Carinotetraodon travancoricus

Kolcobrzuch Karłowaty - ryba akwariowa fot.frogforum.net
 • Rozmiar: 2.5 cm
 • Akwarium: 15 l
 • Wymagane pH: 6.8 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
 • Biotop: Azja

Kolcobrzuchy karłowate - ryby akwariowe

Kolcobrzuch karłowaty (Carinotetraodon travancoricus) – mała ryba słodkowodna z rodziny rozdymkowatych.

Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Występowanie

Zamieszkuje stan Kerala w południowo-zachodnich Indiach na Wybrzeżu Malabarskim.

Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Charakterystyka i usposobienie

Kolcobrzuchy karłowate to urocze ryby o zabawnym usposobieniu i niezwykłym stylu pływania. Osiągają zaledwie 2.5 cm długości. Ubarwienie żółto-złote z ciemnymi plamami. Płeć młodych ryb trudna do odróżnienia. Dorosłe samce mają wyraźną, ciemną linie pod brzuchem oraz wzór rozpoczynający się tuż za linią oka. Dorosłe samice często bardziej krągłe od samców. Kolcobrzuchy mają zdolność do zwiększania swoich rozmiarów (nawet 2-3 krotnie). Przeważnie będąc w zagrożeniu wypełniają brzuch wodą lub powietrzem i w ten sposób próbują zniechęcić drapieżnika do ataku. Jedne z nielicznych ryb które zamykają i mrugają oczami.

Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Odżywianie i karmienie

Tak jak większość kolcobrzuchów żywią się skorupiakami, pokarmem żywym i mrożonym. Niechętnie przyjmują pokarmy suche. Regularnie w diecie powinny znajdować się ślimaki – na ich skorupkach ryby ostrzą (ścierają) swoje zęby, które stale rosną.

Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Akwarium

Ryby można trzymać w grupie lub pojedynczo. Na jednego kolcobrzucha zalecane jest ok 12 litrów przestrzeni. Najlepiej czują się w gęsto obsadzonym akwarium z licznymi kryjówkami, zakamarkami z korzeni czy kamieni. Taka aranżacja ograniczy częstotliwość spotkań i zmniejszy agresję między osobnikami a także zapewni zróżnicowany teren do badania tym ciekawskim rybkom. Światło powinno być rozproszone roślinami pływającymi. Ryby w takich warunkach są bardziej aktywne i śmielsze. W naturze zamieszkują wody stojące, dlatego też nie jest wskazany zbyt silny prąd wody. Kolcobrzuchy są bardzo wrażliwe na gorszą jakość wody dlatego wymagane częste podmiany. Nie nadają się do akwarium towarzyskiego, mają tendencje do podskubywania płetw innym, wolno-pływającym lub weloniastym rybom. Z rybami szybkimi, bardziej aktywnymi przegrają rywalizację o pokarm. Natomiast mogą zostać zjedzone przez ryby znacznie większe od siebie. Całkiem dobrym towarzystwem będą małe sumokształtne np. otosek przyujściowy. Hodowcy trzymają kolcobrzuchy karłowate także z krewetkami (jednak z różnym skutkiem).

Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Rozmnażanie

Rozmnażane z sukcesami w akwariach. Samce podczas tarła walczą między sobą o samice i często przypłacają to życiem. Hodowcy sugerują rozmnażanie w parach lub haremach gdzie na samca przypadają dwie samice. Większa liczba samic zmniejsza ryzyko zamęczenia pojedynczej samicy zalotami samca. Ryby również można rozmnażać w dużych grupach.

Zbiornik tarliskowy dla pary nie musi być duży – 20-30 litrów będzie w sam raz. Można zastosować niewielki filtr gąbkowy lub często podmieniać niewielkie ilości wody. Do akwarium wkładamy dużą porcje drobnolistnych roślin. Ryby szczególnie preferują mchy np. Java Moss, Willow Moss. Zwiększamy temperaturę wody do ok. 27-28°C. Przed planowanym tarłem ryby obficie karmimy żywymi lub mrożonymi pokarmami a przede wszystkim ślimakami. Samce gotowe do tarła wydają się smuklejsze i przybierają intensywniejszych kolorów. Samiec z wigorem goni samice, często podgryzając i szczypiąc jeżeli nie jest zainteresowana. Pościg kończy się przeważnie w gąszczu niskiej roślinności i dochodzi do aktu, podczas którego składana i zapładniana jest ikra. Jajeczka są drobniutkie, przezroczyste a tym samym trudne do zauważenia (1mm). Przeważnie samica składa 10 lub mniej ziarenek.

Ikrę najlepiej przy pomocy pipety przenieść do osobnego zbiornika. Biało-mleczne, zapleśniałe jajeczka należy usuwać. Wylęg następuje po ok 5 dniach. Po następnych 2-3 dniach, młode zaczynają swoją aktywność w poszukiwaniu pokarmu. W pierwszej kolejności podajemy pokarmy mikro do czasu aż będą na tyle duże żeby przyjmować artemię. Ze względu na kanibalizm, nie jest wskazane trzymanie razem narybku w różnym wieku.

Ostatnio zmodyfikowano: 11 października 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Carinotetraodon travancoricus
 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 15 l
  • min-długość: 30 cm
 • Orientacyjna cena: 10 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 285

 1. Sylwester

  witam jestem nowy

  Odpowiedz
 2. Navi

  Czy atakują krewetki?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kamil

   No niestety atakują… Miałem kilka mniejszych krewetek i niestety zostały „pożarte”…

 3. Dora

  Witam. Muszę przenieść ślimaki helmety do innego akwarium i jedyne dostępne jest z kolcobrzuchem. Czy stanowi on dla nich niebezpieczeństwo ? Czy z racji swojej wielkości i budowy dadzą sobie radę.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Henio

   Helmety będzie skubał. Nic im nie zrobi, ale ślimak będzie zestresowany i nie spełni swojej roli (glony).

 4. Ja llll

  Czy kolcobrzuchem mogą być trzymane z mieczykami i neonami, posdrawiam

  Odpowiedz
 5. Jakub RYTKER

  mam małą awarię w akwarium w którym trzymam neony innessa, czy mogę je ewentualnie przebiec na chwilę do akwarium z kolcobrzuchem, a jeżeli akwarium ma wystarczająco zakamarków to mogą tam zostać na stałe? pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Henio

   Można trzymać nawet z krewetkami, ale zależy od osobnika. Jeden oleje, a drugi będzie skubał płetwy.

 6. Adrian

  witam witam 🙂
  Posiadam akwarium 120l planuje do ekipy gupiki pawie oczko i molinezje czarna w jakiej ilości kupić te rybki ? Kogi jeszcze polecacie z tak zwanej ekipy sprzątającej do tej obsady ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dora

   Witam. Wybrane gatunki bardzo się rozmnażają i w krótkim czasie przerybią zbiornik niezależnie od ilości rybek na początku. Trzeba będzie szukać nowych domów dla młodych rybek a chętni niekoniecznie się znajdą zważywszy na dużą dostępność tych rybek. Tak naprawdę to najlepiej nabyć stadko po kilka sztuk jednej płci. Co do ekipy sprzątającej dobry wybór to stadko kirysków. Polecam poczytać opisy gatunków na tej stronie i wybrać jeden który najbardziej przypadnie do gustu. Pozdrawiam.

 7. Dora

  Witam. Czy kolcobrzuchowi jako pokarm podstawowy wystarczą tylko ślimaki i np. raz na jakiś czas larwy komara ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam, Tak spokojnie to wystarczy. Dobrze gdybyś miała stały dopływ nowych ślimaków, bo te które będą w jednym zbiorniku z kolcobrzuchem długo nie pożyją. Pozdrawiam

  2. Dora

   Mam w osobnym zbiorniku ślimaki więc z ilością nie będzie problemu. Nie wiedziałam czy to starczy czy jeszcze jakiś inny pokarm bo gotowe jakoś nie robiły na rybce wrażenie. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

 8. Człowiek

  Czy kolcobrzuch będzie atakował barwniki szmaragdowe, bystrzyki Amandy i zbrojniki (nie weloniaste)

  Odpowiedz
 9. Tomek

  Cześć, jestem początkującym i chciałbym umieścić 3 kolcobrzuchy z Kiryskami spiżowymi w akwarium 60l nie wiem czy to dobry pomysł

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Teodor

   Kolcobrzuch karłowaty nie kruszy muszli, wyciąga z nich ślimaki i robi to sukcesywne. Puste muszle w całosci zalegają na dnie. Bardzo miła rybka, ale będąc głodna obgryza płetwy w spół towarzyszom.

