Danio pręgowany – zebra

Danio pręgowany - ryba akwariowa fot.imageevent.com

Danio pręgowane – czerwone - ryby akwariowe

Danio pręgowany, zebra (Brachydanio rerio) – słodkowodna, charakterystyczna i bardzo popularna w akwarystyce ryba z rodziny karpiowatych. Służy także jako organizm modelowy w badaniach nad rozwojem kręgowców.

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio Pochodzenie ryb akwariowych

Ryba pochodzi z Azji. Ten bardzo rozpowszechniony gatunek zamieszkuje strumienie i mniejsze rzeki, a także wody stojące, kanały irygacyjne i zalane wodą pola ryżowe w Pakistanie, Indiach, Bangladeszu, Nepalu i Birmie.

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Danio Lamparci - Pręgowany - ryba akwariowa, płeć

Danio – samica, samiec

Smukła charakterystyczna ryba dorastająca do ok 5 cm. Posiada ubarwienie srebrne lub złote z niebieskimi lub fioletowymi pasami wzdłuż tułowia, biegnące od głowy aż po zewnętrzną krawędź płetwy ogonowej, czasem sięgają płetwy odbytowej. Samce są odrobinę mniejsze, smuklejsze oraz intensywniej ubarwione od samic. Oprócz formy dzikiej istnieją też formy hodowlane o bardzo długich płetwach, albino. Danio lamparci (cętkowany) jest mutacją, która zachodzić może również w naturze. Danio czerwone, zielone, różowe itp. to odmiany genetyczne. Formy hodowlane są zwykle wrażliwsze od bardzo odpornej formy podstawowej.

Danio to piękna, pełna energii, a przy tym spokojnie usposobiona ryba ławicowa. Zasiedla środkowe piętra zbiornika. Najlepiej czuje się w stadku 8-10 osobników. Szczególnie zalecana początkującym akwarystom.

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio Odżywianie ryb akwariowych

Ryby karmimy pokarmem płatkowanym, uzupełniając dietę pokarmem roślinnym i zwierzęcym takim jak ochotki, wazonkowce, oczliki, larwy komarów, rozwielitki.

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio Akwarium ryb akwariowych

Dla małej grupy ok. 8-10 osobników wystarczy akwarium 60 cm długości, z dość silnym, wymuszonym prądem wody, bogato obsadzone roślinnością ale jednocześnie z pozostawioną sporą przestrzenią do pływania. Są doskonałym gatunkiem do długich i płaskich akwariów. Ryby najpiękniej prezentują się w zbiorniku z ciemnym podłożem i niezbyt mocnym oświetleniem. Ze względu na upodobanie do wyskakiwania z wody zalecane przykryte akwarium.

W akwarium ogólnym można je trzymać z łagodnymi gatunkami o podobnych rozmiarach i wymaganiach środowiskowych np. innymi karpiowatymi, kąsaczami, kiryskami, bocjami, sumikami itp..

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie tego gatunku jest stosunkowo łatwe. Akwarium najlepiej 40 l wypełnione do połowy wodą miękką lub obojętną. Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 24 – 26 stopni. Na dno odpowiednie będą szklane kule, siatka o drobnych oczkach lub spora ilość mchu (np. jawajski). Akwarium ustawiamy na parapecie wschodniego okna – tak, aby padały na nie pierwsze promienie słońca.

Na kilka dni przed tarłem ryby rozdzielamy według płci i obficie karmimy, najlepiej pokarmem żywym lub mrożonym. Do tarła stymulujemy większą podmianą (40%) świeżej, nieco chłodniejszej i dobrze natlenionej wody. O nadchodzącej porze tarła świadczy powiększony, wypełniony jajami, brzuch samicy, oraz niespokojne zachowanie samców i ogólna, wzmożona aktywność ryb. Wybraną parę umieszczamy w zbiorniku tarliskowym wieczorem, przeważnie następnego dnia następuje tarło.

W zalotach bardziej aktywny samiec, energicznie opływa partnerkę, napina przed nią płetwy, niekiedy uderza delikatnie pyszczkiem w jej podbrzusze. Zaloty poprzedzane są nieustannymi gonitwami. Jeżeli samica jest gotowa do rozrodu, partnerzy chowają się w gąszczu roślin gdzie samiec obejmuje samiczkę i po krótkim trzepotaniu się tarlaków następuje rozrzucenie ikry i jej zapłodnienie. Samiczka składa od 4 do 12 bladoróżowych jajeczek o średnicy 1.2 mm. Akt ten powtarza się wielokrotnie, aż do czasu wyczerpania się zapasu dojrzałej ikry. W zależności od wieku, samica składa od 200 do 1000 ziarenek ikry. Wszystkie gatunki danio składają ikrę niekleistą, która opada na podłoże.

