Ryby akwariowe: Kąsaczowate

Do ryb kąsaczowatych zalicza się 1200-1300 gatunków, z których większość ok 1000 to mieszkańcy Ameryki Południowej. Ryby charakteryzuje płetwa tłuszczowa, umiejscowiona między płetwą grzbietową a ogonową, dość duże oczy i w przypadku drapieżników ostre zęby. W naturze żywią się przede wszystkim larwami owadów i innymi małymi zwierzętami wodnymi. Preferują wodę lekko kwaśną, miękką i dobrze natlenioną. Wiele gatunków lubi też wyczuwalny prąd wody. Przeważnie są to ryby ławicowe. Posiadają specyficzne zachowania i sygnały barwne w postaci plam lub innych znaków służących rozpoznawaniu w stadzie. W akwarium powinny być trzymane tylko w większej grupie. Pojedyncze osobniki są płochliwe i nie prezentują się efektownie.

Kąsaczowate odbywają tarło w toni. Samica składa ikrę wprost do wody a samiec ją natychmiast zapładnia. W zależności od gatunku może to być 50 – 3000 ziarenek ikry. Wylęg następuje zazwyczaj po 1-2 dniach.

Bystrzyk amandy

Bystrzyk Amandy - ryba akwariowa fot.my-fish.org

Bystrzyki Amandy - ryby akwariowe

Bystrzyk Amandy (Hyphessobrycon amandae) – jeden z popularniejszych i najmniejszych kąsaczowatych w akwarystyce słodkowodnej. Ta niewielka rybka  znana również jako Bystrzyk karlik. więcej »

Bystrzyk barwny

Bystrzyk barwny - ryba akwariowa fot. Nevertebrate.ro

Bystrzyki barwne - ryby akwariowe

Bystrzyk barwny (Hyphessobrycon eques) – ciekawie ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny kąsaczowatych. więcej »

Bystrzyk cytrynowy – pięknopłetwy

Bystrzyk cytrynowy - ryba akwariowa fot. 500px.com by Yakov Oksman

Bystrzyki cytrynowe - ryby akwariowe

Bystrzyk cytrynowy, Bystrzyk pięknopłetwy (Hyphessobrycon pulchripinnis) – niewielka słodkowodna ryba akwariowa z rodziny kąsaczowatych. W sklepach akwarystycznych nie przyciąga uwagi, jednak w odpowiednich warunkach odwzajemnia się intensywnym żółto cytrynowym ubarwieniem.

więcej »


Bystrzyk kolumbijski

Bystrzyk kolumbijski - ryba akwariowa fot. flickr by SurfGuard

Bystrzyki kolumbijskie - ryby akwariowe

Bystrzyk kolumbijski, Tetra kolumbijska (Hyphessobrycon columbianus) – efektownie ubarwiona ryba akwariowa z rodziny kąsaczowatych, stosunkowo niedawno wprowadzona do akwarystki. Pierwotnie błędnie zidentyfikowana jako Hyphessobrycon ecuadorensis. więcej »

Bystrzyk Ozdobny

Bystrzyk Ozdobny - ryba akwariowa fot.forums.overclockers.com.au

Bystrzyki Ozdobne - ryby akwariowe

Bystrzyk Ozdobny (Hyphessobrycon bentosi) – mała, słodkowodna ryba akwariowa z charakterystycznie przyozdobionymi płetwami. więcej »