Kirysek Julii – Kirysek nakrapiany

Kirysek Julii - Corydoras Julii fot. seriouslyfish by Enrico Richter

Kiryski Julii - ryby akwariowe

Kirysek Julii, Kirysek nakrapiany (Corydoras Julii) – niewielki gatunek ryby akwariowej z rodziny kiryskowatych.

Ryba akwariowa Kirysek Julii – Kirysek nakrapiany - Corydoras julii Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Gatunek występuje w dolnej części dorzecza Amazonki w północno-wschodniej Brazylii w stanach Para, Maranhao, Piaui i Amapa. Odnotowany w systemach rzecznych rios Guama, Maracana, Morcego, Parnaiba, Piria, Caete, Turiacu i Mearim. Zamieszkuje małe kanały, cieki wodne, baseny i zalewiska leśne.

Ryba akwariowa Kirysek Julii – Kirysek nakrapiany - Corydoras julii Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Osiąga do 5.2 cm. Ciało jasnożółte – słomkowe lub kremowe, u góry przechodzi w brąz. Podbrzusze białe lub bladoszare. Na ciele bardzo liczne niewielkie plamki, które z czasem mogą się też nieznacznie łączyć ze sobą, jednak nie tak jak u Kiryska trójpręgiego (Corydoras trilineatus) gdzie plamki tworzą wyraźne linie. Także czarny pas na boku ciała jest bledszy i nie wychodzi tak daleko w kierunku głowy. Kirysek Julii jest znacznie rzadziej spotykany w handlu, w większości przypadków kiryski sprzedawane w sklepach pod nazwą Julii okazują się kiryskami trójpręgimi. Rozróżnienie tych dwóch gatunków (szczególnie młodych) bez informacji na temat ich pochodzenia, może być trudne. Płetwa ogonowa i odbytowa nakrapiane. Na górze płetwy ogonowej czarna plamka.

Samice są przeważnie bardziej krępe, szersze – jest to najlepiej widoczne, kiedy patrzymy na ryby z góry. Samce mniejsze i smuklejsze, u dorosłych końcówki płetw są ostrzej zakończone.

Kiryski julii to spokojne, ławicowe ryby. W naturze pływają w dużych grupach, wspólnie przeczesują piaszczyste podłoże. W warunkach domowych zaleca się trzymanie min. 6 osobników, preferowane 10 i więcej. W większej ilości są odważniejsze, wykazują większą aktywność i pokazują bardziej naturalne zachowania.

Tak jak inne kiryski, nie posiadają łusek, ich ciało pokryte jest dwoma rzędami płytek kostnych. Pierwsze promienie płetw piersiowych i grzbietowej są twarde i ostre – należy zachować ostrożność przy odławianiu, gdyż mogą łatwo zaplątać się w siatkę lub boleśnie ukłuć.

Posiadają dodatkowy narząd oddechowy – zmodyfikowane jelito, dzięki któremu mogą pobierać powietrze atmosferyczne znad tafli wody. W akwarium często gwałtownie podpływają do powierzchni, aby nabrać powietrza, co jest zupełnie normalnym i naturalnym zachowaniem.

Ryba akwariowa Kirysek Julii – Kirysek nakrapiany - Corydoras julii Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne. W naturze odżywiają się małymi robakami, skorupiakami, insektami i materią roślinną. W akwarium nie są kapryśne i chętnie zjadają pokarmy suche, mrożone czy żywe. Na co dzień można podawać im dobrej jakości pokarm suchy opadający na dno, uzupełniany roślinnym, mrożonym lub żywym np. dafnią, wodzieniem, grindalem, tubifexem.

Ryba akwariowa Kirysek Julii – Kirysek nakrapiany - Corydoras julii Akwarium ryb akwariowych

Dla niewielkiej grupy kirsyków julii wystarczy 45 l akwarium. Najlepiej będą się czuły w zbiorniku biotopu Amazonki. Jako podłoża najlepiej użyć miękkiego piasku, na którym ryby nie pokaleczą sobie delikatnych wąsików i brzuszka, chętnie będą go też przesiewały w trakcie poszukiwania pokarmu. Do dekoracji nadadzą się suche korzenie, poskręcane gałązki i liście np. buku, dębu, ketapangu, będą one oddawać do wody pożądane garbniki i zabarwią wodę na kolor słabej herbaty. Wodę dodatkowo można przefiltrować przez torf. Światło nie powinno być zbyt jaskrawe. Rośliny w naturalnych siedliskach nie występują.

Są rybami wrażliwymi na zanieczyszczenia wody – wymagają regularnych podmian i oczyszczania podłoża. Ich wąsiki narażone są na infekcje poprzez częsty kontakt z rozkładającymi się, gnijącymi szczątkami (siedlisko bakterii).

Gatunek pokojowo usposobiony. Może być łączony z małymi karpiowatymi, kąsaczowatymi, labiryntowymi, pięlęgniczkami i łagodnymi sumami np. z tetrami, razborami, danio, gurami. Nie będzie dobrym towarzystwem dla dużo większych i agresywnych gatunków. Będą też wyjadały ikrę i narybek współmieszkańców.