 10. Szymon

  Cześć czy możliwe jest trzymanie ślimaków z kolcobrzuchami aby te rozmnażały się w celu karmienia kolcobrzuchów czy nie ma szans ? Jeżeli tak to jakie gatunki polecacie ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. xzy

   Wszystko zależy od proporcji, przy odpowiedniej ilości ślimaków i gęstej roślinności i litrażu może dać radę

  2. Tomasz

   Witam, w moim akwarium kolcobrzuchy aktywnie polują na młode ślimaki różnych gatunków. Dorosłe zatoczki dają radę ale przychówku od nich nie ma. Co rano dorzucam porcję młodych z innych zbiorników ale kolcobrzuchy już na nie czekają i po paru minutach jest po wszystkim. Podobnie sprawa ma się z krewetkami. Pozdrawiam

 11. Daga

  Obserwuję kolcobrzuchy od paru lat i nigdy nie zauważyłam, żeby mrugały oczami lub je zamykały. Na filmikach, czy zdjęciach, też mi się nigdy nie udało zarejestrować tego fenomenu. Czy ktoś to widział? I ciekawi mnie jeszcze jakie ryby potrafią mrugać oczami, skoro kolcobrzuch jest wymieniony jako jedna z nielicznych ryb, która to potrafi?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Luigi Cramp

   Moje mrugają, widziałem nie raz.

  2. Maria

   Choduje kiryski od paru lat i nigdy nie mam dosyć patrzenia gdy puszczają mi „oczka”!

 12. Paulina

  Planuje założyć małe akwarium kostka 30 l. Bardzo spodobały mi się kolcobrzuchy karłowate. Jestem początkująca. Czy 3 samiczki kolcobrzuchow w takim akwa będzie ok? Czy lepiej 2? Wiem że nie jest to „łatwa” rybka ale chcę spróbować. Jakie np. rosliny polecacie i czy jest jakiś ślimak z którym będzie żył w zgodzie np. Tylomelania golden rabbit ?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. TęczowyAksolotl

   Niby na każdego kolca 12l, na razie polecam spróbować z 2, i zobaczyć, czy w ogóle ryba dla ciebie. Kolce lubią bogatą roślinność, dobrze kupić rośliny pływające, a co do rodzaju, kolce nie mają zbytnio faworytów. Jeśli chodzi o ślimaka, to ślimaki dla kolców to przysmak. Jeśli chodzi o tylomanie, ma ona ok. 11-12cm, a kolcobrzuch 2-3. Sama musisz zdecydować. Pozdrawiam. 🙂

  2. Wiktorek

   Już Pani mówię: najlepiej 2 samiczki ;] Roślinki mogą zostać poobgryzane, więc lepsze są kamyki, muszelki, drobnoziarnisty piasek. Z żadnymi ślimakami nie będzie żyć w zgodzie. Jednak są dobrymi ich tępicielami.
   PS Jeśli Pani chcę polegać na sprzedawców w zoologu to niech Pani tego nie robi. Jest to bardzo nierozsądne, ponieważ sprzedawca wszystko Pani wepcha, możliwe że nawet kolcobrzucha zielonego (gdyby wepchnąć mógł to nawet cały sklep). Trzeba więc kupować w sklepach poświęconym rybom (jak to ja nazywam, sklep rybiarski). Tam się ludzie znają ;] Pozdrawiam, Wiktorek

  3. Sky

   2 Kolcobrzuchy tutaj można wcisnąć. Rośliny można dać jakie się chce ale od wielu lat i przy dziesiątkach kolcobrzuchów zauważyłem że szczególnie lubią siedzieć pomiędzy liśćmi vallisneri falowanej. Niestety Tylomelanie nie będą dobrym towarzystwem dla kolcobrzucha bo są za małe np. Ampularie będą już towarzystwem któremu nic się nie stanie jak kupisz odpowiednio dużą. (kolcobrzuchy karłowate podgryzają ślimaki ale nie ruszają ich skorup) Możesz tylko zauważyć u Ampularii że jej tylna część ciała jest poobgryzana ale spokojnie się zregeneruje po czasie.

  4. Mon

   Ja posiadam 3 maluchy w kostce 30L, żyją zgodnie, czasem jeden drugiego pogoni, ale to zazwyczaj gdy jest wrzucone jedzenie mrożone, więc staram się wrzucać tak by w każdym kącie akwarium coś było. Co do roślin to jestem zdania, że im bardziej gęsto tym lepiej, same kamienie to za mało, tym bardziej, że często śpią na liściach większych roślin. No i mają dzięki nim mnóstwo kryjówek. Jeśli chodzi o płeć to nie wiem czy w zoologicznym ktoś będzie wiedział jak rozróżnić, ja kupiłem swoje w akwarystycznym i niestety tam Pani też nie do końca wiedziała co jest co. Więc sam nie wiem co pływa w akwarium. Jeśli chodzi o ślimaki to u mnie wygląda to tak, że mam zaprzyjaźnione 2 zoologiczne i chodzę tam po rozdętki, świderki i inne małe ślimaki, dostaje je za darmo, bo dla nich to szkodniki.

  5. Glonojad

   Witam,
   Czy kolcobrzuchy mogą żyć z neonami inessa lub z pandami?