Etroplus maculatus (Bloch, 1795)

Żółtaczek indyjski - ryba akwariowa
  • Rozmiar: 7 - 8 cm
  • Akwarium: 112 l
  • Wymagane pH: 7.0 - 8.5 pH
  • Wymagana temperatura: 20 - 28°C
  • Biotop: Azja

Żółtaczki indyjskie - ryby akwariowe

Żółtaczek indyjski (Etroplus maculatus) – charakterystycznie żółto ubarwiona ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. 

Żółtaczek indyjski - Etroplus maculatus - Występowanie

Azja. Gatunek zamieszkuje wody słodkie i słonawe w Indiach i na Sri Lance.

Żółtaczek indyjski - Etroplus maculatus - Charakterystyka i usposobienie

Osiąga ok 7 cm długości. Ciało bocznie spłaszczone, koloru pomarańczowego. U dorosłych ryb w części grzbietowej pojawiają się czarne kropki. Płetwy odbytowe i grzbietowe są prawie tej samej długości i wysokości, kończąc się tuż u nasady ogona. Płetwy odbytowe i piersiowe czarno obrzeżone. Płeć ryb trudna do odróżnienia. Samiec przeważnie nieco większy i w czasie rozrodu intensywniej ubarwiony.

Żółtaczki indyjskie pływają raczej swobodnie. W okresie rozrodu trzymają się w grupie, szczególnie w zagrożeniu wykazują ciekawe zachowania społeczne. Zalecane trzymanie grupy co najmniej 8 sztuk w której będzie można obserwować złożone hierarchie po osiągnięciu dojrzałości seksualnej ryb.

Żółtaczek indyjski - Etroplus maculatus - Odżywianie i karmienie

W środowisku naturalnym wykazują tendencje do odżywiania się glonami, które zeskrobują ze skał. Co ciekawe pełnią również rolę „lekarzy” dla większego gatunku – Żółtaczka cejlońskiego. Oczyszczają ich ciało z pasożytów i pleśni, których wartość odżywcza jest oczywiście dyskusyjna.

Żółtaczek indyjski - Etroplus maculatus - Akwarium

Dla grupy tych ryb zaleca się akwarium o co najmniej 120 cm długości z piaszczystym podłożem i dużą ilością kryjówek w postaci grot, jaskiń skalnych. Należy jednak pamiętać o pozostawieniu przestrzeni do pływania. Mogą żyć w wodzie słodkiej jak i słonej. Źle znoszą natomiast wodę o odczynie kwaśnym. Są też wrażliwe na zanieczyszczenia więc wymagają cotygodniowych podmian wody (20-25%).

Należy unikać łączenia ich z rybami agresywnymi i terytorialnymi. Świetnie natomiast pasują do większej grupy mniejszych ryb przebywających w środkowych partiach wody. W wodzie słodkiej mogą być trzymane z karpiowatymi np. Danio, Devario, Razobra. W wodzie słonawej z Molinezją ostropyską.

Żółtaczek indyjski - Etroplus maculatus - Rozmnażanie

Żółtaczki indyjskie tworzą tymczasowe więzi podczas okresu rozmnażania. Obserwacja dzikich osobników w ich naturalnym środowisku wskazuje na dwa takie okresy w ciągu roku. Pierwszy to pora sucha od grudnia do kwietnia a drugi od czerwca do sierpnia. W tych okresach wzrasta zasolenie i tym samym spada zmętnienie wody przez co dorosłe osobniki mają lepszy kontakt z narybkiem.

Ryby te dobierają się w pary i wybierają miejsca w których narybek ma największą szanse na przeżycie. Najczęściej są to obszary gęsto porośnięte roślinnością.

W akwarium rozmnażanie nie należy do trudnych. Jeżeli chcemy zająć się hodowlą tych ryb to najlepiej kupić większą grupę aby w sposób naturalny dobrały się w pary.

Podczas zalotów ryby wybierają miejsce do złożenia ikry, najczęściej jest to kamień czasem szyba akwarium. Ikrą oraz narybkiem opiekują się oboje rodzice.

Samica składa do 300 jaj. Inkubacja trwa ok 2 dni w temperaturze 27°C. Narybek zaczyna swobodnie pływać po kolejnych 2-3 dniach. Od momentu wyklucia larwy są przenoszone przez rodziców pomiędzy przygotowanymi wcześniej dołkami w podłożu do czasu aż zużyją swoje woreczki żółtkowe.

Tuż po rozpoczęciu pływania młode żółtaczki przyczepiają się często do ciała dorosłych i prawdopodobnie pobierają ze śluzu substancje odżywcze.

Opieka nad potomstwem jest dość długa, rodzice mogą chronić młode nawet do osiągniecia pełnych rozmiarów. Częste są przypadki zjadania ikry przez dorosłe osobniki dlatego hodowcy zalecają przenieść jaja do oddzielnego zbiornika. Woda w nim powinna być dobrze filtrowana i natleniana a wszelkie ogniska pleśni natychmiast usuwane.

Narybek od razu może przyjmować larwy artemii i inne zbliżonych rozmiarów pokarmy. Rybki rosną bardzo szybko po dwóch tygodniach maja ok 1 cm długości.

Ostatnio zmodyfikowano: 9 stycznia 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
  • Orientacyjna cena: 8 - 12 zł
  • Dostępność: umiarkowana
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 21

  1. Mads

    Czy ktoś z osób które mają bądź miały żółtaczki wie jaka jest minimalna temperatura wody? W zależności od źródła raz jest podawane 20 stopni, raz 24-25, i w końcu nie jestem pewien czy 22 stopnie będą odpowiednią temperaturą..

