Bocja modesta – szara

Bocja szara - Yasuhikotakia modesta fot. my-fish.org

Hokejówki amazońske - ryby akwariowe

Bocja modesta, Bocja szara (Yasuhikotakia modesta) – dość duża przedstawicielka ryb akwariowych z rodziny bocjowatych (Botiidae).

Ryba akwariowa Bocja modesta – szara - Yasuhikotakia modesta Pochodzenie ryb akwariowych

Azja. Gatunek występuje w Tajlandii, Wietnamie, Kambodży i na Półwyspie Malajskim. Spotykane w większych rzekach z mulistym dnem oraz na zalanych terenach. W porze deszczowej, na czas rozrodu migrują do mniejszych strumieni, cieków na zalewane obszary. Najczęściej spotykane w wodach płynących, za dnia szukają schronienia między korzeniami drzew, kamieniami.

Ryba akwariowa Bocja modesta – szara - Yasuhikotakia modesta Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Jedna z większych bocji. W środowisku naturalnym osiąga do 25 cm długości, w akwarium często mniej (17-20 cm). Kolor ciała ma dość różnorodny, od niebieskiego do szarego, czasem z lekko zielonkawym odcieniem. U podstawy ogona znajduje się, zazwyczaj mało widoczny, pionowy ciemny pas. Płetwy zabarwione na pomarańczowo lub czerwono. U młodych osobników mogą być one zielono opalizujące z widocznymi, wąskimi paskami. Niestety gatunek ten jest również poddawany sztucznemu barwieniu. W handlu spotykana jest forma różowa, zielona, pomarańczowa, turkusowa. Sztucznie barwione ryby mają widoczne na skórze przebarwienia, plamy, a w dodatku są bardziej podatne na choroby i krócej żyją.

Dymorfizm płciowy słabo widoczny. Dorosłe samice są nieco większe, bardziej pełne od samców.

Prowadzą nocny, przydenny tryb życia, ale po aklimatyzacji w akwarium aktywne są również za dnia. W przyrodzie żyją w licznych grupach, w których występują złożone hierarchie i relacje. W akwarium zaleca się trzymanie przynajmniej 5 sztuk, preferowane 10 lub więcej. W mniejszych ilościach mogą być płochliwe lub wręcz przeciwnie wykazywać większą agresję w kierunku podobnych do nich ryb. Trzymając 2 czy 3 sztuki, najsilniejsza (zazwyczaj największa samica) może zdominować pozostałe i nie będą chciały przyjmować pokarmów.

U bocji szarych można często zaobserwować ciekawe zachowania kiedy to np. młodsze pływają u boku tych starszych naśladując każdy ich ruch. Prawdopodobnie jest to pewnego rodzaju sposób komunikacji, tak jak wydawane niekiedy dźwięki klikania, które nasilają się wraz z zadowoleniem. Często też odpoczywają w nietypowych dla ryb pozycjach, pod różnymi kątami czy nawet na grzbiecie.

Żyją przeważnie od 5 do 12 lat, niekiedy więcej.

Ryba akwariowa Bocja modesta – szara - Yasuhikotakia modesta Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne. W naturze odżywiają się głównie robakami, skorupiakami i owadami, ale nie pogardzą również pokarmami zielonymi, glonami czy nawet delikatnymi roślinami. W akwarium nie są wybredne i przyjmują większość dostępnych suchych, żywych i mrożonych pokarmów np. suche płatki, granulat, tabletki ze spiruliną, larwy komara, artemia, tubifex, dafnia, warzywa (ogórek, cukinia, szpinak). Chętnie zjadają również ślimaki. Mogą służyć do ich kontrolowania, ale nigdy nie powinny być wybierane jako rozwiązanie walki z nimi – zazwyczaj wybiorą pokarm bardziej dostępny.

Najlepszą kondycję zapewni im zróżnicowana dieta.

Ryba akwariowa Bocja modesta – szara - Yasuhikotakia modesta Akwarium ryb akwariowych

Niewielka grupa bocji szarych wymaga przede wszystkim długiego akwarium (min. 150 cm), z miękkim, najlepiej piaszczystym podłożem oraz dużą ilością kryjówek, zakamarków. Do dekoracji można użyć również roślin, ale tylko tych o twardych liściach, które rosną przyczepione do obiektów. Inne mogą być niszczone i wykopywane. Ryby te chętnie eksplorują wszelkiego rodzaju groty, szczeliny. Do akwarium możemy włożyć np. większy korzeń, doniczki, rurki pcv, gładkie kamienie. Należy przy tym pamiętać aby nie zostawiać zbyt wąskich, ciasnych przestrzeni, gdzie ryby mogły by utknąć. Zaleca się również pokrywę, gdyż np. przestraszone mogą wyskoczyć z akwarium.

Woda przede wszystkim powinna być czysta i dobrze natleniona. Niezbędna jest wydajna filtracja i regularne podmiany wody (30-50%). Źle znoszą wysokie stężenia związków azotowych.

Nie są polecane do akwarium towarzyskiego. Nie mogą być trzymane z rybami dużo mniejszymi, wolno pływającymi czy posiadającymi wydłużone płetwy. Dobrymi współmieszkańcami będą większe ryby z rodzaju Devario, Rasbora, Barilius, Puntius i Danio oraz przydenne bocje czy sumy.

Ryba akwariowa Bocja modesta – szara - Yasuhikotakia modesta Rozmnażanie ryb akwariowych

Nie rozmnażają się w akwariach. Ryby dostępne w handlu pochodzą z odłowu lub farm hodowlanych, gdzie rozmnażane są przy pomocy specjalnych hormonów. W przyrodzie migrują w celu odbycia tarła i złożenia ikry.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Yasuhikotakia modesta
synonim:Redtail Loach
Rodzina:Piskorzowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 18 - 25 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, ślimaki, suchy, żywy
Długość życia5 - 12 lat
Akwarium:bardzo duże
min-pojemność:280 l
min-długość:150 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:23 - 28 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:2 - 12 ºdGH
Cena:12 - 16 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Bocja modesta – szaraPoważnie o rybach - Bocja modesta – szara

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 2

  1. Mateusz

    Bardzo interesujace ryby fajnie sie je obserwuje ale do neonow nie radze mi znikło 10 szt w tydzien po wpuszczeniu do zbiornika

    Odpowiedz
  2. Bartosz

    Jest to bardzo piękna ryba lecz bywa z nią dużo problemów. Moje dwie bocje zjadły mi 20 neonów i 5 młodych kirysów. Od tej pory nie hoduje mniejszych ryb.

    Odpowiedz