Danio pręgowany – zebra

Danio pręgowany - ryba akwariowa fot.imageevent.com

Danio pręgowane – czerwone - ryby akwariowe

Danio pręgowany, zebra (Brachydanio rerio) – słodkowodna, charakterystyczna i bardzo popularna w akwarystyce ryba z rodziny karpiowatych. Służy także jako organizm modelowy w badaniach nad rozwojem kręgowców.

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio Pochodzenie ryb akwariowych

Ryba pochodzi z Azji. Ten bardzo rozpowszechniony gatunek zamieszkuje strumienie i mniejsze rzeki, a także wody stojące, kanały irygacyjne i zalane wodą pola ryżowe w Pakistanie, Indiach, Bangladeszu, Nepalu i Birmie.

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Danio Lamparci - Pręgowany - ryba akwariowa, płeć

Danio – samica, samiec

Smukła charakterystyczna ryba dorastająca do ok 5 cm. Posiada ubarwienie srebrne lub złote z niebieskimi lub fioletowymi pasami wzdłuż tułowia, biegnące od głowy aż po zewnętrzną krawędź płetwy ogonowej, czasem sięgają płetwy odbytowej. Samce są odrobinę mniejsze, smuklejsze oraz intensywniej ubarwione od samic. Oprócz formy dzikiej istnieją też formy hodowlane o bardzo długich płetwach, albino. Danio lamparci (cętkowany) jest mutacją, która zachodzić może również w naturze. Danio czerwone, zielone, różowe itp. to odmiany genetyczne. Formy hodowlane są zwykle wrażliwsze od bardzo odpornej formy podstawowej.

Danio to piękna, pełna energii, a przy tym spokojnie usposobiona ryba ławicowa. Zasiedla środkowe piętra zbiornika. Najlepiej czuje się w stadku 8-10 osobników. Szczególnie zalecana początkującym akwarystom.

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio Odżywianie ryb akwariowych

Ryby karmimy pokarmem płatkowanym, uzupełniając dietę pokarmem roślinnym i zwierzęcym takim jak ochotki, wazonkowce, oczliki, larwy komarów, rozwielitki.

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio Akwarium ryb akwariowych

Dla małej grupy ok. 8-10 osobników wystarczy akwarium 60 cm długości, z dość silnym, wymuszonym prądem wody, bogato obsadzone roślinnością ale jednocześnie z pozostawioną sporą przestrzenią do pływania. Są doskonałym gatunkiem do długich i płaskich akwariów. Ryby najpiękniej prezentują się w zbiorniku z ciemnym podłożem i niezbyt mocnym oświetleniem. Ze względu na upodobanie do wyskakiwania z wody zalecane przykryte akwarium.

W akwarium ogólnym można je trzymać z łagodnymi gatunkami o podobnych rozmiarach i wymaganiach środowiskowych np. innymi karpiowatymi, kąsaczami, kiryskami, bocjami, sumikami itp..

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie tego gatunku jest stosunkowo łatwe. Akwarium najlepiej 40 l wypełnione do połowy wodą miękką lub obojętną. Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 24 – 26 stopni. Na dno odpowiednie będą szklane kule, siatka o drobnych oczkach lub spora ilość mchu (np. jawajski). Akwarium ustawiamy na parapecie wschodniego okna – tak, aby padały na nie pierwsze promienie słońca.

Na kilka dni przed tarłem ryby rozdzielamy według płci i obficie karmimy, najlepiej pokarmem żywym lub mrożonym. Do tarła stymulujemy większą podmianą (40%) świeżej, nieco chłodniejszej i dobrze natlenionej wody. O nadchodzącej porze tarła świadczy powiększony, wypełniony jajami, brzuch samicy, oraz niespokojne zachowanie samców i ogólna, wzmożona aktywność ryb. Wybraną parę umieszczamy w zbiorniku tarliskowym wieczorem, przeważnie następnego dnia następuje tarło.

W zalotach bardziej aktywny samiec, energicznie opływa partnerkę, napina przed nią płetwy, niekiedy uderza delikatnie pyszczkiem w jej podbrzusze. Zaloty poprzedzane są nieustannymi gonitwami. Jeżeli samica jest gotowa do rozrodu, partnerzy chowają się w gąszczu roślin gdzie samiec obejmuje samiczkę i po krótkim trzepotaniu się tarlaków następuje rozrzucenie ikry i jej zapłodnienie. Samiczka składa od 4 do 12 bladoróżowych jajeczek o średnicy 1.2 mm. Akt ten powtarza się wielokrotnie, aż do czasu wyczerpania się zapasu dojrzałej ikry. W zależności od wieku, samica składa od 200 do 1000 ziarenek ikry. Wszystkie gatunki danio składają ikrę niekleistą, która opada na podłoże.

Po zakończonym tarle samica jest zazwyczaj szczuplejsza. Jeśli ryby się nie wytrą odławiamy je i powtarzamy procedurę z inną parą. Dorosłe osobniki wyjadają ikrę, dlatego należy je koniecznie odłowić. Wylęg następuje w przeciągu 2 dni.

Kiedy larwy zaczynają swobodnie pływać karmimy je mikro pokarmami dla narybku a po kilku kolejnych dniach pokarmy żywe np. larwy artemii czy mikro nicienie.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Brachydanio rerio
synonim:Zebra danio
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 5 cm
Żerowanie:przy tafli wody, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 7 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:18 - 24 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena:2 - 3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Danio pręgowany – zebraPoważnie o rybach - Danio pręgowany – zebra

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 124

 1. Arek

  Cześć mam pytanie, ponieważ posiadam danio różowe w ciąży, oraz żółte mam samca niebieskiego wszystkie mają te paski takie czyli pręgowane, ponieważ planuję je rozmnożyć muszę dokupić 2 samce, czy jeżeli będę miał 3 niebieskie samce pręgowane to skrzyżują mi się z różowym bądź żółtym ? Jakie jest prawdopodobieństwo że wydają potomstwo, mam osobne akwarium tylko teraz czy uda mi się je rozmnożyć bardzo proszę o odpowiedź

  Odpowiedz
 2. Tomek

  Hej, czy można w jednym akwarium zmieszać kilka rodzajów Danio bez szkody dla tych rybek? Mam na myśli akwarium 45l. gdzie danio byłyby jedynymi rybkami w towarzystwie kilku krewetek.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. lisek

   wiesz no 45l to troche mało na kilka rodzajów danio… ale chodzi ci oto ze np:. 2 danio pręgowane 2 lamparcie i tenteges czyy np stado pregowanych i stado lampatcich? bo jeżeli chodzi o opcje pierwszą to max: 6 takich się zmieści gdyż 45l to naprawdę mało… opcja druga… no raczej nie… a co do krewetek.. niewiem czy nie zostaną zjedzone, ale rób jak uważasz pozdrawiam lisek 🙂

  2. Tomek

   Dzięki, chodziło mi właśnie o coś takiego, jak piszesz, wiem, że w takim akwarium nie zmieszczę zbyt wielu ryb.