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Optymalna temperatura będzie 25c

  2. Michał

    Witam od kilku miesięcy posiadam w swoim zbiorniku te cudowne rybki. Zakupiłem 6 sztuk. Z czego mam dwie dobrane pary. Jedna z nich właśnie ma jajeczka, a zaś druga para czyści sobie liść na żabienicy. Proponuję hobbystą którzy chcą dochowac się potomstwa tych rybek lekko za solić zbiornik. Tak zrobiłem i zaraz po 2 tygodniach mam efekt. Pozdrawiam kolegów akwarystów.

    Odpowiedz
  3. Lolo

    Wszędzie czytam, że to raczej spokojny i mało wymagający gatunek. Co do mało wymagającego to się zgadzam. Ale na pewno nie jest spokojna. Mam jednego żółtaczka i goni wszystko co się porusza. Najbardziej upatrzyła sobie molinezje czarne, i teraz platka… nawet labeo zjadło. Glonojady znikły w niewyjaśnionych okolicznościach, tak samo jak jedna żałobniczka. Jedynie Danio się trzyma i reszta żałobniczek w sumie… I niestety muszę się jej pozbyć, bo terroryzuje resztę.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Michał

      Dokup kilka sztuk. Jest to ryba bardziej stadna. Ja w zbiorniku 240 l trzymam 8 sztuk. Żadnej rybce nie robią krzywdy. Jedynie podczas tarła para opiera sobie kawałek zbiornika gdzie żadna ryba nie podpłynie.

  4. Niemożliwa

    Akwarium będzie za małe jak dla takiego mix-u. Radzę odpuścić żółtaczki i dokupić sobie kilka danio. Po pierwsze trzyma je się w większych grupach, a po drugie o ile masz ciemne podłoże mogą się na prawdę pięknie prezentować. Powodzenia w akwarystyce

    Odpowiedz
  5. Jarek

    Chciałbym kupić 2-3 sztuki do akwarium 55 litrowego z 3 danio różowymi, 3 neonkami i krewetkami oraz różnymi roślinami, w tym delikatnymi. Czy ma to sens? Nie zamęczą mi krewetek i roślin?

    Odpowiedz
  6. Patryk

    To pewnie agresor jak jakiś czerwieniak kongijski, a Wy trzymacie je w 150 L z całą zupą rybną to nic dziwnego, że tłuką wszystko co słabsze. Każde zwierzę na tym świecie tak jak ludzie walczy o przestrzeń życiową dla siebie

    Odpowiedz
  7. sebastian

    nie kupie wiecej tych ryb,są mega agresywne nawet w stosunku do obcego gatunku,co tydzien znajduje martwe ryby jak chcecie je trzymac to tylko jedna sztuka albo wogóle,

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. As

      Dziwne… Mam 3 i z 40 innych rybek w 240l i ani nikogo nie gonią, ani nic złego nie robią 🙂

    2. Sky[Kiedyś Michał]

      Też kiedyś miałem, ryby bezproblemowe

  8. Piotr

    Niestety u mnie sprawdził się czarny scenariusz… 6 sztuk kupionych na początku wspólne pływanie po 2-3 tygodniach znajdowałem martwe osobniki bez śladów choroby itd…Wyglądały jak by ze zmęczenia padły…Po obserwacji akwa okazało się że jeden z zółtaczkow goni kolegów z gatunku po kilku dniach załatwił wszystkich…Żyje teraz sam od 3-4 miesięcy…

    Odpowiedz
  9. Tomek

    Kilka dni wahałem się zakupem tych rybek czytając wszystkie komentarze w internecie na temat zachowania tych rybek. Spodobały mi się i jednak postanowiłem zaryzykować kupić je do akwarium ogólnego 112l z 10 gupikami (samce), 2 platkami (samce), zbrojnikiem pospolitym, 9 bystrzykami poziomkowymi i roślinami. Kupiłem 6 szt. i jak na razie od dwóch dni pływają w zgodzie z innymi rybkami i w sumie niezainteresowane roślinami także wygląda to obiecująco. Dam znać za parę miesięcy czy coś się zmieniło 🙂

    Odpowiedz
  10. Weroniika

    Kochani czy żółtaczki indyjskie mogą być w akwarium z gupikami endlerkami i innymi żyworódkami? Dodam że w akwarium są różne rośliny także delikatne!

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. PapuziaxD

      Jaki litraż?

  11. Mateusz

    Mam żółtaczki w swoim akwarium. Ze stada po ospie pozostało 5 szt. Bardzo zjawiskowe ryby. Trzymane razem z kilkoma rodzajami brzanek. Wszystko jest ok. Nie zaczepiają innych gatunków. Łatwo poznać jak im coś nie pasi bo robią się takie wypłowiałe. Fajna rybka, ale rośliny typu rogatek sztywny, moczarka i wszystkie drobnolistne nie mają przy nich racji bytu.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Anna

      Mój żółtaczek nietety jest sam w akwarium było ich więcej Ale by agresywny do innych ze swojego gatunku i agresor został u mnie a reszta do kuzyna.

  12. marta

    Też chcę kupić żółtaczki. mieszkam 80 km od wrocka
    z góry dzięki

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Marcin

      Trochę daleko od Ciebie, ale jakby Ci zależało to u mnie w Bytomiu są po 8 zeta sztuka.

  13. marta

    jestem z Dzierżoniowa gdzie można kupić żółtaczki indyjskie

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Marta

      Bardzo często bywają w sklepie zoologicznym w Paczkowie. Masz blisko.
      Bardzo fajne i zabawne rybki. Nie wymagające.
      Moi ulubieńcy w akwarium 🙂