Barwniak czerwonobrzuchy

Barwniak czerwonobrzuchy - ryba akwariowa fot.aquapeixes.forumeiros.com

Barwniaki czerwonobrzuche - ryby akwariowe

Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) – pięknie ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Afryki. Ryby można spotkać pomiędzy gęstą roślinnością w płytkich i wolno płynących lub stojących wodach. Niektóre populacje żyją także w wodzie lekko zasolonej.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Barwniak czerwonobrzuchy - samiec, samica

Barwniak czerwonobrzuchy – samiec, samica

Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Samiec osiąga 10 cm, jego płetwy grzbietowa i odbytowa są wydłużone. Samica jest pełniejsza i nieco mniejsza – do 7.5 cm długości. Charakterystyczną cechą samicy są boki rubinowej barwy. Poza okresem godowym nie jest agresywny i może przebywać w akwarium ogólnym wraz z innymi gatunkami o zbliżonych wymaganiach. Jego piękne ubarwienie i interesujący cykl życiowy można w pełni docenić w zbiorniku gatunkowym. Najlepiej trzymać je w parach. Jeżeli chcemy trzymać więcej niż jedną parę zbiornik musi być odpowiednio większy. Spotykana i popularna jest również forma albino.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher Odżywianie ryb akwariowych

Akceptują większość dostępnych pokarmów. Można je karmić granulatami dla pielęgnic a jako uzupełnienie diety podawać żywe lub mrożone pokarmy.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher Akwarium ryb akwariowych

Dla pary zaleca się minimum 70 litrowe akwarium, z licznymi kryjówkami (dekoracjami skalnymi, grotami), niezbędnymi miejscami do rozrodu. Do tego celu można użyć glinianych doniczek, korzeni czy kawałków drewna. Roślinność nie jest niezbędna, ale ryby docenią dodatkowe schronienie. Na dno akwarium najlepiej zastosować piasek, który ryby chętnie przekopują, szczególnie w czasie tarła.

Barwniaki polecane są do akwarium ogólnego, należy jednak pamiętać, iż podczas rozmnażania są bardzo terytorialne. Generalnie jednak są rybami nieśmiałymi, ustępliwymi i nie będą dobrze się czuły z rybami większymi i ruchliwymi. Zalecanym dla nich towarzystwem są małe kąsaczowate, brzanki, danio, razbory, kiryski, zbrojniki. W odpowiednio urządzonym i dużym akwarium mogą być trzymane z innymi pielęgniczkami, tak aby ryby mogły zająć swoje rewiry.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie bardzo łatwe. Są rybami monogamicznymi, które tworzą stałe pary. Nie ma gwarancji, że po zakupie w sklepie samca i samicy ryby utworzą parę. Co więcej jedna (mniej chętna) z ryb może tarła nie przeżyć. Zalecany jest więc zakup grupy 6 lub więcej młodych ryb i pozwolenie w naturalny sposób na dobranie się w pary. Jeżeli zdecydujemy inaczej, to z akwarium sprzedawcy wybierajmy największego samca i najładniej wybarwioną samice.

Akwarium tarliskowe powinno mieć ok 50-100 litrów i wodę o temperaturze 24-27°C, pH 6.5-7.0. Takie właściwości wody zapewnią równy podział płci wśród narybku. Jeżeli woda będzie zbyt alkaliczna większość młodych będzie samcami, zbyt kwaśna – samiczki. Rybom należy zapewnić mnóstwo jam, grot, miejsc gdzie będą mogły złożyć jaja (sprawdzą się ustawione do góry dnem doniczki z wyciętym spodem.). Preferowany filtr gąbkowy z regulacją przepływu.

Jeżeli chcemy odchować większą ilość młodych, to w akwarium nie powinno być ryb kopiących i dennych, a szczególnie sumowatych. Wskazane są natomiast gatunki ławicowe takie jak np. tetry, razbory, drobnoustki, które dodadzą parze śmiałości.

Do tarła stymuluje częstsze podawanie żywych i mrożonych pokarmów. Pierwszym znakiem, który może wskazywać nadchodzące tarło jest intensywniejsze ubarwienie ryb, szczególnie samicy. Jej brzuch ciemnieje, przybierając fioletowy odcień. To przeważnie ona rozpoczyna zaloty, tańczy naprzeciwko samca pokazując swój barwny brzuch. Następnie ryby wybierają jaskinie lub wykopują własną pod dekoracjami w której chowają się przez następne kilka dni.

