Pangio semicincta

Cierniooczek Kuhla - Piskorek - ryba akwariowa fot.flickr.com
 • Rozmiar: 9 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 3.5 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 21 - 26°C
 • Biotop: Azja

Cierniooczki Kuhla – Piskorki - ryby akwariowe

Cierniooczek Kuhla (Pangio semicincta) – charakterystyczna ryba akwariowa o wydłużonym tułowiu.

Cierniooczek Kuhla – Piskorek Kuhli - Pangio semicincta - Występowanie

Azja. Występuje w rejonach Półwyspu Malajskiego, Sumatry i Borneo.

Cierniooczek Kuhla – Piskorek Kuhli - Pangio semicincta - Charakterystyka i usposobienie

Osiąga długość 8-10 cm. Długie, wstęgowate, bocznie spłaszczone ciało koloru pomarańczowo-żółtego. W poprzek tułowia pokryty ciemnymi pasami. Oczy pokryte przezroczystą skórą a pod nimi znajduje się niewielki kolec. Przy otworze gębowym trzy pary wąsików. Występuje także w hodowlanej formie albino. Płeć ryb trudna do rozróżnienia. Samice nieco bardziej zaokrąglone. Ryby spokojnie usposobione. Mimo że nie są rybami ławicowymi w naturze znajdowane są w skupiskach dlatego do akwarium zalecane jest 5-6 sztuk. Aktywność wykazują nocą, za dnia lubią zakopywać się w podłożu lub chowają się w grotach i jaskiniach. Uchodzi za rybę trudną w hodowli, nie jest zalecana początkującym.

Cierniooczek Kuhla – Piskorek Kuhli - Pangio semicincta - Odżywianie i karmienie

Cierniooczki są wszystkożerne, można podawać drobny, opadający na dno, pokarm żywy, mrożony i suchy.

Cierniooczek Kuhla – Piskorek Kuhli - Pangio semicincta - Akwarium

Akwarium minimum 54 l, miejscami gęsto obsadzone roślinami, koniecznie z miękkim podłożem (najlepiej piasek z dodatkiem torfu). Zbiornik powinien być wyposażony w kryjówki z kamieni i korzeni oraz zacieniony kilkoma roślinami pływającymi. Preferują wodę miękką i kwaśną, dobrze natlenioną z dość silnym nurtem. W tradycyjnym akwarium towarzyskim można je trzymać z małymi, spokojnymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych. W akwarium z piskorkami zaleca się stosowanie pokrywy.

Cierniooczek Kuhla – Piskorek Kuhli - Pangio semicincta - Rozmnażanie

Rozmnażanie tego gatunku jest trudne. Pomimo, że dochodzi do rozrodu w akwariach, niewiele jest informacji na temat ich zachowań w okresie godowym. W naturze rozmnażają się sezonowo. Rozrzucają jasno-zieloną ikrę pod roślinami pływającymi – ikra osiada, zaczepia się na ich korzeniach. Powstaje coś w rodzaju pienistego gniazda, gdzie każde ziarenko ikry jest zamknięte w swoim pęcherzyku.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 marca 2013 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Pangio semicincta
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 152

 1. Krzysztof

  Witam, zakładam akwarium Black Water 70 L . Czy Piskorski będą się dobrze czuć w Black Water?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Jakub

   raczej nie ale można spubować

 2. hekto

  mam akwarium black water ameryki południowej i zastanawiam się nad założeniem drugiego tym razem azji. i pytanie: czy jest jakos szczególnie cięższe w utrzymaniu? czy możecie polecić jakieś fajne biotopy? :))

  Odpowiedz
 3. M83

  Świetne rybki. Uwielbiam wszelkie dziwne rybostwory. Trzymam je z 3 kolcobrzuchami karlowatymi i milionem krewetek.

  Odpowiedz
 4. Wiktor

  Czy wie ktoś gdzie one mogą się schować bo sprawdziłem już chyba wszędzie oprócz filtra, wokół akwarium żaden nie leżał

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dora

   Witam. Piskorki lubią zakopywać się w podłoże i wciskać pod każdą możliwą dekorację. Sama parę razy na początku ich posiadania dałam się nabrać i myślałam że je przygniotło bo np. spod kamienia wystawał łepek. Ogólnie to śmieszne istoty które często widuję właśnie w takich okolicznościach.

