sprawdziłam ph i stoji w miejscu, ciagle jest ok 7,8 masakra. Nie sądzę żebym miała coś w akwarium co podnosi mi ph. Jest piasek, korzenie sosny bagiennej i roślinki, w filtrach wkłady zeolit, ceramiczny, substrat pro, mech pro i bio mech. Nie wiem dlaczego parametry wody nie drgnęły…

    31. Wlodi13

      A twardość węglanowa KH? Na początku chyba miałaś 8-9’dKH, a teraz?
      KH jest buforem kwasowości / zasadowości, więc dopóki tego nie zbijesz maksymalnie w dół, pH będzie powracać do pierwotnego poziomu 7,8 kosztem właśnie KH.
      Tak samo działa m.in. preparat Aquacid pH minus (którego skład oparty jest na kwasie), który w początkowej fazie obniża pH ale następnego dnia wraca do poprzedniego stanu a KH maleje, z tym że jest to chemia i w dużych ilościach nie jest zalecana – może zaszkodzić rybkom.
      Dlatego filtr RO jest skuteczniejszy, zdrowszy dla warunków wodnych i o wiele tańszy, musisz uzbroić się w cierpliwość, masz pojemne akwarium (215l) i wymaga to czasu.
      100l 🙂 nieźle…
      A jaką masz przepustowość membrany głównej: 50, 75, 100 GPD? gdyż od tego zależy jak szybko woda się filtruje, no i oczywiście od ciśnienia w wodociągach. Ale i tak jestem pełen podziwu – 100l.
      Taka jeszcze tylko uwaga z mojej strony (z własnego doświadczenia), wkłady boczne: filtr węglowy i filtr sedymentacyjny należy wymieniać po 6 m-cach, gdyż później pH i KH uzyskujemy jeszcze dobre poziomy ale GH zaczyna już mocno wzrastać.

    32. monika

      teraz kh 4, to przy kolejnej podmianie 50% czyli 100l dopiero się zzeruje skoro spadło o 4-5 ? Czy może 25%. Już wyobrażam rachunek za wodę….. a membrana to 100 ale i tak słabo leci, chyba ciśnienie słabe mam

    33. Wlodi13

      Lepiej mniej, aby za mocno nie zaburzać flory bakteryjnej, niech się spokojnie rozwija.
      Rozumiem że podmiany robisz co tydzień, zbyt częste nie są wskazane, właśnie ze względu na bakterie. Następnym razem proponuję 25-30% (50-60l) i zobaczysz wtedy co wyjdzie.
      Mały błąd był z Twojej strony, że od razu zalałaś całe akwarium kranówką, teraz tych litrów trochę wychodzi.
      Na pocieszenie, ja mam membranę 75 GPD i mieszkam na 10 piętrze, więc u mnie filtracja przebiega zapewne dużo wolniej 😉

    34. monika

      filtr kupiłam po zalaniu akwarium niestety. To była pierwsza podmiana. Kurcze za tydzień to ja już chciałam mieszkańców powoli wpuszczać, przerzucić zbrojnika i jakieś rybki na start kupić, może kiryski, czy przy nich mogę robić te podmiany samym ro te 50-60l? Po wlaniu ro dolewam do akwarium mineralizator do ro z aqua pura chyba. kupiłam baniak 60l , czy mogę tą ro zbierać co dzień po trochu, czy się nie zepsuje jak postoi 5-6 dni w beczce? Bo już nalałam ok 20l a szkoda mi ją wylać jak ma tak stać tydzień…

    35. monika

      a może jak będzie leciało takim ciurkiem do akwarium prosto z ro przy podmianie za tydzień to się mieszkańcom nic nie stanie? Nie wiem tylko kiedy ich wprowadzić czy przed podmianą czy dzień, dwa po? Ale i tak pewnie te podmiany samą ro będą konieczne jeszcze i za dwa i trzy tygodnie…

    36. Wlodi13

      Pewnie że nie wylewaj, szkoda wody, a przez tydzień przecież nic się nie stanie, zamieszaj tylko czasami aby natleniła się całą objętością.
      Z rybkami jeszcze przynajmniej przez tydzień się wstrzymaj, mimo wszystko pH=6,2 świeżej wody nalewanej od razu w większej ilości do akwarium gdzie jest pH=7,8, rybki mogą odczuć.
      Po jednej dobie od podmiany parametry pH, GH, KH całkowicie już się ustabilizują, więc jeśli chcesz już stopniowo wprowadzać mieszkańców to lepiej po takiej podmianie.
      Później, jeśli masz taką możliwość – RO ciurkiem do zbiornika – oczywiście TAK, przy włączonym filtrze w akwarium woda powoli (systematycznie) będzie się mieszać i stabilizować.
      Wpuszczając jakiekolwiek gatunki rybek, zawsze kontroluj czy pH, GH będzie dla nich już odpowiednie (w granicach podanych w opisach w powyższych tabelkach).