 3. Mariusz

  U nas zielone Danio 10 zł za szt chyba pogrzala te sklepy zoologiczne ;/

  Odpowiedz
 4. alla

  Hej, wczoraj zarybiłam akwarium i między innymi były 4 danio. Niestety przez filtr kaskadowy jest 2.5cm przerwy w zamknieciu i przez noc wyskoczyly 3. I teraz pytanie: czy dokupywac danio żeby nie była sama czy da sobie radę w towarzystwie gupikow i neonek?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Natalia

   da sobie rade 🙂

  2. Aquabat

   Bez problemu sobie poradzi bo mam 1 danio akurat (przyjąłem z akwarium i bym tam niezły miszmasz, prawie wszystkie poszły już do nowego domu tylko te danio zostało się). Nie jest apatyczny, w zbiorniku jest go wszędzie pełno, pokarm pobiera bardzo chętnie ale jednak widzę, że przydało by mu się jakieś stadko bo zaczepia czasem inne ryby (przeważnie gupiki), a one nie bardzo chcą się z nim bawić, w stadzie te zaczepki rozłożyły by się w obrębie gatunku.

 5. Grzegorz

  Planuje moje pierwsze akwarium z Danio mam jednak kilka pytań:
  – jaki zbiornik powinienem mieć że móc trzymać za 2-4 rodzai Danio w ogólnej ilości do 40 sztuk
  – jakich roślin nie polecacie
  – czy krewetki są możliwe z tymi rybkami?

  Odpowiedz
 6. Mateusz

  Czy w 54l mogę trzymać 6 danio parkę pielęgniczki ramireza 4 piskorki i harem gupików?
  Myślałem jeszcze nad pstrażenicą marmurkową ok 5 sztuk ale nie jest konieczna.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. liseł

   wiesz akwarium 54 l NIE jest najwiekszym i nie można w nim mieć dużo ryb… a gupiki to inny biotop… potrzebują twardą wode i zasadową (podobną jak mają pyszczaki) wienc gupiki odpadają co do reszty spoczko pstrażęnica 5 sztuk może się zmieści POZDRO

  2. Tomasz

   Pielęgniczka Ramireza bardzo wrażliwa ryba wymagająca miękkiej , kwaśnej i ciepłej wody tutaj naprawdę należy dołożyć starań o jakość wody. Danio w porównaniu do niej potrzebuje zimnej wody trzymanie obu tych gatunków razem jest niemożliwe.Pstrążenice potrzebują przestrzeni między zwierciadłem wody a pokrywą uzyskiwanej poprzez obniżenie poziomu wody co jeszcze zmniejszy i tak małą pojemność akwarium

 7. Martoza

  Hej. Mam akwarium 54l z mocną nadfiltracją. W tym momencie jest w nim 8 danio. Jakie towarzystwo dla nich polecacie? O ile jakiekolwiek 😀

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. zmijos

   ja bym ci polecał 10neonków innesa 10zwinników jarzeniec 6bystrzyków ozdobnych

 8. Robson

  Dostałem przy zakupie krewetek od Pana dwa danio koralowe, czerwone. Jeden to ewidentnie samiec, ma długi welon. Zaś drugi wygląda normalnie, ale cały czas gania tego samca i jest bardzo pobudzony, jednak nie widzę u niego brzucha, bardziej u samca 😛 O co tu biega? 😉

  Odpowiedz
 9. Kinga

  Robię rozeznanie co do przyszłej obsady. Zatem czy 8 kolorowych danio w 45 litrach będzie dobrym pomysłem? Nie koniecznie chcę robić akwa towarzyskie, więc prawdopodobnie poza kilkoma krewetami RC byłby tam jedynymi mieszkańcami.

  I od razu też pytanie, czy trzeba (i jeśli tak, to w jaki sposób) zapobiegać nadmiernemu rozmnożeniu? Gupiki tym mnie do siebie zniechęcają, że mnożą się jak szalone.. Jak jest w tym przypadku?

  Wodę mam twardą, bo gdyby nie to, nie zastanawiałabym się nawet i wrzuciła stadko simulansów ♥

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Przydałoby się trochę większe bo to szybkie rybki i lubią popływać, ale jeśli nie planujesz innych ryb, to może takie 45 „ujdzie w tłumie”. Z rozmnażaniem nie ma się co przejmować, w przeciwieństwie do gupików, danio trzeba trochę ‚pomóc’. Ja dawno temu miałem danio i nigdy mi się nie wycierały. Gupiki mnożą się jak szalone bez względu na wszystko, nawet trzymane w najgorzej utrzymanym akwarium. Ale wystarczy trzymać same samce i problem z głowy. No i samce są dużo ładniejsze..

  2. Kinga

   Okej, danio jeszcze przemyślę 🙂 Dzięki!

   A czy samce gupików nie będą się atakować w jednopłciowym akwarium? Gdzieś czytałam, że nie jest to polecane właśnie ze względu na agresję. Ale jeśli to nie jest problemem, to ile samczyków mogłabym wpuścić do tych moich 45l?

  3. rrrrrrrw

   Gupiki są bardzo spokojnymi rybkami, nie powinny się atakować. Do Twojego litrażu rozsądna ilość to około 7-8 sztuk. Tylko kup sobie już na tyle dorosłe, żeby można było odróżnić płeć. Bo jak Ci sprzedadzą jakieś samiczki to po kilku miesiącach będziesz miała duży problem z małymi 😛

  4. Tomasz

   Samce gupików nie wyrządzą sobie żadnej krzywdy. Co do ich ilości w Twoim akwarium to uważam, że stadko około 10 sztuk będzie w sam raz.Pozdrawiam

  5. Kinga

   Jasne, tego wysypu małych właśnie chcę uniknąć 🙂 Dziękuję Wam bardzo!