 5. Olgierd

  Mogą być z krewetkami ja mam krewetki i im nic nerobi

  Odpowiedz
 6. Olgierd

  Mam piskorka zadomowił mi się w akwrium łatwo go hodować

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Nataniel akwarysta

   A ile masz tych piskorków w akwarium? Atak w wo gulę jakie masz akwarium???

 7. AkwA TErrA

  Witam. Czy piskorek będzie jadł ikrę innych ryb

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Julia

   Nie, nie będą jeść ikry

  2. Grzegorz

   Witam.
   W sklepie akwarystycznym powiedzieli mi ze piskorki moga byc w zbiorniku razem z krewetkami , ale wole zapytac sie kogos kto nie czerpie korzysci ze sprzedazy. Bo wiadomo nie jednokrotnie sprzedawca w sklepie zologicznym wogule nie ma pojecia o charakterystyce ryby I wcisnie kupujacemu wszystko aby tylko sprzedac. Dorosle osobniki krewetek nie musza sie obawiac ze wzgledu rozmiaru , ale mi chodzi bardziej o te ledwo wyklute I kilku dniowe. Czy one nie moga zagoscic w jadlospisie piskorka ?

  3. kaciek

   10 lat to chyba średnia. Mój ma 16 lat i ma się dobrze.

  4. Nataniel akwarysta

   Kaciku musisz mieć świetne warunki w akwarium, a piskorek żyje sam czy jakieś inne ryby tam też są?

 8. Julka

  Hej. Ja kupiłam piskorki przed wczoraj i narazie widziałam je na plarzy ale tylko raz a na co dzień były schowane za pelją. I nie wiem dlaczego ich nigdy nie ma na plaży . One nawet w nocy siedzą w kącie akwarium, i widzę tylko ich ogony za filtrem. W moim akwarium z piskorkami zamieszkały tagrze: rdzy bojowniki dziewczyny i czarny zbrojnik oraz dwie Helenki .
  Moje akwarium ma 20l i na razie mają się wszystkie ryby dobrze.

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Ada

   Obsada zupełnie nie do 20l akwa

  2. Maciek

   Tragiczna obsada wszsytko do poprawy

  3. Krzysztof

   Czy na czas czyszczenia szyb akwarium z glonów lub odmulania dna przenosicie ryby do innego akwarium, dopóki powstały „syf” zostanie odfiltrowany ?

  4. Melania

   Odpowiedź Krzysztof: przy tych czynnościach nie ma potrzeby żeby przenosić ryby

  5. Wiktor

   dobrze jest żeby miały jakieś miejsce w którym mogą się schować

  6. Nataniel akwarysta

   Julko jeśli chcesz mieć te ryby w akwarium , kup akwarium ok.60l.Tam będą się dobrze czuły

 9. Renata

  Witam, zakupiłam 7 sztuk piskorków. Od samego początku mogę je obserwować o różnych porach. Są bardzo ciekawskie i żywe. Najczęściej widzę jak żerują w żwirku i tam najchętniej wciskają się pod niego. Piaskowa plaża nie jest tak chętnie okupowywana, jak to jest w opisie rybki. Owszem przeczesują ją, ale wyraźnie preferują żwirek. Widać, że są stadne, bardzo lubią swoje towarzystwo. Mam różnej wielkości i nie są płochliwe. Przez pierwsze dwa-trzy dni właściwie siedziały w żwirku zakopane i tylko łepki wychylały. Teraz od 2 tyg. widzę je za każdym razem i wszystkie 7 sztuk. Są w dość dobrze obsadzonym roślinnością akwarium 112 l z 7 gurami złotymi , marmurkowymi wraz z bojownikim i czerwonym zbrojnikiem.

  Odpowiedzi: 8
  Odpowiedz
  1. Kuba

   Hej a czy zauważyłaś aby podlatywały co jakiś czas przy powierzchnie wody? bo chciał bym je posiadać ale niestety nie mam jak dać szczelnej pokrywy a nie chce ryzykować że wyskoczą i pozdychają

  2. Sky

   Kubo, piskorki co jakiś czas muszą łapać powietrze z powierzchni i robią to w miarę energicznie. Pokrywa to przy nich mus.

