Sphaerichthys osphromenoides

Gurami Czekoladowe - ryba akawriowa fot.nesihonsu.deviantart.com
 • Rozmiar: 4 cm
 • Akwarium: 60 l
 • Wymagane pH: 4.0 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 30°C
 • Biotop: Azja

Gurami czekoladowe - ryby akwariowe

Gurami czekoladowe (Sphaerichthys osphromenoides) – labiryntowa, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych.Znana również jako Czekoladowiec malajski.

Gurami czekoladowe - Sphaerichthys osphromenoides - Występowanie

Gurami czekoladowe pochodzi z Azji. Zamieszkuje mniejsze, ubogie w sole mineralne wody na Półwyspie Malajskim oraz na Sumatrze i Borneo. Występuje przede wszystkim na zalanych terenach leśnych i torfowiskach.

Gurami czekoladowe - Sphaerichthys osphromenoides - Charakterystyka i usposobienie

Gatunek osiąga 4-5 cm długości. Charakteryzuje się czekoladowo-brązowym ubarwieniem z jasnymi pasami w poprzek tułowia. Samce w dobrej kondycji mają żółto obrzeżone płetwy grzbietową i odbytową. Szczęka dolna samca jest prosta a kształt głowy bardziej szpiczasty. Samice mają nieco zaokrągloną szczękę dolną, przystosowaną do wylęgu jaj w pysku oraz krótszą płetwę grzbietową.

Tak jak inne ryby guramiowate posiadają dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt dzięki, któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym.

Mimo, że nie są rybami ławicowymi to potrzebują kontaktu z przedstawicielami swojego gatunku. Trzymane w większej grupie pokazują ciekawsze zachowania. Zalecane min. 6 sztuk. W stadzie formują się hierarchie, dominujące ryby przeganiają rywali np. w porze karmienia lub ze swoich ulubionych miejsc. Można także zaobserwować ciekawe zachowania kiedy jeden osobnik, leżąc na boku, pozwala drugiemu na dotykanie dziubkiem swojego ciała i płetw. Zachowanie takie jest całkiem bezpieczne i nie należy do rytuału godowego.

Ryby trudne w hodowli, wrażliwe na parametry wody (azotyny, wahania składu chemicznego wody) i choroby.  Reagują znacznie wcześniej na skażenia niż inne organizmy np. tracą barwy, są apatyczne, kulą płetwy.

Gurami czekoladowe - Sphaerichthys osphromenoides - Odżywianie i karmienie

Gurami czekoladowe może być z początku wybredne i nie przyjmować pokarmów suchych. Karmimy przede wszystkim pokarmami żywymi i mrożonymi np. Dafnia, Artemia, larwy.

Gurami czekoladowe - Sphaerichthys osphromenoides - Akwarium

Wymagają akwarium co najmniej 60 l, gęsto obsadzonego roślinami i z dobrą filtracją. Dobrze czują się w wodzie miękkiej i kwaśnej. W naturalnym środowisku żyją w wodzie nawet bardzo kwaśnej do 3.0 pH. Niezbędna jest cotygodniowa podmiana wody jednak nie większa niż (10-15%). Do odwzorowania naturalnego środowiska możemy użyć piaszczystego podłoża, dekoracji z gałęzi i korzeni oraz suchych liści drzew np. Dąb, Buk, Ketapang. Ryby preferują łagodny prąd wody.  Najlepiej prezentują się w niezbyt jasnym świetle.

Gurami czekoladowe można trzymać w akwarium z małymi, spokojnymi karpiowatymi np. Razbora galaxy, Razbora klinowa, piskorzowatymi np Piskorek kuhla. Nie jest wskazane trzymanie z rybami większymi i szybkimi. Może krzyżować się z Gurami czekoladowym borneańskim.

Gurami czekoladowe - Sphaerichthys osphromenoides - Rozmnażanie

Gurami czekoladowe w przeciwieństwie do innych ryb labiryntowych nie tworzy pienistego gniazda przy powierzchni wody – ikrę (samice) inkubują w pysku. Można rozmnażać je w grupie lub w parach. Zapewniając warunki w akwarium opisane powyżej, rozmnożenie nie powinno przysporzyć kłopotu. W okresie tarła, pasiasty wzór samców staje się ciemniejszy, prawie szary, samice nabierają koloru intensywnego brązu, pionowe pasy stają się niemal złote.

Zaloty rozpoczyna przeważnie samiec po czym dochodzi do aktu. Ryby obejmują się w pozycji pionowej. Tarło trwa kilka godzin. Jaja składane są na podłożu i zapładniane przez samca. Następnie samica zbiera ziarenka do pyszczka w którym dojrzewają. Samica w tym okresie bardzo mało je i przesiaduje w spokojnych częściach akwarium. Ikra w pyszczku inkubowana jest od 7 do 20 dni, po czym uwalniane jest ok 10-40 w pełni rozwiniętych młodych rybek. Po tarle rodziców odławiamy lub przenosimy narybek do innego zbiornika z wodą o takich samych parametrach.