    37. monika

      ok dzięki, a co z nawożeniem i co2 w płynie ? Czy należy jakiegoś składnika w nawozach unikać i co z dodawaniem mikroelementów ( mam hydro mineral aqua art, wzbogaca to wode w: wapń magnez, sód, potas, siarczany, chlorki i węglany) ale czy to mi nie będzie podnosiło kh po mineralizacji tej wody….

    38. monika

      a jeszcze takie pytanie, jeśli jakimś cudem uda mi się uzyskać w akwarium ph 7. To jak to później utrzymać. Bo wolałabym tą wodę do podmian przechowywać w baniaku gdzie podmiana trwa znacznie krócej niż lanie bezpośrednio ro. jak uzyskać w baniaku ph 7 poprzez mieszanie ro z wodą, czy mam lać tylko samą ro i co z kh czym to podnieść? czy poprzez ten mineralizator dodając go do baniaka i tam mieszać dzień przed podmianą czy po podmianie wody bezpośrednio w akwarium ( dodam że te mleko w akwarium utrzymuje się dobrych kilka godzin). Mam nadzieję że nie nakręciłam..

    39. Wlodi13

      Już Tobie pisałem że innych firm niż Tropical nie znam, więc nie będę doradzał.
      W moim przypadku są to tygodnie a nawet miesiące prób, dostosowywania odpowiednich dawek, w zależności jaki ma się litraż akwarium, ilości i gatunki ryb, jak dużo roślin, częstość podmian itp.
      Też inaczej się wzbogaca wodę w zbiorniku roślinnym bez rybek, a inaczej z rybkami, a jeszcze w inny sposób gdy ma się same rybki bez roślin. Często ilości aplikantów dobiera się na zasadzie obserwacji zachowań rybek oraz prawidłowego wzrostu roślin, więc nie ma jednego ogólnego przepisu jak, ile, czego należy dodawać gdyż każde akwarium jest inne, a podawane przez producenta dawki na opakowaniach zawsze wymagają późniejszej korekty.
      Nie ma czegoś takiego jak CO2 w płynie, dwutlenek węgla podaje się do akwarium za pomocą tzw. „bimbrowni” – instalacji z butlami CO2, które nawożą wodę w postaci sprężonego gazu. W preparatach masz sam węgiel aktywny, który właśnie aplikuje się w płynie. Takie małe wyjaśnienie.
      Do nawożenia roślin niezbędny jest przede wszystkim azot, fosfor, potas, żelazo, inne mikroelementy, no i oczywiście węgiel.
      Azotu i fosforu nie aplikuję w ogóle (Aqua Plant) gdyż wystarczy tego dla roślin od odchodów rybek.
      Mikroelementy i potas dostarczam za pomocą preparatów Multimineral i Aquaflorin Potassium oraz wspomagam jeszcze aktywnymi jonami kobaltu (Kobaltosan) dla prawidłowego wzrostu roślin (uzyskania lepszej zieleni) oraz intensywniejszego wybarwienia rybek (szczególnie odmian tych kolorowych – gupiki, pielęgniczki itp).
      Te aplikanty stosuję przy każdej podmianie.
      Węgiel aktywny (Tropical Carbo) dawkuję codziennie a żelazo ze względu że jest pierwiastkiem bardzo ulotnym aplikuję co 2-3 dni specjalnym chelatem Ferro-Aktiv.
      Powyższe preparaty nie zawierają ani wapnia ani magnezu, gdyż faktycznie może wpłynąć to w jakiś sposób na twardość ogólną wody (GH) – pewnie w niewielkim stopniu, nie wiem. Oraz nie zawierają żadnych siarczanów, chlorków czy też węglanów które mogą podwyższyć KH. Nigdy nie stosowałem tego Hydro Mineral, więc nie potrafię odpowiedzieć, ale jego skład ma wiele do życzenia jeśli chcemy w akwarium utrzymywać wodę kwaśną i miękką.
      Jeszcze podam Tobie skład Multimineral abyś zobaczyła sobie jakie tam są mikroelementy niezbędne dla zdrowego życia rybek: bor (B), kobalt (Co), miedź (Cu), żelazo (Fe), mangan (Mn), molibden (Mo), Cynk (Zn). Aquaflorin jest dla roślin, ma podobny skład jak poprzedni ale jest wzbogacony o potas (K).