 10. Katarzyna

  Żescie mam pytanie mamy akwarium 30 l podłoże jasne roślinny skorupa kokosa a w nim są 2 glonojady zbrojnik chyba poprawnie się nazywa do tego dwie neon czerwony 3 padły miały białe kropki wypukłe i jeszcze nemo czarny szt 4 jedna padła tez na te kropki syn chciałby jeszcze do tego danio fioletowe lub niebielskie czy będzie pasowało do nich czy lepiej odpuścić i wziąć inne i jeliminuje tak to w jakiej ilości mogę je wziąć czy lepiej neon inessa do tego i dokupić neon czerwonego żeby ich bylo wiecej proszę o rady

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   danio jest rybą która pomimo małych rozmiarów potrzebuje dosyć dużo miejsca do pływania jest bardzo ruchliwa i potrzebuje żyć w większej grupie. Minimalny zbiornik dla tej ryby to dla mnie 54 litry.Pozdrawiam

  2. rrrrrrrrrrrrrrrrw

   Dodam jeszcze, że 30l to za mały zbiornik na wszystkie ryby jakie masz, dla glonojadów ja bym proponował co najmniej 100l. Neony innesa i czerwone, mimo że wyglądają niemal tak samo, nie powinny być trzymane razem. czerwone powinny być trzymane w cieplejszej wodzie, no i woda musi być miękka, a takiej zapewne nie masz w kranie. Do 30l proponowałbym jednego samca bojownika lub kilka samców gupików endlera.

 11. Maqaron

  Mam akwa 64l i mam:
  -2 danio
  -zbrojnik niebieski choć mój jest rudy (planuje dokupienie samicy)
  -2 brzanki mszyste 1 duża ok 4cm druga mała ok 1.5cm
  -kirysa spiżowego
  -bocje
  -2 przeźroczki
  -7 neonów
  -6 zwinników czerwonoustych
  -2 ślimaki military helmet
  – 3 helenki
  – i kilka ampularii
  Ryby dostają 2 razy na dzień płatki dla ryb a na wieczór dodatkowo 1/4 wafla dla glonojadów
  Światło pali się często (na pytania o ph itp nie jestem w stanie odpowiedzieć bo nie wiem. Ryby pływają w kranówie z uzdatniaczem ok.23°C)
  I teraz pytania-
  1. Akwarium cały czas zarasta glonami (krasnorosty), co robić?
  2. Czy mogę do tych ryb dokupić krewetki jeśli tak jakie i ile?
  3. Czy otosek lub glonojad syjamski poradzą sobie z utrzymaniem akwarium częściowo bez glonów? Jeśli tak to ile powinnam ich kupić?
  4. Czy w takim razie mam oddać jakieś ryby jeśli tak jakie?
  Dzięki za każdą odpowiedź nawet na 1 pytanie

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Zbigniew

   U mnie 2 glonojady 2 kirysy 2 kosiarki i 2 sumiki załatwiają sprawę,

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Maqaron ta obsada to jakaś katastrofa :/

  3. CzarnoWidz

   Na to brązowo-rude gónwo zalecam zwiększyć moc oświetlenia. Jak przesadzisz z ilością światła to zaczniesz cierpieć na zielone 😛

 12. Wojtek

  Dziś kupilismy małe danio i samiczkę gupika. Sprzedawca włożył je do jednego worka i … po drodze gupiczka zaczęła zjadac ogon Danio (na oczach mojej córki 🙁 ). Po włożeniu do akwarium, nadal go ścigała. Oddzieliłem Gupiczke, ale nie wiemy co robić. Danio słabo, ale jakoś wciąż żyje i próbuje pływać. Gupiczka jes w słoiku więc długo tam nie może być. Czy ktoś może doradzić co robić?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Kup gupiczce samca, będzie ją ścigał cały czas i ta nie będzie miała czasu na objadanie danio. A jak dorosną to problem zniknie. Danio jest dużo szybsze od gupików.

  2. zebra

   A potem danio będzie zjadać i podjadać gupiki, zwłaszcza w okresie tarła. I rybki będą zdychać z poobgryzanymi płetwami na oczach Twojej córki. Gupików nie trzyma się razem z Danio bo zawsze któreś będzie pokrzywdzone.

 13. rafal

  co ile danio sklada ikre

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Woit

   Nawet co 4-5 tyg.

  2. rafal

   dzieki dwa tygodnie temu wytarly mi sie danio i mam ok.300

 14. PATRYŚ

  Dzień dobry może mi ktoś pomóc…. ponieważ moje danio strasznie chudną a potem zdychają oco z tym chodzi

  Odpowiedz
 15. Karol

  W sobote wytarlo mi sie Danio a samiczka dalej nabita jak beczka choc jest niewielka malych wuklulo sie prawie setka a ona dalej nabita

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Stachu

   To dlatego że samice maja zawsze wypukły brzuch. Czy są z jajami czy nie.

 16. Weronika

  Mam pięć danio, dwa z nich to odmiany tego gatunku (z żółtymi łebkami). Jeden z danio jest strasznie gruby od ok. dwóch miesięcy. Podejrzewam że to samica. Zachowuje się jak reszta ryb (czasami pływa bardziej na dole akwarium) , a nawet częściej „zaczepia inne ryby”. Je tyle co reszta, czasami „podkrada” pokarm kiryskom. Ryba wygląda normalnie – nie ma podgryzionych płetw itp. To jest ikra, przekarmienie czy może choroba?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć Weroniko.
   Zapewne jest to ikra. Danio Pręgowane są rybkami chłodnolubnymi, tak samo jak Neony Innesa czy też Kiryski Panda i wiele innych gatunków. Generalnie Danio powinny żyć w trochę chłodniejszej wodzie 20-22°C – to jest temp. w której najlepiej będą się czuły, a wyższe rzędu 25-26°C są temp. okresowymi tylko w okresie tarła. Podejrzewam że u Ciebie w akwarium jest ciągle w granicach 25°C i jest to temp. stała, dlatego zaburzony jest prawidłowy cykl funkcjonowania życia i rozrodu rybek. Przeczytaj sobie powyżej w jaki sposób wywołuje się tarło w dziale „Rozmnażanie”. Wielokrotnie już kłóciłem się na tym serwisie z innymi osobami że np. Neonki Innesa też powinny żyć w chłodniejszej wodzie, ale twierdzili że mogą żyć w ciepłej i dobrze im się żyje, stąd później wynikają z tego takie problemy. Z własnego doświadczenia wiem że utrzymanie tak niskiej temp. w warunkach domowych jest bardzo trudne, chyba że ktoś ma osobny „zimny” pokój w którym będzie trzymał akwarium. Dlatego ja np. w ogóle nie biorę pod uwagę hodowli takich gatunków gdyż nie jestem w stanie stworzyć im odpowiednich warunków do życia, jeszcze szczególnie latem w czasie upałów – niestety w mieszkaniu jest to niemożliwe.
   Twoja rybka wypełniona jest ikrą gdyż wymuszają ją do tego warunki – ciepła woda, a czy dojdzie do tarła – nie wiem, zazwyczaj pobudzenie rybek (samców) podnosi się wraz ze wzrostem temperatury wody.

