Barwniak czerwonobrzuchy

Pelvicachromis pulcher

Barwniak czerwonobrzuchy - ryba akwariowa fot.aquapeixes.forumeiros.com
 • 10 cm
 • 70 l
 • 5.0 - 7.5 pH
 • 24 - 27°C
 • Afryka

Barwniaki czerwonobrzuche - ryby akwariowe

Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) – pięknie ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Afryki. Ryby można spotkać pomiędzy gęstą roślinnością w płytkich i wolno płynących lub stojących wodach. Niektóre populacje żyją także w wodzie lekko zasolonej.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Barwniak czerwonobrzuchy - samiec, samica

Barwniak czerwonobrzuchy – samiec, samica

Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Samiec osiąga 10 cm, jego płetwy grzbietowa i odbytowa są wydłużone. Samica jest pełniejsza i nieco mniejsza – do 7.5 cm długości. Charakterystyczną cechą samicy są boki rubinowej barwy. Poza okresem godowym nie jest agresywny i może przebywać w akwarium ogólnym wraz z innymi gatunkami o zbliżonych wymaganiach. Jego piękne ubarwienie i interesujący cykl życiowy można w pełni docenić w zbiorniku gatunkowym. Najlepiej trzymać je w parach. Jeżeli chcemy trzymać więcej niż jedną parę zbiornik musi być odpowiednio większy. Spotykana i popularna jest również forma albino.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher Odżywianie ryb akwariowych

Akceptują większość dostępnych pokarmów. Można je karmić granulatami dla pielęgnic a jako uzupełnienie diety podawać żywe lub mrożone pokarmy.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher Akwarium ryb akwariowych

Dla pary zaleca się minimum 70 litrowe akwarium, z licznymi kryjówkami (dekoracjami skalnymi, grotami), niezbędnymi miejscami do rozrodu. Do tego celu można użyć glinianych doniczek, korzeni czy kawałków drewna. Roślinność nie jest niezbędna, ale ryby docenią dodatkowe schronienie. Na dno akwarium najlepiej zastosować piasek, który ryby chętnie przekopują, szczególnie w czasie tarła.

Barwniaki polecane są do akwarium ogólnego, należy jednak pamiętać, iż podczas rozmnażania są bardzo terytorialne. Generalnie jednak są rybami nieśmiałymi, ustępliwymi i nie będą dobrze się czuły z rybami większymi i ruchliwymi. Zalecanym dla nich towarzystwem są małe kąsaczowate, brzanki, danio, razbory, kiryski, zbrojniki. W odpowiednio urządzonym i dużym akwarium mogą być trzymane z innymi pielęgniczkami, tak aby ryby mogły zająć swoje rewiry.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie bardzo łatwe. Są rybami monogamicznymi, które tworzą stałe pary. Nie ma gwarancji, że po zakupie w sklepie samca i samicy ryby utworzą parę. Co więcej jedna (mniej chętna) z ryb może tarła nie przeżyć. Zalecany jest więc zakup grupy 6 lub więcej młodych ryb i pozwolenie w naturalny sposób na dobranie się w pary. Jeżeli zdecydujemy inaczej, to z akwarium sprzedawcy wybierajmy największego samca i najładniej wybarwioną samice.

Akwarium tarliskowe powinno mieć ok 50-100 litrów i wodę o temperaturze 24-27°C, pH 6.5-7.0. Takie właściwości wody zapewnią równy podział płci wśród narybku. Jeżeli woda będzie zbyt alkaliczna większość młodych będzie samcami, zbyt kwaśna – samiczki. Rybom należy zapewnić mnóstwo jam, grot, miejsc gdzie będą mogły złożyć jaja (sprawdzą się ustawione do góry dnem doniczki z wyciętym spodem.). Preferowany filtr gąbkowy z regulacją przepływu.

Jeżeli chcemy odchować większą ilość młodych, to w akwarium nie powinno być ryb kopiących i dennych, a szczególnie sumowatych. Wskazane są natomiast gatunki ławicowe takie jak np. tetry, razbory, drobnoustki, które dodadzą parze śmiałości.

Do tarła stymuluje częstsze podawanie żywych i mrożonych pokarmów. Pierwszym znakiem, który może wskazywać nadchodzące tarło jest intensywniejsze ubarwienie ryb, szczególnie samicy. Jej brzuch ciemnieje, przybierając fioletowy odcień. To przeważnie ona rozpoczyna zaloty, tańczy naprzeciwko samca pokazując swój barwny brzuch. Następnie ryby wybierają jaskinie lub wykopują własną pod dekoracjami w której chowają się przez następne kilka dni.

Samica składa czerwonobrunatne, 2 mm  jaja (do 300 ziarenek ikry) przeważnie na ścianach lub szczycie doniczki i przejmuje opiekę nad nimi. Samiec broni wejścia i terytorium przed intruzami. Wylęg następuje po 2-3 dniach. Młode zaczynają swobodnie pływać po kolejnych 7-8 dniach. W tym momencie para powinna być uważnie obserwowana ponieważ zdarza się, że samica odwraca się od samca.

Narybek jest na tyle duży aby przyjmować larwy solowca czy nicienie jako pierwszy pokarm. Rybki zostawiamy z rodzicami aż do następnego rozrodu lub kiedy samica zaczyna być agresywna w stosunku do samca. Wyjątkowo też może się trafić para ze skłonnościami kanibalistycznymi.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Barwniak czerwonobrzuchy

Galeria Ryba akwariowa - Barwniak czerwonobrzuchy

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 70 l
  • min-długość: 60 cm
 • Cena: 8 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 150

 1. Łukasz

  Mam 54 litry w planie 6 tęczanek wernera i trzeba dobrać towarzystwo I czy barwnika moge dodać nie zje mi ich nie będzie agresywny i czy moge go tam dać nie wiem zbiornik 60 długości ktoś napisze czy pyknie czy nie i może rady na towarzystwo dla tęczanek

  Odpowiedz
 2. Rafał

  Witam. Od dwóch dni mam parkę barwnika dziś na żywca zjadł mi krewetkę Red Chery, czy to normalne w tych rybach, mam jeszcze kilka Red Chery i Amano. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Gosia

   Normalne. Mi młode barwniaki wyjadały małe glonojady które ledwo mieściły im się w pysku.

  2. Rafał

   Czy to rybka agresywna? Teraz gania cały czas samca kakadu, Brzankę Deninsona.

 3. Paweł

  Będę zakładał afrykańskie akwarium 190l
  Filtracja hagen fluval 206
  Lampa aquael leddy slim
  Zamierzam trzymać w nim 1 lub 2 pary barwniaka czerwonobrzuchego , 10 świecików kongolańskich i szczupieńczyki dageta. Dekoracje to korzenie , sporo roślin i kokosy.podłoże piasek.Woda będzie miękka i lekko kwaśna. Czy ta obsada ma sens? Czy coś zmienić? Czy ryby przetrwają?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. marcin

   do świecików trochę małe akwa

 4. Łukasz

  Witam.

  Mam pytanie – ostatnio padł mi samczyk barwniaka (trochę już wyrośnięty), z jakiego powodu cięzko powiedzieć. Czy mogę do wyrośniętej samiczki (6cm) dokupić małego samca (niestety tylko takie mam dostępne w okolicy) czy też próbować z nową parką?
  Akwarium 120l, obsada: 12x zwinnik blehera, 6 kirysków, 6 otosków.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Aleksandra

   Mnie odradzano małego samca do samicy, że samiec nie przeżyje, ale zaryzykowałam. Przez pierwsze 3 dni baba go goniła, a teraz mam już 3 ich narybek 😉 Pozdrawiam

 5. Jarek

  Witam mam akwarium 100x30x30 i kupiłem 2 samiczki i samca samiczki mogą się gryźć?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Zgaduj

   Ryby po pewnym czasie prawdopodobnie dobiorą się w pary. Posiadając trochę większą grupkę ryb pewność była by większa co do doboru par,ale w tedy mogły by pozostać maksymalnie 2 pary. A tego czy samiczki gryźć nie będą to w 100% się nie wie bo zależy od ryb. Podczas tarła terytorializm jest o wiele większy niż normalnie.

