Epalzeorhynchos bicolor (H. M. Smith, 1931)

Labeo bicolor - ryba akwariowa
 • Rozmiar: 15 cm
 • Akwarium: 200 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 26°C
 • Biotop: Azja

Grubowargi dwubarwne - ryby akwariowe

Grubowarg dwubarwny, Labeo bicolor (Epalzeorhynchos bicolor) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych o silnym instynkcie terytorialnym. Gatunek prawdopodobnie wymarły w stanie dzikim.

Grubowarg dwubarwny – Labeo - Epalzeorhynchos bicolor - Występowanie

Labeo pochodzi z Azji. W warunkach naturalnych zamieszkiwał wody płynące – rzeki i strumienie Tajlandii.

Grubowarg dwubarwny – Labeo - Epalzeorhynchos bicolor - Charakterystyka i usposobienie

Ryba smukła o wydłużonym ciele, aksamitno-czarnym ubarwieniu i opalizującej, czerwonej, rozwidlonej płetwie ogonowej. W hodowli akwariowej osiąga długość 15cm. W akwarium najlepiej trzymać jednego osobnika. Wykazuje silnie rozwinięty terytorializm. Starcia dorosłych ryb w zbyt małym zbiorniku mogą kończyć się śmiercią słabszych osobników. Płeć ryb jest trudna do rozróżnienia. Samice można rozpoznać po nieco bardziej zaokrąglonym brzuchu, mniej intensywnym ubarwieniu oraz zaokrąglonych końcach płetwy ogonowej. Płetwa grzbietowa u samców tworzy wyraźny szpic.

Grubowarg dwubarwny – Labeo - Epalzeorhynchos bicolor - Odżywianie i karmienie

Labeo głównie żywią się glonami oraz pokarmami roślinnymi. Chętnie spożywają pokarmy żywe np. doniczkowce, rureczniki, oczliki, larwy wodzieni, komarów i ochotek. Przyjmuje także pokarm mrożony i suchy.

Grubowarg dwubarwny – Labeo - Epalzeorhynchos bicolor - Akwarium

Rybie należy zapewnić bogatą roślinność, kryjówki z kamieni i korzeni oraz piaszczyste podłoże. Wymaga dużego zbiornika o długości minimum 100 cm. Grubowarg dwubarwny zasiedla dolne partie zbiornika. Nie może być trzymany z rybami o ubarwieniu czerwonym, wolno pływającymi i odmianami weloniastymi. Za współmieszkańców najlepiej dobierać ryby przebywające w środkowych i górnych partiach wody. Akwarium powinno być przykryte.

Grubowarg dwubarwny – Labeo - Epalzeorhynchos bicolor - Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, trudny do rozmnożenia w akwariach. W warunkach domowych bardzo rzadko udaje się rozmnożyć grubowargi. Hodowcy stosują specjalne hormony do stymulacji tarła. Ze względu na agresywny temperament ryb powinny być używane zbiorniki o pojemnościach rzędu 500-1000 l. Wymagana woda miękka o pH około 6,5 i temperaturze 26-28°C. Tarło poprzedza taniec godowy – ryby wykonują dziwne ruchy pływając wokół siebie. Ikra rozrzucana jest wśród roślin w ilości około 30 ziaren. W środowisku naturalnym Labeo składały ikrę przy dnie w zagłębieniu. Narybek pokazuje się po 2 dniach.

Ostatnio zmodyfikowano: 2 lipca 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Epalzeorhynchos bicolor
  • Synonim: Red-Tailed Black Shark
  • Opisał: H. M. Smith, 1931
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 200 l
  • min-długość: 100 cm
 • Orientacyjna cena: 8 - 14 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 93

 1. waldek

  moja ma już 16lat i nie źle sobie radzi jak na staruszka

  Odpowiedz
 2. Lila

  Ryba jest u nas w akwarium od 5 lat, przez kilka lat żyła z glonojadami i z rybkami danio i nie sprawiała kłopotów, jednak gdy te umarły, rekin (bo tak go nazywamy) był spokojny, od jakiegoś czasu pływa swobodnie z siedmioma tetrami, żyją w spokoju, rekin ma swój duży okręt w którym się chowa, a tetry się z nim dorczą, jednak tydzień temu, dokonałam zakupu kolejnego labeo, ten jest o wiele mniejszy od rekina, i on cały czas go podgryza i zagania pod grzałkę, odkąd Nitek (młodszy labeo) pojawił się w akwarium, rekin zaczyna atakować tetry, pomimo że nigdy tego nie robił, wiem że ten gatunek jest strasznie terytorialny, ale inni pisali, że jeżeli w akwarium będą dwa labeo, inne rybki będą miały spokój, czy to normalne że rekin stał się nagle agresywny?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. :>

   labeo x1
   prętnik karłowaty x2
   glonojad x2
   gurami x2
   pawie oczka x13
   molinezje x2
   miedziki x2
   mam taką obsade w akwarium 60l od 3 lat (akwarium od 6) moje labeo nie jest prawie wogule agresywne,siedzi bardzo dużo w domku i żadko wychodzi z takowego i mam pytanie czy to normalne u tej rybki?