  2. Stachu

   To typowa samica. Samice są agresywne przez co mniejsza ukrywa się na dole. Podkrada bo boi się że
   ją zatłuką. To nie choroba spokojnie!

 17. Art

  Moja ukochana rybka,planuję odpalenie nowe go zbiornika100x20x25 i one na pewno się w nim znajdą.

  Odpowiedz
 18. Hobby

  Witam, od 3/4tygodni mam akwarium a w nim 8danio czerwonych, dziś zauważyłem że jeden chowa sięw krzakach i leży na dnie co mnie nie pokoi, nie bawi sięz innymi, nie odrywa się od dna kiedy płynie pod inny krzaczek, co się dzieje?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. admin

   Danio to bardzo ruchliwe ryby, a 3-4 tygodnie to bardzo krótki okres, parametry w akwarium mogą być jeszcze niestabilne. Prawdopodobnie zachorował z powodu złych warunków. Bez dokładnych informacji na temat obsady, wielkości zbiornika, opieki ciężko coś więcej powiedzieć.

  2. Hobby

   54l 60cmx30x30
   8danio czerwone, 3 platynki, 2 pielęgniczki kakadu, 2 raczki orange, 1 Piskorek, 1 ślimak helmet, 1glonojad albinos, pokarm w płatkach jak i dla ryb dennych, różne rodzaje roślin 🙁 żwirek ~ 0.3cm
   24.5 C

  3. Wlodi13

   Za dużo rybek jak na 54l, akwarium pewnie jeszcze niedojrzałe i rybki trują się NO2 (azotynami). Proces nitryfikacji (rozkładu odchodów przez bakterie) przebiega nieprawidłowo, kultury bakterii nie są jeszcze w pełni rozwinięte.

  4. Art

   Rybka bardzo ruchliwa,miałem ją w swoim zbiorniku.Takie zachowanie świadczy o tym że ryba jest chora.

 19. Mio

  Prosze pomóżcie. Mam w akwarium 60 l Danio czerwone pręgowane zakupione od hodowcy. 2 z 8 rybek są niemożliwie grube. Zachowują się jak inne ryby, nie są osowiałe, jedzą z apetytem, nie okazują żadnych oznak choroby. Często gonią inne danio. Są bardzo energiczne. Duży brzuch mają od miesiąca. Proszę czy ktoś z was spotkał się kiedyś z takim problemem? To jest ikra, choroba czy przekarmienie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Czyli dwie to samiczki które gdy przełoży się do akwa tarliskowego złożą ikrę.

 20. Fg

  W 45l zbiorniku mam (gęsto obsadzonym moczarkami i mchem)
  2xdanio
  5xgupik endlera
  6xneon inessa
  Czy mogę kupić krewetki RC

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Stachu

   Tak

 21. Asia

  to teraz rybeńki:
  – ś.p para ramirez
  – zbrojnik pospolity albinos weloniasty
  – 4 x kirysek panda
  -10 x neon czerwony
  – bojownik PS. Władysław
  – molinezje ostrouste księzycowe: para złota i para czarna
  – otoski sztuk 4
  – 3x ślimak ampularia : niebieski biały i rózowy

  no i te nieszczęsne danio…

  zapomniałam napisać ph około 6 GH około 11 wiadomo trochę się to waha

  Odpowiedzi: 12
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   …to jeszcze chyba burdelu nie widziałaś haha 😀 …sorry, uśmiałem się 😀
   a tych Danio parka, czy więcej?

  2. Wlodi13

   No to sprawa wyjaśniła się – przerybiłaś akwarium.
   Przed Danio Czerwonymi obsadę miałaś na skraju możliwości, po dodaniu kolejnych rybek w akwarium zaczęło brakować tlenu dla całości, a że Ramirezki ze wszystkich gatunków jakie masz są najbardziej wrażliwe – umarły. I z pewnością dobiło je jeszcze zbyt wysokie stężenie azotanów (po rozkładzie odchodów rybek).

  3. Asia

   Danio sztuk 4, wiesz co z tym to nie wiem czytałam gdzieś ze na rybę powinno przypadać ok 3l wody… Ale to pewnie też takie mądrości ze tak powiem z dupy 😀 Filtr jest chyba na większe akwarium niż mam jest z napowietrzaniem dodatkowo jak pisałam włączam bąbelki codziennie. Woda jest czysta i klarowna. Możliwe że masz rację.

  4. Asia

   Woldi to doradz mi może co mam zrobić gdyż uwielbiam ramirezy i chciałabym je mieć ponownie. Zaznaczę jeszcze, że mam dwa mniejsze akwaria 54l ( bojownik i dwie samice zbrojnik i cierniooczek) oraz 70 aksolotl meksykański.

  5. Wlodi13

   Na 1cm rybki – 1l wody, zawsze warto to przeliczyć przy planowaniu obsady.
   Definicja ta często jest mylona z ilością wody potrzebnej do pływania rybek – tak to bzdura, określa ona natomiast niezbędną ilość wody potrzebną właśnie do swobodnego oddychania rybek.
   Filtr masz dobry, napowietrzacz też dobrze mieć szczególnie gdy jest pokrywa.
   Generalnie natlenianie wody zachodzi przy tafli, dlatego należy zapewnić odpowiednią cyrkulację wody, Aquael Fun 2 Plus jest wystarczający aby taki obieg był przy Twoim litrażu, tym bardziej że jest możliwość ustawienia siły strumienia. Zawsze polecam dodatkowo deszczownię – Twój filtr ma taką możliwość. Natomiast napowietrzacz nie natlenia wody poprzez bąbelki, często akwaryści właśnie w ten sposób myślą. Proces wchłaniania tlenu przez wodę jest długotrwały, więc w jaki sposób taki pęcherzyk powietrzny który umyka w ciągu sekundy mógłby dostarczyć tlenu? Chodzi tutaj o zupełnie coś innego – bąbelki te rozbijają taflę wody oraz warstewkę dwutlenku węgla (pozyskiwanego w czasie oddychania rybek, oraz w porze nocnej przez rośliny – nie zachodzi przecież wtedy proces fotosyntezy, gdyż światło jest zgaszone) który jest cięższy od powietrza i gromadzi się na powierzchni utrudniając z kolei wchłanianie tlenu z atmosfery. Oraz dodatkowo woda otrzymuje niezbędny tlen dzięki roślinom, oczywiście w porze dziennej przy zapalonym świetle. Taki mały wykład, ale pozwala zrozumieć w jaki sposób woda „oddycha”.
   Gdy to przeliczysz (1cm=1l) sama zobaczysz ile rybek masz za dużo, z mojej strony tylko mała uwaga że powinnaś zredukować obecną obsadę.
   A Ramirezki na 100% dlatego umarły, szkoda bo to takie piękne rybki…
   Pozdrawiam i powodzenia.