 6. Agnieszka

  Mam akwarium 200 l
  Uwielbiam kiryski czy do nich lepiej dobrać barwniak czy pielegniczki kakadu
  Zdążyło się komuś że barwniak lub pielegniczka kakadu zjadła lub podgryzala inne rybki

  Czy mogą być do tej obsady grami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   U mnie podczas tarła zaczęły gonic kirysy , szczególnie jednego sobie upodobały , o gryzły mu prawie wszystkie płetwy musiałem wydać kirysy

 7. Nicol

  Mam parke i zastanawiam się czemu tak jest.. mój samiec zachowuje się jak w okresie tarła lecz robi się bezbarwny, ciagle goni samiczkę a ta ucieka. Czemu tak może być? Samiczka jest ładnie ubarwiona a samiec bledzieje

  Odpowiedz
 8. Łukasz

  nie realne, nie przyjmie innej ryby za pewien czas też padnie 🙁

  Odpowiedz
 9. Mateusz

  Witam,najlepiej trzymać je w parach, 2 samce lub samiczki będą się nawzajem tolerować ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   zależy od wielkości zbiornika w małym litrażu może być z tym problem może nie z powodu dominacji w terenie ale po prostu są terytorialne

 10. Adam

  miałem parkę barwniaków, niestety samiec padł. Czy mogę dokupić nowego do samicy czy raczej jest to ryzykowne bo go nie polubi?

  Odpowiedz
 11. Agnieszka

  Czy ktoś zatrzymał może młode w drugim akwarium i ma doświadczenie czy się pozagryzają i tak? Mam same samice z miotu więc nie będzie tarła.

  Odpowiedz
 12. Damian

  Ja mam parkę od jakies 2 miesięcy. Rybki dobrały sie i tez zauważyłem „taniec godowy”. Przesiadują na zmianę w dużej muszli, czy może to związane z pilnowaniem ikry? Jeśli chodzi o agresywność względem innych gatunków, nie zauważyłem jej. No może odgania trochę zbrojnika jak pojawi się w pobliżu muszli, albo bystrzyka ozdobneggo jak mu sie nawinie, ale nie są to zbyt częste zachowania. Jednakże pewnego razu dokupiłem parkę pielęgniczek czerwonogrzbietych i tu była gonitwa. Niestety skończyło się tym, ze pielęgniczki chowały się i pewnie ze stresu zeszły. dlatego odradzam kupować inne gatunki z pielęgnicowatych. Aczkolwiek mam dwie pielęgniczki ramireza i razem z barwniakami żyją w zupełnej zgodzie.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   hmm u mnie w 112l po jak pilnowały narybku to zrobiły totalną demolkę tak goniły inne ryby zobaczę zachowanie w 450l

 13. Greg

  Kupilem w sklepie pare barwniakow, na szczescie spodobaly sie sobie. Troche to trwalo bo pol roku. Ale po tym czasie ona zaczela tanczyc przed nim wyginajac sie w łuk i trzęsąc ciałem. Doszło do tarła … raz drugi ale dopiero za piątym pojawiły sie młode, szt 6. Obserwowalem jak wyprowadza je na spacer. Po tygodniu byly juz tylko 3 maluchy. W kolejnych dniach zniknely dwa kolejne i zostal jeden. Stawal sie wiekszy i coraz bardziej samodzielny az nagle i on zniknal z dnia na dzien. A mial juz miesiac. Rodzice ktorzy tak pilnowaly swoich maluchow, nie rozpaczali wcale tylko zabrali sie nastepnego dnia do tarla. I mowiac szczerze podejrzewam ojca ze zjadl swojego ostatniego synka bo w planach mial kolejne tarlo. Teraz ona siedzi w kokosie a on pilnuje przed. Tym razem po jakims czasie odlowie mlode, mysle ze przy pierwszej awanturze miedzy rodzicami bo co jskis czas dochodzi do nich miedzy nimi.

  Odpowiedz
 14. ksiądz xd

  Oj moje barwniaki sie zrobiły zaczepnee… znacyz w tym sensie że… inne ryby mają ww… gdzieś… ale jak ja dam r,eke do akwarium… to sie stają chyba piraniami xd

  Odpowiedz
 15. Tomek

  Mój samiec jakoś mało ruchliwy. Od zawsze z jedną samica lecz teraz jakby wgl nią nie zainteresowany. Ona ubarwniona chętna do tarła lecz on siedzi gdzieś w kącie akwarium mało widoczny. Mało zjada pokarmu. Co może być przyczyną

  Odpowiedz
 16. Lisek

  Powiem tyle… posiadam barwniaki z kiryskami otoskami i kosiarkami… do tych ryb dennych… wogóle nie są agresywne.. nawet w okresie tarła… tylko przegonia z terytorium i tyle ale to pewnie kwestia tylko tej mojej pary

  Odpowiedz
 17. Agata

  Pogromcy krewetek… Moja populacja przeżyła mieszkanie z bojownikiem, przeżyła akwarium ogólne z pielegniczką żółtą, pretnikiem, proporczykowcami, neonami i kiryskami a barwniaki czerwone pożarły cała w półtorej dnia w dość gęsto zarośniętym baniaku

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Arek

   Kupiłem właśnie parkę barwniaków i długo nie trwało jak zaczęły tępić krewetki. Niestety zorientowałem się już po fakcie i trzeba było je odłowić do drugiego akwarium. Po tygodniu niestety je wydałem, bo szkoda mi ich było, a i drugie akwarium za małe. Bardzo ładne ryby, niestety nie pod każdą obsadę…

 18. Maciek

  Jak odróżnić dobraną parke barwniaków?

  Odpowiedz
 19. Stachu

  Co oznacza że barwniaki są dobrane w parę?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. sadysta

   Jak są dobrane w pare to znaczy że mogą rozmnażać się ;p

 20. Bartek

  Witam,
  Miałem w akwarium parkę młodych ryb (około 6cm). Miały nawet narybek 2 razy, ale niedawno samiec zdechł. Chciałbym spytać czy jak kupię nowego samca to ryby dobiorą się w parę, ponieważ słyszałem, że barwniaki dobierają się w parę tylko raz w życiu.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
 21. Kacper

  Czy w akwarium musi być para tych ryb czy może być tylko samiec?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Teoretycznie mógł by być sam samiec tylko co to za radocha samego samca obserwować, w parach takie ryby wykazują dużo fajniejsze zachowanie i jak natura je przydziela w pary to tak jest najlepiej. Pamiętaj naturę możesz tylko próbować kopiować jej nie poprawisz.