Samica składa czerwonobrunatne, 2 mm  jaja (do 300 ziarenek ikry) przeważnie na ścianach lub szczycie doniczki i przejmuje opiekę nad nimi. Samiec broni wejścia i terytorium przed intruzami. Wylęg następuje po 2-3 dniach. Młode zaczynają swobodnie pływać po kolejnych 7-8 dniach. W tym momencie para powinna być uważnie obserwowana ponieważ zdarza się, że samica odwraca się od samca.

Narybek jest na tyle duży aby przyjmować larwy solowca czy nicienie jako pierwszy pokarm. Rybki zostawiamy z rodzicami aż do następnego rozrodu lub kiedy samica zaczyna być agresywna w stosunku do samca. Wyjątkowo też może się trafić para ze skłonnościami kanibalistycznymi.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Pelvicachromis pulcher
synonim:Kribensis
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Afryka
Rozmiar ryb akwariowych:średni, samiec - 10 cm, samica - 7.5 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia5 - 8 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:70 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 27 °C
pH:5.0 - 7.5 pH
twardość:0 - 12 ºdGH
Cena:8 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Barwniak czerwonobrzuchyPoważnie o rybach - Barwniak czerwonobrzuchy

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 129

 1. Greg

  Kupilem w sklepie pare barwniakow, na szczescie spodobaly sie sobie. Troche to trwalo bo pol roku. Ale po tym czasie ona zaczela tanczyc przed nim wyginajac sie w łuk i trzęsąc ciałem. Doszło do tarła … raz drugi ale dopiero za piątym pojawiły sie młode, szt 6. Obserwowalem jak wyprowadza je na spacer. Po tygodniu byly juz tylko 3 maluchy. W kolejnych dniach zniknely dwa kolejne i zostal jeden. Stawal sie wiekszy i coraz bardziej samodzielny az nagle i on zniknal z dnia na dzien. A mial juz miesiac. Rodzice ktorzy tak pilnowaly swoich maluchow, nie rozpaczali wcale tylko zabrali sie nastepnego dnia do tarla. I mowiac szczerze podejrzewam ojca ze zjadl swojego ostatniego synka bo w planach mial kolejne tarlo. Teraz ona siedzi w kokosie a on pilnuje przed. Tym razem po jakims czasie odlowie mlode, mysle ze przy pierwszej awanturze miedzy rodzicami bo co jskis czas dochodzi do nich miedzy nimi.

  Odpowiedz
 2. ksiądz xd

  Oj moje barwniaki sie zrobiły zaczepnee… znacyz w tym sensie że… inne ryby mają ww… gdzieś… ale jak ja dam r,eke do akwarium… to sie stają chyba piraniami xd

  Odpowiedz
 3. Tomek

  Mój samiec jakoś mało ruchliwy. Od zawsze z jedną samica lecz teraz jakby wgl nią nie zainteresowany. Ona ubarwniona chętna do tarła lecz on siedzi gdzieś w kącie akwarium mało widoczny. Mało zjada pokarmu. Co może być przyczyną

  Odpowiedz
 4. Lisek

  Powiem tyle… posiadam barwniaki z kiryskami otoskami i kosiarkami… do tych ryb dennych… wogóle nie są agresywne.. nawet w okresie tarła… tylko przegonia z terytorium i tyle ale to pewnie kwestia tylko tej mojej pary

  Odpowiedz
 5. Agata

  Pogromcy krewetek… Moja populacja przeżyła mieszkanie z bojownikiem, przeżyła akwarium ogólne z pielegniczką żółtą, pretnikiem, proporczykowcami, neonami i kiryskami a barwniaki czerwone pożarły cała w półtorej dnia w dość gęsto zarośniętym baniaku

  Odpowiedz
 6. Maciek

  Jak odróżnić dobraną parke barwniaków?

  Odpowiedz
 7. Stachu

  Co oznacza że barwniaki są dobrane w parę?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. sadysta

   Jak są dobrane w pare to znaczy że mogą rozmnażać się ;p

 8. Bartek

  Witam,
  Miałem w akwarium parkę młodych ryb (około 6cm). Miały nawet narybek 2 razy, ale niedawno samiec zdechł. Chciałbym spytać czy jak kupię nowego samca to ryby dobiorą się w parę, ponieważ słyszałem, że barwniaki dobierają się w parę tylko raz w życiu.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
 9. Kacper

  Czy w akwarium musi być para tych ryb czy może być tylko samiec?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Teoretycznie mógł by być sam samiec tylko co to za radocha samego samca obserwować, w parach takie ryby wykazują dużo fajniejsze zachowanie i jak natura je przydziela w pary to tak jest najlepiej. Pamiętaj naturę możesz tylko próbować kopiować jej nie poprawisz.