  6. Wlodi13

   Bojownika Władysława 🙂 nie przeniesiesz do 54l gdyż samce pozabijałyby się, Zbrojnika raczej też nie – niewiele by to dało. Do Aksolotla (Mexico) jakąkolwiek rybkę to chyba tylko jako zakąskę. Na Twoim miejscu jeśli chcesz mieć z powrotem Ramirezki pozbyłbym się Molinezji (też nie pasują do obsady), najwięcej zyskasz przestrzeni w akwarium, tylko co z nimi zrobisz???
   Sama musisz zdecydować na których rybkach najbardziej Ci zależy…

  7. Asia

   Dziękuję, że wytlumaczyles mi wszystko jak krowie na miedzy. Takich ludzi jak Ty można słuchać, zamiast koleżanki która podgrzewa neony do 31 stopni i soli solą kuchenną niczym ziemniaki do obiadu 🙂 podejrzewam, że jeszcze się kiedy z do Ciebie zgloszę jeśli będziesz aktywnym użytkownikiem. Dzięki jeszcze raz 😉

  8. Asia

   A tak jeszcze jedno z tym Axem to nie do końca tak mój jakiś chyba bardziej ugodowy jest. Co mi się molinezje rozmnoza to mu wrzucam żeby sobie pojadl a on nie i sobie pływają pływają aż w koni muszę opychac po ludziach 😛

  9. UlaUlaśka

   Dodałam specjalnego preparatu na ospę, możesz pozdrowić.. Jesteś doświadczoną osobą(?), czasem się tutaj pytasz, a zwracasz uwagę jakbyś była wielką alfą i omegą w akwarystyce. Szkoda tylko twoich nerwów i ciebie, jeden z forumowiczów ci pomógł i nie wiem, wytykanie błędów to oznaka radości? Aha, i jeszcze temperatura – podgrzałam, ale nie do takiego gorąca – szczegóły znam ja sama, nie są ci potrzebne. Najważniejsze jest to, że źródło choroby zostało unicestwione, wszystkie rybki pływają i mają się dobrze, podawanie przykładu z mojej potyczki jest jak gardzenie, mam nadzieję, że nie lubisz tego robić. Uczymy się na błędach. Jakoś parka ramirez u ciebie umarła, jest to przykład doświadczenia? Czyli jednak nie jesteś alfą i omegą, to po co się kompromitujesz?
   P.S Hmm, nie wiem jak pomóc koleżance w leczeniu pyszczaka. Pomożesz?
   Oczywiście pytanie retoryczne 🙂

  10. Asia

   Ekhm, skąd wniosek, że uważam się za alfę i omegę? Nic takiego nie napisałam, nikomu nie doradzalam tylko i wyłącznie pytałam. Sama chciałaś mi pocisnac w pierwszym Twoim eseju, a to co napisałam odnośnie Twojej osoby było zapozyczone z Twojego posta pod neonami, przecież wiesz, że tak napisałaś to po co zmieniać wersję? Nie czuję się autorytetem akwarystycznym i nigdy tak się nie zachowalam ale moim skromnym zdaniem jak leczyć ospe rybią to wiedzieć powinien każdy kto ma jakiekolwiek akwarium. To też nie życzę sobie by osoba która sama jest niedoinformowana udzielała mi rad (bo przez takich mądrych popełniłam bład), dodatkowo spekulowala na temat jaką osobą jestem. Jak mówiłam rad akwarystycznych nie udzielam więc o pyszczaki nie pytaj, możesz pytać o psy koty konie bo na tym wiem, że się znam. Pozdrawiam i powodzenia z rybciami :*

  11. UlaUlaśka

   Asia, nie rozumiem cię.. jeśli uważasz, że ten ,, pocisk” miał ciebie zgasić i odebrałaś to inaczej, to serdecznie przepraszam, lecz w połowie odpowiedzi do twojego pytania doradziłam ci jakie ryby możesz hodować z danio.. co prawda nigdy nie miałam danio w swoich akwariach, ale wystarczą mi informacje z tego serwisu. Powodem jest też stale ciepła woda w moim akwarium, nawet bez grzałki, po prostu nie mam możliwości hodowli tych rybek.. mam nadzieję, że rady wymienione poniżej w mojej odpowiedzi na Twoje pyt. ci pomogą.
   Powodzenia

  12. Asia

   Ulu moja droga przeczytaj od początku wszystko jeszcze raz ( nigdzie nie pytałam co mogę z nimi trzymać) pisałaś o moich wcześniejszych wypowiedziach nie wiem skąd masz tę informację Ale nigdy wcześniej nie udzielalam się na forum. Twój post był delikatnie mówiąc nie miły i uszczypliwy więc jaki wniosek miałam wyciągnąć? Dobra dobra to już nie ma znaczenia, więcej tego tematu nie zamierzam poruszać 🙂

 22. Asia

  Hej hej czy mógłby ktoś odpowiedzieć na pytanie czy danio czerwone mogły doprowadzić do śmierci ramirezek?

  Odpowiedzi: 11
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Nie.
   Poza tym Danio kompletnie nie pasują do Ramirezek pod wzgl. warunków temperaturowych.

  2. Asia

   Wiesz może i nie pasują ale jak widziałam minę chłopaka który uważał że zrobił mi świetny prezent nie mogłam kazać mu odnieść do sklepu w którym i tak by ich nie wzięli. Mam stałą temp 24 więc raczej tragedii nie ma… Zważywszy na to że od czasu posiadania danio ramirezy polegly niestety.

  3. Wlodi13

   Ramirezki najlepiej 26-28°C,
   jednak one są b.wrażliwe na niewłaściwe warunki wody (pH, GH, KH) i z pewnością to było przyczyną ich śnięcia.