 22. lisek

  czy do 120l akwarium moge dac dwa barwniaki oczywiście parke??? aktualna obsada to: 6 x neon czarny 6xbrzanka wysmukła 2x małe skalary (potem pójdą do 200) 5x otosek i 2x kirys?? wiem powinno byc więcej ale dokupie w najbliższym czasie

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Greg

   Jak najbardziej tak

 23. Kuba

  Witam, chciałbym wiedzieć jak wyglądają stosunki barwników do kirysków podczas tarła. Domyślam się, że w tym okresie kiryski nie będą miały łatwo, ale ciekawy jestem jak to dokładnie wygląda. Jeśli barwniaki byłyby nieodpowiednie to może kakadu? Dodam, że oddanie kirysków nie wchodzi w grę, bo za bardzo je lubię, a chciałbym spróbować z jakimiś pielęgnicami 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   U mnie pielęgnice przeganiają kiryski ze swojego rewiru jak mają ikrę ale te są na tyle szybkie i zwinne, że są bez problemu w stanie uniknąć bezpośredniego ataku, lekko nie mają ale obrażeń nie ma.

  2. Kuba

   Myślisz, że w 120 litrowym akwarium 1 para barwników i ok. 12 kirysków będzie ok? Oprócz tego 2 zbrojniki i ławica neonów.

  3. Aquabat

   W 120l powinny mieć na tyle miejsca żeby nic się kiryskom nie stało, zobacz tylko czy parametry wody będą odpowiadać reszcie obsady. Zadbaj też o odpowiednią ilość kryjówek bo podczas tarła mogą być agresywne. Nie wiem niestety jak zareagują na neonki.

 24. Marcin

  Witam czy w akwarium 120 l mógłbym trzymać 2 parki barwników ? Mam tam 10 sztuk neonów 4 kirysy i otoski z góry dziękuję za pomoc

  Odpowiedz
 25. Bartek

  Cześć, wczoraj w moim akwarium wykluły się małe barwniaki, ale samica odgania samca od jaskini gdzie są młode. Czy to normalne?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Klaudia

   Tak. Bardzo często gdy samica wychowuje małe parka potrafi się rozpaść. Najlepiej w takiej sytuacji po prostu odlowic samca na ten czas 🙂

 26. Aleksander

  Witam, chciałbym tylko dodać ze posiadam podobna parkę z tej rodziny – Pelvicachromis subocellatus matadi i podzielę się chętnie moim doświadczeniem ze absolutnie nie mogą być żadne ryby denne oraz glonojady,wszystkie ryby denne są atakowane i to nie tylko w czasie tarła,jest to ryba terytorialna nie zależnie jaki zbiornik się posiada a mam nie mały. Z ta ryba powinny tylko być silne większe ryby które pływają w rejonach środkowych i przy powierzchni wody. Można je trzymać rybami z rodziny szczupieniczkowatych, kąsaczowate – przykładowo. Powinno się mieć dość roślin, kryjówek i dobry filtr, rybka łatwa do rozmnażania, przede wszystkim lubi ciemne podłoże i jasne kryjówki. Są to tylko i wyłącznie moje doświadczenia wobec tego gatunku.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ruda

   Mam zupełnie inne doświadczenia odnośnie tych ryb…

  2. Daria

   Mamy dorosła parke w akwa 80l wraz z 7 prystelkami i kiryskami czarnymi, dostaliśmy je z grupka 5 tyg młodych bo u kolegi teroryzowaly nawet skalary. Odlowilismy młode bo parka przygotowywała się do tarla i przeganiala młode. Co do obsady nie ruszają ich w ogóle, prystelki w grupie na środku a kiryski czasem jak podplyna za blisko zostaną lekko odgonione

 27. sebastian

  przedwczoraj kupiłem parkę i zaczęły mi znikać krewetki. dzisiaj zauważyłem, że samiec znalazł sobie dodatkowe źródło pokarmu… 🙁

  Odpowiedz
 28. Małgorzata

  Witam, podpowiedzcie czy mam dobrą obsadę w 112 l z kilkoma kryjówkami i sporą ilością roślinek:
  – parka barwniaków
  – 15 neonów czerwonych
  – 4 otoski
  – 2 piskorki
  Myślicie że dodanie za jakiś czas jeszcze ławicy miedzików to już nie będzie za tłoczno?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Piskorków mam 2 w 120l bo wziąłem na próbę czy nikt ich nie będzie zaczepiał i czy się zaaklimatyzują i szczerzę to się nie zastanawiaj i bierz co najmniej 5 sztuk.
   Jeszcze bym dołożył tu jakieś kiryski, one zawsze fajnie dopełniają dno i a są bardzo żywiołowe.

 29. Giero

  Posiadam akwarium około 130l. Chciałbym zmienić obsadę na barwniaki z jakąś ładną ławicą, ale nie wiem ile barwniaków mogę trzymać. Poradzi ktoś?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. liseł

   Barwniaki najlepiej hodować w parach

  2. Giero

   A więc do takiego litrażu 1 para? Bo podejrzewam, że przy 2 by się ze sobą „gryzły”

  3. liseł

   Więcej par można hodować dopiero w akwariach powyżej 200l u cb może byc tylko jedna para Pozdro c;

  4. Giero

   Tak myślałem, dzięki za poradę 😀

 30. lisaiasty

  Z jakimi rybami moge trzymać barwniaki? akwa 60. .. narazie mam w tym akwrium 4 neony czarne (bede jeszcze 2 dokupywał) 5 otosków 2 kiryski spiżowe i pielęgnice miodowe (POZBYWAM SIĘ ICH) czy może byc taka obsada?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam,
   Wiesz jak dla mnie to 60 litrów jest za małym akwarium dla Barwniaka. Jeszcze gdyby to było akwarium gatunkowe przeznaczone tylko dla jednej pary to w ostateczności można by spróbować je tak trzymać. Ale to i tak musiałoby być rozwiązanie czasowe, natomiast w połączeniu z innymi rybami takie rozwiązanie jest niedopuszczalne.

  2. lisaiasty

   Mhm… ja tam wsumie mam BAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAARDZO dużo kryjówek wienc… no ale s..

 31. Kuba

  Witam, przeszukałem internet w celu znalezienia informacji czy barwniaki mogą być trzymane razem z gurami mozaikowymi i nic nie znalazłem. Jakoś w lutym/marcu mam zamiar wymienić obsadę i jakbym dostał do tego czasu odpowiedź to byłbym wdzięczny 🙂 Chodzi mi o 1 parę, bądź harem i kilka sztuk gurami, obsada uzupełniona neonkami, kiryskami i 2 zbrojnikami. Akwarium ok 150l

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam ogólnie jestem zwolennikiem akwarium biotopowego a nie towarzyskiego np takiego jakie planujesz założyć.Co do Twojego pytania to myślę że taki układ może nawet funkcjonować ale tylko do czasu . W momencie kiedy barwniaki podejdą do tarła pozostałym rybom może być ciężko. Obecnie trzymam w jednym z akwariów gurami mozaikowe i twierdzę że nie obronią się przed agresją barwniaka podczas tarła. Pozdrawiam

  2. Kuba

   Tak myślałem, dlatego wolałem spytać. Może poszukam jakiegoś zamiennika dla któregoś gatunku. Dzięki 🙂 A co do akwarium biotopowego to racja ryby te pochodzą z zupełnie innego końca świata, ale aktualnie są tak „udomowione”, że nie ma to raczej dla nich większego znaczenia.

  3. Łukasz

   pewnie ze mozesz je trzymac z gurami. Barwniaki trzymia sie dna a gurami bardziej powierzchni wiec nie koliduja ze soba. Ja mam pare barwniakow i 5 gurami i niema problemu.

 32. Dawid

  Jeśli samcowi przypadnie samiczka do gustu zaczyna kopać gniazdo które zaciekle broni .Często wybiera kilka łupinek kokosu więc jego terytorium jest spore , u mnie w 375 potrafi zająć 1/2 akwarium .
  . W 112 żadna ryba żerująca przy dnie nie miała szans . Jeśli masz małe akwarium to albo Barwniaki albo kirysek .

