Corydoras hastatus (Eigenmann & Eigenmann, 1888)

Kirysek Karłowaty - Sierpoplamy - ryba akwariowa fot.hobbykwekers.nl
 • Rozmiar: 2.4 cm
 • Akwarium: 30 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 20 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Kiryski karłowate – sierpoplame - ryby akwariowe

Kirysek karłowaty, Kirysek sierpoplamy (Corydoras hastatus) – jeden z najmniejszych przedstawicieli rodziny kiryskowatych.

Kirysek karłowaty – sierpoplamy - Corydoras hastatus - Występowanie

Ameryka Południowa. Zamieszkują mniejsze, zarośnięte wody płynące w dorzeczu Amazonki w Brazylii i w dorzeczu rzeki Paragwaj.

Kirysek karłowaty – sierpoplamy - Corydoras hastatus - Charakterystyka i usposobienie

Dojrzała samica osiąga długość 3 cm, samiec 2.5 cm. Kiryski karłowate charakteryzuje ciemna, bardziej lub mniej wygięta, sierpowata plama znajdująca się u nasady ogona. Płeć ryb trudna do odróżnienia. Samice zwykle bardziej zaokrąglone i większe od samców ( różnice bardziej widoczne patrząc z góry). Bardzo spokojny gatunek, stadny, ładnie trzyma się ławicy. Zalecane minimum do akwarium to 4-6 sztuk, preferowane 10 i więcej. W grupie są bardziej śmiałe, efektowniej wyglądają oraz prezentują ciekawsze zachowania. Co ciekawe w przeciwieństwie do innych kirysków chętniej pływają w środkowych partiach akwarium i mogą przyjmować pokarm pływający w toni. Zarówno ich wygląd jak i zachowanie przypomina niekiedy tetry.

Kirysek karłowaty – sierpoplamy - Corydoras hastatus - Odżywianie i karmienie

Mogą być karmione rozdrobnionym pokarmem suchym, żywym lub mrożonym.

Kirysek karłowaty – sierpoplamy - Corydoras hastatus - Akwarium

Akwarium min 30 l gęsto obsadzone roślinami, wyposażone w dobry filtr, ponieważ ryby są wrażliwe na duże stężenia azotanów. Kiryskom należy zapewnić miękkie podłoże. Najlepiej sprawdzi się piasek, który chętnie przesiewają w poszukiwaniu jedzenia. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Do zacienienia stref pomocne będą np. rośliny pływające. Może być trzymany wyłącznie z niewielkimi, spokojnymi rybami. Przez duże ryby jak np. Skalar, może zostać zjedzony. Idealnym towarzystwem będą krewetki karłowate np. red cherry lub małe razbory.

Kirysek karłowaty – sierpoplamy - Corydoras hastatus - Rozmnażanie

Akwarium tarliskowe powinno mieć ok 20 l, piaszczyste podłoże, niewielki filtr gąbkowy oraz drobnolistne rośliny np. java moss. Odpowiednia temperatura wody to 25-28°C, ph – 6.5. Wodę filtrujemy przez torf. Na każdą samicę powinno przypadać 2 samców. Kiryski przed planowanym tarłem karmimy zróżnicowanym pokarmem żywym i mrożonym. Kiedy samice są wyraźnie pełniejsze, robimy dużą podmianę wody (50%-70%) – chłodniejszej o ok. 1-2°C . Zwiększamy przepływ wody i silnie natleniamy. Procedurę powtarzamy przez kilka dni do czasu pojawienia się ikry.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że wiele gatunków ryb rozmnaża się tylko sezonowo tak więc jeżeli latem nie uda nam się ich rozmnożyć poczekajmy do zimy i spróbujmy znowu. Pewne gatunki osiągają dojrzałość płciową po kliku latach. Decydujący może być również czas podmian wody, jej natlenienie itp. Wskazana cierpliwość. Jeżeli nie uda się od razu to warto spróbować innego sposobu.

W czasie tarła Kiryski Karłowate są bardziej aktywne. Samce ganiają za samicami aż dochodzi do aktu. Samica pobiera od samca nasienie, którym zapładnia ikrę. Następnie szuka w akwarium dogodnego miejsca do jej złożenia. Kiryski karłowate często przyklejają ikrę w miejscach z silnym prądem wody. Po zakończonym tarle dorosłe należy odseparować. Do zbiornika z ikrą warto dodać kilka kropel błękitu metylenowego, częściowo zapobiegnie to pleśnieniu ikry. W tym celu można także włożyć kilka szyszek olchy a niektórzy hodowcy używają nawet niektórych gatunków krewetek, które wyjadają tylko tą zepsutą ikrę np. popularna krewetka red cherry.

Wylęg trwa 3-5 dni. Narybek karmimy mikro-pokarmami do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować larwy artemii. Zaobserwowano, że młode kiryski są mniej podatne na infekcje przy stosowaniu piaszczystego podłoża.

Ostatnio zmodyfikowano: 4 października 2016 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Corydoras hastatus
 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 30 l
  • min-długość: 30 cm
 • Orientacyjna cena: 5 - 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 28

 1. konrad

  gdzie je można kupić?