  4. UlaUlaśka

   Hej. Śmierć rybek była pewnie spowodowana niewłaściwymi pH, KH, GH oraz temp. wody, ramirezy najlepiej czują się w wodzie 25-28 stopni, danio czerwone (jak większość danio) są zimnolubne i dłużej żyją w wodzie 18-24 stopni. Ramirezy są mniej odporne na zmiany parametrów wody, nagłe zmiany temp., bardziej podatne na choroby, itp. itd. Pomimo tego, te dwa gatunki ryb nie mogą żyć razem, nie dość, że pomieszałaś biotopy, albo ktoś ci namieszał, to jeszcze nie potrafisz zapewnić im odpowiednich warunków życia…
   Nie mam zamiaru krytykować ani wytykać błędów, gdyż nienawidzę tego robić, ale zanim chcesz nabyć jakąkolwiek rybkę, musisz o tym poczytać i nabrać informacji, uwierz, to się bardzo przydaje nie tylko w przypadku akwarystyki, ale terrarystyki, lub nawet hodowania psów czy kotów. Uczymy się przez całe życie, a zdobyte informacje wykorzystujemy. To niby taka prosta gadka, lecz jednak przydaje się, a znajomość wymogów dla ryb jest podstawą, właśnie ten serwis jest przeznaczony na pomoc niedoświadczonym ze strony bardziej doświadczonych w celu podawania informacji na temat rybek. Mam poradę – możesz dokupić bardziej wytrzymałe ryby, np. razbory, neonki, bystrzyki o podobnych wymaganiach tzn. parametrów wody, wystroju zbiornika, itd. O razborkach nie ma już o czym dyskutować, zdechły, czyli odpowiedziały ci na nieodpowiednie warunki i cię ostrzegły. Dziwię się, że od momentu kiedy wpuściłaś danio do zbiornika ramirezy po jakimś czasie poległy.. jest to sensowne, w końcu pielęgnice są niezwykle wrażliwe na różne czynniki w akwarium..
   pozdrawiam

  5. Asia

   Może się nie zrozumieliśmy… Ramirezy były u mnie ponad rok, nigdy nie chorowaly ani nie zachowywały się dziwnie. Nie było w czasie gdy padły złych parametrów bo sprawdzałam, dlatego też zapytałam o danio które pojawiły się nieplanowane, co też skutkowało tym, że to one miały się dostosowac. Uwazam, że pisanie esejów na temat wiedzy ogólnej osoby która zadała konkretne pytanie jest słabe. Btw osoba która nie lubi „pouczać” tego nie robi a odpowiada prosto na proste pytanie 🙂

  6. Wlodi13

   hmmm… dziwna sprawa z tymi Twoimi rybkami…
   A proszę, odpowiedz, jakie duże akwarium masz i jakie jeszcze inne rybki? Rozumiem że były 2 Ramirezki, ile tych Danio Czerwonych i czy coś jeszcze w baniaczku.
   Nie wiem jak często robisz podmiany wody, bo na razie jedynym sensownym wytłumaczeniem jest zbyt duże stężenie azotanów lub Ramirezki mogły czymś się zarazić od Danio – jakie były objawy podczas ich śnięcia, jakieś zmiany na ciele, czy miały apetyt, zdrowe odchody…
   Mimo wszystko 24°C to trochę za chłodno dla Pielęgniczek, ale piszesz że były już u Ciebie przez rok, ciekawy przypadek…

  7. Asia

   Były rok może nawet dłużej, miałam też od tej pary trzy razy potomstwo… Objawów brak poważnie dlatego zapytałam bo to jedyna zmiana jaka zaszła… A temp się waha i podałam obecną 24 grzałka jest z termostatem nastawiona na 25 temp obniża się czasem bo lubię jak jest chłodno w mieszkaniu. Co do ramirez nie było objawów normalnie jadly pływały itd przed wyłączeniem światła, rano jak włączyłam były martwe… Najpierw padło na samca a trzy dni później samiczka.

  8. Asia

   Pytałeś o to jak to wszystko wygląda więc:
   * akwarium aquael profil 112l oświetlenie moduł T5 fabrycznie w pokrywie dokupiłam drugi taki sam więc 2x T5 (czyli dwie świetlówki 24W)
   * filtr wewnętrzny aquael fan 2 plus
   * grzałka aquael gold 100W z termostatem (pani w sklepie bardzo chwaliła więc chyba jakaś cudowna)
   *na średnio 4-5h dziennie włączam dodatkowe napowietrzanie z kamienia…
   Podmiana wody srednio raz w tyg chciaż czasem co półtorej gdy niestety nie mam czasu.

   podłoże piasek dekoracja: rośliny kamienie i kokos.
   do wody co kilka dni profilaktycznie sól akwariową szczerze powiem że na oko 😀

  9. Wlodi13

   Normalnie szok! Nie mam kompletnie pojęcia co mogło być przyczyną, no przecież Danio ich nie „zagryzły”, to niemożliwe, tym bardziej że Ramirezki nie pozwoliłyby sobie, przecież to Pielęgniczki – u mnie w akwarium z innymi gatunkami to one rządzą, bardziej one zaczepiają.
   Taka nagła śmierć musiała być skutkiem jakiegoś zatrucia, ale jakiego……???
   Czyżby zaznały takiego stresu nowego towarzystwa??? Nie potrafię odpowiedzieć 🙁

  10. Asia

   w kolejnym poście jest obsada, pomyliłam się i nie tu kliknęłam, przepraszam za zrobienie burdelu na forum 🙂

  11. Zbyszek

   Chwilowo bez komentarza

 23. Krzysiek

  Czy można trzymać Danio z Prętnikiem Karłowatym? Jakie inne ryby do nich pasują? Mam 72 L akwarium.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jak najbardziej tak, mała grupka Danio (6-8 szt.) do tego parka Prętników (nie więcej), chociaż w tym zestawieniu zakres temperatur ogranicza się od 22-24°C, należy na to zwrócić uwagę. Zawsze warto mieć jakieś rybki denne, które będą zjadały opadający pokarm – np. Kiryski.

