Kirysek karłowaty – sierpoplamy

Kirysek Karłowaty - Sierpoplamy - ryba akwariowa fot.hobbykwekers.nl

Kiryski karłowate – sierpoplame - ryby akwariowe

Kirysek karłowaty, Kirysek sierpoplamy (Corydoras hastatus) – jeden z najmniejszych przedstawicieli rodziny kiryskowatych.

Ryba akwariowa Kirysek karłowaty – sierpoplamy - Corydoras hastatus Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Zamieszkują mniejsze, zarośnięte wody płynące w dorzeczu Amazonki w Brazylii i w dorzeczu rzeki Paragwaj.

Ryba akwariowa Kirysek karłowaty – sierpoplamy - Corydoras hastatus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Dojrzała samica osiąga długość 3 cm, samiec 2.5 cm. Kiryski karłowate charakteryzuje ciemna, bardziej lub mniej wygięta, sierpowata plama znajdująca się u nasady ogona. Płeć ryb trudna do odróżnienia. Samice zwykle bardziej zaokrąglone i większe od samców ( różnice bardziej widoczne patrząc z góry). Bardzo spokojny gatunek, stadny, ładnie trzyma się ławicy. Zalecane minimum do akwarium to 4-6 sztuk, preferowane 10 i więcej. W grupie są bardziej śmiałe, efektowniej wyglądają oraz prezentują ciekawsze zachowania. Co ciekawe w przeciwieństwie do innych kirysków chętniej pływają w środkowych partiach akwarium i mogą przyjmować pokarm pływający w toni. Zarówno ich wygląd jak i zachowanie przypomina niekiedy tetry.

Ryba akwariowa Kirysek karłowaty – sierpoplamy - Corydoras hastatus Odżywianie ryb akwariowych

Mogą być karmione rozdrobnionym pokarmem suchym, żywym lub mrożonym.

Ryba akwariowa Kirysek karłowaty – sierpoplamy - Corydoras hastatus Akwarium ryb akwariowych

Akwarium min 30 l gęsto obsadzone roślinami, wyposażone w dobry filtr, ponieważ ryby są wrażliwe na duże stężenia azotanów. Kiryskom należy zapewnić miękkie podłoże. Najlepiej sprawdzi się piasek, który chętnie przesiewają w poszukiwaniu jedzenia. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Do zacienienia stref pomocne będą np. rośliny pływające. Może być trzymany wyłącznie z niewielkimi, spokojnymi rybami. Przez duże ryby jak np. Skalar, może zostać zjedzony. Idealnym towarzystwem będą krewetki karłowate np. red cherry lub małe razbory.

Ryba akwariowa Kirysek karłowaty – sierpoplamy - Corydoras hastatus Rozmnażanie ryb akwariowych

Akwarium tarliskowe powinno mieć ok 20 l, piaszczyste podłoże, niewielki filtr gąbkowy oraz drobnolistne rośliny np. java moss. Odpowiednia temperatura wody to 25-28°C, ph – 6.5. Wodę filtrujemy przez torf. Na każdą samicę powinno przypadać 2 samców. Kiryski przed planowanym tarłem karmimy zróżnicowanym pokarmem żywym i mrożonym. Kiedy samice są wyraźnie pełniejsze, robimy dużą podmianę wody (50%-70%) – chłodniejszej o ok. 1-2°C . Zwiększamy przepływ wody i silnie natleniamy. Procedurę powtarzamy przez kilka dni do czasu pojawienia się ikry.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że wiele gatunków ryb rozmnaża się tylko sezonowo tak więc jeżeli latem nie uda nam się ich rozmnożyć poczekajmy do zimy i spróbujmy znowu. Pewne gatunki osiągają dojrzałość płciową po kliku latach. Decydujący może być również czas podmian wody, jej natlenienie itp. Wskazana cierpliwość. Jeżeli nie uda się od razu to warto spróbować innego sposobu.

W czasie tarła Kiryski Karłowate są bardziej aktywne. Samce ganiają za samicami aż dochodzi do aktu. Samica pobiera od samca nasienie, którym zapładnia ikrę. Następnie szuka w akwarium dogodnego miejsca do jej złożenia. Kiryski karłowate często przyklejają ikrę w miejscach z silnym prądem wody. Po zakończonym tarle dorosłe należy odseparować. Do zbiornika z ikrą warto dodać kilka kropel błękitu metylenowego, częściowo zapobiegnie to pleśnieniu ikry. W tym celu można także włożyć kilka szyszek olchy a niektórzy hodowcy używają nawet niektórych gatunków krewetek, które wyjadają tylko tą zepsutą ikrę np. popularna krewetka red cherry.

Wylęg trwa 3-5 dni. Narybek karmimy mikro-pokarmami do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować larwy artemii. Zaobserwowano, że młode kiryski są mniej podatne na infekcje przy stosowaniu piaszczystego podłoża.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Corydoras hastatus
synonim:Dwarf Cory
Rodzina:Kiryskowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mikro, 2.4 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia3 - 5 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:30 l
min-długość:30 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:20 - 28 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 19 ºdGH
Cena:5 - 6 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Kirysek karłowaty – sierpoplamyPoważnie o rybach - Kirysek karłowaty – sierpoplamy

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 12

 1. Ruda

  Chcialabym kupic te rybki do kotnika…. Kotnik ma pojemnosc 25l ile moge tych rybek zakupic? Albo pigmejkow?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mila

   nie możesz do kotnika

  2. Ruda

   Aha. To dziekuje. To zakupie im krewetki

 2. Diablo

  Mam 4 kiryski z krewetkami Red Fire / Sacura i Amano . Co chwile składają jajka na szybach . Ale nie widziałam jeszcze żadnych maluchów .
  Woda RO zasalana / podmiana 30% raz na 2-3 tygodnie ( mam ” troszkę duży ” filtr wiec bez problemu ) Woda 1-2KH , przewodność 300-350 ppm. Temp. 22-24. Trick z dodawanie, lodu jak ktoś tu napisał można zamienić na chłodzenie wodą z kranu ( wąż Gardena do trawników 6mm zawinięty pare metrów – cienkie ścianki dobrze oddają zimno ) , przepływ ustawiony ” na oko ” . Z tego co slayszalem to najlepiej przenieść jajka – ale nie jestem nastawiony na rozmanazanie tak ze pływają sobie i walczą z amno o jedzenie. 🙂

  Odpowiedz
 3. Klaudia

  I czy mogą być tylko 2

  Odpowiedz
 4. Klaudia

  Czy Kirysek Karłowaty może być z molinezjami i gupikami.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Klaudia

   Tak, może. Ja tak trzymam.

 5. notofruu

  Podobno w Poznaniu można je nabyć, ale nie mam pojęcia gdzie

  Odpowiedz
 6. WojtasSzuka

  Patrzyłem na link i jest ale pisze Kirysek Karłowaty Pigmej … a nie chcę pigmejka 😀 tylko sierpoplamka ;] ale dzięki za pomoc ! jak ktoś posiada to proszę o odpowiedz!

  Odpowiedz
 7. WojtasSzuka

  Poszukuje tej rybki kupię 4-6 sztuk może być też narybek! Jak ktoś posiada proszę o dodanie komentarza! okolice :Śląskie!

  Odpowiedz
 8. magda

  wie ktoś może, gdzie można je nabyć? lubuskie, ew. internet

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz