Pelvicachromis pulcher

Barwniak czerwonobrzuchy - ryba akwariowa fot.aquapeixes.forumeiros.com
 • Rozmiar: 10 cm
 • Akwarium: 70 l
 • Wymagane pH: 5.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 27°C
 • Biotop: Afryka

Barwniaki czerwonobrzuche - ryby akwariowe

Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) – pięknie ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher - Występowanie

Gatunek pochodzi z Afryki. Ryby można spotkać pomiędzy gęstą roślinnością w płytkich i wolno płynących lub stojących wodach. Niektóre populacje żyją także w wodzie lekko zasolonej.

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher - Charakterystyka i usposobienie

Barwniak czerwonobrzuchy - samiec, samica

Barwniak czerwonobrzuchy – samiec, samica

Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Samiec osiąga 10 cm, jego płetwy grzbietowa i odbytowa są wydłużone. Samica jest pełniejsza i nieco mniejsza – do 7.5 cm długości. Charakterystyczną cechą samicy są boki rubinowej barwy. Poza okresem godowym nie jest agresywny i może przebywać w akwarium ogólnym wraz z innymi gatunkami o zbliżonych wymaganiach. Jego piękne ubarwienie i interesujący cykl życiowy można w pełni docenić w zbiorniku gatunkowym. Najlepiej trzymać je w parach. Jeżeli chcemy trzymać więcej niż jedną parę zbiornik musi być odpowiednio większy. Spotykana i popularna jest również forma albino.

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher - Odżywianie i karmienie

Akceptują większość dostępnych pokarmów. Można je karmić granulatami dla pielęgnic a jako uzupełnienie diety podawać żywe lub mrożone pokarmy.

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher - Akwarium

Dla pary zaleca się minimum 70 litrowe akwarium, z licznymi kryjówkami (dekoracjami skalnymi, grotami), niezbędnymi miejscami do rozrodu. Do tego celu można użyć glinianych doniczek, korzeni czy kawałków drewna. Roślinność nie jest niezbędna, ale ryby docenią dodatkowe schronienie. Na dno akwarium najlepiej zastosować piasek, który ryby chętnie przekopują, szczególnie w czasie tarła.

Barwniaki polecane są do akwarium ogólnego, należy jednak pamiętać, iż podczas rozmnażania są bardzo terytorialne. Generalnie jednak są rybami nieśmiałymi, ustępliwymi i nie będą dobrze się czuły z rybami większymi i ruchliwymi. Zalecanym dla nich towarzystwem są małe kąsaczowate, brzanki, danio, razbory, kiryski, zbrojniki. W odpowiednio urządzonym i dużym akwarium mogą być trzymane z innymi pielęgniczkami, tak aby ryby mogły zająć swoje rewiry.

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher - Rozmnażanie

Rozmnażanie bardzo łatwe. Są rybami monogamicznymi, które tworzą stałe pary. Nie ma gwarancji, że po zakupie w sklepie samca i samicy ryby utworzą parę. Co więcej jedna (mniej chętna) z ryb może tarła nie przeżyć. Zalecany jest więc zakup grupy 6 lub więcej młodych ryb i pozwolenie w naturalny sposób na dobranie się w pary. Jeżeli zdecydujemy inaczej, to z akwarium sprzedawcy wybierajmy największego samca i najładniej wybarwioną samice.

Akwarium tarliskowe powinno mieć ok 50-100 litrów i wodę o temperaturze 24-27°C, pH 6.5-7.0. Takie właściwości wody zapewnią równy podział płci wśród narybku. Jeżeli woda będzie zbyt alkaliczna większość młodych będzie samcami, zbyt kwaśna – samiczki. Rybom należy zapewnić mnóstwo jam, grot, miejsc gdzie będą mogły złożyć jaja (sprawdzą się ustawione do góry dnem doniczki z wyciętym spodem.). Preferowany filtr gąbkowy z regulacją przepływu.

Jeżeli chcemy odchować większą ilość młodych, to w akwarium nie powinno być ryb kopiących i dennych, a szczególnie sumowatych. Wskazane są natomiast gatunki ławicowe takie jak np. tetry, razbory, drobnoustki, które dodadzą parze śmiałości.

Do tarła stymuluje częstsze podawanie żywych i mrożonych pokarmów. Pierwszym znakiem, który może wskazywać nadchodzące tarło jest intensywniejsze ubarwienie ryb, szczególnie samicy. Jej brzuch ciemnieje, przybierając fioletowy odcień. To przeważnie ona rozpoczyna zaloty, tańczy naprzeciwko samca pokazując swój barwny brzuch. Następnie ryby wybierają jaskinie lub wykopują własną pod dekoracjami w której chowają się przez następne kilka dni.

Samica składa czerwonobrunatne, 2 mm  jaja (do 300 ziarenek ikry) przeważnie na ścianach lub szczycie doniczki i przejmuje opiekę nad nimi. Samiec broni wejścia i terytorium przed intruzami. Wylęg następuje po 2-3 dniach. Młode zaczynają swobodnie pływać po kolejnych 7-8 dniach. W tym momencie para powinna być uważnie obserwowana ponieważ zdarza się, że samica odwraca się od samca.

