Carinotetraodon travancoricus

Kolcobrzuch Karłowaty - ryba akwariowa fot.frogforum.net
 • Rozmiar: 2.5 cm
 • Akwarium: 15 l
 • Wymagane pH: 6.8 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
 • Biotop: Azja

Kolcobrzuchy karłowate - ryby akwariowe

Kolcobrzuch karłowaty (Carinotetraodon travancoricus) – mała ryba słodkowodna z rodziny rozdymkowatych.

Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Występowanie

Zamieszkuje stan Kerala w południowo-zachodnich Indiach na Wybrzeżu Malabarskim.

Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Charakterystyka i usposobienie

Kolcobrzuchy karłowate to urocze ryby o zabawnym usposobieniu i niezwykłym stylu pływania. Osiągają zaledwie 2.5 cm długości. Ubarwienie żółto-złote z ciemnymi plamami. Płeć młodych ryb trudna do odróżnienia. Dorosłe samce mają wyraźną, ciemną linie pod brzuchem oraz wzór rozpoczynający się tuż za linią oka. Dorosłe samice często bardziej krągłe od samców. Kolcobrzuchy mają zdolność do zwiększania swoich rozmiarów (nawet 2-3 krotnie). Przeważnie będąc w zagrożeniu wypełniają brzuch wodą lub powietrzem i w ten sposób próbują zniechęcić drapieżnika do ataku. Jedne z nielicznych ryb które zamykają i mrugają oczami.

Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Odżywianie i karmienie

Tak jak większość kolcobrzuchów żywią się skorupiakami, pokarmem żywym i mrożonym. Niechętnie przyjmują pokarmy suche. Regularnie w diecie powinny znajdować się ślimaki – na ich skorupkach ryby ostrzą (ścierają) swoje zęby, które stale rosną.

Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Akwarium

Ryby można trzymać w grupie lub pojedynczo. Na jednego kolcobrzucha zalecane jest ok 12 litrów przestrzeni. Najlepiej czują się w gęsto obsadzonym akwarium z licznymi kryjówkami, zakamarkami z korzeni czy kamieni. Taka aranżacja ograniczy częstotliwość spotkań i zmniejszy agresję między osobnikami a także zapewni zróżnicowany teren do badania tym ciekawskim rybkom. Światło powinno być rozproszone roślinami pływającymi. Ryby w takich warunkach są bardziej aktywne i śmielsze. W naturze zamieszkują wody stojące, dlatego też nie jest wskazany zbyt silny prąd wody. Kolcobrzuchy są bardzo wrażliwe na gorszą jakość wody dlatego wymagane częste podmiany. Nie nadają się do akwarium towarzyskiego, mają tendencje do podskubywania płetw innym, wolno-pływającym lub weloniastym rybom. Z rybami szybkimi, bardziej aktywnymi przegrają rywalizację o pokarm. Natomiast mogą zostać zjedzone przez ryby znacznie większe od siebie. Całkiem dobrym towarzystwem będą małe sumokształtne np. otosek przyujściowy. Hodowcy trzymają kolcobrzuchy karłowate także z krewetkami (jednak z różnym skutkiem).

Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Rozmnażanie

Rozmnażane z sukcesami w akwariach. Samce podczas tarła walczą między sobą o samice i często przypłacają to życiem. Hodowcy sugerują rozmnażanie w parach lub haremach gdzie na samca przypadają dwie samice. Większa liczba samic zmniejsza ryzyko zamęczenia pojedynczej samicy zalotami samca. Ryby również można rozmnażać w dużych grupach.

Zbiornik tarliskowy dla pary nie musi być duży – 20-30 litrów będzie w sam raz. Można zastosować niewielki filtr gąbkowy lub często podmieniać niewielkie ilości wody. Do akwarium wkładamy dużą porcje drobnolistnych roślin. Ryby szczególnie preferują mchy np. Java Moss, Willow Moss. Zwiększamy temperaturę wody do ok. 27-28°C. Przed planowanym tarłem ryby obficie karmimy żywymi lub mrożonymi pokarmami a przede wszystkim ślimakami. Samce gotowe do tarła wydają się smuklejsze i przybierają intensywniejszych kolorów. Samiec z wigorem goni samice, często podgryzając i szczypiąc jeżeli nie jest zainteresowana. Pościg kończy się przeważnie w gąszczu niskiej roślinności i dochodzi do aktu, podczas którego składana i zapładniana jest ikra. Jajeczka są drobniutkie, przezroczyste a tym samym trudne do zauważenia (1mm). Przeważnie samica składa 10 lub mniej ziarenek.

