Epalzeorhynchos bicolor (H. M. Smith, 1931)

Labeo bicolor - ryba akwariowa
 • Rozmiar: 15 cm
 • Akwarium: 200 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 26°C
 • Biotop: Azja

Grubowargi dwubarwne - ryby akwariowe

Grubowarg dwubarwny, Labeo bicolor (Epalzeorhynchos bicolor) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych o silnym instynkcie terytorialnym. Gatunek prawdopodobnie wymarły w stanie dzikim.

Grubowarg dwubarwny – Labeo - Epalzeorhynchos bicolor - Występowanie

Labeo pochodzi z Azji. W warunkach naturalnych zamieszkiwał wody płynące – rzeki i strumienie Tajlandii.

Grubowarg dwubarwny – Labeo - Epalzeorhynchos bicolor - Charakterystyka i usposobienie

Ryba smukła o wydłużonym ciele, aksamitno-czarnym ubarwieniu i opalizującej, czerwonej, rozwidlonej płetwie ogonowej. W hodowli akwariowej osiąga długość 15cm. W akwarium najlepiej trzymać jednego osobnika. Wykazuje silnie rozwinięty terytorializm. Starcia dorosłych ryb w zbyt małym zbiorniku mogą kończyć się śmiercią słabszych osobników. Płeć ryb jest trudna do rozróżnienia. Samice można rozpoznać po nieco bardziej zaokrąglonym brzuchu, mniej intensywnym ubarwieniu oraz zaokrąglonych końcach płetwy ogonowej. Płetwa grzbietowa u samców tworzy wyraźny szpic.

Grubowarg dwubarwny – Labeo - Epalzeorhynchos bicolor - Odżywianie i karmienie

Labeo głównie żywią się glonami oraz pokarmami roślinnymi. Chętnie spożywają pokarmy żywe np. doniczkowce, rureczniki, oczliki, larwy wodzieni, komarów i ochotek. Przyjmuje także pokarm mrożony i suchy.

Grubowarg dwubarwny – Labeo - Epalzeorhynchos bicolor - Akwarium

Rybie należy zapewnić bogatą roślinność, kryjówki z kamieni i korzeni oraz piaszczyste podłoże. Wymaga dużego zbiornika o długości minimum 100 cm. Grubowarg dwubarwny zasiedla dolne partie zbiornika. Nie może być trzymany z rybami o ubarwieniu czerwonym, wolno pływającymi i odmianami weloniastymi. Za współmieszkańców najlepiej dobierać ryby przebywające w środkowych i górnych partiach wody. Akwarium powinno być przykryte.

Grubowarg dwubarwny – Labeo - Epalzeorhynchos bicolor - Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, trudny do rozmnożenia w akwariach. W warunkach domowych bardzo rzadko udaje się rozmnożyć grubowargi. Hodowcy stosują specjalne hormony do stymulacji tarła. Ze względu na agresywny temperament ryb powinny być używane zbiorniki o pojemnościach rzędu 500-1000 l. Wymagana woda miękka o pH około 6,5 i temperaturze 26-28°C. Tarło poprzedza taniec godowy – ryby wykonują dziwne ruchy pływając wokół siebie. Ikra rozrzucana jest wśród roślin w ilości około 30 ziaren. W środowisku naturalnym Labeo składały ikrę przy dnie w zagłębieniu. Narybek pokazuje się po 2 dniach.

Ostatnio zmodyfikowano: 2 lipca 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Epalzeorhynchos bicolor
  • Synonim: Red-Tailed Black Shark
  • Opisał: H. M. Smith, 1931
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 200 l
  • min-długość: 100 cm
 • Orientacyjna cena: 8 - 14 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 64

 1. Irek

  Moje Labeo ma dość silny instynkt terytorialny. Gania gurami, przez co te stały się mocno zestresowane. Pomogło wpuszczenie sporej, wesołej grupki brzanek. Teraz Labeo odpuściło ganianie gurami, jest trochę zdezorientowane dużą ilością małych ruchliwych rybek wokół. Moje Labeo osiągnęło już chyba maksymalny rozmiar ma ok. 15 cm długości i jest najstarszą rybą w moim akwarium ma 12 lat, choć niby dożywa tylko 10.

  Odpowiedz
 2. Rafał

  Mam Labeo od 3 miesięcy ma 10 cm, nie reaguje na inne rybki, czasami pogoni kosiarkę, przez pierwszy miesiąc nie był zainteresowany pokarmem tylko glonami, teraz najbardziej smakuje mu artemia. Pięknie się reprezentuje w akwarium. Polecam.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Mój Labeo wcina tylko mięsny pokarm ale mrożony

 3. Ewa

  Mam labeo w 240 l razem ze stadami brzanek, bocjami i glonojadami. Mój labeo jest dość spokojny. Ma ok 12 cm. Przeganiają go glonojady. Ustępuje miejsca wszystkim.

  Odpowiedz
 4. Łukasz

  Mam tę rybkę ze stadkiem Razbor Klinowych i Bocji Wspaniałych. W ciągu dnia nie zwraca na inne ryby uwagi, jedynie podczas karmienia stara się je przepędzić, ale nie jest to nic groźnego. Bocje na zaczepki nie zwracają uwagi i raczej ganiają się między sobą, natomiast Razbory odskakują kawałek a Grubowarg od razu odpuszcza i nie gania ich po całym akwarium. Mam nadzieję że to się nie zmieni, bo rybki oprócz Bocji są jeszcze młode.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Emilia

   Możesz napisać jak teraz wygląda sytuacja? Również mam bocje i bałam się żeby nie zrobił im krzywdy. A mój chłop nalega na taką rybcie ?

 5. Marta

  Moj jest w akwarium z glonojadem, sumami zebrowymi, neonkami, skalarami i gupikami. Nic sie nie dzieje …. spokojny

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Jedyne co mógłby gupiki zaatakować ale to od niego zależy więc ok

 6. MałyTim

  Trzymam mojego dwulatka z microrazborami galaxy, 2 kosiarkami, stadkiem kirysków bez żadnych napięć w akwa. Trafiłem na spokojny okaz.

  Odpowiedz