Młode rybki są na tyle duże, że mogą być od razu karmione Artemią. Aby zachować odpowiednią jakość wody należy podmieniać codziennie ok. 10%. W celu prawidłowego rozwoju narządu oddechowego – labiryntu, akwarium powinno być przykryte pokrywą.

Ostatnio zmodyfikowano: 17 grudnia 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Sphaerichthys osphromenoides
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 60 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 22

 1. :)

  Wymagają pokrywy jak inne labiryntowc czy nie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam, oczywiście, że tak. Z uwagi na niebezpieczeństwo przeziębienia labiryntu, temperatura powietrza nad taflą wody powinna mieć zbliżoną temperaturę co woda. Dlatego pokrywy są szczególnie polecane przy hodowli ryb labiryntowych. Pozdrawiam

 2. Piskorek

  Czy mogę trzymać prętnika karłowatego w akwarium 65l z Gurami czekoladowym

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[KiedyśMichał]

   Możesz spróbować, prętniki mogą być agresywne

 3. Szczepan

  Witam czy połączenie gurami czekoladowych razem z teczanka neonowa w 112 l to dobry pomysł? Jeśli tak to po ile sztuk

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Ja bym zaproponował 8 tęczanek 2+2 Gurami i jakieś przylgi może np. 8 szt

 4. Zośka

  Czy można je trzymać ze stadkiem Kirysków Pand w akwarium 98 l?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Bez problemu ale wiesz że to ryby bardzo trudne w hodowli

 5. Maciek

  Witam. Czy mógłbym trzymać gurami czekoladowe z krewetkami sakura red?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Jacek

   Tak, krewetki na pewno będą im smakowały, ja trzymam 2 młode gupiki endlerki z krewetkami i 2,5 cm rybki na nie polują, szczególnie na młode krewetki. Nie ma rybek które by się krewetkami nie zainteresowały. Trzymając krewetki i rybki razem trzeba się liczyć , ze ryby będą „kontrolowały” populacje krewetek.

  2. Maro

   Aha. Czyli idąc tym tropem myślenia Razbort Borneańskie też będą zjadać krewetki. Co za bzdura kolego. Wszystko zależy od rozmiaru pyska ryby. Małe ryby mogą być spokojnie trzymane z krewetkami.

  3. ja

   Danio perłowy dorasta do 2,5 cm a i tak poluje na krewetki. Jeden płoszy a reszta stada wyłapuje uciekające krewetki.

 6. Robin

  Witam. Czy te rybki można trzymać z molinezjami bojownikami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Przecież ta ryba żyje w wyraźnie kwaśnej wodzie i miękkiej, a molinezja w wodzie twardej i zasadowej a dodatkowo nawet minimalnie słonej to jak je razem można trzymać. Przecież to wystarczy przeczytać jakie maja wymagania.

 7. Elwira

  Witam
  Chciałam dopytać mądrej osoby, bo sama dopiero początkuję w tej materii.
  Bardzo podobają mi się gurami, różne gatunki, czy w jednym akwarium jest możliwość hodowania wielu gatunków, czekoladowców, mozaikowych, plamistych itd. Czy ten gatunek toleruje swoje odmiany?
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Krzysiek

   Gurami jest bardzo agresywne w stosunku do innych rybek więc radzę uważać. Mi też się zachciało ich bo są piękne, ale bardzo wredne gryzą, ganiają inne rybki. Miałem akurat inny gatunek niż ten. Ale ogólnie nie polecam

  2. Marzena

   Ja mam gurami marmurkowe z innymi rybkami nie goni żadnych rybek tylko z innymi gurami walczył dlatego mam w akwarium tylko jednego i jest spokojny.Inne gurami musiałam oddać.

  3. Patryk

   Mam 260l akwarium i mam 4 rodzaje górami zawsze miałem problem z górami niebieską jedna z dwóch zawsze zdychala nie wiadomo czemu ale są ogólnie rybami nie śmiałymi to fakt lubią gonić się po akwarium ale na zasadzie pokazania swojego ja z electro Blu mają dobry kontakt chodź mówiono mi że są agresywne te ryby i mogą terytorialnymi być tak naprawdę każda ryba jest inna i to zależy czy będzie dużo miejsc do krycia się:) i powinno być dużo roślin nawet takie która nie pasują też są dobre

 8. Filip

  Czy te rybki jedzą coś innego oprócz jedzenia mrożonego i żywego ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Cyprian

   U mnie jedzą grindala z własnej hodowli, liofilizowaną artemię a najbardziej ku mojemu zaskoczeniu zajadają się płatkami marki Omega-One. Lubią też podskubywać liofilizowaną rozwielitkę i ochotkę ale do niej nie są jakoś przekonane chodź i to jedzą. Także u mnie z apetytem u czekoladowców nie jest źle 😉

  2. Cyprian

   U mnie jedzą też płatki i liofilizowane 😉

 9. Igor

  Wygląda na piękną rybcie…

  Odpowiedz