Hyphessobrycon flammeus

Bystrzyk Czerwony - ryba akwariowa
 • Rozmiar: 4.5 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 27°C
 • Biotop: Ameryka Śr.

Bystrzyki czerwone - ryby akwariowe

Bystrzyk czerwony (Tetra czerwona) – słodkowodna, stadna ryba akwariowa z rodziny kąsaczowatych o niedużych wymaganiach i żywym temperamencie.

Bystrzyk czerwony – Tetra czerwona - Hyphessobrycon flammeus - Występowanie

Ameryka Środkowa. Gatunek zamieszkuje wyłącznie rzeki i strumienie dorzecza Rio de Janeiro.

Bystrzyk czerwony – Tetra czerwona - Hyphessobrycon flammeus - Charakterystyka i usposobienie

Tetra Czerwona - ryba akwariowa, samiec samica

Tetra czerwona – samiec, samica

Tetra czerwona jest rybą łatwą w hodowli, często polecana początkującym akwarystom. Żwawa, łagodna i chętnie pływająca w towarzystwie innych kąsaczowatych. Najlepiej trzymać w małej gromadce lub ławicy. Pojedyncze osobniki bywają nieco terytorialne. W pełni wybarwione okazy mają czerwoną plamę w tylnej części tułowia i dwa ciemne, równoległe pręgi za skrzelami. Samice są odrobinę krąglejsze i słabiej wybarwione niż samce, które można odróżnić po czerwonej, czarno obrzeżonej płetwie odbytowej.

Bystrzyk czerwony – Tetra czerwona - Hyphessobrycon flammeus - Odżywianie i karmienie

Ryba wszystkożerna, mało wybredna. Można jej podawać drobny pokarm żywy (oczlik, dafnia, larwy komarów), mrożony i suchy.

Bystrzyk czerwony – Tetra czerwona - Hyphessobrycon flammeus - Akwarium

Bystrzyki czerwone należy trzymać w stadku, w akwarium co najmniej 54 l, z niezbyt jasnym oświetleniem i ciemnym podłożem, podkreślającym ich piękne ubarwienie. Zbiornik powinien być gęsto obrośnięty roślinami a jednocześnie posiadać odpowiednio dużo przestrzeni do pływania. Intensywniej oświetlone zbiorniki trzeba miejscami zaciemnić np.roślinami pływającymi. Kolory bystrzyków czerwonych blakną w jaskrawo oświetlonych akwariach np. sklepów zoologicznych. Ryby dobrze czują się zarówno w wodzie miękkiej jak i twardej. Najlepiej trzymać w akwarium gatunkowym lub zbiorniku ogólnym z innymi niewielkimi rybami.

Bystrzyk czerwony – Tetra czerwona - Hyphessobrycon flammeus - Rozmnażanie

Rozmnażanie nie należy do trudnych. Akwarium umieszczamy w zacienionym miejscu. Na dno wysypujemy gruboziarnisty żwir lub kładziemy siatkę ochronną. Zabezpieczy to ikrę przed zjadaniem przez dorosłe ryby. Woda powinna być bardzo czysta, miękka do średnio twardej, o pH 6,5 i temperaturze 24-26°C. Tydzień przed planowanym tarłem najlepiej oddzielić samce od samic. Wieczorem w akwarium tarliskowym (5-10 l) umieszczamy parę bystrzyków. Tarło odbywa się zazwyczaj następnego dnia rano. Po tarle dorosłe osobniki odławiamy. Narybek widać po dobie w ilości do 500 sztuk. Po 3 dniach małe rybki zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Karmimy je drobnym pokarmem żywym (larwy widłonogów, solowiec, artemia).

Ostatnio zmodyfikowano: 19 lutego 2014 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 4 - 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 13

 1. .

  czy moge trzymać dwie w akwa 25l
  same

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akkwarystta

   to jest ryba stadna, dwie sztuki będą źle się czuły.

 2. Andrzej

  Witam. Czy mogę trzymać tetry czerwone w akwarium 54l gdzie jest: 10 neonów innesa, 6 neonów czerwonych, dwie parki gupików i parka pielęgniczkek ramireza?

  Odpowiedz
 3. Akwa

  Mam pytanko na które może ktoś będzie w stanie odpowiedzieć. Od ok. 5 miesięcy jedna z moich tetr czerwonych pływa pod kątem z głową ku górze. Widać że pływanie sprawia jej trudność i gdy może to leży na dnie albo na roslinkach. Ale tak ogólnie to jest aktywna i je normalnie. Na początku myślałam że to coś z pęcherzem a z doświadczenia wiem że to się najczęściej źle dla rybki kończy mimo leczenia. Dziwne że trwa to tyle czasu a rybka mimo utrudnień dobrze sobie radzi. Zaznaczam że parametry w akwarium są takie jakie być dla tego gatunku powinny i inne tetry czują się ok.

  Odpowiedz
 4. Łucjan

  Dlaczego moje Tetry czerwone składają po kilkanaście ziarenek ikry
  Rybki bardzo ładne

  Odpowiedz
 5. Bartek

  Miałem dwie tetry i niestety ścigał je cały czas większy gurami – on w ogóle jest jakiś agresywny wobec średnich i większych ryb. Jedną zamęczył tym pościgiem. Teraz mam trzy tetry w akwarium 112 litrów. Natomiast tetry żyją bez problemu z gupikami, neonkami i razborami.

  Odpowiedz
 6. Maciej

  ile do akwarium 54 l.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwarysta

   myślę że ok 5-6 sztuk

 7. Sławomir

  Czy w baniaku 45 l mogę trzymać 5x Tetra czerwona i 5x Tetra czarna?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Domink

   Za dużo. Wybierz 5-6 sztuk jednego rodzaju.

  2. Marcin

   Spoko możesz trzymać nawet 10/15sztuk im większe stadko lawicowatych rybek tym lepiej, wszystko trzeba przeżyć i zrozumieć charakter rybki tak jak i u nas u ludzi, powinno być ok

  3. Tak

   Tak możesz trzymać tyle sztuk

  4. Jan

   To z pewnością zbyt małe akwarium dla tylu ryb . Nie będą się czuły dobrze . Będą zestresowane i to wyzwoli tylko agresję . Deficyt tlenu też będzie zagrożeniem .