 3. Monika

  witam czy samice dwie będą się ganiać czy to jest śmieć i samica bo jedna nie daje spokoju drugiej zbiornik mam 320l

  Odpowiedz
 4. :)

  Jeśli nie znasz wymiarów to średnio mogę pomóc, ale napewno powinieneś naprawić obecna obsadę. Neony, kirysy, sumiki to ryby stadne i powinno być ich 10 minimum. Do takiego akwarium (zależnie od wymiarów można 2-3 stada z czego jedno na dno. Więc mogą być kirysy, sumiki i jeden gatunek neonów. Molinezje wolą twardsza wodę niż reszta, a karliki maksymalnie 40 cm wysokości i też chyba lubią być w grupie. Labeo może zaczepiać inessy, kirysy oraz karlika więc nie wiem czy to dobry pomysł

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ola

   Nasz lobelo pływa do tyłu , mamy go 1 dzień , rano pływał normalnie wieczorem do tyłu , dość szybko ,… jest sam w akwarium . Czy go normalne ?

  2. Marta

   Moja labeska jest ze mna ponad 10lat,od początku żyje w zgodzie z innymi rybami niezaleznie od wielkosci,koloru czy zajmowanego miejsca w zbiorniku. Widocznie trafił nam sie spokojny osobnik😁

 5. ,.,.,.

  sumik szklisty x5
  krysek trójpręgi x6
  karlik szponiasty x1
  krewetki red x8
  krewetki amano x5
  neon innesa x6
  neon czarny x6
  chelmet x1
  molinezja x2

  Odpowiedz
 6. ,.,.,.

  sumik szklisty, kirysek trójpręgi, karlik szponiasty, krewetki red i amano ph 7.5
  150l

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. :)

   A jakie wymiary zbiornika, temperatura? Zbiornik gęsto obsadzony? Ponad 50% to rośliny?

  2. :)

   Oraz jakie są ilości ryb z tych gatunków

  3. ,.,.,.

   Temperatura 25C* wymiary nwm rośliny są wszystkie trzy plany

 7. ,.,.,.

  dzień dobry czy mogę mieć labeo z molinezją neonami czarnymi i innesa kiryskami karlikiem krewetkami chelmetami i sumikami

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. :)

   Podaj dokładne gatunki ryb a nie że „sumiki”,
   Parametry wody i wymiary zbiornika

 8. Mariola

  Piękna rybka z charakterem

  Odpowiedz
 9. Karolina

  Moje Labeo tak zamęczylo bocje wspaniałe, że biedne chowają się i nie widać ich wcale od pół roku. Brzanki zielone i sumatrzańskie też non stop top geniane przez grubowarga. Skalary mu się nie dały. Kiryskow i neonów nie zaczepia. Myślę o oddaniu rybki w lepsze ręce. Mam 240l niezbyt wiele roślin i kryjówek.

  Odpowiedz
 10. Marek

  jeżeli masz tylko jedną sztukę to kup drugą i reszta rybek ma spokój

  Odpowiedz
 11. Akwarysta Anonimowy

  Jeżeli kamienie są drobne, z pewnością się dostosuje. 🙂

  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Goku

   Dzięki. Labeo sobie wspaniałe żyje w akwarium 200l. Pozdrawiam

 12. Kacper

  Proszę o pilną odpowiedź mój grubowarg był w kotniku w innym akwarium na chwile i zaczął się dziwnie zachowywać obladł i leżał jak martwy przeniosłem go do jego akwarium nie widziałem go przes puł dnia wienc podiosłem jego kryiuwke i leżał Zakopany ale żyje co się z nim może dziać

  Odpowiedz
 13. Piotr

  Mam Labeo już dwa lata. Ryba mocno terytorialna. Ma ok 15 cm. Bardzo gania kosiarkę. Przegania Tetry. Skalary są odporne na jego agresję i na początku go przepędzały. Teraz żyją w zgodzie. Ryba większość dnia spędza w przygotowanej specjalnie dla niej kamiennej grocie. Można powiedzieć że jest akwariowym łobuzem ale jest piękny.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Bartusiek

   Ja w jednym sklepie akwarystycznym widziałem akwarium 600l. z oskarami, kosiarkami, zbrojnikiem lamparcim i grubowargiem dwubarwnym… ten ostatni mimo swego rozmiaru – jakieś 12 cm przeganiał w kąt nawet oskary

  2. Monika

   jak mam dwie samice bo tak mi się wydaje że to są dwie czy jedna druga będzie ganiać czy to jest samica i samiec