  2. UlaUlaśka

   Jest u ciebie pewien problem. Zwróć uwagę na temperaturę dla danio i dla prętników. Jak większość ryb guramiowatych, temp. w zbiorniku musi wynosić od 24-27 stopni. Dla danio, odpowiedź masz powyżej na tabeli podsumowującej warunki dla nich.Twardość wody dla danio – 5 – 20 dGH. Prętniki – 2-18 dGH. pH zapewne już znasz. Dwa miesiące minęły, może już to zorganizowałeś, nie wiem, możesz jeszcze poczytać o tym wszystkim, akwarystyka to nie zwykłe trzymanie rybek w akwarium, bo wiedza jest najważniejsza

 24. Sandra

  czy danio mogą być w akwarium z gurami dwuplamistymi

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Mam danio oraz guraminy i bardzo ładnie razem za sobą żyją, jeszcze kirysy do tego i wszystkie poziomy akwarium za pełnione

 25. Marta

  Witam, mam w akwarium 8 szt Danio czerwonego, wszystkie 7 pływa przy tafli i zachowuje się jakby miały ADHD. Natomiast jedna z nich cały czas jest przy dole akwarium i chowa się za roślinami. Ja mam wrażenie jakby miała duży brzuszek ale nie mam co do tego pewności. W stosunku do reszty jest ciut grubsza. I teraz nie wiem czy ciężarna czy chora? Od trzech dni zachowuje się dziwnie, w sensie że nie podplywa nawet na górę i jest mega spokojna.

  Odpowiedz
 26. Marta

  Witam, mam w akwarium 8 szt. Danio czerwonych i dzisiaj zauważyłam że jedna z rybek pływa bardzo wolno i tak jakby była „przetracona”. Ogólnie chodzi mi o to że wszystkie Danio maja ogon w linii prostej, a ta jedna ma ogon opuszczony i pływa tak jakby miała pod górkę… Nie wiem co się z nią dzieje? Ktoś jakąś sugestie, pomysł? Z góry dzięki.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Czarek

   Myślę, że to może być posocznica, znajdź inne objawy tej choroby w necie i porównaj ze swoją rybką. Ciężko wyleczyć, ale możesz spróbować kąpieli w chloramfenikolu 80mg/litr w oddzielnym zbiorniku

 27. Justyna

  Witam! Mam mały problem. Mam zbiornik 35l i mam w nim bojownika i 3 molinezje. Ostatnio w ramach prezentu urodzinowego dostałam 6 neonów i 6 Danio, w związku z czym na szybko kupiłam 60l. Na więcej nie mam miejsca pomimo najszczerszych chęci. Obecnie ryby są w 35l, ale widzę że jest im tam ciasno, ale akwarium większe dojrzewa. Pytanie: czy mogę jakoś przyspieszyć dojrzewanie akwarium? Co będzie mniejszym złem: wpuszczenie do niedojrzałego akwarium ryb czy czekać i trzymać je w 35? Bojownik jeat baaardzo spokojny, w akwarium małym nie zauważam żadnych ataków między sobą.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrw

   Ja mogę napisać jak dawno temu musiałem na gwałt przenosić rybki do większego akwarium, ale zaznaczam, że jest to mało profesjonalne… Otóż przelałem większość wody z małego akwarium do nowego, przełożyłem stary filtr bez czyszczenia itd, nowy większy filtr, gąbki i inne wkłady wypłukałem porządnie w wodzie ze starego akwarium, to samo z podłożem. Przełożyłem roślinki i resztę, a na końcu rybki. W pierwszym dniu miałem w około 25% zbiornik wypełniony wodą, codziennie dolewałem po kilka litrów nowej, odstanej wody aż do 100%. Na szczęście miałem mało rybek więc się jakoś pomieściły przy minimalnej głębokości. W wyniku całej akcji nie było żadnych strat w rybkach ani roślinach. Jeśli nie musisz się śpieszyć z przekładaniem to może warto zaczekać, może niech wypowiedzą się mądrzejsi ode mnie 🙂

 28. Daniel

  Czy razem z para barwniakow moge trzymac około 10 sztuk danio? akwarium ma 60 litrów.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Dla barwniaków (czerwonobrzuchy czy szmaragdowy) 60L jest za małe.

 29. Patryk

  Witam mam w akwarium 100l 6 danio zebra jedna z samic pływa z wielkim brzuchem ok.6 tygodni i nie składa ikry a mam dwa samce dlaczego już zgupiałem.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. igor

   ojoj to masz problem ta twoja ”ciężarna” samica ma jakąś z tych chorób Rozdęcie – Malawi bloat
   Hexamitoza
   Posocznica – Puchlina wodna
   Ichtiosporidioza
   Spironukleoza – wiciowce
   Zaparcia
   Choroba gazowa
   Mykobakterioza – rybia gruźlica
   Zapalenie przewodu pokarmowego
   Kapilarioza

  2. Stachu

   ale większy niż u przeciętnej samicy?

 30. Docia

  Witam, od niedawna mam założone akwarium a w nim rybki Danio 5 szt-zebry. Jednej z rybek na grzbiecie zrobił się zielony pasek. Czy zmiana koloru świadczy o jakimś stanie lęku, czy strachu? może to przez zmianę otoczenia ?

  Odpowiedz
 31. Adam

  Witam, mam 5 danio czerwonych oraz 5 płatek i kilka krewetek red cherry. Na początku było 25 małych krewetek i kilka dużych. W tej chwili z krewetek zostały tylko te duże . Może ktoś by mi doradził czyja to sprawa ;).

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Majka

   Obstawiałabym na danio. Te diabły są strasznie ruchliwe. Nie raz mi obskubały moje ryby na śmierć… ale podstawowe pytanie: Ile litrów ma twój baniak?

 32. Wera

  Na próbę kupiłam sobie trzy danio, jak się okazało samca samicę i mniejszego samca z dłuższymi płetwami. Niestety w akwarium następnego dnia (dzisiaj) znalazłam prawie martwego małego samca, bez płetwy ogonowej, z dwoma ranami. Zauważyłam również, że te dwa danio mi oskubały gupika :/. Teraz mam dylemat czy sobie odpuścić gupika czy pozbyć się danio.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrw

   Bo te dania to takie aparaty. Ja na początku przygody z rybkami kupiłem kilka danio to mi goniły wszystkie mniejsze rybki, wiec się ich pozbyłem. Z resztą gupiki i danio to inne biotopy, trochę inne wymagania dot. wody itd

  2. Mint

   Moje Danio malabarski także rozprawilo się w sposób bezwzględny z jednym z głupików. Natomiast nie mają problemu z obecnością tych osobników z mnieszych gatunków (posiadam głupiki i neony), które wraz z nimi dorastały.

  3. Art

   Posiadałem 8 danio z platkami i krewetkami red cherry.Nigdy nie zaobserwowałem żeby kogoś atakowały.Dodatkowo platki i krewetki mnożyły się na mase.Akwarium byo roslinne posiadało wiele kryjówek.

 33. mareczek obereczek

  Możecie mi powiedzieć czemu jeden różowy danio obgryzł ogon danio zielonego.