    40. Wlodi13

      Dla uzyskania odpowiednich parametrów pH, GH, KH wody do podmian w moim przypadku, mieszam kranówkę z RO w stosunku 35/65%. Jak będzie u Ciebie musisz sprawdzić, pewnie metodą prób i błędów kiedy uzyskasz najlepsze rezultaty, może 30/70%, a może 25/75%, musisz pokombinować na mniejszych próbkach wody.

    41. monika

      dzięki, będę kombinowała, rozumiem że te parametry wody zmieszanej już mierzyć po odstaniu, bo z kranu ph leci 7 , odstoji i robi się 7,8

    42. Wlodi13

      Nie wiem jakich testów używasz, pewnie paskowych (6 in 1), dlatego odczyty pH tak bardzo się różnią przy tej samej kranówce. Chlor zawarty w wodzie ma wpływ na wyniki uzyskane dzięki papierkowi lakmusowemu, stąd tak wielkie różnice między wodą świeżą z kranu a odstaną, oczywiście interesują nas wyniki końcowe (docelowe).
      Ja używam tylko i wyłącznie testów kropelkowych, są o wiele dokładniejsze, a odczyty u mnie zawsze są takie same (czy woda świeża, czy odstana), woda kranowa na poziomie 7,5-7,6 pH.

    43. Monika

      Nie posiadam testów paskowych. Używam kropelkowych jbla i ph zooleka. Gdzieś wyczytałam że jest naszprycowana co2 i kiedy się ulotni to ph skacze…

  26. Fabian

    Mam pytanie bo mi złożyły tylko 30 jajek, dlaczego?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. UlaUlaśka

      Cyt. ,,Samica składa do 100 jaj, w formie kulistej bryłki.”

    2. Wlodi13

      To zależy jak „wiekowy” jest Zbrojnik i czy to była jego pierwsza ikra (one żyją nawet ponad 10 lat).
      Dla przykładu moja Platynka (w opisie jest że rodzą ok. 80 szt.) za pierwszym razem urodziła tylko 20 maluchów, następnym już 40, obecnie ponad 50.
      Wszystko zależy od dojrzałości rybki 🙂

  27. Iga

    Kupię gdzieś w Poznaniu odmianę weloniastą i/lub red?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Sprawdź w sklepie „Zooland” na Jeżycach, często tam mają ciekawe gatunki.

  28. Janek

    Ratunku!
    Mój zbrojnik zmienił kolor z czarnego na taki bardziej żółty (jasno brązowy).
    Nadal sprząta i robi to co powinien.Czy to dobrze czy źle?
    Proszę o szybką odpowiedź.

    Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Arek

      Wszystko jest w porządku poprostu zbrojniki mają tendencje do zmiany koloru w zależności od otoczenia czy humoru

    2. janek

      Dzięki teraz mi ulżyło:)

  29. Kamil

    Trzeba dodać, że glonojady bardzo lubią kopać !
    Kiedyś zrobiłem bardzo ładny aquascape, który mi się podobał. po kilku dniach postanowiłem go wpuścić pierwszego. Po nocy całe akwarium było w mgle od podłoża i dziury, pagórki, poprzewracane kamienie, aha rośliny pływały też.
    trzeba to wziąść pod uwagę, że one bardzo lubią sobie kopać i po swojemu urządzać akwarium.
    Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Arek

      Nie zgadzam się z tym ja mam dwa zbrojniki jeden pospolity który jest strasznie leniwy i złoty który jest bardzo aktywny i strasznie mi podkopuje korzeń który mam w akwarium

    2. Lukasz

      Arek nie zgadzasz sie bo pewnie na dnie masz kamienie a nie drobny zwir,zbrojniki kopia i zakopuja sie!!

  30. Mila

    Piękna ryba

    Odpowiedz