Balantiocheilos melanopterus

Brzanka Rekinia - ryba akwariowa fot.korallenriff.de
 • Rozmiar: 25 cm
 • Akwarium: 350 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
 • Biotop: Azja

Brzanki rekinie - ryby akwariowe

Brzanka rekinia (Balantiocheilos melanopterus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych.

Brzanka rekinia - Balantiocheilos melanopterus - Występowanie

Gatunek pochodzi z Azji. Brzanka rekinia zamieszkuje wody stojące, rzeki i strumienie w Południowo-Wschodniej Azji. Od pewnego czasu coraz rzadziej spotykana w naturalnych siedliskach.

Brzanka rekinia - Balantiocheilos melanopterus - Charakterystyka i usposobienie

W akwariach osiąga zazwyczaj do 30cm długości. Charakteryzuje się srebrzystym ubarwieniem z czarnym obramowaniem płetw (z wyjątkiem płetw piersiowych). Płetwa ogonowa głęboko wcięta, żółtawa. Płeć młodych ryb nie jest możliwa do rozróżnienia. Dorosłe samice mają w porównaniu do samców nieco bardziej zaokrąglony brzuch. Brzanki rekinie są rybami łagodnymi, mogą jednak zjadać ryby mniejsze od siebie a te wolno pływające stresować swoją aktywnością. Należy je trzymać w grupie kilku osobników – zalecane 5 lub więcej. W stadzie tworzą się złożone hierarchie. Jeżeli kupimy 2 lub 3 ryby, ryba dominująca będzie dręczyć pozostałe. Trzymana pojedynczo będzie przejawiała agresję wobec innych mieszkańców akwarium.

Brzanka rekinia - Balantiocheilos melanopterus - Odżywianie i karmienie

Ryby karmimy pokarmem żywym, mrożonym i suchym, systematycznie uzupełniany dodatkiem pokarmu zielonego (np. groszek, cukinia, szpinak). Większym osobnikom możemy podawać siekaną, sparzoną dżdżownice, krewetki i małże.

Brzanka rekinia - Balantiocheilos melanopterus - Akwarium

Wymagane bardzo duże akwarium o długości powyżej 180 cm, które aby zapobiec wyskakiwaniu ryb musi być szczelnie przykryte. Podczas planowania zbiornika dla Brzanek rekinich trzeba uwzględnić przede wszystkim dużą przestrzeń do pływania. Gatunek ten będzie prezentował się wspaniale w akwarium zaprojektowanym na podobieństwo rwącej rzeki – jako podłoże żwir rzeczny a do dekoracji kilka większych kamieni i korzeni. Brzanki te są wrażliwe na zanieczyszczenia organiczne. Woda musi być dobrze filtrowana i natleniana. Należy im także zapewnić odpowiednio silny ruch wody. Ze względu na swój rozmiar Brzanka rekinia nie pasuje do akwarium ogólnego. Jeżeli jednak posiadamy odpowiednio duże akwarium może być trzymana z większymi rybami takimi jak np. Bocja Wspaniała, Kosiarka, Sum rekini.

Brzanka rekinia - Balantiocheilos melanopterus - Rozmnażanie

Rozmnożenie tych ryb akwariowych jest niemożliwe w warunkach domowych. Ryby obecne w handlu pochodzą z farm hodowlanych, gdzie do rozrodu używane są hormony.

Ostatnio zmodyfikowano: 1 stycznia 2014 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Balantiocheilos melanopterus
 • Akwarium:
 • Orientacyjna cena: 7 - 10 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 50

 1. Marzena

  Witam mam taki przypadek z jedną Brzanka pływa głową w dół i się obkreca przysiada na dnie co jej może być.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Witam ja na Twoim miejscu bym się skontaktował z Watykanem i jakimś egzorcystą

 2. BH

  Hej.
  Czy brzanki rekinie nadaja sie do akwarium w ktorym plywaja brzanki mszyste i sumatrzanskie (po 15 szt) dodatkowo w akwarium znajduja sie mlode kosiarki (8 szt). Chcialbym dorzucic do tego zbiornika 5 brzanek rekinich (~10 cm).
  Akwarium – 350 l o dlugosci 120 cm.
  Dajcie znac co o tym pomysle sadzicie.
  Dzieki.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. :)

   Za małe ba brzanki rekinie

 3. /

  Ktoś mi powie co oznacza to zachowanie? link to youtube.com Bo mam to samo i nie wiem co to

  Odpowiedz
 4. Przemek

  Jaką obsadę polecacie do brzanek rekinich?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Sky

   Wszystko co Większe lub podobnej wielkości.