 10. lisek

  czy do 120l akwarium moge dac dwa barwniaki oczywiście parke??? aktualna obsada to: 6 x neon czarny 6xbrzanka wysmukła 2x małe skalary (potem pójdą do 200) 5x otosek i 2x kirys?? wiem powinno byc więcej ale dokupie w najbliższym czasie

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Greg

   Jak najbardziej tak

 11. Kuba

  Witam, chciałbym wiedzieć jak wyglądają stosunki barwników do kirysków podczas tarła. Domyślam się, że w tym okresie kiryski nie będą miały łatwo, ale ciekawy jestem jak to dokładnie wygląda. Jeśli barwniaki byłyby nieodpowiednie to może kakadu? Dodam, że oddanie kirysków nie wchodzi w grę, bo za bardzo je lubię, a chciałbym spróbować z jakimiś pielęgnicami 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   U mnie pielęgnice przeganiają kiryski ze swojego rewiru jak mają ikrę ale te są na tyle szybkie i zwinne, że są bez problemu w stanie uniknąć bezpośredniego ataku, lekko nie mają ale obrażeń nie ma.

  2. Kuba

   Myślisz, że w 120 litrowym akwarium 1 para barwników i ok. 12 kirysków będzie ok? Oprócz tego 2 zbrojniki i ławica neonów.

  3. Aquabat

   W 120l powinny mieć na tyle miejsca żeby nic się kiryskom nie stało, zobacz tylko czy parametry wody będą odpowiadać reszcie obsady. Zadbaj też o odpowiednią ilość kryjówek bo podczas tarła mogą być agresywne. Nie wiem niestety jak zareagują na neonki.

 12. Marcin

  Witam czy w akwarium 120 l mógłbym trzymać 2 parki barwników ? Mam tam 10 sztuk neonów 4 kirysy i otoski z góry dziękuję za pomoc

  Odpowiedz
 13. Bartek

  Cześć, wczoraj w moim akwarium wykluły się małe barwniaki, ale samica odgania samca od jaskini gdzie są młode. Czy to normalne?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Klaudia

   Tak. Bardzo często gdy samica wychowuje małe parka potrafi się rozpaść. Najlepiej w takiej sytuacji po prostu odlowic samca na ten czas 🙂

 14. Aleksander

  Witam, chciałbym tylko dodać ze posiadam podobna parkę z tej rodziny – Pelvicachromis subocellatus matadi i podzielę się chętnie moim doświadczeniem ze absolutnie nie mogą być żadne ryby denne oraz glonojady,wszystkie ryby denne są atakowane i to nie tylko w czasie tarła,jest to ryba terytorialna nie zależnie jaki zbiornik się posiada a mam nie mały. Z ta ryba powinny tylko być silne większe ryby które pływają w rejonach środkowych i przy powierzchni wody. Można je trzymać rybami z rodziny szczupieniczkowatych, kąsaczowate – przykładowo. Powinno się mieć dość roślin, kryjówek i dobry filtr, rybka łatwa do rozmnażania, przede wszystkim lubi ciemne podłoże i jasne kryjówki. Są to tylko i wyłącznie moje doświadczenia wobec tego gatunku.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ruda

   Mam zupełnie inne doświadczenia odnośnie tych ryb…

  2. Daria

   Mamy dorosła parke w akwa 80l wraz z 7 prystelkami i kiryskami czarnymi, dostaliśmy je z grupka 5 tyg młodych bo u kolegi teroryzowaly nawet skalary. Odlowilismy młode bo parka przygotowywała się do tarla i przeganiala młode. Co do obsady nie ruszają ich w ogóle, prystelki w grupie na środku a kiryski czasem jak podplyna za blisko zostaną lekko odgonione

 15. sebastian

  przedwczoraj kupiłem parkę i zaczęły mi znikać krewetki. dzisiaj zauważyłem, że samiec znalazł sobie dodatkowe źródło pokarmu… 🙁

  Odpowiedz