Narybek jest na tyle duży aby przyjmować larwy solowca czy nicienie jako pierwszy pokarm. Rybki zostawiamy z rodzicami aż do następnego rozrodu lub kiedy samica zaczyna być agresywna w stosunku do samca. Wyjątkowo też może się trafić para ze skłonnościami kanibalistycznymi.

Ostatnio zmodyfikowano: 17 kwietnia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 70 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 8 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 169

 1. Enttiert

  Dzień dobry , proszę o pomoc. Wczoraj mi się urodziły barwniaki czerwonobrzche.
  Nie wiem co robić. Odłowiłem samicę z dziećmi do drugiego akwa które ma 25l. Dzisiaj jak poczyłęm na samiczkę w tym akwa 25l stała się bledsza ma zamiast czerwonego brzucha ma teraz biały prawie cały.
  Proszę o jakieś rady.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ola

   barwniaki opiekują się młodymi, mogłeś je zostawić razem z samcem (chyba że masz w akwarium jakieś większe ryby lub sumy, ale ja mam 2 sumy z barwniakami i już któryś narybek z rzędu spokojnie przeżył z nimi w akwarium).
   samica mogła się zrobić blada ze strachu lub z powodu nowego otoczenia

 2. Akwarysta

  Witam
  Mam akwa 100l mam w nim parę barwniaków molinezje 2 błyszczyki parańskie 3 neonki 2 skalary i 2 brzanki. Skalary tylko przechodnie bo mam restart 300l

  Odpowiedz
 3. Leszek

  Witam, moja parka od dłuższego czasu współdzieli 112l akwarium ( dość wysokie 50cm) z grupą modrooków słonecznych. Nie wchodzą sobie w drogę. Barwniaki okupują strefę przydenną i pod 😁 bo kopią dużo jam pod kamieniami i korzeniami. Modrookom została góra akwarium. Z tarłem i wychowaniem narybku nie ma problemów. Nie polecałbym innych przydennych np kirysków razem z barwniakami.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Szczególnie że kiryski są delikatne

 4. Grzegorz

  Witam jakie rybki polecacie dla takiej pary w akwarium tarliskowym mam neonki mogą być i sumiki przezroczyste. Z łagodnych ryb

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Adam

   Nie mam dużego doświadczenia w akwarystyce ale myślę że modroki lub pstrążenice mogą być

  2. Anonim

   Wszystko to co NIE PŁYWA przy dnie bo gdy barwniaki złożą ikre albo będą mieć już młode to reszta dennych ryb nie będzie miała życia. No chyba że masz duże akwarium min 150 l

 5. Robert

  Samiczka zjadła neonkę , nie wiem czy upolowała czy jadła już nie żywą. Może ktoś się spotkał z takim przypadkiem

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Michał

   Nie polują raczej była już martwa

  2. Robert

   Dziękuję za informacje

 6. PAweł

  Mam problem z barwniakami. Mam dwie pary które walczą między sobą i atakują też inne ryby gdy te wpłyną na ich teren. Barwniaki zajęły 2/3 dna akwarium (150 litrów). Jedna para ma „gniazdo” pod liśćmi anubiasa z prawej strony a druga po lewej stronie też pod liśćmi. To że walczą miedzy sobą to mi to wisi tylko martwi mnie to że przeganiają one cztery moje kirysy spiżowe a jak wiadomo kirysy to ryby pływające przy dnie i zostaje im tylko mały kawałek do pływania plus to że ciągle siedzą schowane. Mam barwniaki może 4 miesiące a od paru tygodni widze że walczą miedzy sobą. Akwa gęsto porośnięte roślinami z duzo ilością kryjówek. Oddanie barwniaków nie wchodzi w gre bo nie mam komu ich oddać, sklepy ich nie chcą. Co robić? Jak mi się uda to wstawie zdj

  Odpowiedz
 7. Grzegorz

  Co mam zrobić jeżeli mam dwóch samców? Proszę o poradę ekspertów

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Jeśli masz duże akwarium, koło 150cm długości, to dokup przynajmniej dwie samice, jeśli mniejsze, to oddaj samca i dokup samicę.

 8. Kuba

  Rybki średnio wymagające terytorialne Ale nadają się do akwarium towarzyskiego. Mogom być trzymane z innymi spokojnymi pielęgnicami

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Adam

   mylisz się kolego, te ryby są bardzo terytorialne

  2. Łukasz

   Nadają się do akwarium towarzyskiego pod warunkiem, że jest to spore akwarium minimum 150l oraz dobrze obsadzone skałkami i roślinkami.

 9. Łukasz

  Mam 54 litry w planie 6 tęczanek wernera i trzeba dobrać towarzystwo I czy barwnika moge dodać nie zje mi ich nie będzie agresywny i czy moge go tam dać nie wiem zbiornik 60 długości ktoś napisze czy pyknie czy nie i może rady na towarzystwo dla tęczanek

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sylwia

   Dla barwniaków min.70 litrów, w mniejszym będą atakowały „wszystko co się rusza” , gdyż to ryby terytorialne.