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tom

   Witam , posiadam w zbiorniku gurami miodowe i parę barwniaka i jest ok nawet przy małych, barwniak oczywiście przegania je ale bez większej agresji

 33. Sewi

  Młode barwniaki, odłowione od rodziców ok 4 tygodniowe. link to youtube.com

  Odpowiedz
 34. BigBen

  Mam pilną sprawe. Kupiłem parę tych ryb , lecz samiec jest agresywny w stosunku do Kirysków. Pytanie – oddać samca a wziąć drugą samicę czy zrezygnować z tych ryb i wymienić na inne np Gurami Marmurkowe.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dawid

   Jeśli samcowi przypadnie samiczka do gustu zaczyna kopać gniazdo które zaciekle broni .Często wybiera kilka łupinek kokosu więc jego terytorium jest spore , u mnie w 375 potrafi zająć 1/2 akwarium .
   . W 112 żadna ryba żerująca przy dnie nie miała szans . Jeśli masz małe akwarium to albo Barwniaki albo kirysek .

 35. Czachor

  Witam wszystkich mam pytanko dostalem dzisiaj dobraną parke barwniakow i cztery sztuk potomstwa co myslicie o wpuszczeniu ich do akwa 250l w kturym są juz pyszczaki lombardoi sztuk 70 wielkosci okolo 1,5 moze 2 cm z tym ze ilosc pyszczakow spada

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ania

   .. 250l w kturym są

   w języku polskim piszemy
   … 250 l, w którym są

   Pozdrawiam
   I zamów następnym razem – słownik ortograficzny

 36. Kirysek3

  Spokojne ładne ryby. Mam samiczkę i chyba dokupię partnera! Polecam 🙂

  Odpowiedz
 37. mariusz

  Mam Parke w akwarium 25l.
  Po raz kolejny podchodza do tarla.
  W Nowy Rok samica pierwszy raz wyszla na spacer z maluchami.
  Za chwilke wyplyna kolejne maluchy z groty.
  Da sie? Da. Akwa 25l. Zwir. Grota. Mnoza sie jak szalone.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Za „dawnych” czasów nad morze jeździliśmy Fiatem 126p w piątkę… Da się? Da.
   Tylko zanim wskoczyłem do wody, najpierw musiałem godzinę pospacerować aby rozprostować nogi.

  2. Kaśka

   Ty też dał byś radę mieszkać z dziewczyną w pokoju metr na metr.. ale to nie znaczy że byłoby Ci tam dobrze i komfortowo… żal mi tych Twoich rybek.

 38. Wiktor

  Witam mam akwarium 60l i trzymam w nim parkę Barwniaków. Mój samiec gania za wszystkimi rybkami a samica trochę proszę o pomoc podam wszystkie rybki w akwarium gurami 2x skalar 2x brzanka brokatowa 2x mieczyk Hellera (zielony) 1x kirys spiżowy1x kirys panda 1x kirys lamparci 1x glonojad/zbrojnik 1x no i oczywiście parka tych Barwniaków. Proszę o szybką odpowiedz!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Hej, w 60l – 2 Gurami (!!!), 2 Skalary (!!!!!), 2 Mieczyki (!!!) i Ty się dziwisz że Barwniaki szaleją???
   Nie dość że akwarium za małe na takie gatunki to jeszcze przepełnione na maxa!!!
   Pielęgnice to ryby terytorialne, walczą o miejsce w zbyt ciasnym zbiorniku.

 39. Dawid

  Witam,
  Mam pytanko chciałbym dodać do mojego akwarium parę barwniaków i zastanawiam się czy mogę je dodać do obecnej obsady. posiadam akwarium 60l a w nim dorosła pare pielegniczek kakadu, 4 brzanki Sumatry, Kiryska, 3 glonojady oraz 1 dorosła molinezje ( dodatkowo narybek molinezji w kotniku). Kakadu zajmują lewa cześć akwarium oraz grotę z kokosa. Dla barwniaków zaadoptowałbym prawą cześć z dodatkowa grota oraz roślinnością. Czy mogę je dodać ?

  Odpowiedzi: 15
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Trochę ryzykowne zestawienie dla 60l akwarium. Brzanki w zbyt małym zbiorniku i w zbyt małych ilościach – preferowane 8-10szt. ale wtedy większe akwarium min. 100l – wykazują agresję do współmieszkańców, po prostu obskubują płetwy – one potrzebują przestrzeni do pływania, gdy będzie za ciasno staną się zaczepne. Nie wiem na ile teraz (te 4szt.) tolerują się z Pielęgniczkami, tym bardziej że samiec Kakadu powinien być w haremie (2,3 samiczki) dla rozładowana nadpobudliwości.
   A może rybki są jeszcze młode i na razie wygląda wszystko w porządku.
   Pomieszałeś biotopy że hej – Ameryka Płd., Ameryka Śr., Azja teraz chcesz dodać Afrykę – OK. Wszystko można dopóki zapewni się warunki w jakich powinny żyć poszczególne rodzaje i nie będą wzajemnie się żarły. Kompletnie nie pasuje Molinezja, która od pozostałych gatunków wymaga wody twardej (15-30°dGH), dla przykładu Pielęgniczka musi mieć wodę miękką – poniżej 10°dGH, tak samo Barwniak… Pomijając fakt że 60l dla Molinezji to stanowczo za mało, nawet kiedy jest jedna. Na Twoim miejscu pozbyłbym się jej a obsada powoli zacznie się układać. 3 Glonojady – po co aż tyle, pewnie są jeszcze małe …ale urosną – do 10,15cm, wystarczy jeden, góra parka. Kiryski, takie kochane rybki, takie towarzyskie między sobą, a Ty dałeś jednego samotnika, dokupiłbym 3 kosztem rezygnacji z Glonojadów. Zresztą sam zdecydujesz.
   Wtedy możesz uzupełnić obsadę o parkę Barwniaków, u góry jest opis że zgadzają się z Brzankami i Pielęgniczkami, ale koniecznie woda MIĘKKA – inaczej rybki będą padały, a akwarium upchane na maxa, więc już nic poza tym.

  2. Dawid

   Dziękuje za cenne rady. I już spieszę z małymi wyjaśnieniami: kakadu miałem 2 samice i samca ale jedna z samic padła więc po weekendzie dodam nową dla równowagi o której mówiłeś. Brzanki nie wykazują agresji z kakadu ani z pozostałymi rybami ( ewentualne krótkie „walki” miedzy sobą toczą ale dla mnie specyficzne bo tylko pyszczkami i wyglada to trochę jak walczące psy). Molinezji miałem parkę ( początkujący akwarysta ze mnie, chciałem żyworódki a w zoologicznym jak widać dobrej rady mi nie udzielili ) ale ponieważ samica zaszła w ciąże chciałem poczekać do porodu i pózniej sprzedać ja z małymi ( obecnie narybek w kotniku trzymam pózniej przesadzę je do mniejszego akwarium do czasu aż podrosną do sprzedaży). Glonojady dlatego 3 ponieważ chciałbym mieć parę a w młodym wieku trudno u nich płeć rozróżnić jak tylko się określi to jednego odłowię. A dziś kiryskowi dokupiłem towarzystwo. Z barwniakami wstrzymam się do czasu odłowienia molinezji z obecnego zbiornika.