  2. Przemek

   Dzięki a czy Akara pomarańczowopłetwa, kosiarka, pielęgnica niebieskołuska i garra rufa bedą okej?

  3. Lisukoksu

   teoretycznie tak, choć zależy to też od wielkości zbiornika, bo ktoś z rodziny trzymał garry, kosiarki i niebieskołuskie razem ale w 605l, ale nie powinny nic zrobić brzankom bo kolejny ktoś z rodziny trzyma w 200l dwie brzanki i niebieskołuską i też nic się nie dzieje. co do akary nie jestem pewien. ogólnie ładnie wyglądają z sumem rekinim ale on potrzebuje DUŻEGO akwarium

  4. Przemek

   Dziękuje za odpowiedź

  5. Przemek

   A jakie ryby by pasowały?

 5. Czerstwy

  Ta ryba nie nadaje się do hodowli akwariowej. Mój krewny kupił trzy sztuki do 120 l, tragedia. Podejrzewam, że nawet w zbiorniku o zadowalających rozmiarach (350 l) męczy się zarówno ryba, jak i hodowca. Nie da się nawet ręki wsadzić, żeby posprzątać czy zmienić wkład w filtrze, bo ryby zaczynają obijać się o ściany i skakać. Kiedyś jedna w niewiadomy sposób wyskoczyła na podłogę i się udusiła. Ubolewam nad tym, że sprzedawcy nie informują kupujących o wymaganiach tego gatunku i wciskają go ludziom, jakby był nieco tylko większym neonkiem. Powtarzam jeszcze raz: ta ryba nie nadaje się do hodowli akwariowej.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lisukoksu

   takie uroki brzanek rekinich… Lubię je, za kilka dni będę je miał razem z sumem rekinim, ale w akwarium z baaaaaaaaaaaaaardzo szczelną pokrywą 🙂

 6. Tomasz

  Ostatnio dokupilem 12 rybek głupki, mieczyki itp. Najdroższe śniadanie dla dwóch brzanek rekinich….

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Igralux

   1. Wiadomo było że tek się to skończy
   2, Gupik a nie głupik

  2. Pola Żu

   Ja kupiłam jedną i mam inne bżanki no i one się nie pogryzą

 7. Mateusz

  Trzymam ją pojedynczo w akwarium,nie jest agresywna,wręcz pływa razem z innymi mniejszymi rybami jak zwinnikami czy molinezjami.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Nat

   Wszystko zależy może od charakteru samej ryby. Mam jedną brzankę rekinią w akwarium towarzyskim. Kochana rybka, która nigdy nie wdała się w żadna bójkę. Słyszałam natomiast o grupie brzanek w akwa opinie, że szerzą swe rządy. Co do wielkości akwa też bym za bardzo nie przesadzała. Brzanka, która dostaniemy w zoologicznym będzie dość małych rozmiarów i trochę czasu minie nim urosnie. Swoją mam od ponad roku a ma może 15 cm. Także będzie jeszcze czas by sprawić jej warunki gdy będzie za duża na obecny litraż.

 8. Judyta

  Wczoraj będąc w sklepie posłuchałam się sprzedawcy i kupiłam 5 tych rybek do 200l akwarium… Mam jeszcze 2 rybki o nazwie Anostomus ternetzi, jednego glonojada syjamskiego i 10 neonek… Po przeczytaniu w internecie o tych rybach mam wyrzuty sumienia, że robię im krzywdę, bo mam za mały baniak, a do tego nie wiem czy reszta obsady do nich pasuje. Nie słuchajcie sprzedawców w sklepie, lepiej przed zakupem rybek poczytać o nich, a dopiero później kupować…. :/ Póki co żadne z rybek się nie zaczepiają, ale są też jeszcze małe. Glonojada syjamskiego zakupiłam jako pierwszego i chciałam dobrać pod niego resztę rybek.

  Odpowiedz
 9. Igor

  Brzanka rekinia dorasta do 35 cm. Sum rekini do ok 30.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wojpeun

   Chyba zdecydowanie więcej tak 70-90cm

  2. Daniel

   w akwarium to max 40cm

 10. Paweł

  Mam dwie takie rybki w akwarium 450 l, są już bardzo duże jedzą głównie ochotkę, są agresywne w stosunku do innych małych mieszkańców, w szczególności do raków (zjadły wszystkie), poza tym piękne rybki, bardzo skoczne (konieczna pokrywa)

  Odpowiedz
 11. Justyna Przekopiak

  A dla zainteresowanych są bardzo bardzo płochliwe, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie, bo im większe urosną tym większe zniszczenia powodują wypłoszone lub nawet wyskakują często z akwarium w popłochu a przy dobrych warunkach dożywają nawet 15 lat i lubią mieć czystą wodę faktycznie są dość wrażliwe na zanieczyszczenia wody!!!