Ikrę najlepiej przy pomocy pipety przenieść do osobnego zbiornika. Biało-mleczne, zapleśniałe jajeczka należy usuwać. Wylęg następuje po ok 5 dniach. Po następnych 2-3 dniach, młode zaczynają swoją aktywność w poszukiwaniu pokarmu. W pierwszej kolejności podajemy pokarmy mikro do czasu aż będą na tyle duże żeby przyjmować artemię. Ze względu na kanibalizm, nie jest wskazane trzymanie razem narybku w różnym wieku.

Ostatnio zmodyfikowano: 11 października 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Carinotetraodon travancoricus
 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 15 l
  • min-długość: 30 cm
 • Orientacyjna cena: 10 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 188

 1. Olegan

  Cześć mam pytanko. Co myślicie o obsadzie do 30l : 4 Karliki szponiaste i 1 kolcobrzuch karłowaty? Czy w takim wypadku mogły by być z nimi helenki?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Kolcobrzuch helenki by zjadł, 4 karliki w 30l to też dużo

  2. Olegan

   Mam możliwość zakupu 50l przeniósłbym tam karliki. Może wtedy kolcobrzuch by się zmieścił?

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   Kolcobrzuch tak czy siak się zmieści, tylko że on ostrzy sobie o ślimaki kły, a karliki potrzebują z tego co wiem 40l na osobnika

  4. Olegan

   Chyba mamy inne informacje na temat tych płazów 😃. Ja słyszałem że w 25l może być 4-6 sztuk. Chelenek już się pozbywam, przenoszę je do innego zbiornika z plagą ślimaków. A wracając do kolcobrzucha to czy w ogóle mógł by być z karlikami? Atakowałby je?

  5. Sky[Kiedyś Michał]

   Zależy od kolcobrzucha, nie jestem w stanie powiedzieć czy będzie agresywny, to samo co z bojownikami

 2. Łukasz

  Czy do mojego akwarium 60l, w którym mam 12 kolcobrzuchów mogę wpuścić babkę glonożerną?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Katarzyna

   60 litrów i 12 kolcobrzuchów?? Oszalałeś? Ja mam w 126 litrach 4 sztuki (jeden samiec i 3 samice) i jest wg. mnie max. Do parki kupiłam dwa maluchy i źle się to skończyło bo okazało się że jeden z maluchów to samczyk. I tak oto dorosły samiec zabił małego. Podsumowując nie polecam tylu kolców do tak małego akwarium. A u mnie w 126 litrach żyje 4 sztuki z otoskami, kiryskami, żałobniczkami, głowaczykami, ramirezkami i borelkami.

 3. Rafał

  Cześć,
  mam pytanie czy jakiś kolcobrzóch może żyć w wodzie słodkiej, w akwarium towarzyskim 500l.
  Jakie ryby mogłyby z nim żyć?
  Z góry dzięki za odpowiedź

  Odpowiedzi: 9
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   jakie ryby… takie które mają wspólne warunki i nie zmieści im się w pyskach, można w 500l zrobić wodę słodką z lekkim zasoleniem i dać tam: Babki złote, Półdzióbki Karłowate itp.

  2. Rafał

   A jak się zrobi po prostu wodę słodką bez zasolenia, bo widziałem że u mnie w sklepie trzymają kolcobrzuchy karłowate razem z pielęgniczkami bokiwijskimi

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   można, ja dałem tylko propozycje kolcobrzuchy mogą być i w takiej i takiej

  4. Rafał

   A do obsady:
   2 pielęgnice papuzie
   1 duch amazoński
   4 mruki petersa
   2 pielęgnice severum
   nadał by się jakiś kolcobrzóch?

  5. Sky[Kiedyś Michał]

   Zielony ,dwuplamy ,słodkowodny [to nazwa gatunku] osiąga ok 20cm większej ilości kocobrzuchów do takiej obsady nie znam

  6. Rafał

   a czy pielęgnice, mruki i duch nie bendą mu przeszkadzać?

  7. Sky[Kiedyś Michał]

   Nie powinny, on raczej będzie je olewał a one jego

  8. Rafał

   a jakich ryb unikać przy kolcobrzuchu?

  9. Sky[Kiedyś Michał]

   takich które mu się zmieszczą w pysku i weloniaste w przypadku karłowatego bo potrafi pogryść takie gupiki endlerki np.