  Odpowiedz
 2. marci akwa

  CZY JAK KUPIE AKWARIUM 960L TO ILE MOGĘ MIEĆ TO MOJE ULUBIONE RYBKI I CHCĘ IM ZAPEWNIĆ JAK NAJLEPSZE

  Odpowiedz
 3. Sidney

  Kupiłem je bardziej do czyszczenia, ale bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Potrafią się świetnie bawić i gonić. Czasami pływają w toni. Wystrzeliwują często do powierzchni (jak rakieta). Trzeba uważać ma NO, ale gorąco polecam do akwa z małymi rybkami.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. IWONA

   Witam
   Gdzie kupiłeś ?
   Szukam od dawna i nic.

 4. Radek

  Czy kiryski w akwarium 49 litrów z naturalnym żwirem rzecznym o gradacji 3-5 mm będą się dobrze czuły? Czy trzeba dla nich zrobić chociaż niewielką plażę z piasku?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky

   Niestety kiryskowate nie czują się za dobrze bez piasku, ich wąsiki są bardzo delikatne.

 5. Grzes

  Wszystko super, to piękne rybki tylko ze nie sposób je kupić ta odmianę w Polsce niestety

  Odpowiedz
 6. Lena

  Czy Kiryski Karłowate mogą żyć z Bystrzykami Amandy?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wiktorek :]

   Dla potomnych : oczywiście

 7. Urszula

  A czy moga życ z Welonkami?

  Odpowiedz
 8. Tonia

  Mam 6 sztuk, od kilku tygodni, razem z 7 razborami espei i 2 krewetkami amano w 54l. Super towarzystwo! Nikt, nikomu nie wchodzi w drogę. Kiryski są urocze, bezkonfliktowe – jak to kiryski, pływają w luźnej grupie. Głównie przy dnie, ale sporo też w toni wodnej. Apetyt im dopisuje, jedzą zarówno suche pokarmy jak i mrożone. Jak dotąd jeszcze się nie wytarły. A bardzo bym sobie tego życzyła. Polecam do niewielkich akwariów. Kochane, pocieszne małe rybki.

  Odpowiedz
 9. Sławek

  Cześć. Mam małe 25 litrowe akwarium i chodzi mi po głowie taka obsada:
  5 hastatusów, harem 2+1 dario dario i może jakieś otoski. Nie będzie tłoku?

  Odpowiedz
 10. Łukasz Akwarysta

  Myślę od dłuższego czasu nad założeniem małego akwarium ok. 40-50l. Chciałbym do niego stadko 10 sztuk tych kirysków i jeszcze jakieś drobne rybki. Mogą być neonki Simulans?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tonia

   Cześć Łukasz,

   Nie mam doświadczenia z neonkami. Ale mam 6 kirysków z 7 razborami espei i 2 Amano w 54l i to najlepszy zestaw jaki do tej pory miałam. Rybki totalnie nie wchodzą sobie w drogę, kiryski są bardzo pokojowe, jak to kiryski, i przy moich razborach czują się bardzo dobrze – nie są w ogóle przez nie zaczepiane, nawet jedzą razem z karmidełka, jak im mrożonki wrzucam, i nie są przez razbory przeganiane. Harmonia i spokój w akwarium ☺ polecam taki zestaw! Pozdrowienia.

 11. Ciekawska

  Czy mogę do akwa 30l dać te rybki z bojkiem?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kuba

   Zależy ile??☺️????

 12. Ruda

  Chcialabym kupic te rybki do kotnika…. Kotnik ma pojemnosc 25l ile moge tych rybek zakupic? Albo pigmejkow?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mila

   nie możesz do kotnika

  2. Ruda

   Aha. To dziekuje. To zakupie im krewetki

 13. Diablo

  Mam 4 kiryski z krewetkami Red Fire / Sacura i Amano . Co chwile składają jajka na szybach . Ale nie widziałam jeszcze żadnych maluchów .
  Woda RO zasalana / podmiana 30% raz na 2-3 tygodnie ( mam ” troszkę duży ” filtr wiec bez problemu ) Woda 1-2KH , przewodność 300-350 ppm. Temp. 22-24. Trick z dodawanie, lodu jak ktoś tu napisał można zamienić na chłodzenie wodą z kranu ( wąż Gardena do trawników 6mm zawinięty pare metrów – cienkie ścianki dobrze oddają zimno ) , przepływ ustawiony ” na oko ” . Z tego co slayszalem to najlepiej przenieść jajka – ale nie jestem nastawiony na rozmanazanie tak ze pływają sobie i walczą z amno o jedzenie. 🙂

  Odpowiedz
 14. Klaudia

  I czy mogą być tylko 2

  Odpowiedz
 15. Klaudia

  Czy Kirysek Karłowaty może być z molinezjami i gupikami.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Klaudia

   Tak, może. Ja tak trzymam.

 16. notofruu

  Podobno w Poznaniu można je nabyć, ale nie mam pojęcia gdzie

  Odpowiedz
 17. WojtasSzuka

  Patrzyłem na link i jest ale pisze Kirysek Karłowaty Pigmej … a nie chcę pigmejka 😀 tylko sierpoplamka ;] ale dzięki za pomoc ! jak ktoś posiada to proszę o odpowiedz!

  Odpowiedz
 18. WojtasSzuka

  Poszukuje tej rybki kupię 4-6 sztuk może być też narybek! Jak ktoś posiada proszę o dodanie komentarza! okolice :Śląskie!

  Odpowiedz
 19. magda

  wie ktoś może, gdzie można je nabyć? lubuskie, ew. internet

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anna

   Na tej stronie chyba można : link to bajcik.pl .