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Niestety brzanka Rekinia należy do tej nieszczęśliwej grupy ryb co np. Skalar, Welon, Mieczyk, Gurami, Panga. Których stosunkowo niska cena, łatwa dostępność, atrakcyjny wygląd i pokutujące przeświadczenie, że może je hodować każdy i wszędzie. Wszystko to powoduje, że ryby trzymane są i męczone w zupełnie niewłaściwych warunkach. Wielu ludzi nie zadaje sobie choćby najmniejszego trudu aby przed zakupem zapoznać się z podstawowymi wymaganiami jakie trzeba spełnić dla zwierząt, które chce się nabyć.

  2. Mariusz

   Potwierdzam, że są bardzo płochliwe. Im większe tym bardziej płochliwe. Mi kiedyś 2 razy w ciągu dnia wyskoczyła z akwarium, jak tylko chodziłem po pokoju, w którym mam zbiornik.

 12. Justyna Przekopiak

  Bardzo was proszę czytajcie ludzie to co jest napisane w artykule uważnie i nie zadawajcie głupich pytań!!! Owszem możecie sobie trzymać młode małe egzemplarze z neonkami i innymi rybkami małymi ale tylko do czasu gdy brzany nie urosną bo potem wasze słodkie neony i inne małe rybki staną się kolacją, a to czy są agresywne czy nie zależy od tego jakie ryby z nimi macie i jakiej te ryby są wielkości w stosunku do nich! dopóki są małe wszystko raczej będzie ok, niestety duże mogą być agresywne wobec siebie mam 3 brzany po ok 30 cm tej samej wielkości i jedna jest przez nie non stop odganiana i odpychana ale nie robią jej jakiejś krzywdy niestety dostałam je więc nie mogłam zmienić ich ilości bo wiem że powinny być minimum 4 a 3 to za mało co skutkowało nieco agresją w stosunku do jednej z nich tej nietolerowanej, dokupić nie mogłam bo nigdzie nie ma już tak dużych w sprzedaży a małe ze sklepu zostały by zjedzone przez resztę obsady. Faktycznie małe ryby może nie lubią dużego nurtu ale na boga na logikę z czasem ta ryba urośnie a zrobi to bardzo szybko zastanówcie się co kupujecie do swoich akwariów i czytajcie to co piszą o danym gatunku. U mnie brzanki ok 30cm przebywały tylko z równymi lub większymi rybami mniejsze z czasem wzrostu zjedzą. Karmione były ochotką i mrożoną stynką – czyli mrożonymi rybami! preferowały stynkę łykając kawałki ok 1 cm bez problemu! Więc zastanówcie się co wypisujecie i o co pytacie. Bo każdy rozumny człowiek przeczyta artykuł i wyciągnie wnioski.

  „Głupi” kupi rybkę małą, że nie wspomnę o tym, że powinien kupić 5 i trzyma w za małym akwarium gdzie z czasem, za rok góra, reszta jego obsady stanie się kolacją!
  Ludzie jeśli jest napisane ryba stadna min 5 osobników to kupujecie 5, do dużego akwarium to nie wsadzacie do 80 litrów (u mnie pływały w 390 litrach) bo za rok będziecie pozbywać się ryby bo akwarium będzie za małe albo stanie się agresywna dla innych traktując ich jako kolację na którą zechce zapolować lub bo zeżre wam połowę obsady!
  Myślcie błagam!

  A wszystkim którzy się poniżej przechwalają, że trzymają je z neonkami i innymi małymi gatunkami zalecam zastanowić się co chcą hodować bo każda ryba rośnie a 30 cm to nie mało!
  Kupujcie ryby po przeczytaniu informacji o nich to normalne że w naturze każda większa ryba zje mniejszą, zresztą w akwarium podobnie bo czy molinezja lub mieczyk nie zje narybku jeśli nie ma się gdzie schronić?
  Myślcie…

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Piotr

   Ten twój post powinien być wklejany z urzędu pod każdym artykułem. Ale czy dotrze do januszy akwarystyki?