  3. Renata

   Nie „podskakują”, ale to może kwestia płochliwości. Ja mam pokrywę. Owszem podpływają pod powierzchnię, ale nie zauważyłam by próbowały wyskoczyć. Obecnie mają po ok. 5-7cm. Raczej trzymają się podłoża.

  4. Kuba

   Sky troszkę źle to napisałem chodzi dokładnie o to że pokrywę będę miał na pewno ale od strony kaskady nie będzie do końca szczelna (nie będzie to typowa pokrywa tylko szkło)

  5. Tomasz

   Witam, wszystkie ryby typu węgorki ,piskorki , trzcinniaki czyli takie o wężowatym pokroju ciała to mistrzowie ucieczek z akwarium. Wydostają się na zewnątrz miejscami wydawałoby się niemożliwymi do ucieczki. W przypadku tych gatunków należy także zabezpieczyć wloty i wyloty filtra, niekiedy także obniżyć poziom wody. Musisz sam ocenić stan zabezpieczeń w swoim zbiorniku aby obyło się bez przykrych sytuacji. Pozdrawiam

  6. Szpotan

   Jeśli woda ma odpowiednią cyrkulację, piskorki nie podpływają do góry. Jeśli to robią, to oznacza, że natlenienie akwa przy dnie jest zdecydowanie za słabe. Migrują jedynie w poszukiwaniu lepszego środowiska, więc coś nie halo jest z wodą, pożywieniem lub bezpieczeństwem.
   U mnie woda ma pH 6,8 twardość 10-12, temp 25, przyciemniona wyciągiem z szyszek. Żwirek 2mm, dno w całości zasadzone, korzenie, mchy, rurki z kory. Prąd wody umiarkowany, z deszczownicy nad poziomem wody ale zamiata dno. Żerują również w ciągu dnia, ślizgają się po roślinach i korzeniu, nie podpływają do góry choć wysokość akwa ma 60cm.
   Oddzieliłem część powierzchni wody na rośliny pływające. W nocy zauważyłem, że całą grupą wyprawiają pod nimi tańce… podobno w takich miejscach składają ikrę.
   Ogólnie potrzebują miejsca i dojrzałego akwa… nie męczcie ich pls w jakiś tam 40stu litrach, wg mnie długa 60siątka to minimum na 5-6 sztuk, tylko, że nikt nie chce żyć na minimum.

  7. 97531

   hej
   czy w akwarium 60x40x30 (długość x szerokość x wysokość) z haremem bojowników (1+2) mogą pływać piskorki ?
   jeśli tak to ile ?

  8. Szpotan

   Max 5-6 szt, nie będą sobie wadziły. Warto zapewnić im kryjówki typu liście, kora, korzenie itp. Dorosłe niechętnie wychodzą na oświetlone dno. U mnie jedzą wszystko, co opadnie na dno ale dostają szału na artemię. Nawet w ciągu dnia jak ją podam, to bez wahania wszystkie polują… oczywiście tylko przy dnie ale zauważyłem, że zwykle połowa artemii spływa od razu na dno. Też trzeba zwrócić uwagę na konkurencję bo swego czasu swoje zestresowałem, zbyt dużą ilością młodych krewetek. Nie polecam z gatunkami dennymi… choć jak to pisze, to zapewne już jesteś po zakupach. Napisz pls jak się zaadoptowały.

 10. Feluh Kot

  Chejka mi sie udało rozmnożyć piskorki, jakby ktoś był zainteresowany to moge opisać na messengerze szczegóły pozdrawiam :]

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Julka

   Hej, to fajnie mi się nie udało .ale na pewno tesz mi się kiedyś uda

   Jestem ciekawa jak są słodkie😊

  2. Szpotan

   To tu proszę. Nie ma zbyt wielu opisów, twój byłby cenny.

  3. Mikołaj

   Jestem początkującym akwarystą i mam piskorki w 112 litrach i chciałbym się zapytać czy piskorki kuhla mogą być z piskorkami czarnymi?

  4. Tomek

   112 l. gęsto obsadzone,dojrzałe,filtr fluval 207,napowietrzane.
   4 pandy,5 danio pręgowane(6 wzięła chorba)5 gupików,zbrojnik najmniejszy i niebieski.Żwirek 2-4 mm.Pytanie.Czy mogę dodać z 5 piskorków?