  Odpowiedz
 34. Karolina

  Witam moje danio które były zielone nagle zmieniły kolor na niebieski czy to normalne. Różowe danio jest ciągle takie samo. Ale wszystkie pływają przy powierzchni nie tak jak kiedyś po całym akwarium. Co się dzieje

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Nic się nie dzieje. Też się zdziwiłam kiedy zobaczyłam danio, które było zielone zmieniły się na niebieskie.To nie żadna choroba, nie ma się o co martwić, a po drugie – tak danio pływają przy powierzchni to też norma 😉

 35. Iga

  Mam akwarium od niecałego tygodnia i mały „problem” z narybkiem. Dziś zauważyłam małe rybki pływające po akwarium i nie bardzo wiem co z tym zrobić. W hodowli rybek jestem bardzo początkująca, nie wiem nawet co to za rasa. Mam 8 danio zebra, 2 danio lamparcie, 2 molinezje(parka), 2 gurami(parka) 3 kiryski płci nieznanej, 1 samiec bojownika + 2 samiczki, to samo z głupikami. Dodam jeszcze, że małe rybki mają kolor żółty i raczej pływają po dnie. Na razie rybki odłowiłam i wpuściłam do słoika. Proszę o pilną pomoc

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. di

   Proponuję jutro z rana wizytę w sklepie zoologicznym w celu zakupu kotnika i jakiegoś jedzenia, bo w słoiku rybki długo nie pożyją – brak filtracji, napowietrzenia. Rybki przerzucić do kotnika, karmić jakimś pokarmem mieszanym, drobnym i czekać, co z nich wyrośnie. Może jakaś ryba Ci schudła niespodziewanie, to pewnie ona odpowiada za zamieszanie 😉

  2. rrrrrrrw

   Jeśli masz akwarium tylko kilka dni, to najprawdopodobniej są to molinezje, ewentualnie gupiki, bo one są żyworodne, widocznie kupiłaś już ‚zaciążoną’ rybkę. Jeśli masz jakieś wieksze akwarium a w nim dużo roślin, to wpuść je z powrotem do akwarium, będą chować się między roślinami przed dorosłymi, większość powinna przeżyć. W słoiku mają mniejszą szansę na przeżycie, bo zapewne nie masz tam filtra, grzałki itd, już pomijam niekorzystny kształt słoika. Pokarm przydałby się sproszkowany, sa takie dla narybku, ewentualnie możesz jakieś płatki sproszkować.

 36. Liliana

  Mój danio ma płetwy żółte a nigdy nie ma .5 gupików 2 molinezje i kirysy i glonojad

  Odpowiedz
 37. Przemek

  Mam 10 młodych danio czerwonych w akwa roślinnym 60l, bardzo przyjemne rybki, energiczne, wszędzie ich pełno. Trzymają się głównie tafli wody, więc jak ktoś ma pustkę w górnej części to jak najbardziej polecam. Tylko, że ma to też swoje wady, podczas przycinki bardzo łatwo je złapać do siatki, bo w ogóle się nie boją i same podpływają do ręki/siatki. Super się prezentują przy słabym oświetleniu, albo jakimś z barw rgb.

  Odpowiedz
 38. Jaś

  Moje doświadczenia z Danio, nie są do końca miłe, w zbiorniku 60L miałem 4 sztuki (cieżko było odróżnić płeć) strasznie ,,ruchawe” bardzo ruchliwe, nie potrafią usiedzieć w miejscu energiczne rybki. Jeżeli ktoś oczekuje spokoju i odprężenia patrząc w akwarium to te wariaty nie są dla niego 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Ja mam trzy takie, dwa w miare spokojne a jeden największy goni mi wszystkie ryby :/

  2. Liliana

   Kup gupiki i molinezje są spokojniejsze i mogą żyć z daniami

  3. Majka11

   Ja mam Danio zielone (6) i czerwonych (6)
   Danio zielone ma długie płetwy jak samce ale jednocześnie strasznie ogromny brzuch. To dziwne jagby samiec był w ciąży. Pomocy co robić?!

 39. Przemek

  Mam stadko tych rybek w 60 litrowym roślinniaku a z nimi mieszkają krewetki 🙂 rybki rozmnażają się co chwile i mają bardzo ciekawe zachowania typu ganianie za palcem, skubanie rąk jak się wsadza do akwarium. W dodatku super się prezentują w trawniku z trawki brazylijskiej 🙂

  Odpowiedz
 40. Zuza

  Urocze rybki, miałam 4 sztuki i to były pierwsze ryby jakie kupiłam. Jest z nimi tylko jeden wielki problem – wyskakują z akwarium jak opętane, kupiłam moje pół roku temu i z 4 została 1 bo reszta powyskakiwała gdy czasem zapomniałam zamknąć otwór w pokrywie jak wsypywałam jedzenie, zdarzyło mi się to naprawdę niewiele razy, a one i tak skorzystały z okazji.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Stachu

   Częściej zakrywaj pokrywę. A jak nie masz to rób jak ja. Rozkładam dookoła akwarium miski z woda
   i rybka jak wyskoczy to do miski!

  2. rrrrrrrw

   Hehe chciałbym to widzieć na żywo haahahaha 🙂

  3. Wlodi13

   …aquapark 😀

  4. rrrrrrw

   Ciekawe, co robisz, gdy rybka wyskoczy z akwarium i później z miski? Kolejne miski na cały pokój? 😛

 41. Kamila

  Wspaniałe rybki ;D nadają się do wielogatunkowego akwarium

  Odpowiedz
 42. Aniela

  Bardzo pomocny ten opis o rybkach danio bo dzisiaj (10.08.2014) je kupiłam i razem z mamą chciałam co nieco o nich się dowiedzieć!

  Odpowiedz
 43. Linka

  Dzięki. Już do tego doszłam. Miałam dwa razy po dwa tarła i rzecz dziwna. Nie wiem dlaczego. Małe się wykluwają pływają kilka dni i nagle zdychają. Parametry wody są idealne. W ogóle się nie zmieniają, a tu taka lipa. Około 5 dni pływają, a później nagle ani jednej nie ma. A akwarium tarliskowe dla danio ma 50 L.

  Odpowiedz
 44. Asia

  Widzisz tego na pierwszym zdjęciu to jest samiec.

  Odpowiedz
 45. Linka

  Właśnie mam spory problem. Mam ich kilka i na pewno są dwie samiczki gotowe do tarła, problem znowu polega na tym, że za cholerę nie potrafię rozkminić który to samiec. Żebym przez pomyłkę nie przełożyła samicy gotowej z nie gotową.

  Odpowiedz