Hypancistrus zebra (Isbrücker & Nijssen, 1991)

Zbrojnik zebra (Hypancistrus zebra) - ryba akwariowa fot. zoopet.com
  • Rozmiar: 10 - 12 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 26 - 30°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Zbrojniki zebry - ryby akwariowe

Zbrojnik zebra (Hypancistrus zebra) – wyjątkowa i rzadka ryba akwariowa z rodziny zbrojnikowatych, występuje tylko w jednej rzece na Ziemi a eksport jej jest obecnie zakazany.

Zbrojnik zebra - Hypancistrus zebra - Występowanie

Ameryka Południowa. Rzadki, endemiczny gatunek, występuje jedynie w rzece Rio Xingu w Brazylii. Wody w tej rzece są przejrzyste i dobrze natlenione, z wartkim nurtem, a twardość ogólna może wahać się od 0 do nawet 20 stopni. Ryby te spotykane są w głębszych (6-7m), piaszczystych miejscach, najczęściej schowane pośród skupisk skalnych. Od 2004 roku objęte są ochroną i przez to bardzo drogie oraz trudno dostępne.

Zbrojnik zebra - Hypancistrus zebra - Charakterystyka i usposobienie

Mogą dorastać do 12 cm długości. W pierwszych etapach życia rosną dość szybko, w wieku 2 lat osiągają ok. 6 -7 cm. Później wzrost znacznie zwalnia. W odpowiednich warunkach mogą żyć ponad 10 lat. Charakteryzują się oryginalnym i bardzo różnorodnym, biało-czarnym ubarwieniem, stąd też wzięła się nazwa tego gatunku – Zebra. W przypadku ryb młodych samiec jest intensywniej ubarwiony – kolory są bardziej wyraziste. Nie jest to jednak pewna metoda na rozróżnienie płci. U starszych osobników płeć odróżnia się po pierwszym promieniu płetwy piersiowej, która u samca jest grubsza i posiada więcej mocniejszych kolców (podobnie jak na pokrywach skrzelowych). Dorosłe samice są odrobinę mniejsze i bardziej krągłe w okolicy brzucha.

Są terytorialne wobec swojego i podobnych gatunków, więc powinny być jedynym przedstawicielem ryb dennych. Trzymane w grupie wymagają dużej liczby kryjówek. Większą aktywność wykazują po zmierzchu i w porach karmienia.

Zbrojnik zebra - Hypancistrus zebra - Odżywianie i karmienie

Poza okresem dorastania preferuje pokarmy mięsne. Podstawą diety powinny być żywe lub mrożone pokarmy takie jak: artemia, cyklop, dafnia, mięso ryb i małży, czerwony plankton, uzupełniane odrobiną pokarmów zielonych np. suche pokarmy ze spiruliną, szpinak, marchew, groszek, ogórek itp.

Zbrojnik zebra - Hypancistrus zebra - Akwarium

Najlepiej będzie się czuł w akwarium o wymiarach min. 60x30x30 cm, z piaszczystym dnem. Do dekoracji najlepiej użyć różnej wielkości płaskich, gładkich kamieni i korzeni. Wymagają dobrej jakości, dobrze natlenionej wody z silnym wymuszonym nurtem. Rośliny raczej nie są wskazane i ciężko będzie je utrzymać ale można spróbować z bardziej wytrzymałymi gatunkami rosnącymi na dekoracjach np. Anubiasem.

Łagodny i spokojny gatunek jednak ze względu na wymagania środowiskowe nie jest zalecany do akwarium ogólnego. Wymaga dość specyficznych warunków, a przez aktywniejsze ryby łatwo może zostać zdominowany podczas karmienia. Część hodowców zebry trzyma z paletkami czy pielęgniczkami ze względu na podobną temperaturę wody, ale najlepiej będzie je trzymać w akwarium gatunkowym. Jeżeli musimy mieć w tym samym zbiorniku inne ryby to właściwym wyborem będą gatunki przyjmujące pokarmy z tafli wody, o podobnych wymaganiach środowiskowych np. małe kąsaczowate (Zwinnik czerwonousty, Barwieniec czarny), karpiowate (Razbora klinowa), otoski i karłowate krewetki.

Zbrojnik zebra - Hypancistrus zebra - Rozmnażanie

Chętnie rozmnażają się w akwariach hodowlanych, a czasami przy odpowiednich warunkach do rozmnożenia może dojść w akwarium ogólnym. Sukces hodowlany przybliży ok. 54 litrowy zbiornik, udekorowany doniczkami i rurkami ceramicznymi lub pcv, które zastąpią ciasne groty skalne i posłużą jako miejsca do tarła. Ważne jest aby średnica wejścia do takiej groty była tylko nieznacznie większa od ryb. Woda powinna być dobrze natleniona, z silną cyrkulacją, pH 6.5 – 7.5 i temperaturą ok 28 – 30°C. Podłoże nie jest konieczne. Najlepiej zakupić ok 6 młodych osobników i odchować do momentu w którym będzie można odróżnić płeć. Na jednego samca powinny przypadać 2-3 samice.

Ryby należy często karmić żywymi pokarmami. Jak tylko będą we właściwej kondycji do odbycia tarła, samiec wybiera grotę, której wejścia broni przed rywalami i jednocześnie zaleca się do samicy. Para może spędzić w grocie nawet kilka dni zanim zostaną złożone i zapłodnione jaja. Po udanym tarle samiec przepędza samice i bierze pełną odpowiedzialność za opiekę nad potomstwem. Broni gniazdo przed drapieżnikami i wachluje ikrę płetwami, w ten sposób doprowadzając do niej świeżą i natlenioną wodę. W tym momencie część hodowców przenosi jaja do zawieszanego plastikowego inkubatora, podwieszanego na ścianie akwarium, w którym umieszcza kamień napowietrzający.