  3. Dawid

   Mam pytanie o twardość wody a mianowicie po wykonaniu testu wyszło mi że mam ok 13 stopni GH chciałbym zbić ją do poziomu 10 stopni ale nie wiem jak. Czytałem o dolewaniu destylowanej wody ale nie wiem jakie proporcje zastosować przy 60 l akwa. Dostałem też od znajomego AQUACID firmy zoolek ale nie wiem za bardzo jaka dawkę zastosować i czy faktycznie użwać chemicznych preparatów. Liczę na pomoc 🙂

  4. UlaUlaśka

   Po każdej podmianie wody możesz używać wody destylowanej lub demineralizowanej, pozbądź się wszelkich skałek wapiennych, muszli, itp. ja posiadam jaskinię, która zatwardza wodę, ze względu na miękką wodę i posiadanie ryb lubiących cień i schronienie. Możesz też użyć aquafixu, czyli takiego chemikalia obniżającego twardość wody. Jak nie chcesz ,,truć” akwarium chemią to możesz stosować moje porady powyżej, chociaż poczytanie artykułów w internecie nie zaszkodzi 🙂
   Pozdrawiam

  5. Daiwd

   A jak dużo tej wody destylowanej dodawać przy podmienie? Zwykle podmieniam ok 6l raz w tygodniu

  6. UlaUlaśka

   Wystarczy, że zmieszasz odstaną(?) wodę z kranu z destylowaną, czyli 3 l na tą twoją wodę na podmiany i 3 l na destylowaną. Nie wiem już, tych sposobów zawsze używałam zmiękczając wodę, ale zawsze jednak wolę zatwardzać 🙂 Moja rada – Upewnij się czy to dobrze, bo nie chcę ci zniszczyć akwarium 🙂 (forma żartu) 😉
   Pozdrawiam

  7. Wlodi13

   Preparat AQUACID obniża twardość węglanową (KH) a po uzyskaniu KH=0°d zacznie zbijać pH wody (zakwaszać ją) i nie ma to nic wspólnego z twardością ogólną (GH). Jest to środek bardzo agresywny, nie polecam używania go przez niedoświadczonych akwarystów, pod żadnym pozorem nie wolno go aplikować bezpośrednio do zbiornika, można nawet pozabijać rybki.
   Stosując wodę destylowaną obniżysz GH, ale i także KH (przy dużych ilościach zbijesz nawet pH, dlatego trzeba postępować z rozwagą). Ja przepuszczam swoją kranówkę przez filtr RO3 i jest to z pewnością tańsze rozwiązanie niż kupowanie do każdej podmiany wody destylowanej.
   Przykładowo u mnie parametry wyglądają następująco:
   – kranówka: 7,5-76 pH, 21-22°dGH, 9-10°dKH,
   – woda z RO3: 6,4-6,5 pH, 1-2°dGH, 0-1°dKH.
   Mieszam w proporcji 40/60% (WO/RO) i uzyskuję: 7,2-7,4 pH, 10°dGH, 5°dKH,
   Stosuję Aquacid pH minus (tylko i wyłącznie do wody do podmiany, później jeszcze stoi przez kilka dni zanim wleję do akwarium) i otrzymuję: 7,0-7,2 pH, 10°dGH, 3°dKH. Później jeszcze zakwaszam wodę odpowiednimi garbnikami dla nieznacznego obniżenia pH.
   Trzeba jednak mieć świadomość że rybki najbardziej nie lubią nagłej zmiany pH (max. 0,2-03 pH w ciągu doby), mogą wtedy się „poparzyć”, dlatego tak bardzo trzeba uważać przy aplikowaniu AQUACID.
   Szczerze mówiąc aby uzyskać pożądane rezultaty, w Twoim przypadku GH<10°d, musisz mieszać wody metodą prób i błędów, za każdym razem dokonując sprawdzenia testami co w efekcie wyszło.
   Na początek proponuję dla Ciebie proporcje 50/50%, myślę że będzie to w zupełności bezpieczne dla rybek a parametr GH będzie sukcesywnie spadał po każdej podmianie. Jednak wody powinieneś podmieniać więcej, przynajmniej 20% tj. 12l co tydzień, wtedy wody destylowanej 6l. Niech taka zmieszana woda odstoi sobie kilka dni (aby parametry pH, GH, KH ustabilizowały się) zanim wlejesz do zbiornika. Dzięki większej podmianie (20%) będzie czystsze akwarium, uzyskasz zdecydowanie mniejsze stężenie azotanów oraz szybciej obniżysz twardość ogólną (GH).
   Powodzenia.

  8. Dawid

   Dziękuje bardzo za rady. Na razie będę próbował z wodą destylowaną i zobaczę jak wyjdzie.

  9. Dawid

   Witam ponownie,
   Nie chce zakładać nowego wątku więc pisze tutaj z małym pytaniem: czy u rybek występuje autoregeneracja obgryzionych płetw ? Moje barwniaki wydały potomstwo i strasznie pokiereszowwały ogony pozostałej obsady i zastanawiam się czy po uspokojeniu się rodziców pozostałym rybkom uda się powrócić do formy.
   Pozdrawiam

  10. Wlodi13

   Cześć.
   Widzę że Barwniaki zaczęły rządzić, nic dziwnego w końcu to z rodziny pielęgnicowatych, a okres tarła pozostawił po sobie ślady. Komu takie szkody wyrządził? (pytam z ciekawości).
   Jeżeli pozostałe rybki nie ucierpiały na tyle żeby stracić odporność i nie zachorują, obgryzione płetwy powinny się zregenerować – odrosną. Najważniejsze aby w skutek tych urazów nie dostała się jakaś infekcja, wówczas rybki wrócą do formy.

  11. Dawid

   Najbardziej oberwały kiryski panda i czarne mają poobgryzane płetwy grzbietowe i ogonowe w dość mocnym stopniu. Kakadu natomiast trochę dostała mniejsza samica ( ma płetwę ogonowa przecięta na pół). I coś co mnie zdziwiło to fakt ze dorosły samiec kakadu wgl się nie broni tylko jest goniony często przez barwniaki. Ps. Wlodi mogę Cię prosić o mail bo mam pytanko i wysłałbym Ci zdjęcia rybki ( mam problem z rozpoznaniem podgatunku)

  12. Dawid

   Najbardziej oberwały kiryski panda i czarne ( poobgryzane płetwy ogonowe i grzbietowe ). Kakadu samica pa płetwę ogonowa tylko lekko skubniętą a samiec poprostu jest goniony po całym akwarium.

  13. Wlodi13

   No tak, Barwniaki jako ryby strefy dennej walczą o swoje terytorium, 60l które masz okazało się za małe na takie zestawienie. Pielęgnice jak i Pielęgniczki to jednak gatunki terytorialne, muszą mieć zapewnione osobne strefy, dlatego mieszanie ich w jednym zbiorniku (o zbyt małych gabarytach) jest ryzykowne. Czyli potwierdza się opinia że Pielęgnice (Pielęgniczki) lepiej trzymać w osobnych akwariach – nie trzymać ich razem.
   Co do pozostałych rybek u góry jest napisane, cytuję: „jeżeli chcemy odchować młode, to w akwarium nie powinno być innych ryb kopiących i dennych” – dlatego też dostało się Kiryskom w obronie potomstwa.
   No cóż, pytanie co dalej… bo historia przy każdych godach z pewnością będzie się powtarzać.
   Płetwy Kiryskom i Kakadu powinny się zregenerować, jednak wymaga to trochę czasu zanim odrosną.

  14. Dawid

   zobaczymy czy kakadu się utrzymają do końca wychowu młodych i zastanowię się czy nie oddać barwniaków bo w odróżnieniu do nich kakadu z potomstwem nie były aż takie agresywne ( ograniczyły się do jamy z kokosa ). PS. Wlodi jest jakaś możliwość kontaktu z Tobą?