Ryba akwariowa Kirysek Julii – Kirysek nakrapiany - Corydoras julii Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie podobne jak u innych kirysków. Zbiornik tarliskowy powinien mieć min. 45 cm długości. Na dno można rozsypać piasek, ale nie jest to konieczne. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy. Optymalne parametry wody do rozrodu to 6.5 pH i temperatura ok. 23-24°C. W celu zmniejszenia pH możemy przefiltrować wodę przez torf lub rozcieńczyć z wodą demineralizowaną. W zbiorniku umieszczamy kępy drobnolistnych roślin np. mchu lub sztuczne mopy akwarystyczne.

Na każdą samiczkę powinno przypadać 2-3 samczyków. Ryby przed planowanym tarłem częściej karmimy żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samice będą wyraźnie grubsze (pełne jaj) należy wykonać dużą podmianę (ok. 50%) chłodniejszej wody oraz zwiększyć napowietrzanie i cyrkulację. Proces ten powtarzamy codziennie do czasu wystąpienia tarła.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że wiele gatunków ryb rozmnaża się sezonowo. Jeżeli kiryski nie będą chciały wytrzeć się latem, spróbujmy zimą. Ponadto wskazana jest cierpliwość, bo niektóre gatunki późno osiągają dojrzałość płciową. Warto próbować różnego podejścia tj. podmian o różnej porze dnia, zwiększenie napowietrzania, zmiana temperatury itp.

Zaloty zaczynają samce, ganiają samiczkę po całej długości akwarium. Po kilku dniach następuje zamiana ról i krótko po tym dochodzi do tarła w typowej dla kirysków pozycji T – samiec pod kątem 90° do samicy obejmuje płetwami piersiowymi jej głowę i uwalnia do jej pyszczka mlecz. Samiczka wypuszcza już zapłodnione jajeczka (2-4) do koszyczka utworzonego z płetw brzusznych, po czym odpływa i składa je w wybranym miejscu np. na płaskim kamieniu, szybie akwarium czy wśród drobnolistnych roślin. Sytuacja powtarza się wiele razy i w sumie trwa jakieś 2-3 godziny. W całym cyklu dorosła samica jest w stanie złożyć ok. 100-150 ziarenek ikry.

Po tarle dorosłe należy odłowić lub przenieść ikrę do osobnego akwarium. Jaja łatwo pleśnieją, trzeba bacznie obserwować i usuwać każde zepsute ziarenko. Można również do wody dodać kilka kropli błękitu metylowego.

Wylęg, w zależności od temperatury, występuje po 3-5 dniach. Początkowo larwy konsumują pokarm ze swoich woreczków żółtkowych. Po tym okresie można zacząć podawać im najmniejsze pokarmy np. larwy solowca, nicienie mikro.

Narybek do prawidłowego rozwoju wymaga czystej, natlenionej wody i wydaje się mniej podatny na choroby, gdy jest chowany na cienkiej warstwie piasku.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Corydoras julii
synonim:Leopard cory
Rodzina:Kiryskowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 5.2 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia10 lat
Akwarium:małe, średnie
min-pojemność:40 l
min-długość:45 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:23 - 26 °C
pH:5.5 - 7.5 pH
twardość:2 - 25 ºdGH
Cena:6 - 8 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Kirysek Julii – Kirysek nakrapianyPoważnie o rybach - Kirysek Julii – Kirysek nakrapiany

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 6

 1. Tonia

  Czy pojedynczy kirysek Julii będzie bardzo nieszczęśliwy, jeśli za towarzystwo będzie miał tylko 6 kirysków malutkich? Będą się razem trzymać?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. krib

   Będzie uważał je za swojaków. Ja mam podobną sytucją z dwoma kiryskami pstrymi, które dołączyły do sześciu „spiżowców” i tworzą wspólną grupę. Szkoda, że masz tylko jednego, ale samotny nie będzie.
   Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby za współmieszkańców miał całkiem inne ryby np kąsaczowców lub karpiowate.

  2. Tonia

   Dziękuję za odpowiedź. Obsadę mam stałą, na stadko kirysków julii nie ma u mnie miejsca. Ale jeden dużej różnicy nie zrobi. Tylko zastanawiałam się czy z uwagi na różnice w rozmiarze (Juli jest dwa razy większy od malutkiego) one będą się razem trzymać. Choć w zasadzie moje 6 kirysków malutkich nie trzyma się w grupie. Są zawsze rozproszone po całym akwarium.

 2. Sebastian

  50% podmiana wody codziennie? Czy to nie spowoduje że woda będzie po kilku dniach całkowicie surowa?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Woda do podmiany powinna być chłodniejsza o kilka stopni, ale jej parametry muszą być zbliżone do tej z akwarium tarliskowego. Jeżeli po kilku dniach nie dojdzie do tarła najlepiej zrobić przerwę i spróbować innego podejścia.

  2. Sebastian

   Rozumiem. Dzięki!