 14. Paweł

  Nie zgodzę się z tym, że te ryby mają silnie rozwinięty terytorializm. Po prostu potrzebują dużo wolnej przestrzeni do pływania. Natomiast litraż 200l, proponowany na tej stronie, jest najzwyczajniej za mały. Moim zdaniem minimalne wymiary dna akwarium to 150×60 cm. Z moich obserwacji wynika również, iż te ryby nie lubią mocnego światła i wolą ciemniejsze części zbiornika. Dlatego światło w akwarium powinno być słabe. To z kolei wyklucza nam jego gęste obsadzenie . W swoim zbiorniku nie widziałem, żeby buszowały między roślinami. Wolały żerować po dnie, ewentualnie siedziały pod korzeniami. Można je trzymać w większej grupie bez strachu, że będą atakować siebie nawzajem, czy innych mieszkańców akwarium. Pod warunkiem, że wymiary będą takie jak podawałem.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ania

   Mój Labeo całe dnie pływa i snuje się po roślinach,między korzeniami,jako pierwszy rzuca się w oczy,nie kryje się,jest aktywny.

  2. Michal

   Mialem 3 osobniki niestety walki miedzy nimi byly tak intensywne ze pozabijaly sie nawzajem. Zostal mi tylko jeden

 15. Adam

  Labeo mam od ponad roku. Wygląda niesamowicie. Spokojne, ryb w stadach nie goni. Podczas karmienia pogania kosiarki. Obecnie ma koło 10 cm. Akwarium 360L, a w nim krewetki amano, kosiarki, neony czerwone(30), neony czarne (20). Polecam.

  Odpowiedz
 16. Irek

  Moje Labeo ma dość silny instynkt terytorialny. Gania gurami, przez co te stały się mocno zestresowane. Pomogło wpuszczenie sporej, wesołej grupki brzanek. Teraz Labeo odpuściło ganianie gurami, jest trochę zdezorientowane dużą ilością małych ruchliwych rybek wokół. Moje Labeo osiągnęło już chyba maksymalny rozmiar ma ok. 15 cm długości i jest najstarszą rybą w moim akwarium ma 12 lat, choć niby dożywa tylko 10.

  Odpowiedz
 17. Rafał

  Mam Labeo od 3 miesięcy ma 10 cm, nie reaguje na inne rybki, czasami pogoni kosiarkę, przez pierwszy miesiąc nie był zainteresowany pokarmem tylko glonami, teraz najbardziej smakuje mu artemia. Pięknie się reprezentuje w akwarium. Polecam.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Michał

   Mój Labeo wcina tylko mięsny pokarm ale mrożony

  2. Bartek

   Haha mam tak samo, też 3 miesiące tyle że mój ma 5cm. Żyje sobie akwarium z bogatą obsadą, tyle że 112l… Ale mam sporo krewetek, molinezji, mieczyków, razbor klinowych i neonów to nie zauważyłem żeby rzucał się do nich, mam gęsto „zalesione” akwarium, sporo kryjówek i tak jak mówisz, najpierw glony później solowiec jak szalony

 18. Ewa

  Mam labeo w 240 l razem ze stadami brzanek, bocjami i glonojadami. Mój labeo jest dość spokojny. Ma ok 12 cm. Przeganiają go glonojady. Ustępuje miejsca wszystkim.

  Odpowiedz
 19. Łukasz

  Mam tę rybkę ze stadkiem Razbor Klinowych i Bocji Wspaniałych. W ciągu dnia nie zwraca na inne ryby uwagi, jedynie podczas karmienia stara się je przepędzić, ale nie jest to nic groźnego. Bocje na zaczepki nie zwracają uwagi i raczej ganiają się między sobą, natomiast Razbory odskakują kawałek a Grubowarg od razu odpuszcza i nie gania ich po całym akwarium. Mam nadzieję że to się nie zmieni, bo rybki oprócz Bocji są jeszcze młode.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Emilia

   Możesz napisać jak teraz wygląda sytuacja? Również mam bocje i bałam się żeby nie zrobił im krzywdy. A mój chłop nalega na taką rybcie ?

  2. Łukasz

   Jednak bocje wspaniałe goni, nie pozwala im wychodzić z kryjówek w ciągu dnia, nie mówiąc już o jedzeniu. Także zestawienie z bocjami odpada. Natomiast razbor klinowych i gurami nie zauważa, także tutaj bez żadnych problemów.

 20. Marta

  Moj jest w akwarium z glonojadem, sumami zebrowymi, neonkami, skalarami i gupikami. Nic sie nie dzieje …. spokojny

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Jedyne co mógłby gupiki zaatakować ale to od niego zależy więc ok

 21. MałyTim

  Trzymam mojego dwulatka z microrazborami galaxy, 2 kosiarkami, stadkiem kirysków bez żadnych napięć w akwa. Trafiłem na spokojny okaz.

  Odpowiedz