  15. Wlodi13

   Mojego maila znajdziesz w katalogu „Pielęgniczka Ramireza” w rozmowie z Kamilą.

 40. Sewi

  Młode Barwniaki 2 dni po wykluciu

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sewi

   Tu link, bo tamten gdzieś wcieło. link to youtube.com

 41. Otto

  Chciałbym sprostować, że barwniak to jednak pielęgnica i nawet, jeśli uważana za „spokojną”, potrafi być agresywna. Moja para, początkowo wydająca się przyjazną dla pozostałych mieszkańców, po miesiącu (w ciagu 2 dni) wybiła wszystkie kolorowe samce gupikow (dziwne, że szarooliwkowe samice ich nie denerwowały). Gdy wzięła się za otoski, niestety musiałem je oddzielić. Jedynie dorosłe kiryski, z uwagi na ich masywną sylwetkę i pancerny tułów (nie mają zwykłych łusek, a kostki rogowe), oparły się atakowi kribensisów.
  p.s. Nie ma przyjaznych pielęgnic, są tylko chwilowo nieagresywne.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. PapuziaxD

   Moje papuzie przyjazne i zabijają innych ryb, czasem za jakąś gonią ale raczej jak już to siebie gonią.

  2. mrkojiro

   Jakim cudem hodujesz barwniaki czerwonobrzuche z gupikami? Przecież to zupełnie dwie różne twardości wody. Któryś z gatunków ładnie musiał to przecierpieć. Winą agresywności może też być wielkość zbiornika, a konkretniej powierzchnia dna. Najpierw zapewnij rybom dobre warunki, a dopiero później oceniaj ich zachowania.

  3. TakaTa

   Osobiście mam dwie pary barwników i parkę skalarów-wszystkie dobrane. Wraz z nimi pływa ławica neonów,i 4 rozbory („resztka” starej już ławicy),5 kirysków pstrych i para glonów. Nie zauważyłam żeby coś „zniknęło”,wszystkie mają swoje miejsca,żyją własnym życiem. Ale faktem jest,że trzeba odpowiedniego zbiornika przede wszystkim. Skalary są już po rozmnożeniu,narybek rozdany (no,jeden został i chyba już tak będzie),barwniaki są właśnie w trakcie (obydwie pary) i wygląda to pięknie. Głupole trzymał mój 11-to letni syn-z kiryskami i samicą glona. Później przeszedł na mieczyki-pozostali mieszkańcy z nimi niezmienni. No nie wyobrażam sobie głupoli z barwniakami ????????

 42. Otto

  U mnie w akwarium zabawna sytuacja. Dokupiłem do mojej menażerii barwniaki i oczywiście samiec zajął łupinę kokosa odganiając wszyskich mieszkańców. Wszystkich?? Kirysy mają sobie gdzieś jego zapędy terytorialne i bezczelnie sobie wpływają do jego „jaskini”. Przy tej samej długości są 3-krotnie masywniejsze i biedny barwniaczek musi uciekać z domu na czas ich wizyty.

  Odpowiedz
 43. Adam87

  Mam dwie pary w zbiorniku 190l…jedna para wykazuje o wiele większą agresje w stosunku do drugiej…zastanawiam sie czy odlowić tą słabszą parkę czy tą silniejszą…? Dodam że ta silniejsza para znalazła sobie kryjówkę i widzę że samiczka wynosi z niej piasek…rozmnażano zdaje sie…

  Odpowiedz
 44. wert

  Mój samiec, mimo przekopania pół akwarium i samiczki chętnej do tarła jest blady. Jest bardzo aktywny, wygląda na zdrowego.

  Odpowiedz
 45. Sewi

  Larwy barwniaka link to youtu.be

  Odpowiedz
 46. piotr

  czy w 200 l akwa mogę trzymać je z sumikami szklistymi?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. marek

   tak będzie bardzo dobrze jeśli tylko weźmiesz takie z 8 cm

  2. ememenememe

   Jest napisane by nie było z rybami sumowatymi -,-

 47. Jarek

  Siema mam pytanko mam parkę barwniaków mają teraz małe około 10 dni jak długo pozostawić je z rodzicami w baniaku ogólnym i kiedy je mogę odłowić do małego kotnika czy zostawić je w ogólnym? poz

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Witam. Generalnie, młode możesz zostawić z rodzicami do momentu gdy się nimi opiekują i/lub nie zaczynają ich odpędzać. Ja też mam parę barwniaków, więc powiem Ci jak to u mnie wygląda. Mam zbiornik ogólny 140 L, dość mocno zarośnięty. W połowie lipca zauważyłem pływający obok rodziców narybek. Obecnie rybki mają po około 2 cm i dalej są w zbiorniku ogólnym. Ponieważ jednak para ma znów małe, to samica atakuje i odpędza młode z pierwszego miotu, natomiast samiec toleruje pierwsze pokolenie w 100%. Pozdro. Marcin

 48. rrrrrrrw

  „Akwarium tarliskowe powinno mieć ok 50-100 litrów i wodę o temperaturze 24-27°C, pH 6.5-7.0. Takie właściwości wody zapewnią równy podział płci wśród narybku. Jeżeli woda będzie zbyt alkaliczna większość młodych będzie samcami, zbyt kwaśna – samiczki”
  Pytanie: czy podobny mechanizm działa z gupikami? Kilka razy gupiczki rodziły mi same samiczki…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymon

   U gupików o płci decyduje temperatura. Im cieplejsza tym więcej będzie samców. Dużą ilość samców można uzyskać przy ok 28 stopniach

 49. Mirka

  A to ja mam takie pytanko. Bo piszecie, że to agresywne rybki, choć powyżej w info o nich pisze, że mogą być trzymane w akwarium ogólnym, a terytorialne, czy agresywne są tylko podczas tarła. I TERAZ PRZECHODZĘ DO PYTANIA/SUGESTII>>>>>TO MOŻE FAJNIE BY BYŁO SPRÓBOWAĆ TRZYMAĆ W ZBIORNIKU NIE ŻADNE PARKI, TYLKO ALBO SAME SAMCZYKI, ALBO SAME SAMICZKI??? <<<<< No bo skoro są agresywne tylko w trakcie tarła???? Hmmm…i oto jest pytanie. Mam nadzieję, że wpadnie tutaj jakaś konkretna odpowiedź.PS. Zaznaczam,że chcę zaopatrzyć moje akwarium też w końcu w krewetki. Niewiele, najwyżej 6 sztuk. A może ma ktoś akwarium z samymi samiczkami albo samczykami??? Podzielicie się doświadczeniem? Wiadomo,że nie zaobserwujemy ciekawych zachowań takich jak to jest, gdy jest parka w akwarium. Ale samo to że te rybki są w akwarium jest już satysfakcjonujące. Mają piękną barwę i w ogóle 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. olo

   Samce się zagryza, a samiczki nie wiadomo, ale jak masz krewetki to na pewno Ci je zjedzą i możesz spróbować trzymać np 2/4 samiczki i zobaczysz jak to będzie. Ja ich nie kupuje bo pisze, że są agresywne, ale jak chcesz spróbować to czemu nie 🙂 Pozdrawiam

  2. Jarek

   Cze, Mirka Witam mam baniak 200 l mam parkę barwniaków i inne ryby też krewetki. W tym momencie moja parka pływa z małymi, które maja około 10 dni. Wygląda to super trzymają terytorium, odganiają inne ryby, a nie są agresywne i prezentują się wspaniale. To tylko moja opinia. poz