Zbrojniki zebry składają niewiele przeważnie bo ok. 7 do 15 ziaren ikry. Wylęg następuje po tygodniu a przez kolejne 2-3 dni, larwy odżywiają się ze swoich woreczków żółtkowych. Po tym czasie wymagają obfitego karmienia larwami solowca i mikro nicieniami, chętnie będą też skrobać suche tabletki ze spiruliną. Narybek jest dość żarłoczny, dlatego ważne aby pokarm był cały czas dostępny. Wzrost młodych ryb jest w warunkach akwariowych o wiele bardziej wolniejszy, niż w przypadku innych gatunków Hypancistrus. Wskazane częste usuwanie resztek niezjedzonych pokarmów i niewielkie podmiany wody.

Rodzice mogą przebywać razem z potomstwem i nie wyrządzają im żadnej krzywdy.

W razie problemów z rozrodem, można spróbować kilku (w odstępach 2 – 3 dni) większych podmian chłodniejszej (50 – 70%) wody, tym samym symulując porę deszczową, która zachęca ryby w środowisku naturalnym.

Ostatnio zmodyfikowano: 10 lutego 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Hypancistrus zebra
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: od 250 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 27

  1. Ja

    Wymaga bardziej Black Water czy Clear Water?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wiktorek

      Myślę, że obojętnie, ale w przejrzystej będzie ładnie widać jego mlecznobiałą barwę ciała.

    2. Ma

      ma ktoś namiar na l46 w dobrej cenie ?

  2. Ewa

    Nie dawno bałam w Diskusie (Warszawa) tam wiem że mają…..
    Przynajmniej dwa tyg temu były

    Odpowiedz
  3. Wer

    ceny w Niemczech od 45-60 euro za 3-4 cm .

    Odpowiedz
  4. Smoko

    Niby drogo niby nie , za pospolite rybki do morszczaka płace 100-1000 zł 😀 za sztukę

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. KuBa

      Do sklepów aquarius czasem przyjeżdżają

  5. pawel

    witam ja kupilem w lutym 5 sztuk i na dzien dzisiejszy mam tylko 2 bo reszta padla zaplacilem 350 za szt i co mam plakac

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Fred

      takie ceny a aklimatyzację dobrą robiłeś ? czy tak 5 minut ? i podobne parametry wody im stworzyłes ?

  6. TMK

    Cena jest chyba nieaktualna. U mojego hurtownika są po 90zł ok 5cm.

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Miłosz

      Możesz dać jakiś kontakt do tego hurtownika? Ja najtaniej znalazłem 300zł za takie 3-4cm.

    2. Daniel

      Daj namiar do tego hurtownika

    3. Tomasz

      Chcial bym kupic 6 sztuk

    4. Michał

      Mój zaprzyjaźniony sklep po 120 sprzedaje

  7. AQUA WIKO

    No cena jest przerażająca
    Ale + tego to zainwestujesz 1000zł na tarlaki a później jak je rozmnożysz to normanie milionerem jesteś 😀

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Dagger

      O ile ludzie w Polsce ci je wszystkie wykupią, a to z cudem graniczy ;D

    2. lukasz lukasz

      Jest ktoś polecany kto sprowadza?

  8. Neonek720

    Świetny opis do zbrojnika zebry. Warto też napisać, że jego druga nazwa to zbrojnik zebrowaty, ale nie trzeba.
    Z resztą ja się do wszystkiego zawsze doczepię, a w sumie czy zebra, czy zebrowaty nie ma znaczenia. 😀
    Bardzo chciałbym mieć zbrojnika zebrę, bo może być w mojej 112-litrówce wraz z 8 neonami, 6 otoskami, 1 zbrojnikiem złotym, 2 ramirezkami i 4 smukleniami pryskaczami (mam nadzieję, że o smukleniach też niedługo napiszecie :D) dzięki swojemu małemu wzrostowi jak na zbrojnika, ale ta cena… 😀

    Odpowiedz
  9. komar

    mam 3 są fajne

    Odpowiedzi: 8
    Odpowiedz
    1. Neonek720

      Masz 3? Ciekawe… Zwłaszcza, że kosztują od 250zł…

    2. Neonek720

      Pewnie masz bardzo podobne, o wiele większe i tańsze, czarne zbrojniki w białe paski, ale to nie to samo… Poza tym na te zbrojniki, które pewnie masz musi być minimum 200l…

    3. wsad

      Wiesz co denerwują mnie tacy ludzie może go stać? Tak tylko ty jesteś najbogatszy.

    4. michaleks1450

      Jezus przestań „wsad” bóldupisz jak głupi smarkacz, jak ma to ma, ja np chciałbym mieć baniak z 200l ale mnie nie stać czy to jest powód żebym obrażał tych akwarystów co mają takie baniaki ?

    5. gość

      Kto by zmarnował 750 zł na 3 rybki co? Już wolał bym kupić samca i 3 samice zbrojnika pospolitego i by mi jeszcze zostało na baniaczek jakiś serio …

    6. bry

      Jak go stać to niech ma ich nawet 10! Tobie nic do tego.

    7. Paula

      Ja mam jednego, może do drugiego akwarium kupię sobie kolejnego, bo bardzo mi się spodobał 🙂 Nigdzie w sklepach ich nie widziałam, ale 250zł?! :O Jestem zaskoczona, sama zamówiłam sobie w hurtowni zoologicznej do której mam dostęp za całe 35zł, osobnik 6,5cm 🙂

    8. Łukasz

      Jest ktoś w stanie dac namiar gdzie można kupić tego zbrojnika??? Strasznie ciezko kupic a kupiłbym 2 sztuki