  2. Z kąd jesteś? Mogę Ci dać dwie duze

   Mogę Ci dać dwie duże jestem z bielska

 13. pawel

  Witam mam 2 rekinki mniejszą i większą trzymają się razem przez duży nurt wody bywaly częściej przy dnie także nie polecam pompki na full , do innych rybek są łagodne lecz tez lubią czasem szybciej popływać ogółem łagodne ryby

  Odpowiedz
 14. Pawel

  Mam 4 sztuki brzanek po ok 12 cm dl akwarium ogólne 240 l razem z neonami i miedzikami spokojne i łagodne ryby nawet młode neonki ich nie interesowały

  Odpowiedz
 15. Dawid

  Ja mam ich 6 sztuk ale hoduje je w akwarium ogólnym ale nie z rybami które mogly by się stac się ich pokarmem np z kiryśnikiem czarnoplemym itp a nie z neonami które na 99% zostały by przez tą rybe pożarte po co wydawać pieniądze na gupiki,neony itp jak ta ryba i tak potraktuje je jako żywy pokarm

  Odpowiedz
 16. Dzw

  Mam brzanke rekinią 32 cm. Jest bardzo agresywna, praktycznie w całości połkneła kiryśnika 8 cm ,którego dokupiłem.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Widzę że ostatnio na tym serwisie ktoś robi sobie kiepskie dowcipy.
   I zamiast profesjonalnego doradztwa, wychodzi z tego targowisko facebook’owe.
   Komuś pomieszały się portale (chyba z nudów) i w dziecinny sposób szuka zaczepki.
   Gratulacje za wspaniałomyślność – idiotyzm podrzędnego gatunku…

  2. admin

   Wyzwiska i oczernianie jest niedopuszczalne. Staramy się na bieżąco usuwać tego typu komentarze.

 17. Meryy

  Mam 3 brzanki rekinie. Trzymam je razem z neonkami 😀 są dosyć spokojne i nie przejawia się u żadnej żądza dominacji . Trzymają się razem , pływają, siedzą razem w korzeniu . Myślę że są dla innych rybek : gupików, neonków idealnymi współlokatorami ☺ . Pozdrawiam wszystkich posiadaczy tej rybki ????????????????.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. halik

   Oszalałeś? Chcesz rybę, która osiąga 30 cm trzymać z gupikami i neonami?? Przecież to dla nich będzie do wciągnięcia na raz jako mała przekąska

 18. ecik

  mam 3 brzanki są spokojne lubią spokojniejszą wodę są łagodne spokojne nie atakują innych ryb i raczej nieśmiałe :))

  Odpowiedz
 19. KSZ

  Przed chwilą kupiłem ją ok 8 cm i po ok 10 sekundach juz była w pysku mojej pielęgnicy pawiookiej 🙁

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Maciek

   Też tak miałem 🙂

 20. Did

  Mam brzanke rekinią w akwarium wielogatunkowym. Jest spokojna i nie goni innych ryb. Raczej powiedziałbym że jest nieśmiała. Nie lubi jak tu piszą w artykule powyżej rwącej wody. Raczej gustuje w spokojnym nurcie. Nikogo nie zaczepia jest spokojna i nieśmiała. Jest to moja druga brzanka. Pierwsza zachowywała sie identycznie. W zbiorniku nam neony, molinezje, gupiki, gurami i bojownika.

  Odpowiedz
 21. Sound

  Hej!
  Jeśli bym kupił brzankę do akwarium 80L dostosowała by się ona?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Pewnie tak samo jak człowiek zamknięty w pokoju 5m2. Niby przeżyje, ale co to za życie…

 22. kasia

  mam jedną brzanke rekinią która od jakiegoś czasu atakuje ślimaka czy może mu coś zrobić np.podgryźć czułki albo coś innego? wobec innych mieszkańców na razie jest spokojna

  Odpowiedz
 23. Kamila

  Mam dwie brzanki. Większa nie dominuje mniejszej. Są aktywne ale nie agresywne wobec siebie i innych. Że tak powiem „kumplują” się z kosiarką, razem robią wyścigi po akwarium 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Filip

   Liu litrowe masz akwarium?

 24. Ja

  Ludzie.. Czytać nie umiecie? Kupujecie młode rybki, które z czasem urosną w śmiercionośne miniaturowe rekiny akwariowe.

  Odpowiedz
 25. Aga

  Mam jedną brzankę, którą trzymam z molinezjami, mieczykami, neonkami i danio, nie przejawia jednak żadnej agresji.

  Odpowiedz
 26. akwarysta

  Moge je trzymać z kardynalkiem chińskim oraz platkami i molinezjami?

  Odpowiedz
 27. mały akwarysta

  spoko ryba mam 2 takie i jest im dobrze

  Odpowiedz