 4. Piotr

  Witam serdecznie.
  Mam pytanie bo zdecydowałem się na akwarium 52l i tam mam 4 takie kolcobrzuchy karlowate. Dużo wcześniej czytałem i zdecydowałem się na taki zbiornik gatunkowy.
  Mam jednak pytanie na temat zębów tych rybek. Regularnie karmię ślimakami i pokarmami mrożonymi. Jednak jeden najmniejszy osobnik ma taki lekko wydłużony pyszczek i widać, że ma problem z jedzeniem ochotki czy nawet ślimaków. Widziałem wideo na yt jak przycina się zęby kolcobrzuchom jednak tym o wiele większym a nie karłowatym.
  Temu wykonanie takie operacji jest raczej niemożliwe bo jego wymiar to niecałe 1,5cm. Czy ma ktoś propozycje co robić? 🤔🙂

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Katarzyna

   Nie przytniesz ząbków kolcobrzuchowi karłowatemu. Jeśli masz gdzieś możliwość kupienia dwóch ślimaków dorosłych ampularii to kup i wrzuć do akwa. Jak założą gniazdo i wyklują się małe ślimaki to mają około 1 mm i wtedy nawet mały kolcobrzuch je zje tępiąc sobie ząbki, które nie są tak naprawdę zębami a płytkami.

  2. Katarzyna

   Przy karmieniu ślimakami ważne jest aby miały one skorupkę. Ja mam w akwa dwie ampularie dorosłe i jak się mnożą to kolce mają co jeść 🙂

  3. Piotr

   Bardzo ciekawa opcja z tymi Ampulariami…
   Lecę w poniedziałek do zoologicznego. Dziękuję Katarzyna. 😊

  4. Katarzyna

   Raczej nie kupisz ampularii w zoologicznym bo to gatunek inwazyjny i nie może być sprzedawany w sklepach. Poszukałabym na OLX tam są 🙂

 5. Daniel

  kolcobrzuch ciekawsze ,ale do krewetek można jeszcze sporo fajnych gatunków dodać

  Odpowiedz
 6. nx

  Hej! 🙂
  Szukam obsady do zbiornika 25 litrów. Priorytetem są krewetki ale może zdecyduję się na kolcobrzucha. Dajcie znać co myślicie, czy parka kolcobrzuchów się nada do takiego litrażu, i chyba podstawowe pytanie, jakie dokładnie ślimaki one jedzą?

  Pozdrowienia 😉

  Odpowiedzi: 12
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Zjedzą każdego ślimaka jaki będzie :p raczej bym zainwestował w 3 sztuki kolców, niby jest napisane że 12l na sztukę ale jednak z doświadczenia zauważyłem że lepiej się czują w grupach, oczywiście samce są często agresywne ale jakbyś zainwestował w 3 samiczki to byłby spokój i lepiej wyglądałoby to niż parka. Jest druga opcja Harem 1+2 😛 [jeden samiec dwie samice]

  2. nx

   To jeszcze jedno albo dwa pytania, wielkie dzięki za odpowiedź 🙂 Ślimaki muszą być żywe? I czy masz jakieś doświadczenie w łączeniu kolcobrzuchów z krewetkami? Najchętniej wpuściłbym i to i to, ale jeśli nie ma takiej opcji to na coś się zdecyduję 😀

  3. Daniel

   jeśli jesteś początkującym to lepiej kolcobrzuchy zostaw w spokoju

  4. Daniel

   Małe, młode krewetki zostaną raczej potraktowane jako pokarm, większe będą gnębione przez kolcobrzuchy, co prowadzić będzie do stresowania skorupiaków. Mimo, iż istnieją doniesienia o wspólnej hodowli obydwu tych organizmów, raczej nie poleca się tego ze względu na dobro krewetek.

  5. nx

   Hmm.. całkiem początkujący nie jestem ale miałem kilka lat przerwy od akwarystyki. Czemu odradzasz na początek, jeśli możesz uściślić?

  6. Sky[Kiedyś Michał]

   nie muszą być żywe ślimaki, ważne aby była skorupa… Krewetki zapewne zostaną zjedzone, ja gdy w 504l miałem Blue Velvety, Red Cherry, Filturjące,Amano i Red Crystal a kolcobrzuchy wyjadały tylko Red Cherry i Red Crystal oczywiście Filtrujące były dla nich za wielkie ale się dziwiłem że kolcobrzuchy nie wyjadają innych gatunków

  7. Daniel

   Po namyśle to karłowaty na początek może być ,ale zielony wymaga zasolenia wody lekkiego zasolenia wody? Ale przydało by się jeszcze drugie akwrium na ślimaki,. Wszystkie kolocobrzuchy powinny ,a raczej muszą je jeść jak najczęściej.