 10. Rafał

  Witam. Od dwóch dni mam parkę barwnika dziś na żywca zjadł mi krewetkę Red Chery, czy to normalne w tych rybach, mam jeszcze kilka Red Chery i Amano. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Gosia

   Normalne. Mi młode barwniaki wyjadały małe glonojady które ledwo mieściły im się w pysku.

  2. Rafał

   Czy to rybka agresywna? Teraz gania cały czas samca kakadu, Brzankę Deninsona.

 11. Paweł

  Będę zakładał afrykańskie akwarium 190l
  Filtracja hagen fluval 206
  Lampa aquael leddy slim
  Zamierzam trzymać w nim 1 lub 2 pary barwniaka czerwonobrzuchego , 10 świecików kongolańskich i szczupieńczyki dageta. Dekoracje to korzenie , sporo roślin i kokosy.podłoże piasek.Woda będzie miękka i lekko kwaśna. Czy ta obsada ma sens? Czy coś zmienić? Czy ryby przetrwają?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. marcin

   do świecików trochę małe akwa

 12. Łukasz

  Witam.

  Mam pytanie – ostatnio padł mi samczyk barwniaka (trochę już wyrośnięty), z jakiego powodu cięzko powiedzieć. Czy mogę do wyrośniętej samiczki (6cm) dokupić małego samca (niestety tylko takie mam dostępne w okolicy) czy też próbować z nową parką?
  Akwarium 120l, obsada: 12x zwinnik blehera, 6 kirysków, 6 otosków.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Aleksandra

   Mnie odradzano małego samca do samicy, że samiec nie przeżyje, ale zaryzykowałam. Przez pierwsze 3 dni baba go goniła, a teraz mam już 3 ich narybek 😉 Pozdrawiam

 13. Jarek

  Witam mam akwarium 100x30x30 i kupiłem 2 samiczki i samca samiczki mogą się gryźć?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Zgaduj

   Ryby po pewnym czasie prawdopodobnie dobiorą się w pary. Posiadając trochę większą grupkę ryb pewność była by większa co do doboru par,ale w tedy mogły by pozostać maksymalnie 2 pary. A tego czy samiczki gryźć nie będą to w 100% się nie wie bo zależy od ryb. Podczas tarła terytorializm jest o wiele większy niż normalnie.

 14. Agnieszka

  Mam akwarium 200 l
  Uwielbiam kiryski czy do nich lepiej dobrać barwniak czy pielegniczki kakadu
  Zdążyło się komuś że barwniak lub pielegniczka kakadu zjadła lub podgryzala inne rybki

  Czy mogą być do tej obsady grami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   U mnie podczas tarła zaczęły gonic kirysy , szczególnie jednego sobie upodobały , o gryzły mu prawie wszystkie płetwy musiałem wydać kirysy

 15. Nicol

  Mam parke i zastanawiam się czemu tak jest.. mój samiec zachowuje się jak w okresie tarła lecz robi się bezbarwny, ciagle goni samiczkę a ta ucieka. Czemu tak może być? Samiczka jest ładnie ubarwiona a samiec bledzieje

  Odpowiedz
 16. Łukasz

  nie realne, nie przyjmie innej ryby za pewien czas też padnie 🙁

  Odpowiedz
 17. Mateusz

  Witam,najlepiej trzymać je w parach, 2 samce lub samiczki będą się nawzajem tolerować ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   zależy od wielkości zbiornika w małym litrażu może być z tym problem może nie z powodu dominacji w terenie ale po prostu są terytorialne

 18. Adam

  miałem parkę barwniaków, niestety samiec padł. Czy mogę dokupić nowego do samicy czy raczej jest to ryzykowne bo go nie polubi?

  Odpowiedz
 19. Agnieszka

  Czy ktoś zatrzymał może młode w drugim akwarium i ma doświadczenie czy się pozagryzają i tak? Mam same samice z miotu więc nie będzie tarła.

  Odpowiedz
 20. Damian

  Ja mam parkę od jakies 2 miesięcy. Rybki dobrały sie i tez zauważyłem „taniec godowy”. Przesiadują na zmianę w dużej muszli, czy może to związane z pilnowaniem ikry? Jeśli chodzi o agresywność względem innych gatunków, nie zauważyłem jej. No może odgania trochę zbrojnika jak pojawi się w pobliżu muszli, albo bystrzyka ozdobneggo jak mu sie nawinie, ale nie są to zbyt częste zachowania. Jednakże pewnego razu dokupiłem parkę pielęgniczek czerwonogrzbietych i tu była gonitwa. Niestety skończyło się tym, ze pielęgniczki chowały się i pewnie ze stresu zeszły. dlatego odradzam kupować inne gatunki z pielęgnicowatych. Aczkolwiek mam dwie pielęgniczki ramireza i razem z barwniakami żyją w zupełnej zgodzie.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   hmm u mnie w 112l po jak pilnowały narybku to zrobiły totalną demolkę tak goniły inne ryby zobaczę zachowanie w 450l