  3. Slawek

   Witam.Ja mam baniaczek 240l w nim 12 roznych kiryskow, 8 roznych bocji ,gibicepsa I inne glonojady ale mniejsze,mnostwo mieczykow,molinezji,gubikow 3 sumiki szkliste I 2 otoski.Pozniej dokupilem 2 samice barwniaka I u mnie nie bylo zadnej agresji przez 4 miesiace az do momentu kiedy kupilem samca.Szybko zrobila sie para I najbardziej ganiala to osamotniona samice.Zaczely skladac ikre I wtedy zaczely byc tez agresywne w stosunku do innych rybek.Ale te ikry byly prawdopodobnie zjadane.Po zniknieciu ikry samiec zaczal tworzyc pare z ta druga samisa I tak na zmiane kilka razy(4).Az wreszcie ikra sie uchowala I wtedy musialem cala rodzine oddzielic bo agresja wzrosla glownie w stosunku do gibicesa u mnie mial strasznie pogryziony ogon.Niestety po odlowieniu ikra padla lub zostala zjedzona.Ale po kilku dniach zostala zlozona nastepna I mam ja juz jakies 3 tygodnie,Maluchy(okolo 50 sztuk) plywaja swobodnie ,rodzice mimo ze sa sami w akwarium(60l) wciaz bacznie ich pilnuja.A samica ktora zostala sama w duzym baniaczku nie wykazuje zadnej agresji.Tak to u mnie wyglada.Pozdrawiam.

 50. Damian

  Czy mogę przełożyć kokos z ikrą i z rodzicami z akwarium ogólnego do tarliskowego?

  Ogólne 60l
  Tarliskowe 9l

  Wszystkie wyposażone w filtr i grzałkę

  Odpowiedz
 51. Paula

  Czy barwniak czerwonobrzuchy może być z krewetkami filtrującymi ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Damian

   Raczej tak, chyba, że masz agresywne barwniaki.

 52. michał

  Siema, mam pytanie ile barwiaków czerwonobrzusznych mogę kupić do akwarium 112l jak mam 4 danio malabarskie, 3 bocje karłowate i 2 sumiki szkliste?

  Odpowiedz
 53. lego

  Witam mam baniak wielkości 220 l, filtr zewnętrzny, oświetlenie, ozdobilem baniak ogromnym skalniakiem ,wielki korzeń rośliny i do tego skorupy kokosów, tylko zastanawia mnie obsada czy baniak nie jest przeludniony? Zacznę od największych okazów: 2 glonojady około 25 cm, 2 brzanki rekinie kolo 20 cm, 1 rekin sumi, 1 gurami księżycowe, 2 białe molinezje, parkę mieczyków + 3 młode, 3 bocje kubotaj, 3 ramirezy,6 tetra czerwona, 4 kiryski pstre, neonów mam kolo 20, była parka gupików no teraz jest troszkę więcej jakieś 15, 2 krewetki amano
  no i parkę barwniaka czerwonego, która miało tarło, widziałem nawet malutkie ale na drugi dzień i już nie było, nie wiem czy większe rybę je zjadły czy rodzice.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Shogun03

   1 pytanie jeżeli myślisz że masz za dużo ryb w aquarium to zrób tak :
   Zmierz długość aquarium załużmy że 120cm później zmierz na oko wszystkie ryby i dodaj do siebie, długość wszystkich ryb nie powinna przekraczać długości aquarium.
   2 pytanie niektóre ryby zjadają swoje młode tuż po urodzeniu np. Gupik.
   Należy kupić specjalny kotnik (ma on około 20×12cm i kosztuje 15 zł )
   i odrazu gdy zobaczysz pierwszą rybę złów ją i wsać do kotnika,ponieważ ryba zapewne nie przeżyje jednej doby.Sam osobiście posiadam taki kotnik 😀
   Do tego należy kupić specjalny pokarm dla małych ryb (jest w postaci proszku ),sam tym sposobem mam dwa kiryski spirzowe które żyją już od 10 miesięcy 🙂

  2. MKAA

   Lego : 1.Przerybienie, 2. Ryby z innych biotopów , 3 Ryby wielkościowo nie dopasowane do warunków. 4. Miałeś młode? Patrz punkt 1,2,3 . Nie czytaj bzdetów typu zmierz długość akwarium i długość ryb … Kompletna bzdura … Na jedna rybę przypada 6-8 litrów wody (wielkość ryby w przedziale 2-4 cm) ryby powyżej 6cm 12-14 litrów wody na sztukę. Najlepiej oddaj wszystkie ryby w dobre ręce i zainteresuj się jednym gatunkiem lub max dwoma z tego samego biotopu. Zbrojnik 25 cm? Potrzeba ci minimum 800 litrów wody aby taka rybę hodować… !!!

 54. PAWEŁ

  A jak barwniaki reagują na krewetki, może ktoś coś wie na ten temat??

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Lukasz

   Zjadają je. Zresztą jak wszystkie inne pielęgniczki.

  2. Krzysztof Moroz

   Miałem parkę z dwoma krewetkami i jak czytam co tu ludzię piszą to mi się nie dobrze robi. W okresię tarła ryby czasem stają się baaardzo agresywnę. U mnie przy młodych w ogólnym wybiły mi 9 neon tetra i 3 golden tetra (która są tu polecane…) Ilości straconych głupików podczas hodowli nie liczę. Krewetki z racji, że delikatne zawsze na tarło wyciągam. Bez młodych parka im nic nie robiła. Teraz jednak gdy już odchowałem dorosłe osobniki (15-20 w ogólnym) krewetki nie miałyby szans. Fakt jest, że przy większej ilości, stają się spokojniejsze względem innych ryb w czasie tarła. Wiadomo małe nie przeżyją (mam już drugi miot w kotniku więc raczej mi zbędne), Ale przynajmniej moja „najwydajniejsza” parka nie zabija już połowy populacji w zbiorniku. Polecam jednak głupiki całkowicie odpuścić (z poskubanymi ogonami nie ma w nich nic fajnego) Na dłuższą metę (jeśli nie dochodzi do tarła albo jest barwaniaków więcej) polecam mieczyki, golden tetry, każda duża denna ryba (typu sum czy glonojad, Duże kirysy) No i generalnie, kryjówki i dużooo roślin( ryby nie mają tendencji do niszczenia)

 55. kuba

  Barwniaki można trzymać z innymi pielęgniczkami.
  Tylko z jakimi?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. arek d.

   w 100 l akwa pielęgniczka kongijska, w 150 l akwa garbacz karłowaty, a w 190 l obydwa.

  2. kuba

   Mam akwarium 100l. Ryby mają dobre warunki. W akwarium barwniaki (dobrana parka)i i kilka danio. Pielęgniczka kongilijska podobała by mi się, ale szczytem marzeń była by pielęgniczka kakadu lub bojownik. Czy jest możliwe i bezpieczne takie połączenie?

 56. lukis

  Zabiją mi gupiki czy nie?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Lukasz

   Zależy od akwarium. Jak duże jest? i czy maja się gdzie schować inne ryby? ja hoduje barwniaki w akwa gatunkowym.

  2. mkka

   Zabije, lukasz nie wymyślaj. Nie dawaj mu nadziei, prosta odpowiedz, w trakcie tarła nie będzie odganiać innych ryb, tylko je zamorduje …

 57. maja

  Moje w trakcie zalotów zabiły mi mieczyka i zamęczyły kosiarkę. Prawie wszystkie ryby zamiast pływać w toni jak co dzień, są na stale pochowane. Młode trzeba odławiać? Czy mogą pływać wszystkie? Bardzo dużo ich jest.

  Odpowiedz
 58. luki

  Moja parka podczas opieki nad około czterdziestoma małymi wybiły:
  2-Rozbory 2-Danio 1-Molinezja
  Akwarium mam 120 l.
  Ryby są piękne i efektywne.