Po zakończonym tarle samica jest zazwyczaj szczuplejsza. Jeśli ryby się nie wytrą odławiamy je i powtarzamy procedurę z inną parą. Dorosłe osobniki wyjadają ikrę, dlatego należy je koniecznie odłowić. Wylęg następuje w przeciągu 2 dni.

Kiedy larwy zaczynają swobodnie pływać karmimy je mikro pokarmami dla narybku a po kilku kolejnych dniach pokarmy żywe np. larwy artemii czy mikro nicienie.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Brachydanio rerio
synonim:Zebra danio
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 5 cm
Żerowanie:przy tafli wody, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 7 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:18 - 24 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena:2 - 3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Danio pręgowany – zebraPoważnie o rybach - Danio pręgowany – zebra

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 132

 1. Michał

  a na przykład krewetki red chery – 10 szt. bardzo by przeszkadzały?

  Odpowiedz
 2. Aga

  Pilne! Czy w akwa 54l litry mogę trzymać:
  8x Neon Pręgowany
  6x Kirysek Spiżowy lub 6x Kirysek Albinos
  Dodam, że jestem początkująca.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. nds73

   Bez problemu , o ile zapewnisz im odpowiednie warunki . Kiryskom na tyle drobne podłoże by mogły przeszukiwać je w celu podniesienia pokarmu a neonkom czystą wodę . Pamiętaj też że te ryby nie przepadają za zbytnio naświetlonym zbiornikiem ( chodzi o siłę światła ) . Będziesz musiała pamiętać o podmianie wody 1 raz w tyg około 30 % , gdyż ryby które wybrałaś lubią czystą wartką wodę a twój zbiornik nie jest duży . Dokonując takich podmian zapewnisz im +/- stabilne warunki fizyko/chemiczne . Pamiętaj żeby ich nie przekarmiać bo zdrowa ryba to głodna ryba . Poza tym masz 2 rodzaje ryb denne i okolice środka więc będziesz musiała używać 2 rodzajów pokarmu ( wolno opadającego drobnego ) dla neonków i ( szybko opadającego ) dla kirysków .Podawaj je w małych ilościach tak aby zdążyły wszystko zjeść ( wiadomo że pokarm nie zjedzony + odchody tworzą mieszankę chemiczną a ta psuje ci wodę ) i dlatego tak ważne są cykliczne podmiany wody . Zbiornik jest nie wielki więc zalecam filtr kubełkowy np: Unimax 250 lub podobne w celu zachowania odpowiedniej filtracji ( biologiczno-mechanicznej ) oraz zastosowanie preparatu firmy Sachem ( Stabilty ) np: 100 ml i podawanie go ( w przypadku startu/restartu zbiornika 2 nakrętki a przy podmianie wody w tygodniu 1 nakrętka ) zaraz po włączeniu filtra . Życzę miłej przygody z tym zbiornikiem .

   Pozdrawiam .

 3. Michał

  Zakładam akwarium 50x40x50 i w sklepie zoologicznym powiedzieli, że mogę kupić min 20 danio do tego akwarium, czy to prawda?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymson

   Tak to prawda możesz tyle ich trzymać ale bez innych ryb

 4. Karola

  Niby dlaczego?
  Albo kupiłeś już chore ryby, albo parametry w Twoim akwarium nie takie jak powinny…

  Odpowiedz
 5. Karola

  Śmiało możesz jeszcze coś dokupić np. danio, gupik, molinezja, platka, neon

  Odpowiedz
 6. Kuba

  Nie kupujcie danio pręgowate czerwone .giną po 2 dniach

  Kuba

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymson

   a to wina wstrzykiwania im pod skóre barwników

 7. Agata

  Witam. Posiadam akwarium 54l (60/30/30), bardzo gęsto obsadzone roślinnością, gh ok 19-20, ph 7, temp na termostacie 24 stopnie, filtr fzn2 z aquela. Jako obsadę mam 6 kirysków spiżowych i dwie samice bojownika. Był przez krótki samiec ale się nie dogadali. I moje pytanie. Jakie rybki mogę tam dołożyć? Czy danio będą ok? Jeśli nie to co innego i w jakiej ilości. Myślę już od miesiąca i nie mam pomysłu. Bojowniczki z kiryskami żyją w zgodzie.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Sądzę że tyle ryb w zupełności wystarczy żeby nie było przerybiebia. Warto próbować wpuszczać tego samca do akwarium, bo inaczej samice nie będą szczęśliwe:)

  2. Nicolas

   Witam do danio można dołożyć gupiki, molinezje, neonki. Osobiście mam taką obsadę i jest super. Pozdrawiam