Ryby akwariowe: Piękniczkowate

Piękniczkowate są najbardziej znanymi rybami ozdobnymi z rzędu karpieńcokształtnych, wśród nich są między innymi popularne gupiki, platki, molinezje czy mieczyki. Ryby z tej rodziny są żyworodne tzn. ich młode uwalniają się z osłon jajowych tuż przed złożeniem jaj. Aby było możliwe zapłodnienie wewnętrzne, u samców piękniczkowatych płetwa odbytowa przekształciła się w tzw. gonopodium czyli narząd kopulacyjny, który umożliwia wprowadzenie nasienia do otworu płciowego samicy. Jednorazowy akt zapłodnienia może zaowocować kilkoma kolejnymi miotami, ponieważ samice mogą przechowywać nasienie i wykorzystywać do zapładniania kolejnych partii jaj.

Ryby piękniczkowate ze względu na swoją dużą wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu od lat cieszą się nieustającą popularnością wśród akwarystów.

Drobniczka jednodniówka

Heterandria formosa (GIRARD, 1859)

Drobniczki jednodniówki - ryby akwariowe

Drobniczka jednodniówka (Heterandria formosa) – jedna z najmniejszych żyworodnych ryb świata, należy do rodziny piękniczkowatych i często spotykana jest w hodowlach akwariowych.

więcej »

Gupik Endlera

Poecilia wingei (Poeser, Kempkes, i Isbrücker, 2005)

Gupiki endlera - ryby akwariowe

Gupik endlera (Poecilia wingei) – niewielka, żyworodna, akwariowa rybka z rodziny piękniczkowatych. więcej »

Gupik pawie oczko

Poecilia reticulata (W. Peters, 1859)

Gupiki Pawie Oczko - ryby akwariowe

Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata) – jedna z najbardziej znanych i rozpowszechnionych ryba akwariowych na świecie. Znanych jest wiele form hodowlanych, większość ma wydłużone płetwy i jaskrawe ubarwienie. Dzika forma jest bardzo rzadko spotykana w sprzedaży. Większość dostępnych okazów pochodzi z hodowli komercyjnych. Niestety wiele gupików dostępnych w sklepach akwarystycznych nie jest już tak wytrzymała, a nawet jest wręcz podatna na choroby. Dlatego zakupy najlepiej robić u pasjonatów tego gatunku. W krajach trzeciego świata gupiki zostały wprowadzone sztucznie, aby zwalczyć plagę komarów, przenoszących malarię, dzięki temu zaaklimatyzowały się w wielu regionach strefy klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego. więcej »

Mieczyk Hellera

Xiphophorus hellerii (Heckel, 1848)

Mieczyki Hellera - ryby akwariowe

Mieczyk Hellera (Xiphophorus hellerii) to słodkowodna ryba z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), jedna z najpopularniejszych ryb hodowanych w akwariach, więcej »

Molinezja żaglopłetwa

Poecilia velifera (Regan, 1914)

Hokejówki amazońske - ryby akwariowe

Molinezja żaglopłetwa (Poecilia velifera) – dosyć duży i wymagający przedstawiciel rodzaju Poecilia, płetwa grzbietowa u tego gatunku przypomina okazałych rozmiarów żagiel. więcej »