  Odpowiedz
 59. maja

  Mnie bardzo zdziwiły młode! Przeniosłam cztery barwniaki (jedna samica) do 60l i nagle stały się terytorialne, a zaraz pojawił się narybek! Bardzo lubią buszować w mchach, dwa niezwiązane samce schowały się i nosa nie wystawiają poza karmieniem, bo tatusiek goni:) nie wiem, kiedy je przenieść do ogólnego akwarium? Pewnie jak się odchowają? Po jedzeniu wracają do groty, wiec to na pewno nie pora. Czy jak podrosną będą pływać samopas i wtedy odławiać?

  Odpowiedz
 60. ziutek

  Hej mam pytanie mam 112l aqua i mam w nim:
  – 4 danio
  – 10 neonków
  – 2 mieczyki
  – 2 molinezje (nie wiem jak się nazywają ale są pomarańczowe)
  – 3 molinezje ostrouste
  – 2 glonojady
  – 2 bocje
  – 2 gupiki
  – 1 płatkę (jedna zdechła)

  Czy to za dużo czy to za mało jakie ryby nie pasują a jakie powinienem dokupić proszę o pomoc

  Z góry dziękuje

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. arek d.

   ziutek, dokup 3 platki, z 5 – 6 danio i będzie ok

  2. mkka

   Stanowczo przerybiony zbiornik. Wymień obsadę i usuń połowe ryb.

 61. Łukasz

  Właśnie zauważyłem ze u mnie już zaczęły pływać małe stworki same i martwię się ze nie przeżyją bo mam jeszcze inne ryby w akwarium takie jak mieczyki molinezje. Neonów nie wymieniam bo one są raczej nie groźne i teraz moje pytanie . (Jak szybko one rosną do takiej wielkości żeby nic ich nie było wstanie już zjeść)??

  Odpowiedz
 62. rybek

  Nie zauważyłem agresji u mojej parki barwniaków, w czasie tarła ich agresywność trochę wzrosła ale nie na tyle, żeby zabijać inne rybki. Przeganiały tylko, głównie kiryski goniły i barwniaki Thomasa ale krzywdy nie robiły. Gdy czyściłem akwarium i rękę zbyt blisko zbliżyłem do ich kokosa to barwniakowa mnie ugryzła. Tatuś oprowadzał blisko setkę maleństw po 180 litrowym królestwie i to było przepiękne link to youtube.com
  Ale niestety nic z tego nie wyszło

  Odpowiedz
 63. pyszczak

  Czy nadaje się do akwa 72 l. Jakie pielęgnice w takim akwa mógłbym mieć. Jak zamiast pielęgnic to jakie są jeszcze ładne kolorowe rybki do skwa72l

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Linka

   Na Twoim miejscu nie brałabym żadnych pielęgnic do tak małego akwarium. Co najwyżej parkę pielęgniczek ramireza. Są przeeeeeśliczne

  2. mkka

   Trochę małe, ale polecam jedna parę Księżniczki z Burundi. Bardzo ciekawa ryba, można dużo zobaczyć śledząc jej życie. Oczywiście bardzo ładnie wygląda narybek którego para nie zjada a wychowuje pokoleniami .

 64. Andrzej

  U mnie barwniaki wygoniły z kokosa zbrojnika. Potem norma opieka, odganianie wszystkich ryb co się zbliżyły do kokosa. Za kilka dni podziwiałem rodziców i stado młodych. I jeszcze taka piękna ochrona narybku mi się spodobała że kiedy np. za blisko podszedłem do akwarium samiec z automatu zbierał młode do pyska.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Damian

   U mnie to samo, gdy rozmnożyły się po raz pierwszy, tylko, że było tylko 9 młodych

 65. Tomek

  Ja mam bardzo spokojna parkę. W trakcie tarła i kiedy się pokazały młode. Rodzice bronią terytorium ale nigdy krzywdy jeszcze innej rybie nie zrobiły. tylko przeganiają, zazwyczaj to kirysek się im podwinie i go gonią.

  Odpowiedz
 66. Kaman

  Miałem kiedyś i była to bardzo spokojna rybka. Dziś mam parę i samiec jest bardzo agresywny, nie daje spokoju samiczce, gania i próbuje podgryzać pletwy, atakuje trzy razy większe gurami a nawet wąż do spuszczania wody. Będę musiał się go pozbyć bo zaburza spokój w całym akwarium. Tylko neony są mu zupełnie obojętne.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Linka

   Lepiej popracować nad tym żeby złagodniał niż się pozbywać. Ja popracowałam i odniosłam sukces

  2. pati

   Mam parkę ( tylko 2 mam w akwarium całym ) tych ryb i nie wiem co robić bo samiec gryzie , goni , ciągnie samiczkę za ogon a ona chowa się za filtrem i jest spokojna wobec niego . Proszę odpiszcie mi jak najszybciej :-0

 67. mat

  miałem 20 rybek po wpuszczeniu parki barwniaka została mi tylko ta parka, później były młode ale kiedy dorosły tez sie wybiły miedzy sobą… moje doświadczenie pokazuje ze jest to b. agresywna ryba
  120l akwarium

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Linka

   Popieram, jest bardzo agresywna, zwłaszcza jak są w parze. Mnie na szczęście jeszcze nie zabiły imnych rybek, bo zwyczajnie im oddają, ale właśnie dla drugiej pary z tego gatunku są okropnie agresywne

  2. Linka

   Dokładnie masz rację. Chociaż bywa różnie. Mam dwie parki jedna systematycznie składa ikrę. Jednakże ikra jeszcze nigdy nie przetrwała. Zawsze wachlował ją zbrojnik, a potem zjadał. Teraz niestety musiałam odłowić ikrę. Wracając do tematu agresywności. Jedna parka(ta która składa ikrę) jest aż za bardzo agresywna w stosunku do reszty obsady mojego zbiornika. Problem byłby mniejszy gdyby trwało to tylko w okresie tarła. Są agresywne przez cały czas inne rybki rozstawiają po kątach. Natomiast druga parka jest niesamowicie spokojna. Wręcz jestem pełna podziwu. W ogóle nie okazuje zainteresowania resztą obsady. Właśnie ze względu na tą spokojną parkę muszę pozbyć się parki agresywnej, bo obawiam się, że ta agresywna parka je powybija. Byłam zmuszona zrobić schronienie parce łagodnej ze skał i tam sobie razem siedzą. Ale ile można to znosić? Trzeba się pozbyć tych agresywnych, choć są przepiękne.

 68. Linka

  Ja wczoraj zauważyłam, że składają ikrę w kokosie i co się stało? Rzecz niesamowita, zatkało mnie. Zbrojnik wpłynął do kokosa i wachluje im ikrę, nie wpuszcza ich tam, chociaż samiec go bardzo atakuje

  Odpowiedz
 69. Linka

  To moje barwniaki są jakieś inne 🙂 Moje samce mają sporo ponad 10 cm.

  Odpowiedz
 70. GUCIU

  Właśnie mi się rozmnożyły w akwarium 20l….. przełożyłem je z akwarium ogólnego na czas znalezienia im innego domu bo atakowały mi inne rybki, a tu taka niespodzianka. Naliczyłem kolo 12 młodych. Dorosłe bardzo je pilnują. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 71. maxio

  raczej nie, za mały zbiornik minimum 50-80 litrów

  Odpowiedz
 72. Simona

  Czy mam szanse rozmnożyc barwniaka czerwonobrzuchego w akwarium 25 l z pełnym wyposażeniem i pokrywa?

  Odpowiedz