  8. Daniel

   moim zdaniem do 25 l bym haremu na siłę nie pchał bo dla pary to zbiornik idealny

  9. Daniel

   a kupowanie co chwile nowych ślimaków jest problematyczne i lepiej założyć sobie jakieś 2 akwarium żeby się rozmnażały

  10. Sky[Kiedyś Michał]

   5l baniak rośliny z przycinki i 2/3 zatoczki niech się dzieje, u mnie działało

  11. nx

   Bardzo Wam dziękuję za pomoc! 🙂
   Plan aranżacji jest odpowiadający i kolcobrzuchom i krewetkom więc teraz pozostaje trudny wybór pomiędzy tymi dwoma 😀 Dzięki jeszcze raz, pozdrawiam

  12. Katarzyna

   Ja mam 4 kolce w 126 towarzyskim. Do jedzenia daje wszystkim mrożonki i żywe a dla kolców mam własną hodowle ampularii. Nie dość że ślimaki czyszczą z resztek i nawet padłą rybkę obskubią to jeszcze (koniecznie dwa bo to obojnaki) zakładają pod pokrywą akwa gniazda z których co tydzień wylęga się 100 małych ślimaków. Po wylęgu ślimaki mają około 1 mm i każdy nawet najmniejszy kolcobrzuch chętnie je wcina.

 7. Rafał

  Cześć!
  Mam pytanie, co ile dla kolcobrzuchów trzeba podawać ślimaki?
  Za odpowiedź z góry dzięki 🙂

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   zależy ile sztuk masz… najlepiej 1 na 2/3 dni [jedna sztuka] przy dwóch kolcobrzuchach 2 na 3 dni i tak dalej

  2. Rafał

   A jakby dawać jednego na dwa tygodnie?
   Stało by się coś?

  3. Rafał

   A jaki jest MAX dni które kolcobrzuchy nie muszą jeść ślimaków?
   Np tydzień, dwa.
   I jak już to jakie ślimaki najlepiej im podawać?

  4. Sky[Kiedyś Michał]

   Wielkość nie ma znaczenia a podawanie jednego na 2 tygodnie skończy się operacją

  5. Rafał

   A raz na tydzień?

  6. Sky[Kiedyś Michał]

   też mało, operacje są drogie a jeżeli ci nie starczy to ryba umrze

 8. Piotr

  Hej mam 400l akwarium towarzyskie. Planuje nabyc jednego kolcobrzucha lecz martwie sie o moje ampularie. Ta rybka (jesli bedzie jadla, bo wyczytalem w komentarzach ze nie kazdy osobnik lubi slimaczki) to czy moje ampusie ok 5-6 cm przetrfaja z nimi? Czy slimak to slimak i zjedza wszystkie bez wzgledu na rozmiar?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Piotr

   Dziekuje za szybka odpowiedz. Myslisz ze 5 szt uspokoi ich temperament? Boje sie troszke takiej ilosci ze wzgledu na dalsza obsade 10 brzanek mysich,6 malabarskich, 2 kosiary, harem akar paskowanych. Parka boliwijskich oraz parka bojownikow syjamskich ktore potrafia sie odnalezc w kazdej obsadzie. Martwie sie o bojowniki bo calymi dniami leza prze tafli na roslinach, co prawda wczesniej mialem dorosle skalary i mozaikowe z parka pretnikow i bojowniki potrafily sie dogadac rowniez z nimi, w razie potrzeby nie pozwolily sobie wejsc na glowe ale i nie zaczepiaja innych. Pozostala obsada to otosek i tylko 2 kiryski, cala obsada zyje w zgodzie i kazdy ma swoj kat. Akwa dlugie na 170cm. Myslisz ze 5 sztuk bedzie ok? Mam oprocz ampulari helenki ale na nich mi mniej zalezy. Pozdrawiam

  2. Michał

   Kolcubrzuchy nie mają takiej siły aby przegryźć skorupę jedyna możliwość to wtedy kiedy jakaś upadnie skorupą do dołu a one będą głodne 🙂 5 sztuk da rade a nawet jeśli z kimś się pokłócą to one się obronią druga ryba np: Bojownik zostanie pogryziony[przeżyje] i się nauczy że do nich nie warto 🙂

 9. Marcel

  Czy ten kolcobrzuch posiada jad?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Michał

   Nie ale zdenerwowane mogą pokazać pazurki 🙂 a raczej ząbki

  2. Michał

   Jeśli wpuścisz je do towarzyskiego to w obronie pogryzą ci inne ryby